eii eiden Regio PvdA opent aanval op VVD'er Vos Borden voor vluchtelingen Gemeenteraad steunt maatregelen rond komst Beatrix naar Leiden Zelfs de 'zilveren' Singelloop heeft last van bommen die er niet liggen Overschrijding Volkshuis loopt op tot bijna negen ton ti 19 APRIL 2000 Ontwikkeling bedrijventerrein )ostvlietpolder niet in gevaar' ontwikkeling van het be- •nterrein in de Oostvliet- ir in Leiden komt niet in Dat laat wethouder Rij (ruimtelijke ordening) :n. Hij reageert op het be- van minister Pronk im) om het bestemmings- op twee punten te wijzi- Volgens het departement jkkelt de gemeente met het aantal hectares voor bedrijven en creëert ze ten onrechte een landgoederenzone in de pol der. Daardoor is het bedrijven terrein niet langer een aaneen gesloten gebied, wat wel de eis was van Pronk. De uitgifte van hectares gaat gewoon begin nen, zegt Van Rij. Alleen de landgoederenzone 'wordt ge parkeerd'. ,,De rechter zal moeten beslissen wie gelijk heeft", aldus de wethouder. Oppositie wel mild voor wethouder Vervolg op voorpagina Terwijl de oppositie gisteravond wethouder Vos volledig in bescherming nam, zette de PvdA een frontale aanval in op de VVD'er. Vos nam in oktober vorig jaar de ge meentelijke herhuisvesting van PvdA-wethouder Van Rij over. PvdA-woordvoerder Van den Berg reageerde hoge lijk verbaasd op de mededeling van Vos dat hij bij de portefeuille-overdracht niet wist dat de raad nooit was geïnformeerd over de overschrijdingen. „Als de raad daar in augustus vragen over stelt, dan mag de wethou der in oktober toch wel concluderen dat de raad niet op hoogte is", stelde Van den Berg zuur. In haar ogen is Vos minstens net zo schuldig aan het niet informeren van de gemeenteraad als haar partijgenoot Van Rij. nie Schultz overhandigt de pet van Pechtold aan de loco-burge ter van Hirado. :hte paniek overvalt de leden van de Leidse culturele en eco- che delegatie in Hirado. Na een rondtocht door het histori- museum daar, komt er een verontrustend telefoontje. De loco- meester van Hirado - door het museum ingeseind dat er een igwaardigheidsbekleders langs de vitrines schuifelt - nodigt 'rlandse gasten uit meteen even langs te komen voor een of- bezoek. mverwacht uitje is leuk natuurlijk, maar dan moet je wel wat bij je hebben. Zeker in Japan wisselen gastheer en gasten bij dergelijke gelegenheden uitbundig ca deautjes uit. Zeg Hans", vraagt wethouder Alexan der Pechtold aan zijn ambtelijke steun en toever laat Goossensen, „heb jij toevqllig wat bij je?" Een tikkeltje bedremmeld, want ook de beleidsme dewerker heeft geen cadeautjes bij zich, vertrekt de delegatie naar het gemeentehuis van Hirado. Er volgt een klinkende welkomsttoespraak van de lo co-burgemeester, die er in het kort op neerkomt dat we boffen met het mooie weer en dat Hirado veel doet met de viering van 400jaar Nederland-Japan. Alexander Pechtold geeft een even welluidend ant woord, dat zich trouwens ook netzo makkelijk laat samenvatten: 'Lekker weertje inderdaad, en het is m eer die festiviteiten bij te wonen'. ip de burgemeester hojfelijk buigend zijn eregasten drie, ge- ilgens de Japanse etiquette ingepakte presentjes aanreikt, told bedankt en laat Melanie Schultz de loco-burgemeester het nutje geven waartoe de delegatieleden op het laatste moment toevlucht hebben gezocht: een petje met de Leidse sleutels. Het- petje waarmee Pechtold al twee dagen door Japan heeft gelo- maar dat vertelt hij er maar niet bij. meentehuis van Hirado herbergt voor de Leidenaars nog een ssing: de tolk is een geboren en getogen Leidenaar. Jeroen Veld- >n heet hij, en werkt sinds een halfjaar bij de Japanse gemeen- 'Idhuizen neemt zijn voormalige stadsgenoten mee naar een risch stukje Hirado: de pladts waar het eerste Nederlandse ge- i in Japan stond: de uit 1639 stammende Hollandse Factorij. In eurig aangelegd parkje staat een uitgebreide maquette naast aar fraai geconserveerde muurresten. „Ze hebben de afgelopen osten nocli moeite gespaard om dit op te knappen.Hij kijkt er eetje treurig bij. „Allemaal voorde komst van Willem-Alexan- :n uitgerekend dit