Rabbijnen optimistisch over Nederlands jodendc' 'Voor profetieën Nostradamus bestaat geen sleuti Geloof Samenleving VRIJDAG 21 APRIL 2000 VANDAAG 21 APRIL Vandaag 927 jaar geleden, op 21 april 1073, stierf paus Alexander II (Anselmo da Baggio), die met steun van hervormingsgezinde partij en en de Noormannen een straf beleid voerde tegen handel door geestelijken. Hij versterkte de positie van de paus tegenover de wereldlijke macht. En dat bracht hem onder meer in conflict met de Duitse Hendrik I. Late re pausen hebben het estafettestokje van Alexander II overgenomen in wat na zijn dood de 'investituurstrijd' is gaan heten. Het ging daarbij om het recht van de paus om bisschoppen te benoemen. Op 21 april 1815 stierf de heilige Conradus van Parzham, een broeder kapucijn en veertig jaar lang portier bij het Beierse klooster Altötting. Men zegt dat hij de toekomst kon voorspellen en gedachten kon lezen. Geestelijken vernieuwen geloftes rome De Sint Pieter in Rome stroomde gisteren vol met gees telijken. Tijdens de heilige mis op Witte Donderdag vernieuwen kardinalen, bisschoppen en priesters hun geloftes van celibaat, armoede en gehoorzaamheid. foto ap Open dag in Leidse moskee leiden Op de geboortedag van de profeet Mohammed, zater dag 22 april, zet de Mima Sinan Moskee aan de Curaijaostraat 3 de deuren open voor belangstellenden. Doel van de open dag is het wegnemen van de drempel bij Nederlanders om contact te zoeken met de moslimgemeenschap in Leiden. De gasten wor den ontvangen met Turkse hapjes en Turkse thee en kunnen vragen stellen aan de mensen van de moskee. De open dag duurt van 12.00 tot 17.00 uur. Paasjubel bij het ochtendgloren lisse Voor de veertiende keer alweer wordt op eerste paasdag op het terrein van tuincentrum Overvecht aan de Heereweg in Lisse een paasjubel gehouden. Vanaf zes uur is er voor de deel nemers een kop koffie en een krentenbol. Het zingen, begeleid door de gospelgroep Sound of Joy uit Sassenheim, begint een half uur later. Dominee J. Rinzema uit Noordwijkershout houdt een korte meditatie. Paasbrunch bij de Fakkel alphen aan den run Christengemeente De Fakkel in Alphen aan den Rijn houdt zondag 23 april een paasbrunch in de aula van het Groene Hart Lyceum aan de Tolstraat. Er wordt een sketch opgevoerd over het thema 'Eerst zien, dan geloven' en er wor den praiseliederen gezongen met begeleiding van een combo. De brunch duurt van half twaalf tot een uur. Krönungsmesse in Noordwijk noordwij Het dames- en herenkoor van de parochie van Sint Jeroen, onder leiding van dirigent C. Borger, voert op eerste paasdag de Krönungsmesse van Mozart en het Alleluia van Handel op. Voorganger in de dienst, die om tien uur begint, is W. Kleijn. Paasdienst in Maranathacentrum katwuk Organist Diederik Schuitemaker en een trompettrio werken op eerste paasdag mee aan de dienst in het Maranatha centrum aan de Poolster in Katwijk. Zij begeleiden ook de sa menzang, de paasjubel die om kwart voor tien begint. In de dienst preekt dominee B. Weegink vervolgens over het thema 'Pasen, goed werk voor klokkenluiders'. