Van super-Beetle tot muisarm m r j Sensationele' Suzuki Swift ugeot vervangt Speedfight 1 Zweedse Polar lanceert ("laravan voor drie seizoenen Weg en wiel Citroen Picasso Gezinsauto van het Jaar HUISMAN 'Amerikaanse' pickup Ford Ranger in Nederland te koop Veiligheid voorop bij kinderfiets DAG 21 APRIL 2000 dichelingids even op internet n de verjaardag van de rode Michelingids extra luister bij te •V jen, heeft Michelin besloten om de informatie in het boekje 'Ji ige tijd gratis op internet te zetten. Via de site www.miche- travel.com is alle informatie uit de gids tot 30 juni gratis te dplegen. nadat de gebruiker gratis lid is geworden van de ub Guide Rouge'. De pagina's zijn te raadplegen in het ins en in het Engels en bieden wat extra's in vergelijking "ju n de Rode Gids zelf. Zo is er een historische gids, een online 11 agazine over toerisme en gastronomie en een spel om ken- te testen. taliaanse wielenfabrikant nodora heeft een nieuwe wielen uitgebracht met ogenaamde 'Two Face'- >pt. Dat wil zeggen dat er en achter verschillende m worden toegepast. Ach- jjn de remmen van een au- tn stuk kleiner en kan er R/Vël ïki heeft een actiemodel uitgebracht van de Swift onder de Sensation. Deze speciale versie is leverbaar vanaf 22.495 gul- en beschikt dan onder meer over ABS, airbags voor de be- rder en de passagier, centrale portiervergrendeling met af- Jsbediening, elektrisch bedienbare ramen vóór, elektrisch ver- iare buitenspiegels, metallic lak, speciale stof voor de sport en en in carrosseriekleur gespoten buitenspiegels. De 1.3 liter e van de Swift Sensation heeft daarnaast nog standaard air- ütioning. 'eugeot SpeedFight is door «gepaste wielophanging opvallende tweewieler. Zo- oor als achter is sprake ■nkelzijdig opgehangen :n, waardoor het geheel jeheel eigen uitstraling Die uitstraling bleef niet igemerkt bij de jeugd, die ook massaal voor deze rij- 90 kilogram zware volau- itische Frangaise door de in ging. A ;eot besloot de toch al niet e 'enkelarmer' aan een fa- te onderwerpen. Dat re- erde in ieder geval in een ere frontpartij, waarin een iwe verlichtingsunit werd onteerd. Ook de achterpar- erd gewijzigd, waarbij het erlicht opnieuw vormgege- iverd. ïy iotorisch opzicht verander lik niets. Wel werden met het amaha Aerox als motorscooter notorscooter biedt een uit- ïnd file-alternatief, maar de voor lichte motorscoo- nog steeds niet goed le grond komen. De reden 'oor is bekend: in de ons igende landen mogen au- ibilisten zich zonder mo- iewijs op dergelijke twee- :rs verplaatsen, in ons land |Toch verwacht Yamaha ie situatie zich op termijn ons land zal gaan voor- Om daarop alvast voor- te zijn, werd besloten lalet motorscooters uit te n met de Aerox 100. ichtgekoelde '100' is de te en goedkoopste mo- iter van het merk met de uiste stemvorken'. Verge- met vloeistofgekoelde tplaren als de Yamaha Ma- 125(12 pk; 7.990 gulden) of Yamaha YP 250 D Majesty (21 pk, 12.990 gulden) moet de volautomaat genoegen nemen met minder motorvermogen: 7,5 pk bij 6.800 tr/min en een topsnelheid van rond de 100 km/u. Maar het model is met een-consumentenprijs van 5.990 gulden wel de goedkoop ste Yamaha. Gemikt wordt op een consu mentengroep die randstedelijk vervoer wil koppelen aan een hoog 'fun'-gehalte. Gelet op het gebruiksgemak en de randste delijke snelheidsbeperkingen, lijkt Yamaha hiermee aan een belangrijke voorwaarde te vol: doen. De Aerox 100 zal gevoerd worden naast de Aerox 50, een bromscooter. Beide