Tele2 verplettert de prijzen. 'DNA iedere veroordeelde in databank' 19, Binnenland .11:1.1:2. Iedereen moet goedkope computer kunnen kopen 'Straks wordt van elke baby DNA afgenomen Schotten bewaken Kamp Zeist Wil je 'm? VVD en CDA willen hogere WAO-drempel Van harte aanbevolen PvdA en VVD botsen bij inburgeringsdebat Bevroren mammoet te lijf met tien haardrogers Op de Wadden is het op sommige plekken écht stil SDAG 19 APRIL 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diens er Sofian aangehouden De Amsterdamse politie heeft gisteren de 34-jarige n de vermoorde kleuter Sofian aangehouden op ver- [gvan moord of doodslag. Het jongetje blijkt te zijn dood- Jn. De politie was al sinds zondag op zoek naar de vader (hij het laatst gezien was met het 5-jarige jongetje, dat fcerziekte leed. Maandag werd het kind leveifioos aange- |in een sloot in Landsmeer vlakbij het huis in Amster- jord waar hij met zijn moeder en drie zusjes woonde. verkeer dubbel zo druk shei^De ANWB voorspelt een grote verkeersdrukte tijdens at ha van komend paasweekeinde. Volgens de automobilis- )urd( id zullen vooral op Goede Vrijdag zo'n miljoen Nederlan- rtje2 i vakantie gaan. Dat is twee keer zoveel als vorig jaar. De Ie Bf houdt voor morgen al rekening met een drukke avond- itchi )ok vanuit Duitsland wordt een grote stroom toeristen )e 3! [ht. De ANWB denkt dat het op de Duitse en Franse we- ^enl oral morgenavond druk zal zijn. Op zaterdag en zondag et vrij rustig op het Nederlandse asfalt. Op tweede paas- ert het merendeel van de vakantiegangers in de middag ■rug en zijn er veel dagjesmensen op pad. Op 2i 414 [itn» iikeling na week bij kennis istd iüi De 23-jarige vrouw uit Spijkenisse, die vorige week js Th met haar 29-jarige vriend in een rubberbootje op de zee ronddreef, is bij kennis gekomen. De twee werden le in, lagter hoogte van het Zeeuwse Domburg uit het water *De man was overleden, de vrouw werd met onderkoe- 1 aml'rschiinselen en ademhalingsproblemen naar het zieken- 'tatv l',rac^t- Haar toestand was lange tijd kritiek. De politie ht dat de vrouw er lichamelijk wel weer bovenop komt. teling is haar donderdag of vrijdag te verhoren. pa kking over besmet bloed (Qp «dorp Bijna alle 170 Nederlanders die in de jaren tach- Cj hebben gekregen dat later met het HIV-virus bleek te iet, nemen genoegen met de aangeboden schadever- 'itaü 'Svan on8eveer 35.000 gulden. Zij zien af van juridische n tegen de producenten van de besmette bloedproduc- it Centraal Laboratorium voor Bloedtransfusiediensten en de bedrijven Armour en Baxter hadden oorspronkelijk dat alle slachtoffers zouden afzien van een eventuele ak. De bedrijven gaan er nu mee akkoord dat 93 pro- nu doet. De uitkering van de bedrijven is een aanvul- ide 225.000 gulden die de slachtoffers in 1995 en 1996 Eer» i ontvangen van het ministerie van volksgezondheid. 33' d® enLinks Assen: Koningin moet weg De raadsfractie van Groenlinks in Assen wil dat de por- van koningin Beatrix worden verwijderd uit het stadhuis, sei orstel is een steunbetuiging aan D66-leider De Graaf die bar ipril de monarchie ter discussie stelde. Groenlinks in As- Girl idt het zinvol alvast op lokaal niveau te beginnen met de ma Hing van de monarchie. „We dachten dat we het beste voa beginnen met het verwijderen van de portretten van de Spi in", verklaart fractievoorzitter R. Aalders. 