Sneltreii Voorhoi ver d wiji 7 Tom is de laatste tijd erg opgewekt Wethouder optimistisch over doorgaan gesplitst Bronsgeest Parkeerkaart voor Katwijkse centrum Duin Bollenstreek Reuzentulpen naar Panorama Tulipland 'OZB niet omhoog voor nieuwe straatlantaarns' Neem een proefabonnement BEL 071-6128030 WEKEN VOOR 41,00 WOENSDAG 19 APRIL 2000 976 Boswandeling in Katwijkse duinen katwuk Wie samen met een boswaschter een wandeling wil maken door de Katwijkse duinen, heeft daarvoor morgenoch tend de gelegenheid. De tocht begint om tien uur op parkeer plaats de Noordduinen. Deelname kost voor volwassenen 3,75 gulden en voor kinderen 2,50 gulden. Aanmelden kan via tele foonnummer 070-5113438. Katwijk met eigen site op internet katwuk Hij is al een paar dagen te bezoeken, maar morgen opent de gemeente Katwijk om drie uur officieel zijn website 'Katwijk digitaal'. Dat gebeurt in de Burgerzaal van het gemeen tehuis. Een opvallend kenmerk van de website over Katwijk is de uitsplitsing in doelgroepen: bewoners, bezoekers en onder nemers. Het doel hiervan is om de lezers gericht informatie te verstrekken. Het adres van de site is: www.katwijk.nl. Minister Van Boxtel wil dat binnen twee jaar alle Nederlandse gemeen ten met een eigen site op internet staan. Lentefietstocht door Bollenstreek NOORDWUKZoals elk voorjaar organiseert de VW van Noord- wijk een Lentefietstocht door de Bollenstreek. Een bezoek aan de Keukenhof en een kopje koffie met vlaai bij café-restaurant De Filosoof zijn onderdeel van de tocht. De prijs is 28,50 gul den, inclusief toegang tot de Keukenhof. Kinderen tot en met 12 jaar betalen 17,50 gulden. De fietstocht kan dagelijks worden gemaakt tot en met 21 mei. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW (De Grent 8) en café De Filosoof (De Grent 4). Ondernemerscafé in Noordwijk noordwuk» Het Ondernemers Netwerk Duin- en Bollenstreek (ONDB) houdt morgenavond een ondernemerscafé in Hotel Zeerust in Noordwijk. Geïnteresseerden moeten zich melden per fax, 0252-223234 of per e-mail: ondb@planet.nl. Robert J. Blom, auteur van vijftig boeken over het ondernemersschap, houdt tijdens het ondernemerscafé een lezing. Volgens de orga nisatie schept hij voor de beginnende ondernemer een beeld 'hoe het allemaal beter kan.' Boete voor dronken rijden noordwijk/noordwuerhoutEen 44-jarige Belg heeft gisteren een boete van 900 gulden gekregen wegens rijden onder in vloed. De automobilist werd gecontroleerd op de Leon Senf- straat in Noordwijk. In Noordwijkerhout werd gisteren een 48- jarige Warmonder een rijverbod opgelegd omdat hij te veel al cohol had gedronken. voorhout Deze zeven meter hoge tulpen staan vanaf morgen bij de entree van Pano rama Tulipland in Voorhout. De tulpen stonden kort geleden langs de snelwegen A1 en A2 tijdens de introductiecampagne van Fortis Bank. Die campagne had het thema 'een nieuwe lente, een nieuwe bank'. De bank heeft de reuzentulpen nu aan Panorama Tulip land geschonken. Bij wijze van tegenprestatie worden alle medewerkers van bankkanto ren uit de regio een keer uitgenodigd in Panorama Tulipland. foto pr Omzet 'Ko Op Afstand neemt sterks' Kopen Op Afstand (K systeem waarmee bloei p delaren vanaf hun kunnen meebieden op lok van Flora, blijkt eei de roos. De omzetti Rijnsburgse bloema? haalt uit het systeem steeds verder toe. Verfc ra in 1999 nog drie mi den via het KOA-sysj jaar ligt de omzet al op joen. Het is niet zo dat Flo meer kopers-op-afstai Er zijn nog maar vijftie de bloemenhandelart het bedrag dat zij bes [R! de Rijnsburgse veilii steeds groter. Het tot: ep KOA-aansluitingen lip |-1 Veel handelaren heb aansluiting niet om m pen, maar om 's morg ier alvast via hun pc hetl ij' aanbod te bekijken. Hi doen zij nog steeds in zaal met de veilklokkei KOA bedient vers doelgroepen, onder w die de bloemenveiï ijv Aalsmeer of Naald ei thuisbasis hebben. Oo de laren in binnen- en bjies die vanaf hun werkp! inkopen, maken geb het systeem. Soms vi den via KOA en op di s veilplek gecombineerd Flora verwacht dat omzet dit