een kritiek op bestuur universiteit, maar toch. worden Zoning Acht-hert mag niet vergeten Drie weken cel voor caissière Meer aandacht voor allochtone ouderen Leiden Regio r§'! Op weg naar het EK er ir weken na verduisteren d Leidse reisorganisatie lONDERZOEK IH30ZH3CIN0 JSDAG 19 APRIL 2000 den haag/leiden cerberus Voor verduistering van 4500 gulden is een 18-jarige voorma lige caissière uit Leiden door de Haagse politierechter veroor deeld tot een celstraf van zes weken, waarvan de helft voor waardelijk. De opgelegde straf is gelijk aan de eis van de offi cier van justitie. De ex-caissière van een Leid- se supermarkt werd op 9 juni afgelopen jaar op heterdaad be trapt toen zij een bedrag van 1500 gulden wilde wegnemen. Achteraf zegt de supermarkt een veel groter bedrag uit de kassa te missen. De jonge vrouw werd tot de verduistering aangezet door haar aan cocaïne verslaafde vriend. „Ik kan moei lijk nee zeggen", verklaarde zij haar gedrag. Achteraf schaamt zij zich zo dat zij haar voormali ge baas niet meer onder ogen durft te komen. De officier van justitie zei dat de schulden van haar vriend voor de vrouw geen excuus zijn om een greep in de kassa te doen. De officier nam het haar extra kwalijk dat zij het vertrou wen had beschaamd dat haar werkgever in haar gesteld had. De politierechter was het met de officier eens. „Als winkeliers er niet meer van uit kunnen gaan dat caissières betrouw baar zijn, dan loopt alles in het honderd." Bij de hoogte van de straf wilde zij geen rekening houden met de verslaving van de inmiddels ex-vriend. De vriend is voor het uitlokken van de verduistering en een afper sing overigens veroordeeld tot een celstraf van zes maanden. Stichting Dienstverlening Lei den (SDL) besteedt deze week ruime aandacht aan 'ouder worden in een multiculturele samenleving'. Het onderwerp ligt de instelling, die zich bezig houdt met ondersteuning van ouderen en mensen met een handicap, na aan het hart. Al een fors aantal jaren heeft SDL speciale ouderenwerkers in dienst voor Marokkaanse, Turk se en Surinaamse ouderen. Nu de dienstencentra De Ronde dans en Zijloever tien jaar be staan, besloot de SDL het jubi leum aan te grijpen om op fees telijke wijze aandacht te beste den aan ouderen van buiten landse afkomst. Gisteren, tijdens een bijeen komst in de Rondedans, geven welzijns- en zorginstellingen Natuur en landschap in de woonomgeving Inzendingen gevraagd voor de Landschapsprijs Zuid-Holland 2000 daartoe het startsein met de op richting van het Stedelijk Plat form Allochtone Ouderen Lei den. De ouderen zelf vieren morgen feest. Ze krijgen in de Rondedans een Marokkaanse theeceremonie aangeboden, een optreden van de Surinaam se groep De Kapelka's en kun nen bovendien een blik werpen op de tentoonstelling 'Ouder worden wereldwijd'. „Het wordt een feest met weinig praatjes zegt Marjan Boer van SDL. „Wethouder Baaijens, die ook langskomt, mag zelfs niet speechen. Het zou allemaal veel te lang duren - er moet in zo'n geval in drie talen worden getolkt - en daar zitten de gas ten vast niet op te wachten." Leiden telt - volgens de meest recente gegevens - zo'n vier honderd Marokkaanse 50-plus- sers, rond de 130 Turkse en naar schatting 230 Surinaamse. Voor zo ver de noodzaak be staat, maken ze nog maar mondjesmaat gebruik van de voorzieningen. Als relatieve 'eenlingen' voelen ze zich bij voorbeeld niet bijzonder op hun gemak in verzorgingshui zen. Ze spreken bovendien niet of nauwelijks de Nederlandse taal. „We moeten er voor zor gen dat we er - als zorgverle- nende instellingen - op inge steld raken dat deze groepen in de toekomst meer en meer hulp nodig hebben", aldus Boer. on oneel ziet universiteitsraad niet zitten 01 dezeggenschap van de Leidse universiteit iet slop. Althans, wat het wetenschappelijk el betreft. Van de acht personeelszetels er in de