Trias koopt deel Hobahohallen Lis; 7 Zelfs ik ga me nu op de digitale snelweg wagejf> Winterpostelein en akkerhoornbloem in een duindel Noordwijk verzegelt Hotel Zee en Duin Logo moet streek herkenbaar mal Geen tattooshop in Willy Sluiterstr' V Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 VRIJDAG 21 APRIL 2000 Eén nummer gemeente Rijnsburg runsburg Met de verhuizing naar het nieuwe gedeelte van het gemeentehuis is de gemeente Rijnsburg overgestapt op een nieuwe telefooncentrale. Voortaan zijn alle gemeentelijke afde lingen bereikbaar via 4057100, het bestaande centrale nummer van de gemeente. Alle overige nummers zijn vervallen. De ver huizing heeft ook een paar tijdelijke consequenties. De ruimte van de afdeling inwonerszaken is momenteel beperkt. Bezoe kers met behoefte aan privacy kunnen daarom beter telefonisch een afspraak maken, zodat ze in een spreekkamer terecht kun nen. Tijdelijk is het ook niet mogelijk om op woensdagavond een nieuw reisdocument of rijbewijs aan te vragen. Dat kan al leen op werkdagen van 8.30 tot 12.00 uur. Beeld Wilhelmina aan Boulevard noordwukIn de duintuin voor de Hotels van Oranje aan de Koningin Wilhelminaboulevard in Noordwijk wordt op 6 mei een standbeeld van koningin Wilhelmina onthuld. In de zee- reep geldt eigenlijk als beperking voor bouwwerken dat ze de kustverdediging moeten dienen of dat ze er alléén in het badsei zoen staan. Standbeelden vallen echter onder een aparte rege ling. Bovendien komt dit beeld te staan op een plek die nu al een bestaande duintuin is. Het landschap verandert er dus niet meer door. Het gemeentebestuur heeft het bouwplan voor het monument daarom goedgekeurd. Er kunnen nog tot donderdag 27 april bezwaren tegen worden ingediend. De werkzaamheden voor plaatsing van het beeld zijn al wel begonnen. Oranjefestival in Hotels van Oranje noordwijk Lions Club Noordwijk houdt op 29 april in de win tertuin van Hotel Oranje voor de dertiende keer het Oranjefesti- val. Naast de Noordwijkse zanger Alex treedt de uit België af komstige Rico Zorroh band met zangeres Nicole op. De op brengst van de avond gaat naar twee goede doelen dicht bij huis. De kinderboerderij op het voormalige St. Bavo terrein in Noordwijkerhout krijgt geld voor onderhoud en verbeteringen aan de boerderij. Palliatieve unit De Mare bij verpleeghuis Sint Elizabeth Gasthuishof in Leiden gebruikt de bijdrage om voor zieningen zoals toiletliften en kantelbare douchestoelen aan te brengen. Tijdens het feest is ook een loterij waarvan de op brengst eveneens naar deze doelen gaat. Het Oranjefestival duurt van 21.00 tot 2.00 uur. Kaarten kosten in de voorverkoop 20 gulden, aan de zaal 25. Burgemeester Van Wouwe opent gemeentelijke website Katwijk katwijk» peter blok Tot voor kort had hij er nog maar weinig kaas van gegeten. Internet was niets voor hem. Maar vanaf de ontwikkeling van de eigen gemeentelijke web site en een spoedcursusje internet van welgeteld één dag is burgemeester Van Wouwe van Katwijk 'om'. „Zelfs ik ga me nu regelmatig op de digitale snelweg wagen. En ik vind het eerlijk gezegd nog wel leuk ook. En ook eigenlijk best wel boeiend. De sites van de gemeente Breda, van Heineken en van Philips zijn werkelijk oogstrelend, net als die van ons eigen Katwijk natuurlijk." De Katwijkse burgemeester heeft naar eigen zeggen ook andere motieven om het wereldwijde netwerk op te gaan. „Ik kan natuurlijk niet ach terblijven. Mijn vrouw heeft inmiddels al een enorme voorsprong op mij. Die moet ik snel zien weg te werken om de zaak thuis een beetje in evenwicht te houden. Het is voor mij dus ook een beetje een competitie." Internet is een even goede als belangrijke aan vulling -op de reeds bestaande communicatie