'Extra geld gemeenten Rijnstreek' oeverloos 1 Aanpassing Alphense Fokusflats voor kerst klaar Jacobswoude steunt plan voor beeld zonder sokkel redeputeerde nodigt amers uit voor gesprek Rijn Veenstreek Boeren beschermen natuur op landbouwgrond ountrydansgroepen uziën in 'hobbyland' JENSDAC 19 APRIL 2000 7~ pen huis Ripse kerk al om 12 uur L.0 wfFTERiNC De Onze Lieve Vrouw Geboortekerk in Rijpwete- g houdt op 24 april (tweede paasdag) open huis tussen 12 en HC uur. Het bericht vorige week op deze pagina dat de deuren I 115 uur open gaan, is onjuist. Het open huis sluit aan op de 'I*K asdienst, die om 10.30 uur begint. Leden van het kerkbestuur, architect en het Actie Comité Kerkbehoud Rijpwetering zijn nvezig om toelichting te geven op de verbouwing, waardoor kerk twee jaar lang gesloten was. bioe ronken bestuurder is rijbewijs kwijt hfn aan den run Bij een alcoholcontrole in Alphen aan den t ee®j n is vannacht een 30-jarige Alphenaar zijn rijbewijs kwijtge- ettei man was ^ez'8 zÜn aut0 te parkeren in de Van Reede- oen aat toen hij moest blazen. Hij bleek bijna drie keer meer alco- eeni I in zijn bloed te hebben dan is toegestaan. Verl' 'd-Holland open voor ondernemersplannen al o[ t Flo bes rREEK ROBBERT MINKHORST 'eilin tota eputeerde Van der Sar van lig I-Holland (natuur, land- heb iv en waterbeheer) staat n m i voor suggesties van de torg ters van Koophandel over hetl ijvigheid in het Groene n. H „We zijn in voor een ge ls in k", laat hij weten, kkeiKamers van Koophandel Rijnland, Utrecht, Rotter- en Rivierenland willen dat iveiï ijven vaker toestemming aald en om zich in vrijkomende 0c derijen te vestigen. Er moet in b eso meer ruimte komen bedrijven in het Groene gel Dat houdt het gebied vi- In mil daarvoor zijn de Ka- ip van Koophandel bereid eerd duurzame bedrijfsterreinen ïtwikkelen en recreatiemo- omifcheden te stimuleren. hun rapport Duurzaam en imisch schrijven de Ka- i ge i die in het gebied actief „Bedrijven blijken in toe- ende mate problemen te minden als ze willen uit- len. Onzekerheid over de imstige ruimtelijke orde- draagt ertoe bij dat kans investeerders het gebied ten en daarmee het Groe- art verarmen." to Ha 1 als Woningen worden geschikt gemaakt voor lichamelijk gehandicapten De provincie Zuid-Holland bepaalt voor een groot deel de ontwikkelingen in het gebied. Gedeputeerde Van der Sar, die in Leimuiden woont, onder schrijft het gevaar dat de Ka mers signaleren. In wezen past Zuid-Holland het beleid al aan, en lijkt het in onderdelen ook op de ideeën van de onderne mers, maakt de gedeputeerde duidelijk. Voor tuinderskassen die in landelijk gebied verdwij nen, mag een gemeente soms huizen of bedrijven aan de rand van de dorpskern bouwen. Ruimte voor ruimte, heet dat principe. Van der Sar: „Het is een complex gebied. Het gaat erom dat wij uiteindelijk een re geling maken voor iedereen. We willen niet elke bedrijfstak stimuleren, zoals transporton dernemingen of milieuhinder- lijke bedrijven. We denken po sitief over de plannen van de Kamers." Minister Pronk reageert voor lopig niet op het aan hem ge richte rapport van de Kamers. Hij wil zijn mening pas geven zodra de vijfde nota ruimtelijke ordening er is. Door de weige ring van Pronk zien ook Kamer leden geen reden om te reage- alphen aan den run annette lameuer Als alles meezit zullen vijftien gegadigden die zich opgegeven hebben voor het Fokusproject aan de Stortemelk vlak voor de kerst hun nieuwe woning kunnen betrekken. Vanaf deze week wor den vijftien flatwoningen geschikt gemaakt voor zwaar lichamelijk gehandicapte bewoners. Het project is tot stand gekomen door woningcoöpe ratie Wonen Centraal, de gemeente Alphen aan den Rijn, Stichting Fokus en het College van Zorgverzekeraars. Het Alphens Platform Gehan dicaptenbeleid heeft zich eveneens intensief met