Het tweede leven van de Mir Stormen Jupiter gevolg van vocht De wisseltruc In Natura m 1ENSDAG 19 APRIL 2000 i fairs- c eva ocen' vaarc Vert nee: Ergens in de laatste twee weken van april is hij terug, de koekoek. Uiterlijk op Koninginnedag Al in juli vertrek ken de eerste vogels weer naar hun winterkwartieren in Afrika. De koekoek is een rusteloze zwerver. Hij gedraagt zich alsof hij voortdurend wordt opgejaagd. Schuw en nerveus is hij. Iedereen kent zijn roep, maar slechts wei nigen zien hem in levende lijve. Toch is het geen angst die ten grondslag ligt aan die schijnbare nervositeit. Het is de voedselkeuze. De koe koek voedt zich uitsluitend met grote, harige rupsen en, waar deze niet voorhanden zijn, met sprinkhanen. Beide prooidiersoorten komen dikwijls in kleine gebieden in grote aantallen voor: het zijn dieren die gemakkelijk plaatselijke plagen vormen. De koekoek trekt noodge dwongen van plek naar plek, waarbij hij soms flinke af standen moet afleggen. Daar waar hij zijn favoriete rup sen vindt, zal hij een poosje blijven om vervolgens een nieuw rupsengebied te gaan zoeken. Dit rusteloze ronddolen is er waarschijnlijk de oorzaak van dat hij zich er niet toe kan zetten een eigen nest te bouwen en zelf zorg te dragen voor het grootbrengen van zijn nageslacht. Zoals zakendeden of op internatio naal niveau werkzame politici, die telkens van woon plaats veranderen, hun kinderen in een internaat onder brengen of in een gastgezin plaatsen, zo laat ook de koe koek anderen opdraaien voor de verzorging en opvoe ding van zijn kroost. Dat hij zich er al doende met een jantje-van-leiden van afmaakt, is echter een misvatting. De keuze van de juiste verzorgingsouders is namelijk een hele klus. Het is het oofiü koekoeksvrouwtje dat deze taak op zich neemt. In haar woongebied is ze onafgebroken bezig met het yolgen van de ontwikkelingen in de nestbouw van allerlei ande re vogels. Straks zal ze tien tot vijftien eieren moeten on derbrengen en dus dient ze, omdat ze in elk 'gastnest' slechts één ei legt, tien tot vijftien nesten in de gaten te houden. Voor die tijd heeft ze al een keuze moeten maken uit de aanwezige vogelsoorten. Lang niet alle vogels lenen zich immers voor het grootbrengen van een koekoeksjong. Alleen insecteneters komen in aanmerking. En dan nog ,alleen de insecteneters die niet veel oog hebben voor het 'uiterlijk van hun eieren. .Weliswaar produceert de koekoek eieren die bedrieglijk veel lijken op die van de kandidaat-pleegouders, maar er zijn vogels die zich beslist niet bij de neus laten nemen. Graspieper, kleine karekiet en vooral de heggenmus zijn het gemakkelijkst te bedotten. Vaak legt de koekoek zich toe op het beduvelen van één van hen. Zo zijn er bijvoor beeld 'karekietkoekoeken', 'graspieperkoekoeken' en 'heggemuskoekoeken'. Er zijn ware specialisten bij! 'Zoals gezegd: het nest van de toekomstige pleegouders wordt nauwlettend geobserveerd. Zo gauw er een paar 'eitjes in liggen, komt vrouw koekoek in actie. Wanneer de vogels even niet thuis zijn, slaat ze toe. Om de een of 'andere reden altijd 's middags. Ze neemt een eitje in de isnavel, legt zelf bliksemsnel een ei, slikt het geroofde ei- tje in en maakt dat ze wegkomt. Binnen tien seconden is de verwisseling een feit. Vergelijk dat eens met de schar- Kj relkip, die wel een half uur op het nest zit om daarna luid kakelend haar prestatie te bejubelen. .Wanneer de pleegvogels terugkomen, merken ze niets van de wisseltruc. Ze zetten zich braaf aan het broeden. Al vlug komt een