middelen, zo betoogde Van Wouwe gistermiddag na de officiële openstelling van de eigen gemeen telijke internet-site. „We moeten onze oude ver trouwde middelen om met onze inwoners in contact te treden niet zomaar weggooien." Van Wouwe haalde het publicatiebord voor het gemeentehuis als voorbeeld daarvan aan. „Toen ik 44 jaar geleden als leerling-ambtenaar midden op Walcheren begon, was er niets anders dan zo'n roestig publicatiebord met daarop de aan kondigingen van de trouwerijen en de twee maandelijkse gemeenteraden. Dat was toenter tijd de enige manier waarop wij met de burgers communiceerden. Dat er nieuwe wegen worden bewandeld om de inwoners optimaal te informeren, vindt Van Wouwe een goede zaak. „Maar ook de oude mid delen zoals dat publicatiebord, dat volgens de gemeentewet van Thorbecke zelfs verplicht is, moeten we behouden. Hoe meer middelen je ge bruikt, des te groter het uiteindelijke bereik. En dat is toch ons doel. Onze informatie willen we zo veel mogelijk rriet onze inwoners delen." Voorlopig is de Katwijkse internet-site, die is ontwikkeld door Marianne Kimmel van Site Script Internetprojecten, vooral informatief. De site richt zich op drie doelgroepen - inwoners, ondernemers en bezoekers - die elk 'informatie op maat' aangeboden krijgen. „Een bezoeker wil weten wat er in Katwijk zoal te koop is op het ge bied van horeca, terwijl een bewoner bijvoor beeld wil weten hoe je een bouwvergunning moet aanvragen of wat je moet meenemen als je een nieuw paspoort wilt'"', verklaart Kimmel de splitsing naar doelgroep. „Daarnaast is alle infor matie heel compact en begrijpelijk opgeschre- In de nabije toekomst, over ongeveer twee jaar, wil Katwijk ook gemeentelijke diensten op het in ternet aanbieden. „Maar dan moet de organisatie daar wel klaar voor zijn. We moeten i 'nee' verkopen, want daar heb je natui aan. Daarmee jaag je klanten weg. Het i eer een groeiproces", zo stelt gemeente o Mollema. „Daarnaast zijn we ook afhan r f regelgeving. Dat is er op het gebied vai nog niet of nauwelijks. Want als bijvooi woners via internet zónder hun hani een bouwvergunning of zo aanvragen, rechtsgeldig. Daar zijn wij zelf en ook kers natuurlijk niet bij gebaat, want dan nog dubbel werk aan." De nieuwe internet-site van de geme wijk telt ruim duizend pagina's. De spi ninginnedag-site die begin deze week opend, trekt met gemiddeld ruim vie bezoekers per dag veel bekijks. hie Katwijk is op de digitale snelweg bereikbaar te: www.katwiik.nl Wie meer wil weten over dag, kan terecht op www.koninginnedag2000. Woningen en hoofdkantoor op 'glazen hal' noordwuk job de kruiff De gemeente Noordwijk heeft Hotel Zee en Duin aan de Ko ningin Astridboulevard laten verzegelen. Het hotel heeft ver zuimd een aantal voorzienin gen aan te brengen die er op last van de brandweer moesten komen. Onder meer de vlucht wegen en de noodverlichting in het hotel deugen niet. Een jaar geleden al werd ho telier N. Admiraal op straffe van een dwangsom gemaand maat regelen te nemen. De automati sche doormelding naar de brandweer heeft hij toen wel la ten aanbrengen, maar aan een aantal andere eisen gaf hij geen gehoor. Hij heeft ook geen be zwaar aangetekend tegen de dwangsom en deze laten oplo pen tot 12.000 gulden. Inmid dels heeft hij de gemeente om kwijtschelding daarvan ver zocht, maar tevergeefs. Daarop bood Noordwijk wel aan om de meterkasten van het hotel te verzegelen en dat is en kele weken geleden gebeurd. „Op deze manier hoeft hij niet méér te betalen, en hoeven wij niet bang te zijn voor wat er al lemaal gebeurt", zegt een woordvoerder van de gemeen te. Doordat er geen stroom is, zijn de kamers, bars en andere ruimtes van het hotel onbruik baar. Een