de hele gang van zaken bezig gehouden. De Stichting Fokus is een landelijke organisatie die mensen met een ernstige lichamelijke handi cap hulp biedt om zelfstandig te kunnen wonen. „Vandaar de naam Fokuswoning", legt W. Bruij- nes van Wonen Centraal uit. „De officiële term luidt eigenlijk ADL-woning (Algemene Dagelijkse Levenshandelingen). Fokus zorgt voor de hulp bij de dagelijkse handelingen, wij zorgen dat de standaard huurwoning helemaal aangepast wordt." Beneden in de flat komt een kantoor van Fo kus. Bewoners kunnen te allen tijde hulp vragen aan een van de zorgverleners van de stichting. De medewerkers helpen bij algemene dagelijkse handelingen die de gehandicapte niet kan ver richten. „Er is dus permanent toezicht. Dat heeft een goede uitstraling op de hele omgeving", zegt Bruijnes. Mevrouw M. Meijerink van het Alphens Platform Gehandicaptenbeleid deelt die mening. De keuze voor hoogbouw in plaats van laagbouw noemt ze een noodgreep. „De gemeente en Wo nen Centraal hebben hun best gedaan. Maar er mag nu eenmaal niet meer gebouwd worden, dus was dit het enige alternatief. Op de informa tie-avond in De Bron, een paar jaar geleden, is duidelijk gemaakt dat het om hoogbouw zou gaan. Het heeft ook voordelen, zoals veiligheid en uitzicht." Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voordat het project eindelijk kon beginnen. „Het APG gaf begin jaren negentig al aan dat er be hoefte was aan deze woningen. Minstens dertig belangstellenden moeten zich aanmelden, voor dat het ministerie van volkshuisvesting en het college van zorgverzekeraars groen licht geven voor zon project. Ook de herhuisvesting van de voormalige bewoners van de flat kostte tijd", ver klaart Bruijnes. Het ministerie stelt als eis dat een Fokusproject onderdeel moet zijn van ten minste vijftig huur woningen. „Zulke grootschalige huurclusters hebben we niet, althans niet in de laagbouw. Bo vendien is het aantal huizen dat de gemeente mag bouwen beperkt. Wat is het alternatief? Lang niet alle flats kwamen in aanmerking. Je hebt te maken met een programma van eisen, bereik baarheid en beschikbaarheid van voorzieningen, met de galerijbreedte die noodzakelijk is voor een rolstoel, noem maar op." Uiteindelijk bleek het Fokusproject twee keer zo duur uit te vallen als nieuwbouw, ruim drie miljoen gulden. Alle betrokkenen hadden al veel energie en geld in het plan gestoken toen het mi nisterie eerdere financiële toezeggingen weer te rugdraaide. „Van 1,8 miljoen gulden gingen ze naar 1,6 miljoen. Dat was een flinke tegenvaller, te meer omdat vanaf het begin al voor alle partij en duidelijk was dat aanpassing van bestaande woningen behoorlijk veel duurder zou worden dan het neerzetten van nieuwbouw." Wonen Centraal financierde zes ton. De ge meente kwam over de brug met een bedrag van 750.000 gulden uit het Wonen Plus Fonds, een speciaal potje voor sociale woningbouw. De vijf tien woningen op de tweede tot en met de elfde woonlaag van de flat ondergaan ingrijpende aan passingen. Zo komen er dertien driekamerwo ningen voor alleenstaanden, en twee vijfkamer woningen. „Daar kunnen bijvoorbeeld gezinnen wonen met twee gehandicapte kinderen, of een echtpaar van wie één partner gehandicapt is", zegt Bruijnes. De extra grote balkons komen er op advies van het APG. „Deze woningen worden perfect", zegt Meijerink enthousiast. Zij hoopt dat er binnen een aantal jaren nog een Fokus project mogelijk is. „Er zijn mensen die met veel kunst en vliegwerk zich redden in hun situatie. Zij kijken uit naar de voltooiing van het project. En wat denk je van gehandicapte jonge mensen? Net als anderen willen ze dolgraag uit huis, zelf standig wonen met de noodzakelijke hulp bin nen hun bereik." AAG/ALPHEN AAN DEN RUN UREAU CERBERUS gebruik van de naam The ad Eagle Country Dancers gisteren