Kwartaalwinst Philips omhoog De Mol zoekt opvolger in buitenland Economie Hermod krijgt grote beurt Smit Tak mist opdracht leegpompen Erika Alliantie KLM/Alitalia blijft in gevarenzone Dirk Scheringa maakt jongensdroom waar IENSDAG 19 APRIL 2000 ER* IOD en ECD rollen witwasbende op erdam De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst D) en de Economische Controledienst (ECD) hebben een ;nde opgerold die zich bezighield met het witwassen van cri- OPj ineel geld en illegale bankpraktijken. Afgelopen vrijdag zijn al - 5 personen aangehouden, zo maakte justitie gisteren bekend. huiszoekingen in Amsterdam en Goes zijn enkele tonnen mtant geld en een geldtelmachine in beslag genomen. De ver- !chten, van wie er nog vier vastzitten, werden opgespoord via n melding van ongebruikelijke transacties. Sinds enkele jaren oeten banken transacties van meer dan 25 mille bij justitie elden. levea stapt in Russische laarzen laite Laarzenproducent Hevea, de Vredestein-dochter, heeft n belang van 51 procent verworven in Xenoplast, een van de ootste laarzenproducenten van Rusland. Xenoplast (300 erknemers) maakte en verkocht vorig jaar zo'n 2 miljoen paar arzen. Het in St. Petersburg gevestigde bedrijf produceert ioral voor de consumentenmarkt. Eerder dit jaar nam het de oorse laarzen- en schoenenfabrikant Viking al over. Hevea wil et overnames zijn marktpositie in Europa verder uitbouwen. i onden doen beroep op Philips idhoven De vakbonden hebben Philips opgeroepen om het \0-overleg te hervatten, als het bedrijf bereid is de eigen voor ellen over het beloningssysteem bespreekbaar te maken. Phi- is heeft dat tot nu toe geweigerd. Het concern heeft zelfs ei- nmachtig een punt gezet achter het overleg. Wanneer Philips it verzoek naast zich neerlegt, gaan FNV Bondgenoten, CNV ïdrijvenbond en de Vereniging van Hoger Philips Personeel 1PP actie voeren. Daaraan voorafgaand volgen eerst nog for- ele ledenraadplegingen in de week na Pasen. tinkelier: Meer euro's in proefpakket ii haag Om de invoering van de euro begin 2002 te versoepe- 1, moeten consumenten veel meer munten vooraf krijgen dan mister Zalm (financiën) van plan is. Zalm wil burgers in de- iber een proefpakketje geven met voor 8,55 gulden aan eu- iunten; dat moet volgens de Raad Nederlandse Detailhandel instens 25 gulden zijn. De winkeliers pleiten al jaren voor het oraf uitgeven van euro's, opdat de invoering soepel verloopt, ilgens de Raad levert Zalms proefpakketje van minder dan n tientje geen enkele bijdrage aan een soepele invoering. De nkeliers voorspellen een chaos. leden vertrek Getronics onjuist' irdam Burgemeester Parijn noemt het geen stijl van auto- atiseringsconcern Getronics de criminaliteit in de Bijlmer als jen te noemen voor zijn verhuizing naar Hoofddorp. Het be- ijf of personeelsleden hebben voor zover na te gaan, nooit ngifte gedaan van enig strafbaar feit, aldus Parijn. De 450 per- neelsleden van Getronics verhuizen in de herfst naar Hoofd- irp, waar het overgenomen bedrijf Wang een kantoor aan het luwen is. Volgens de burgemeester wist wethouder van eco- imische Zaken P. Krikke al een jaar dat het bedrijf de Bijlmer u verlaten. nergiecentrale draait op afvalgas irecht Afvalverwerkingsbedrijf Proav en energiebedrijf En- 0 openen morgen een energiecentrale die stroom opwekt uit irtgas, afkomstig van de vuilstort in Dordrecht. Eneco gaat de ergie als groene stroom verkopen. Het gas wordt via slangen nuit de afvalberg afgevoerd naar de nieuwe centrale. Later in t jaar wil het afvalverwerkingsbedrijf ook brandstofkorrels le- ren. Dit moet het bedrijf op termijn uit de financiële proble- en helpen. Eneco denkt uit stortgas dat in elke afvalberg ont lat genoeg energie te kynnen opwekken om 4.000 huishou- 1 ns een jaar lang van stroom te voorzien. ihiphoi-directeur naar Hong Kong iiphol Directeur j. Bakker van