Streep door plan bedrij venterrein Gedeputeerde wil meer sneltrams in Randstad Onderwijswethouder onder vuur om huisvestingsplan Raadsmeerderheid kiest voor privé-parkeerkelder Regio jen uitzondering Iwoners Morsebel :al ineken stelt vervoer er water nog even uit RINCK 'Ik heb wel veel geld maar ik ben geen held ISDAG 19 APRIL 2000 Agent kneust rib bij worsteling met inbreker VOORSCHOTEN Eert agent heeft gisteravond een gekneusde rib opgelo pen bij een worsteling met twee 15-jarige jongens die worden verdacht van een in braak in een huis aan de Stadwijkstraat in Voorscho ten. Na een inbraakmelding trof de politie drie jongens aan die voldeden aan het op gegeven signalement. Twee van hen konden worden aangehouden. Beide jongens zijn afkomstig uit Voorscho ten. Zij bleken gestolen sie raden bij zich te hebben. De derde verdachte wist te ont komen. praat over toekomst Dorpsstraat ieesLï Het CDA-Oegstgeest houdt dinsdag 9 mei een bij- mst over de toekomst van de Dorpsstraat. A. Prins van Verkeer Nederland en C. de Glopper, archivaris van de ge- te, doen hun visie uit de doeken. De bijeenkomst begint uur in De Roode Leeuw. teelronde Endegeest ieesLï 1° samenwerking met de Leidse Roadrunnersclub ^dëlïijngeest Groep op 12 mei de traditionele Kasteelron- kunnen afstanden van 2,5, 5, 7,5 10, en 12,5 worden gelo- oschrijven kan vanaf een uur voor aanvang in het bewe- ;entrum aan de Endegeesterstraatweg 5. De kosten bedra- 50 gulden voor kinderen tot en met twaalf jaar. Deelne- loven de twaalf jaar betalen vier gulden. De opbrengt goede aan het sport-en recreatiefonds van de Rijn- Iroep. "Verbouwing De Kring schept duur precedent' OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER Onderwijswethouder Steens is gisteren onder vuur komen te liggen, omdat ze geen lange ter- mijn-visie heeft op de huisvesting van Oegst- geestse scholen. Collegepartijen PrO en WD zijn bang dat Steens' plan om de Jenaplanschool De Kring voor 3,5 miljoen gulden te verbouwen re den is voor andere scholen om ook een dure ver bouwing te eisen. Zolang de wethouder geen kostenplaatje kan laten zien stemmen de partijen niet in met de verbouwing. Steens drong gisteren in de commissie over de Lange Voort juist aan op een snelle goedkeuring van haar plan, al gaf ze toe dat ze daarna nieuwe aanvragen niet kan weigeren. De gemeenteraad moet de verbouwing, zei de wethouder, zo snel mogelijk goedkeuren, omdat die samenhangt met de uitvoering van het centrumplan. Basis school De Kring moet verhuizen voordat de op knapbeurt van het winkelcentrum kan beginnen. Het is de bedoeling dat Jenaplan-kleuterschool 't Mierennest wordt samengevoegd met de basis school aan de Rembrandt van Rijnlaan. Als de gemeenteraad de verbouwing volgende week niet goedkeurt, loopt het plan veel vertraging op, liet de wethouder de commissie weten. Fractievoorzitter Noort van Progressief Oegst- geest vond dat geen argument om volgende week zijn fiat te geven. Steens staat volgens hem op het punt om 'in het diepe te springen, zonder te we ten of ze wel kan zwemmen'. De wethouder moet met een totaalplan komen, zo maakte hij duidelijk. Daarin moeten de kosten voor de Mon tessorischool zijn aangegeven en de verwachte uitgaven voor onderhoud en nieuwbouw van scholen in de komende jaren. De PrO'er schetste de wethouder dat de ge meente binnen afzienbare tijd met hoge kosten te maken krijgt als gevolg van de verplichte klas senverkleining en een verwachte leerlingentoe name. ,,Dat betekent dat straks zes scholen een aanvraag indienen voor extra lokalen. Als u nu akkoord gaat met een miljoenenverbouwing, schept u een duur precedent. Tegen hen kunt u