ei uit: het koekoeksei. Dat is altijd het eerste, aangezien een koekoeksei slechts kort bebroed hoeft te worden. Het is een groot en lelijk jong dat ter wereld komt. Hoewel deze indringer zich natuurlijk van geen kwaad bewust is, gedraagt hij zich meteen als de handlanger van zijn ouders. Hij neemt de andere eieren stuk voor stuk op de rug en werkt ze óver de rand van het nest. De pleegouders kijken gelaten toe. Een verwerpelijke vorm van tolerantie, maar het crimi- |nele gedrag van de kleine koekoek is begrijpelijk. Om snel te kunnen groeien heeft hij de hoeveelheid voedsel nodig voor een heel nest zangvogeltjes. Wanneer hij het levenslicht ziet bedraagt zijn gewicht een gram of drie. Drie weken later, vlak voordat hij uitvliegt, weegt hij honderd gram: een verdertigvoudiging! Andere kinderen jaan tafel kan hij dus beslist niet gebruiken. Daarom: weg jermee! Alles is voor hem. Geen bodemlozer put dan een ':oekoeksjong. De pleegouders sjouwen zich het apezuur met insecten en rupsen. Wanneer ze deze in de koe- [koeksbek proppen, verdwijnen ze er zelf ook bijna in! Zo jgroot is de opengesperde snavel. Het is een wonder dat Holle Bolle Gijs niet ook zijn stiefouders opschrokt. "I" Intussen heeft ma koekoek ook de overige twaalf of der tien eieren ondergeschoven bij diverse vogelfamilies. Daarna is het werk gedaan. In juli of in begin augustus vertrekken alle koekoeken richting Afrika. Daar zijn altijd rupsen, in plaats van, zoals bij ons, voornamelijk in de ilente. THEO SCHILDKAMP Het Russische ruimtestation Mir zucht en kreunt van ouder dom. Commandant Sergej Zal- jotin kijkt na de koppeling van de Sojoez TM-30 met de Mir nogal vermoeid in de camera. „Zankjoe MirCorp", zegt hij met zwaar Russisch accent. De kosmonaut bewijst lippen dienst aan het bedrijf MirCorp, dat de geldschieter is van de bijzondere missie. „The Mir is manned and ready for busi ness", zegt Zaljotin. De Mir is bemand en klaar voor zaken. Want er lonkt een tweede leven voor de Mir als mogelijk ruim tehotel, medisch lab, telecom- satelliet of als decor voor recla mespots, advertenties en inter netactiviteiten. Maar ruimterei ziger Sergej kent de wetten van de commercie nog onvoldoen de. Per ongeluk schermt hij met zijn lichaam het spandoek af met daarop het logo van Mir Corp. De onderneming bestaat bij de gratie van een excentriek inter nationaal gezelschap. De eigen zinnige Amerikaanse miljonair Walt Anderson en de Indiase internetmiljonair Chirinjeev Kathuria zijn met het voormali ge Russische staatsbedrijf Energija de voornaamste geld schieters. Het trio koos Neder land als toekomstige vestigings- plek. Voorlopig is er alleen een postbus in Utrecht bij advoca tenkantoor Van Riet Associees. „Het zou toch leuk zijn als bier brouwer Dommelsch een recla mespot opneemt die zich echt in de Mir afspeelt", zegt advo caat Winnibald Moojen, zaak gelastigde van MirCorp in Utrecht. „Medische experimen ten in de ruimte zijn mogelijk. En vanuit de Mir kunnen prachtige plaatjes worden ge maakt die weer op het internet gezet kunnen worden. Mis schien kunnen er ook tv-uit- zendingen vanuit het ruimte station worden verzorgd." Wordt de ten dode opgeschre ven Mir echt uit de mottenbal- len gehaald? De Russen hebben tot nu toe van alles geprobeerd om hun nationale trots on danks geldgebrek langer in de lucht te houden. Zo spraken ze met de Chinezen over verhuur. Er werd ook onderhandeld met een dubieuze Engelse zaken man die een fortuin toezegde, maar het geld niet had. Een filmproducer droomde tever- Er