Miljoenenzwendel met Pokémon TV WEER Baby's aan de wieg van universele taal I Het Gesprek van de Dag Kroonprins in Japan Bejaarde Klaas (95) toert foutloos rond Bisdom houdt kerkfeest rond Maxima tegen ff 0 m VRIJDAG 21 APRIL 2000 Wisselvallig maar zacht Het werd gisteren ondanks de bewolking een zachte dag. In Valkenburg haaldehet kwik 16.9 °C en zowel in Schiphol als Bloemendaal werd het 16.7 °C. Ookvanmorgen was het nog erg zacht met een minimum van 10.6 *C in Schiphol. Hetzachte weer ging samen de aanvoer van erg zachte lucht uit het zui den aan devoorzijde van een storing, die vanmorgen met de nodige regen doorheen onzere- gio's trok. De storing die de scheiding vormt tussen de warme lucht in hetZO en de frissere zeelucht blijft ook morgen erg dicht in de buurt vanNederland en zorgt voor veel bewolking en kans op neerslag.Vanavond en vannacht wisselen wolkenvel den en opklaringen elkaar af. In deloop van de nacht neemt de bewolking stilaan toe en tegen de ochtend kan eral wat neer slag vallen. Het.blijft wel zacht met minima tussen 8 en IOC. Dewind waait zwak uit zuidelij ke richting. Morgen begint de dag over wegend zwaar bewolkt met af en toe regen.Tussendoor zijn er ook, vooral 's morgens en dan opnieuw later op de middag- droge perioden, met hier en daar ook enkele opklaringen. Ondanks debewolking en de neerslag die van tijd valt, wordt het aangenaam zacht weermet maxima tussen 14 en 17C. De wind waait zwak, aan zee soms matig uitZZO. De volgende nacht is het eerst zwaar bewolkt maar over wegend droog, maar vanhet zuiden uit bereikt een nieuwe storing onze streken met regen, mogelijkvergezeld van onweer. Het blijft onder de bewolking en neerslag zacht metminima rond 12C. Tegen de ochtend wordt het van het westen uit wel droger. Paasdag trekt de laatste regen naar het noorden en oosten weg. Wolkenveldenen opklarin gen wisselen elkaar dan af en het blijft overwegend droog weer.De matige en aan zee vrij krachtige, naar ZW ge ruimde wind voert dan koelerelucht aan, met maxima tussen 12 en 15C. Tweede paasdag kon- COMMENTAAR Precies vierhonderd jaar geleden gooide het VOC-schip De Liefde zijn ankers uit op de rede van het Japanse eiland Kerushima - niet ver van de tegenwoordige stad Usuki. Het vormde het begin van een speciale handels- en uitwisselingsrelatie tussen twee volken aan weerszijden van het Eur-Aziatische continent. Nederland zou via een goedgeorganiseerde handelspost op het kunstmatige ei land Deshima lange tijd Japans enige patrijspoort op de wereld blijven. Die band vertaalde zich in een verregaande culturele beïnvloeding: Japanse prentkunstenaars tekenden het virtuele Amsterdam, de keramische industrie nam Delftse motieven over. De fascinatie kende een zeker mystiek, ook al omdat Japan via Nederland kennis nam van de nieuwste westerse technologie, waterbouw en genees kunst. Omgekeerd lieten de Nederlandse handelsmensen het Land van de Rijzende Zon in zijn waarde. Er vond geen kerstening plaats, geen poging de zelfgezochte isolatie te verstoren. Gek genoeg hebben Nederland en Japan een zekere hovaardij ge- mefen. Die vertaalde zich in beide gevallen in een brute kolonise ring van Aziatische gebieden. De Stichting Japanse Ereschulden, die de belangen dient van voormalige krijgsgevangenen en dwang arbeiders wijst altijd, en terecht, naar de wijze waarop in naam van de Japanse keizer Nederlanders en Indische koelies