niet zeggen: 'Sorry, het geld is op'." WD'er Mathijsen maakte bezwaar tegen de fi nancieringsmethode van de onderwijswethou der. Steens is plan de helft van de kosten voor de verbouwingsoperatie te betalen uit de begroting voor de Lange Voort. De resterende 1,5 miljoen wil ze financieren door veertig jaar lang 135.000 gulden af te schrijven. Mathijsen nam Steens flink onder vuur. ,,U kunt niet zo'n voorschot ne men op de toekomst. Er is nog steeds geen inte graal huisvestingsplan. Dat is ons vorige zomer wel beloofd. Als u uw beleid op orde zou hebben, wisten we nu wat er nog op ons afkomt", conclu deerde ze. „Dit kunt u niet aan de andere scho len verkopen." Itgeest handhaaft anti-speculatiebeding Projectontwikkelaar ziet af van Van der Zwanterrein Er komt geen tweede bedrijfsterrein aan de Achthove- nerweg. De Leiderdorpse projectontwikkelaar T. Ba- velaar ziet af van de aankoop van het Van der Zwan-ter rein. Het koopcontract heeft Bavelaar via de rechter la ten ontbinden, 'omdat zeker twee van de negen loodsen geen permanente vergunning hebben'. F. Fleuren van Van der Zwan weet nog niets van de afgeketste deal: „Wij gaan ervan uit dat de koop gewoon doorgaat." Ook wethouder V. Molkenboer is verrast. Anderhalf jaar lang heeft Ba- velaar met de gemeente Leider dorp overhoop gelegen over de toekomst van het terreintje aan de Achthovenerweg. De pro jectontwikkelaar wilde er be drijfshallen bouwen, maar kreeg van de gemeente geen vergunning. Zo'n vijf maanden nadat de projectontwikkelaar langs juridische weg alsnog zijn gelijk kreeg, is nu het complete plan alsnog afgeblazen. „Al mijn klanten zijn afge haakt omdat het te veel tijd heeft gekost om de vergunnin gen in orde te krijgen", legt Ba- velaar uit. In eerste instantie waren dat kleine bedrijfjes, later een installateur van koelcelpa nelen. „Nu bovendien blijkt dat twee van de gekochte loodsen een tijdelijke vergunning heb ben in plaats van een perma nente, zie ik definitief van koop af. Ik heb namelijk betaald voor negen permanente loodsen. Dan wil Uc er ook negen krijgen, en geen zeven. Daar begin ik dus niet aan. De gemeente zal namelijk nooit medewerking verlenen aan de bouw van nieuwe loodsen." Bavelaar heeft inmiddels een forse schadeclaim bij de eige naar van het terrein gedepo neerd. „Want alle plannenma kerij en procedures hebben mij een hoop geld gekost." Eigenaar F. Fleuren, mede directeur van het bedrijf aan de Achthovenerweg weet echter niets van een ontbonden con tract, en ook van een schade claim heeft hij nog niets ge hoord: „Het pand is verkocht aan Bavelaar en wat hij doet moet hij verder zelf weten. Een schadeclaim ken ik niet en van ontbinding van het koopcon tract weet ik ook niets." De be wering van Bavelaar, dat een aantal van zijn loodsen geen permanente vergunning heb ben, bestrijdt Fleuren eveneens: „Daar is mij niets van bekend." Bavelaar houdt echter voet bij stuk: „Dat hij nu zegt ner gens van te weten, daar zal hij wel een reden voor hebben. Maar ik heb er vorige week nog met zijn broer over gesproken. Dan zal daar wel sprake zijn van forse miscommunicatie. Of hij moet zijn post beter lezen." Dat de deal is afgeketst is ook nieuw voor de Leiderdorpse wethouder Molkenboer: „Ik wist wel dat beide partijen voor de rechter hebben gestaan, maar niet hoe dat is afgelopen. Wij waren nooit zo gelukkig met de plannen van Bavelaar. Nu is het zaak dat er iets komt dat passend is voor het ge bied." De wethouder sluit niet uit dat Leiderdorp binnenkort een nieuwe poging gaat doen het complex alsnog te verwerven. Molkenboer: „Eerder hebben we dat ook al geprobeerd, maar toen was het te duur. Maar wij zullen