lonkt een tweede leven voor het Russi sche ruimtesta tion als mogelijk ruimtehotel, me disch lab, tele- comsatelliet of als decor voor recla mespots, adver tenties en inter netactiviteiten. FOTO REUTERS geefs van de ultieme science fictionfilm in de ruimte. Mir Corp deed als enige boter bij de vis. Anderson en Kathuria kwa men echt met geld over de brug. De Amerikaanse ruimtevaartor ganisatie NASA en haar Euro pese evenknie ESA zijn niet blij met het langere leven van de Mir. De fixatie van de Russen doorkruist mogelijk internatio nale afspraken: de financiering van een nieuw ruimtestation. „De Russen spelen gevaarlijk spel", zegt D. de Hoop van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruim tevaart. „Internationaal zijn we net bezig een nieuw ruimtesta tion te bouwen, het Internatio nal Space Station (ISS). De Mir is sterk verouderd en heeft zijn levensduur ver overtroffen. Dit ruimtestation opkalefateren lijkt me verloren geld. Het kan beter in de ISS worden gestopt. Het zal wel door de nationale trots komen dat de Mir nog steeds in bedrijf is. Persoonlijk vind ik het een doodlopende weg." De Hoop is sowieso wars van te veel commercie in de ruimte. „Reclame voor hamburgers hoort daar niet thuis. Ik kan me wel voorstellen dat bierbrouwer Dommelsch een experiment fi nanciert om te kijken of bier in de ruimte nog schuimt." De tweekoppige MirCorp-crew bekijkt momenteel aard en om vang van de vele mankementen aan het station. Het duo gaat onder meer op zoek naar een lek waaruit tergend langzaam lucht ontsnapt. Er is voorzorgs- halve een extra voorraad zuur stof aan boord. Het 14 jaar ou de station kampt bovendien met chemische verontreiniging, roest en metaalmoeheid. Repa ratie gaat zeker 300 miljoen gul den kosten. MircCorp hoopt het bedrijfsle ven te interesseren voor de fi nanciering van de opknap beurt. Het is de bedoeling dat het bedrijf later dit jaar in Lei den of omstreken neerstrijkt. „Maar eerst moet het business plan klaar zijn", zegt zaakgelas tigde Moojen. Misschien blijkt dat het station toch niet op te knappen is tegen een redelijke prijs. Dan gaat het hele feest niet door. HENK VAN ESS De gigantische wolkenwervelin gen op de reuzenplaneet Jupi ter ontstaan vrijwel zeker door verticaal gerichte vochttrans- porten. Dat betekent, dat de oorzaak van de geweldige stor men op Jupiter dezelfde is als die van de grote tropische cy clonen hier op aarde. Die op Jupiter zijn alleen nog véél gro ter en krachtiger, met snelhe den van zo'n 700 kilometer per uur. Het is voor het eerst dat men een duidelijk beeld heeft gekre gen van de letterlijk en* figuur lijk diepe oorzaak achter de woeste wervelingen op Jupiter. De waarneming kwam tot stand met het instrumentarium van de al enige jaren door het Jupi- tersysteem zwervende aardse sonde Galileo. De sonde be schrijft uitgestrekte en uitge kiende banen door dat systeem en doet daarbij beurtelings een van de vier grote manen (Callis- to, Europa, Io of Ganymedes) en de reuzenplaneet zelf aan. Amerikaanse onderzoekers, verbonden aan diverse institu ten en universiteiten, kozen twee van de vele duizenden stormen uit die op de naar de aarde gezonden Galileobeelden zichtbaar waren. Eén van deze twee stormen werd tot in detail geanalyseerd. De beelden werden in mei vorig jaar gemaakt toen de ruimte sonde dicht langs Jupiter trok. Het onderzoek aan de storm nam een aantal maanden in be slag en de resultaten ervan zijn bekend gemaakt in het weten schappelijke tijdschrift Nature. De storm in kwestie