Symbool van liefde als kunst TV- WEER Literaire naijver Een reus van een baby WOENSDAG 19 APRIL 2000 COMMENTAAR In Klein Letterland is enig oproer ontstaan over de keuze Salman Rushdie het Boekenweekgeschenk 2001 te laten schrijven. Sommi gen geven besmuikt aan - en anderen openlijk - dat het thema multiculturaliteit beter door een allochtone Nederlandse schrijver behandeld had kunnen worden. Zoals wel vaker in Klein Letter land bevat deze discussie veel naijver en gaat zij feitelijk over niets. De stichting Collectieve Propaganda voor het Nederlandse Boek (CPNB) heeft voor het eerst sinds de introductie van het Boeken weekgeschenk een buitenlandse auteur geviaagd het kleinood te schrijven. Daarbij blijft de Vlaming Hugo Claus even buiten be schouwing, omdat hij tot het Nederlandse taalgebied behoort. Wie weet hoezeer de Nederlandse boekenmarkt steunt op de buiten landse inbreng, kan met recht constateren dat rijkelijk laat is be sloten een buitenlandse auteur in de gelegenheid te stellen dit bij zondere Boekenweeljfcadeau te schrijven. De stichting CPNB Tieeft vanaf 1983 èen duidelijke koers ingezet ter meerdere eer en glorie van het boek. Die koers heeft geleid tot prachtige boekenweekgeschenken en almaar hogere oplagen. Bo vendien is op deze wijze het belang van het boek en de literatuur op nadrukkelijke wijze onder de aandacht van het grote publiek gebracht. Een goede zaak, die nog een lang vervolg verdient. Eén van de mogelijkheden daartoe is het gebruik van het literaire po tentieel in het buitenland. Gelet op het thema van de volgende boekenweek, de multiculturele samenleving, is Salman Rushdie bij uitstek de persoon om een uniek Boekenweekgeschenk te schrij ven. Dat anderen daar jaloers op zijn, het zij zo. Pasen minder zacht Op het midden van de Atlanti sche Oceaan is de luchtdruk de afgelopen nacht gedaald tot 968 hPa. Vanavond is de druk in het centrum van de nogal omvang rijke oceaandepressie terugge lopen tot bijna 955 hPa. Dat is een voor deze tijd van het jaar wel heel lage luchtdruk. Hoewel het lagedrukgebied op afstand blijft, gaan uitlopers van het systeem de komende tijd het weerbeeld in onze streken be palen. De barometers zakken echter niet meer zo ver weg als de laatste tijd het geval is ge weest. De luchtdruk schommelt aan de vooravond van en tij dens Pasen rond 1010 hPa. Tot dusver bedraagt de gemiddelde luchtdruk over de maand april circa 1005 hPa. Het record staat op naam vap 1998 toen De Bilt over de hele maand 1003,2 hPa registreerde. Het vorige record dateerde uit 1920, 1922 en 1950 en bedroeg 1007,5 hPa. Morgen krijgen we te maken met het frontensysteem van de oceaan depressie. Aan het einde van de ochtend en in de middag kan er al wat regen vallen, donderdag avond komt er meer nattigheid op ons af. De temperatuur stijgt in de middag nog tot zo'n 15 graden. De wind waait uit het zuiden en is overwegend matig van sterkte. Aan de kust neemt de wind toe tot vrij krachtig, mogelijk enige tijd krachtig. Op vrijdag en zaterdag blijven de regen en/of buienkansen groot. Het frontensysteem van de de pressie blijft namelijk boven het westen van Europa slepen en fungeert daar als overgangszo ne tussen de koele lucht in het westen en de warmte op het Europese vasteland. Langs het front komen geregeld storin gen tot ontwikkeling. De tem peraturen komen eerst nog op maximaal zo'n 16 graden, in het paasweekeinde wordt het iets minder zacht. Ook op paaszondag buienkan sen, daarna wordt het gaandeweg beter. Gisteren een dag met vrij veel zon en aangename tempe raturen. In Bloe- mendaal werd 15,6, in Nieuw- Vennep 16,6 graad geregistreerd. Wel stond er aan vankelijk nog een vrij sterke zuidenwind. Eigraveerster blaast Poolse paastraditie nieuw leven in Een ei hoort erbij met Pasen. AI eet vrijwel geen mens zich er nog een ongans aan op die erkend christelijke lentedagen, sinds de medische wetenschap onomstotelijk aantoonde dat met overmati ge