onderdeel is een week geleden geschrapt. hegman foto: taco van der eb leiden ruud sep Dat hij al een half jaar geleden op de hoogte was van de mil joenenoverschrijdingen en dat verzuimde te melden aan de raad, werd Vos door de voltalli ge oppositie begripvol verge ven. „Een beginnersfout van een ezel die zich hopelijk niet twee keer aan dezelfde steen stoot", luidde de weinig flatteu ze maar politiek milde om schrijving van SP'er Vergeer. De Jong (CDA) hield het erop dat de VVD'er weliswaar een fout had gemaakt door niet direct naar de raad te stappen, maar dat hij er anderzijds 'tenminste voor heeft gezorgd dat er nu een rapportage ligt'. Vos zelf beet selectief in het stof. Hij erkende volmondig dat hij direct met de informatie naar buiten had moeten treden. „Ik had u eerder moeten infor meren. Het spijt me dat dat niet is gebeurd", aldus de WD-wet- houder, die een eenvoudige verklaring had voor het feit dat hij zijn kaken op elkaar hield. „Het is me nooit ambtelijk of bestuurlijk meegedeeld dat de raad absoluut niet op de hoogte was." Afgezien daarvan vond Vos dat hem niets te verwijten viel. „Inhoudelijk denk ik niet dat ik me hoef te schamen. Ik heb adequaat gehandeld door veel feiten boven water te krijgen." Zowel Van Rij als Vos hebben het niet informeren van de raad steeds verdedigd door erop te wijzen dat het erg lang duurde voordat ze een helder beeld hadden van de omvang van de overschrijdingen en de manier waarop die tekorten kunnen worden gedekt. Dat de cijfers nog steeds niet compleet zijn, bleek vorige week al, toen Vos tijdens de vergadering van de commissie financiën bekend maakte dat de verbouwing van het grand café in het stadhuis twee keer zo duur wordt als be groot. Hierdoor kwam het nog te dekken bedrag op ruim 11 miljoen. Gisteren meldde Van Rij tus sen neus en lippen door nog even dat dat bedrag, zoals het er nu naar uitziet, voor bijna de helft gedekt kan worden uit twee vergeten potjes. Doordat er in afwachting van de her- huisvestings-operatie de afgelo pen jaren sterk bezuinigd is op onderhoud, puilen de potjes voor onderhoud van gemeente lijke gebouwen nu uit. Van Rij hoorde niet eerder dan afgelo pen maandag dat er in die pot jes zo'n vijf miljoen gulden zit. Dat bedrag kan pijnloos wor den ingezet om de tekorten van het stadhuis te dekken. leiden Een 'mooi, rustig bordje'. Zo noemde politiek tekenaar Op land gistermiddag een groen bord met daarop het logo 'Leiden, Stad van Vluchtelingen'. Opland is de geestelijk vader van het logo en sa men met burgemeester Postma onthulde hij bij de Morspoort het eer ste van een reeks borden dat de gemeente aan de rand van de (bin nenstad neerzet. Met de borden wil Leiden de aandacht vestigen op vluchtelingen en op het feit dat zich in Leiden al eeuwen geleden nieuwkomers vestigden. Als dank voor de onthulling kreeg Opland uit handen van wethouder vluchtelingenzaken Laurier twee boeken over nieuwkomers in Leiden en een speld met het logo. FOTO HIELCO KUIPERS Motie SP-raadslid Van Dam niet aanvaard KOELEMEIJER HOVENIERS B* De hof van heden Verkoop hardhouten schermen op maat gemaakt Ontwerpafdeling, tuinaanleg- en onderhoud Purmerenderweg 43. 1461 DD Z.O.Beemster Tel. 0299-684010. Fax 0299-684042 eric-jan berendsen Kan er op zaterdag 29 april sprake zijn van een volksfeest, als het overgrote deel van de bevolking het centrum niet in kan? Op deze en andere vragen wilde SP-raadslid Van Dam gis teravond tijdens de gemeente raadsvergadering antwoord hebben van burgemeester Post ma. Volgens Van Dam zorgen de veiligheidsmaatregelen rond het bezoek van koningin Bea trix volgende week zaterdag, als zij van het Rapenburg naar de Breestraat wandelt, voor onvre de bij de bevolking. Bovendien brengen de maatregelen vol gens Van Dam de nodige bu reaucratische rompslomp met zich mee. Hij diende namens zijn partij een motie in waarin werd gevraagd de bevolking geen beperkende maatregelen op te leggen behalve die uit het oogpunt van veiligheid bij der gelijke evenementen gebruike lijk zijn. Volgens Postma kan er nog wel degelijk sprake zijn van een spontaan