President Mugabe gooit olie op vuur Temperatuur asieldebat Groot-Brittannië loopt op Gesol brengt Elian steeds verder uit zijn evenwicht Buitenland ina opnieuw vrijuit in nmissie mensenrechten Oude stompen paraderen D'Alema biedt opnieuw ontslag aan Vliegtuigcrash Filipijnen kost 131 mensenlevens Libanezen in afwachting van vrijheid ISDAG 19 APRIL 2000 jjtin ontvangt Clinton in juni ns mn alto De Amerikaanse president Bill Clinton zal op 4 ini in Moskou een topbijeenkomst hebben met de Russi- iresident Vladimir Poetin. Ze zullen praten over wapenbe- Ag, economische hervormingen en het Russische offen- Tsjetsjenië. Het Witte Huis heeft dit bekendgemaakt, t Moskou reist Clinton naar Kiev. De bezoeken aan Rus- Oekraïne zijn het sluitstuk van een reis door Europa. M reld telt bijna miljard analfabeten 'bat De VN-organisatie voor onderwijs en cultuur, Unesco, het aantal analfabeten in de wereld op 993 miljoen. De di- ir-generaal van Unesco, Kochiro Matsuura, maakte dat en in Parijs bekend. Onder de analfabeten bevinden zich liljoen jongeren die geen onderwijs hebben genoten. Van alfabeten is 63 procent vrouw. kestein helpt Zweden aan drank De ster van Eurocommissaris Frits Bolkestein is snel dé in Scandinavië. Dankzij een compromis dat hij gisteren met de regering in Stockholm mogen Zweedse burgers 1 juli aanzienlijk grotere hoeveelheden drank importeren it dusver. Ook is bepaald dat de invoer van drank voor jonlijk gebruik' over een kleine vier jaar helemaal wordt geven. Bolkestein had graag een snellere liberalisering ge- maar de regering in Stockholm vreesde dat het alcohol- uik in Zweden dan onmiddellijk de pan zou uitrijzen. ïgarije vecht tegen water gRU De tweede rivier van Hongarije, de Tisza, staat hoger oit. Inwoners van 68 dorpen moeten evacueren. Zo'n mensen, onder wie 2.600 militairen, zijn dag en nacht met het verhogen van de dijken en oevers bij 232 dorpen. f miljard voor ex-dwangarbeiders Duitse verzekeringsmaatschappijen gaan 500 miljoen bijdragen aan het compensatiefonds voor voormalige na- angarbeiders, zo heeft de organisatie van verzekeraars ge- Tot nu toe hebben hebben zich 1.300 bedrijven bij het aangesloten die 2,4 miljard mark hebben bijgedragen. Uit nds worden compensatiebedragen betaald aan nog in le- jnde ex-dwangarbeiders. d-Afrika: tien procent seropositief IE5BURGTien procent van de Zuid-Afrikanen ofwel 4,2 n mensen, is seropositief. Dat blijkt uit cijfers die het mi- ie van volksgezondheid gisteren publiceerde. Zuid-Afrika jen van de hoogste HIV-besmettingspercentages ter we leer dan de helft van de mensen die besmet zijn met het is, dat de dodelijke ziekte aids veroorzaakt, is tussen de gen dertig jaar oud. examinatoren zijn geweld zat Franse rij-examinatoren in de agglomeraties Parijs en ille hebben het werk gisteren een dag lang neergelegd. Ze zat dat kandidaten die voor het rij-examen zakken hun ie in toenemende mate met geweld op hen botvieren, uninatoren willen dat ze de kandidatea.de uitslag niet direct persoonlijk hoeven meedelen, maar dat deze later post wordt toegestuurd. In 1999 werden volgens gege- n de vakbond Force Ouvrière 74 rij-examinatoren gemo- d, vergeleken met 63 in 1998 en 57 in 1997. ietpartij bij bejaardenflat in VS Een schietpartij bij een bejaardenflat in de Amerikaan - 1 Detroit heeft gisteren twee vrouwen het leyen gekost, ensen zijn gewond geraakt, van wie twee ernstig. De da- iont zelf in de flat en is inmiddels gearresteerd. De schiet- 2 op een gesprek van de man mét bestuurders van eniging, die eigenaar is van de flat. Vrouwelijke bewoners n over de man geklaagd. Hij zou geregeld vloeken en ie moppen vertellen. Door het gesprek raakte de man zo uur dat hij een geweer ging halen en begon te schieten. heeft