Leidsch Dagblad Sdu wil greep op paspoorten li» m 3a Professionele wielerschool in Deventer 10% vervoer Leiden en Nagasaki smeden culturele band Akihito 'begrijpt' emoties kampslachtoffers Van Rij overleeft motie van wantrouwen Jongens gepakt na treinbotsing in België 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD (NSDAG 19 APRIL 2000 INA inzetten bij ïpak misdaad' vindt dat erfelijk materi- olop moet kunnen wor- ingezet bij het oplossen J misdaden. Daarom zou iedere veroordeelde in erland DNA-materiaal len worden afgenomen, ens Kamerlid Dittrich Nederland hopeloos er op onder meer Enge- der houdt kind lopig in huis 42-jarige Schiedammer zijn 13-jarige dochter nacht thuis in de ga- omdat er geen plaats haar is in een psychiatri- kliniek. Daar moet het volgens de rechter wor- behandeld om te voorko- dat het verkeerd met afloopt. De ouders vroe- relf vorig jaar de rechter ngrijpen. ia 5 metpro viders leten 'opletten netproviders moeten be- itten op de informatie op Dmepages die ze aan hun len ter beschikking stel- De norm moet zijn dat iffline niet mag, ook on- |iiiet is toegestaan, vindt iidse jurist Van der Net. eigenlijk is daarvoor in- itionale regelgeving no- IVant internet is ook in- itionaal. la 5 ps gaat eigen Jfidelen opkopen j|p gaat voor 3,7 miljard ïn eigen aandelen inko- Ieder aandeel wordt loor 2,77 gulden meer Financieel-directeur ien zei vanochtend dat idelen worden betaald ruim gevulde kas die njfl enige tijd heeft. Het mi litie van financiën heeft ten al goedgekeurd. ia 9 inland Inland luren Kunst lof en Samenleving16 Irek van de Dag2 (tura/Strips11 ingen18 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42288 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 15 Zelfs 'zilveren' Singelloop heeft last van bommen die er niet liggen Mogelijk geen burgemeester voor Warmond WARMOND ROBBERT MINKHORST Het staat allerminst vast dat Warmond een nieuwe burgemeester krijgt. Waar nemend-commissaris van de koningin Luteijn van Zuid-Holland waagt zich niet aan harde uitspraken daarover. „Bij een gemeen te als Rotterdam vragen we ons natuurlijk niet af of die een nieuwe burgemeester krijgt. Maar bij Warmond wel." Volgens het eindrapport van de commissie De Zeeuw over gemeentelijke herindelingen en bestuur lijke slagkracht, is War mond te klein om op eigen benen te blijven staan. De commissie heeft daarover de minister van binnen landse zaken geadviseerd. De burgemeesterspost in Warmond komt vrij nu Van der Wel naar Rijswijk ver trekt Een goede aanleiding om uit te zoeken bij welke an dere gemeente Warmond het beste past? Commissa ris Luteijn moet lachen om de vraag en het antwoord is ontwijkend. „In overleg met binnenlandse zaken stellen we de vacature op. De discussie of er een vaca ture komt, moet nog wor den gevoerd." De vraag of Warmond een nieuwe burgemeester kan begroeten of slechts een waarnemer die de her indeling begeleidt, staat dus nog open. Burgemees- tersbenoemingen staan on der regie Van de commissa ris van de koningin. In de regel neemt de minister van binnenlandse zaken diens voordracht over. Een voordeel voor Warmond is de opstelling van het pro vinciebestuur. Zuid-Hol land gpat minder ver dan de commissie De Zeeuw. DEVENTER ANP Deventer krijgt in september de eerste professionele wieler school van Nederland. Dertig leerlingen hebben al interesse getoond voor de opleiding die een gangbare mbo-opleiding combineert met een opleiding tot wielerprof. De wielerschool is een initiatief van het Regio naal Opleidings Centrum (ROC) Aventus in Deventer en de Ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU). Leerlingen volgen een ge woon lesprogramma. Gediplo meerde oefenmeesters van de KNWU verzorgen de training. 