zijn mishan deld, beroofd of vermoord. Erkenning en waar mogelijk een (sym bolische) vergoeding voor het leed staan daarbij voorop. Op aan dringen van premier Kok betuigde de Japanse regering twee maanden terug diepe spijt. Met de Japan-kenner prof. dr. Willem van Gulik in zijn gevolg vond prins Willem-Alexander gisteren precies de juiste toon om in na bijheid van de Japanse kroonprins Naruhito en verwijzend naar de atoombom op Nagasaki de zwarte bladzijden in de gezamenlijke geschiedenis aan te stippen. Hij sprak de wens uit dat beide lan den in het reine komen met de geschiedenis. Een dergelijke toon zou het Nederlandse bewind sieren in de be trekkingen met Indonesië: in Nederlands Oost-Indië roeide het nog in 1908 het Balinese hof uit en voerde het eind vorige eeuw bloedige acties in Atjeh uit. Om van de politionele acties van na de Tweede Wereldoorlog maar te zwijgen. i Rechtszaken in diverse Europese landen De rage rond het kaartspel Pokémon heeft geleid tot een internationale productie van en handel in namaakkaarten en aanverwante producten. Ook in Nederland zijn vele duizenden 'neppers' in omloop. De fabrikanten en distributeurs van originele artikelen lijden hierdoor tonnen tot mil joenen guldens schade. Controlediensten hebben al partijen met duizenden namaakartikelen onderschept, met name afkomstig uit China, Japan en Zuid-Korea. Lachende scheepstoeter Om de een of andere reden blijft muziek toch altijd nog een onder- schoven kindje op televisie. Waarom is me niet duidelijk. Blijkbaar vinden de omroepen muziek iets voor de radio. Blijkbaar vinden ze dat bij bewegende beelden geen muziek hoort, met uitzondering van een sfeermuziekje op de achtergrond dan. Jammer, want mu ziek met beeld kan wel degelijk aardig zijn. Zeker als de artiesten niet play-backen, maar in het echt met noten slingeren. Gelukkig is er '2 meter sessies' vroeger VARA, nu RTL5), gepresen teerd door liefhebber Jan-Douwe Kroeske. De opzet van het pro gramma is heel simpel. De artiesten spelen in alle rust een paar nummers, zonder publiek. En tussendoor kletst Jan-Douwe wat met ze. Dat is alles. Maar het levert vaak wel mooie plaatjes op. Gisteren was Tom Jones te gast, de man die nog steeds een stem heeft als een scheepstoeter (zij die hem haten hebben het liever over een brulboei). Tom, bijna zestig jaar, is-bezig aan zijn tweede jeugd. De man die ooit hele volksstammen, en dan vooral vrouwen, aan zijn voeten had liggen, is weer immens populair. Omdat hij zo slim was met verschillende jonge artiesten, geliefd bij het jonge publiek, duetten op te nemen. Gewoon een paar klassiekertjes blèren en kas sa De Stereophonies openden het bal, zonder Jones. Waar Tom was, wilde Jan-Douwe weten. Nou, die lag nog in zijn nest, antivoordde zanger Kelly. Want het was wat hoor, met die ouwe knakker. De laatste dagen hadden ze metz'n allen flink zitten zuipen. Elke keer tot wel zeven uur 's ochtends. Tsja, en nou bleken alle instrumenten ergens in Amerika te liggen. Dus moesten ze maar op andermans gi taren harken. Lastig. Heel lastig. En daar begonnen de kereltjes met harken. Britpop. Dus melodietjes met overstuur klinkende gitaren en rauwe, klagerige zang. Waarbij de zanger bij voorkeur flink getormenteerd kijkt. Dat deed Kelly dus ook. En terwijl de Stereophonies de totale ellende uitbeeldden, stap te Tom Jones de tent binnen. Lachend. Met pretoogjes. En met die zelfde