consumptie van eieren een cholestorolbom wordt gelegd onder de gezondheid. Eieren beschil deren is een meer of minder kunstzinnige bezigheid die in de dagen voorafgaande aan de paasda gen nog wel volop wordt bedreven. Maar als enige in Nederland investeert kunstenares Jolanta van Buuren-Jaszczur uit Callantsoog al haar creativiteit in het graveren van ganzeneieren. „Ik probeer hier een in mijn geboorteland Polen uitgestorven volkskunst te laten herleven." Na de reclame: reclame Oof Wil Buys heeft in de reclame gezeten. Foldertjes rondbrengen. Deur aan deur. In Parijs. Dus wie wil weten waar de Rue d Amster dam is, kan bij mij terecht. In die paar maanden, toen ik mijn wilde haren in Parijs liet wap peren, heb ik de essentie van de reclame leren kennen. Dat ging zo. Eerst was er één garagebedrijf dat een foldertje rond liet brengen. Toen was er een tweede, dat niet achter wilde blijven. En toen weer een derde, want ja, je laat je de kaas niet van het brood eten. En ten slotte was er Wil Buys, die met drie tassen gevuld met drie verschil lende reclamefoldertjes de deuren langsging. En van alledrie de ga ragebedrijven aan het eind van de weekz'n geld beurde. Reclame. Welke van de volgende vier weetjes hoort niet in het rijtje thuis? Walibi Flevo heet voortaan Six Flags Holland. „Nu is alles makkelijker met Svit. „In 1898 werd keizerin Sissi vermoord." „De dag begint pas met Tropicana. Welke van de vier? Dat van Sissi, omdat dat uit een geschiedenis boekje komt en de rest uit de snelle pen van een televisiereclame- jongen? Fout. Ook dat van Sissi is een reclame. Voor een musical, het is maar dat u het weet. Reclame. Niemand wil het zien, niemand ontkomt eraan. Ze zeggen dat die ellenlange blokken vol Omo en Delta floyd nodig zijn om de 'echte' programma's te financieren. Ik weet het niet hoor. Volgens mij dienen ze vooral om de gaten daartussen op te vullen. Want la ten we eerlijk zijn, als al die zendtijd op al die verschillende televi sienetten met alleen maar echte programma's werd gevuld, dan ke ken we nu metz'n allen voor de zevende in plaats van voor de derde keer naar Star Trek - The Next Generation. Vergezocht? Welnee. Gisteren Reclame, Reclame niet gezien? Waar in een paar doodordinaire reclameblokken onbeschaamd aan el kaar worden gepraat door lolbroek - maar niet heus - Frans van Deursen, onder het mom van - ja van wat eigenlijk? Amusement? Maar hoe kan iets dat normaal gesproken iedereen naarz'n zapap- paraat doet grijpen nu ineens amusement zijn? Dus: waar dient zo'n programma anders voor dan ter opvulling? Straksna de reclame: Reclame, Reclame. „Straks, na Reclame, Reclame: de reclame." En uiteindelijk worden alleen de reclamejongens er beter van. Net als Wil Buys, destijds in Parijs. Het ei als symbool van liefde verheffen tot kunstobject, daar is Jolanta van Buuren-Jaszczur volgens haar eigen bondige formulering het ganse jaar mee zoet. Want eieren graveren beperkt zich al lang niet meer tot Pasen. Door mond tot mond-reclame ontdekken steeds meer prille ouders het gegraveerde ei als alternatief geboortekaartje. En zo heeft een Haarlemse restaurateur zijn be drijfslogo op een ei laten zetten om het als decoratie in zijn zaak te zetten. ,,In principe kan ik aan alle aanvragen vol doen. De paashaas of het gezicht van een jubilaris op een ei, het maakt me niet uit." Net als in andere landen moet ook in Polen voor de technologische ontwikke ling en de daarmee gepaard gaande ver zakelijking van de samenleving de hoge prijs van cultuurverarming en traditie- verlies worden betaald. Het is Jolanta van Buuren-Jaszczur opgevallen dat in haar geboorteland tegenwoordig nie mand zich in de dagen voor Pasen nog inlaat met het graveren van eieren. De volkskunst zat er in vroeger dagen bij iedereen ingebakken, maar de traditie is lang ontworteld door de haast van de daar tot wasdom gekomen consumptie maatschappij. 