Zwanenmeer vol ongenaakbare zwanen Nilsson heeft repertoire Queen behoorlijk in de vingers Aardewerk en rijstpapier Theater an der Ruhr abstract Cultuur Kunst euvreprijs voor Nijholt Froger in de Kuip en live op de buis NSDAG 19 APRIL 2000 leur Frits Butzelaar overleden y' utrecht Oe acteur Frits Butzelaar is op 80-jarige leeftijd overleden. Butze laar werd bekend door zijn spel in vele toneelstukken en televisiedrama's, hoe wel hij later vaker optrad als regisseur. Hij speelde vanaf 1948 achtereenvol gens voor onder meer het Vrije Toneel, Rotterdams Toneel en de Rotterdamse Comedie. Butzelaar was voor het eerst op televisie te zien in het VARA-pro gramma 'De klucht van de koe', in 1952, in de tijd dat het medium nog niet defi nitief was doorgebroken, na zouden tientallen programma's volgen, waaronder 'Pi- Clown' en 'De fuik' (als overste Pinto). Hij werkte verder rmeer voor de KRO, NCRV en de NOS, waar hij later cur- jder werd voor de tv-opleiding en regisseur van onder 'Klokhuis'. foto wfa f" iert West presenteert 'meezingfeest' m.e rdam Albert West is de presentator van De Nacht van 2 ji i® °P vrijdag 28 april in Ahoy' in Rotterdam. Aan 'Neder- [grootste meezingfeest' wordt meegewerkt door Guus ,vvis, Sugar Lee Hooper, City to City, Normaal, De Bos- ters, Lee Towers, 2Fout, Corry Konings, Vader Abraham, eurzakkers, De Havenzangers, Tol Hansse, Arne Jansen, Roelvink, Arie Ribbens, Walter Kroes, Van Hoevelaak, Harren, De Jongens van Dijk en Jantje Smit. Kaarten kos- inJ 56,50, fl. 66,50 en fl. 76,50. ef. rsd ipisch feest in 'Antonius' t di Het Antonius Zalencentrum is aanstaande zaterdag voor gra opical Dance Explosion omgetoverd tot een tropisch para- eve iet barpersoneel gehuld in zwembroek of bikini en tropi- acts. Het programma begint om 22.00 uur, de deur gaat aa 2.00 uur dicht. Er kan worden gedanst tot het ochtendglo- 'n o le muziek van dj Franko stopt om 6.00 uur. Kaarten (17,50 rg j n) zijn verkrijgbaar bij ondermeer Men at Work, Duncan Vei n The Old Stable en aan de deur van het Antonius Zalen- um (25 gulden) op de Lange Mare 43. nstwerk kopieert uitwerpselen De Gentse tentoonstelling 'Over the Edges' krijgt een erso ider kunstwerk. Binnenkort is er de Cloaca te bewonde- en tien meter lange machine die het spijsverteringsstelsel hl e mens kopieert. De kunstenaar, Wim Delvoye, legt mo il de laatste hand aan het kunstwerk. Het doel van de ast line is menselijke uitwerpselen te produceren. Het appa- n d iin staat drank en voedsel te verwerken zoals een mensen- im dat doet. De Gentse tentoonstelling kwam eerder in de 'stelling met een ander spraakmakend kunstwerk. De met !o gerookte ham beklede zuilen van het Gentse universi- a viebouw veroorzaakten heel wat commotie in I i b muziek recensie lesley grieten Concert: Nilsson flashback to Queen Ce- zien: 18/4, Bacchus, Leiden. Zangeres Marieke Eelman vraagt of er nog Queen fans in Bacchus zijn. Er gaan slechts een paar handen omhoog in het stampvolle cafe. De echte Queen fans hebben het mis schien niet aangedurfd om te komen. Want de keuze van Nilsson om in het kader van de Marlboro Flashbacks het reper toire van Queen te spelen is be slist gewaagt. Want wie Queen zegt, hoort meteen de stem van de onnavolgbare Freddie Mer cury en het subtiele, kenmer kende geluid van gitarist Brain May. En die ziet de capriolen van Mercury die rondrent op een enorm podium in een uit verkocht stadion. Het zou dan ook flauw zijn om Nilsson echt met Queen te vergelijken. Daarvoor is het be reik van Eelman te beperkt en het gitaarspel komt zelden ook maar in de buurt van dat van May. Vooral tijdens de wat rus tiger nummers blijkt dat het na spelen van