Archeon rekent op 20.000 bezoekers meer Jl! Veen-gemeenten blij met pleidooi van gedeputeerde Rijn Veenstreek ijnwoude loopt arm voor opvang Half paasei Melkboer luisterde en hield alles in de mond Pol,tie we|llcht ,n ,eeg postkantoor JAC 21 APRIL 2000 ilers uit veertien landen op Braassem ofarendsveen De jeugd neemt in het paasweekeinde bezit de Braassemermeer. Zo'n 250 zeilers uit veertien landen ne- w idit paasweekeinde in kleine boten van het type Optimist aan de paasregatta. De wedstrijden beginnen morgen, zon- en maandag steeds om 10 uur. De organisatie van de paas- :isa tta is in handen van de plaatselijke Watersportvereniging issemermeer. [fjren schilderen in Atlas jfn aan den run Het Alphense winkelcentrum Atlas biedt k leren de mogelijkheid om paaseieren te schilderen. Morgen en 10.30 en 15.30 uur stellen de winkeliers daarvoor party en beschikbaar. Daarnaast kunnen kinderen zich laten ninken of gebruik maken van een groot springkussen. Atlas- iewerkers helpen de paashaas met het uitdelen van eitjes. vonersavond in Kerk en Zanen i aan den run Bewoners van de wijk Kerk en Zanen kun- lei met burgemeester en wethouders praten over hun wijk. Op iril organiseert de gemeente van 19.30 tot 22 uur een zoge nde 'luisteravondin wijkcentrum De Oude Wereld. Wijk- jeeltuinvereniging De Pionier presenteert die avond haar ien voor een clubhuis met speeltuin in het Europapark. \enschoolse kinderopvang begint op 1 mei iuwer de koning ïaand later dan de bedoe- ias krijgt de gemeente oude buitenschoolse op- ,(BSO). De Stichting Kin- vang Alphen aan den Rijn vangt vanaf maandag 1 a schooltijd kinderen van 2 jaar op in het voormali- and van peuterspeelzaal loentje in Hazerswoude- Deze week kwamen al 25 tn af op een informatie- I. De dertiende en eerste lphense vestiging van de loet op termijn plaats bie- an 3 groepen voor BSO en met epen kinderopvang. Ko- najaar begint de bouw hobl ;n nieuw pand. lanks de drukbezochte in- tieavond verwacht direc- van Mourik van de SKA jeen stormloop op de ie vestiging. „We zitten iet eind van een school- zegt zij. „Ouders hebben anderen nu ongetwijfeld ondergebracht. Maar na sen omervakantie moet het Leidi lopen. In Rijnwoude be- namelijk nog helemaal mogelijkheid tot buiten- opvang. Daarnaast veel van ons personeel uit oude. De kinderopvang is 'leen bedoeld voor kinde- t Hazerswoude-Dorp. Ze i ook uit Koudekerk of uizen komen. Wij halen dat geval op, want we in een goede vervoersre- Het lijkt altijd een heel die Gemeneweg, maar ei- ben je er zo." de komende maanden Van Mourik zich vooral bezig met de bouwplannen voor een permanente vestiging. „De plaats in de buurt van de Sportparklaan bij andere scho len lijkt logisch, maar ligt nog niet helemaal vast, Wij hebben pedagogische uitgangspunten waaraan een gebouw moet vol doen. Bij ons staat het kind centraal en moet het de ruimte krijgen. Daarnaast vinden wij de natuur ook belangrijk. Wat dat betreft zitten we goed in Hazerswoude-Dorp. Wij heb ben architect Rens Pijnenburg bereid gevonden om volgens ecologisch-biologische princi pes te bouwen." De nieuwbouw moet om meerdere redenen snel begin nen. Zo biedt het noodgebouw van het oude Pippeloentje on voldoende soelaas als de BSO- groep en een eventuele kinder- opvanggroep van nul- tot vier jarigen uitdijt. Daarnaast ver valt de subsidie voor het project als het kindercentrum in Ha zerswoude-Dorp op~l januari 2003 niet af is. Volgens Van Mourik gaat het om 900.000 gulden die de SKA via de ge meente aan een