Leidsch Dagblad Weer uitstel fusie KLM met Alitalia SieMatió SieMatic 3 Boerderij in nieuwe JAS Energiebedrijf Nuon verstuurt duizenden verkeerde rekeningen Vijfjaar cel en tbs voor doodslaan Van Cotthem ïeuk ens kijken hoeft ?een dagen te duren Cannegieter verlaat Voorschoten Clinton wil Elian met zijn vader herenigen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD BAG 21 APRIL 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42290 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Als paashaas verklede agent berooft publiek van portemonnee 15 Kleine dorpen grote verliezers bij herverdeling gemeentefonds 16 Met de boswachter in Coepelduynen op zoek naar de duinaveruit 17 Zijlpontje tussen Joppepad en Zijldijk onthaalt 100.000ste klant 19 Alphens themapark Archeon rekent dit jaar op nog grotere toeloop Computer geeft Leidse kunstenaar BB Koos van de ■B Water vrijheid ya| i-pokémon joenenhandel s hebben zich er gemaakt van Poké- De rage rond het kaart- jeeft geleid tot een inter- ïale productie van en il in namaakkaarten en rwante artikelen. Ook in land zijn vele duizenden ers' in omloop. De fabri- n en distributeurs van iele spullen lijden hier- miljoenen guldens scha- Ier martelt zoon stroomstoten de stroom uitviel, ver- de 41-jarige Vughtenaar fc.. top en ging toen rustig B|r met het toedienen van vBnstoten aan zijn 20-jari- ry jn. Op die manier wilde - em een lesje leren voor ;ebruik van drank en en het vergokken van ;eld. Wat hij verkeerd zag hij voor de recht- ln Den Bosch niet in. tmiddel kan aarlijk zijn middel clopidogrel ter oming van borstpijn en es kan binnen twee we en levensgevaarlijke ver lig in het bloed veroor- Dat is gisteren bekend- akt door een team van ikaanse artsen. In Neder- wordt het middel onder e in het LUMC in Leiden ikt. 315 eki: Niets doen )t tegen aids uid-Afrikaanse president 1 -51 i heeft tot verbazing van o een omstreden Ameri- 3 ie viroloog omarmd als die zijn land kan red de aids-epidemie. Het vast dat hij het meent, beki heeft zelfs in brie- Bill Clinton en Kofi laten weten dat hij hei- looft in de 'therapie' van Niets doen. laret Reynolds ^gezonder zijn erikaanse tabaksfabri- Reynolds maakt reclame een 'gezondere' sigaret. Amerikaanse ministerie volksgezondheid spreekt een gewaagde bewering'. igaret bevat beduidend ir nicotine en teer en is in de staten Georgia en LEIDEN-DUIN EN BOLLENSTREEK PETER VAN EGMOND Energiemaatschappij Nuon heeft 1.500 tot 3.000 klanten in de regio verkeerde nota's gestuurd. In Noordwijkerhout, Hillegom, Voorhout, Alphen aan den Rijn en Leiden vielen gisteren rekenin gen op de mat waarvan de bedragen niet klop pen. Nuon heeft de verzending van nota's vanuit kantoor Leiden tijdelijk stopgezet om de fouten eerst te herstellen. Op de rekeningen waren het bedrag dat klan ten al aan Nuon hadden betaald en het nog af te rekenen bedrag omgedraaid. Hierdoor moesten klanten die nog geld terugkregen ineens betalen en de mensen met een betalingsachterstand kre gen opeens geld terug. Toekomst Milanese luchthaven Malpensa blijft breekpunt MiDDEN-BEEMSTER/HiLLEGOMDe uit Hillegom afkomstige kunstenaar JAS (een samenvoeging van Johan Adriaan Smit) heeft een stolpboerderij in de Midden-Beemster ingepakt met hyacinten. Voor het 'Huys in Blauw', zoals de kunstenaar dit project noemt, werden 400.000 hyacinten gestoken in een frame van gaas en hout. De ingepakte woonboerderij/galerie in de onlangs tot werelderfgoed uitgeroepen Beem- ster is nog tot 28 april te bezichtigen. foto anp koen suyk De bijna-fusie van KLM met de Italiaanse luchtvaart maatschappij Alitalia is opnieuw uitgesteld. De KLM eist meer duidelijkheid over de toekomst van Malpensa, de splinternieuwe luchthaven van Milaan. Het is niet be kend of de KLM aan Alitalia weer een