eventuele verbroken verzegeling geldt als een straf baar feit. Naar verluidt wil Admiraal zijn hotel verkopen en is nabu rig hertel De Baak een potentiële koper. Geen van beide eigena ren wilde commentaar geven. Trias Woondiensten heeft gistermiddag een deel van de Hobahohallen in Lisse gekocht om daar een nieuw hoofdkantoor te vestigen. De nieuwe wo ningcorporatie heeft voor 4,2 miljoen gulden een stuk grond van 7.300 vier kante meter verworven van eigenaar Lisse Centrum Beheer bv. Op die plek ko men behalve het nieuwe kantoor ook woningen in de zorgsector en andere kantoren. Trias is bezig om samen met het onder zoeksbureau RBOI uit Rot terdam bouwplannen uit te werken. lisse wim van wanrooy Het deel van de Hobahohallen waar het om gaat wordt het 'terrein van de glazen hal' ge noemd. Daar worden momen teel de praalwagens voor het Bloemencorso van de Bollen streek opgebouwd. „We hopen begin volgend jaar met de nieuwbouw te kunnen begin nen. We zullen daarbij zorgvul dig te werk gaan. Voor er ge sloopt kan worden moet er eerst asbest uit de daken ver wijderd worden. We gaan er De zogeheten glazen hal van Hobaho waar straks behalve woningen ook het hoofdkantoor van Trias Woondiensten komt. FOTO DICK HOGEWONINC vanuit dat het nieuwe kantoor veel te krap", zegt directeur H. over twee jaar opgeleverd Bergsma. wordt. Liefst eerder, want we Trias Woondiensten bestaat willen ook zo snel mogelijk uit de onlangs gefuseerde wo- over. Onze huidige behuizing is ningbouwverenigingen Het Ge- zinsbelang en Volksbelang uit het samenvoegen van twee on- Lisse en Voorhout. De nieuwe derkomens in de Oranjebuurt organisatie - met 3.500 wonin- van Lisse. De technische dienst gen in beheer - streeft een zake- aan de Julianalaan en het kan- lijker aanpak na. Daarin past toor aan de Nassaukade verkas- btg sen straks naar de H del catie. In het kader vai r: nen voor de Oranjeb tst den beide panden straks gesloopt. De w e poratie voert daar m d i handelingen over m ere meente Lisse. Voor het pand aarr kenrode in Voorhout 1 andere plannen. Berg age wel in Lisse als in Voo We len we nog actiever wi we nu al zijn. Dat 1 we in Voorhout ons hóuden en daar woonwinkel, waar mi al hun vragen terech willen openen." Trias denkt op de H w catie niet zozeer aan wen van eengezinsi „Nee, we willen zekti leen recht-toe, recht ningen, zoals ik d IQ neerzetten. We dent meer aan huizen voo delijk gehandicapten, voor hen ook vooral q zelfstandig wonen Daar is behoefte aftZI Bergsma. Veel meer kan de Ti - teur nog niet over i ontwikkelingen verte! I{ bouwplan verkeert n prille fase. Samen i gaan we het verder i En we zullen het zek L J men op de centra van Lisse. Er staat ir< nog veel op stapel." W Op excursie met de boswachter in de Coepelduynen Ooit een duinaveruit gezien? Een door zeelui speciaal uit Noord-Amerika meegenomen plantje om de duinen te verste vigen? Zoals het bekende helm gras ook tegen het verstuiven van de beschermende zandho pen aan de kust wordt ge bruikt? Zo niet, dan wordt het tijd om het landschap van de zeedorpen te verkennen. Staatbosbeheer biedt die unieke gelegenheid dit jaar voor het eerst. „Duinaveruit is een speciaal plantje dat je al leen maar ziet in de buurt van een zeedorp, zoals Katwijk", neemt boswachter Jan van den Burg (52) zijn gezelschap uit Rijnsburg, Katwijk, Noordwijk, Alphen aan den Rijn en Duits land tijdens een twee uur du rende excursie door de Coe pelduynen in vertrouwen. Voor de natuurliefhebber was het gisteren de tweede keer - er vol gen nog vier herkansingen - dat hij of zij de geheimen van het noordelijke deel van Hollands Duin in de buurt van Estec dit seizoen kon ontdekken. Staats bosbeheer in Noordwijk heeft besloten om