rijkssubsidiere geling heeft voor 84,4 kind plaatsen in Rijnwoude. „Van dat bedrag kunnen we welis waar de nieuwbouw niet beta len, maar wel bijvoorbeeld de inrichting bekostigen." Om de kennismaking met Hazerswoude-Dorp te voltooi en organiseert de SKA dinsdag opnieuw een informatie-avond, maar nu voor allerlei verenigin gen. Op die manier hoopt de stichting met bijvoorbeeld sportverenigingen afspraken te kunnen maken over het halen en brengen van kinderen. B* alphen aan den run» Een reusachtig half paasei vormt de afronding van het nieuwe Ma rokkaanse bedehuis op de hoek van de Kennedylaan en de Sportlaan in Alphen aan den Rijn. De grote, patinakleurige koepel weegt zo'n 2000 kilo en is gemaakt van kunststof. Het gevaarte is dinsdagavond laat op de bouwplaats in elkaar gezet en vervolgens met een hijskraan omhooggetakeld. Vorig jaar april is begonnen met het nieuwe onderko men van de Marokkaanse gelovigen. De moskee behoort straks tot de grootsten in Ne derland. FOTO WIM DIJKMAN Toenadering historische clubs in Jacobswoude jacobswoude De Stichting Oud Leimui- den-Rijnsaterwoude wil gaan samenwerken met de Historische Vereniging OC van Hemessen in Woubrug- ge en Hoogmade. Voorzitter van de eerstgenoemde club E. Verburg schrijft dit in het stichtingsblad Tijdinghen. Onlangs hebben de twee clubs kennis met elkaar ge maakt. „Daar bleek dat de meeste aanwezigen voor sa menwerking zijn, maar dat het nog te vroeg is om over fusie te praten", aldus Ver- burg. De samenwerking vloeit voort uit de oprichting van een derde historische club, de Stichting Oud Jacobswou de van Hans van de Wereld. „Ook wij vinden dat de aan wezigheid van drie histori sche clubs in een gemeente met 11.000 inwoners wat lachwekkend is", schrijft Verburg. Met name voor de contacten met de gemeente lijkt samenwerking hem goed. Omdat de vier dorpen elk hun eigen geschiedenis hebben, denkt Verburg op termijn aan vier werkgroe pen binnen één organisatie. Hij vindt dat de besturen van beide organisaties hierover moeten nadenken en vervol gens hun standpunt aan le den en donateurs moeten voorleggen. Alphens themapark vandaag open Archeon is nog net zo compact als vorig jaar, maar gaat weer groeien. Directeur J. Veldman rekent voor dit jaar op een toename van 20.000 bezoekers aan het archeolo gische themapark in Alphen aan den Rijn, dat vandaag zijn poorten weer opent voor dagjesmensen. Vol trots vertelt Veldman over de verbeteringen. De prehistorie is aangepakt, de middeleeuwse ambachten zijn uitgebreid en de Romeinse soldaten zijn in nieuwe uniformen ge stoken. De bezoekers staat een seizoen vol nieuwe acti viteiten te wachten. De verhuizing van de wilgent- wijgen-onderkomens in 1997, toen Archeon moest inkrimpen, heeft ze er niet steviger op ge maakt. Op de laatste dag vóór het ka baal aanvangt, struinen slechts wat scholieren op excursie door het park. Het jachtkamp is vroeg in de ochtend nog verla ten. Er is een nieuwe hut ge- alphen aan den run saskia buitelaar De gevlochten hutten van de ja gers en verzamelaars in de pre historie zijn de afgelopen win ter opgeknapt. Daar waren ze na afloop van het zesde seizoen wel aan toe, de reconstructies van 8000 jaar oude hutten die bij opgravingen zijn gevonden. bouwd. De vuurplaats erin is nog niet gebruikt, zodat het nog ruikt naar vers stro en de nieu we dierenhuiden op de grond. Op een stuk hout ligt een uitge legd hazenvelletje, met het neusje net over de rand. Hij verwelkomt de bezoekers die gebukt, vanwege de lage in