?J^or het lange plakken Voorschoten wil nieuwe Caniiegieter Jet is toch niet erg als emoties loskomen?' Nieuw raadslid belooft een kritischer D66 in Leiderdorp Regio Ik verontschuldig me TT »i CRQTE /LOO»EN markt EIDEN iL i¥e willen geen ziekenhuissfeer' 9Ingrid krijgt de fietszij is hier elke dag Rode Kruis dreigt La France met de rechter JAC 21 APRIL 2000 'Iemand die integer en bescheiden is en voor de gemeente staat' ySCHOTEN JAN PREENEN OLG VAN VOORPAGINA lil ar. •meester Cannegieter gisteren zijn excuses aan het 'lange plakken' in vai schoten. „Het feit dat ik v°o hier al die tijd zo op mijn hani lls heb gevoeld, moge als en- laring daarvoor dienen en '°k< elijk als een verontschul- ng. Normaal gesproken •t je in deze functie niet te op één en dezelfde plek sPlen zitten", zo schrijft hij i'nii ;n brief aan de gemeente twintig jaar houdt hij het gezien in Voorschoten, hij in de loop der jaren als gemeente is gaan be- luwen. „Als je het ergens je zin hebt en je anderen in de weg zit, dan is er geen dringende reden weg te gaan. Ik ben een tje een buitenbeentje als ^^emeester. Ik heb geen po- m achtergrond, maar ik ook geen carrièreburge- ^•fster. Niet iemand die per ogerop wilde. Ik vind het jt gewoon mooi en in een e H delgrote gemeente als vai rschoten ben ik op mijn ij eb ts en voel ik me thuis." 59-jarige WD'er is be- r n d niet van de ene op de m ere dag tot zijn beslissing imen. „Je groeit geleidelijk zoiets toe. Ongeveer een geleden ben ik me gaan 5erg agen wat ik nu verder wil- Voo Ve zijn toen met z'n twee- ;r w be en alles op een rijtje gaan zet ten en tot de conclusie geko men dat we het best iets nieuws zouden kunnen gaan opbouwen in Italië waar mijn vrouw vandaan komt. Zij is freelance-toneelregisseur. Cannegieter heeft de datum van zijn afscheid, 1 maart 2001, bewust gekozen. Ener zijds hebben de gemeenteraad en de Kroon volgens hem alle tijd om een opvolger te zoe ken. Anderzijds heeft het hui dige college er dan driekwart van de raadsperiode opzitten. „De fase breekt dan aan van afronden en oogsten. Het overblijvende jaar biedt mijn opvolger ruim de gelegenheid om zich in te werken alvorens een nieuw college aantreedt." Dat juist de afgelopen we ken enkele belangrijke voor stellen van het college van burgemeester en wethouders van tafel zijn geveegd (de ver- keersnota en ae Visie op Voor schoten) ziet Cannegieter niet als een persoonlijke neder laag: „Ik vind dat zeker geen ramp en het zal ook beslist niet tot chaos in Voorschoten leiden. Deze weg heeft ge woon even niets opgeleverd. De raad heeft nou eenmaal de mogelijkheid om het ergens niet mee eens te zijn. Die wij heid heeft men genomen. Ze ker op het gebied van verkeer liggen de standpunten van de partijen in Voorschoten ver uiteen." Vervolg van voorpagina De twee grootste partijen in de Voorschotense gemeenteraad, WD en CDA, willen graag 'een type Cannegieter' als nieuwe burgemees ter. „Niet iemand die zich op de voorgrond dringt. Bescheidenheid en integriteit zijn in dit geval belangrijker. Met hem weet je altijd waar je aan toe bent. Hij staat voor zijn gemeente, houdt rekening met iedereen en heeft veel betekend voor Voorschoten", zo ver woordt CDA-fractievoorzitter W. Zoetemelk de mening van de meerderheid van de raad. Of zoals WD'er S. Holland opmerkt: „Hij is vooral een bindend element. Door zijn rustige manier van optre den weet hij mensen op één lijn te krijgen." WD en CDA hebben