meer voorlichting te geven over het zeedorpen landschap en de wandeling is daarom aan de al bestaande lange rij natuurwandelingen Boswachter Jan van den Burg geeft uitleg tijdens een natuurwandeling door de Coepelduynen. FOTO DICK HOCEWONING Het begin van de rondleiding is na het vertrek van de par keerplaats aan de Noordduinen niet veelbelovend. De groep stuit onverwacht op een oude vuilstort, een laag stukje grond in de duinen. Vroeger werd de toen al afgedekte stort gebruikt om te boeten, kapotte vissers- netten te repareren. Nu lopen er geiten, koeien en paarden. Maar al snel dienen de eerste konijnen zich aah en raakt Van den Burg aan de praat over de winterpostelein - een wit bloempje met een soort scho teltje, ja, eetbaar als de bloem er nog aan zit - het harige ver- geet-me-nietje, de kleine veld- kers, de akkerhoornbloem en talloze populieren (zwarte-, ra tel-, balsem Duindoorns kom je op jonge, kalkrijke duinen te gen. In Katwijk dus. In het noordelijk deel van Nederland - Schoorl en Bergen - zijn de dui nen ouder en breder. „Daar tref je hei aan en geen duindoorns. Zo heb je overal verschillen in vegetatie." „O, ja. Wat gebeurt er als de duinen ons niet zouden be schermen", vraagt de gids. Hij geeft zelf het antwoord. „Dan loopt alles onder water tot aan de Utrechtse heuvelrug." Al snel gaat het vervolgens over de Jacobsvlinder, die op kruiskruid uit zebrarupsen kruipt. Van den Burg, die al twintig jaar voor Staatsbosbeheer werkt, is na tuurlijk veel uitvoeriger in zijn informatie, en springt desge wenst van de hak op de tak. Zo is hij ineens alweer bezig met het attenderen op sporen van dieren. De reesporen, die hij op de grond aanwijst, zijn kleiner dan die van (de meeste) hon den. Het vossespoor is volgens hem weer herkenbaar aan twee vooruitstekende tenen. Van al die verhalen die over het open van de jacht op vossen de ron de doen neemt hij afstand. „Ze zitten hier wel. Maar niet in zo groten getale als wel wordt be weerd. Natuurlijk merk je dat er op een gegeven moment min der dieren zitten die tot zijn voedsel gerekend mogen wor den. Maar de natuur regelt zichzelf. Soms moeten we een handje helpen." In de vorige eeuw zijn door de inwoners van de zeedorpen dellen of akkertjes in de duinen aangelegd. „Daar werden aard appels en winterrogge op ge- teelt. Zeesterren werden als on dergrond gebruikt. Meestal kreeg zo'n del de naam van de eigenaar." Voorbeelden zijn het Meyvogeldel en het Guytendel. Het laatste is nu een water- en drinkplas, waaruit op het mo ment van aankomst juist twee bergeenden wegvliegen. Van den Burg wijst vervol gens op een nest van een ek ster, dat met een 'dak' bedekt is. Eekhoorns doen dat ook, zegt hij. Maar die kom je in de Coepelduynen niet tegen. Wel roofvogels als sperwers, bui zerds, toren- en boomvalken. Kiekendieven weer niet. „Die hebben een vochtiger bodem nodig." Als Van den Burg een kleine gangetje door de strui ken ziet, grijpt hij in zijn jas naar een strik die stropers vroe ger gebruikten. „Kijk", zegt hij. Ik laat even zien hoe je een strik maakt en gebruikt. Dat ver schilt ook. Voor konijnen draai je het koperdraad drie keer om, voor hazen, die krachtiger zijn, vier keer. Als ze in die strik vlie gen is het meteen gebeurd. Ik heb zat van deze strikken ge vonden. Vandaar dat ik het weet. Nu wordt er hier niet meer gestroopt, hoor." En de strik gaat weer in de zak, waar er nog een aantal een plekkie gevonden heeft. Het hoogtepunt van de rond leiding is het oog-in-oog con tact met een reebok. Vanuit het niets schiet hij vlak voor de deelnemers tevoorschijn. „Zo, dat zie je maar zelden, en dan nog zo dichtbij", wordt er ge fluisterd. De ree gunt iedereen de tijd hem goed te bewonde