jaar uitkomt 20 miljoen gulden, menveilingen Flora, arr en Holland zijn in een landelijke KOA to brengen. noordwuk job de kruiff Offem-Zuid, Bronsgeest-Zuid én de negen landhuizen in Bronsgeest- Noord gaan door. Daar rekent de Noordwijkse wethouder Tummers op, sinds de provinciale statencommissie vorige week in de badplaats te gast was. Hij heeft het weliswaar nog steeds over het 'alternatieve plan', maar het zou hem verbazen als hij er met de provincie geen overeenstemming over krijgt. Ondertussen geeft in de Noord wijkse gemeenteraad De Combinatie (PvdA/D66/GroenLinks) de slag om Groot-Bronsgeest nog niet op. „Ik heb er alle vertrouwen in dat we tot een akkoord komen", zegt Tum mers, die met een 'aardig relaxed ge voel' uit de vergadering van de provin ciale statenfractie kwam. „Het ging ons in principe om het idee. Om de vraag hoe ze tegenover het alternatief staan. Niemand behalve de SP is echt tegen. Een aantal fracties was zelfs meteen enthousiast. Dat was het enige wat wij wilden vaststellen." Op de landhuizen kwam wel kritiek van de provinciale statenleden. Colle gefracties FVdA en GroenLinks willen eerst een goede financiële onderbou wing zien voor ze ermee instemmen. Maar die onderbouwing is Tummers aan het opstellen en hij denkt ook die partijen wel over de streep te kunnen trekken. Zo kan hij ze wel uitleggen dat de besparing uit het niet-omleggen van de Van Berckelweg, nog niet bete kent dat Noordwijk geld overhoudt. De precieze omvang van de bebou wing in het alternatieve plan moet nog worden vastgesteld. Maar ook op dat punt maakt Tummers zich nauwelijks zorgen. Hij gaat de raad volgende week vertellen dat hij het ziet zitten. In die gemeenteraad is in ieder geval De Combinatie nog niet van gedach ten-veranderd. Die partij meent dat Tummers' huiswerk opnieuw voor vertraging van de ontwikkelingen in Bronsgeest-Zuid zorgt, terwijl met het alternatief tijdwinst werd beoogd. Ver der zou het alternatief, volgens een nogal grove rekensom, twintig miljoen gulden meer kosten dan het oorspron kelijke plan Groot-Bronsgeest. Voor dat geld kan Noordwijk volgens De Combinatie ook de Boulevard en de Hoofdstraat inrichten en een cultureel centrum bouwen. Gemeente komt bedrijven tegemoet katwuk peter blok Katwijk gaat op korte termijn een speciale parkeerkaart in voeren die een jaar lang geldig is in het hele centrumgebied. Deze 'buitengewone zakelijke parkeervergunning' is volgens de gemeente alleen bedoeld voor automobilisten die van wege hun beroep regelmatig in het betaald-parkerengebied moeten zijn. De nieuwe par keerkaart gaat 480 gulden per jaar kosten. De speciale kaart komt er op verzoek van de Katwijkse Bouw Maatschappij (KBM) die vaak in het centrum werk zaamheden verricht en daar regelmatig parkeerboetes krijgt, omdat parkeermeters niet op tijd worden bijgevuld. Momenteel bestaat er in Kat wijk al wel een zogeheten werkzaamheden-parkeerver- gunning. Die kost tien gulden per dag en moet steeds weer op het gemeentehuis worden aangevraagd. Daarbij komt het regelmatig voor, dat de wachttijden lang zijn. „In de praktijk werkt dat natuurlijk niet", constateert de gemeente in haar voorstel voor de buitengewone zakelij ke parkeervergunning. „Het komt zelfs wel eens voor dat werkzaamheden moeten wor den opgeschort om een par keervergunning te halen." Katwijk denkt dat onder meer schilders- en bouwbe drijven, artsen en verpleeg kundigen met de introductie van de speciale parkeerkaart geholpen zijn. Het centrumgebied van Kat wijk telt ruim 1500 parkeer plaatsen. Daar moet óf wor den betaald óf de bewoners hebben er het 'alleenrecht'. De gemeenteraad moet nog wel zijn jawoord aan de bui tengewone zakelijke parkeer vergunning geven. Gehandicapte kinderen met therapiemethode Move op eigen benen Nieuwe stoptrein tussen Leiden en Hu ai noordwukerhout» arie int veld Lisse mag de onroerend zaak belasting niet verhogen om de peperdure verbetering en ver vanging van de openbare ver lichting te bekostigen. Dat vindt de meerderheid van de Lissese gemeenteraad. De