twaalf van de negentien zetels. VOORSCHOTEN JAN PREENEN Burgemeester Cannegieter vertrekt volgend jaar uit Voorschoten. Volgens de plaatselijke politiek is hij een 'fijne, goede, maar ook een beetje een saaie burgemeester'. foto dick hogewoning Zoetemelk vindt het net als alle andere partijen ook heel positief dat Canne gieter zijn vertrek bijna een jaar van te voren al heeft aangekondigd. „Dat is nou typisch Cannegieter. We hebben alle tijd om een profiel te maken van de nieuwe burgemeester. Bovendien kan zijn opvolger daardoor nog met de huidige raad werken. Zo iemand kent al aardig de weg voordat de volgende verkiezingen worden gehouden. Dat komt de rust en de voortgang van be sturen alleen maar ten goede." Holland ziet het liefst opnieuw een partijgenoot burgemeester van Voor schoten worden: „Wij zijn immers de grootste fractie. Maar nog belangrijker vind ik het dat het iemand wordt die alles en iedereen bij elkaar houdt en ervoor zorgt dat Voorschoten zelfstan dig blijft." Volgens PvdA'er C. Regoor daarente gen mag Cannegieters opvolger 'best iemand worden met een wat andere stijl van besturen'. „Ik heb erg moeten wennen aan de manier van werken hier in Voorschoten. Dat geldt zeker ook voor Cannegieter. Heel formeel en heel rustig. Ben ik daar na een jaar aan gewend, stapt hij op." Y. Molenkamp (D66) benadrukt dat 'de nieuwe burgemeester een einde moet maken aan de patstelling en het college weer vlottrekt'. Zij doelt daar mee op belangrijke zaken als de ver- keersnota en de Visie op Voorschoten. In beide gevallen zijn de voorstellen van het college van burgemeester en wethouders de afgelopen weken van tafel geveegd. „Begrijp me goed, ik zeg daarmee niet dat net aan Cannegieter ligt. Als raad moeten we dat onszelf aanrekenen." S. Harlaar wil het liefst een vrouw op de plaats van Cannegieter en nog lie ver een Groenlinkser, zoals hij. „Maar ik weet tegelijkertijd dat het niet reëel is in een gemeente als Voorschoten. Als het maar iemand wordt die het op komen voor de zwakkeren en het mi lieu hoog in het vaandel heeft." Alle partijen zijn het met elkaar eens dat het 'aan de ene kant jammer is dat een fijne, goede, een beetje saaie bur gemeester stopt, maar dat het aan de andere kant begrijpelijk en zeker niet verrassend is dat iemand na twintig jaar iets anders gaat doen'. djtOENOORDHALLEN AMVERHUUR 0164-257521 3 a lEZEEEIGSTE ROMMELMARKT VAN NEPERLANP Veugen volgt Grootaarts op LEIDERDORP ERIC WENT Ton Veugen (41) wordt de opvolger van het Lei derdorpse D66-raadslid Ed Grootaarts. De D66'er wordt in juni geïnstalleerd als raadslid. Politiek gezien betekent dat een trendbreuk, voorspelt hij: „We gaan ons als partij een stuk kritischer opstellen." Veugen is al geruime tijd politiek actief als bur gerlid in de Leiderdorpse raadscommissies. Daar heeft hij zich beziggehouden met gemeentelijke financiën en onderwerpen op het gebied van so ciale zaken, ruimtelijke ordening en verkeer. „We hebben ons twee jaar terug achter het col legeprogramma geschaard, maar dan moet dat wel correct worden uitgevoerd", waarschuwt het aankomende raadslid. Hij voorspelt een andere houding van zijn partij: „Bij de centrumplannen heeft D66 destijds verdeeld gestemd. Ed Groot aarts had vertrouwen in de afspraken met pro jectontwikkelaar Vesteda en Hanneke Veldstra en ik zaten meer op de lijn dat het herenakkoord fi nancieel best wat beter onderbouwd had mogen worden. In de toekomst zal dat