volksfeest voor zo veel mogelijk mensen. „Alleen, de inschatting is dat er rond de Pieterskerk te veel mensen kun nen komen als we geen toe- gangsbeperkende maatregelen instellen. We zijn met name bang voor de veiligheid van ou deren en kinderen in dat ge bied. Daarom is <ie Pieterswijk een deel van de dag beperkt toegankelijk. De bewoners kun nen met een bewonersbrief dat gebied in en uit. Het zijn brie ven en geen pasjes en een legi timatie is niet verplicht. Boven dien worden de personele gege vens die nodig zijn om zo'n be wonersbrief te verkrijgen met een vernietigd en niet voor an dere doeleinden gebruikt. Het is dus geen inbreuk op de pri vacy." Postma wees er op dat er wel degelijk is gekeken naar plaat sen waar de koningin eerder op bezoek is geweest zoals Zut- phen, Houten en Utrecht. Ook noemde hij de bezoeken van de voormalige Amerikaanse presi dent George Bush en Nelson Mandela aan de Pieterswijk. „Maar geen van die evenemen ten is vergelijkbaar met de komst van de koningin. De auto met Mandela stopte pal voor de Pieterskerk en Bush liep hoog uit een meter of tien. De wan deling van de koningin daaren tegen is uitzonderlijk lang. Na uitvoerig overleg met de politie is daarom besloten de toe stroom van publiek in te dam men. Er is op de Witte Singel, Rapenburg en Breestraat plaats genoeg voor mensen om de ko ningin te zien." Postma werd door de rest van de raad gesteund. Beter iets te forse maatregelen vooraf dan achteraf een uit de hand gelo pen volksfeest, was de mening van Hillebrand (PvdA). CDA'er Van Dijk sputterde nog wat te gen door te zeggen dat de be- wonersbrieven in zijn ogen 'overtrokken' en 'krampachtig' zijn. Maar toen Postma toezeg de dat de beperkte toegangsre geling voor de Pieterswijk vol gende week zaterdag met 'ge zond verstand' wordt gehand haafd, werd een motie van de SP, om de vele maatregelen overboord te zetten, verwor pen. Pony Scooby uit weiland gestolen )rganisatie van de Singel- is er uiteindelijk toch niet eslaagd de kruising Steen- at, Rijnsburgersingel, Mors el en Stationsweg vrij te ;en. Dat komt door de zoek- it naar vermeende blind- gers uit de Tweede Wereld- VOjlog die onlangs in de Mors- lijnsburgersingel is gehou- en de daarop volgende p van de Rijnsburgerbrug. is momenteel zo'n zooitje iet kruispunt dat het par rs van de 25ste Singelloop aanstaande vrijdag wordt ouden, is gewijzigd. On- ks verwoede pogingen om erkeersader toch nog van :ellji ^kluunplek' te voorzien, is dus niet gelukt maar er is i enkele reden tot paniek. De ruim zes kilometer lange route is al aangepast. De start is uiteraard om 19.30 uur op het NUON-terrein aan de Maresin- gel. Daar wordt trouwens gefi nisht ook. De loop voert vanaf het NUON-terrein via de sin gels naar het Noordeinde waar linksaf de Weddesteeg wordt ingeslagen. Via de Rembrandt- brug, molen De Put, Morspoort en Morssingel wordt het Sta tionsplein bereikt. Evenwijdig aan de stationstunnel wordt er tot het Schuttersveld gelopen, rechtsaf geslagen tot aan de Valkbrug om vervolgens linksaf keurig op de Rijnsburgersingel uit te komen waar de deelne mers de laatste honderden me ters moeten afleggen richting finish. Dringen bij de start van een eerdere Singelloop. De Blauwe Steen, die al 700 |aar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad Wij horen het u al zeggen: en al die bussen aan de voorkant van het station dan? Is dat niet ge vaarlijk? Nee, daar is over nage dacht. Na overleg tussen de or ganisatie van de Singelloop, de politie en vervoersmaatschap pij Connection is besloten dat alle bussen aanstaande vrijdag avond worden omgeleid via de Joop Walenkamptunnel, de verbinding van het Stations plein naar het LUMC. De bus sen rijden dan langs de achter kant van het station via de Bar- gelaan naar de Rijnsburgerweg. De omleiding geldt voor ander half uur zodat de snelle maar ook de langzame lopers een vrij en veilig parcours voor zich hebben. Er zijn dus geen kop en staartconflicten. Om 19.30 uur lost burgemees ter Jan Postma het startschot voor de trimloop voor het hele gezin waaraan ook de regionale atletiektoppers