Schiphol International is be emd tot commercieel directeur van de nieuwe luchthaven ek Lap Kok in Hong Kong. Hij gaat zich bezighouden met het (wikkelen van winkelcentra, vastgoed en een marketingstra- je. Bakker heeft 25 jaar gewerkt bij de Schiphol Group, waar- Schiphol International een volledige dochter is. Hij wordt door de 51-jarige A. van der Meer. ■ferkoop schepen van wanbetalers [erdam Het Rotterdamse havenbedrijf verkoopt morgen schepen die aan de ketting werden gelegd wegens achter- 101 i llig havengeld. Zoals de Jaising Trinity, eigendom van een In- ïljzse rederij. De voltallige bemanning verliet het schip, nadat zij 103)5 maanden geen salaris had ontvangen. Toen de reder einde met geld over de brug kwam, besloot de bemanning het eer vliegtuig naar India te nemen. Ook het schip Kati ligt al en- 116.S e jaren onbemand in de haven. De eigenaar uit Cyprus is 11 jj )orloos. Datzelfde geldt voor de onder Russische vlag varen- Tseriba. Bijna drie keer zoveel als in dezelfde periode in 1999 Elektronicaconcern Philips heeft in de eerste drie maanden van dit jaar een nettowinst van 1,1 miljard euro (2,5 miljard gulden) geboekt. Dat is bijna drie keer zoveel als in dezelfde periode een jaar eerder, toen daar een bedrag van 469 miljoen euro (ruim 1 miljard gulden) tegenover stond. De omzet kwam uit op 18,4 miljard en dat is 22 procent meer dan in het eerste kwartaal van 1999. amsterdam anp ro. Om tien uur vanochtend was de no tering iets teruggelopen naar 43,90, nog Op de beurs werden de kwartaalcijfers altijd een winst van 1,85 euro. na de opening van de handel op het Alle sectoren, behalve automatiseer- Damrak goed ontvangen. Philips noteer- der Origin, droegen bij aan de gestegen de direct al 2,55 euro hoger op 44,60 eu- winst, aldus Philips vanochtend in een verklaring. In diezelfde winst is overi gens een bijzondere bate van 1,2 miljard gulden opgenomen in verband met ver koop van belangen. In de periode janua- ri-maart 1999 boekte Philips eveneens bijzondere baten, toen voor 372 miljoen gulden. De tegenvallende resultaten bij Origin schrijft Philips toe aan het langzaam op gang komen van de IT-sector na de wis seling van het millennium. De omzet groei zit volgens het elektronicaconcern vooral bij de halfgeleiders (plus 58 pro cent) en componenten (plus 20 procent) Maar ook over de ontwikkelingen bij de divisie consumentenelektronica is Phi lips tevreden. Per regio zag het Amsterdams/Eind- hovense elektronicaconcern grote ver schillen: vooral in Oost-Europa zat Phi lips in de lift. Daar steeg de verkoop van zijn producten met bijna 50 procent. In Latijns-Amerika bedroeg de toename 23 procent, Vooral in Mexico en Brazilië werden veel betere verkoopresultaten behaald. Over heel 2000 verwacht Phi lips uit te komen op een tweecijferige groei, dus meer dan tien procent. Rotterdam Hermod, het enorme kraanschip van het Leidse offshoreconcern Heerema, moet voor een grote onderhoudsbeurt naar de werf van Verolme. Het schip wordt gebruikt bij de plaatsing van boorplatforms en kan zelfs onder zeer ongunstige weersomstandigheden worden ingezet. Van de Hermod, die maximaal 8.000 ton kan ophijsen, bestaan er wereldwijd maar vier. Twee daarvan zijn van eigendom van Heerema. foto wfa wim vlieohaar Cokesfabrieken Corus draaien op oude vergunning umuiden pi eter van hove De cokesfabrieken van Corus in IJmuiden kunnen blijven doordraaien hoewel de Raad van State maandag de huidige milieuvergunning vernietigde. Volgens R. van Arendonk van de provincie Noord-Holland, de vergunningverlener, gaat het slechts om een revisiever gunning die in '95 in de plaats kwam van de vorige vergun ning. De fabrieken kunnen voorlopig gebruik maken van deze laatste milieuvergunning. De Raad van State besloot tot het ongeldig verklaren van de milieuvergunning in een rechtszaak die de milieufedera tie Noord-Holland