'Prestatieloon zorgt voor betrokkenheid' Stadhuiskwestie vraagt vernieuwing politieke Meningen 'De leugen regeert': eens maar nooit weer Dak- en thuislozenproj niet 'door de strot gedu Plan Vijf Meiplein is bewoners niet WOENSDAG 19 APRIL 2000 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatv rn van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen bri met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.ni UITGELICHT In de recent weer opgelaaide discussie over aanpassing en/of modernisering van de monarchie heeft niemand het tot dusver over de moeilijkhe den die de media hebben met berichtgeving over het ko ninklijk huis. De relatie tussen het hof en de pers was eind vorig jaar onderwerp van een stormachtige discussie nadat koningin Beatrix op de jubile umbijeenkomst van het Ge nootschap van Hoofdredac teuren de hartenkreet slaakte dat in de journalis tiek 'de leugen re geert'. Die uit spraak had volgens RVD-di- recteur Brouwers niet mo gen wor den geno teerd, om dat uit in formele bijeenkomsten met de majesteit niet letterlijk mag worden geciteerd. Volgens een latere uitleg van premier Kok bedoelde koningin Beatrix er niet de journalistiek in alge mene zin mee. Hoe dan ook: de rapen waren gaar, want veel van de aanwezige journa listen was niets van enig voor behoud bekend en ze zouden er ook nooit mee hebben in gestemd als hen dat van tevo ren was gevraagd. Afgelopen wijdag was het Ge nootschap van Hoofdredac teuren voor zijn jaarvergade ring in Maastricht bijeen. Bij de nabespreking van deze kwestie bleek nogmaals hoe gevoelig de omgang tussen journalisten en het hof ligt. Hoofdredacteuren zouden graag met de Rijksvoorlich tingsdienst willen praten over meer openheid in de voorlich ting over het koninklijk huis, maar zijn niet bereid beper kingen te aanvaarden bij ont moetingen met de vorstin. In zet zou juist moeten zijn dat journalisten meer kunnen pu bliceren, in plaats van minder. Het wezen van de journalis tiek is nu eenmaal de uitwis seling van informatie en niet het achterhouden daarvan. De RVD is daar niet toe bereid. Als het om het koninlijk huis gaat, zijn vooral de oudere hoofdredacteuren nog altijd gefrustreerd door de beper kingen die nezers bij wie konin gin Juliana te rade ging en die uiteinde lijk een constitutionele crisis te weeg wist te brengen. Het nieuws daarover stond wel in buitenlandse, maar niet in Nederlandse kranten. Dat was de laatste keer dat het Ge nootschap van Hoofdredac teuren afspraken maakte over het verzwijgen van beschikba re informatie. Deze week reist een Leidse de legatie met daarin twee minis ters en kroonprins Willem- Alexander door Japan. In hun kielzog twee verslaggevers en een fotograaf van deze krant. Ik ben benieuwd naar hun er varingen met de informele omgang met de troonsopvol- ger. Beperkende afspraken heb ik in elk geval niet ge maakt bij de accreditatie bij de Rijksvoorlichtingsdienst. TON VAN BRUSSEL Afgelopen maandag bracht ik een be zoek aan de bijna voltooide nieuw bouw van de Vara en de NPS in Hil versum. De architecte van de binnen ruimte van dit ge bouw is Trude Hooykaas, dezelfde architecte die ver antwoordelijk is voor de bouwkundige in grepen in de ruimten van het Leidse Stadhuis. Zowel in het Hilversumse als in het Leidse project is haar 'vak manschap' en architectonisch hand- OPINIE Leidenaar Cees Waal is waarnemend burgemeester van Castricum en plaatsvervangend raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. Eerder was hij onder andere wethouder en loco burgemeester van Leiden, lid van provinciale staten van Zuid-Holland en burgemeester van Deventer Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de Stadhuiskwestie. schrift duidelijk herkenbaar. Anders dan bij het Leidse Stadhuis zijn bij het (grotere) Vara/NPS-ge- bouw de kosten goed in de hand ge houden. Hoe- is dit verschil te verkla ren? Natuurlijk moet nauwkeurig worden onderzocht, hoe het mogelijk is dut zich bij de vernieuwing van het Leidse Stadhuis een forse overschrijdin g van mogelijk zo'n tien miljoen gulden voordoet. Maar een aantal factoren die het risico op een financieel deba cle vergroten, is nu al te noemen. De vernieuwing van het Leidse Stadhuis kan worden toegevoegd aan de reeks: Stopera in Amsterdam, de stadhuizen in Den Haag en Apeldoorn en andere gemeentelijke prestigepro jecten (zoals