't Is dat haar inmiddels overleden oma Jolanta de beginselen van het eieren graveren bijbracht op haar tiende, anders was een typisch Oost-Europees paasgebruik met de daarbij horende mythen en sagen ver moedelijk in de vergetelheid verzonken. Bij talloze schuchter ontluikende liefdes in Polen bezegelde de overhandiging van een gegraveerd ei de eerste stap naar een huwelijk. De versiertoer had, kortom, in de dagen van Jolarlta's groot moeder wel wat meer om het lijf dan wat vrijblijvend gesjans boven een glas cola. „Het paasritueel als symboliek van een ontluikende lente ving aan in de dagen, voorafgaande aan Pasen. Jonge vrouwen Jolanda van Buuren bewerkt paaseieren met een mesje. FOTO MARTIN MOOIJ gingen dan over tot het bewerken van eieren, vanwege de traditie van Natte Maandag op Tweede Paasdag. In op tocht trokken met kleurige sjerpen ver sierde jongens door hun dorp om water te gooien naar hun favoriete meisjes. Op hun beurt kregen die natspuiters een ei van de dames, al bewaarden die uiter aard onder veel gegiechel wel hun mooi ste voor de knapen op wie ze verliefd waren. Een verarming dat vrijwel geen mens in Polen daar nog weet van heeft. In Polen is trouwens heel weinig docu mentatie over te vinden. Ik heb rondge snuffeld in bibliotheken, bij boekhande laars en in antiquariaten. Wat ik vond, stelde weinig voor." Eigenlijk is de in 1962 in Bytom geboren Van Buuren bij toeval tot het verbreiden van een vergeten Poolse cultuuruiting gekomen in een voor haar vreemd land, waar ze zeven jaar geleden bleef hangen na een ontmoeting die veel meer voor stelde dan een vakantieflirt. Weldra kwam ze hier ook tot de slotsom dat er meer chemie was met haar artistieke kant dan met haar in Polen afgeronde studie scheikunde. Aan schilderen, teke nen en eieren graveren had ze van jongs af aan al gedaan, maar pas in de kop van Noord-Holland drong de kunstenares in haar naar voren. Ze vestigde zich als aquarelliste. Links en rechts hield ze ex posities. Eerst nabij Callantsoog, nader hand in het hele land. „Maar na een expositie in Schagen werd alles anders. Iemand hielp mij de schil derijen naar de tentoonstellingsruimte te dragen. En opeens zag die persoon een paar gegraveerde eieren op de ach terbank van mijn auto liggen. Mij werd spontaan gevraagd of ze in een glazen vitrinekast mochten worden tentoonge steld. De mensen daar wilden meteen alles weten van de oorsprong van het ei eren graveren. Of ik nog eens langs wil de komen voor het geven van een cur sus. Dat zag ik eerst niet zitten. Ik had nooit les gegeven en al helemaal niet in het Nederlands. Maar bij nader inzien besloot ik het toch maar wel te doen. Omdat ik van Nederland en van de Ne derlanders ben gaan houden en deze kunstvorm graag aan jullie wilde over dragen. En zo stond ik vorig jaar op van de zenuwen in Sint Maartensbrug de plattelandsvrouwen te vertellen wat mijn oma indertijd mij had bijgebracht over dë rituelen van Natte Maandag. Ie dereen moest vreselijk lachen." Aan het maken van aquarellen komt ze amper nog toe. Het gegraveerde ei is al lang geen kunstzinnig bijproduct meer. In vlekkeloos Nederlands geeft Jolanta van Buuren in principe tot in alle uit hoeken van het land cursussen eieren graveren. Ze zet haar graveermesjes in hoofdzaak in onbevruchte ganzeneieren, al schiet er ook wel eens een nandoe- of struisvo gelei tussendoor. Het legsel van een kip is te enen male ongeschikt voor het on dergaan van het creatieve oma-procedé. „Het kippenei is te klein en de schil te dun. Ik betrek onbevruchte ganzeneie ren van een dierenvoederbedrijf in Zwolle. Die prepareer ik volgens een methode, die ik niet in het openbaar, maar wel op mijn cursussen vertel. Zo zakelijk ben ik nog wel, hahaha. Daarna worden ze geverfd en gegraveerd. Zo'n bewerkt ei blijft jaren en jaren goed. Het mooie ervan is dat je niet alleen een kunstwerkje in huis hebt, maar vooral ook een symbool van leven en liefde." GERARD VAN PUTTEN Nadere informatie: Tel. 0224-582905 of 