was een 4000 kilometer lange en bijna 2000 kilometer brede, turbulen te cilinder die zich, over een ni veauverschil van maximaal 50 kilometer, hoog in de Jupiterat- mosfeer afspeelde. Deze storm zou op aarde dus gemakkelijk heel Europa hebben kunnen bedekken. „We hebben twee stormen op de Galileobeelden uitgekozen", zegt dr A. P. Ingersoll van de af deling Planetaire Geologie van het California Institute of Tech nology (CalTech) in Pasadena en een van de mede-auteurs van de twee artikelen in Nature. „Die twee hebben we geduren de ten minste een halve om wenteling van de Jupiterbol kunnen volgen op de Galileofo- to's met de bedoeling ze ook aan de nachtzijde te kunnen onderzoeken op eventuele blik- semontladingen. Bliksem is al eerder op Jupiter waargeno men, maar totdat de Galileo bij Jupiter arriveerde is nooit echt duidelijk geworden in welke at mosferische verschijnselen die ontladingen zich voordoen." Het bleek dat de aan de nacht zijde door de Galileo waargeno men bliksemontladingen geas socieerd konden worden met de twee stormen. „Bliksemontladingen zijn op aarde het directe gevolg van omhoog gerichte stromingen van relatief warm vocht", aldus Ingersoll. „Dit proces ligt aan de basis van het ontstaan van FOTO CPD/NASA tropische stormen, zoals orka nen en cyclonen en is het sterkst in de waterrijke gebie den rond de Evenaar. Dood- simpel omdat het water daar het warmst is. Door de stromin gen worden enorme hoeveelhe den energie omhoog gepompt en dat uit zich weer in de ver woestende kracht van de be treffende storm." Op Jupiter ligt hetzelfde proces ten grondslag aan de daar heer sende stormen. De waargeno men bliksemontladingen vor men op zichzelf al een onwrik baar bewijs voor verticaal ge richte vochtstromingen, maar ook de vochtige bestanddelen zijn door de spectrometers van de Galileo in de ruim 50 kilo meter hoge wolken van de stor men geregistreerd. Het blijkt in derdaad om veel waterdamp te gaan, maar men heeft ook spo ren van ammoniak en methaan gevonden. „In de storm die we diepgaand analyseerden zijn snelheden waargenomen tot bijna 200 me ter per seconde", zegt Ingersoll. „Dat is een snelheid die zelfs nog groter is dan de windbewe- gingen in het meest verwoes tende type tornado: type vijf. Maar op Jupiter is de uitgeoe fende kracht nog veel groter omdat de luchtdruk in het ge bied waar die windsnelheden gemeten zijn twee tot drie maal groter is dan hier op zeeniveau. Supersuperorkaanloacht dus. Zoiets als windkracht 20 of 30. Zelfs het sterkste gebouw zou worden platgewalst." Van dergelijke stormen zijn er elk moment duizenden van in de turbulente atmosfeer van de gasreus Jupiter, die ruim dui zend maal groter is dan de aar de. Alvorens te verdwijnen leve ren ze hun voor ons onmetelij ke hoeveelheden energie af in een van de twee donkere, equa toriale gordels. Deze gordels zijn in feite te beschouwen als reusachtige, ziedende draaikol ken die de gehele planeet om vatten. Aan de rand van een van die gordels bevindt zich de zogeheten Grote Rode Vlek (Great Red Spot, GRS): dé maal stroom in ons zonnestelsel; de moeder der cyclonen en groot genoeg om onze hele aarde in te laten verdwijnen. „Ongeveer twintig procent van alle bewegingsenergie in Jupi- ters atmosfeer komt terecht in de GRS", legt Ingersoll uit. „En zijn de stormen die wij bestu deerden na één of hoogstens enkele dagen verdwenen, de GRS bestaat zeker al vier eeu wen. Door de eerste telescopen die in de eerste helft van de ze ventiende eeuw op Jupiter wer den gericht, was