modellen lijken als twee druppels water op elkaar. ftSUM GPD Iweedse caravanmerk Po- >mt met een totaal nieuw j'drie-seizoenen'-caravan [mee het zich wil onder- jiden van met name de ie fabrikaten. Het is de Po- 10 Basic, die zoals de naam ngeeft aan de onderkant iet verkoopprogramma hoort. Hij is geschikt voor fP|deinere trekauto en heeft ichtprijs van 31.500 gul- ieuwe Polar heeft een leng- n vier meter en meet inclu- le dissel 5,76 meter. Maxi- mag de Polar 400 duizend wegen. De wagen valt op zijn gebogen voorzijde en i ede deur in de achterge- li 'aardoor bijvoorbeeld rol- en kunnen worden meege- Gazelle Yamaha-pas Batavus i Batavus elektra Tomos ■ü'vespa Jp Loekie iet I ti< REDACTIE PETER LODEWIJKS omodora wielen: twee gezichten een bredere velgrand worden gebruikt. En dat staat volgens de Cromodora-importeur fraai er. Eén van de wielen met 'twee gezichten' is het Trix-wiel, ver vaardigd van het hoogwaardige A-aluminiummengsel. Het vijf- spaaks Trix-wiel is er in 16 en 17 inch. oog op een betere wegligging beide silentblocks in de voor wielophanging vervangen door respectievelijk een naald- en een kogellager. Bovendien plaatste Peugeot zowel aan de voor- als achterzijde progressief werkende schokdempers. De luchtgekoelde versie van de SpeedFight 2 kost in zowel brom- als snorscooter uitvoe ring 4.795 gulden. De vloeistof- gekoelde versie is er als 45 km/u snel bromscooter in twee uitvoeringen: met twee rem- schijven (4.995 gulden) of als versie waarbij-naast twee rem- schijven ook veiligheidsvoorzie ningen zijn aangebracht als een chipkey en een boa-slot (5.295 gulden). De luchtgekoelde mo- torscootervariant met een cilin derinhoud van 100 cc gaat voor 5.995 gulden van de hand (in clusief BPM). Hoewel de New Beetle zijn plaats heeft gevonden en het avontuur afgesloten lijkt, blijft Volkswagen toch druk bezig met het bijzon dere cult-wagentje. Een jaar geleden liet de Duitse fabrikant weten toch maar goedkopere versies van de New Beetle, de Kever van de nieuwe eeuw, op de markt te willen brengen. Aanvankelijk was dat niet de bedoeling want in Ame rika was de Beetle een enorm succes en bovendien moest hij wel een beetje exclusief blijven. VW verkeek zich daarmee ech ter op de Europese klanten, die de Kever ook erg leuk vonden, maar wel wat te prijzig (in ons land vanaf een halve ton). Tegenover de Beetle-gekte in de VS viel de verkoop in Europa derhalve behoorlijk tegen. „Een 2.0 liter 115 pk als basismotor is gewoon te veel van het goede. Wij hebben ons laten leiden door het enthousiasme in de VS. Dat was een fout. De Ameri kaanse situatie is niet zomaar over te plaatsen op de Europe se", zei concemdirecteur Ferdi nand Piëch vorig jaar. Om de verkoop hier op te krik ken moesten er wat minder ge motoriseerde versies met mis schien wat minder luxe aan boord komen, die betaalbaar der zouden zijn. Lange tijd hoorden we hier niets over, maar deze week liet VW-impor- teur Pon weten dat de Beetle- serie vanaf de eerste week van juni wordt uitgebreid met twee nieuwe versies. Daar zit inderdaad een goedko pere bij, al is 44 mille nog niet echt voordelig. Voor dat geld krijgt men een Beetle met 1.6 li ter motor met 100 pk vermo gen. Verschil in uitrusting is er nauwelijks, de 1.6 is alleen her kenbaar aan de dichte hoofd steunen en aan de stalen velgen met 195/65-banden. Terwijl de al leverbare Beetles nu 51.495 (2.0) en 55.695 gul den (1.9 TDi) kosten, komt er ook 'aan de bovenkant' uitbrei ding in de