17 In onderzoek: Maarten Jansen ontcijfert Mixteeks beeldverhaal 19 Gedeputeerde Norder wil meer sneltrams in Leidse regio 20 Station Voorhout raakt straks aansluiting op sneltrein kwijt 21 Stichting komt nog 80 mille tekort voor priester Hendrik Zwanenmeer blijkt droomballet met de prikkels van een musical Kaasboerderij Castelijir Zaterdag 22 april Klein beestenspul, proeverij en om 11.00 uur en 15.00 uur eieren zoeken. Past. v.d. Plaatstraat 40 Rijpwetering tel. 071-5012559 Bedrijf probeert Haarlemse partner Enschedé uit te kopen HET WOORD IS AAN Laura Bertman Fortgang Wat is visie? Een overtui gend beeld van een bereik bare toekomst. Sdu probeert met een vijandig bod enige eigenaar wor den van het Haarlemse bedrijf Enschedé/Sdu waar de Nederlandse paspoorten worden gemaakt. Nu is Joh. Enschedé nog voor vijftig procent partner. De aandeel houders van het Haarlemse bedrijf zullen alles doen om de onvrijwillige overname te voorkomen. De overheid is volledig eigenaar van Sdu. HAARLEM PIETER VAN HOVE Beide partners zijn in 1993 een joint-venture aangegaan. Daar in staat dat de twee partijen bij een verschil van inzicht over de bedrijfsvoering elkaar de aan delen moeten aanbieden. Sdu zou nu zo'n verschil construe ren om zo de macht in handen te kunnen krijgen. Enschedé is het niet eens met de gang van zaken en heeft een procedure aangespannen bij het Neder lands Arbitrage Instituut. De overname heeft geen ge volgen voor de 230 personeels leden bij Enschedé/Sdu. De overige zes werkmaatschappij en van Enschedé (bankbiljet ten, postzegels) blijven zelfstan dig. De naam Enschedé/Sdu verandert niet. Sdu gaf enkele weken geleden te kennen de sa menwerking met de Haarlemse partner te willen stoppen. S. van Oostrom, directeur bij Sdu, wil nog niet ingaan op de vraag waar de partners het over on eens waren. Wel gaat volgens hem het bedrijf in de toekomst meer activiteiten ontplooien op het gebied van de beveiliging van informatie-overdracht, via bijvoorbeeld internet. Voor Enschedé kwam de aan kondiging van Sdu om de sa menwerking te verbreken als een donderslag bij heldere he mel. „In het samenwerkings contract zijn voorwaarden op genomen dat de partners uit el kaar kunnen gaan bij verschil len van inzicht", aldus com mercieel directeur J. Rath. „Daar is ons nooit iets van ge bleken. We zijn verrast door de ze vijandige handelwijze." Een ingewijde meent dat er geen sprake was van een ver schil van inzicht. Sdu zou de paspoortenproducent zou enig aandeelhouder willen worden omdat het kennelijk commerci eel aantrekkelijk is. Enschedé/Sdu verwierf onlangs de opdracht voor de levering van de nieuwe generatie pas poorten en nationale identi teitsdocumenten. In het bui- Willem Alexander krijgt tekst en uitleg over een van eieren en suiker gemaakt schaalmodel van de Liefde. NAGASAKI/LEIDEN Leiden en Nagasaki halen de banden nau wer aan. Vanmorgen spraken burgemees ter Ito van Nagasald en de Leidse loco-burgemeester Pechtold op het stad huis van de Japanse havenstad de intentie uit om in de toekomst vooral op cultureel gebied de samenwerking uit te breiden. Pechtold staat aan het hoofd van een Leidse delegatie die in het kader van 400 jaar betrekkingen tussen beide landen voor de zogenaamde Holland Week in Ja pan verblijft. Hoe die samenwerking precies vorm krijgt, staat nog niet helemaal vast. Dat de verschillende musea en mogelijk ook de universiteiten van beide steden de kar gaan trekken, ligt in elk geval voor de hand. Het gemeenschappelijk referentie kader is namelijk de persoon Von Siebold, de Leidse arts/wetenschapper die twee eeuwen geleden lange tijd in Nagasaki verbleef. Zijn enorme verzamelingen be vinden zich in de Leidse musea Naturalis, Volkenkunde en het Rijksherbarium. Met de tentoonstelling Decima - die eveneens vanochtend werd geopend - bracht Lei den het puikje van die collecties tijdelijk FOTO AP KATSUMIKASAHARA terug naar waar het vandaan kwam: Ja pan. Van samenwerking in de zin van een echte stedenband is overigens geen spra ke. Daar zag Leiden in de jaren zeventig geen heil in, waarna Nagasaki 'toevlucht' koos bij een andere Hollandse stad: Mid delburg. „Het gaat hierbij echt om de cul tuur", benadrukte Pechtold, die de avond daarvoor telefonische toestemming van uit Nederland kreeg om de onderhande