ruim vier miljoen gulden waarmee tussen nu en 2010 alle straatlantaarns - waarvan een aantal zelfs op instorten staat - kunnen wor den vervangen, moet uit de ei gen goedgevulde spaarpot ko men. Lisse heeft in de loop der ja ren ruim 52 miljoen gulden bij elkaar gespaard. Van die alge mene reserve kan best vier mil joen gulden af, zo vindt de raad. Dat bleek gisteravond tij dens de gecombineerde com missievergadering van openba re werken en financiën. Bijna alle commissieleden zeiden geen voorstander te zijn van verhoging van de OZB. WD-fractievoorzitter Loos en D66'er Verburg stelden dat dat wat hun fracties betreft zelfs onbespreekbaar is. Burgemees ter Van Zon onderstreepte dat het college het standpunt deelt dat alleen naar de OZB wordt gegrepen als dit uitdrukkelijk nodig is. De verbetering en de vervan ging van de verlichting valt zo hoog uit, omdat daarvoor in het verleden nooit geld is gereser veerd. De kwaliteit van de straatlantaarns in de Poelpolder is erbarmelijk. Die worden als eerste vervangen. irene nieuwenhuuse De stoel ziet er een beetje vreemd en oncomfortabel uit. Hij bestaat uit twee planken met allerlei frutsels als stangen, banden en lappen. Die toevoe gingen blijken arm- en been- steunen en een zitbroek te zijn. De stoel is onderdeel van een therapiemethode en wordt ge bruikt door meervoudige ge handicapte kinderen. De resul taten met de stoel zijn goed. Zo goed zelfs, dat sommige meer voudig gehandicapte kinderen voor het eerst in hun leven - letterlijk - op eigen benen staan. De stoel is onderdeel van de Move-methode. De letters Mo ve staan voor Mobility Oppor tunities Via Education. De me thode is komen overwaaien uit de Verenigde Staten. Het kin derdagverblijf De Honingraat in Noordwijkerhout past, net als verschillende andere therapie centra in Nederland, de metho de toe. Zij is bestemd om kin deren leren te zitten, te staan en te lopen. Behalve de stoel wordt er ook gebruik gemaakt van een looprek. Ergotherapeute N. Righolt van De Honingraat geeft uitleg over de relatie tussen de hulp middelen als de stoel en het looprek en de manier die te ge bruiken. „De stoel is een echte trainingsstoel, een hulpmiddel dat je niet de hele dag moet ge bruiken. Het gaat erom, wil je resultaat bereiken, de kinderen regelmatig in de stoel of in het looprek te zetten. De resultaten komen namelijk pas als je blijft trainen. Het komt dus aan op lisse/noordwukerhout Met een optreden van The Gibson Brothers en Gerard Jo ling moet het benefietconcert van de Rotary Lisse-Bollen- streek een succes worden. Het concert is vrijdag 26 mei in het Oranje Nassau-paviljoen van de Keukenhof. Voorafgaande aan de optredens is er een di ner. Op het spoor tussen Leiden en Haarlem gaat men van 28 mei eens per half uur een nieuwe stop; jj den. Deze stopt in Voorhout, Heemstede-Aerdei j( op het nieuwe station in Hillegom. De sneltreii its nog twee keer per uur in Voorhout stopt, zal die voortaan passeren. Personeel van De Honingraat in Noordwijkerhout probeert kinderen door middel van de stoel, die onderdeel is van de Move-methode, te leren zitten, staan en lopen. foto sven van der Nluct herhalen, herhalen en nog eens herhalen." Kandidaten voor de stoel zijn er veel. Het centrum heeft ech ter maar de beschikking over vier stoelen en wil er graag tien hebben. Een stoel kost bijna drieduizend gulden. De directie van de Honingraat is daarom bijzonder verheugd met het ko mende benefietconcert dat wordt georganiseerd door de Stichting Roteryclub Lisse-Bol- lenstreek. Als de opbrengst van dit concert gunstig is, kan het project dat nu wegens geldge- Gibson Brothers en Gerard Joling op benefietconcert De opbrengsten van deze benefietavond gaan naar het project 'Move'. Deze therapie methode geeft meervoudig ge handicapte kinderen een kans brek in oktober moet stoppen, worden voortgezet. Een jongen die al veelvuldig in de stoel zit, is Tom. Hij is dertien en meervoudig gehan dicapt. Tom kon tot een jaar te rug niet zitten. Zijn ouders wil den graag dat Tom zelfstandig