zeker nog eens contact opnemen met Fleuren." Zorgen over verraderlijke wind Lange Voort linatie is het. Op zijn jen oneerlijke zaak. Ge- Annemarie Luitwieler iedend, omdat de ge- Oegstgeest weigert de ;n van een appartement rirsebelcomplex L'En- intheffing te geven van jti-speculatiebeding. En ijl onlangs twee top- taren van de gemeente •mloos een miljoen gul- inst konden opstrijken 80hun panden al na een rkochten. Niemand die I°P i het gemeentehuis een ik van maakte, roepen de Iers in herinnering. Zij dat de gemeente voor 'se partement echt een uit- 'erd ing had moeten maken. ?e °|rd Luitwieler is de eerste te geven, dat hij twee welleden bij zijn volle ver akkoord ging met het ntract voor het L'Entra- aitement, waar een anti- in stond. ?rk n i, als alleenstaande was mogelijk gebleken een premiewoning in p te kopen en hij had n om levenslang te hu- treI en hij na een lange zoek- houi Verd ingeloot voor het ment aan de Willem Dege aan nam hij die voor op de koop toe. Hij wist hij de flat binnen het de hand zou doen, ne- irocent van de verkoop- nea recta naar de ge- zou gaan. Omdat Luit- jeen grote veranderin- lorzag, legde hij zich maar bij het beding neer. Maar vanaf het moment dat hij zijn handtekening zette, is zijn leven er heel anders gaan uitzien. Gerard Luitwieler leer de Annemarie Aaldijk kennen, waarmee hij ook een overeen komst bezegelde: een huwe lijkscontract. Toen het stel in november plannen maakte voor gezinsuitbreiding, infor meerden de Luitwielers voor zichtig bij de gemeente of er toch geen mogelijkheid was om te verkopen. Zij konden zich niet voorstellen dat het contract geen enkele ontbindende voor waarde kende. Want wat als een van de partners overlijdt, er vandoor gaat of aan de andere kant van het land een baan vindt? Voor een redelijk argu ment zou de gemeente wel ge voelig zijn, dachten ze. De Oegstgeestenaren hadden het mis. De gemeente houdt vast aan het anti-speculatiebe- ding. Gerard Luitwieler wist van het beding toen hij tekende, stelt de gemeente. Wethouder De Ruijter liet het stel in een persoonlijk gesprek weten dat de gemeente nu eenmaal voor alle huizen onder de drie ton een anti-speculatiebeding han teert. Uitzonderingen worden niet gemaakt. De Luitwielers hebben zich daar inmiddels bij neergelegd. Het vervelende is wel dat ze nu gedwongen zijn uit de Rand stad te verhuizen. Alleen buiten de Randstad kun je nog huizen kopen voor drie ton, hebben Gerard en Annemarie gemerkt. Als ze weggaan spekken ze de gemeentekas met de verwachte winst, zo'n 165.000 gulden. ds h :n gaat voorlopig niet n dc|Ier °P- Weliswaar heeft Irijf toestemming gekre- n een verbinding tot te brengen tussen de :rij in Zoeterwoude-Rijn- de Oude Rijn, maar op de Ermijn wordt daar geen ;van gemaakt. „Op z'n zal dat pas volgend jaar aldus een woord- wisten dat het bestem- lan Oosthoek, waar wij vallen, zou worden ge- Voor ons was dat een om alvast wat hebben nu een gelijkvloer- of een brug te laten Daardoor kunnen ook aan de kant Oude Rijn ontsluiten, precies wordt, is nog We gaan daar ver der onderzoek naar doen." Omdat de insteekhaven van Heineken in de Oude Rijn niet al te groot is, denkt de woord voerder vooralsnog uitsluitend aan het aanvoeren van mout. „Het is niet de bedoeling om al le producten ook over het water af te voeren." Heineken is al een tijdje naarstig op zoek naar alternatieven voor het vervoer over de weg. Om die reden is het bedrijf een groot voorstan der van de komst van de Rijn- Gouwelijn met een overslagsta tion in de Barrepolder. Het door de gemeenteraad goedgekeurde bestemmings plan Oosthoek biedt niet alleen Heineken meer mogelijkheden. Ook de