opnieuw bewezen in de Mensenrechten- sie van de Verenigde onschendbaar is. Voor ltste achtereenvolgende st Peking gisteren met an Derde-Wereldlanden discussie over zijn ingen van de mensen- te blokkeren. Daardoor kritische Amerikaanse niet worden inge- laat staan in stemming i vond steun bij 22 lan en een merendeels wes- jpositie van 18 landen, 12 delegaties weigerden bekennen. Dat gere- terde mensenrechten- ers als Sudan, Pakistan, 1 en Cuba de Chinezen en, was te verwachten. het gedemocrati- Indonesië en andere nmunistische landen ;n Madagascar durf- i niet in de beklaag ste zetten. „Die hebben eel boter op het hoofd", n Canadese diplomaat» Chinese ambassadeur unghuai noemde kritiek zaterdag 6 mei en zondag 7 mei 2000 in de EXTRAN Sporthal te Haarlem een bedrijvenpresentatie c.q. banenbeurs, md voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer, baan in Noord-Holland" brengt vraag en aan- en. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banenaanbod uit de regio. Gratis entree! EXTRAN Sporthal Haarlem LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Alle asielzoekers die Groot-Brittannië binnenkomen, moeten worden vastge houden in afgesloten opvangcentra totdat - binnen zes weken - over hun zaak is beslist. Twee weken geleden lanceerde de Conservatieve parlemen tariër Ann Widdecombe dit voorstel, maar het kreeg toen weinig aandacht. Inmiddels is de temperatuur van het asieldebat echter opgelopen, dus heeft de Conservatieve partijleider William Hague kennelijk gedacht: 'Laat ik het nog eens herhalen'. En met succes. Nu is het belangrijk nieuws. Hague ontkende gisteren - drie we ken voor de gemeenteraadsverkiezin gen - politieke munt te willen slaan uit de asielproblematiek. Hij wees op de zijns inziens te 'softe' houding van de regering-Blair. Het aantal asielverzoe ken is het afgelopen jaar toegenomen tot meer dan 70.000, terwijl het er ge durende de rest van de jaren negentig nooit meer dan 46.000 per jaar zijn ge weest. In Europa is Groot-Brittannië nu na Duitsland het land met de meeste asielverzoeken, en de achter stand in de behandeling van aanvra gen is opgelopen tot meer dan 100.000 zaken. De asielproblematiek is weerbarstig en de voorstellen van de Conservatie ven zijn door de Labour-regering dan ook afgedaan als 'holle retoriek'. La bour heeft het asielbeleid net zélf dras tisch verscherpt, en ligt ook onder vuur omdat ze te hardvochtig en on zorgvuldig zou optreden. Zo hebben minister van binnen landse zaken Jack Straw en premier Tony Blair ook zelf, net als Hague ge sproken 'stromen nep-asielzoekers'. Dat was een van de reden dat afgelo pen zondag de zwarte vakbondsleider Bill Morris zijn eigen Labourpartij er van beschuldigde een klimaat van angst te creëren, dat zich tegen de minderheden in het land kan keren. Morris hekelde ook het deze maand van kracht geworden beleid om asiel zoekers voedsel- en kledingbonnen te verstrekken in plaats van geld. Intussen zoeken Britse ambassades de publiciteit in landen waar veel eco nomische vluchtelingen vandaan ko men, zoals in Oost-Europa. Ze wijzen daar graag op de nieuwe maatregel, dat wie niet de waarheid vertelt bij zijn asielverzoek, tot twee jaar cel kan wor den veroordeeld. En hoewel Labour niet, zoals de Conservatieven, iedere asielzoeker in een gesloten centrum wil stoppen, heeft de regering de mogelijkheden tot opsluiting wel drastisch uitgebreid. Pittig is bijvoorbeeld het vorige maand detentiecentrum Oakington bij Cambridge. Daar kunnen vreemde lingen van wie op het eerste gezicht wordt verondersteld dat hun asielver zoek geen kans maakt, worden vastge zet. Onvrede over het toenemende aan tal asielzoekers wordt uitgebuit door de meeste populaire tabloids. Die kranten voeren