6ste rden wil geen westerlingen »r oen_! Veel Groningers en Friezen vinden dat de komst n gra sterlingen tegengegaan moet worden. De komst van de uin edelingen gaat ten koste van de rust en de ruimte. Dat is hoe ode uitkomsten van een enquête onder bijna 3.000 in- van de noordelijke provincies. De resultaten zijn giste- maa Groningen gepresenteerd. Van de ondervraagden gaf 62 it aan dat de overloop uit het westen nu wel genoeg is. erde vindt dat in Friesland en Groningen juist meer moet komen voor natuur en recreatie. Tachtig procent s vafok dat landbouw met natuur en recreatie moet samen- och vindt zo'n 60 procent dat er een zweeftrein van de lerei id naar het noorden moet komen: dat is goed voor de i/achi legenheid in het noorden. erzoek Indische tegoeden Nieuw onderzoek moet duidelijk maken of Indische qJji anders wellicht een grotere tegemoetkoming krijgen voor /0QfI logsleed dat hen heeft getroffen. Deze zomer moet blij- (jjj. een diepgaand vervolgonderzoek nodig is naar verdwe- v dische tegoeden. Minister Borst (volksgezondheid) zegde ?ren toe tijdens een overleg met de Tweede Kamer over nen oorlogstegoeden. Vorige m§and maakte het kabinet Idat het 680 miljoen gulden uittrekt als tegemoetkoming gebrekkige en kille opvang van oorlogsslachtoffers na ^jgj ede Wereldoorlog. De joodse gemeenschap krijgt 400 |ate i gulden, waarvan 50 miljoen bedoeld voor humanitaire ove, ihet buitenland. De Indische gemeenschap krijgt 250 on len de Sinti en Roma-zigeuners 30 miljoen gulden. 1ALTARIEF JAGTARIEFïïs •■Üjftst 4ct 8ct INTERNATIONAAL BELLEN DAG EN NACHT en pe minuut inclusief BTW. U betaalt per seconde en ngt gratis een gespecificeerde rekening. Starttarief lOct. nu aan via www.tele2.nl of bel gratis 0800-1602. leiding kunt u van de lage tarieven van Tele2 profiteren, ■st 16-0-2 intoetst en dan het gewenste nummer. Bel goedkoper via Tele2. Bel gratis 0800-1602. den haag gpd soms via het werk met fiscaal voordeel een computer ko pen. De bedoeling is dat de huidige regels voor de pc-pri- vé-projecten voor werkne mers worden versoepeld. De gedachte achter het plan van Vermeend en Bos is het voorkomen van een tweede ling in Nederland tussen mensen met computer en in ternet en mensen zonder. Uit onderzoek blijkt dat vooral ouderen achterblijven. Eerder deze week opperde D66-fractievoorzitter De Graaf om met een speciale af trek van 2.000 gulden het ko pen van een computer te sti muleren. Dat idee zou niet passen in de nieuwe belas tingregels die vanaf volgend jaar gelden. den haag gpd Iedereen moet binnenkort met belastingvoordeel een computer kunnen aanschaf fen. Zo wil de overheid stimu leren dat ook mensen met een uitkering en 65-plussers een computer kopen en op inter net kunnen. Dit is de strekking van het plan 'PC-privé voor iedereen' waaraan minister Vermeend (sociale zaken) en staatssecre taris Bos (financiën) werken. Het is nog niet duidelijk wan neer de regeling ingaat en hoe duur de computers mogen zijn. „We kijken wat mogelijk is, het plan verkeert nog in een pril stadium", aldus de woord voerster van Vermeend. Nu kunnen werknemers De discussie om bij opsporing van misda digers meer gebruik te maken van DNA laait weer op nu D66 elke veroordeelde wil verplichten erfelijk materiaal af te staan. Voorstanders van verscherpte DNA-wetge- ving schermen met meer opgeloste misdrij ven. Bovendien werkt een goed gevulde DNA-databank preventief. Critici zijn er ook. „Straks wordt van elke baby bij ge boorte het DNA-profiel geregistreerd en heeft Big Brother ons helemaal in de tang." Wie staat geregistreerd in een databank laat het wel uit zijn hoofd een misdrijf te ple gen, is de redenering van DNA-voorvech- ters. „Met uitzondering van digitale com- putermisdrijven laat iedere misdaad erfelijk materiaal achter dat je met biologische op sporing veilig kunt stellen," zegt L. de Waal van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI). Het voormalig gerechtelijk laborato rium in Rijswijk analyseert de DNA-sporen, zoals bloed, sperma, haar, wangslijm en huidschilfers, en kijkt of ze 'matchen' met erfelijk materiaal van verdachten. Opsporingsexperts denken dat intensiever gebruik van erfelijk materiaal bijdraagt tot oplossing van zaken die nu nog onopgehel derd blijven. Maar daartoe is het wel zaak een zo groot mogelijk bestand op te bou wen. In Nederland telt de bank nu nog maar enkele honderden profielen, tegen meer dan een half miljoen in bijvoorbeeld Groot-Brittannië. Vandaar De roep van D66'er Dittrich om de lat