hij al te zien." Wat daar voor windsnelheden en krachten heersen gaat ons voorstellingsvermogen ver te boven. Maar men denkt nu in elk geval te weten wat er aan ten grondslag ligt: opstijgende nattigheid. BEN APELDOORN pp UU Z Z Z Z E E L ogram ontaai: 1Dat dier bevindt zich in of onder het •rigc' B); 5. Die kopie is te onrustig (8); 6. Discipline w,lbi Herscheiding (4); 8 Er zit muziek in een ktuk (4); 10. Wordt weer in allegro bespeeld, rnoot (5); 12. Vreemde intriges komen altijd "achts (5). aal: 1 Mooie jongen die in bloei kan staan Zie je ze eenmaal in de stad Kopenhagen? „—Zijn activiteit is levensgevaarlijk! (5); j^Jgeren met toekomst (5); 7. Gebied in de groei De voortgang van een wedstrijd (4); 11Wie blijft erbij (3). ■■i REDACTIE MARCOT KLOMPMAKER 023-5 150 261 Diesel bevordert algenplaag De algenplagen die de afgelopen jaren de Zuid- en Westeuro- pese kusten hebben geteisterd, worden behalve door voe dingsstoffen als nitraten ook door in zee gelekte diesel veroor zaakt. Vele in diesel aanwezige scheikundige verbindingen zijn giftig voor kleine planktonschaaldiertjes. In het bijzonder voor de minuscule roeipootkreeftjes die een belangrijke rol spelen in de beheersing van de algengroei. Volgens een studie van Duitse en Amerikaanse biologen in het vaktijdschrift 'Environmental Science and Technology' zijn het vooral de in diesel aanwezige polycyclische aromatische koolwaterstoffen die schade aanrichten aan de microfauna in de oceanen. Jaarlijks vloeien zowat 170.000 ton van deze stof fen in zee. Hele kleine hoeveelheden ervan kunnen volgens de biologen al aanzienlijke schade aanrichten in de planktonpo pulaties langs de kusten. De wetenschappers hebben in talrijke experimenten kunnen aantonen dat olievervuiling en vooral diesel tot ingr ijpende veranderingen in de structuur van plankton kunnen leiden. Dat heeft niet alleen een woekering van algen tot gevolg, maar ook van bacteriën, die op hun beurt de zuurstofcirculatie in het zeewater beïnvloeden waardoor de visstand in gevaar komt. Wikke besnijdt kever Jaarlijks teistert de geelzwart gestreepte Coloradokever aard appel- en tomatenplanten. Het fraaie, maar vernietigende in sect wordt steeds ongevoeliger voor bestaande pesticiden. Ook tegen nieuwe middelen, zoals imadaclopride, ontwikkelt de kever resistentie. Daarom wordt gezocht naai- biologische be strijding door natuurlijke vijanden. Grote kanshebber hierbij is harige wikke. Een strooisel van dit onkruid in een tomatenveld halveert de schade door insectenvraat. Zo blijkt uit onderzoek aan de universiteit van Beltsville in Maryland. De harige wikke werd geplant in de herfst en gemaaid in het voorjaar. De uitgestrooide wikkeplant blijkt de beweging van de kevers tussen de aardappelen en tomaten te vertragen, waardoor de schade flink vermindert. Op een proefveld toma ten was het effect net zo groot als na toepassing van insectici den. Wikke is volgens de onderzoekers daarom een belangrijk middel om pesticidengebruik in te dammen. Bovendien voegt wikke stikstof toe aan de bodem. Twee vliegen in een klap dus. De onderzoekers gaan de proef nu in praktijk toepassen. Vette moeder, magere big Vette zeugen kunnen magere vleesvarkens voortbrengen, om dat bepaalde erfelijke eigenschappen alleen via de vader of de moeder worden doorgegeven. Onderzoekers van de Universi teit Wageningen hebben vijf nieuwe genen ontdekt bij var kens. De gevonden genen beïnvloeden spekdikte en vleeskwa liteit. Opvallend is dat vier van de vijf genen overerven via zo