Queen niet gemak kelijk is. Maar de band kent haar beperkingen en speelt voornamelijk rocknummers uit de jaren zeventig. Daar brand je minder snel je vingers aan. Nilsson laat zien het rocken behoorlijk in de vingers te heb ben en speelt de nummers uit de periode van het album Sheer Heart Attack' verdienste lijk. Bovendien maakt de over gave en het enthousiasme van de bandleden een hoop goed. Frontvrouw Eelman kijkt con stant uitdagend het publiek in en haar krachtige stem komt overtuigend over. De toetsenist en drummer headbangen hun partijtje mee. Bassist Wilco Wit te spant echter de kroon. In te genstelling tot zijn Queen-col- lega, van wiens gezicht door gaans weinig valt af te lezen, staat hij van het begin tot eind te spelen met een glimlach van oor tot oor. Na elk nummer gaat steevast het hoofd een beetje naar achteren en de rechterarm langzaam omhoog alsof hij een ovatie in het Wem bley stadion in ontvangst neemt. Dezelfde arm fungeert als dirigeerstok als een van de nummers ook maar een beetje uitnodigt om mee te brullen. En dat waren er veel gisteravond. Want wie kent er niet de melo die van 'We will rock you', 'Ra dio Ga-Ga' of 'We are the champions'. 'Who wants to live forever' is een van de weinige rustige nummers die goed uit de verft komt en het hoogtepunt van de avond: goed gespeeld en ge zongen, het publiek zorgt met tientallen sterretjes voor een passende sfeer, al gaan de ar men pas echt omhoog als eer der genoemde meezingers wor den ingezet. Daar was het grootste gedeel te van het publiek ook voor ge komen. Een droomballet met de prikkels van de musical ningen anp -ijn hd rw n Nijholt is gisteravond iverd als musicalster. Hij in het Circustheater van eningen de Cubus Oeu- vard uitgereikt voor zijn carrière. Aan de prijs is geldbedrag van 25.000 verbonden, ibeth List ontving tijdens rijzengala van de Stich- lusical Awards de John kamp Musical Award de beste vrouwelijke rol. List won de prijs ronzen beeldje en 5000 - voor haar vertolking *iaf in de gelijknamige musical. Stanley Burleson kreeg dezelfde onderscheiding voor zijn rol als 'De dood' in de musical Elisabeth. Er waren ook John Kraaij- kamp Musical Awards voor Myriam Bronzwaar (beste vrouwelijke bijrol in Compa ny) en Dick Cohen (beste mannelijke bijrol in Tsjechov). De jury van de awards be stond uit Hans van Willigen- burg, Anne Wil Blankers, Jaques d'Ancona en Tom Odems. RTL4 zendt een regi stratie van de uitreiking in het Circustheater uit op woensdag 3 mei. De Awards zijn dit jaar voor het eerst vergeven. De Amerikanen zagen er een musical in, de Engel sen een klassiek ballet. Toen Joop van den Ende op Broadway werd gecon fronteerd met 'Swan Lake', ofwel 'Het Zwanenmeer', in de versie van de Britse onorthodoxe choreograaf Matthew Bourne, was hij meteen verkocht en be sloot hij dat ook Nederland deze voorstelling moest zien. Vanaf 30 mei staat deze productie met de niet stuk te krijgen muziek van Tsjaikovski in het Amster damse Koninklijk Theater Carré. amsterdam hans visser Het aloude ballet 'Het Zwanen meer' is in Engeland een soort rage. Enerzijds trekt het ballet, los van de reguliere danslief hebbers, hele gezinnen. Aan de andere kant is het een hit bij de homoscene. Waar zijn elders zo veel gespierde naakte mannen- torso's te zien? Aan de overzijde van de Noordzee is dat kenne lijk iets bijzonders. Toch is er meer aan de hand met deze voorstelling. Want werd hij in Londen bekroond met de be langrijke Laurence Oliver Award voor ballet, op Broadway werd 'Swan Lake' geëerd met de Tony Awards voor de beste kostuums, de beste choreogra fie en... de beste musical. Hoe het ook zij: dit is niet meer het