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Den Haag-Loosduinen, mw. H. Kamphuis en M.J.T. Burema (beiden parttime) te IJsselstein. OUD GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen: te Ede, D. Monster te Barneveld. AMSTERDAM ANP Vooraanstaande rabbijnen zijn optimistisch over de toekomst van het Nederlandse jodendom. Het aantal leden van joodse gemeenten groeit, steeds meer joden krijgen interesse in hun eigen erf goed en honderden jongeren zijn zich bewust van hun identiteit. Dat blijkt uit interviews met negen rabbijnen in het kwartaalblad Joods Journaal. Het joodse le ven bestaat in Nederland al zo'n 400 jaar. Vol gens de orthodoxe rabbijn I. Vorst is er alle reden te veronderstellen dat het blijft voortbestaan. Maar ondanks alle inspanningen moet er nog veel meer gebeuren, waarschuwt hij. Vorst denkt daarbij vooral aan de bestrijding van de assimila tie, de aanpassing aan de cultuur. Enkele rabbijnen wijzen in dat verband op het hoge percentage gemengd gehuwden, dat de joodse identiteit kan verzwakken. Aan de andere kant is het volgens de orthodoxe rabbijn R. Evers vaak de niet-joodse partner die graag wil bijdra gen aan de bloei van de joodse gemeenschap. ,,Ik ken vele gemengd gehuwde gezinnen die veel joodser leven dan voljoodse gezinnen", bena drukt de liberale rabbijn D. Lilienthal. Volgens zijn collega A. Soetendorp besluit een groeiend aantal gemengd gehuwden bovendien hun kinderen een joodse opvoeding te geven. Maar het blijft de vraag of het ooit mogelijk zal zijn ook de kinderen met alleen een joodse vader als jood te erkennen. Lilienthal ziet hier geen groot probleem, maar aan een automatische er kenning zoals van de kinderen van een joodse vrouw is volgens hem nog niemand toe. De orthodoxe jongerenrabbijn M. Sebbag be nadrukt dat God niet van gedachten verandert. Er zijn mensen die kinderen van een joodse va der als jood erkennen en mischien gaat dat on der maatschappelijke druk vaker gebeuren. Maar Gods wet is eeuwig en dat zal altijd zo blijven, al dus Sebbag. Als een joodse man trouwt met een niet-joodse vrouw, betekent dat volgens Vorst een onherstelbaar verlies voor het joodse volk omdat zijn kinderen niet joods zijn. Rabbijn Evers roept al zijn geloofsge zich te keren tegen alle vormen van a me. Hij vreest over niet al te lange tiji behoorlijke eruptie van antisemitisme ij - Met de omstreden Oostenrijkse politil Haider is volgens Evers een nieuwe op maakt naar het bekende oude Europe mitisme. A Daarentegen ziet Soetendorp in de" renswaardige' deelname van de partij vj |0rg aan de regering geen opmars van het oi ste pese antisemitisme. Volgens hem vont jrét geen gevaar voor de joden als zodanig, ;n, een gevaar voor minderheden en buit j|c n in Oostenrijk. torr ïdel „Beste mensen, het einde der tijden is nabij." Zo begint filosoof en parapsycholoog Hein van Dongen zijn lezing over profeten en zieners, waarin hij vooral veel aandacht besteedt aan Nostradamus. De woorden worden uitgesproken met ironie, want hij gelooft maar mondjesmaat in onheilsscenario's. Ter illustratie houdt hij een boekje omhoog waarop zijn openingszin in grote letters op de omslag is te lezen„jaarlijks verschijnen er veel van dit soort boeken. Interpretaties van zieners als Nostradamus en anderen, vertaald naar deze tijd. Het aardige is", zegt Van Dongen, „dat wat hier staat vorig jaar werd gepubliceerd, en nu alweer achterhaald is. De enkele specifieke uitspraak die erin verwerkt is, blijkt niet te zijn uitgekomen." l BUi AMSTERDAM ONNO VAN 'T KLOOSTER „Er zijn drie soorten voorspel lingen", zegt van Dongen voor een zaal met ongeveer 40 toe hoorders in het Amsterdamse cultureel centrum De Griffioen van de Vrije Universiteit. „Men sen die plotseling een beeld of meerdere beelden doorkrijgen noemen we zieners. Anderen bedienen zich van mantische methoden. Dat houdt alles in van het tellen van de blaadjes van een bloem, tot het gebrui