zou kunnen zitten, al was het alleen maar om hem onder de douche gemakkelijker te kun nen helpen. De eerste keren dat Tom in de stoel werd gezet, kreeg hij van alle kanten onder steuning. Righolt: „De Move-methode zich verder te ontwikkelen. Move wordt toegepast op het kinderdagcentrum De Ho ningraat van de Stichting Bol lenstreek. Kaarten voor het diner en/of concert zijn onder andere te verkrijgen bij de VW Lisse. In formatie over het concert is te verkrijgen via de telefoonnum mers 0252-218238 of 06- 55920766. houdt in dat Tom langzaam maar zeker steeds minder steun nodig had om goed te kunnen blijven zitten." Telkens ver dween, zo vertelt de er go thera peute, er een steunkussen en oefende Tom om overeind te blijven. Het gaat nu zo goed dat de jongen zonder steun zelf standig op de stoel kan blijven zitten. Daarnaast is Tom ook begonnen met oefenen in een looprek. Een jaar na de aanvang van de therapie, 'racet' hij zelfstan dig met zijn looprek door het kindercentrum. Volgens Righolt opmerkelijk: „Hierop heeft nie mand een jaar geleden op dur ven hopen. Tom is een van de kinderen die we konden helpen door vertrouwen op te bouwen door heel langzaam de steunen in de stoel te verminderen. Als je de oude video-beelden ziet, kun je duidelijk vaststellen dat hij er in het begin ook niks aan vond. Nu is hij zo enthousiast, dat we hem soms moeten af remmen. En, misschien wel het allerbelangrijkste: Tom is de laatste tijd erg opgewekt." duin- en bollenstreek lieke de kwant NS Reizigers, verantwoordelijk voor de dienstregeling, voegt de extra trein toe in verband met de opening - op 28 mei - van het nieuwe Hillegomse station. Momenteel passeert daar acht maal per uur een trein, vier maal in zuidelijke richting en vier keer in noordelijke. Het be treft de sneltreinen tussen Hoorn en Den Haag CS en tus sen Amsterdam CS en Vlissin- gen. Deze stoppen nu allebei in Heemstede-Aerdenhout en in Voorhout. Met een extra stop in Hille gom worden deze sneltreinen echter te traag, meent NS Reizi gers, De nieuwe stoptrein moet dit voorkomen. Dit zal de enige trein zijn die stopt in Hillegom en in Voorhout. De sneltreinen zullen wel nog stoppen in Heemstede-Aerdenhout. Reizi gers op dit station kunnen zo doende straks zes maal per uur naar Leiden en Haarlem reizen in plaats van vier keer. De nieuwe trein vertrekt op weekdagen om vijf over zes 's morgens uit Leiden en daar na elk half uur. Vanuit Haarlem vertrekt de eerste stoptrein om drie over half zeven. Op zater dag vetrekken de eerste treinen ils in beide richtingen ee si later en op zondag uur later. Ook i rijden er nog stoptrein i baanvak. Zo kunnen vanuit Hillegom om n een nog naar Leiden e nuut later naar Haarle De nieuwe trein sli den aan op de intei Vlissingen (via Den 1 lands Spoor) en de naar Den Haag CS. Na a ze van tien minuten verder als stoptrein Haag Centraal. In Ha: ,p de boemel aan op de naar Amsterdam Cen ook stopt op Sloterdijl Met de invoeging nieuwe stoptrein op het baanvak tussen 1 Haarlem 'zo goed telt een woordvoerde j Reizigers. Met twee passagierstreinen per c beide richtingen) plu: er], uur een goederentre !en IJmuiden en Rotterd vajl spoor vrijwel maxima: V£ Op 28 mei wordt in derland de nieuwe d ling van het openba: uj; ingevoerd. Een over alle wijzigingen word kort door de NS pi maakt. Parade en Eurotaptoe op katwuk/valkenburg De stichting Taptoe Katwijk krijgt van de gemeente maxi maal 3275 gulden subsidie voor de door haar te houden parade op 5 mei. De parade wordt 's middags tussen 14.00 en 16.30 uur gehouden op de Bou levard en in de Princestraat en gaat vooraf aan de Eurotaptoe 2000 die 's avonds vanaf 20.00 uur op Marinevliegkamp Val kenburg wordt gehoui Aan zowel de pan Eurotaptoe doen DV ens wijk, K&G uit Leider. Dordrecht, de Koninl taire Kapel en orkesti geland, Polen, Amen) son nada mee. Kaarten vu mt( rotaptoe kosten 20 g heii stuk en zijn verkrijgbs nde Katwijk, alle bakfe j; van Van Maanen en dealer Den Hollander]^

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20