voor DNA-onderzoek fors lager te leg gen. Door voortaan elke veroordeelde te dwingen zijn DNA-profiel te overhandigen, groeit de bank veel sneller dan nu het geval is. Alleen zware geweldsmisdrijven, moord, doodslag en zedendelicten zijn nu in straf zaken onderwerp voor DNA-onderzoek. „Een aardverschuiving. Daar is DNA-on derzoek helemaal niet voor bedoeld," zegt een verontwaardigde Th. De Roos, hoogle raar strafrecht aan de universiteit van Lei den. Hij verkondigt zijn bezwaren ook na mens de orde van Advocaten. „Je kunt in Nederland nog niet eens vingerafdrukken nemen van iedereen die een misdrijf heeft gepleegd, laat staan erfelijk materiaal. Bo vendien heb je met het D66-plan zelfs geen concrete verdenking meer nodig om van iemand onder dwang erfelijk materiaal af te mogen nemen," zegt De Roos, die vindt dat het D66-voorstel uitgaat van de gedachte 'eens een boef, altijd een boef. In de preventieve werking van grootschali ge inzet van DNA-onderzoek gelooft De Roos maar ten dele. „Ach, je kunt wel aller lei gegevens opslaan die nuttig zijn voor de opsporing," doelt de hoogleraar op li chaamskenmerken als schoenmaten. „Ern stige criminelen laten zich niet weerhou den door de wetenschap dat hun erfelijk materiaal bekend is. Dan schiet je dus met een kanon op een mug. Daar is DNA-afna- me niet voor bedoeld. De Waal van het NFI betwijfelt dat. „Bij in braken loont DNA-onderzoek al in tien procent van de gevallen. Het oplossings percentage nam met tien tot twintig pro cent toe." De kosten van DNA-onderzoe- ken, die al gauw honderden guldens per stuk bedragen, kunnen weggestreept wor den tegen de grote schadeposten die dit soort misdrijven opleveren. Zeist Schotse agenten houden de wacht bij de muur van de speciale gevangenis in Kamp Zeist. Het kamp, tijdelijk Brits grondgebied, is klaar voor het proces tegen twee Libische terroristen die worden verdacht van het opblazen van een vliegtuig boven het Schotse Lockerbie. Het pro ces begint op 3 mei. foto anf> marcel antonisse WHISKY VOORDEEL William Lawson's Whisky 70ci 91 99 25^9 L Ij den haag gpd GALLGALL Werknemers moeten pas in aanmerking komen voor een WAO-uitkering als ze een aantal jaren hebben gewerkt. Dat is één van de voorstellen die WD en CDA gisteren presenteerden om de groei van het aantal ar beidsongeschikten terug te dringen. De twee partijen zijn het uiteindelijk gisteren eens geworden over een aanpak van de groei van het aantal WAO'ers. Nu is het nog zo dat de leef tijd van de zieke werknemer be palend is of hij in aanmerking komt voor een WAO-uitkering. Naast de leeftijd moet volgens de twee partijen (net als bij de WW) ook het aantal gewerkte jaren bepalend zijn. Wie onvol doende arbeidsverleden heeft opgebouwd, houdt wel recht op een lagere uitkering. Daarnaast willen WD en CDA dat de kleine WAO-uitke- ringen worden geschrapt. Een zieke krijgt in hun plannen pas een WAO-uitkering, wanneer hij of zij minimaal voor 35 pro cent arbeidsongeschikt is ver klaard. Zieken kunnen dus niet voor een lager percentage wor den afgekeurd. Tot slot stellen de partijen voor dat WAO-keuringen in het vervolg door minste twee artsen worden uitgevoerd. Uit onder zoek blijkt dat hierdoor minder vaak de diagnose 'volledig ar beidsongeschikt' wordt gesteld. De twee partijen doen hun voorstellen uit onvrede met de wetgeving van staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken. WD en CDA verwijten hem laksheid en vinden zijn regels niet hard genoeg. Het meren deel van de voorstellen die de partijen doen, is echter identiek aan plannen die Hoogervorst eerder zelf ook al presenteerde. Zo willen ze dat het makkelij ker wordt een zieke werknemer te ontslaan als hij behandeling van zijn ziekte weigert. Ook stellen ze voor WAO'ers vaker te herkeuren, als te verwachten is dat hun ziekte niet blijvend is (bijvoorbeeld overspannen heid). Dit laatste geldt ook voor de WAO-keuring. Wie zicht heeft op herstel, moet