gang, binnenkomen. Een mees je vliegt verschrikt weg uit het rookgat. Hij moet, als de paas- drukte is losgebarsten, voor de komende maanden een einder comfortabel plekje vinden. Veldman hoopt dit jaar op 130.000 bezoekers. Uit zijn pe riode als Duinrell-manager weet hij dat zo iets niet met één advertentie is te realiseren. Maar hij heeft hooggespannen verwachtingen. „We hebben een goede vorm gevonden voor Archeon", verklaart hij in zijn kantoor boven de Romeinse pottenbakkerij. „Een goede mix van oppervlakte en het product dat we bieden. We zijn niet meer dat enorme openlucht museum van voor de inkrim ping. En ook een goede mix van bedrijven, feesten en partijen, scholieren en dagjesmensen." Vooral in het binnenhalen van de eerste drie groepen heeft Archeon vorig jaar veel geïnves teerd. Met succes. Bedrijfs uitjes, congressen en feesten zorgen het hele jaar door voor inkomsten. De omzet daarvan steeg afgelopen jaar met 45 procent. En zelfs uit België ko men kinderkampen het Al phense park deze zomer bevol ken. Maar Veldman wil meer. Vol gend jaar moeten ook kleinere groepen geïnteresserden 's win ters een paar dagen kunnen vertoeven in Archeon. „De Vol- vo-rijders?", probeert de direc teur zijn doelgroep voorzichtig te bestempelen. „De wat hoger opgeleiden, mensen die wat hebben met het verleden. Ze moeten zich goed voorbereiden om 'mee te leven' in een tijd. We houden ze heel de dag be zig met vuur maken, eten berei den, zwemmen in het badhuis, een cursus pottenbakken, noem maar op." Volgens Veldman raakt dat helemaal 'in': „Levende ge schiedenis, in Engeland doen ze daar veel aan. Groepen spe len dan hele Napoleontische veldslagen na." Veldman heeft zulke Nederlandse en buiten landse verenigingen gestrikt om dit seizoen in Archeon op te treden. Zo strijken in mei en juni een legerkampement en een verza meling ridders uit de Middel eeuwen neer. In augustus bren gen vijftig Romeinen een be zoek aan Archeon en in sep tember huizen er honderd Vi kingen uit heel Europa. En de bezoekers staat nog meer te wachten: twee boog- schietevenementen, middel eeuws straattheater en een mu ziekfestival, schapendrijfwed- strijden met Border Collies (special daarvoor getrainde honden), Gregoriaanse zang, een spirituele- en een wijn beurs. Archeon is van vandaag tot 30 oktober open van 10 tot 17 uur. 's Maandags gesloten. Voor meer informatie: 0172- 447744 of www.archeon.nl ibrugs familiebedrijf Van Klaveren na Pasen voorgoed gesloten fe/i iugge saskia stoelinga UI 1 dicht, wagen weg, r [pen leeg. Zo is de situatie sen als het doek definitief allen. Een melkman kan ifbouwen. „Je gaat van ird procent naar niets." echtpaar Van Klaveren 1 I het besluit genomen om ppen in de bloei van hun )y zoals ze het zelf zeggen. 44 jaar gewerkt, bijna dan is het toch mooi ge- Het einde van een rugs familiebedrijf. hebben nog andere over men. De komst van de eu- en ze niet meer meema- Kees van Klaveren vindt uk om in een touringcar en om dagtochten te be en. Zijn vrouw Co gaat op jen wel fietsen, „We heb- tijd onze werkzaamheden :ld. Ik ging over de natte ng zij over de droge din- jj had de winkel en ik de ïlkboer zijn betekent door en wind je vak uitoefenen, M igen per week voor zeven- en na zevenen thuis ko- Op 15-jarige leeftijd ben onnen bij mijn vader. Op om hand- en spandien- verrichten. Hij reed op rapbakfiets met bussen IT!karnemelk. Later kwam soort truck met drie wie aar de losse melk overi gen hard in bevroor als bakfiets. Strenge winters n je op alle manieren