06-23742162. VPRO-lid is gelukkig en gebruikt veel wc-papier De VPRO ziet geen toekomst als commerciële zender. VPRO-le- den kijken te weinig reclame, zo bleek uit onderzoek. Volgens een woordvoerster van de om roep moet het onderzoek meer gezien worden als een grap. De omroep zou niet serieus over wegen om uit het bestel te'stap pen, maar uit de enquête ko men aardige weetjes naar voren over het gemiddelde VPRO-lid. Zo kijkt hij per dag 2,4 uur naar de tv en luistert 2,5 uur naar de radio. Daarnaast leest hij de Volkskrant en surft dagelijks ruim een half uur op internet. Hij is hoog opgeleid, drinkt bij voorkeur wijn en blijkt bijna 2,3 toiletrollen per week te gebrui ken. Driekwart van de VPRO-le- den gaf aan gelukkig tot zeer gelukkig te zijn. De meesten zijn tevreden over het eigen ui terlijk en in het bezit van een ei gen huis. Ze laten zich, zeggen ze zelf, niet of nauwelijks beïn vloeden naar reclame. De com binatie van desinteresse in re clame, de geringe alcohol- en tabakconsumptie en de angst om geld te lenen, sluit commer cieel succes uit. „Op alleen de overmatige consumptiè van toi letpapier kan geen omroep draaien", aldus de VPRO. Een medewerkster van een Londense galerie bekijkt deze reuzenbaby van kunstenaar Ron Mueck. Het werk is onderdeel van een expositie. FOTO EPA JOHN STILLWELL Portret Ik hang in Pulchri Studio. Dat is te zeggen: mijn portret hangt er. De leden van het Haagse schil dersgenootschap vieren het voorjaar sinds jaar en dag met een tentoonstelling op grote schaal. Allemaal eigen werk. Er zijn veel zalen. De wanden zijn hoog. Het hangt vol tot aan het plafond met landschappen, verbeeldingen van de ziel, surrealistische inspiratie, fijn zinnig gepenseel en bruusk geworstel met grove schilderskwast. Veel portretten ook. De afgebeelden behoren tot elke leeftijdsca tegorie en welvaartsgroep. Op een tafel in de grootste zaal liggen lijs- ten met de namen van de kunstenaars, de titel van hun inzending en eventueel hun prijs. Ik heet 'H.M.en waar anders de prijs staat vermeld, staat er bij mij 'N.T.K.'. Dat betekent dat ik Niet Te Koop ben. Daarmee tart de maakster, Manke Bok, de beroemde woorden van Bismarck dat iedereen te koop is en dat alleen de prijs verschilt. Want ik ben dus niet te koop. De ijzeren kanselier uit Pruisen kan Marike en mij nog meer vertel len. Het is een prachtig portret. Wie het werk HAN MULDER van Marike Bok kent zal niet verbaasd zijn. Zij is de schilderes van ministers en schrijvers. Ze legde de roemruchte herenclub rond Harry Mulisch vast. Het werd een modern schuttersstuk. Harry en de heren zijn wat minder corpulent dan hun voorzaten uit de Gouden Eeuw. Minder kroezen wijn op tafel, maar wel meer pretentie op de gezichten. Marike kan het. We kijken met Marike mee naar haar model en con stateren door de verf en het linnen heen veel ijdele hoop en vergankelijkheid. Ik ben altijd wel in voor een beetje filosofie vis-ct-vis zo'n portret. Maar in Pulchri Studio ben ik zelf het teken aan de wand. Met een grote bocht eromheen is mijn eerste reactie. Het vermomd met pet op en zonnebril benaderen is de tiueede. Portretten waren bedoeld voor gebruik in kleine kring. Toen er nog geen fotografie bestond lieten wel- gestelden zichzelf en hun naasten bij voorkeur le vensgroot tot de voeten afbeelden. Men hing in de sa lon of in het ergste geval in het wees- of oudeman nenhuis waarvan men weldoener was. Met vorsten was het anders. Die werden veelvuldig geschilderd en opgehangen maar dan meer in de rol van vogelver schrikker in de ongelijke wereld van die eeuwen. Het grauw uit de sloppen werd daarmee nog eens extra zijn plaats ingeprent en Thom de Graaf moest nog geboren worden. Sinds de fotografie staan we er allemaal op. Eerst zwart-wit, later gekleurd. Ze verdwijnen snel, maar soms zie je nog wel eens een etalage van een foto graaf, vol met bruidsparen, gelukkige gezinnen en een toevallige bekende Nederlander uit de