lach en pretoogjes zong hij daarna met het jonge groepje. Dat nog steeds even gekweld keek. Tom is nu bijna zestig. En zo te zien en te horen houdt hij het nog wel een tijdje vol. Kwestie van instelling. Maar van de huilerige Ste reophonies horen we over een tijdje niets meer. Dat bracht '2 meter sessies' prachtig in beeld. De Europese fabrikant van de Pokémonkaarten, Wizards of the Coast in Antwerpen, heeft inmiddels al rechtszaken aan gespannen tegen een tiental Nederlandse handelaren. Vol gens Bruno van Speybroeck, die in Antwerpen de Europees verkoopmanager voor Poké monkaarten is, worden de nep kaarten met duizenden tegelijk in kistjes bezorgd aan gewone winkels. „Als we de kaarten aantreffen in winkels krijgen die een waarschuwing. Tegen en kele hardleerse recidivisten in Nederland hebben we al een rechtszaak aangespannen." Wi zards of the Coast heeft inmid dels diverse advocatenkantoren in onder meer België, Frankrijk en Duitsland in de arm geno men. Op Koninginnedag verwacht de Stichting Namaakbestrijding in Amstelveen een ware hausse aan nep-Pokémonartikelen op de vrijmarkten. Naast de gewil de kaarten gaat het om plastic poppetjes, pluchefiguren, sleu telhangers en stickers. Die gaan in de illegale handel soms voor een fractie van de prijs van de originele artikelen van de hand. „Maar soms zijn de nepproduc- ten juist veel duurder dan de echte, juist om de indruk te wekken dat ze echt zijn," zegt Hilde de Boer van Hasbro in Utrecht, fabrikant van Poké- monspeelgoed. Veel nepspeel- tjes zijn volgens haar echter eenvoudig van de originelen te onderscheiden. „Dan hebben ze de oogjes en wangetjes er ge woon opgeplakt in plaats van erin genaaid." 999 Games in Weesp, distribu teur van de Pokémonkaarten in Nederland, jaagt intensief op gegevens over vervalsingen. „Die geven we door aan de uit gever in Antwerpen, zodat die rechtszaken kan aanspannen," zegt Danny van Altena van 999 Games. Volgens hem zijn de nepkaarten voor de doorgewin terde Pokémonverzamelaar re delijk eenvoudig van echt te on derscheiden. ,,De prijs is vaak een indicatie. Normaal kost een pakje met elf kaarten 7,95 gulden. Daar kan misschien nog tien procent van af. Maar als een pakje een knaak kost, zit er een luchtje aan." Van Speybroeck van de Antwerpse uitgever weet dat vooral ouders en grootouders de nepproducten van 'inferieu re kwaliteit' kopen. „Ze hebben er vaak geen flauw benul van hoe de echte kaarten eruit zien en wat ze kosten." Naast de vervalsingen uit het Verre Oosten leiden de officiële uitgever en distributeurs ook grote schade door parallelim porten van de nieuwe edities kaarten uit Amerika. Van Alte na: „Nederlanders bestellen dan daar de nieuwste kaarten via internet, soms tegen woe kerprijzen, terwijl die hier nog niet in de handel zijn. In soms grote postpakken worden die dan als zogenaamde 'cadeaus' Nederland ingevoerd, zonder invoerrechten te betalen." In samenwerking met de douane wordt gepoogd de parallelim porten te onderscheppen en overtreders te beboeten. Tijdens de Koninginnedag wor den elk jaar veel nepproducten te koop aangeboden. Berucht zijn namaak schoeisel en -kle ding van gewilde sportmerken als Nike en Adidas. Naar ver wachting zijn deze keer maxi maal tien controleurs van de stichting Namaakbestrijding actief op de vrijmarkten en bra derieën. Manager Ronald Brohm van de stichting ver wacht dat er tientallen handela ren in