de inzet van een ;eding bij de Haagse recht- Mevrouw R. Steenber- ran der Wal eiste dat de fa- Koopman uit Alphen aan Rijn niet meer onder deze dansdemonstraties geeft, ril ook dat drie bodywar- met het logo van de dans- j.Qp aan haar worden terug- ■dei lde dansgroepen zeggen treil lts als hobby aan country- J dien te doen. Steenbergen der Wal geeft les in Aarlan- een en Riddderkerk, de fa- Koopman geeft dansde- ee straties in Alphen. Aanvan- maakten Steenbergen en mil amilie Koopman deel uit deze demonstratiegroep. Na een conflict gingen zij vorig jaar echter hun eigen gang. De familie Koopman liet zich onder de oude naam inschrij ven in het handelsregister van de Kamer van Koophandel. Zij claimen evenveel recht op de naam als Steenbergen. „Geen van de leden heeft het exclusie ve recht op de naam", zegt Koopman. Steenbergen zegt het oudste recht op de naam te hebben omdat zij deze al vijf jaar gebruikt. De nieuwe dans school onder dezelfde naam is volgens haar slechts opgericht om mee te profiteren van de naarrtsbekendheid. „Dit soort ruzies komt meer voor in hobbyland", zei rechter mr. J. Willink. Haar verzoek om in onderling overleg een oplos sing te vinden bood geen soe laas, zodat de rechter de knoop moet doorhakken. De uitspraak is volgende week. Hogere kosten door slappe bodem De financiële positie van gemeenten in de Rijn streek staat onder zware druk. Zo zwaar, dat het Rijk juist deze gemeentes mogelijk meer geld moet geven. Dat vindt gedeputeerde Dekker van de pro vincie Zuid-Holland. Volgens hem jaagt de slappe veenbodem in het gebied veel gemeenten op kos ten. bodegraven Het is één van de mooiste plekjes in het Groene Hart en dat moet zo blijven: het gebied tussen de Nieuwkoopse Plassen en Bo degraven met als herkenningspunt de waterto ren (of het potlood) in De Meije. In het afge graven veengebied moeten natuur en land bouw niet langer strijden, maar samenwerken met elkaar, vindt de vereniging Natuurmonu menten. Die begint daarom een experiment waarbij de boeren in Bodegraven-Noord de na tuur op hun land gaan beheren. De landbou wers gaan weidevogels verzorgen, gebruiken minder mest en moeten anders maaien. Ze krij gen daarvoor een vergoeding en hoeven hun land niet af te staan aan Natuurmonumenten. Ze kunnen zelfs de grond die al in handen is van de natuurorganisatie voor een lage prijs pachten om er natuurbeheer toe te passen. In het gebied De Venen, waar Bodegraven-Noord een deel van uitmaakt, moet de hoeveelheid natuur de komende jaren toenemen van tien naar zestien procent van de oppervlakte. Tege lijkertijd hebben de boeren meer ruimte nodig om aan de strenge Europese mestnormen te voldoen. Door daar samen aan te werken ho pen de twee partijen beide doelstellingen te halen. Dit betekent echter wel dat er in De Ve nen enkele tientallen boerenbedrijven moeten verdwijnen. Maar volgens een woordvoerder van Natuurmonumenten ontstaat dan een ge zonde landbouwtak, met natuurgebieden en recreatiemogelijkheden. foto wim dijkman den haag/runstreek ROBBERT MINKHORST Dekker presenteerde giste ren de bevindingen van het financieel toezicht op ge meentes. De provincie con troleert jaarlijks de begrotin gen. Gemeenten zijn ver plicht die naar het provin ciehuis te sturen. Overigens zijn ze minder attent dan voorgaande jaren. Dekker stoort zich eraan dat ge meenten vaker te laat inzage geven in hun financiële huishouding. „Dat is toch nog wel eens gemakzucht. Wij zijn daar vrij fanatiek in. Je geeft ze een vinger en ze pakken je hele hand." Over het algemeen gaat het beter met gemeenten. Een uitzondering zijn de la gere overheden in het Groe ne Hart. „Die zitten blijvend in de gevarenzone", consta teert de gedeputeerde. Bos koop heeft bijvoorbeeld de artikel 12-status (onder Rijk- stoezicht) aangevraagd. De ze gemeente kampt met