dus best wat gaan uitmaken." Ook belooft Veugen de vinger aan de pols te houden tijdens de behandeling van de Leider- dorpse voorjaarsnota: „Inzet is dat de belastin gen niet opnieuw worden verhoogd. Wethouder Roest heeft al aangekondigd dat hij daar mis schien niet aan kan ontkomen. Wij zullen bena drukken dat er dan maar wat plannetjes moeten vervallen." Eind vorige maand nam Grootaarts na tien jaar afscheid als raadslid. Enige tijd daarvoor had hij het fractievoorzitterschap al overgedragen aan Hanneke Veldstra. Grootaarts zette een punt achter zijn politieke loopbaan omdat hij door zijn werkgever in Brussel wordt gedetacheerd. Met Veugen komt de partij weer op sterkte. I >en Links Leiderdorp baalt van besloten bijeenkomsten :hl( u, gvlak zoeken' en 'interac- beleidsvorming'. Wethou- lolkenboer heeft er de vol van. Toch kiest het dorpse gemeentebestuur i vaker voor besloten ihops en niet openbare deringen om plannen in kring voor te kauwen, slechte zaak, vindt R. [handen, fractievoorzitter GroenLinks. „Want dat bijeenkomsten heeft geen eel karakter en de burger laar geen enkele invloed loefenen." gemeester en wethouders >1 -eiderdorp willen te veel, Manshanden, op de kop fee jaar fractievoorzitter aar partij. De leider van de >te oppositiepartij trapt de weken steeds vaker op m: „Ik kan me best voor- n dat je na afloop van een jeperiode wilt zien wat je bereikt. Maar daarvoor het hele dorp toch niet op hop?" Aan ambitie geen gebrek in het Leiderdorpse college, vindt zij. Maar te vaak wordt niet op de juiste manier gepeild of er wel voldoende draagvlak is voor alle plannenmakerij. „Neem nu de centrumplannen. Dan wor den er allerlei workshops ge houden, maar die zijn besloten. Lekker informeel, dan kan je tenminste rustig filosoferen, is de gedachte hierachter. Maar daar ben ik geen voorstander van. Liever heb ik dat het colle ge plannen veel eerder in de openbaarheid brengt. In com missievergaderingen, daar ho ren ze thuis. Niet in besloten heid. Als je staat voor je zaakjes, dan kan je dat overal duidelijk maken. Bovendien is het goed als burgers in een vroegtijdig stadium vernemen wat je van plan bent. Dan voorkom je ook dat ze zich na afloop in de kou voelen staan." Waarom het college dan toch regelmatig voor de 'besloten methode' kiest, terwijl wethou der Molkenboer in woorden vaak het tegendeel beleidt, is volgens Manshanden duidelijk: „Het gemeentebestuur is bang dat er onrust komt als plannen al naar buiten komen op het moment dat nog niet alles even goed is uitgedacht. Kijk maar naar de Griffioen, daar stond ie dereen ook meteen op z'n ach terste benen toen er een proef ballon over sloop van deze wo ningen werd opgelaten. Maar laat het dan zo zijn dat er aller lei emoties loskomen. Dat is toch helemaal niet erg?" Ook in de toekomst blijft Manshanden Molkenboer en consorten onverminderd een spiegel voorhouden. De Groen- Links-fractievoorzitter blijft zich verweren tegen besloten workshops en niet openbare werkconferenties. „Natuurlijk gaan we er wel heen, naar dat soort bijeenkomsten. We moe ten wel. Anders hebben we he lemaal niets in te brengen. Maar ik zal me ervoor hard ma ken dat zoveel mogelijk van die discussies naar de commissies wordt gehaald. Daar moet de gedachtenwisseling plaatsvin den: niet in een besloten ach- terafzaaltje." j sartsenpraktijk Warmond officieel open wit, maar lila en paars- zijn de wanden van de 'Huisartsenpraktijk ïond' op