ultimatum heeft gesteld. Eerder wilde de Nederlandse luchtvaartmaat schappij voor 20 april opheldering. ling van de vluchten in strijd is met Europese concurrentiere gels. Als dat zo is, kan Italië voor het Europese Hof worden gedaagd en volgen waarschijn lijk schadevergoedingsprocedu res. Twaalf Europese luchtvaart maatschappijen maken be zwaar tegen de overplaatsing van Linate naar Malpensa, die in hun ogen Alitalia oneerlijk bevoordeelt. De regering heeft gisteren in ieder geval een be gin gemaakt met de gedeeltelij ke sluiting van het Milanese vliegveld Linate. De vluchten werden verplaatst naar het na- HAARLEM PIETER VAN HOVE Volgens een KLM-woordvoer- ster is nog steeds niet duidelijk of Malpensa voldoende groei potentieel heeft. „Wij willen meer duidelijkheid over de mo gelijkheden." Zij wil niet kwijt of de alliantie met Alitalia nu dreigt de mislukken. „De be trokken partijen zijn nog steeds met elkaar in gesprek." Een heet hangijzer is of de Italiaanse regering kan eisen dat alle luchtvaartmaatschap pijen naar Malpensa verhuizen. De Europese Commissie sluit niet uit dat de Italiaanse verde- bijgelegen Malpensa. In Nederland is de KLM in middels druk bezig met het uit werken van de reorganisatie plannen. Met de vakbonden is overeenstemming bereikt over een sociaal plan voor een deel van het personeel dat overtollig wordt Het gaat om 1450 man grondpersoneel en boordwerk tuigkundigen, van wie 300 tot 350 moeten worden bemiddeld. De rest verlaat de luchtvaart maatschappij door natuurlijk verloop of opzegging van tijde lijke contracten of wordt bin nen het concern herplaatst. Het cabinepersoneel mag op contract worden uitgeleend aan andere maatschappijen. Voor het boventallig personeel wordt gedurende twee jaar naar ander werk gezocht. Het eerste jaar blijven de werknemers in dienst van de KLM, daarna neemt uit zendbureau Vedior de bemid deling over. 'JDAAG 26 PAGINA'S nland iland Kunst21 8,9 if en Samenleving14 ek van de Dag2 13,15,16,17,19 Groen/Strips10 22,23 sieprogramma's overzicht in Wiel Aandeienpian Westlands tuinbouwpark HOEK VAM HOLLAND ANP In het Westland wordt een tuinbouw- evenementenpark aangelegd. De initiatiefnemers willen via de aangifte van aan delen een deel van de beno digde 40 miljoen gulden ver werven. Het gaat om een park met veel groen, natuur en tuinbouw. Het park met de naam Flo- raland opent in 2005 de poor ten voor naar schatting 400.000 bezoekers per jaar, vooral afkomstig uit de Rand stad. Het project mikt op de groeiende groep gezinnen en toeristen die belangstelling hebben voor tuinieren, bloe men en groen. Het 35 hectare grote project bij Hoek van Holland moet zorgen voor in ternationale reclame voor de Nederlandse bloemen- en groentekwekers. ROTTERDAM SANDER SONNEMANS Lachend kwam hij de rechts zaal binnen. Hij keurde Daniels ouders, zus, vriendin en andere familieleden geen blik waardig toen ze langs hem naar de voor hen gereserveerde plaatsen lie pen. Maar het lachen verging de hoofdverdachte niet veel la ter toen hem duidelijk werd dat alleen hij verantwoordelijk wordt gehouden voor Daniels dood. Eerst schudde hij zijn hoofd. Vervolgens hoorde hij met zijn handen voor zijn ge zicht het vonnis aan. De rechtbank veroordeelde de 24-jarige Maassluizer giste ren tot vijf jaar cel met tbs. „Zonder enige aanleiding is de groep met vijandigheden rich ting de slachtoffers begonnen," sprak rechtbankpresidente mr. A. van Breukelen- Van Aam- hem. „Een van de verdachten heeft zich gemanifesteerd als de leider van de groep. Hij ging als één van de eersten achter de slachtoffers aan, bedreigde hen en gaf Daniel de fatale klap." De rechtbank acht hem schuldig aan zware mishande ling van Daniel van Cotthem met de dood als gevolg hebben de cn het plegen van openlijk geweld