een keiharcje campag ne, waarbij ze alle asielzoekers als pro fiteurs of misdadigers afschilderen. Toen vlak na de opening van Oaking ton enkele Roemeense asielzoekers ontsnapten, kopte bijvoorbeeld The Daily Mail: „Dorpelingen in angst na ontsnapping Roemenen." van Derde-Wereldlanden in VN op de mensenrechten in zijn land 'leugens en laster', omdat die 'in 5.000 jaar nog nooit zo goed zijn geweest en nog steeds beter worden'. Namens de EU verwierp Portugal de bewerin gen van Peking dat het ging om een westerse samenzwering te gen China. „De wrede straffen tegen mensenrechtenactivisten, de onderdrukking van religieu ze minderheden en de Falun Gong alsook de harde politiek in Tibet moeten hier bespreek baar zijn." De Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken Ha rold Koh wees erop, dat geen enkele VN-lidstaat immuun be hoort te zijn voor kritiek op zijn mensenrechtenbeleid. „Dit heeft niets te maken met con frontatie of inmenging in bin nenlandse zaken. Het heeft al les te maken met gelijke mon niken, gelijke kappen." Volgens Human Rights Watch en Amnesty Internatio nal heeft de Mensenrechten commissie zijn eigen geloof waardigheid onderuit gehaald door China boven de wet te stellen. „Het is een triest voor beeld van gebrek aan politieke wil", aldus een woordvoerder van Human Rights Watch. Sydney Een moslimvrouw maakt een babbeltje met Australische marinemensen die klaar staan voor een parade. In de Australische stad Sydney werd gisteren een parade gehouden van troepen die hebben ge diend in de internationale vredesmacht voor Oost-Timor. foto afp creg wood Staatshoofd Zimbabwe noemt blanke boeren 'vijanden van de staat' President Mugabe van Zimbabwe blijft de oorlogsvetera nen aanvuren die boerderijen van blanken bezetten. Luttele uren nadat een tweede blanke boer de dood had gevonden, noemde hij de blanke landbouwers gisteren 'vijanden van de staat'. Hij deed dat in een door de staatstelevisie uitgezonden toespraak. Mugabe speelt de laatste we ken in op de frustratie van landlozen om zijn dalende po pulariteit te stutten. Hij spreekt al langer van 'een koloniale mentaliteit' onder de boeren, die een groot deel van de land bouwgrond in Zimbabwe bezit ten. Veel blanke boeren hebben uit angst de Britse nationaliteit aangevraagd of geïnformeerd hoe ze die kunnen krijgen. Zo'n 20.000 Zimbabwanen kunnen daarop waarschijnlijk aan spraak maken, omdat hun ou ders of grootouders in Groot- Brittannië zijn geboren. Verscheidene Nederlanders met een boerderij in Zimbabwe hebben uit voorzorg een veilig heenkomen gezocht in de hoofdstad Harare. In het land HARARE-NEW YORK Rtr-AFP „Onze opvatting is dat jullie on ze vijanden zijn, omdat jullie je hebben gedragen als vijanden van Zimbabwe", zei Mugabe. Het land was gisteren precies twintig jaar onafhankelijk. Dui zenden veteranen uit de vrij heidsoorlog (1972-1980) heb ben honderden bedrijven van blanke boeren bezet. Eerder op de dag betuigde Mugabe al steun aan de vetera nen in zijn officiële redevoering ter gelegenheid van de onaf hankelijkheid. „Wij begrijpen de frustaties van de oorlogsve teranen", aldus het staats hoofd. Hij besteedde veel aan dacht aan de landkwestie die hij 'het laatste koloniale vraag stuk' noemt. wonen ongeveer 1.500 Neder landers, onder wie vijftig boe ren met hun gezinnen. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag wordt op de ambassade in Harare hard gewerkt aan het in kaart brengen van het precie ze aantal Nederlanders in Zim babwe, waar ze wonen en wat ze doen. „Van evacueren is ab soluut geen sprake, maar de ca lamiteitenplannen worden wel geactualiseerd", aldus een woordvoerder. De afgelopen dagen hebben twee blanke boeren het leven gelaten toen krakers hun boer derijen in beslag namen. Ook vijf zwarte leden van de politie ke oppositie werden gedood. Gisteren werd de 42-jarige Mar tin Old op gruwelijke wijze om gebracht bij zijn woning even buiten Bulawayo, de tweede stad van Zimbabwe. Secretaris-generaal Kofi An nan van de Verenigde Naties heeft Mugabe gisteren opgeroe pen de gemoederen in zijn land tot bedaren te brengen. ROME HANS GELEUNSE Poging centrum-rechtse coalitie te redden onvermijdelijke rechtse motie van wantrouwen en de eer aan zichzelf te houden maakt D'Alema de weg vrij voor voort zetting van de centrum-linkse coalitie. Rechts, en vooral ex treem-rechts is in alle staten van opwinding. Berlusconi waarschuwde al voor 'Romeins gesjoemel' met zakenkabinet ten of andere tusssentijdse op lossingen. Verkiezingen nu, is de slogan. Maar president Ciampi heeft zich daar al eerder een tegenstander van getoond. Ciampi vreest ook voor het Ita liaanse imago in Europa als het land straks bestuurd zou wor den door een combinatie van rechts en extreem rechts/fascistisch. CORRESPONDENT Het ritselde gisteren in politiek Rome van kandidaat-premiers, nadat duidelijk was geworden dat premier D'Alema het bijltje er echt bij neergooit. Vandaag kondigt hij in de Senaat zijn af treden aan. Hij trekt daarmee zijn conclusies uit de voor cen trum-links desastreus verlopen regionale verkiezingen van af gelopen zondag. Zijn eerste ontslagaanvraag werd eerder deze week door president Ciampi geweigerd. Uit alle hoeken van D'Ale ma's krakende coalitie van ze ven partijen werd gisteren op hem gevuurd en kwamen sug gesties voor opvolgers. Het meest genoemd werden centra- le-bankpresident .Antonio Fa zio, minister van financiën Giu- liano Amato en minister van buitenlandse zaken Lamberto Dini. Met de aanstelling van een premier uit het politiële- midden - en niet een ex-com munist als D'Alema - hopen de coalitiepartijen weer in de gunst van de kiezers te komen. De meeste partijen hebben liever geen vervroegde verkie zingen, waar het zegevierende rechts van oppositieleider Ber lusconi op aandringt. Normaal gesproken wordt pas volgend jaar mei een nieuw parlement gekozen. Door niet te wachten op de MANILLA Rtr-DPA-AFP Op het vakantie-eiland Samal in het zuiden van de Filipijnen is vandaag een Filipijns passa giersvliegtuig neergestort en in brand gevlogen. Alle 131 inzit tenden van vlucht 541 zijn om gekomen. Het is het ergste luchtvaartongeluk uit de Fili- pijnsë geschiedenis. De oorzaak is nog onbekend. De lijnvlucht was op weg van de hoofdstad Manilla naar de stad Davao op het zuidelijke ei land Mindanao. Aan boord van de Boeing 737-200 bevonden zich volgens de luchtvaartauto riteiten zeven bemanningsle den en 124 passagiers, allemaal Filipijnse vakantiegangers. Kort voordat het 22 jaar oude toestel van Air Philippines had moeten landen, verdween het van het radarscherm. Een leger- helikopter ontdekte het wrak la ter op een plantage. De staatssecretaris van trans port zei dat eerste analyses uit wezen dat een menselijke fout de oorzaak moet zijn van het ongeluk. Weer en zicht waren goed ten tijde van de crash en bij de gangbare onderhouds- controle voor vertrek was niets bijzonders gevonden. Volgens andere berichten meldde de piloot kort voor de crash dat er problemen met een motor waren. Ooggetuigen me nen dat ze kort voor het neer storten rook uit de romp heb ben zien komen. Er zouden ook explosies zijn gehoord. Het ongeluk komt in een dra matische week van transport ongelukken in de Filipijnen. Op 12 april verdronken meer dan 140 mensen toen een veerboot kapseizde bij het zuidelijke ei land Jolo. Maandag zonk een veerboot even ten zuiden van Manilla; de 137 opvarenden konden worden gered. De Filipijnen rouwen om de slachtoffers van