tegen de provincie had aangespannen. Zo heeft de provincie verzuimd onderzoek te laten verrichten naar maatregelen om de uit stoot van stikstofoxide en zwa veldioxide door de cokesfabrie ken te beperken. De rechter gaf de federatie op dit punt gelijk. De drie partijen voeren bin nenkort overleg over mogelijke maatregelen. Van Arendonk zag overigens na bestudering van de uitspraak ook positief nieuws. Zo heeft de rechtbank het bezwaar van de milieufede ratie verworpen over afspraken tussen Corus en de provincie omtrent de totale toelaatbare uitstoot van het staalbedrijf. Ziekenfondsen Nuts én Ohra gaan fuseren amsterdam anp De ziekenfondsen Nuts (Den Haag) en Ohra (Arnhem) fuse ren. Het concern waartoe beide fondsen behoren, Delta Lloyd Nuts Ohra, meent dat schaal vergroting nodig is om als zie kenfonds een goede plek in de markt te behouden. Vorig jaar fuseerden de ver zekeraars Delta Lloyd en Nuts Ohra. Voor die tijd werd al ge sproken over een fusie van de ziekenfondsen. Nuts heeft 300.000 verzekerden, Ohra 60.000. De verzekerden zullen niets van de integratie merken. Tanker voor kust Bretagne bevat nog 13.000 liter olie parus cees van zweeden correspondent De lucratieve opdracht om de voor de kust van Bretagne vergane olietanker Erika leeg te pompen gaat het Nederlandse bedrijf Smit Tak aan de neus voorbij. Volgens het Franse dagblad Le Monde heeft de Franse regering besloten de order aan het Frans- Scandinavische consortium Coflexip-Ste- na-Stolt te geven. Eind vorig jaar brak het schip in een vlie gende storm in tweeën. Grote hoeveelhe den olie kwamen naar buiten. Een deel van de lading bevindt zich echter nog in de twee wrakstukken. Aanvankelijk werd aan genomen dat er van de 28.000 ton nog 18.000 in de wrakstukken zit. Maar sinds de scheepsramp zou 15.000 ton olie van de stranden en rotsen zijn geschraapt, wat zou betekenen dat er nog maar 13.000 ton in de Erika zit. Als de operatie mislukt, zo erkennen de Franse autoriteiten, kan die 13.000 ton uit het wrak spoelen. Dat zou funeste gevolgen hebben voor het toerisme in Bretagne, dat toch al een slecht jaar verwacht. De twee helften van de Erika liggen tien kilometer uit elkaar op de zeebodem. Dat dwingt Cof- lexip-Stena-Stolt tot verschillende operaties tegelijkertijd. Een robot zal eerst een gat maken in de wand van het laadruim. Daarna wordt een vloeistof in dat ruim geïnjecteerd om de olie dunner te maken. Vervolgens wordt de olie naar een opslagplaats op de zeebodem gepompt, en ten slótte vandaar naar een olietanker. Die tanker vervoert de dikke substantie naar een raffi naderij bij het Bretonse plaatsje Donges. De werkzaamheden moeten mei begin nen en zouden bijna een half jaar kunnen duren. De kosten ervan, circa 150 miljoen gulden, worden betaald door Total. Het was deze Franse oliemaatschappij die de gammele Erika had gecharterd. brussel paul koopman correspondent ternetpioniers ëj Hen geld 02,5 0 S! utpagma.nl 99,5 88/ 97.1 ddorp richard moovman Endemol via Big Brother naar internet uitgeefconcern VNU voelt voor een financiële com- atie van internetpioniers lebben bijgedragen aan de duw van de succesvolle lpagina.nl. Een aantal van wil meedelen in de miljoe- die oprichter D. de Bruin iende met de verkoop van 5.,4®|temetsite aan VNU. Bruin heeft initiatiefne- van de honderden doch- gina's -veelal idealisten- lescheiden geldbedrag ge- ftSj "ken na de overname- Dit als vergoeding voor o fzen diensten. Maar vol- directeur-voorzitter P. de '2e pan VNU Tijdschriften mo- 16,1 tij dat niet opvatten als een J'?! opsom. 000:r is voor de dochterpagi- i.