genoemde inprenting, waarbij het gen van een van beide ou ders niet tot expressie komt. „Dat heeft grote economische voordelen voor de fokker", meent projectleider Johan van Arendonk. De consument wil namelijk geen karbonade met een vetrandje. En de fokker wil juist het liefste vetreserve bij de fokzeug, vanwege het voordeel bij het groot brengen van vele biggen. „Tot nu toe was het zoeken naar een compromis. Maar nu kunnen we een magere foklijn van beren kruisen met een vettere zeuglijn. De vette speldaag van de moeder zet zich niet door bij haar nakomelin gen." De Wageningse onderzoekers kwamen tot hun ontdekking door het kruisen van een Nederlands cultuurvarken met bet Chinese ras Meishan, beter bekend als hangbuikzwijn. Van de achthonderd verkregen biggen waren de genetische eigen schappen bekend. De vleeskwaliteit van de kruisingen werd bij de slacht geanalyseerd. Hieruit bleek dat sommige genen van de vader geen invloed hadden op het uiterlijk van hel var ken. Bacterie dimt methaangas Door elke dag wat methaan afbrekende bacteriën te mengen door hun voer dragen koeien en schapen minder bij aan het broeikaseffect. Hun methaanuitstoot loopt met een vijfde te rug. Schotse wetenschappers melden dat in de New Scientist van 15 april. Het effect van methaangas op de opwarming van de aarde is twintig keer zo groot als dat van koolzuur, het andere broei kasgas. In Europa dragen herkauwers voor een derde bij aan de vervuiling met methaangas. Daar kan flink wat af als de dieren bacteriën krijgen die methaan omzetten in het minder schadelijke koolzuur. „Koolzuur is veruit de minst kwade van de twee", zegt Jamie Newbold van het Rowett Research Insti tute in Aberdeen. Herkauwers hebben vier magen. In de voormaag wordt me thaangas gemaakt bij de afbraak van veevoer. Het onder zoeksteam bekeek twaalf bacteriën die minder van dit gas produceren nadat ze zijn gemengd met maagzuur. Als beste komt Brevibacillus parabrevis uit de bus. Deze bacteriestam zet de helft van het in de maag gevormde methaan om in koolzuur. Dagelijks tien gram bacteriën toevoegen aan het voer is vol doende. Newbold heeft berekend dat dit de totale Europese methaanproductie kan terugbrengen met vier tot vijf pro cent. „Dat is de helft van wat is overeengekomen in Kyoto om de opwarming van de aarde tegen te gaan", aldus de on derzoeker. Houtlij m van meel Het binnenhuisklimaat kan verbeteren door gebruik van hout wanden die worden gemaakt met milieuvriendelijke bindmid delen op basis van zetmeel. Aan de universiteit van Peoria, Illi nois, is een middel bedacht dat petrochemische stoffen in houtlijm kan vervangen. Het plakmiddel is een combinatie van maïszetmeel, alcohol, latex en citroenzuur. Het berei dingsproces vereist geen vluchtige formaldehyde en fenolen, zoals bij de gangbare houtplaksels. Dat verlaagt het gezond heidsrisico voor mensen, zowel voor de constructeurs als voor de bewoners van huizen die ermee worden uitgerust. Aan de met zetmeel verlijmde houtproducten, zoals multiplex, kan ook een vuurwerend middel worden toegevoegd. Dat maakt het geschikt voor toepassing in de keuken. Voor toepas singen buiten is vooralsnog de vochtbestendigheid een pro bleem. HEINZ Oplossing van dinsdag: rust-steur-Ulster lans-slang-lnslag maat-amati-Tatami asla-scala-Schaal deeg-gedoe-Tegoed kees-reeks-Ekster omen-molen-Lamoen palm-ampel-Lampet veer-oever-Eervol laan-slaan-Nasaal UITSTELLEN STA OP TpAMPALTS, ££T rJ/£TOP, JA POO/S A£££MAAL <5£JAT

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11