nep-artikelen bekeurd worden, met name voor nep- Pokémonartikelen. „Formeel gelden er gevangenisstraffen van één tot vier jaar. Maar meestal blijft het bij een fikse geldboete en inbeslagname van de namaakartikelen." Voor de controle op nep-Pokémonarti- kelen zijn de controleurs geïn strueerd bij de distributeur in Weesp. De controleurs moeten bij hun speurwerk zeer omzich tig te werk gaan. Brohm: „Han delaren in nepartikelen houden er rekening mee dat ze bezoek krijgen van onze medewerkers. Daarom stallen ze meestal maar kleine partijtjes uit. Als ze dan gepakt worden, is de straf ook niet zo groot." FERDI SCHROOTEN Twee handen vol nep-pokémonartikelen. Geen Lada, geen Trabant en al helemaal geen Dafje. De bijna 96-jarige Klaas van Kalker uit Groningen ver plaatst zich het liefst op luxe wijze. In een glimmende Pontiac Grand Prix om pre cies te zijn. Met zijn hondje Cindy op de bijrijdersstoel toert hij regelmatig en fout loos in de omgeving. „Maar ik rijd ook zo naar Duitsland, hoor. Geen probleem." Van Kalker bezit al ruim zeventig jaar het roze papiertje. Een rondje om de Grote Markt was in 1928 voldoende om het rijbewijs te behalen. Van Kalker: „Toen ik vertelde dat ik tevens een motorfiets be zat, kreeg ik daarvoor ook een rijbewijs mee naar huis. Zonder een meter te hoeven rijden. Van alle borden en te kens op de weg had ik na tuurlijk geen enkele sjoege. Feitelijk heb ik pas leren rij den door de lessen van mijn vrouw en mijn dochter." FOTO GPD BERT JIPPES Of een baby nu in Frankrijk, Zweden of Ja pan is geboren, de eerste geluiden van ie der mens volgen hetzelfde schema. Kleine kinderen maken onafhankelijk van de taal die in hun omgeving wordt gesproken overal dezelfde klanken. Dit blijkt uit een Amerikaans onderzoek waarvan de resulta ten vandaag in het wetenschappelijke tijd schrift Science worden gepubliceerd. De wetenschappers maken onderscheid tussen vier klankmodellen in de zogenaam de babytaai. Die patronen zijn op elk conti nent en in elk land hetzelfde. Deze conclu sie ondersteunt de hypothese dat de klin kers en medeklinkers van de vier modellen in hoge mate voortvloeien uit de oorsprong van de gesproken taal. De onderzoekers vergeleken het Engels, Spaans, Duits, Hebreeuws, Swahili en de inheemse Maori-taal van Nieuw-Zeeland. Baby's die met deze talen opgroeien, blij ken allemaal klanken te maken die met een medeklinker beginnen en gevolgd worden door een klinker: de bekende da-da, ta-ta, na-na en ja-ja geluiden. Voor het roepen van hun moeder of een vrouwelijk familielid gebruiken baby's nasale klanken. Volgens de wetenschap pers wórdt dat veroorzaakt door de geslo ten mond van het kind als het borstvoeding krijgt. De baby kan dan alleen een m-klank maken. Rushdie Het boekenweekgeschenk van volgend jaar zal ge schreven ivorden door Salman Rushdie. Waarom? Waren de Nederlandse schrijvers op? Maar ik kan zo een tiental Nederlandse auteurs bedenken van wie ik liever een boekenweekgeschenk in handen krijg dan van Salman Rushdie. Rascha Peper, Mensje van Keulen, Margriet de Moor. Koos van Zomeren. Marja Brouwers, Jeroen Brouwers, Hermine de Graaf, Doeschka Meijsing, Geerten Meijsing Nel- leke Noorderi'liet. En als ik mij kwaad maak, weet ik nog wel twintig namen. Wat bezielt directeur Kraima van de CPNB? CPNB staat voor Collectieve Propaganda van het Nederlandse boek. Waarom dan nu op eens een buitenlands boek gepropageerd? Is