sprookje van een prins die een prinses zoekt, maar de geschiedenis van een heel andere prins die vrij wil zijn van het keurslijf dat het hofleven hem oplegt. Het Britse hofleven welteverstaan, want al gauw blijkt het verhaal vol De zwanen in de productie van Matthew Bourne hebben niet de gratie van een vrouw, maar de agressie van een man, barstend van viriliteit. foto cpd/bill cooper knipogen naar het Engelse vor stenhuis te zitten, bij voorbeeld door de vorstin met dezelfde hondjes te laten rondlopen als Elisabeth II. Het kind wordt naarmate het opgroeit behoorlijk nerveus van alle koninklijke regels en con venties en verlangt naar de vrij heid waaraan een zwaan hem 's nachts in zijn slaap heeft laten proeven. Een verlangen naar die zwaan en zijn vrijheid dat op den duur pijn gaat doen. In derdaad, dat kan natuurlijk nooit goed aflopen. Choreograaf Matthew Boume had al jaren zo zijn eigen kijk op dans. Die oude klassieke balletten vertelden op zich best een mooi verhaal, maar voor het publiek van vandaag zou het allemaal toch wat aardiger, wat prikkelender kunnen. Met een paar vrienden richtte hij daarom in 1987 een eigen ge zelschap op en ging aan de slag met een klein groepje dansers dat cult-achtige voorstellingen maakte, niet zelden voorzien van een vette knipoog. Maar al gauw vielen er allerlei theater prijzen te incasseren, vaak toe gekend door het publiek. Gebruikmakend van de klas sieke en moderne dansvormen en onvoorwaardelijk trouw aan de oorspronkelijk muziek, be gon Bourne herkenbare, eigen tijdse thema's te gebruiken om de oude verhalen naar zijn hand te zetten. 'Het Zwanen meer' is daar een schoolvoor beeld van. Verdwenen zijn de zinderende ballerina's met hun hoogst verfijnde bewegingen zoals het Kirov Ballet dat deze winter nog in Amsterdam liet zien. In plaats daarvan wordt het meer, of eigenlijk de vijver in een park, bewoond door fie re, ongenaakbare zwanen. Want de zwanen van Bourne hebben niet de gratie van een vrouw, maar de agressie van een man, barstend van viriliteit. Toen dit ballet in 1995 zijn Londense première beleefde, zou het slechts drie weken te zien zijn. Maar het publiek vroeg om meer. Er kwam een tournee door het land en uit eindelijk zou de productie voor nog eens 21 weken naar Lon den terugkeren. Een record. Ook Amerika ging voor de bijl. In het New Yorkse Neil Si mon Theater, waar onder meer Gershwins 'Porgy and Bess' en Van den Ende's 'Cyrano' in pre mière gingen, stond nu 'Swan Lake'. Maar.... dit was geen bal let meer, vonden de Amerika nen. Dit mocht musical heten. En dus kreeg de show de Tony voor zowel de beste choreogra fie, de beste kostuums, als de beste musical. Intussen is het bedrijfje van Boume uitgegroeid tot het grootste productiehuis van dansvoorstellingen in Enge land. Zijn nieuwste project is ook weer typisch Bourne: een voorstelling naar het gegeven van 'Carmen'. Maar dan gesitu eerd in Midden-Amerika, in een omgeving van auto en technici en alles wat daar bij komt kij ken. Heel sexy, een beetje 'dir ty', 'op het geile af, beweren zijn naaste medewerkers. Niemand die daar in Enge land wakker van ligt, want het spelen met gevestigde tradities is al een Britse traditie op zich. Zijn aanpak heet dan ook ver frissend te zijn en zou de geves tigde dansgezelschappen, waar sommige balletten al een eeuw op dezelfde manier worden ge danst, dwingen na te denken over hun traditionele repertoire en werkwijze. Immers: Bourne weet de jongste generatie thea terbezoekers te pakken. Het ge beurt zelfs al dat er tijdens tour nees in diverse theaters steeds weer dezelfde fans opduiken. Zelfs met 'Cinderella', voorzien van de toch niet echt lekker in het gehoor liggende muziek van Prokofjev, werd in Londen een aantal bezoekers getrokken waar het Nationaal Ballet in die stad alleen maar van kan dro men. 