niet au tomatisch na een jaar ziekte voor de WAO gekeurd worden. Die termijn moet soepeler, zo dat een zieke werknemer langer op de loonlijst van zijn bedrijf kan blijven staan. Momenteel kent Nederland 910.000 mensen die arbeidson geschikt zijn. JENEVER VOORDEEL Hartevelt Jonge Jenever lOOcl 22^9 99 GALLGALL Steekspel over koppeling lonen en uitkeringen den haag anp PvdA-fractievoorzitter Melkert en zijn WD-collega Dijkstal zijn gisteren bij het debat over de inburgering in de Tweede Kamer stevig met elkaar in botsing geko men. DijkstaJs suggestie het accepteren van een baan ook voor werkloze allochto nen aantrekkelijker te maken door de koppeling tussen lonen en uitkeringen gedeeltelijk los te laten, viel bij Melkert zeer slecht. De PvdA-fractievoorzitter sprak van 'een ongekende brutaliteit'. „Bijstandsmoeders en WAO-ers kunnen er wat u betreft dus op achteruitgaan om an deren aan het werk te helpen", aldus een boze Melkert. De aanvaring over de koppe ling was min of meer typerend voor het in burgeringsdebat tussen de fractievoorzit ters waar oude ideologische tegenstellingen tussen de beide grootste coalitiepartners de boventoon voerden. De botsing tussen Melkert en Dijkstal herinnerde sterk aan de felle debatten die PvdA en WD in voor- paarse tijden vrijwel wekelijks over het al gemene werkgelegenheidsbeleid voerden. Niet alleen Dijkstals opmerkingen over de koppeling brachten Melkert aan de inter ruptiemicrofoon. Ook de kritiek van de WD-leider op de basisvorming „die er voor zorgt dat kinderen die beter met hun handen dan met hun hoofd kunnen wer ken, waaronder ook veel allochtonen, in de problemen komen", werd door de PvdA- fractievoorzitter fel afgewezen. En ook die discussie werd nog niet zo heel lang gele den vooral over de toekomstkansen van autochtone kinderen gevoerd. De fractievoorzitters van de beide grootste coalitiefracties kozen er daarmee voor het probleem van de integratie van minderhe den vooral als een sociaal-economisch pro bleem te behandelen. Melkert ging daarin het verst door de huidige problemen van de minderheden vooral in het perspectief D66 wil meer misdaden oplossen Iedere veroordeelde in Nederland moet 'aan de gevange nispoort' verplicht DNA-materiaal afstaan aan een DNA- databank. Politie en justitie kunnen daaruit mogelijke verdachten halen bij onderzoeken naar misdrijven. Dat stelt regeringspartij D66 voor. Het voorstel gaat veel ver der dan de geplande aanscherping van DNA-wetgeving van minister Korthals van justitie. den haag gpd Het kabinet wil verplicht DNA- onderzoek mogelijk maken bij misdrijven waar vier jaar gevan genisstraf of meer op staat. Nu mag alleen nog maar erfelijk materiaal worden afgenomen bij de allerzwaarste misdrijven. Het gaat dan om delicten waar op acht jaar cel of meer staat, zoals moord en doodslag, en zedenmisdrijven die goed zijn voor minstens zes jaar cel. Volgens D66-kamerlid Dit trich is het de hoogste tijd dat DNA-materiaal 'volop en zon der terughoudendheid' wordt ingezet bij opsporing en oplos sing van misdaden. „We den ken dat we voorlopen in Neder land, maar we lopen hopeloos achter," doelt Dittrich op lan den als Engeland. Daar moeten veroordeelden, ongeacht de aard van het misdrijf en de strafmaat, al DNA-materiaal af staan. In Engeland blijkt dat DNA- onderzoek bij lichtere misdrij ven zoveel aanwijzingen en be wijzen opleveren, dat justitie extra celcapaciteit moet reser veren voor grotere aantallen verdachten. „Uit onderzoek naar inbraken blijkt dat onder zoek naar biologische sporen leidt tot een verhoogd oplos singspercentage van tien twintig procent", zegt L. de Waal van het Nederlands Fo rensisch Instituut (NFI) in Rijs wijk. Door de geplande aanscher ping van de wet verwacht het NFI jaarlijks 20.000 d 30.000 DNA-analyses te doen. Nu ligt dat aantal nog op zo'n 2.000 per jaar. Honderden DNA-recher- cheurs zullen moeten worden opgeleid, zo verwacht het NFI. Het