daar enige reden voor? Worden buitenlandse schrijvers in Nederland niet gelezen? Leiden vertalers een zieltogend bestaan?Nee. niets van dat alles is het geval, dus er lijkt geen enkele re den te zijn om Rushdie de opdracht te verstrek ken. Bij ons is juist de belangstelling voor buiten landse schrijvers zoveel groter dan in de ons om ringende landen dat je je kunt afvragen of dat niet ten koste gaat van auteurs van eigen bodem. Alle reden dus om juist de eigen auteurs te propageren. MAARTEN 'T HART Ik heb zelf in 1984 het boekenweekgeschenk mogen schrijven. En alleen als je Hella Haasse bent mag je het vaker doen dan één keer, dus ik word niet getrof fen door deze beslissing. Maar mijn collega's mur mureren als het volk Israël in de woestijn. De op dracht voorzo'n boekenweekgeschenk is voor elke schrijver iets geweldigs. Opeens wordt zijn werk on der de aandacht gebracht van driekwart miljoen mensen. Bovendien krijgt hij er een heel aardig be drag voor. Indertijd 50.000 gulden, nu vast het dub bele. Daarnaast staat hij een boekenweek lang in de publieke belangstelling. Voegdahrbij datzo'n boe kenweek vijf dagen langer duurt dan een gewone week. De geschenkauteur mag metz'n hele familie naar het boekenbal. Het is dus een lot uit de loterij. Waarom dat lot dan nu over de grenzen verkwan seld? Rushdie lijkt mij bovendien een weinig gelukkige keus. Of was het de bedoeling van Kraima om vele Nederlandse moslims voor het hoofd te stoten? Gaat Rushdie volgend jaar een tournee maken door Ne derland met de hele Marechaussee in zijh kielzog? Begeeft hij zich naar het boekenbal? Zo ja. dan moe ten daar uitgebreide veiligheidsmaatregelen geno men worden. En wat doet Kraiina als onverhoopt toch een of an dere krankzinnige uit Iran deze overigens voortreffe lijke auteur om zeep helpt eer hij het geschenk heeft kunnen voltooien? Ik vind dit een onbegrijpelijke beslissing. Al sinds jaar en dag krijgen alle Nederlandse misdaadauteurs een klap in het gezicht omdat steevast een buiten landse schrijver wordt uitgenodigd voor een ge schenkboekje in de Maand van het Spannende boek, en nu stoot Kraima alle andere Nederlandse auteurs ook nog voor het hoofd. Wat een merkwaardig op schofferen gericht beleid wordt hier gevoerd. In de boekenweek interview ik al sinds jaar en dag de boekenweekgeschenkauteur op de eerste zondag van de boekenweek bij het literair ontbijt in het Bi bliotheektheater in Rotterdam. Moet ik nu volgend jaar Rushdie gaan interviewen? In mijn gebroken Engels? Als hetzo nodig was om een auteur uit te nodigen voor het geschenk in verband met het boekenweek thema 'schrijven tussen twee culturen' waarom dan niet een allochtone Nederlandse auteur gevraagd? Dat had toch veel meer voor de hand gelegen? MENSEI4 MADONNA heeft ONT KEND dat ze, zoals de Britse bou levardkrant The Sun een dag eer der had ge meld, een ZOON krijgt. „On danks wat u misschien heeft gele zen, waaronder ten om mij toegeschreven cita ik niet wat het geslach baby is", aldus Madon september haar tweedi wacht. Volgens The So zangeres gezegd dat z* was dat haar driejarige Lourdes een broertje ki De BROER van de in 1 leden rocklegende en tuoos JIMI HENDRIX de voltooiing van zijn met het geld van de p vandoor gegaan. Hetv ste album van zanger-j on Hendrix, die een de muziek zelf heeft gesc meldt showbizzpersbu WENN. De producent* woedend, maar een vr Hendrix, Ray Ray Gold