Bijbels Openluchtmuseum zoekt naar andere naai» l 1* Geloof Samenleving Kinderen van één Vader WOENSDAG 19 APRIL 2000 VANDAAG u q Vandaag 479 jaar geleden, op 19 april 1521, I y zond keizer Karei V een boodschap aan de ftPRll Rijksdag. De centrale vraag was of ze Maarten Luther, de opstandige priester die zijn stellin gen omtrent kerk en geloof maar niet wilde herroepen, in leven moesten laten. Er wordt drie dagen verhit gediscus sieerd voordat Karei V Luther nog drie dagen de tijd geeft om van gedachten te veranderen. Luther wachtte het von nis niet af en dook onder. Op 19 april 1054 overleed de heilige paus Leo EX, een rechtzinnig, orthodox gelovige, die het schisma tussen de Oosterse en de Westerse kerk niet wist te voorkomen. Kerken 'sparen' voor scheuring Hilversum Ongeveer twintig hervormde gemeenten brengen voor miljoenen guldens aan gelden en goederen onder in niet- kerkelijke stichtingen. Dit onthulde de hervormde synodevoor zitter ds. B. van Vreeswijk gisteravond in het NCRV-tv-program- ma Heilig Vuur. Vreeswijk legde een direct verband tussen het onttrekken van geld aan de kerk en het verzet tegen het Samen- op-Wegproces. ,,Die gemeenten zoeken een veilige plek voor hun geld. Het is een vooruitgrijpen op een mogelijke kerkscheu ring". De synode en de gemeenteleden hebben volgens hem geen zicht op wat die gemeenten met dat geld doen. Kinderkruisweg in Jeroenskerk NOORDWUKVoor kinderen van de basisscholen is er op Goede Vrijdag in de Jeroenskerk in Noordwijk een speciale 'kinder- kruisweg'. Tijdens die kruisweg, die om half elf begint, mogen de kinderen vragen stellen en wordt op eenvoudige wijze ver teld, waarom Jezus aan het kruis is gestorven. Van de kinderen wordt gevraagd zelfgemaakte bloemen bij het kruis te leggen. Na de kruisweg maken kinderen en ouders een tocht naar het kerkhof aan de Gooweg. Daar worden bloemen op de graven gelegd. De plechtigheden worden rond twaalf uur besloten met een korte viering in de kerkhofkapel. Vrijdenker Doorman in Leidse Hoed leiden Oud-hoogleraar wetenschapsfilosofie Joop Doorman, voorzitter van de stichting Skepsis, is vanavond én op 17 mei te gast in De Leidse Hoed in centrum De Bakkerij aan de Oude Rijn 44b/c. De stichting Skepsis stelt zich ten doel speudo-we tenschap, voor hen vooral belichaamd in de new age-beweging, te ontmaskeren. Vanavond wordt Doorman door presentator Aart van Bochove aan de tand gevoeld over keuzes in zijn per soonlijke en professionele leven. Op 17 mei gaat het over de rol van normen en ethiek in de media, de technologie en de ge zondheidszorg. Beide bijeenkomsten beginnen om acht uur. De zweep erover TExiSTEPEQUEEen man wordt geslagen door talciguin (bezeten mannen) in het dorpje Texistepeque in San Salvador. Talciguin is een religieus feest in de week voor Pasen. In rode pijen gekle de, gemaskerde mannen lopen met zwepen over straat en 'slaan' voorbijgangers om hen van zonden te bevrijden. FOTO AP BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Parrega-Hieslum, Tjerkwerd-Dedgum, A. Rooden- burg, kandidaat uit Den Haag, die dit beroep heeft aangeno men. Aangenomen: naar Amersfoort (wijkgem. de Hoeksteen/Open Hof), J. Woltinge te Zeist; naar Vianen, J. Rinzema te Noordwij- kerhout. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Uelsen (Did) Evan- gelisch-Altreformierte Kirchenge- meinde, T. Veenstra te Urk. Aangenomen: naar Harderwijk, G.J. Heeringa te Leeuwarden. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Leeuwarden, H.C. Mijnders te Zwolle. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Sint Annaland, A.B. van der Heiden te Utrecht. heilig landstichting anp Het Bijbels Openluchtmuseum in Hei lig Landstichting bij Nijmegen wil af van het 'puur katholieke imago' dat het museum nog steeds heeft. Het museum wil dit jaar de grote omme zwaai maken naar het laten zien van de wortels van -alle geloofsrichtingen vanaf Abraham en zoekt daarom naar stig naai' een nieuwe naam. Dat zei museumdirecteur J. van Laarhoven bij de presentatie van de plannen voor de komende vijf jaar. „Steeds meer inwoners van ons land zijn moslim. Het is dus niet meer dan terecht dat het Bijbels Openluchtmu seum ook het ontstaan van de islam- wereld laat zien. Op die manier willen wij een