Dorpsstraat 51. bewuste keuze, vertelde J. Froeling gistermid- ijdens de officiële opening burgemeester Van der ,We willen hier geen zie- feer." en collega J.Wolters, ;e huisartsen in War- vverken al weer een of drie in de voormalige zelfwinkel, maar van •peningsplechtigheid kon lan gisteren geen sprake ,Er liepen nog steeds Iers en timmerlui rond, er waren nog zoveel klus te ronden. We wilden de ng pas doen als echt alles was," aldus een van de irsassistentes, die een bij- kre band heeft met haar iel eling nd d w- \V2°P' nt r(}.; nieuwe werkplek. „Ik ben terug in het pand waar mijn opa, die wagenmaker was, en mijn va der nog hebben gewerkt. Leuk toch?"- Burgemeester Van der Wel bracht nog even in herinnering hoe de gemeente sinds 1992 sa men met Froeling op zoek is geweest naar een geschikte lo catie voor een praktijk. „Tel kens als we dachten dat we iets hadden gevonden, kwam er weer wat tussen", aldus Van der Wel. Het duurde uiteinde lijk meer dan acht jaar voordat de arts, die tot voor kort zijn spreekuur hield in de praktijk- aan-huis van de onlangs ge stopte dokter Walenkamp, voor zichzelf kon beginnen. Hübo Die mogelijkheid deed zich voor toen de Hubo-winkel op Dorpsstraat 51 leegkwam. Een prima, centrale plek voor een gezondheidscentrum, vindt Van der Wel. „Op zich is het jammer dat nu weer een winkel is verdwenen uit de Dorps straat. Er zijn al zoveel winkels weg. Maar aan de andere kant: we wilden ook graag een goed bereikbare huisarts houden." Verbouwing Het had heel wat voeten in de aarde voordat Froeling en zijn nieuwe collega het pand op nummer 51 konden betrekken. Een enorme verbouwing was nodig om het pand om te tove ren in een praktijk met twee spreekkamers, een ehbo-ka mertje, een gemeenschappelij ke ruimte en een garderobeka mer, die later eventueel kan worden omgezet in een kamer voor een huisarts-in-opleiding. In de nieuwe praktijk kunnen de patiënten ook terecht voor specialistische hulp. De huis artsen werken nauw samen met onder meer een cesartherapeut en een diëtist. Zijlpontje onthaalt honderdduizendste klant ANE PIETER WISSE Twee uur te laat op school, een bos bloemen en een fiets ter waarde van 1100 gulden. Dat was de oogst gistermiddag voor de honderduizendste pas sant van het Zijlpontje, dat vaart tussen het Joppepad in de Leidse Merenwijk en de Warmondse Zijldijk. Ingrid Hoogenboom (16) uitWar mond, vond het opvallend druk toen zij gisterochtend nietsvermoedend op weg naar school in Leiden was. ,Als ik hier kom zie ik altijd alleen la- mes maar, de pontbaas. Nu zag ik van ver al auto's en alles, een hoop mensen. Niet nor maal!" Bij haar aankomst bij de pont gisteren werd Ingrid ver rast door de Warmondse wet houder Van den Aardweg en directeur Bovens van De Zijl Bedrijven (DZB) die haar als honderduizendste passagier verwelkomden. Van verbazing over alle drukte en belangstel ling - er stonden zelfs televisie camera's op haar gericht - kon Ingrid niet veel anders dan la chen en 'leuk' roepen. „Ik moet naar school!", had Ingrid nog wel geroepen, maar voor ze het wist was ze omringd door buurtbewoners, wethou ders en andere genodigden. Sinds 1993 vaart het pontje dat de Merenwijk met het groene achterland verbindt. Ja mes Taghavi is sinds die tijd de pontbaas. Daarvoor voer hij met het pontje in Leidschen- dam. Toen hij uit Iran vluchtte en in Nederland aankwam, zocht James een baan die aan sloot bij zijn opleiding Indu strial Management. „Ik