ren alvorens in de verte te ver dwijnen. Niet dan nadat hij nog even stil heeft gestaan om ach terom te kijken. Staatsbosbeheer heeft in de lente tijdens het broedseizoen nog vier van deze wandelingen door de Coepelduynen op het programma staan. Op de don derdagen 4 en 18 mei en 15 en 29 juni. Kosten: 3,75 uur. Info: 071-3613809. De Bollenstreek gaat de boer op. Een nieuw logo, een nieuwe web site en een informatie brochure moeten de bakermat van de bol lenteelt beter bekend maken. In Nederland, maar ook in de rest van de wereld. Het lo go moet hét onont koombare kenmerk worden van de streek en komt dan ook op borden op tal van pro minente plekken te staan, zoals langs snelwe gen en invalswegen, op plaatsnaamborden en routebordjes, op het postpapier van de ge meenten, op VW-materiaal, bij evenementen, op briefpapier van ondernemers en niet in de laatste plaats op souvenirs. „We gaan fors aan de weg timmeren", kon digt pr-man en bestuurslid van Stichting 'Hou het Bloeiend' H. Herbschleb onlangs ferm aan. Bij de stichting is geconstateerd dat de Bollen streek nog veel te weinig aan public relations doet, en daar wi stuur wat aan di gens Herbschle het logo helpen bekender te ma kan alleen als he hoek te zien is. het met het Moe Duitsland. Dat meteen als je er rijdt." Om die bel verder te verhog bijt Hou het Bloeii eel een website en chure gelanceei de site zijn drie gereserveerd die allemaal naar dezell leiden: www.kleurigi www.houhetbloeiend.nl en www.duim vee streek.nl. De folder bevat kleurige in met veel feiten en cijfers over de streek. Overigens deelt Hou het Bloeiend ni folders uit, maar versterkt de stichting tieke lobby voor het behoud van de st|n de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordenii komt, wordt veel gesproken met vertef digers van de Haagse politiek. het hop Katwijker Michael van der Meij mag in zijn huis aan de Willy Sluiterstraat 14 geen tattooshop beginnen. Wel mag hij in zijn woning een kunstatelier vesti gen. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders besloten. Volgens zowel het college als het bestemmings plan 'Katwijk aan Zee' is de Wil ly Sluiterstraat een 'echte woonstraat'. Daarin zijn geen bedrijven zoals bijvoorbeeld een kapper, een videotheek, een hakkenbar of een tattoo shop toegestaan. „Dit soort ac tiviteiten, waar veel klanten op af komen, doet afbreuk aan het woonkarakter van een straat of wijk." Burgemeester en wethouders willen geen toestemming voor de tattooshop geven omdat de vestiging daarvan niet alleen in strijd is met het huidige maar ook met het toekomstige be stemmingsplan. Daarin staat zwart op wit dat in het pand aan de Willy Sluiterstraat, een eengezinswoning, in de eerste plaats moet worden gewoond. Daarnaast vindt het college dat het drijven van een tattooshop geen vrij beroep is, zoals dat van bijvoorbeeld een arts. Daarom kan de shop niet wor den geschaard onder bedrijfs matige activiteiten die wel van uit huis kunnen en mogen wor den verricht. Het houden van een kunstatelier wordt Van der Meij, die ook schildert en te kent, wel toegestaan. De gemeente heeft voordat ze tot deze conclusies kwam bij Harderwijk, Nunspef loord, Leiden en Al den Rijn navraag ged gemeenten hebben shop toegestaan, mat het winkelgebied. Eerder runde Van zijn toenmalige fla Prins Bernhardlaan wijk een tattooshop. gemeente daar lucht en de activiteiten - oi redenen als nu in de terstraat - niet langer Volgens Van der hij niet meer dan ee ruimte aan huis, net een met een vrij bero meente denkt daar ai Noch Van der Nld Hengst Advocaten, d let~' langen behartigt, wa°Pei tend voor comment*!r baar. ."El Hers hij der l.i.i' Me

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16