nieuwe universiteitsraad straks zes bezet. Een verkiezing is niet eens no- ker rd 0 le aui midige raad telt nog vertegenwoordigers 1 ve e personeelspartijen. Twee daarvan beslo- PP® Dr de verkiezingen van dit voorjaar samen aa i tot Personeel Leidse Universiteit. De PLU :h vorige week terug omdat alleen de lijst- daadwerkelijk in de raad wilde gaan zit- Jaardoor bleef slechts de zeskoppige lijst AbvaKabo/FNV over. t l i universiteitsraad overlegt het college van r met studenten en personeel over het te voeren beleid. Concrete besluiten worden er ech ter niet meer genomen, sinds drie jaar geleden de wet Medezeggeschap Universiteits Bestuur (MUB) werd geïntroduceerd. Veel onderzoekers en docenten zien het nut van de universiteitsraad daardoor niet meer in. De raadsleden hebben vaak een achterstand in kennis op de bestuurders, waardoor hun advie zen aan het college dikwijls achterhaald of onvol ledig zijn. Enkele van de zittende leden voelen zich bovendien door het college niet serieus ge nomen. Toch heeft geen van de betrokkenen openlijk kritiek op het universiteitsbestuur. In een open brief aan de 'universitaire gemeenschap' schrij ven vertegenwoordigers van PLU dat kandidaten afhaakten wegens de hoge werkdruk en twijfel aan de rol van de raad. Ook zouden sommigen zich door de 'werkomgeving' onder druk gezet voelen. Navraag /levert daarvan echter geen enkel voorbeeld op. „Het is altijd wel zo dat de directie niet zo blij is met mensen die kritiek uiten", zegt het huidige raadslid Anne Zïindvlict, studiecoördinatrice psy chologie. Ze heeft het zelf niet meegemaakt, maar ze 'voelt 'wel dat het de leden niet altijd in dank wordt afgenomen'. „Ik zal niet zeggen dat het college direct mensen onder druk zet, maar iemand die zich kandidaat wilde stellen heeft dat wel zo gevoeld en zich daarom teruggetrokken." Voorzitter Hans van der Linden, die werkt aan zijn afstudeer scriptie geschiedenis, betreurt de geringe belangstelling van het personeel voor de universiteitsraad. Hij kan zich voorstellen dat PLU er de brui aangeeft, maar volgens hem ligt de schuld niet bij het college van bestuur. „De raad is niet al tijd zo'n flitsend orgaan als vroeger. Door de invoering van de MUB ligt er meer macht bij de faculteiten. Ook maakt het college gebruik van andere adviesorganen met minder scherpe tanden. Ik kan me dat voorstellen. Wij hebben een meer politiek gehalte, de raad moet vooral controleren, want dat kunnen die advies organen niet. Als je ziet hoeveel personeel de universiteit heeft, dan geeft het een triest gevoel dat er niet eens verkiezingen nodig zijn voor de zetels in de raad. Maar het is geen typisch Leids probleem. In Delft en Wageningen gaat het ook slecht." De studenten moeten wel naar de stembus om hun vertegenwoordigers te kiezen. Er heeft zich zelfs een vierde partij gemeld, maar daar is Van der Linden evenmin blij mee. „Die extra lijst be staat uit mensen die zeggen dat ze de boel een jaar lang willen opschudden om dan weer te ver dwijnen. Ik geloof daar helemaal niet in." met hun dagelijkse beslomme ringen, maar enkele Mixteken nemen inmiddels deel aan ons onderzoek." Dat onderzoek gaat in de ko mende jaren veel meer omvat ten dan het bestuderen van de beeldverhalen over Acht-hert en andere vorsten. Vooral het onderzoek naar archeologische vindplaatsen in het gebied van de Meeteken is nog relatief on derontwikkeld. Jansen: „In Mexico zijn ruim dertigdui zend archeologische vindplaat sen bekend. Door gebrek aan geld en personeel zijn er maar weinig goed onderzocht, waar bij dan nog de meeste aan dacht uitgaat naar de geschie denis van de Azteken en de Maya's. In een relatief arm land als Mexico wordt archeo logie pas echt interessant als het ook vanuit toeristisch oog punt iets oplevert." Met Leids geld wordt nu een kaart met archeologische vindplaatsen in