containeroverslag van de Proav voor bedrijfsafval op het het bedrijfsterrein Oosthoek is nu toegestaan. Bovendien mag meubelbedrijf Casba er een nieuw distributiecentrum opzetten. Nieuwe sneltrams en meer asfalt zijn volgens gedeputeerde Norder de oplossing voor de slechte bereikbaar heid in de Leidse en Haagse regio. archieffoto wfa ROBBERT MINKHORST Tussen Leiden en Leiderdorp en van Leiden naar Den Haag en Zoetermeer rijden in de toe komst mogelijk sneltrams. Ge deputeerde Marnix Norder van Zuid-Holland (verkeer) ziet daar brood in. Volgens hem bieden nieuwe railverbindin gen, samen met meer asfalt, de oplossing voor de slechte be reikbaarheid van de Leidse re gio en Haaglanden. Norder ontvouwde gisteren zijn ideeën over een ingrijpen de verbetering van de infra structuur in de zuidelijke Rand stad. Voor de Leidse regio had hij een verrassing in petto: de oude suggestie om meer light- rail verbindingen dan de Rijn Gouwe Lijn aan te leggen is voor hem bijzonder actueel en relevant. De gedeputeerde maakte bekend dat de provin cie uitzoekt of de nieuwe spo ren er moeten komen en zo ja, wat de tracés worden. Het plan om een tram naar Leiderdorp te laten rijden is on geveer net zo oud als het voor stel voor de Rijn Gouwe Lijn, de sneltram die Katwijk, Noord- wijk met Leiden en Alphen gaat verbinden. Die lijn krijgt moge lijk een aftakking naar Leider dorp. Dat plan leek, evenals de ideeën over sneltrams via Zoe- terwoude naar Zoetermeer en naar Den Haag, een stille dood te sterven. Norder blaast ze bewust nieuw leven in. „Ik zet het op nieuw op de politieke agenda. Regionale spoorlijnen worden ondergewaardeerd. Er is heel veel te winnen: het is relatief goedkoop. Randstadrail en de Rijn Gouwe Lijn zijn individue le lijnen, het concept van light rail moeten we veel verder uit werken." En: „Er is een enorme stroom woon-werkverkeer tus sen Leiden en Haaglanden. Daar moeten we iets mee. Die problematiek is te groot. De plannen zijn alleen nog be perkt. In de toekomst zal ik ie dereen nog veelvuldig informe ren over verdere, concrete voorstellen." Hoe snel de plannen uitge werkt kunnen worden weet Norder niet. Hij wijst erop dat het drie jaar heeft geduurd voordat bestuurders en onder nemers de noodzaak erkenden van de aanleg van de Rijn Gou we Lijn. Dat biedt tegelijk ook perspectief. „Nu is iedereen overtuigd dat de Rijn Gouwe Lijn er zo snel mogelijk moet komen." Of de nieuwe tramlijn naar Den Haag over het huidige spoor of door Voorschoten moet lopen laat Norder in het midden. Datzelfde geldt voor het tracé van de lijn naar Zoe termeer, dat het Groene Hart doorsnijdt. „Ik weet nog niet wat de beste oplossingen zijn." oplossing te zoeken voor de verraderlijke wind uit het zuid westen. De bomenrij die nu is gepland houdt die wind niet te gen, onderstreepte PrO-fractie- voorzitter Noort. De wethouder stemde in met een onderzoek. De WD pleitte vergeefs voor de aanleg van een grote open bare garage met plaats voor 214 auto's. Fractievoorzitter R. Haafkens vindt dat Oegstgeest een kans laat liggen als er slechts een privékelder wordt gebouwd. Door meer onder grondse parkeerplaatsen aan te leggen verdwijnt meer blik van straat, waardoor de gemeente 'kostbare openbare ruimte' wint. Op de marktplek zou bij voorbeeld de Stichting Kinder opvang Oegstgeest een ge bouwtje kunnen krijgen, opper de de WD'er. G. Eegdeman van Leefbaar Oegstgeest drukte Smitsloo op het hart de gemeenteraad ook nauw bij de verdere uitvoering van het plan te betrekken. Met uitzondering van D66'er Ko ningsveld complimenteerden alle partijen Smitsloo met het resultaat en de herstelde relatie met bewoners en