be- oe kwam je bij je klanten sneeuw stoepdik over 's wegen lag? Moeizaam |evaar voor eigen leven, je ging. Dezelfde gang rv/ e je, alleen met een mooi tje in de rug, op tweede ag of tweede pinksterdag, lensen hadden toen nog koeling, dus melk moest lag vers worden aange- Melk was voor de meeste 'en een levensader. Daar groot en sterk van." igt nu wel even anders, [e melk zijn er tegen- woubrugge Het lege postkantoor aan de Dr. Lothaan in Woubrugge wordt mogelijk een politiebureau. Burgemeester Van Beek van Jacobswoude is ge charmeerd van het voorstel van wijkagent H. Wilthof van Woubrugge en Hoogmade om een kantoortje in Woubrugge op te tuigen. Wilthof zoekt een plek waarop hij gemakkelijk bereik baar is, kantoorwerk kan doen en vanwaar hij tussendoor even de wijk in kan gaan. „Je merkt de behoefte aan een vast aan spreekpunt", zegt Wilthof, die nu zijn bureau werk op het bureau in Roelofarendsveen doet. Hij werkt er onder meer processen-verbaal van de surveillances uit. „Aan zo'n afsprakenbu- reautje werkt de gemeente graag mee", zegt Van Beek. Hij mist de uitstraling van een poli tiepost in de gemeente. „Alkemade is helemaal niet veel groter dan Jacobswoude." Uit zijn ervaringen in Oude Pekela weet Wilt hof dat de aangiftebereidheid door een kan toortje in de buurt veel groter is. De wijkagent ziet het niet als een probleem dat het kantoortje slechts af en toe bezet is. „Je kunt bepaalde tij den tevoren publiceren, je kunt ook, bijvoor beeld, met een lichtbak aangeven dat je er bent en je kunt via het mobiele contact altijd afspra ken maken om er naar toe te komen." 'Hoogmade is op dik water gebouwd' Met het vertrek van Kees en Co woordig ook veel aanverwante melk/yogurtproducten in de handel. Frisdrank blijft een ge liefd product. Co van Klaveren merkt het elke dag: „Ons eetpa troon is danig veranderd. Bij de nieuwe generatie zijn snelle happen favoriet. Aardappels schillen is er niet meer bij. Pas ta's zijn veel in trek." Zo kan ze nog even doorgaan. „De ge zinssamenstelling is anders ge worden. Minder kinderen, en mensen die gaan samenwonen zijn overdag niet thuis vanwege drukke werkzaamheden. De melkboer heeft hele gene raties aan zich voorbij zien gaan. Opa's en oma's die er niet meer zijn. Duizenden flesjes i gaat een traditie verloren. Zij stoppen bewust met de winkel en winkelwagen in de bloei van hun le- FOTO MARK LAMERS slagroom voor de deur gezet vanwege nieuwe borelingen. Rollen beschuit met muisjes ge geten en lief en leed aange hoord. „Je maakt alles mee, je bent een praatpaal. Je moet goed kunnen luisteren en alles in de mond houden. Ook leer je een vaste route t§ volgen en op tijd te komen. Doe je dat niet of kom je twintig minuten te laat, krijg je dat onmiddellijk op je bord. Verslapen, wat is er aan de hand? We houden elkaar scherp in de gaten, zonder meer." Met het vertrek van winkel en winkelwagen uit Woubrugge gaan veel gebruiken verloren. Al was het maar het sonore belle tje in de keuken dat aangeeft dat er een klant binnenkomt. Het sein voor Co om onmiddel lijk naar achteren te gaan. Daarna het gekwebbel in de winkel. Ze gaat straks wat meer op koffievisite, anders hoort ze niets meer. Ook de tafelbel waarmee Kees zijn komst aan kondigt, zal niet meer klinken. En de jongens uit het dorp die een zakcentje bijverdienden door de wagen te vullen, moe ten op zoek naar een ander baantje. Van Klaveren is geboren en getogen in het huis dat hij nu nog bewoont. De winkel ging van vader op zoon. „Vroeger was het