theaters) met een finan cieel rampzalige afloop. Op geen on derwerp zijn zoveel wethouders poli tiek gesneuveld, als op de realisering van grote publieke gebouwen. Steveds blijken de ambitie om prestigeprojec ten te realiseren, politieke verdeeld heid en financieel wanbeheer samen te gaan. Het gemeentebestuur van Leidlien staat er al jaren om bekend dat wet houders eigen winkeltjes hebben, on derling niet of slecht samenwerken en zich soms weer wel, maar soms ook weer niet gedragen als ambtelijk hoofd van dienst. Het is niet toevallig dat veel topambtenaren zijn vertrok ken. Verantwoordelijkheden zijn on duidelijk; door de verkokering ont breekt een éénduidige leiding aan de gemeentelijke organisatie. De wet houders hebben een cultuur gescha pen, waarbinnen iedereen maar zijn gang gaat. Daardoor gaat er nogal eens wat mis; bij een ingewikkeld bouwproces wordt dat pijnlijk zicht baar. Anders gezegd: door hun werk wijze hebben de wethouders een kli maat gecreëerd, waarin het eens goed fout moest gaan. De laatste tijd - door de komst van een nieuwe burgemeester en twee nieuwe wethouders - wordt gepro beerd het college van burgemeester en wethouders als leidinggevend team te laten functioneren. Het kan een be gin zijn van een normalisering van de bestuurlijke en politieke cultuur bin nen burgemeester en wethouders. Het debacle van de bouwkundige ver nieuwing van het Stadhuis kan een doorslaggevende stimulans voor echte bestuurlijke en politieke vernieuwing zijn. Het debacle als blessing in dis guise Raadsleden doen nu verontwaar- Het vernieuwde Leidse Stadhuis. digd over zowel de forse overschrij ding als het te lang achterwege laten van de relevante informatie daarover. Het niet adequaat informeren van de gemeenteraad geldt in Nederland als 'politieke doodzonde'. De gemeente raad zou zich moeten afvragen of het gedrag van wethouder Tjeerd van Rij, over wie zij nu zo kritisch durven te ;rijn, niet (mede) door de gemeente raad is uitgelokt. Gemeenteraden krijgen de wethou ders die zij verdienen. Hadden raads leden niet te veel aandacht voor mo- dhieuze zaken als een grand café in het Stadhuis en te weinig voor de organi satie en de regeling van verantwoor de lijkheden bij het bouwproces? Heb- ben zij echt niet begrepen dat in de loop van de jaren het Stadhuisproject ste eds ambiteuzer en dus steeds duurder werd? Misschien is de plotselinge flink heid van de raadsleden nu ingegeven doior een slecht geweten over het ver waarlozen van de kerntaak van raads leden: het kritisch volgen van burge meester en wethouders. Zeker wordt de flinkheid ingegeven door de publi citeit (zelfs landelijk) rond het financi ële debacle en de honende kritiek van de burgers in de stad. Nog jaren zul len burgers de politici de Stadhuisaf faire nadragen. Dat is minder erg, als raadsleden kunnen uitleggen hoe zij hun eigen functioneren hebben ver beterd. En waarborgen tegen herha ling hebben geschapen. Vorig jaar trad onze stadgenoot Arie de Jong af als gedeputeerde van Zuid- Holland, omdat hij verantwoordelijk heid nam voor de fouten van zijn voorganger in de Ceteco-zaak. Hij wist bij zijn aantreden als gedeputeerde van niets; hem was niets te verwijten. Meer gedeputeerden aan wie niets te verwijten was, traden af. Het gaat niet om schuld of verwijtbaarheid, zoals sommige raadsleden lijken te denken. Alsof wethouders bewust of met opzet de zaak uit de hand laten gaat om verantwoordelijke Het hanteren van het rium zou voor een snelle ming van een aantal Leidse ders zorgen. Het siert dat hij de politieke courage oj jj°L om zich overduidelijk als meest verantwoordelijke wei |e(j€ op te stellen, daardoor zijn uit de wind houdend. Van tien jaar wethouder. Het is ee arte politieke wetmatigheid, dat es itiet tiek bestuurder die zich sterk teert, na een jaar of tien het zijn politieke goodwill wetmatigheid kan zelfs zich niet onttrekken. Het is i tijdig zelf de conclusie te trek ïn J je de eer aan jezelf moet gelopen nacht heeft de Tjeerd van Rij de ruimte dat te doen. Ik ben toch wat verbaasd over de ongewoon eenzijdige be richtgeving over de ophef die is ontstaan over het dak-en thuis- lozenproject. Via het internet heb ik zojuist uw weergave ge lezen van de opvattingen van de bewoners ('Komst van dag opvang wekt woede' - LD 6 april). Het Leidsch Dagblad meldt dat bewoners een kijkje zijn