Éê0 r 'Nieuwe gietwalsinstallatie weerspiegelt koers Corus' 'Echte doorbraak internet niet te stuiten' Economie Internet maakt kloof jong en oud groter W ir5* Mr -)AC 18 APRIL 2000 lerij Stena Line in de etalage jjolmi De Zweedse rederij Stena Line is te koop. Dat heeft teurS. Olssen verklaard in een gisteren gepubliceerd inter- ■jpfü met de Zweedse zakenkrant Dagens Industri. Door de af- (fing van belastingvrije verkoop in de Europese Unie heeft ,edrijf >n 1999 op een omzet van omgerekend 1,9 miljard »n 131 miljoen verlies geboekt. De rederij, die onder meer iute tussen Hoek van Holland en Harwich bevaart, staat voor een overname. Stena Line behoort tot de grootste lienstmaatschappijen ter wereld en vervoerde in 1999 10,4 ien passagiers over twaalf verbindingen in Scandinavië, >land. Polen en de Britse eilanden. I'inmissie gaat WAO analyseren hdam Een commissie van wijze mannen en vrouwen gaat iliatief van FNV en VNO-NCW analyseren hoe het nu pre- net de WAO zit. „We willen eens rustig gaan kijken wie er de WAO zit, welke mensen er nog kunnen werken en hoe omt dat de er weer mensen arbeidsongeschikt raken", licht voordvoerder van de FNV toe. De sociale partners willen et kabinet zijn fiat geeft aan het initiatief, omdat dat de sta in de commissie van wijzen verhoogt. De FNV verwacht ninister Vermeend van sociale zaken het plan zal omar- „Het gaat om een serieuze poging van FNV en VNO-NCW inzicht te krijgen in een groot probleem." eiliging is lucratieve handel burg Beveiligingsbedrijven hebben hun omzet in vier jaar Ie helft zien stijgen tot 1,4 miljard gulden in 1998. Steeds van deze bedrijven doen ook rechercheklussen. De omzet an steeg in 1998 met veertien procent ten opzichte van Naast beveiliging en recherchewerk exploiteren deze be en steeds vaker een alarmcentrale, blijkt uit cijfers van het In 1998 haalden de Nederlandse beveiligers twintig pro- meer omzet uit deze nieuwe handel. De groeiende branche in vier jaar het aantal banen met bijna de helft zien stijgen 3.000 in 1994 naar 19.000 naar in 1998. ite Westland/Utrecht omhoog rdam Westland/Utrecht Hypotheekbank verhoogt vanaf aag sommige rentetarieven. Het gaat alleen om leningen >en rentevaste periode van één of twee jaar. De rente gaat 1,2 procentpunt omhoog. Het meest gebruikte tarief, vijf aste rente voor een spaarhypotheek, is ongewijzigd 6,5 nt. obiele' miljardendans bijna gelopen De miljardendans om de felbegeerde vijf Britse licen- oor mobiele telefonie is bijna voorbij. Voor de vergunnin- lie netwerken toestaan voor zeer snel data- en videover ia de zaktelefoon, zijn nog zes bedrijven in de race. Giste- esloot het Spaanse Telefonica niet meer mee te doen, eer eden dat al zes andere partijen. De grootste winnaar na een maand bieden, is de Britse regering. Dit omdat de zes ebleven bedrijven in totaal ruim 21 miljard pond (78 mil- ulden) voor de nieuwe licenties over hebben. Analisten :n vooraf gerekend op een opbrengst van zo'n 18 miljard. ib Karcher neemt De Waard over •WADDiNxvEENRaab Karcher Bouwstoffen Nederland in heeft gisteren een principe-akkoord gesloten voor de ame van branchegenoot De Waard Bouwmaterialen in inxveen. De Vughtse bouwmaterialenleverancier heeft in md 26 vestigingen, 750 medewerkers en een omzet van ïiljoen gulden. De Waard is goed voor een omzet van 250 en en opereert vanuit twaalf vestigingen met driehonderd werkers. Raab Karcher bereikt daarmee een nagenoeg lan- dekking. Beide bedrijven werken al samen op markering en als inkooporganisatie