lingen met het stadsbestuur van Nagasaki te openen. ,,Ik mocht van het college zo mijn handtekening onder een overeen komst zetten." De Japanse keizer Akihito heeft begrip voor emoties en eventuele protesten van oor logsslachtoffers tijdens zijn bezoek aan Nederland, eind mei. Volgens de Nederlandse ambassadeur Van Nouhuys, die prins Willem-Alexander terzijde staat tijdens zijn be zoek aan Japan, zal de keizer niet al te zwaar worden geg riefd door waardige protestui tingen, als ze maar niet op de man worden gespeeld. Voor zitter Van Rooy van de stich ting Vierhonderd Jaar Neder land-Japan wees er bij de offi ciële opening van de Holland Week op, dat geen ander land dan Nederland zulke langduri ge betrekkingen met Japan heeft. De nieuwe regering van Ja pan stelt zich volledig achter de spijtbetuiging over de Tweede Wereldoorlog zoals premier Obuchi die in februari heeft overgebracht aan de Ne derlandse regering, benadruk te de nieuwe premier Mori tij dens een ontmoeting met mi nister Van Aartsen van buiten landse zaken. De Nederlandse bewindsman besprak met zijn Japanse collega Komo onder meer het bezoek van keizer Akihito aan Nederland. Prins Willem-Alexander reist nog een week door Japan. Hij zal veel optrekken met Naruhito. De afstand van de Japanse kroonprins tot het publiek is enorm en niet te vergelijken met die tussen Alexander en de Nederlanders. Spontaan een bloemetje aanbieden aan Naruhito is onmogelijk. De viering ontgaat de Japanners desondanks niet. Een grote krant wijdt al twee weken lang dagelijks een rubriekje aan Ne derland en ook de televisie gaat herhaaldelijk in op Ne derlandse onderwerpen. Zo heeft een programma over deeltijdwerk in Nederland veel verzoeken om informatie op geleverd. Collegepartijen nog niet toe aan afgerond oordeel over stadhuiskwestie LEIDEN RUUD SEP PvdA-wethouder Van Rij mag blijven, in elk geval tot de volgende raadsvergadering op 16 mei. Collegepartijen PvdA, WD, Groen- Links en D66 willen pas dan een oordeel geven over Van Rij's rol in de stadhuis kwestie. De voltallige oppositie was gister avond ai zo ver. CDA, SP, Christen- Unie/SGP, LWG/De Groenen en het onaf hankelijk raadslid Sloos vinden dat Van Rij weg moet. Zij kwamen gezamenlijk met een motie van wantrouwen aan het adres van de PvdA'er. De oppositie - goed voor elf van de 39 ze tels - had geen goed woord over voor het feit dat Van Rij de raad nooit heeft ingelicht over de miljoenenoverschrijdingen bij de verbouwing van het stadhuis. CDA-fractie- Ieider De Jonge betitelde de opstelling van de wethouder als 'minachting voor de raad', SP-voorman Vergeer stelde dat 'elke raad die zichzelf serieus neemt hier conse quenties aan hoort te verbinden'. Voor consequenties was het voor de col legepartijen echter nog veel te vroeg. In een eigen motie vroegen zij om een grote hoe veelheid aanvullende informatie. „Het niet informeren van de raad was fout. Maar om te bepalen .hoe zwaar dit aan bepaalde per sonen aan te rekenen valt, hebben we die aanvullende informatie nodig", verklaarde D66-leider Welling de motie. Volgens de oppositie was de motie waar in gevraagd werd om meer informatie niet meer dan een goedkope afleidingsmanoeu vre. „Het is een bekende truc", vond Ver geer. „De collegepartijen vragen om meer informatie. Maar wat moet je nog meer we ten? De motie gaat voorbij aan de hoofd zaak en dat is het niet tijdig informeren van de raad." Dat hij fouten heeft gemaakt, gaf Van Rij grif toe. Maar hij legde daarbij de accenten heel anders dan de gemeenteraad. „Mijn grootste fout, en ook degene waarover ik me het meest schuldig voel, is dat ik genoe gen heb genomen met een magere project organisatie waarin mensen de gemeentelij ke herhuisvesting er even bij moesten doen." Het niet doorgeven van signalen dat de kosten van de verbouwing enorm uit de klauw liepen, was in de ogen van Van Rij daarmee vergeleken slechts 'een klein fout je' Pagina Leiden: PvdA opent aanval op Vos Pagina 18: Stadhuiskwestie vraagt ver nieuwing politieke cultuur tenland bestaat veel belangstel ling voor de nieuwe beveili gingsmaatregelen. Na de breuk in de joint-ven ture heeft Joh. Enschedé een procedure aangespannen bij het Nederlands Arbitrage Insti tuut om het besluit te toetsen op rechtmatigheid. In de tus sentijd had Sdu een bod uitge bracht op het aandelenpakket van Joh. Enschedé, aldus Rath. Het bod van Sdu bleek uitein delijk hoger dan het tegenbod van Enschedé. Van Oostrom wil niets kwijt over de hoogte van het bedrag. Volgens Rath heeft de over name geen gevolgen voor de lo pende projecten. 