de grap er wel van in. debuutalbum van Leo maakt er nu al op trad Hendrixstijl een zooitj* kunnen hem niet vind* jl{; de plaat volgende ma* moeten komen", zegt Leons vriend maakt zi: ook geen zorgen. „Ziji centen hebben hem vi met geld en nu is hij e aa] Leon kennende, staat en gewoon voor mijn deui moe is van het rondzvii verzekert Ray Ray Gol u,i FOTO CPD CEES ZORN Het bisdom Breda heeft een stokje gestoken voor festivitei ten in de Willibrorduskerk in Ossenisse (Zeeuws-Vlaanderen) op de eventuele trouwdag van prins Willem Alexander en Maxima Zorreguieta. De Eind- hovenaar Johan Vlemmix, op richter van de 'Willem-Alexan- der Voor Vrije Keuze Vereni ging' (voorheen de 'Willem- Alexander en Emily Vereni ging'), wil de Willibrorduskerk speciaal hiervoor aankopen. Maar het bisdom Breda gaat niet akkoord. In 1998 werd er voor het laatst gekerkt in Osse nisse. De kerk werd daarna in de verkoop gedaan. Volgens woordvoerder G. de Rooy van het bisdom Breda is voor ver koop toestemming van het bis dom nodig. „En die is er niet". De Rooy zegt dat er in de kerk 'onder geen enkele voorwaarde dingen mogen plaatsvinden die een kerkgebouw onwaardig zijn', maar is niet op de hoogte van een huwelijksfeest. De Oranjeklant Vlemmix was van plan om vanuit de kerk in Osse nisse op de heugelijke dag 450 bruiden richting bruiloftsloca tie te laten vertrekken. Hij wil de kerk voor het feest Ombou wen. Het zit Vlemmix niet mee. Zijn fanclub is ook al niet wel kom in Leiden op 29 april, als de koningin daar op bezoek is. Hij had al een dieplader besteld om tentoonstellingsattributen naar Leiden te verslepen. Maar hij kreeg een brief dat het niet door kon gaan, omdat het met koninginnedag te druk wordt in de stad. Pt CHAEL, die doorgeba met mensen kon comi is 27 JAAR geworden, zo'n 500 gebaren ond Volgens zijn verzorgsti res Francine Pattersoi n£ niceerde de gorilla meIe^ door middel van gebaiec' ziek en kunst. „Hij w« spiratie voor ons allen Patterson. In de Gorill tion bij San Francisco chael woonde, is nu m 'sprekende' gorilla ove e£ jarige Koko. Zij beheer 1000 gebaren. In 19$ Ij Michael en Koko een* toonstelling in een gal Francisco. Een jaar li Koko het internet op. woordde vragen van b*'°° lenden door gebarent; Patterson vertaalde in ven tekst. tweede tweede huis kocht. Een maand nalj:^ zangeres een huis van ou miljoen gulden in Glo uj, re op de kop had getik ,UI ze een evenduur appa „a Londen. Om snel heei je te kunnen reizen tuss enigde Staten en haaf zen heeft de ster ook* vévliegtuig gekocht, a Britse showbizzpersb WENN. Volgens insid Britney in Groot-Britti enigsinds normaal lev li Ook zou ze dol zijn op l* gens. Die zijn zo belee l dachtzaam in vergelijl haar landgenoten n( De LIEFDE gaat niet de maag, als wel DOO NEUS. Volgens het Di schrift Freundin Welh klein gen bepalend ol twee mensen een von slaan. Het HLA-syste* leucocyte antigen - or verantwoordelijk voor kennen van 'eigen' of gen'), bepaalt iemai systeem en lichaam: het artikel. Hebben vrouw hetzelfde anti) mee dezelfde geur, er geen 'chemie' en kansloos. Dan kan dt der letterlijk niet ruil nen de twee niet verli De evolutiepsychoh Hejj uit München z< blad dat vooral vroui goede neus voor hebl man dezelfde lichaai heeft-. Het is volgens^ truc van de natuur, oi JL vader en moeder dezff^; muunstructuur hebW deren veel vatbaarder ziektes.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2