tegen zijn vriendin Loes Ippel. Omdat de verdachte ook tbs kreeg opgelegd, is het voor hem na het uitdienen van zijn ge vangenisstraf nog niet over. Nog lang niet, want aan een tbs-maatregel hoeft geen einde te komen. Aan een behandeling in een kliniek zijn geen termij nen gesteld. De opname duurt zo lang als artsen dat nodig achten. Ieder jaar beslist de rechtbank of het verantwoord is een gevangene te ontslaan uit een kliniek. Vaak laat zo'n posi tief besluit jaren op zich wach ten. Brits koningshuis in jaren zestig bijna uit paleis gezet LONDEN ANP De Britse regering heeft in de jaren zestig serieus overwogen om de koninklijke familie uit Buckingham Palace te zetten om kosten te besparen. Dit schrijft de Britse krant The Guardian op basis van recent vrijgegeven documenten. De Britse overheid heeft in de tweede helft van de jaren zestig eraan gedacht de monarchie te wijzigen in een koningshuis 'Scandinavische stijl'. De fami lie Windsor zou een eigen on derkomen moeten vinden, dat de familie zelf moest betalen. Ook personeel en alle onder houdskosten zouden uit eigen zak worden betaald. De reden voor deze maatre gelen was het uitgavenpatroon van de koninklijke familie. Er werd te veel uitgegeven en als niets zou worden ondernomen dan zou de 'civiele lijst', het in komen van de staatshoofd, in 1970 uitgeput raken. Vandaag, Goede vrijdag is de Kon mar open tot 19.00 uur! """i Wees zuinig op uw vrije tijd. Kom meteen naar onze showroom. Daar worden al uw wensen en ideeën werkelijkheid. Met Individueel Design van SieMatic. Niet alleen mooi maar ook doordacht. En zó volledig op u afgestemd dat u méér en langer tevreden zult zijn met uw nieuwe keuken. Bij ons vindt u ook het dikke SieMatic keukenldeeënboek. Gratis, 'f Liefst een SieMatic Keukencenter Leiderdorp niplein 9 Leiderdorp (onder dak bij Mijnders Meubelen) tel. 071 541 2615 Burgemeester stopt na twintig jaar WASHINGTON Rtr VOORSCHOTEN JAN PREENEN Burgemeester Cannegieter van Voorschoten heeft gistermiddag zijn ontslag ingediend bij de commissaris van de koningin. Na twintig jaar vindt hij het hoog tijd om plaats te maken voor een opvolger. „Op gezette tijden dienen openbare functies van bekleder te wisselen. Twintig jaar is in dat opzicht een erg lange pe riode", aldus Cannegieter. Hij wil tot 1 maart 2001 burgemeester blij ven, zodat 'de Kroon alle tijd heeft de benoe ming van een nieuwe burgemeester af te ron den'. Zelf zal Cannegieter dan net 60 zijn. „Een leeftijd waarop ik nog met vrucht aan iets nieuws kan beginnen." Tegen die tijd verhuist Cannegieter met zijn Italiaanse vrouw naar Rome. „Ongeveer een jaar geleden zijn we daar over gaan nadenken. Eind vorig jaar hebben we een huis in Rome gekocht en ons huis in Voorschoten verruild voor een huurhuis. Mijn vrouw gaat zich ook in Italië aan de kunst wijden. Wat ik ga doen weet ik nog niet. Ik heb een brede belangstelling. Zowel op het gebied van cultuur, als op het ge bied van natuur. Zoiets is in Italië ook wel te vinden." Cannegieter is van huis uit jurist. Tijdens zijn studie volgde hij een stage bij de Europese Ge meenschap. In die periode leerde hij zijn vrouw kennen. Na negen iaar te hebben ge werkt voor de provincie Gelderland (onder an dere als plaatsvervangend kabinetschef van de comhiissiris van de koningin) werd hij burge meester van Zuidlaren. „Dat ben ik maar kort geweest. Vijf jaar. We wilden graag naar het westen. Naar een middelgrote gemeente als Voorschoten waar je dicht bij de burger staat. Van die beslissing hebben we nooit spijt gehad. Maar nu ik deze zomer 25 jaar in het burge meestersambt zit, vind ik het wellletjes." Pagina 17: Voorschoten wil nieuwe Cannegie- De Amerikaanse president Clin ton heeft gisteren gezegd dat er geen redenen zijn om het Cu baanse