ï niets aan de hand", aldus fit „Zij ondervinden ge^n Ie schade van de overna- loor VNU. De onderliggen- Dgina's hebben juist een Jeurige toekomst. Deze 1.75| sen krijgen nu meer dan v'Hgde kans om geld te verdie- De Bruin blijft zelf voor aan Startpagina.nl wer- !U is van plan om een dui- onderscheid in te voeren in gewone verwijzingen en het bedrijfsleven betaalde aldus De Wit. Dat onder- d is volgens hem nu niet helder. „We gaan duide- langeven welke links be- zijn. Er is ruimte voor nerciële links, maar je er wel heel zorgvuldig omgaan. Je moet heel kri- zijn met wat je aanprijst." r amsterdam cpd De opvolger van John de Mol als topman bij Endemol wordt waarschijnlijk geen Ne derlander. De Mol, die giste ren waarschijnlijk voor het laatst de halfjaarcijfers pre senteerde, zei op zoek te zijn naar een man die past bij het 'internationale karakter' van Endemol. De Mol treedt terug zodra de overname door het Spaan se Telefonica rond is en wordt dan creatief directeur van het telecommunicatiebedrijf. De Mol zoekt en benoemt eerst zelf zijn opvolger. De daling van het aandeel Telefonica, waardoor de prijs die de Spanjaarden betalen voor Endemol al met meer dan 2 miljard is gezakt tot on der de 10 miljard gulden, heeft geen invloed op de overname, zei De Mol, die net als Joop van den Ende onge veer een kwart van de ver koopsom opstrijkt. „De kans dat het bod niet doorgaat is nihil. De koers van Telefonica is minder gezakt dan andere high techbedrijven en nog steeds redelijk. Het is een de gelijk telecombedrijf dat $lk jaar flinke winsten genereert. Het is een sterke partner en we geloven er in", aldus De Mol. In de winstcijfers is het enorme succes van Big Bro ther nog nauwelijks terug te John de Mol tijdens de presen tatie van de Endemol-cijfers in het Amsterdamse Okura-hotel. FOTO ANP MARCO OKHUIZEN vinden. „In de tweede helft komen de inkomsten van Big Brother (BB) in Duitsland er bij", aldus De Mol. Ook de komende jaren zal BB flink bijdragen aan de groei van omzet en winst, verwacht De Mol. De omzet bij de produc tie van televisieprogramma's nam met 100 miljoen toe tot 501 miljoen gulden. In die cij fers zitten naast de televisie producties ook de inkomsten uit internet. „De opbrengsten zijn nog zo bescheiden dat we ze niet apart vermelden", al dus De Mol. „Als ze substan tieel zijn zullen we ze apart vermelden." De webpagina's die Ende mol verzorgt zijn succesvol. „De Duitse internetsite van BB is de eerste 50 dagen dat het programma loopt al 120 miljoen keer bezocht. Daar mee is het de meest bekeken 'entertainmentsite' in de we reld. In Nederland is de site van De Bus inmiddels al 20 miljoen keer bekeken", aldus De Mol. Dit soort links moe ten in de toekomst extra geld gaan opleveren. „Wij kunnen belangrijke meerwaarde bie den door het succes van onze tv-programma's", aldus De Mol. De komende jaren moet de groei vooral van BB komen. In Duitsland ontwikkelt het pro gramma zich tot een grote hit. Spanje, Portugal, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Zwit serland, Engeland en de VS gaan ook allemaal beginnen. In de VS is inmiddels ook in teresse voor andere varianten als De Bus. Website voor verzekeringen den haag gpd Nationale Nederlanden opent dit najaar een internetpagina waar de consument kan gras duinen in verzekeringen van di verse aanbieders. Eenmaal een keuze gemaakt, moet de consu ment naar een tussenpersoon om de verzekering af te sluiten. De verzekeraar wil zo voorko men dat de consument op in ternet alleen verzekeraars te genkomt die rechtstreeks aan consumenten verkopen, zoals OHRA en Centraal Beheer. In ternet zou dan als verkoopka naal verloren gaan voor de tus senpersonen met wie Nationale Nederlanden werkt en dat zou een deel van de omzet kosten. Volgens, topman Richaers is het beter verzekeringen alleen via tussenpersonen te verkopen omdat die een directe band met de klant hebben en een op maat gesneden advies kunnen geven. De intermediair weet ook hoe hij schadeformulieren moet invullen en afhandelen. Veel klanten hebben volgens Nationale Nederlanden behoef te aan het advies en de hulp van