vorm van een 1.8 turbo. Deze beschikt over een vermogen van 150 pk waarmee hij behoorlijk uit de voeten kan. Of de New Beetle Dune ooit in productie zal gaan is nog niet bekend, maar leuk is deze 'duin-Kever' wel. Om de turbo-Beetle (56.795 gulden) bij hogere snelheden goed op de weg te kunnen hou den, zit er boven de achterruit een uitschuifbare achterspoiler. Deze komt bij een snelheid van 150 kilometer per uur automa tisch omhoog en schuift bij 130 km/uur weer in zijn normale positie terug. De spoiler kan ook handmatig worden be diend. Dat deze uitbreiding niet de laatste zal zijn werd de afgelo pen tijd wel duidelijk op diverse autoshows. Allereerst liet Volks wagen weten dat de cabriolet uitvoering van de Beetle, die in het ontwikkelingsstadium al di verse keren werd getoond, op de markt komt. Carrosseriebou wer Karmann gaat daarvoor de constructie ontwikkelen en de auto wordt gewoon in de Beet- le-fabriek te Puebla, Mexico, gebouwd. In 2002 moeten de eerste cabrio's van de band rol len. Verder zagen kort geleden twee nieuwe (experimentele) Beetles het levenslicht. Een daarvan is VW overweegt een kleine serie Beetles in RSi-uitvoering. de Dune. Dat is een soort snelle terreinversie met 6-versnel- lingsbak en een krachtige 2.3 li ter V5-motor (150 pk), die alle vier de wielen aandrijft. De New Beetle Dune staat hoog op de brede wielen, is 10 centimeter breder dan een gewone Beetle en 4 cm korter. De stoere Dune heeft een deels in aluminium uitgevoerde voor- en achter kant en ook in het interieur zijn diverse aluminium-accenten aangebracht. Heel bijzonder is het dak, waarvan een deel is uitgevoerd in lichtdoorlatende kunststof. Dit 'tentdak' is zeer gemakkelijk te openen en zelfs FOTO PON helemaal te verwijderen. In een andere studie heeft VW van de Beetle een pure sport wagen gemaakt. Deze onder scheidt zich door een imposan te voor- en achterpartij. De sterk uitgebouwde spatborden worden verbonden door opval lende dorpelverbreders. Achter op de bagageklep is nog eens een flink uitgevallen spoiler ge schroefd. Onder de motorkap zit een potente 3.2 liter V6-mo- tor met 225 pk, die een sprint van nul naar 100 km/u in ruim 6 seconden mogelijk maakt. Of het berijden van deze stoere su per-Beetle een muisarm kan opleveren, is niet bekend, maar VW heeft hem wel New Beetle RSi genoemd. Net als de Dune is de RSi uitgerust met een 6- bak en vierwielaandrijving. Het onderstel en de wielen zijn ui teraard afgesteld op het hoge prestatieniveau. VW bekijkt momenteel of het mogelijk is de New Beetle RSi in een kleine serie op de markt te brengen. Ook wat de Dune be treft is productie nog niet zeker. Abarth-pakket voor Fiat Punto De naam Abarth is al vele jar«n onlosmakelijk verbonden met de autosportactiviteiten van het Italiaanse merk Fiat. Maar Abarth heeft ook een uitgebrei de lijn accessoires voor 'gewo ne' Fiats. De nieuwste toevoe ging aan die lijn is de Punto Abarth. Voor de Nuova Punto Abarth bestaat het pakket uit een aangepaste bumperspoiler voor, zijskirts, een bijpassende bumperspoiler aan de achter zijde, speciale Abarth 15 inch lichtmetalen velgen met sport - banden en een dakspoilertje met ingebouwd remlicht. De bandenkeuze wordt afgestemd op het type Punto dat wordt omgebouwd: Michelin 195/45 of Pirelli 195/50. De complete set wordt inclusief montage en spuiten in de fa- brieksldeuren door de officiële Fiat-dealer aangeboden voor 3.995 gulden. Daarnaast zijn er in de Abarth-catalogus nog tal