bijdrage leveren aan een multi culturele samenleving waarin Bijbel, Koran en Thora een plaats hebben", aldus de Van Laarhoven. Het Bijbels Openluchtmuseum ver keerde een jaar geleden in grote finan ciële moeilijkheden. Het museum draait voor 95 procent op eigen in komsten, maar constateerde dat er 5,5 miljoen gulden extra nodig was voor onderhoud en vernieuwingen. Volgens Van Laarhoven is nu een miljoen gul den aan sponsorgelden binnen. Hij re kent op een fikse bijdrage uit een spe ciaal potje van de provincie Gelder land en steun van andere overheden. Het middengedeelte van het muse um zal de komende jaren geheel ge wijd worden aan de islamitische cul tuur. In de Oosterse straat wordt een moskee gebouwd. Eind mei is de reno vatie van de Oosterse Herberg klaar. Vanuit de herberg trekken dan dage lijks karavanen door het museum, waaraan kinderen kunnen deelnemen. Daarnaast worden alle slechte paden en wegen opgeknapt en krijgen verval len gebouwen een opknapbeurt. De expositie Via Orientalis die met Pasen open gaat in het hoofdgebouw is volgens Van Laarhoven de eerste stap op de nieuwe weg die het muse um wil inslaan. De expositie toont alle pelgrimsplaatsen in het Heilige Land. De plekken worden zowel door joden als door christenen en moslims be zocht. De expositie sluit aan bij het Ju beljaar van de katholieke kerk. Ook buiten kunnen mensen grimstocht. Van Laarhoven: seum is in 1911 gebouwd als grimspark, waar mensen een i den maken door het Heilige La1 j monumenten, zoals de CaJr en het Heilige Graf, zijn destiji op schaal nagebouwd. Zelfs in lem verwijzen religieuzen naar ons voor een compleet les is nu weer in oude luister I j zodat bezoekers echt door de van 2000 jaar geleden lopen." J is Oud-voorzitter Vereniging voor Latijnse Liturgie spant proces aan ROTTERDAM ANP De opgestapte voorzitter van de Vereniging voor Latijnse Litur gie, mr. H. Schruer, spant een proces aan tegen de leden van het dagelijks bestuur van de vereniging. Behalve genoegdoe ning eist Schruer ook, dat de bestuursleden alle leden een brief sturen, waarin de juiste toedracht van haar aftreden uit de doeken wordt gedaan. Volgens de oud-voorzitter hebben de huidige bestuursle den bij herhaling onrechtmatig gehandeld, onder meer door zonder redelijke grond de sa menwerking met haar op te zeggen. Schruer verwijt hen ook een interne crisis te hebben veroorzaakt, die het functione ren van het bestuur volledig heeft lamgelegd. Schruer spant de civiele pro cedure tegen de drie bestuurs leden aan omdat, zoals zij zegt, haar 'in eigen kring geen recht wordt gedaan' en 'de vuile was in steeds ruimer kring is ver spreid'. Ook onderzoekt ze of kerkrechtelijke maatregelen te gen het bestuur mogelijk zijn. Schruer, advocaat in Rotter dam, legde in maart met on middellijke ingang haar voorzit terschap van de vereniging neer. Ze beëindigde haar lid maatschap en stuurde ze het teken van verdienste terug. Schruer is al 25 jaar lid van de vereniding. Ze was achttien jaar bestuurslid, waarvan bijna der tien jaar voorzitter. Volgens Schruer heeft secre taris A. de la Porte tot nu toe steeds geweigerd met haar te spreken over de conflicten. De la Porte wil daar in de pers niet op in gaan, omdat het volgens hem om een conflict in de per soonlijke sfeer gaat. Het be stuur zoekt een interim-voorzit ter 'om rust in de tent te krij gen', aldus de secretaris. In een brief, waarvan af schriften zijn gestuurd aan de Nederlandse bisschoppencon ferentie, de Nationale Raad voor de Liturgie en de apostoli sche nuntius van de Heilige Stoel in Nederland, schrijft Schruer dat zij degenen die haar 'in de steek hebben gela ten' niet licht zal vergeten. „Be vordering van de Latijnse litur gie vanuit een bestuurlijk mi lieu waar zich deze praktijken ongesanctiononeerd blijken te kunnen voordoen, is in mijn ogen onoprecht en zelfs een belediging voor God te noe men." Ik heb kanker en ik geloof dat IA God me beter maakt. Heel lang geleden, toen ik drie was, zei mijn vader dat ik ziek was. Hij had het van de dokter gehoord. Ik schrok wel, maar ik moest niet huilen. Een paar van mijn klei nere broertjes en zusjes schrokken ook heel erg. Soms heb ik pijn, maar meestal niet. Ik moet best wel vaak naar het ziekenhuis en soms moet