het Mixteekse gebied gemaakt, waarna Leidse en Mexicaanse onderzoekers op zoek zullen gaan naar overblijfselen uit pre-koloniale tijden. „We we ten nog zoveel niet", zegt Jan sen. „Hoe is het rijk ontstaan? Hoe heeft de politieke organi satie zich ontwikkeld? En hoe kon het volk in een gebied, dat nu zo arm is, zoveel welvaart bereiken?" Jansen heeft in Mexico inmid dels genoeg goodwill gekweekt om zijn onderzoek zonder pro blemen te kunnen voortzetten. De Mexicaanse overheid sprak enkele jaren geleden haar waardering voor het onderzoek uit door Jansen een belangrijke ridderorde te verlenen. Jansen: Al onze bevindingen over de beeldhandschriften zijn in het Spaans gepubliceerd, zodat de studie ook voor niet-indianen in Mexico toegankelijk is. Langzamerhand ontstaat meer aandacht voor de vroegere in diaanse beschavingen. Hope lijk leidt het onderzoek tot wat meer respect voor de huidige generatie Mixteken. Dat zou een prachtig resultaat zijn." uit de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Donderdag 19 April LEIDEN - Een der oudste, zoo niet de oudste der nog bestaande Leidsche Branderijen en Distilleerde rijen is ter ziele. Het is de welbekende Distilleerderij 'Het Anker', aan de Oude Heerengracht bij het voor malige Heerenpoortje en aldaar gevestigd geweest sedert 1646. In het begin dezer eeuw was de zaak eigendom van de firma Van den Aardwegh Co. en, gedurende de laatste veertig jaren, successievelijk van de firma's Boelen Verschuyl en W. Verschuyl Co. En thans wordt deze oude, alom zoo welbeken de en gerenommeerde zaak geliquideerd, wegens het overlijden van den laatsten firmant. Met 'Het Anker' verdwijnt alweder een der in onze dagen zoo zeldzaam geworden bronnen van de een maal beroemd geweest zijnde Leidsche jenever. An dere centra van fabricage hebben Leiden op dit ge bied verdrongen en ook de Exporthandel, waarin, nu dertig jaar geleden, de oude, gerenommeerde zaak aan de Oude Heerengracht een eereplaats bekleed de, is naar elders verplaatst. Maar wie zich nog din gen van vóór dertig jaar herinneren kan en Leidenaar is, zal ongetwijfeld weten van de lange rijen met dui zenden bij duizenden Exportkisten, die soms van de Poort tot aan de Haven stonden opgestapeld, wach tende op verscheping. Sic transit, enz. ANNO 1975 Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op testuren naar het leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB leiden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Roosevellstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. laginsigne voor Leidenaar J. Heshusius ontving vanmorgen het Draaginsigne Ge- *en, een rijksonderscheiding voor mensen die bij de erk. (vervulling gewond zijn geraakt. Burgemeester Postma het ereteken uit tijdens een bijeenkomst in het stadhuis, usius kreeg de onderscheiding vanwege een ongeluk in in voormalig Nederlands-Indië. Hij was als ordonnans op jaar Bandoeng toen het pantservoertuig, waarin hij reed, ff k islip raakte. Heshusius liep bij het ongeluk levensbedrei- intern letsel op en moest lange tijd in het ziekenhuis ver- fstii n. iskermis op Nieuwe Beestenmarkt De traditionele paaskermis staat van vrijdag 21 april tot df ét maandag 24 april, tweede paasdag, wederom op de jte Beestenmarkt. Vrijdag is de kennis geopend van 15 tot zaterdag van 11 tot 24 uur en eerste en tweede paasdag 3 tot 23 uur. Het lunapark bestaat onder meer uit een reu- ij voor kinderen, de octopus, een twister en botsauto's. Ie vertrouwde poffertjeskraam en zuurstokkentent ontbre- liet. n di iijk .s^° [duistering van een be- aan an ruim 10.400 Zwitserse 'vai"van reisorganisatie Ex- Tours Travel ltd uit is een 60-jarige inwoner 11 eda op een celstraf van 01 ken komen te staan. De politierechter achtte tn dat de man geld van ,5] der in zijn zak gestoken de eis van officier van ontkent de Bredanaar