vluchtelinge tje Elian niet nu al te herenigen met zijn vader. Clinton sprak naar aan leiding van de beslissing van een Amerikaanse rechter dat het jongetje in de Verenigde Staten moet blijven tot een an dere rechter uitspraak heeft ge daan in de asielzaak die door de oudoom van Elian is aange spannen. „Ik denk dat Elian herenigd moet worden met zijn vader. Dat is de wet, en de belangrijk- se reden voor zijn familie in Miami om er niet mee in te stemmen is nu weggehaald", aldus Clinton. De oudoom van Elian wilde eerder geen ont moeting tussen de jongen en zijn vader, uit angst dat Elian zou worden meegenomen naar Cuba. De vader van Elian riep De oorzaak van de storing is nog onbekend. De boekhouding van Nuon klopt wél. Daar zijn geen bedragen verwisseld en dus ook geen onterechte betalingen of inhoudingen gedaan. De fout zit ergens in het printprogramma, dat is inmiddels wel achterhaald. „De facturering is volledig geautomatiseerd", meldt een woord voerster. „We gebruiken het printprogramma al jaren. En ineens zit er een fout in, om de een of andere wonderlijke reden. Het is ons een raadsel hoe dit kan." Onmiddellijk nadat de rekeningen op de mat vielen, is Nuon gealarmeerd door klanten die de fout ontdekten. De energiemaatschappij heeft het printsysteem stilgelegd tot de fout is verhol pen. Binnenkort krijgen de klanten een nieuwe, correcte nota. HET WOORD IS AAN Stadhouder Pllatus Nadat hij voor het volk zijn handen gewassen had: Ik ben onschuldig aan Zijn bloed. veelyk^ns r ^dop neerslag JWmaï' 8'/15° 6717° 7718° !»g 40% 20% 20% ËS3&# 40% 50% 50% Klomp bedreigd door uitsterven van populieren SINT-OEDENRODE-BELTRUM ANP De Nederlandse klompenindu strie is in gevaar doordat het aanbod populierenhout sterk afneemt. Over vijf tien jaar zit de sector met serieuze schaars te. Stichting Bos en Hout stapt met een actieplan naar Den Haag om nieuwe aanplant te stimuleren voor het te laat is. De prijs voor populierenhout is al dertig jaar hetzelfde. Niet echt een aanlokkelijk uitgangs punt voor planters. Jaarlijks zijn 700.000 populieren nodig om aan de vraag te voldoen. Terwijl er slechts 100.000 bomen per jaar worden aangepland. „De populier raakt uit de mo de", signaleert P. Jansen van Stichting Bos en Hout. Hij trommelt begin mei alle betrok kenen op het actieplan vorm te geven. Populierenhout is niet alleen nodig voor de productie van klompen, maar ook voor pal lets, kisten en karton. Een pro ducent van pallets heeft echter prima alternatieven, een klom penmaker heeft dat niet. In de jaren '60 en '70 werd het planten van populieren ge stimuleerd bij boeren, als een appeltje voor de dorst. Omdat de prijs maar niet steeg, kwam aan die gewoonte alras een ein de. De populieren werden ver vangen door essen en beuken. de Amerikanen gisteren op Clinton en minister van'justitie Reno te schrijven om beiden onder druk te zetten om hem met zijn zoon te herenigen. „Sta niet toe dat ze mijn zoon blijven misbruiken", aldus een gekwelde Juan Miguel Gonza lez, doelend op de familieleden in Miami bij wie Elian woont. „Ik wil heel graag bij mijn zoon zijn. Hij hoort bij mij", zei Gon zalez in Washington, waar hij logeert. In de Cubaanse hoofdstad Havana gingen duizenden mensen de straat op om te de monstreren voor de terugkeer van het zesjarige jongetje. De betogers zwaaiden met Cubaanse vlaggen en beklaag den zich in spreekkoren over de 'passieve houding' van de rege ring van de Verenigde Staten en over het lot van het jongetje. De demonstranten riepen de Cu baanse burgers op de strijd Voor Elian voort te zetten. ia, ik wil een abonnement opliet Lefdsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DK WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-6128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1