van leuke accessoires te bestel len om het interieur van de au to aan te kleden. Draadloze modellen in park Autotron Ooit al eens gedroomd van zo'n radiografisch bestuur baar autootje, boot of vlieg tuig? Dan is een bezoek aan Autotron Rosmalen tijdens het paasweekeinde de moeite waard. Op zondag en maandag organiseert net vaktijdschrift Radio Control namelijk een uniek evene ment in het attractiepark, geheel gewijd aan deze hobby. De nieuwste ontwikkelin gen op het gebied van de radiobestuurde modelbouw zijn hier te zien en uiteraard worden vele demonstraties gehouden. Het evenement is zondag 23 en maandag 24 april ge opend van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs voor het Au totron is 19,50 gufden, kin deren van 4 tot 12 jaar beta len 17,50 gulden. Meer in formatie via de Autotron in folijn: 073 5233 300. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij nen buigen. De lucht-cv is van Trumatic en de 60 liter koelkast komt van Electrolux. Er is gekozen voor een treinzit- indeling, een vast tweepersoons bed, een grote keuken met tweepits gasstel en een was ruimte met plaats voor een toi let. In tegenstelling tot de grote Polars, die op bestelling worden gemaakt, zal de Polar 400 Basic in serieproductie worden gefa briceerd. De Citroën Xsara Picasso is gekozen tot Gezins auto van het Jaar 2000. De Franse middenklasse ruimteauto versloeg de andere twee genomineer den Toyota Yaris Verso en Mazda Premacy. De Gezinsauto van het Jaar-verkiezing is een initia tief van de maandbladen Ouders van Nu en Kin deren, sinds dit jaar in samenwerking met de ANWB Kampioen. Een speciale jury maakte een voorselectie van drie gezinsauto's. Opvallend is dat daarbij uitsluitend ruimteauto's uit de bus kwamen. Volgens de jury sluit dit aan op de trend in Nederland naar forsere gezinsgroei. Uit eindelijk maakten Nederlandse consumenten de definitieve selectie. Zo'n 20.000 mensen konden als bezoeker van de Huishoudbeurs/Negen Maanden Beurs een stem uitbrengen. BLIK IN HET VERLEDEN 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Het merk Panhard, meer dan 100 jaar geleden opgericht door de heren René Panhard en Emil Le- vassor, geldt als een van de oud ste autofabrikanten. De Franse firma bouwde niet alleen sport en racewagens, maar ook gewo ne personenauto's. In 1955 raak te Panhard in financiële proble men en werd overgenomen door Citroën. Vier jaar later kreeg de 'badkuipvormige' Panhard Dyna 54 een snelle facelift, waarna de ze PL17 ging heten. Het was een vreemde auto om te zien, met futuristische trekjes maar tegelijk ook behoorlijk oubollig. Panhard verkocht er tot in 1965 ongeveer 130.000 van. Twee jaar later had Citroën het wel gezien en draai de Panhard de nek om. Op de foto een tweetal PL17's uit 1963. FOTO ARCHIEF ook op de techniek bespaarde Ford niet. Onder de motorkap staat een 2.5 liter 4-cilinder tur bodiesel met 109 pk. Hij heeft een maximale trekkracht van 266 Nm die via een mooi ont worpen inschakelbare vierwiel aandrijving over de wielen wordt verdeeld. Normaal heeft de Ranger achterwielaandrij In Amerika is de pickup, zoals de Ranger, het po pulairste type auto. FOTO FORD ving met een beperkt slipdiffe- rentieel. Onder zwaardere om standigheden kan men de vier wielaandrijving met een pookje inschakelen. De populairste auto in Amerika is een pickup van Ford. In ons land bestaat nauwelijks belang stelling voor zo'n rijdende cabi ne met laadbak. Toch komt er ook in dat segment steeds