ik een paar nachtjes in het zie kenhuis blijven slapen. Dat is niet leuk. Maar dan vraag ik aan God of Hij mij wil helpen. Ik bid in mijn hoofd of Hij me beter kan maken. Dat helpt wel, want soms ben ik dan minder verdrietig. God is een lieve man, want Hij helpt me. Hij kan toveren ofzo. Ik denk dat Hij een tovenaar is, maar hij heeft natuurlijk geen tover stokje. God kan gewoon met zijn handen toveren. Als ik niet naar het ziekenhuis hoef, ga ik naar school. Ik zit pas op een nieuwe school, de Antoniusschool. Je kan er meer dingen doen. Als je buiten gaat spelen, kan je op een klimrek spelen en Johan Roëll (6 jaar, afkomstig uit Haarlem) vertelt over zijn geloof op een soort huis met een glijbaan en in een hele grote zandbak. School is leuk, want ik er héb wel twintig vriendjes. Ik zit ook op tennis en op schaatsen. Tennis vind ik het leukst, dat kan ik heel goed. Elke maandag ga ik oefenen. En soms ga ik met papa oefenen in de tuin of op straat. Later wil ik wel tennisser worden, want dan kan je dingen winnen. Mijn broer heeft al medailles gewonnen en vier bekers. Zover ben ik nog niet. Ik zit net op buitentennis. Daarvoor zat ik op binnentennis, dat was op donderdag. Ik heb geen last van mijn kanker als ik tennis. Dat komt omdat God me helpt. Ik denk dat God mij beter gaat maken en mijn vader en moeder denken dat ook. Het is wel gemeen dat ik kanker heb, maar ik ben niet boos. Dat komt omdat ik al bijna beter ben. Gisteren was ik in het ziekenhuis en toen vertelde de dokter dat ik bijna beter was. Hij weet alleen nog niet precies wanneer. Overlegorg wraakt teks paaslieder AMSTERDAM rdi Het geeft vandaag geen pas meer om nog verantwoordelijk den voor de kruisdft Jezus Christus. Daan het Overlegorgaan en Christenen in P dat de tekst van de oude paasliederen n1 marsum en n"- wordt aangepast. Algemeen secreu Evers van het overl noemt de teksten '1 en beledigend' voor „Zo ervaar ik het a soonlijk", zegt Eve, doelt op twee zinsni het paaslied 'Christus gestanden' dat jaar in wordt gezongen tijdi vlöggeln in Ootmais het paasstaakslepen nekamp. Het gaat ore 'Christus is opgestar van de joden haar in het eerste en aan den Kruize voo misdaad, dat deden den door hun valset in het achtste couplet Volgens Evers is meer van deze tijd' oi den op deze manier ven kwetsen. „Zeker er zoveel veranderd t rooms-katholieke ge goed omtrent de vraag rond de krui: Evers wijst op een ve e van de bisschoppe |r* rentie, waarin staat geen sprake is var moord door de joden het licht van het pausbezoek aan Isn de passages in het G Opgestanden al helei den boze. Die druise gen alles wat de pai oJy I De tekst van de co| met de gewraakte zii Christus is opgestanè al van de joden haar I Dus zullen wij alle lijk zijn, Christus zal onze zijn, Allleluja Weest Christus' liji dachtig, Hij is er ons Paaslati achtig Geofferd aan den Km onze misdaad. Dat deden die jot hun valsen raad. All wEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Aan de kusten wisselvallig met wolken en regen, in de bergen sneeuw. Landinwaarts droger en af en toe zon. Maxima van 5 gra den in het noorden tot 12 graden in het zuiden. Zweden: Op de meeste plaatsen droog en geregeld zon. Donderdag in het zuiden bewolkt en kans op bui en. Middagtemperatuur van 5 graden in het noorden tot lokaal 16 graden in het zuiden. Finland: Af en toe zon en bijna overal droog". Maxima van 5 graden in het noorden tot 19 graden in het zuidoosten. Denemarken: Wolkenvelden, ook af en toe zon en een enkele bui, mogelijk met onweer. Maxima ongeveer 15 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Tamelijk veel wolken en enkele buien. Ook wat zon, vooral woensdag in het oosten. Middag- temperatuur van 11 graden in Schotland tot 17 graden in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Geregeld zon, maar ook kans op een enkele bui. Maxima onge veer 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vooral in het westen wolkenvel den en enkele buien. Naar het oosten toe veel droger en meer zon. Maxima van 14 graden aan de westkust tot 20 graden in de oostelijke departementen. Zuid-Frankrijk: In het westen wolken en een en kele bui. Naar het oosten toe droog en perioden met zon. Maxima donderdag rond 20 gra den. Spanje: In het