9715° 9715° 60% 50% 40% ÏSSSSS? 20% 30% 30% CHARLEROI Belga-GPD De Belgische politie heeft van ochtend drie jongens opgepakt die ervan worden verdacht het treinongeluk te hebben veroor zaakt waarbij dat gisteren in Charleroi vijftien gewonden vielen, van wie een later is over leden. Dat heeft een politie woordvoerder laten weten. De frontale botsing tussen twee passagierstreinen deed zich voor doordat er een blok beton tussen de rails lag. Al meteen werd vermoed dat er kinderen bij betrokken waren. Getuigen zagen vlak voor de botsing kinderen bij het spoor. Bij de botsing raakten vijftien mensen gewond. Een machi nist overleed enkele uren later aan zijn verwondingen. Op de plaats van het ongeval, het sta tion van de voorstad Aiseau- Presles, richtten ontspoorde wagons en verwrongen loco motieven een enorme ravage aan. Op de spoorlijn lag een be tonblok, dat ervoor zorgde dat de passagierstrein uit de rich ting Namen van de rails vloog en op een tegemoetkomende trein uit Charleroi botste. Een woordvoerster van de Belgische spoorwegen zei dat het aantal slachtoffers nog veel hoger had kunnen zijn. „Er zat bijna niemand in deze treinen." Ze ontkende dat het ongeval iets te maken zou hebben met fouten van de treinbestuurders. Gisteren werd bekend dat steeds meer machinisten in België stoptekens niet opmer ken of die negeren. Volgens de spoorwegvakbond OVS heeft dat te maken met vermoeidheid en gebrek aan ervaring als ge volg van personele onderbezet ting. EROEPSKLEDING VRIJETIJDSKLEDING Haarlemmerstraat 203-205 Leiden -Tel./Fax 5121072 Weinig controle op wangedrag van cipiers DEN HAAG GPD-ANP Justitie weet niet precies hoe vaak gevangenispersoneel zich schuldig maakt aan zaken als seksuele intimidatie, fraude en corruptie. Gevangenissen en huizen van bewaring houden zulke gevallen van 'integriteit- sinbreuk' niet goed bij en als zij dat wel doen, dan gebeurt dat in elke inrichting anders. De Dienst Justitiële Instellingen van het ministerie van justitie geeft hier 'onvoldoende aanstu- ring'. Dit stelt de Algemene Reken kamer vandaag in het rapport 'Integriteitsbeleid bij gevange nissen'. De Algemene Rekenka mer onderzocht alle 39 peni tentiaire inrichtingen (nu zijn dat er 37) op 'geconstateerde integriteitsbreuken' van cipiers tussen 1997 en 1999. Hier wer ken ongeveer 12.000 mensen. Per jaar maken zo n 86 tot 120 gevangenismedewerkers zich aan dit soort zaken schul dig. Samen zijn zij verantwoor delijk voor ongeveer zeventig incidenten. Precieze cijfers zijn er echter niet, waarschuwt de Rekenkamer. De gevangenissen houden de gegevens niet goed bij en tellen alleen de zaken waarbij een medewerker uit zijn functie is gezet. De Algemene Rekenkamer vindt dat gevangenissen meer tijd moeten steken in het voor komen van zulke incidenten. Er kan al een hoop gebeuren bij de werving en selectie van nieuw personeel. Verder moe ten penitentiaire inrichtingen alle incidenten gaan bijhouden, wie daarbij betrokken zijn ge weest en de eventuele sanctie die daarop is gevolgd. Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: t I I i I I l i i I Handtekening I I I I I I I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in,een envelop, zonder postzegel, naer: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 V8 Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 voor informatie of offerte: J 1-561 75 42 Dobbeweg 8 Voorschoten. Fax 561 94 45

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1