ken van de tarot, I Tjing en as trologie om de toekomst te voorspellen. De derde variant heet 'creatieve verbeelding'. Daarbij gaat het om mensen die aan de hand van bestaande dingen ontwikkelingen in de toekomst voorzien." Creatieve verbeelding is, vol gens Van Dongen, niet iets van zieners en 'mantische voorspel lers', maar moet wel worden vermeld als vorm van toekomst voorspellen. Want dat is het tenslotte. Het wordt de toe hoorders, overwegend studen ten, duidelijk dat Van Dongen een filosoof is, een wetenschap per, en niet louter een adept van Nostradamus. Van Dongen praat zacht, kijkt vaak naar be neden en probeert uiterst zorg vuldig en wetenschappelijk ver antwoord het 'profeteren' als vakgebied te schetsen. Hij geeft drie tot vier lezingen per week, maar dat is niet aan zijn pre sentatie af te zien. Naast filosoof is van Dongen parapsycholoog. Dat laatste, benadrukt hij, is iets anders dan paragnost. Een parapsycholoog onderzoekt parapsychologische fenomenen. Een paragnost on dergaat de fenomenen, en/of doet er iets mee. Hij of zij past een 'gave' toe. Bijvoorbeeld om de toekomst te voorspellen, dat wat zoek is terug te vinden, of mensen te genezen. Van Don gen houdt het op onderzoeken. Eind vorig jaar promoveerde hij aan de Universiteit van Amster dam op het proefschrift 'Geen gemene maat', dat inmiddels ook in boekvorm (uitgeverij Damon) is verschenen. Het gaat over de verschillende maatstaven die mensen hante ren van verschillende culturen en achtergronden. Voordien schreef Van Dongen het boekje 'Paranormaal', over paranor male verschijnselen, en samen met Hans Gerding later 'Voer tuig van de ziel', over het fijn- stoffelijk lichaam. En Van Don gen publiceert in het esoteri sche thematijdschrift Prana en het Tijdschrift voor Parapsy chologie. Profeteren moet, zegt hij, vol doen aan bepaalde eisen, voor dat we het als zodanig mogen benoemen. Hij somt zes criteria op. De eerste is dat een voor spelling niet 'in de lijn der ver wachtingen' mag liggen. Dit jaar de dood voorspellen van de ruim 90-jarige prinses Juliana bijvoorbeeld, is geen kunst. Een voorspelling moet ook 'gewaar merkt' zijn. Met andere woor den: bedrog moet worden uit gesloten. Wie achteraf zegt het met zijn voorspellingen steeds goed te hebben, valt buiten Van Dongens categorie van echte zieners. De volgende eis is dat een voorspelling niet het resul taat mag zijn van een rationele analyse. Dat spreekt. Net als eis nummer vijf. die behelst dat een echte voorspelling ondub belzinnig is. Geen versluierde taal waardoor meerdere interpretaties moge lijk zijn. Daar loopt de bekend ste voorspeller uit de geschie denis, Nostradamus, al tegen de lamp. Zijn in kwatrijnen ver stopte profetieën zijn voor al lerlei uitleg vatbaar. Het is ook van belang, vervolgt Van Don gen, dat het onderwerp van een voorspelling niet de kans krijgt Hein van Dongen: „Zieners zien de toekomst vaak in beelden. Daar staat geen datum bij." het voorspelde waar te gaan maken. Nostradamus vergaarde grote bekendheid met de voor spelling dat koning Hendrik II in een toernooi het leven zou laten. Hendrik II wist dit en ging tegen alle adviezen toch het toernooi in. Het is dat Nos tradamus de hele wijze waarop de koning aan zijn eind zou ko men zeer nauwkeurig voorspel de.... Over de laatste eis struikelen de meeste zieners: een voorspel ling moet specifiek zijn. 'Er zul len rampen gebeuren dit jaar', valt natuurlijk buiten de boot. 