vanzelfsprekend dat je de zaak overnam." Anno 2000 is er geen Van Klaveren meer te vinden. In de familie niet en daarbuiten niet. „Wij hebben onze twee kinderen alle gele genheid gegeven, maar ze wil den niet. We hebben met jonge mensen gesproken over voort zetting, maar in meer dan 40 uur werken hebben ze geen trek. Dan houdt het op. De klanten hebben met begrip ge reageerd." „Je moet stoppen op het hoogtepunt en niet als het niet meer gaat. Gevoelens komen pas over een paar weken, maar we houden het samen nog ja ren uit. We gaan niet benauwd leven. Reken daar maar op." tim brouwer de koning Met zijn pleidooi voor extra rijkssubsidie voor gemeenten in veengebieden slaat gedeputeer de Dekker de spijker op zijn kop. De zorgen van de provin ciebestuurder om de financiële positie van slappe-bodemge- meenten la Boskoop zijn vol gens gemeentebestuurders uit Alkemade en Jacobswoude te recht. Burgemeester Meerburg van Alkemade is met Dekker van mening dat de slechte bo demgesteldheid zijn gemeente handenvol geld kost. Om niet in geldnood te komen stelt die ge meente net als Jacobswoude onderhoud aan wegen en riole ringen bovendien vaak uit. Op de lange termijn is dat volgens Meerburg niet vol te houden. De burgemeester wijst er ove rigens op, dat zijn gemeente door een herverdeling van rijks- gelden volgend jaar een grotere uitkering krijgt. De korting van rijkswege van 1,4 miljoen gul den van vier jaar geleden is dan voor de helft ongedaan ge maakt. „Maar dat is geen speci ale slappe-bodemuitkering", zegt Meerburg. „Wij stoppen dat geld het liefst in de infra structuur, omdat we anders te veel gaan achterlopen op het programma in onze compu ter." Ondanks de forse eerdere korting houdt Alkemade het hoofd in financieel opzicht bo ven water. „Maar dat komt om dat wij al jaren zo voorzichtig begroten", aldus Meerburg. Ook Jacobswoude is gewend de tering naar de nering te zet ten. Volgens gemeentesecreta ris Meester zou de gemeente gebaat zijn met de uitkering slappe bodemgesteldheid van weleer. Sinds die rijksregeling is afgeschaft, moeten gemeenten- van-de-slappe-grond dure maatregelen bekostigen uit een algemene uitkering. Ja cobswoude komt daarbij tekort. Meester noemt Hoogmade als voorbeeld van een drassig en daardoor duur dorp. „We zeg gen wel eens dat Hoogmade op dik water is gebouwd. De situa tie daar is penibel. Het kost mil joenen om een goede fundering aan te brengen. Uit zuinig heidsoverwegingen moeten we werkzaamheden aan de riole ring uitstellen of combineren met andere klussen zoals her bestrating." Meester geeft toe dat de bodemgesteldheid niet in heel Jacobswoude zo slecht is als in Hoogmade. „In Leimui- den is de grond onvergelijkbaar veel beter." Waarnemend-burgemeester Lyklema van Ter Aar wil het probleem van de slechte bo demgesteldheid niet opklop pen. „Wij zijn daardoor wel meer geld aan het onderhoud van wegen kwijt", bekent hij, „maar zijn bepaald niet zielig. We willen graag onze eigen broek ophouden. Bovendien is de discussie over de herverde ling van de rijksbijdrage toch al gevoerd." Ook Rijnwoude heeft geen noemenswaardige problemen met de bodem. Volgens wet houder Uljee is alleen het veen- plateau waarop Hazerswoude- Dorp ligt vergelijkbaar met de drassige en financieel noodlij dende buurgemeente Boskoop. Die gemeente stevent vanwege de hoge kosten voor de infra structuur af op de artikel 12- status. In ruil voor rijksgeld staat een gemeente dan onder rijkstoezicht.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19