noordwesten buiig. In het zuiden en oosten droog en langs de Costa's veel zon. Maxima on geveer 22 graden, langs de Golf van Biskaje veel minder warm. Portugal: In het zuiden geregeld zon. In het midden en noorden vaak be wolkt en een bui. Donderdag daar enige tijd flinke plensregen en in het noorden een stevige wind. Maxima van 15 graden bij Porto tot boven de 20 in de Al- garve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden en waarschijn lijk overal droog. Stilaan wat minder wind. Middagtempera tuur oplopend tot ongeveer 23 graden. Marokko: Westkust: droog weer met flink wat zon. Maxima van 20 graden in het noorden tot 28 in het zui den. Tunesië: Droog en flink wat zon, maar aan de noordkust eerst ook een stevi ge westenwind. Woensdag daar misschien een buitje. Maxima van 20 graden aan de noordkust tot 25 in het zuiden. Madeira: Aardig wat zon en droog. Maxima iets boven de 20 graden. Canarische Eilanden: Geregeld zon, aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvel den en droog. Woensdag tijdelijk een stevige noordoostenwind. Maxima oplopend tot lokaal bo ven de 25 graden. Duitsland: Perioden met zon, maar woens dag ook een paar regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur oplopend tot 20 graden op don derdag; woensdag in het oosten al 20 graden. Oostenrijk: Woensdag vooral in het westen nog wat regen of onweer. Daarna af en toe zon en vrijwel overal droog. Maxima donderdag rond 21 graden. Zwitserland: Woensdag nog een paar buien. Donderdag vrijwel overal droog en geregeld zon. Maxima dan rond 20 graden. Hongarije: Droog weer met veel zon en maxima tegen de 25 graden. Italië: Af en toe zon en hier en daar een bui met kans op onweer. Donder dag afnemend buiig. Maxima op lopend tot rond 22 graden op donderdag. Corsica en Sardinië: Geregeld zon en vrijwel overal droog. Maxima oplopend tot bo ven de 20 graden. Griekenland en Kreta: Weinig zon vooral in de middag en avond enkele regen- of on weersbuien. Maxima tussen 19 en 25 graden. Malta: Perioden met zon e.n woensdag nog kans op een enkele bui. Maxima oplopend tot ongeveer 23 graden op donderdag. Turkije en Cyprus: Soms wat zon, maar vaak een stevige regen- of onweersbui, met name landinwaarts. Maxima tussen 21 en 25 graden. Weerrapporten 19 04 DONDERDAG 20 APRIL 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.32 Zon onder 20.45 Maan op 22.41 Maan onder07.45 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.41 17.56 05.14 17.29 Laag 01.16 13.44 00.57 13.25 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden LE abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 ui directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) bewolkt onweer V warmtefront aük regen opklaringen Jjfck hagel y koufront lagedruk mist zonnig windrichting 19 temperatuur ft hogedruk luchtdruk in -1000- hect0 pasca| redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C, van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 Familieberichten: 023- 5317|ien 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 92|en ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30tfver 071- 5356 230 1 RUBRIEKSADVERTEirr f 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30tf 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging" UW. het automatisch afschrijven t abonnements- geld, ontvangen I betaling. VERZENDING PER PO? Voor abonnementen die per post(l jdl< worden verzonden geldt een toesli |jj J( aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASS:ei* I Voor mensen die moeilijk lezen, en hebben of blind zijn (of ei leeshandicap hebben), is een saijp i van het regionale nieuws uit het *1 Dagblad op geluidscassette bes) informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectin em Wenen Bangkok r.s. 0 11 6 0 Casablanca onbewolkt Johannesburg zwaar bew. Los Angeles half bew New Orleans licht bew. New York zwaar bew. Tel Aviv half bew Toronto zwaar bew 18 13 1.3 20 12 0.0 21 14 .0.0 17 11 41.0 29 16 0.0 10 K N H U I ONGEVALLEN DIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonde kri feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag, Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. tide nde lied

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16