et bedrag van omgere- niim 14.000 gulden te hebben toegeëigend. Hij zou slechts door financiële proble men niet meer in staat zijn ge weest zijn crediteuren te beta len. De officier was het niet met hem eens. „U hebt als tussen persoon geld geïnd en moest dat afdragen. U hebt dat geld opzettelijk voor u zelf ge bruikt." De man, die inmiddels bankroet is, reageerde emotio neel. „Doordat ik privégeld heb gebruikt om mensen te betalen, zit ik nu zelf in de bijstand en sta ik terecht voor oplichting." De man legt zich niet neer bij zijn veroordeling en gaat in ho ger beroep. leiden Het Europees kampioenschap voetbal kan niet zonder ballen- jongens en -meisjes. Menig scholier droomt er van om de;:e zomer doorgeschoten ballen aan vedetten als Patrick Kluivert of (3oudewijn Zenden terug te kunnen geven. Zo'n 150 enthousiaste, m;iar ook wat zenuwachtige vmbo-scholieren van het Visser 't Hooft Lyceum trap pelden gisteren dan ook om in hun gymzaal te laten zien hoe behen dig ze zijn met de bal. Sponsor Coca Cola selecteerde daar zestien leerlingen die doorgaan naar een tweede selectiedag op 14 mei in de Amsterdamse Arena. De leerlingen uit de eerste en tweede klassen konden op vijf onderdelen punten scoren. Zoals hier bij een kopgalg waar scholieren met een welgemikte kopbal het belletje aan de galg probeerden te luiden. foto hielco kuipers Maarten Jansen ontcijferde Mixteeks beeldverhaal Zaterdag 19 april LEIDEN - Het Provinciale Statenlid Leendert Jonker (PvdA) heeft op een plaatselijke vergadering van zijn partij in Leiden kritiek uitgeoefend op de wijze waar op Leiden zich op initiatief van het huidige (linkse) college heeft teruggetrokken uit het streekenergie- bedrijf Rijnland. Leiden heeft zich van deze ge meenschappelijke regeling gedistantieerd, omdat het met de andere gemeenten niet eens kon worden over de datum van ingang en de financiële conse quenties daarvan. Volgens Jonker heeft de houding van Leiden irritaties opgewekt in de omliggende ge meenten, met name ook bij partijgenoten. Het initi atief van het college van B. en W. in Warmond om het overleg over gewestvorming te heropenen, is me de daardoor op de lange baan geschoven. "Dat is jammer voor de samenwerking met de omliggende gemeenten, die nodig is, al was het maar om te ko men tot een regionaal bouwbeleid", aldus Jonker. Het statenlid was van mening dat er toch stappen moeten worden genomen om tot een gemeenschap pelijk energieregeling te komen en dat het Leidse college initiatieven zou moeten ontplooien tot sa menwerking. OEGSTGEEST - Gisteren is de Lagere Agrarische School in gebruik genomen, ledereen, die bij dit land- en tuinbouwonderwijs is betrokken, is erg blij, omdat nu wordt beschikt over aanzienlijk meer ruim te, ook buiten, waar de benodigde kassen zullen worden gebouwd. De nieuwe school, die nu 220 leerlingen telt, heeft tien leslokalen. KEULEN - Een snel om zich heen grijpende vuurzee heeft vannacht een ramp veroorzaakt op het Neder landse Rijncruiseschip Prinses Irene', dat lag afge meerd in Keulen. Van de 97 passagiers - merendeels minder validen - en de 11 bemanningsleden, zijn er vermoedelijk 24 om het leven gekomen. Enkele tien tallen passagiers liepen verwoningen op. LEIDEN - Wie gisteren het schoolplein van de Willem de Zwijgerschool opwandelde, waande zich in het verleden. Alle leerlingen van de school, en dat zijn er bijna tweehon derd, hadden zich gestoken in oud-Hollandse kleren en vier den op die ma nier het 20-jarig bestaan van de school. foto archief leidsch dagblad iar het front der wetenschap, dat is het streven van de lla' liversiteit Leiden. En met succes. Niet zelden brengen fidse onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de acht. Maar ook onderzoeken die minder opvallen dragen an een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt -dwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het L Elke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of ar werk. Vandaag Maarten Jansen, die de Selden-codex ontcijferde. iaanse beschaving van xteken dreigt te verdwij- )e Selden-codex, een enoud beeldverhaal vol den, samenzweringen, en ander drama, is één weinige bewaarde 53i' len van de vroege ge- denis van dit volk. Arche- 159l en cultuurhistoricus riES 'en Jansen ontcijferde het 3.3fli verhaal en beschreef de iedenis die de Mixteken ™et meer bekend was. Jan- oopt bij te dragen aan de cipatie van het indiaans- caanse volk. lden-codex is onderdeel in serie van vijf boeken ertenhuid uit de vijftien- ging" iw. Al eeuwenlang wer- edoor niemand meer be- n. Om het werk te kun- Rpolntcijferen leefde Jansen lostl jdlang tussen de Mixte- "1 'eefde er de taal die, in idere vorm, ook eeuwen casS En al in het gebied ge- zen en werd. In een tijdsbe- and an vijfentwintig jaar ont- £3 le hij de boeken stukje 'bes hikje, waarbij het verhaal Mixteken zich langzaam ectJem ontvouwde. ixteekse geschiedenis |Dj, i de negende eeuw na tus aan met het ontstaan ^schillende kleine staten zuidwesten van het hui- lexico. Een echte een- "^^ormde het volk slechts de regering van Acht- 'e legendarische vorst die Handschriften veel aan- ndt krijgt.Acht-hert kun je ijken met Alexander de zegt Jansen. „Hij was ige vorst in de Mixteekse iedenis die het hele volk zich had. Daarom ver- hij voor latere vorsten, die vergeefs naar eenheid streefden, een voorbeeldfunc tie." Jansen ontdekte in de beeldverhalen echter ook de schaduwzijden van de legen darische vorst. „Acht-hert doodde onder meer zijn half broer en zijn oude geliefde. Nadat hij zijn roem vergaard had, raakte hij langzaam ver strikt in verschillende intriges. Uiteindelijk werd hij omge bracht. En het rijk, dat hij zo knap tot een eenheid had ge maakt, viel al snel na zijn dood weer uit elkaar. Noem hem maar een tragische held." Ondanks de relativiteit van zijn heldenstatus fungeerde Acht- hert als voorbeeld voor latere Mixteekse vorsten. De boeken met beeldverhalen, die in op dracht van latere Mixteekse vorsten werden gemaakt, moesten de band tussen die vorsten en de grote Acht-hert bewijzen. „Zo legitimeerden deze vorsten hun macht", zegt Jansen. „Waarschijnlijk werd tijdens belangrijke gebeurte nissen uit de boeken voorgele zen, waarbij de vorst van dat moment werd betiteld als af stammeling van de groten uit de Mixteekse geschiedenis." Ook bood het verhaal van Acht-hert de verklaring voor het uiteenvallen van het Mix teekse rijk en onderstreepten vorsten het belang van hereni ging. Zover zou het echter nooit meer komen: na de dood van Acht-hert in 1115 tot de komst van de Spanjaarden in Mexico in 1519 zouden de ver schillende Mixteekse konings huizen nooit meer een eenheid vormen. En na de komst van de Spaanse kolonisator ging het al helemaal bergafwaarts met de Mixteekse beschaving. Maarten Jansen. De Spanjaarden streefden naar een verenigd Mexico en deden verwoede pogingen de ver schillende indiaanse culturen te onderdrukken. Jansen: „De indianen in Mexico worden nu nog beschouwd als tweede rangs burgers. Ook de Mixte ken worden gediscrimineerd. Door de enorme erosie in het gebied waar de Mixteken wo nen, wordt het bovendien steeds moeilijker om in hun onderhoud te voorzien. De be volking trekt massaal naar de Verenigde Staten." Jansen hoopt de Mixteken met zijn studie naar de Selden- codex enig gevoel voor eigen waarde terug te geven, „Er is nu nauwelijks aandacht voor hun eigen cultuur. Kinderen krijgen onderwijs in de Mexi caanse geschiedenis, maar ho ren niets over wat hun eigen achtergronden zijn." Jansen stimuleert onderzoek door de lokale bevolking. „Dat komt langzaam op gang. Veel men sen hebben het er druk genoeg

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17