gaan nemen in het pand van de Buurtwerkmaatschappij. De beperkte verbouwing die daar gaande is, wordt door hen ten onrechte gerelateerd aan de komst van het daklozenproject. De krant neemt dat klakkeloos over. Even navragen had kun nen leren dat die verbouwing in verband staat met de fusie tus sen de twee Leidse buurtwerk maatschappijen: Noord en De Gracht. De Gracht zit, zoals het LD kan weten, al jaren op die plek. Een aantal 'betrokken' buurtbewoners was daar blijk baar niet van op de hoogte. Een tweede punt betreft de dagstructurering. Hier spreekt het artikel telkens over 'dagop vang' terwijl even de moeite doen om uit te vinden waarvan nu eigenlijk sprake is, zou leren dat het gebruik van het woord 'opvang' hier misplaatst is. Dat moet natuurlijk wel even wor den nagevraagd, maar ik ver moed dat de deadline te snel naderde. Bovendien zou dat een genuanceerde weergave le veren waar het Leidsch Dag- kent blad blijkbaar niet op Tot slot nog even raadscommissie is he it pi van het project aan de weest. Het project he schappelijk herstel ei voldoende politieke schappelijke steun Het is ook een project richt op een groep di kens nog buiten de Dat dit project er koi door van groot maal belang. Een tweede echter waar dit projj op dagstructurering scholing, werk) gaat den en wordt gehui vraag is nog niet afdo antwoord. Er is om vele rede voorkeur voor een catie: het LDM-comp de buurtwerkmaatsd jL|j gevestigd. Voordat t Ji werkelijk de locatie we r echter nog de norma dure worden doorli wordt afgerond met e sing door het democra kozen orgaan: de g raad. Er wordt dus niets strot geduwd. Er is recht en mogelijkhei spraak en er zal een afweging van belange Kortom een voorbeeld kende lokale democral Hai (voorz. Stichting D Het Vijf Meiplein moet worden opgeknapt, daar is iedereen het over eens. Het laatste plan (één laag winkels op de plaats waar nu de dagwinkels staan, daarop twee woonlagen en daaronder parkeergelegenheid) zien de winkeliers graag uitgevoerd. Toch heeft een aantal winke liers zich laten ontvallen dat als zij er zouden wonen zij bijzon der veel bezwaar zouden heb ben tegen dit plan. Voor de bewoners is het dan ook onacceptabel. Als dit plan wordt gerealiseerd, gaat dat ten koste van ons woongenot, uit zicht en privacy. Van een Vijf Meiplein zal geen sprake meer zijn, hooguit Vijf Meisteeg. Lost de gemeente door zou bleem van ring van de flats op- we, als bewoners, Zeer veel overigens nog steeds op het Vijf Meipleir men boodschappen bert Heijn wordt dat combineerd met aan de winkels van plein en Vijf Meiple Als het huidig doorgevoerd, zijn ten einde raad. M. Herruer en (bewoners Vijf i?f^ Philips wil het beloningssysteem drastisch wijzigen. De loonsverhoging voor iedereen moet verdwijnen. Het concern wil de salarisschalen wel collectief verhogen, maar daarna pas beslissen of iemand op grond van zijn prestaties ook naar een hogere schaal mag. Daar bovenop wil Philips een bonusregeling invoeren. De CAO-onderhandelin- gen tussen Philips en de vakbonden zijn op niets uitgelopen. De vakbon den CNV en FNV blijven namelijk tegen deze vorm van prestatiebeloning. Mag je mensen belonen naar hun presteren? En wat doet dat met werknemers en bedrijf? G. van Doorn, woordvoerder van Philips: ,,Het gaat niet om de omzet, maar de inzet. Phi lips wil tot de top behoren en daarvoor moet iedereen zich optimaal inzetten. Dat kan zijn bij de productie, maar ook bij de ontwikkeling van het bedrijf. Als iemand aan de lopende band zijn bijdrage levert voor het verbeteren van het proces, dan moet dat worden beloond. Het is dan wel geen promotie, want hij neemt meneer Philips niet persoonlijk over. Maar hij wordt wel gewaardeerd voor wat hij doet. Tevens stimuleer je iedereen om zich voor de vol le honderd procent in te zetten voor het bedrijf." J. Immerzeel, persvoorlichter namens CNV metaal en elek- tro: ,,De keefzijde van presta tieloon is dat mensen zich on dergewaardeerd gaan voelen. Terwijl zij denken goed te pres teren, komt dat vervolgens toch niet tot uitdrukking in hun sala ris. Dat leidt tot frustraties on der de werknemers, waardoor het uiteindelijk alleen maar ten koste van het bedrijf gaat. Je Het zorgt ook voor meer be trokkenheid bij het bedrijf. Ik kan mij dus heel goed voorstel len dat Philips zoiets wil." Van Berge Henegouwen, eige naar van televisie en