het vliegtuigongeluk in het zuiden van het land. De man rechts heeft zojuist gehoord dat zijn vrouw en dochtertje onder de doden zijn. foto »ap» patroque HAIFA Rtr-AFP Dertien Libanezen die jaren zonder proces hebben vastge zeten in Israël zijn afgelopen nacht overgebracht naar het noorden van het land, in af wachting van hun op handen zijnde vrijlating. Het hoogge rechtshof bepaalde vorige week dat de Libanezen illegaal wor den vastgehouden als 'onder pand' voor vermiste Israëlische soldaten in Libanon. Ze moeten vandaag worden vrijgelaten. Vannacht diende de familie van de vermiste Israëlische luchtmachtpiloot Ron Arad echter een petitie in om de vrij lating te verbieden. De regering beloofde te zullen wachten op de uitspraak van het hof, al werden de gevangenen wel vast overgebracht naar het grensge bied. MIAMI JOHN WANDERS CORRESPONDENT In de straten van 'Elianville' klinkt het zware ron ken van aggregaten die twintig trucks met satel lietschotels van tv-ploegen van stroom voorzien. Ook in het holst van de nacht is het een gekken huis voor de deur van Lazaro Gonzalez. Als de hemel zwart kleurt boven Miami, baadt de wo ning van Elians oudoom in een zee van wit kunstlicht. Daarbij komen Lazaro's sympathisanten die nog al wat herrie maken. Ook 's nachts schreeuwen ze door hun megafoons. Ze zingen liederen, bid den rozenkransen en scanderen leuzen tegen de Cubaanse leider Fidel Castro. De fanatiekste be togers zeggen Elian met hun leven te zullen ver dedigen. Nooit zal het zesjarige jongetje terugke ren naar Cuba, verzekeren ze. Niemand lijkt zich druk te maken over de vraag of de kleine Elian ei genlijk nog wel een oog dichtdoet. Het knaapje drijft elke dag verder af van een nor- male leefomgeving. Hij gaat niet meer naar school, hij komt niet of nauwelijks op straat. Wel duikt hij nu en dan op in het piepkleine achter tuintje van zijn oudoom Lazaro. Kinderpsychiaters ventileren intussen via de me dia met steeds meer kracht hun zorgen over Eli ans emotionele welzijn. Een van hen is Irwin Redlener, bestuursvoorzitter van een Amerikaans kinderziekenhuis en voorzitter van een nationale belangenorganisatie ter bevordering van de ge zondheid van kinderen. Hij dringt er met klem bij minister Reno (justitie) op aan actie te onder nemen. En wel onmiddellijk. „Het lichamelijke en emotionele welzijn van Elian is in onmiddellijk gevaar", stelt Redlener in een brief aan de minister.Elian bevindt zich in een omgeving die hem onmiskenbaar psycholo gische schade berokkent. Er valt geen enkele rechtvaardiging te bedenken om nog langer te wachten met ingrijpen. Dit kind wordt op een griezelige manier uitgebuit. Elian moet onmid dellijk uit dat huis en terug naar zijn vader." Woordvoerders van Elians familie in Miami, ge makshalve aangeduid als de 'Lazaro-clan', noe men Redleners diagnose onzinnig. „Hij heeft nooit met het kind gesproken", zeggen ze. Maar Redlener stelt dat hij genoeg heeft aan de televi siebeelden van Elian. Met name de zelfgemaakte video die Lazaro eind vorige week vrijgaf, spreekt volgens hem boekdelen. Het jongetje, dat in de video duidelijk zichtbaar een lesje opdreunt ('Pappa, ik wil niet terug naar Cuba') wordt opge zet tegen zijn vader, aldus Redlener. Andere ongunstige signalen zijn dat Elian vorige week een psychologe die hem geregeld bezoekt vol In de arm beet. Redlener: „Bijten is kenmer kend voor kinderen van die leeftijd die geen raad meer weten met hun frustraties." Vader Juan Miguel Gonzalez zegt: „Elian wordt wreed behandeld. Mijn zoon gedraagt zich heel anders dan normaal. Ze zetten hem tegen mij op. Elian lijdt en ik lijd met hem mee. Ik heb zo veel gehuild. Ik heb geen tranen meer over."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7