'Op 5 mei 2000 zal in Californië een aardbeving plaatsvinden', is wel een echte voorspelling. Het jammerlijke is volgens Van Dongen, dat waar voorspellers sporadisch specifiek zijn, z,e ook direct kwetsbaar worden. „Waarschijnlijk komt dat om dat zieners vaak in 'beelden' de toekomst zien. Daar staat geen datum bij. Bovendien krijgen ze meestal hun boodschappen ook nog eens op symbolische wijze door. Dan wordt het een kwestie van interpretatie. Dat maakt het lastig, maar mensen denken nu eenmaal in symbo len. En die symbolen zijn door drenkt van de culturele achter grond van iemand. Denk bij voorbeeld aan de openbaringen van Johannes. Kortom, de eis dat een voorspelling ondubbel zinnig moet zijn kan wel eens te veel gevraagd zijn", zegt Van Dongen. De in kwatrijnen geschreven profetieën van Nostradamus - eigenlijk Michel de Nostre-Da- me - de Frans joodse arts, as troloog en ziener uit de zestien de eeuw, zijn ontelbare malen herdrukt, vertaald en becom mentarieerd. Zij zijn geschre ven in een zonderlinge mengel moes van onbegrijpelijk en ge brekkig Frans, doorspekt met woorden ontleend aan het Grieks, Latijn, Provengaals en Portugees, en daardoor voor velerlei uitleg vatbaar. Nostra damus werd als ziener en man- tisch voorspeller (hij gebruikte ook astrologie) een legendari sche figuur. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werden zijn pro fetieën door beide strijdende partijen als propagandamateri aal benut. Van Dongen: „Nostradamus is een bijzondere man en ziener geweest. Maar ik ben sceptisch. Z'n teksten bieden weinig hou vast. Mensen zoeken daarom naar een sleutel voor zijn werk. Een aantal maal al dachten ze die te hebben gevonden. Tel kens tevergeefs. Ik denk dat er helemaal geen sleutel is. Hij kreeg zijn visioenen in wille keurige volgorde door, verslui erd en verhuld in symboliek. En dat lezen we terug in zijn ge schriften. Meer is er niet. Je FOTO united pho moet een man als No s/ zien in de context vai f| waarin hij leefde. Hij de oud Franse taal, vi vaak naar middeleeu tuur en gebruikt cons belse symboliek. Daa hij het vrijwel alleen i rampen en koningen kijkt de wereld dus va eigen beperkte ervari Zo moeten we zijn vo gen ook zien. Bovend grote spongen nodig L profetieën te 'vertalei I bijvoorbeeld pest gelj met aids. Of van de rif ter, de naam Hitler n zo verder." Voor Van Dongen gal iets te ver. Hij gelooft voorspellingen, maai constateren dat ze zei nauwkeurig genoeg a mee aan te vatten. Ei| zeker voor de veel t Nostradamus. li WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Aan de kusten wisselvallig met wolken en regen. Landinwaarts droger en af en toe zon. Maxima van 8 graden in het noorden tot 15 graden in het zuiden. Zweden: Wisselvallig weer met af en toe zon. Middagtemperatuur van 6 graden in het noorden tot 16 gra den in het zuiden. Finland: Geregeld zon en kans op een bui. Maxima van 5 graden in het noor den tot bijna 20 graden in het zuidoosten. Denemarken: Bewolkt en nat. Maxima ongeveer 16 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselend bewolkt en buien. Middagtemperatuur van 11 gra den in Schotland tot ongeveer 15 graden in de omgeving van Lon den. België en Luxemburg: Afwisselend zon, wolken en bui en. Zacht met maxima van 18 tot 22 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Bewolkt en regenachtig. In het uiterste westen en oosten ook pe rioden met zon. Maxima van 14 graden aan de westkust tot 24 graden in de oostelijke departe menten. Zuid-Frankrijk: In het westen wolken en een en kele bui. Naar het oosten toe droog en flink wat zon. Maxima iets boven de 20 graden. Spanje: Perioden met zon maar op veel plaatsen ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima in het noordwesten ongeveer 19 graden, elders 22 tot 27 graden. Portugal: Geregeld zon en een enkele bui. Maxima uiteenlopend van 16 gra den in het noorden tot 20 in het zuiden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon en meest droog. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Marokko: Westkust: flinke perioden met zon en droog. Maxima van 20 gra den in het noorden tot 28 in het zuiden. Tunesië: Droog en flink wat zon. Maxima van 24 graden aan de noordkust tot 30 in het zuiden. Madeira: Perioden met zon. Maxima iets boven de 20 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima 22 tot 26 graden. Duitsland: Flink wat zon, maar in het noor den en westen meer bewolking en van tijd tot tijd buien. Middag- temperatuur ,20 tot 25 graden. Oostenrijk: Vrij zonnig en warm. Maxima rond 25 graden. Zwitserland: Perioden met zon en droog. Maxi ma 20 tot 25 graden. Polen: Flink wat zon en vrijwel overal droog. Maxima tussen 20 en 24 graden. Tsjechië en Slowakije: Droog en flink wat zon. Middag temperatuur tussen 20 en 25 graden. Hongarije: Droog weer met veel zon en maxi ma rond 25'graden. Italië: Vrij zonnig en vrijwel overal droog. Maxima 20 tot 27 graden. Corsica en Sardinië: Flink wat zon en waarschijnlijk droog. Maxima ruim boven de 20 graden. Griekenland en Kreta: Geleidelijk minder buien en steeds meer zon. Maxima tussen 19 en 25 graden. Malta: Zonnig en droog. Maxima ropd 25 graden. Turkije en Cyprus: Vrijdag nog enkele buien. Zater dag vanuit het westen meer zon. Maxima tussen 21 en 25 graden. ZATERDAG 22 APRIL 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.28 Zon onder 20 48 Maan op 00.00 Maan onder08.41 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.56 19.15 06.29 18.48 Laag 02.45 15.26 02.26 15.07 •m G LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 18 10 0.0 19 10 0,0 26 15 0.0 as» bewolkt onweer V warmtefront 0) regen sneeuw koufront Aft. opklaringen flhfe hagel lagedruk mist windrichting ft hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie e. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden ,Rii ïferl kre TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 5( j Familieberichten: 023- 53! 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-53151 ADVERTENTIE! Maandag t/m vrijdag v 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEfR Maandag t/m vrijdag v 071-5143 545 ABONNEMENT! bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigin r I het automatisch afschrijven vanl ,UJ abonnements- geld, ontvangen! betalinq. PER PI Ijnd, LEIDSCH DAGBLAD OP CA! Voormensen die moeilijk hebben of blind zijn (of et leeshandicap hebben), is e van het regionale nieuws uit h Dagblad op informatie (Centrum v Weerrapporten 210408 u Amsterdam regenbui ind temp neersl max min mm 2 17 11 1.4 :2 17 10 01 2 18 9 0.0 1 20 10 0.0 Vlissingen licht bew Maastricht regen Aberdeen licht bew Athene zwaar bew Barcelona licht bew 18 10 0.0 16 10 1,5 17 10 1.8 20 10 0.0 15 10 3.2 19 12 0,0 14 7 0.4 Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles I New Orleans New York Tel Aviv Toronto K N H U I 19 13 1.0 Tunis 11 0.0 Vancouver 21 12 0.0 30 18 0.0 16 10 0.0 24 14 0.0 14 11 32.0 10 7 16.2 22 14 0.0 16 8 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezon feestdagen). - Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14