radio- handel Van Berge Henegou wen in Leiden: ,,Je gaat weer terug in de tijd. De sterken te gen de niet-sterken. Het komt op mij over als de horeca-im stelling. Hoe harder je loopt, hoe meer tip je ontvangt. Ik zou nooit prestatieloon kunnen in stellen in mijn winkel. Of ze nou meer Philips of Sony ver kopen dat ligt aan de consu ment. Daar kun je mensen niet naar belonen." Prof. H. Thierry, van de vak groep Arbeids- en Organisatie psychologie van de KU Bra bant: „Belonen naar prestatie gebeurt al lange tijd en op grote schaal. Het past geheel in de cultuur van mensen afrekenen op hun resultaten. Of het wel of niet verantwoord is, hangt af van verschillende factoren. Je moet het ten eerste zo uitwer ken dat het is afgestemd op de lokale omstandigheden. Tevens moet je naar je naar duidelijke doelen werken. Werknemers moeten weten wat de plannen zijn en wat er van hen wordt verwacht. Ook moet je een dui delijk verschil maken tussen mensen die individueel werken of in groepsverband. Je moet bij mensen kunnen voorspellen wat hun werk is. Als je dit niet kunt dan is het handig om hen prestatieloon te geven, zodat ze in ieder geval hun best doen. Zo'n beloningssysteem werkt trouwens alleen door middel van goed overleg met je werk nemers. Als je als bedrijf gericht bent op 'pas op de plaats' dan kun je naar de functie belonen, maar niet naar prestatie. Als je puur gericht bent op de ontwik keling van een bedrijf dan zul je toch een beloningssysteem moeten hebben om dit te ver sterken." Paulus, Silvanus en Timoteüs in hun tweede brief aan de Tessalonicenzen: ,,Wil iemand niet werken, dan zal hij ook niet eten." HATASJA AUGUSTINUS moet belonen in het belang van het bedrijf en de werknemer. Philips doet dat alleen in het belang van de ondernemer. Zij zien de werknemers als kosten post in plaats van als kapitaal. Het is duidelijk dat Philips on der het mom van vernieuwing, verslechtering tegemoet gaat." Minister Vermeend van Socia le Zaken zaterdag in Vara-ra dioprogramma Spijkers met koppen: ,,Ik heb mijn twijfels over de invoering van zo'n sys teem. Uit onderzoek naar de in voering van een dergelijk sys teem, waarbij werknemers met dezelfde functie verschillend worden beloond, is gebleken dat dat altijd problemen ople vert. Als een afdelingshoofd aan het eind van het jaar het geld verdeelt, zal hij terugschrikken om de ene werknemer wel loonsverhoging te geven en een ander niet. Dus kiest een lei dinggevende vaak uiteindelijk voor een gemiddelde loonsver hoging voor iedereen. Doet hij dat niet, dan is er ruzie in de tent." De centrale ondernemings raad (COR) van Philips in de Volkskrant van zaterdag: ,,Wij voelen niets voor de belonings- voorstellen van Philips. In de beleving van de COR-leden suggereren dergelijke voorstel len een gebrek aan vertrouwen jegens de werknemers. Die hebben als weinig anderen ge toond van Philips opnieuw een gezond concern te willen ma ken." C. Zandwijk, bollenteler in Noordwijk: ,,Hoe meer bloem bollen je pelt, des te meer je verdient. Zo gaat het bij ons al jaren. Het moedigt de mensen aan om hard te werken. Maar het zijn meestal de enthousias telingen die met zo'n voorstel komen. En de zwakkeren heb ben het onderspit te delven. Ik kan u vertellen, de sfeer wordt er op de langere termijn niet beter van. Daarom proberen wij zoveel mogelijk afspraken over betalingen vast te stellen en daar met zijn drieën of vie ren naar toe te werken. Dan weet je in ieder geval wat je aan elkaar hebt." H. van Gennip, directeur van Ouwehand rederij en visver werking in Katwijk: „Wij pro beren al jaren met de plaatselij ke vakverenigingen tot zo'n re geling te komen. Maar net als de nationale vakbonden willen zij nog niet op ons verzoek in gaan. Ik vind dat degenen die meer gemotiveerd zijn dan an deren dit in hun loon terug moeten zien. In een eenmalige salariscorrectie komt dit niet genoeg tot uiting. De vraag is dan natuurlijk wie wel en wie niet. Het is aan de chef om hierover te rapporteren. De werknemers moeten in ieder geval tot het inzicht komen dat zij een tegenprestatie moeten leveren, voor een hoger loon. In de bloembollensector is prestatieloon heel gebruikelijk. Hoe meer bollen gepeld of bloemen gekopt, hoe hoger het loon. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDL'i'N

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18