sprak de taal nog niet zo goed en kon geen werk vinden. Dat was so wieso moeilijk, toen." Toen kon James voor DZB aan de slag. „Ik voel mij hier zo vrij. De omgeving is zo mooi en de meeste mensen zijn heel erg aardig." Het zijn vooral dagjesmen sen die in de weekeinden van het pontje gebruik maken. En Ingrid natuurlijk, lames' enige vaste klant. Toen Ingrid bij het pontje aankwam, trok James meteen de directeur van DZB aan zijn jasje: „Zij krijgt de fiets, zij is hier elke dag." Ook buurvrouw Huiser, bij wie Taghavi altijd terecht kan, werd in het zonnetje gezet De pontbaas is aangewezen op de toilet van de familie Huiser Tot haar verrassing stond Ingrid Hoogenboom gistermiddag opeens in ling. omdat de caravan die bij het pontje staat er geen heen. En dc boom waartegen fames in het begin altijd zijn plasje deed, dreigde het niet te over leven. Door de jaren heen is een vriendschap ontstaan. „Als ik de hond uitlaat, ga ik altijd even met hem praten. Zelfs de honden houden inmiddels van hem", zegt de Warmondse. Volgens een vertegenwoor diger van de gemeente Leiden wordt het Zijlpontje in de toe- het middelpunt van de belangstel- FOTO HIELCO KUIPERS komst alleen maar belangrij ker. „Dit wordt hét recreatiege bied van de regio. Er komen meer horecagelegenheden en extra fietspaden. James zal het nog druk krijgen in de toe komst." OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER Als de eigenaar van partycen trum La France, A Kooloos, het Rode Kruis Rijnland niet snel de sleutel geeft van de opslag ruimte aan de Rhijngeester- straatweg, stapt de organisatie naar de rechter. Dat heeft ze de advocaat van de verhuurder gisteren schriftelijk laten weten. Het Rode Kruis gaat niet ak koord met de handreiking die Kooloos vanaf zijn vakantie adres eergisteren deed. Toen mocht de deur van de opslag ruimte even open zodat Het Rode Kruis het opgeslagen ma teriaal weg kon halen. Volgens E. Groenendijk, penningmees ter van de organisatie, schieten de hulpverleners daarmee niks op. „We weten niet waar we de spullen moeten laten. Er staan nogal wat aanhangwagens in de garage. Zo snel vind je geen ruimte waar ook een ambulan ce ingaat. Als dit voor de rech ter komt, krijgen we in elk geval een jaar uitstel om een alterna tief te zoeken." Het Rode Kruis werd maan dag onaangenaam verrast toen ze zijn opslagruimte niet in kon. Verhuurder Kooloos bleek in het weekeinde een nieuw slot op de garage te hebben ge zet. Het materiaal voor hulpver lening dat gebruikt wordt in ge val van een ramp in Oegstgeest en omstreken, ligt daardoor achter slot en grendel. Volgens de eigenaar van La France had het Rode Kruis al in maart uit de garage moeten vertrekken, omdat toen de huurovereenkomst afliep van de voormalige pastorie en gara ge. Kooloos had die overeen komst overgenomen van de Willibrordkerk. De advocaat van het Rode Kruis, Van Amersfoort, bestrijdt die zienswijze. Volgens hem staat de garage los van de pas torie. „Het Rode Kruis betaalde voor de pastorie huur aan Koo loos als privépersoon. Die huur is vorig jaar bij de kantonrech ter opgezegd waarop het Rode Kruis in maart is vertrokken, zoals afgesproken. Voor de ga rage betaalt de organisatie op een ander rekeningnummer aan het bedrijf van Kooloos, Zoko bv. Er ziin dus twee beta lingen. Over de garage heeft de rechter toen met geen woord gerept. Er is dus een wettig huurcontract."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17