buurt. Ik fiets bijna dagelijks langs een enigszins opgefokte fo towinkel, waar welgestelde tweeverdieners voor de ruiten hangen. Met de kinderen, maar als kroost geen optie is vanwege de carrière, ook wel met een huisdier. Je loopt niet te koop, maar je hangt te koop tussen de camera's. Pulchri is in dit opzicht niet veel anders dan een fotowinkel. De toegang tot de lentetentoonstelling is gratis. De helè maand april kan iedereen naar bin nen aan het Lange Voorhout. Je kunt als bezoeker ongegeneerd je commentaar kwijt. Op de schilder en op zijn model. Is het ijdeltuiterij of zelfkwelling dat ik me verdekt op stel om goed het commentaar op mij en mijn maakster te vernemen? Ik neig naar het laatste. Het is een beproeving. Want weliswaar ben ik Niet Te Koop, maar wie zou me eigenlijk willen hebben? MENSELIJ Een routi neonder- zoek heeft aange toond dat MADON NA een ZOON krijgt. De Britse krant The Sun meldt dat vandaag. Volgens heiL. Madonna 'verrukt' dat ha jin jaar oude dochter Lourde id: september een broertje: iv; gen. Ook de vader, de Bi filmregisseur Guy Ritchi;Dol 'in de wolken' zijn. De 3! cht. Ritchie voltooit momenti on Londen een vervolg op zi| succes Lock,-Stock and Smoking Barrels. De41-Jeru Madonna heeft Lourdes New York gebracht, nada [J, der van het meisje, fitnes Carlos Leon, had geëiste SL haar wilde zien, aldusTt imi Het autobusje met de ins ten van DOE MAAR is Brussel gestolen. Degro daar gisteravond met am strumenten op. In het by herkenbaar als dat vanö waren onder meer instrui versterkers en randappai lil De spullen die twee totc waard zijn, hebben voor, een grote emotionele vertelt Doe Maar-managi der. Heijden. „Alle gitare basgitaar van Henny Vrie zijn weg. Een gitaar is$ persoonlijk instrument, mand jaren op speelt alle hoekjes en gaten va aa rd erd vooi n bi en ergernis gezorgd. Spt ;in' ce kreeg voor haar 26sti dag met haar eveneens ke voetballende echtgen vid Beckham en haaréé zoontje Brooklyn een gr« ste leiding in de dierentuin Chester. Niet alleen hoeind< niet onbemiddelde fami toegang te betalen, maa hen werden de andere t» ita; verwijderd uit de verblijï de olifanten, giraffes en Ten/vijl de Beckhamsvai ok recteur een privé-rondle 'oei kregen moesten anderei ad buiten in de regen wachi leg hun beurt. ei De Britse rockzanger GA GLITTER heeft Groot-Bf verlaten om zich op Cub tigen. De 55-jarige voonr' rockster werd begin ditj twee maanden gevangei vrijgelaten. Glitter kreeg wegens het bezit van km :n,ej nofoto's, die hij van inte gehaald. Nu hij op Cuba nen, kan hij niet worden dwongen om zich te late streren als seksueel ove en zal hij zo goed als om zijn voor de Britse zeden ie 1 he De PLAYSTATION2 is to GEVAARLIJK. Het Jap] nisterie van handel heel teren vastgesteld, nadat elektronicagigant Sonyi exportbeperkingen had legd, wegens vermeend nut van de geavanceerd computer. Experts ware dat de technologie gesc zijn voor raketgeleiding men. „Het is uiteindelij een algemeen product! hebben we de procedur soepeld", verklaarde Ta kaya, minister van hand dustrie. Sony hoopt viel exemplaren in Japan te en in totaal zes miljoen Verenigde Staten en Euf Eind 2000 moet de coii het Westen op de schap| gen. Tien jaar na het einde van haar pre mierschap lijkt MARGA RET THAT CHER defini tief geschie denis te zijn geworden. De Londense National! jrr Gallery verwijdert haarf 11 j de zalen hedendaagse^ denis. De inmiddels74 Jp IJzeren Dame moet plai ken voor jeugdidolen Ier David Beckham enf m Kate Winslet. De beeltf I Thatcher, die elf jaar la machtige linkse vakbol u streed, komt nu op de/ anr LING GESCHIEDENIS! gen. Een uitzonderlijkl I omdat dit meestal pasl I na iemands dood gebei I maal zuur voor de cons I houwdegen is dat ze of I nieuwe stek moet aank Ij gen het portret van haa I and: vakbondsman Art I gill (leider van de langt I mijnwerkersstaking, di I slotte wist te breken). I

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2