tussenpersonen. Boven dien kan de maatschappij haar producten goed kwijt via zus- terbank ING. Richaers zegt dat de pagina niet alleen de belangen van Na- tionale-Nederlanden dient. Ook consumenten zouden dat vol gens hem niet'pikken. „Wij ne men dit initiatief omdat we de intermediair een warm hart toedragen." Zijn maatschappij heeft bo vendien het geld voor de inves tering („enkele tientallen mil joenen"). concurrentievervalsing bevat ten. In de loop van dit jaar wil de Europese Commissie beslui ten of er genoeg redenen zijn om een zogeheten inbreukpro cedure te starten. In theorie kan de verhuizing naar Malpensa worden teruggedraaid. KLM en Alitalia zien de ont wikkeling van Malpensa tot vol ledige luchthaven als een voor waarde voor hun alliantie. KLM-topman Van Wijk stelde eerder dit jaar een ultimatum: uiterlijk 21 april diende er dui delijkheid over de toekomst te zijn. Woordvoerder Istha zegt nu dat 'in de loop van dit jaar' duidelijk wordt of het verbond tussen Aliatalia en KLM toe komst heeft. KLM en Alitalia hebben veel geld in Malpensa geïnvesteerd: de KLM alleen al 220 miljoen gulden. Maar ook de Europese Commissie heeft diep in de buidel getast: 'Brussel' finan cierde circa tien procent van de bouwkosten. De alliantie met het Italiaanse de brandstof Alitalia blijft in de gevarenzone. Deze conclusie trekt de KLM nu de Europese Commissie een dubbelzinnig besluit heeft ge nomen over de opening van de nieuwe Milanese luchthaven Malpensa. De Europese Commissie ver klaarde gistermiddag dat Mal pensa in gebruik kan worden genomen, maar dat wordt na gegaan of daarmee Europese concurrentieregels worden ge schonden. Europese lucht vaartmaatschappijen, waaron der Lufthansa, British Airways en Iberia, hebben bij de EU een klacht ingediend tegen de ge dwongen verhuizing van de ou de luchthaven Linate naar Mal pensa. KLM en Alitalia zouden op dit nieuwe knooppunt de dienst uitmaken. Een interimrapport van ex perts zou aanwijzingen voor amsterdam anp Beurgang DSB levert 400 miljoen op Scheringa is ook voorzitter van de Alkmaarse voetbalclub AZ en drijvende kracht achter de schaatsploeg Frisia. Zijn lief de voor de magisch-realistische schilderkunst leidde in 1997 tot de stichting van het Frisia Mu seum in het West-Friese Span broek. Daar zijn enkele tiental len werken van Carel Willink en enkele honderden schilderijen van stijlgenoten van deze schil der ondergebracht. DSB Groep behaalde vorig jaar een nettowinst van ruim 75 miljoen gulden. Een stijging van 69 procent tot opzichte van 1998. De bedrijfsopbrengsten stegen vorig jaar met 45 pro cent naar bijna 298 miljoen gul den. Dit jaar wordt ook een 'sterke stijging' van het resul taat verwacht. DSB boekt nu 52 procent van het resultaat uit kredietbemid deling via bijna twintig kanto ren. Verder verkoopt de groep verzekeringen als overlijdensri- sicoverzekeringen en polissen voor inkomensderving. De groei moet komen van vermo gensproducten en hypotheken. Topman Dirk Scheringa van consumentenkredietverstrekker DSB Groep (o.a. Frisia) hoopt volgende maand zijn jongens droom waar te maken. Dan gaat zijn bedrijf naar de Am sterdamse beurs. Tegelijkertijd rinkelt voor Scheringa de kassa: een deel van de te verkopen aandelen is afkomstig uit het bezit van Scheringa. Geschatte opbrengst 400 miljoen gulden. „Niet slecht voor een jongen met maar twee jaar mulo", glunderde Scheringa gisteren bij de presentatie van zijn beursplannen. De 49-jarige Fries behoudt de meerderheid in DSB. Scheringa, zoon van een Frie se kaasmaker, werd na zijn af gebroken mulo-opleiding zetter in een drukkerij en later boek houder. Vervolgens belandde bij de rijkspolitie om in 1975, 25 jaar oud, te gaan bemiddelen in consumentenkredieten. Buro Frisia was geboren, het kantoor waaruit DSB Groep zou ont staan.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9