de hoge kosten die de slappe ondergrond met zich mee brengt. Ook elders in het Groene Hart zijn de kosten voor on der meer riolering en onder houd van wegen hoog. Dek ker wijst op de wankele fi nanciële positie van ge meenten als Alkemade, Ja- cobswoude, Ter Aar en Zoe- terwoude. „Ze moeten hard vechten om het hoofd bo ven water te houden. Ze dragen een onevenredige last." Alle gemeentes in Zuid- Holland wacht Financieel voordeel als in 2001 een nieuwe verdeelsleutel voor het Gemeentefonds ingaat. Een uitzonderingspositie voor Groene-Hartgemeen- ten is wenselijk, vindt Dek ker. „We staan straks mis schien toch weer bij de mi nister op de stoep: er zal dan toch nog een schepje bovenop moeten." nister Netelenbos moet te- genwoordig 24 uur per et- N' aal rekening houden met utei ier verzet uit Jacobswoude. ïin ils het tegenzit snuift Bea- )p Koninginnedag Alphen se walmen op. dc Koning en Saskla Buitelaar Fax iswoude heeft een nieuw in ontdekt in de strijd te- ninister Tineke Netelen- era{ de fax. De stille diplomatie vethouder Jaap Haasbroek - ort sinds vorige week tot P'lli erleden. Om het gedrocht ntre ien achtbaanachtige krui- •erdi van de flitstrein HSL met mai Ivan hun grondgebied te n, dromden alle raadsle- 1C 'an Jacobswoude na afloop lange vergadering om uisende wonder der tech- 5vel de fax. rord egeven, zo'n apparaat P11 trager dan het internet, (aap had zijn ultieme en het liefst zonder ophef de minister gemaild. Maar gepartner CDA nam met geruisloze manoeuvre genoegen. Nu de HSL-ra- na gelopen is, wil de partij Ie Hoogmadenaren Job Dv enstein en Theo van Wie der. n wel eens herrie in de ninl Rij voorkeur hadden de ces* ten-democraten de aloude :n somroeper in ere hersteld n inte Tineke eens goed de 'O f ïeid toe te schreeuwen, jgb' ndelijk rolde er volgens de a*c*! lacobswoudse poldertra- eD seen compromis uit: een 'de1 t'ant ook het CDA zag het an dit moderne communi- tniddel wel in. Anders dan £n brief-in-envelop-met- egel hoef je bij een fax rekening te houden met de laatste lichting van de brie venbus. Een fax kun je altijd versturen, of het nou vijf vóór twaalf is of vijf over twaalf. Rot Er hangt een stinkende damp boven Alphen aan den Rijn. Via welke kant je de stad ook na dert, overal komen de onfrisse luchten je tegemoet. Teerdam- pen borrelen op uit de afgra ving van het NAF-terrein. De omwonenden van de bouwput waar vroeger een asfaltfabriek stond, knijpen hun neus dicht. Aan de andere kant van de stad, bij de Heimanswetering, is het nog minder te harden. Daar rotten drie woonwijken lang zaam weg, verpakt in een meu rende smog van de asfaltcen- trale die nog op volle toeren draait. En dan zijn er nog de windjes die ontsnappen uit de 'holes' op de gifbelt. Dat moet wel leiden tot een stankexplosie op de plek waar die drie luchtstromen elkaar ra ken. En verhip, zo erg als het op het stadskantoor ruikt, ruikt het nergens. Terwijl Stan Lyczak nog bezig is de rotte eierstruif uit het pak van Diederik Van der Veen Meerstadt te poetsen, kwijlen de twee WD-wethou- ders al weer over oppositiepar tij PvdA. De partij nota bene die twee weken geleden met RPF/GPV de bedorven etens waar naar Diederik smeet, tij dens de gemeentelijke commis sievergadering over woning bouw op Burggooi. En daarbij de volle laag terug kreeg, maar dat terzijde. Dat de gemeente met het nieu we stadshart een dappere po ging doet om dat uit de smurrie getrokken dorp op te leuken, is tot daar aan toe. Al hadden ze kunnen weten dat organisch af val geen stevig fundament is voor nieuw beton. Maar nu ook het college, bedwelmd door de giftige dampen, langzaam weg teert is Alphen rijp voor de composthoop. En snel. Want stel je voor dat Beatrix volgende week zaterdag per on geluk de Rijn te ver afzakt en in Alphen landt. Ze zou zich rot- schrikken van de