meer keus. Ruim 1.400 pickups wor den er jaarlijks verkocht en dan vooral aan zakelijke gebruikers, zoals aannemers. De nieuwste aanwinst op dit gebied is de Amerikaanse Ford Ranger. Hoewel, Amerikaans... hij wordt gebouwd in Thailand in samenwerking met de Japan se Ford-partner Mazda. Het is een flinke auto van precies vijf meter lengte met een wielbasis van drie meter. Dat is voor bei de maten een goede halve me ter meer dan een middenklasse terreinauto. De breedte be draagt 1,75 meter, de hoogte slechts één centimeter minder. Ford biedt keuze uit twee uit voeringen, de Super Cab en de Double Cab. De Super Cab heeft 'anderhalve' cabine met twee deuren en wordt in ons land als bedrijfsauto verkocht. Voorin staan twee comfortabele stoelen, daarachter is een riante bergruimte voorzien, maar zit plaatsen zoekt men er tever geefs. Achter de cabine is een laadbak te vinden van 1,73 me ter lang en 1,54 meter breed. Handiger in het gebruik is de 4- deurs Ranger Double Cab met achterin een echte achterbank voor twee personen. Bij dit mo del is de laadbak iets korter, waardoor de auto net niet als bedrijfsauto kan worden ver kocht. Hij is wel leverbaar als gewone personenauto, maar kost dan 60 mille. Dat is fors duurder dan de Super Cab, die bijna 15.000 gulden minder kost. Luxe is er genoeg aan boord en De Koala van Batavus is een degelijke kinderfiets, zonder gevaarlijke uit steeksels. Bovendien vinden kinderen de ze fiets mooi. zorgen in het verkeer. Op een te grote fiets is een kind minder behendig, het is moeilijk bij stil stand met een voet aan de grond te staan en op- en afstap pen is lastig. „Een fiets die past, zal vaker worden gebruikt," zegt het test team, „Dat is niet alleen gezon der, het is zelfs veiliger. Uit on derzoek is gebleken dat kinde ren die al vroeg zelf aan het ver keer deelnemen, zich uiteinde lijk beter kunnen redden in het verkeer." Een goede kinderfiets moet geen uitstekende moeren heb ben, scherpe randen en een open kettingkast. Het kind moet goed overweg kunnen met bijvoorbeeld het uitzetten van een standaard, inschakelen van een dynamo en het hante ren van remgrepen. Wat bij de geteste fietsen opvalt is dat de fabrikanten meer dan voorheen zorgen voor onderdelen die speciaal voor kinderen zijn ont wikkeld. Kinderfietsen zijn ge lukkig niet meer voorzien van zadels of remgrepen voor vol wassenen. De Batavus Koala (549 gulden) wordt een degelijke fiets voor dagelijks gebruik genoemd, de Raleigh Max Y15 (699 gulden) is een typische cross-speelfiets. De Giant Fixx City (549 gulden) heeft 'alles erop en eraan', de Lynch CL2000 (369 gulden) is volgens de test solide en be trouwbaar, de Uniyoung Trig ger (729 gulden) is een sportie ve toerfiets en tenslotte is er de Looki Cool (339 gulden) voor de allerkleinsten. conclusie na een test van zes exemplaren in het tijdschrift Fietsen 2000 van de ANWB. Ook kinderen zelf hebben over deze fietsen hun mening mo gen geven. Wat het maken van de juiste keuze lastig maakt is dat veel fabrikanten de aandacht vesti gen op leuke accessoires van hun kinderfietsen, terwijl de veiligheid op de eerste plaats moet staan. Voorop staat dat net als bij fiet sen van volwassenen ook een kinderfiets passend moet zijn. Ouders zijn geneigd een fiets op de groei te kopen, maar dat be tekent voor het kind meestal rij den op een te grote fiets. Dat et kopen van een kinderfiets is geen sinecure. Dat is de

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25