voormalige gerechtelijk la boratorium meent dat de be staande technische recherche te weinig specialisten heeft om bij sporenonderzoek erfelijk materiaal veilig te kunnen stel len. Bij het openbaar ministerie moet eveneens een investering worden gedaan om de toe stroom aan DNA-materiaal te kunnen verwerken. den haag anp te zetten van al die Nederlandse arbeiders die de afgelopen decennia tot de midden klasse zijn gaan behoren. Van de grotere fracties koos alleen CDA- fractievoorzitter De Hoop Scheffer voor een meer etnisch-culturele benadering. Hij leg de daarbij sterk de nadruk op de over dracht en de acceptatie van Nederlandse normen en waarden in het inburgeringsbe- leid. Vrijwel alle fractievoorzitters bleken overi gens zeer ontevreden over de uitvoering van de huidige inburgeringscursussen waar bijvoorbeeld bij het taalonderwijs voor ou dere allochtonen groeiende wachtlijsten bestaan. „Wie dat gadeslaat, wendt zich adem snakkend af van de bedwelmende walmen die elkaar verstikkende burocratie- en verspreiden", aldus Melkert. Het debat wordt morgen voortgezet. Dan komen minister Van Boxtel (integratie), Vermeend (sociale zaken) en Hermans (on derwijs) aan het woord. Tien haardrogers moeten de geheimen van een ingevroren Siberische mammoet prijsge ven. Een internationale groep onderzoekers, onder wie de Ne derlandse mammoetexpert D. Mol reist morgen naar het Sibe rische Khatanga om een 20.380 jaar oude mammoet, genaamd Jarkov, te ontdooien. Het volledig geconserveerde karkas werd al in 1997 ontdekt door de familie Jarkov uit Sibe rië. Zij zagen de immense slag tanden van het dier boven het ijs uitsteken en tipten daarop een Franse ontdekkingsreiziger. Bij de eerste expeditie was de Hoofddorper Mol ook al van de partij. „We hebben het karkas toen uit de grond gehaald en overge vlogen naar Khatanga", zegt amateur-paleontoloog Mol. Uit de grond van de Siberische ijs vlakte werd een blok van 22.000 kilo ijs en modder getakeld. Dat blok ligt nu in de voorraadgrot- ten van Khatanga, die normaal worden gebruikt voor de opslag van rendieren en vis. Daar zal het langzaam worden ont dooid. „In de grot bouwen we een stelling om de mammoet heen. Op die stellage monteren we tien haardrogers die non stop gericht zullen zijn op de mammoet. Het is de groep onderzoekers niet eens zozeer om het beest te doen. Ze hopen vooral veel te leren van de modder die aan zijn skelet vastgevroren is. „Over de mammoet weten we eigenlijk al heel veel. Die zijn immers al vaker ontdekt en op gegraven. Het belangrijkste deel van de expeditie is nauwkeurige analyse van de modder waarin het dier ligt. Daarin kunnen we een schat aan informatie vin den over zijn leefomgeving. In de permafrost hopen we plan tenresten, micro-organismen en kleine dieren te vinden." Discovery Channel maakt een documentaire over de werkzaamheden. De film wordt een vervolg op Raising the Mammoth', de documentaire die de zender maakte naar aan leiding van de eerste expeditie, waarbij de mammoet werd op gegraven. den haag gpd van menselijke activiteit tot het waddengebied doordringen. Het onderzoek werd vorige zomer gedurende twee maan den uitgevoerd in de Ballumer- bocht bij Ameland. De onder zoekers stelden vast dat het ni veau van het door de natuur bepaalde achtergrondgeluid bij weinig wind ongeveer 25 tot 31 decibel bedraagt. Als de windsnelheid toe neemt wordt ook het achter grondgeluid iets harder, name lijk vier decibel voor elke meter meer wind. In Nederlands grootste stiltege- bied, de Wadden, is het op sommige plaatsen écht stil. Af gezien dan van het achter grondgeluid waar de wind, gol ven en vegetatie voor zorgen. Uit metingen die de Natuur- kundewinkeï van de Rijksuni versiteit Groningen vorig jaar verrichtte, in opdracht van het ministerie van landbouw, na tuurbehoud en visserij, blijkt dat 'slechts af en toe' duidelij ker waarneembare geluiden

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3