meedoen. De organisatie heeft bewust geko zen om op vrijdag 21 april te gaan lopen. Immers, een week ARCHIEFFOTO MARK LAMERS later staat de tulpvakantie voor de deur en de vrees bestond dat er veel mensen een week einde of langer op vakantie zouden gaan en daardoor niet aan de Singelloop zouden deel nemen. Een vooruitziende blik kan de organisatie niet worden ontzegd. Want als klap op de vuurpijl komt koningin Beatrix ook nog naar Leiden, op zater dag 29 april. En gezien de ex treme veiligheidsmaatregelen rond haar bezoek zou een Sin gelloop op vrijdag 28 april tot een imposante bos grijze haren bij politie en gemeente hebben geleid. De startnummers kosten vijf gulden in de voorverkoop en vanaf aanstaande vrijdagavond 18.00 uur op het startterein één piek extra Dat geld gaat naar goede doelen: Club 58 in Lei den en activiteitencentrum Ga ding in Leiderdorp. Want al sinds de eerste edities heeft de Singelloop een speciale band met organisaties van gehandi capten. Club 58 zit aan de Ga- briël Metzustraat en organi seert vrijetijdsactiviteiten voor mensen met een verstandelijke handicap. Dat wisselt van mu ziek, toneel en een eetcafé tot sport. Er zijn ruim 250 leden maar diverse 'sozen' zijn ook voor niet-leden toegankelijk. De zeven medewerkers van .Club 58 worden gesteund door meer dan 120 vrijwilligers. Met het geld van de Singelloop wil Club 58 een nieuw podium in het toneel- en muzieklokaal bouwen. Activiteitencentrum Gading aan de Hoogmadeseweg gaat binnen Leiderdorp verhuizen naar Griffioen. Gading houdt zich bezig met dagbesteding voor mensen met een lichame lijke handicap. Dat varieert van werkopdrachten tot computer- groepen naar sport en ont spanning. Met het geld van de Singelloop wil Gading bij het nieuwe onderkomen graag een tuin aanleggen met fraai meu bilair en een blokhut. eric-jan berendsen leiden eric-jan. berendsen Uit een weiland aan de Ein- steinweg is onlangs een pony gestolen. Scooby, een merrie van 18 jaar oud, werd daar door haar eigenaresse gisterochtend niet meer aangetroffen. Het beest is waarschijnlijk maan dagnacht verdwenen. Scooby is bruin, heeft bruinzwarte ma nen, een wit voetje aan het rechter achterbeen en een witte vlek op het voorhoofd. De eigenaresse mevrouw Van der Bent staat voor een raadsel. „Gisterochtend stond het hek open en was Scooby verdwe nen. Het gekke was echter dat ze daar samen met twee andere pony's stond die niet weg zijn." Van der Bent vermoedt dat Scooby is meegenomen omdat de dieven haar leuk en aardig vonden of anders 'voor de han del'. „Dan wordt ze op de een of andere paardenmarkt ver kocht." Wie Scooby heeft gezien kan 071-5212585 bellen. leiden ruud sep De renovatie van het Leidse Volkshuis heeft de gemeente uiteindelijk bijna negen ton meer gekost dan was begroot. Dat melden burgemeester en wethouders in antwoord op schriftelijke vragen van de fractie van GroenLinks. De overschrijding is een ge volg van een groot aantal extra uitgevoerde werkzaamheden. Tot nu toe werd rekening ge houden met vier ton extra uit gaven. Dat geld was nodig om monumentale details die tij dens de renovatie werden ont dekt te kunnen restaureren. Doordat de rekening hoger uitvalt, heeft de renovatie van het Volkshuis de gemeente uit eindelijk bijna 3,5 miljoen gul den gekost. Begroot was 2,6 miljoen. Dat bedrag is exclu sief de kosten voor de inrich- j ting van het gebouw. De Leid- se welzijnsorganisatie (LWO) j telt daarvoor nog eens ander- 1 half miljoen gulden neer. Het nieuws over de over- j schrijding bij het Volkshuis is sinds eind vorige maand be kend bij burgemeester en wet houders. In de antwoorden op de vragen van GroenLinks er kennen B en W dat ze die in formatie toen direct aan de raad hadden moeten doorge ven. „Wij hebben helaas ver zuimd uw raad hiervan op de hoogte te stellen", luidt het antwoord. De Leidse politiek is door het rumoer rond het maandenlang zwijgen over miljoenoverschrijdingen bij de i verbouwing van het stadhuis op dit moment bijzonder ge spitst op het direct melden van tegenvallers.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15