beerput die Alphen is geworden, ondanks het door haar regering zorgvul dig gedicteerde Groene-Hartbe- leid. Dus in de groene kliko. En een mooie sticker erop met de nieuwe slogan: Alphen, stad in de groene bak. Stichting komt nog 80.000 gulden tekort voor priester Hendrik RUNSATERWOUDE» saskia stoelinga Het idee om een beeld van priester Hendrik neer te zetten op het Domplein van Rijnsaterwoude krijgt steeds meer gestalte. De bestuurders van de gelijknamige stichting Priester Hendrik me nen dat 'het tij gunstig is voor dit breed gedragen ideaal' en zetten komende maanden alles op al les om aan de resterende 80.000 gulden te ko men. Om het enthousiasme voor priester Hendrik over te dragen op anderen staat priester Hendrik op dinsdagavond 2 mei vanaf half acht centraal in de hervormde kerk van Rijnsaterwou de. Professor Van der Linden leidt Hendrik in met een lezing waarbij alle achtergronden over de geeste lijke en.de verbondenheid met de streek duidelijk worden. Daarna komen de plannen voor de spon soring aan de orde. Fondsen zijn aangeschreven, gemeenten en be drijven wordt verzocht in de bui del te tasten, evenals de inwoners van Jacobswoude die via een brochure om een tientje zijn gevraagd. Wethouder Dambrink vindt het een mooi initi atief, waarin een aantal mensen zich stevig heeft vastgebeten, maar vraagt zich nog steeds zich af of de plaats van het beeld - midden op het Dom plein - wel goed is. „Het waarheidsgetrouwe beeld van Hendrik is wel heel groot en niet han dig op het plein voor de kerk. Het kost zeker twee parkeerplaatsen. Ik denk meer aan de plek waar nu het beeld van de zwaan staat. Iets verderop dus." Oud-burgemeester Brouwer de Koning, één van de initiatiefnemers, hoopt op veel inkom sten. Onder andere door een gift van het cultuur fonds Bouwfonds Nederlandse Gemeenten is de eerste 20.000 gulden al binnen. Brouwer de Ko ning heeft het beeld in het Duitse Steinkirchen verschillende malen aanschouwd en is nog steeds onder de indruk. „Het beeld is bijna twee meter hoog en staat op de grond. Een mooi kunstwerk. Het is toch schitterend dat op 500 ki lometer afstand van elkaar twee identieke beel den staan van een man die veel heeft betekend voor beide gebieden?" Omdat het beeld op de grond komt te staan en niet op een sokkel is nog niet bekend wat de ge meente Jacobswoude nu gaat bijdragen. Ja cobswoude had al eerder toegezegd het geld voor de sokkel op tafel te leggen. Brouwer de Koning maakt zich niet ongerust. „Ik ben ervan over tuigd dat het allemaal gaat luk- ken." Ook Dambrink maakt zich ook Wat Wij niet ongerust. „Eerst maar eens kij- ken hoe snel het geld nu bij elkaar hCUUCVl komt. De initiatiefnemers zijn ten slotte al jaren bezig. Wij zeggen nu toegezegd ^eus niet: 8een sokkel dus ook j geen geld. Wat wij hebben toege- komen zegd komen we na. Ik denk aan zo'n kleine 10.000 gulden. En dat is We na. er8 vee' voor een gemeente die een jaarlijks kunstbudget heeft van 5000 gulden." Priester Hendrik was een geletterde geestelijke die rond 1100 met vijf andere boeren naar de omgeving van Hamburg trok om leiding te geven aan de ontginning van het gebied naar Hollands model met dijken en kanalen. Hij had toestem ming van de bisschop van Bremen om hieraan mee te doen. Door die werkzaamheden ontston den tientallen dorpen, waaronder Steinkirchen. Daar staat al een beeld van de priester. Het is nu de bedoeling dat een kopie in Rijnsaterwoude komt. Brouwer de Koning en historicus Van der Lin den maken zich met een groepje mensen al jaren sterk voor priester Hendrik. Uit alle geschiedkun dige onderzoeken is naar voren gekomen dat Hendrik uit de streek rond Jacobswoude komi. Ook is zeker dat de priester onlosmakelijk ver bonden is geweest met het kerkje in Rijnsater woude.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21