'Swan Lake', te zien: 30 mei t/m 4 juni 20.00 uur; matinee op 3 en 4 juni, Theater Carré, Amsterdam. Bonsai, aikido, origami. In het kader van vier eeuwen betrekkingen is 2000 uitgeroepen tot Japan-jaar. Een uitgelezen moment om een aantal typische Japanse cultuuruitingen eens kort onder de loep te nemen. In aflevering 3: moderne kunst. Geen museum of galerie ontkomt dit jaar aan Ja pan. Ook galerie Psyche aan de Leidse Haarlem merstraat 277 blijft niet achter. De expositie Ja pan Inside and Outside, met werk van zes kunste naars (te zien tot 1 juli), levert beelden op van Ja pan als meditatief droomland, Japan als felge kleurde idylle en Japan als nachtmerrie. Twee van de exposanten werken zelf met traditionele Japanse technieken. Anja Houtman beoefent Raku, een 16de eeuwse manier om aarde werk te behandelen. Gloeiend heet aardewerk dat met zaagsel, stro en bladeren wordt afgedekt, ondergaat een typische verkleuring. In de vitrine ligt een aardenwerken kool, een rafelige voetbal •van klei waar een uitge spaard venstertje een blik op het binnenste geeft. Een ander werk, een onover zichtelijk bouwsel van ka mertjes, trappen en tralies wordt bewoond door aar dewerken figuurtjes en draagt de naam 'hokjes geest'. Kumi Kuwamura is afkomstig uit Japan. Haar dierportretten op rijstpa pier zijn in zwarte inkt aan gebracht met penseelstreken die in één keer raak moeten zijn: verbeteringen aanbrengen is niet mogelijk op rijstpapier en fouten zijn onherroe pelijk. Jan van der Meij toont in pasteltinten een ideaal beeld van Japan. Bamboestengels, een stenen Boeddhakop met gesloten ogen, geisha's en pa rasols: alles in glazige tinten. Vergelijkbare mat- tinten gebruikt Ans Kessens voor haar abstracte zwanen en opgerolde katten. Arie Zuidersma, voormalig lid van de Groninger De Ploeg-schil- ders, kiest net als Van der Meij voor een idyllisch Japan. Tuinen, grasvelden en mensen die liggen te bakken in de rijzende zon. En dat niet in zach te tinten, maar in harde, primaire kleuren die dik op het doek liggen. Het sprookje van een liefelijk Japan gaat aan dig gelen als je Rafael Ruben achter de ezel zet. De stijl van deze Georgiër eist dat liefelijke kleuren van het palet verdwijnen. Daarvoor in de plaats komen zwart, schel kopergroen en blikkerend ijzer. Een samoerai wordt bij Ruben een kwaad aardige robot, opgebouwd uit stroken vals glim mend metaal. Ook de randen van zijn olieverf schilderijen zijn behangen met hekwerken en scherpe ornamenten. Het doek 'De Liefde' van Ruben toont het gelijknamige schip dat 400 jaar geleden strandde op de japanse kust, wat het be gin van de Nederlands-Japanse handelsverhou dingen markeerde. In handen van Ruben veran dert het in een onheilspellend ijzeren spookschip uit eert koortsdroom. Alle exposanten in Psyche tonen het traditionele Japan, het verleden, en het platteland. Het wachten is nog op een expositie met beelden van de hectische miljoenensteden, de neonreclames, de metrostations: kortom het moderne Japan. sylvan schoonhoven ijl- theater recensie wunand zeilstra Voorstelling 'Margarete Faust' van Müller/Goethe door het Theater an der Ruhr Regie Roberto Ciulli. Gezien 18/4. schouwburg Leiden. Jaarlijks komt het Duitse gezelschap Theater an der Ruhr met gecompliceerde stukken naar Lei den. Het waren tot nu toe veelal voorstellingen met een sterk dramaturgisch onderbouwd con cept. Opvallend is dat de abstractiegraad in de producties van deze smaakmakende theater groep steeds meer toeneemt. Vorig jaar bracht