winkeliers in het overlegplatform. Konings veld vindt dat ze steeds te laat wordt geïnformeerd over de voortgang. VOORSCHOTEN ANE PIETER WISSE Klokslag twee uur dinsdagmid dag, nadat de meester tot tien heeft geteld, schieten ze als een pijl uit een boog weg, de leer lingen van basisschool De Re genboog in Voorschoten. Ze lo pen rondjes om de school aan de Beetslaan in de wijk Bosch geest om geld bij elkaar te krij gen voor waterputten in Kita, Voorschotens Afrikaanse zus terstad, „Het geld kunnen ze daar natuurlijk goed gebruiken, maar net zo belangrijk is het besef bij onze kinderen dat wij alles hebben en zij niet eens water", zegt een lerares. Ieder kind heeft een stempel kaart, elk rondje levert een stempel op en elk stempel een met opa, oma, vader, moeder, buren en vriendjes en vriendin netjes afgesproken bedrag. Er is ruimte voor 25 stempels. Som migen, vooral de jongens, heb ben er in de pauze nog wat vak jes bijgemaakt. Zij hebben nu plaats voor wel tachtig stem pels. Aangemoedigd door moe ders, opa's en oma's rennen de kinderen zich de longen uit het lijf. Sommigen verstappen zich en klappen tegen het trottoir. Maar opgeven is er niet bij. Voor de kleuters is een aparte route op het schoolplein uitge zet. Het met vlaggetjes versier de plein, de dansende en ren nende kleuters en de wappe rende stempelkaarten bieden een vrolijke aanblik. Linsey van vijf, wachtend op haar beurt voor de volgende ronde, weet ondanks steun van de juf niet meer precies waar het allemaal om gaat. „Het is ook zo warm", legt de lerares uit. „In de klas wisten ze het al lemaal. We hebben er een paar dagen over gesproken. Met de landkaart erbij." Dan richt ze zich weer tot de kinderen: „Ja hoor, trek je jas maar uit. Nee, jij niet Ilonka, jij hebt alleen een hempje onder je shirt aan." Dirk van vijf kan ondanks zijn beslagen bril nog precies zien hoeveel rondjes hij erop heeft zitten. Ook weet hij nog waar het allemaal om gaat. „Het moet, deze spons.. eeh.Joop. Water, dat hebben ze niet in Ki ta, want ze hebben geen kra- OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER De WD had liever een grote, openbare parkeergarage gewild, maar de partij stond daar gis teravond tijdens een raadsver gadering alleen in. En dus krijgt winkelcentrum Lange Voort in Oegstgeest een parkeerkelder die alleen bestemd is voor be woners en winkeliers. Een meerderheid van de gemeente raad stemde in met een par keergarage, onder de nog te bouwen passage, met plaats voor 128 auto's. De politiek boog zich over het ontwerp voor de Lange Voort. Alle partijen drongen er bij wet houder Smitsloo op aan een nen. Daarom geven we geld voor putten." De 5-jarige Jasper heeft al in de eerste ronde een flinke buil opgelopen toen hij tegen een klasgenoot opbotste. Toch wandelt hij stoer door. „Mag ik ook weer gaan rennen, juf?" Zelfs na zijn zestiende rondje blijft Patrick van tien uit groep zeven bescheiden. „Ik heb wel veel geld, maar ik ben geen held", roept hij bij de stempel post. En weg is hij weer, voor het volgende rondje. Na één uur hebben de leer lingen 4.123,65 gulden bij el kaar gelopen. De school is te vreden. „Een aardig bedrag, maar of het veel is? We hebben dit nooit eerder gedaan, dus we kunnen het niet vergelijken." DEZE ZONNEBRIL IS ZEKER FOUT. NU UV-PROOF GLAZEN CADEAU BIJ UW NIEUWE ZONNEBRIL OP STERKTE. goed is üw zonnebril? De opticiens van Het Huis kijken er des- lig naar En vanzelfsprekend vindt u bij Hel Huis altijd een écht Ie zonnebril op sterkte. Mét UV-proof glazen, dus gegarandeerd igen comfortabel voor uw ogen. Kom gerust vergelijken en kiezen!

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19