men het eerste deel van de Faust-trilogie. Het betrof een weliswaar gewaagde, maar zeker ook geslaagde combinatie van Faust-materiaal met het verhaal van Pinocchio. Deel twee van dit ambitieuze project is dit sei zoen aan de beurt en de Duitse groep schotelt een aanzienlijk ingewikkelder combinatie voor. Er ligt nog meer nadruk op de tekst die ten koste gaat van het spektakelelement waarin dit gezel schap vaak uitblonk. Soms is er bewust alleen tekst, en wordt alle handeling stilgelegd en aan de tekst ondergeschikt gemaakt. De voorstelling stelt dan ook hoge eisen aan het interpretatiever•- mogen van de toeschouwer. De 'Walpurgis- '-droom bijvoorbeeld wordt vervangen door een volstrekt andere tekst. Delen uit Goethes 'Faust' worden vermengd met teksten van Heiner Mul ler, zoals 'Verkommenes Ufer'. En ook Müller staat niet bepaald als een eenvoudig auteur te boek. De complexiteit van deze productie is niet in een paar zinnen te vangen. Herkenbare Goe- the-passages vormen in beperkte mate een lei draad voor de verhaallijn. Centraal staat de ont moeting van Faust en Gretchen. Het associatieve bouwwerk daaromheen vergt gewoon het nodige huiswerk. Het Theater an der Ruhr ziet bijvoor beeld een duidelijke analogie, tussen de relatie van Faust/Gretchen en de klassieke personages Jason/Medea (waarover in de Müller-tekst wordt verteld). Door het verhaal van Jason dient Faust tot een zekere zelfkennis te komen. Toch is dat misschien wel een zwak punt van de voorstelling, dat namelijk heel veel voorkennis eigenlijk vereist is. Blijven ter compensatie nog altijd de intrige rende theaterbeelden die een fraai onwezenlijke sfeer scheppen, waarin regelmatig wel iets ge beurt. De gewaagde combinaties leiden uiteinde lijk tot voorstellingen die allesbehalve braaf zijn te noemen. En je moet je de nodige moeite ge troosten om al die verwijzingen naar waarde te schatten. Dat lukt bij lange na niet altijd. Echt achteroverleunen kun je dus geen moment. rotterdam louis du moulin Alleen de weergoden zouden nog roet in het eten kunnen gooien. Maar verder lijkt de rentree in de Kuip van René Froger op zondag 28 mei al niet meer stuk te kunnen. Stijf uit verkocht, live op televisie (bij SBS 6) en in de aanloop naar het EK-voetbal ook nog eens volop in de Oranjesfeer. „Alle ingrediënten voor een spetterend feest zijn aanwezig, dus ik denk wel dat ik iedereen een onvergetelijke avond kan beloven", aldus de Amsterdam se zanger, die zijn terugkeer in het Feyenoordstadion ophangt aan z'n koperen jubileum als platenartiest en daarom ook uitpakt met een verzameling van z'n grootste successen, het dubbelalbum 'All The Hits'. Het Nederlands elftal zal wel bij de Kuip-show worden be trokken, maar niet lijfelijk van de partij zijn. Wegens andere verplichtingen op hetzelfde tijdstip en het aansluitende laatste trainingskamp de vol gende dag. „Maar via wat tech nische kunstgrepen gaan we er toch alles aan doen om de se lectie erbij te betrekken", voor ziet Froger (39), die erop rekent dat 'iedereen' gevolg zal geven aan z'n oproep om zo Oranje- gekleurd mogelijk naar het sta dion te komen. Voor wat betreft de paar duizend EK-vrijwilligers die via het projectbureau van EURO 2000 in Rotterdam zijn uitgenodigd zal dat sowieso geen enkel probleem zijn. René Froger heeft het door hem hooglijk gewaardeerde Vo- lumia! gestrikt als voorpro gramma en zal zich (zoals ge woonlijk) laten bijstaan door z'n Froger Band en de vo- calgroup The Frogettes. Over de speciale gasten kan en wil hij niet te veel verklappen. „Want het is natuurlijk het leukst als die een verrassing blijven."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23