onder de naarii Cibec. De over heeft volgens dé directies geen negatieve gevolgen voor irsoneel. A: Nieuwe roeren voor Boeing 737 ;ton Een commissie van de Amerikaanse federale aartdienst (FAA) heeft aanbevolen veranderingen aan te n in de roeren van de Boeing 737, het meest gebruikte iersvliegtuig ter wereld. De raad wil dat de roeren, waar- et vliegtuig naar links en naar rechts bewogen wordt, va arden geinspecteerd, zo meldde een hoge FAA-functiona- teren. De aanbevelingen zullen worden opgenomen in borlopig rapport dat in juni openbaar gemaakt zal worden. Q3$ iding voor het instellen van de adviesraad zijn twee onge- 1991 en 1994 met 737's waarbij zich roerproblemen eden. Bij de beide ongelukken kwamen 157 mensen om. iderden arrestaties IMF-betoging ofili 'Gton De politie in de Amerikaanse hoofdstad Washing- 16.8; «ft gisteren tijdens de laatste dag van de voorjaarsverga- van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) zo'n zes- 22.8C :rd betogers gearresteerd. Agenten gebruikten traangas en Til 5Pray te8en demonstranten. De betogingen van giste- Dkken naar schatting vijduizend mensen. Een dag eerder en zelfde aantal de straat op gegaan. In totaal zijn ruim betogers opgepakt. De autoriteiten van Washington schat- kosten van het politieoptreden van de laatste dagen op drag van tussen de 10 en 11 miljoen gulden. penrecord voor veiling Flora Vestiging Rijnsburg van veiling Flora kijkt terug op )ed bolbloemenseizoen. Voor het eerst in de geschiedenis ïveiling is een recordomzet van 150 miljoen gulden ge- Koper S. Jones van Tulip Export uit het Noord-Hollandse ikarspel plaatste gisteren een order, waardoor het record- gvverd behaald. Het record is een gevolg van de hoge prijzen voor tulpen. De aanvoer van tulpen lag 4,8 pro- iger dan vorig jaar. De grote vraag zorgde vervolgens voor prijzen. e-premier China op bezoek bij TNO FOTO ANP ED OUDENAARDEN De Chinese vice-premier Li Lanqing liet zich gisteren liden bij TNO Wegtransportmiddelep in Delft. Hij bleek geïnteresseerd in de emissievoordelen van het gebruik G als autobrandstof. Li Lanqing werd in het Motoren e Laboratorium op de hoogte gesteld van de jongste test ten van enkele Chinese auto's en een busmotor. De Chi- Minister Jorritsma stelt fabriek in gebniik DEN HAAG Gffo De voorsprong van jongeren op ouderen als het gaat om kennis, gebruik en toepassing van internet is enorm. Een meerderheid van de Neder landers 'surft' nooit op het net. Dat blijkt uit een NIPO- onderzoek in opdracht van telecombedrijf Talkline onder ruim 1.000 Nederlanders van 12 jaar en ouder. De digitale achterstand van vooral ouderen is aanzienlijk. De groep die er geen gebruik van maakt, vindt de drempel om zich op internet te bege ven te hoog. Zij denkt dat in ternetten moeilijk is en vindt de aandacht voor internet overdreven. Ruim tachtig procent van de 55-plussers zegt minder te weten van in ternet dan de gemiddelde Nederlander. Begrippen als e-mail, surfen en helpdesk vormen voor de meerderheid van de niet-ge- bruikers een belemmering om hun eerste schreden te zetten op de digitale snelweg. Ook een term als e-commer- ce is maar bij 23 procent van de Nederlanders bekend. Daar staat tegenover dat 42 procent wel eens surft over het internet. Internet zorgt ook voor een kloof binnen gezinnen, aldus de onderzoekers. Ouders en kinderen weten van elkaar niet waarmee ze zich op in ternet bezighouden. Kinde ren blijken minder te surfen, e-mailen, chatten en spelle tjes te spelen dan hun ouders denken. Omgekeerd blijkt dat kinderen hun ouders onder schatten: die zitten vaker achter de pc dan hun kroost denkt. Verdeeldheid over initiatiefwet benoeming commissarissen Minister Jorritsma stelde gisteren de gietwalsinstallatie van Corus Umuiden officieel in gebruik. De installatie moet jaarlijks 1,3 miljoen ton staal leveren voor onder meer de verpakkings- en automobielindustrie. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER MARISA BERETTA De gietwalsinstallatie van Corus IJmuiden weerspie gelt de weg die het interna tionale staal- en alumi- niumconcern is ingesla gen. „Tegen lagere kosten een hoogwaardig product maken", sprak Corus-top- man J. Bryant gistermid dag tijdens de officiële in gebruikname van de fa briek waar ultradun staal wordt gemaakt. UMUIDEN PIETER VAN HOVE De totale kosten van de instal latie, die het proces van staal- gieten en walsen combineert, liggen rond de 700 miljoen gul den. Bryant acht dergelijke in vesteringen noodzakelijk wil Corus in de toekomst haar top positie op de staalmarkt kun nen handhaven. Zijn collega A. van der Velden ziet bovendien als groot voor deel dat de afnemers vanwege het samentrekken van verschil lende fasen niet meer zo lang op het eindproduct hoeven te wachten. Momenteel ligt tussen de bestelling en de uiteindelijke aflevering een periode van drie maanden. Van der Velden hoopt dat de gietwalsinstallatie de wachttijd beperkt tot drie weken. Dit moet eind volgend jaar zijn bereikt. Op die manier, zo stelde hij, kan beter op de wensen van de klanten worden ingespeeld. De gietwalsinstallatie moet jaarlijks 1,3 miljoen ton staal opleveren voor onder meer de verpakkings- en automobielin dustrie. Waarschijnlijk volgend jaar wordt naast de bestaande productielijn een tweede lijn gebouwd, waardoor de totale jaarproductie toeneemt tot twee miljoen ton staal met een dikte van ongeveer één milli meter. Hiervoor is een investe ring nodig van ongeveer 200 miljoen gulden. Een gedeelte van het staal heeft al een bestemming. Corus maakte gisteren bekend een joint-venture aan te willen gaan met Wuppermann Industrie BV, dat al jarenlang actief is in de verzinkerij. De onderne ming, die onder de naam Wup permann Staal Nederland (WSN) gaat opereren, laat na definitieve goedkeuring van de Europese Commissie in Moer dijk een staalverzinkerij bou wen. De fabriek gaat verzinkte pro ducten leveren aan verschillen de markten in Noordwest-Eu ropa, waaronder de bouwsector en toeleveranciers voor de au tomobielindustrie. Het bedrijf krijgt onder andere een beits en verzinklijn. De productieca paciteit bedraagt jaarlijks onge veer 500.000 ton. Bij WSN ko men 120 personeelsleden te werken. Minister Jorritsma mocht gis teren de officiële opening1 verrrichten. Zij deed dit met de onthulling van een maquette. De vele genodigden konden dit live volgen op grote schermen in het congrescentrum. DEN HAAG ANP GroenLinks en D66 willen via een initiatiefwet bereiken dat de werknemers eenderde van de commissarissen benoemen, het bestuur eenderde, en de aandeelhouders eenderde. De reacties daarop zijn verdeeld. Tegenstanders vinden dat de commissarissen hun onafhan kelijke positie verliezen en op komen voor deelbelangen in plaats van het totale bedrijfsbe lang. De Kamerleden Rosenmöller (GroenLinks) en Schimmel (D66) stellen daar tegenover dat de kl ing van commissarissen in ons land nu beperkt blijft tot een 'old-boys-network'. Onge veer 100 mensen zouden de sleutelposities in de belangrijk ste ondernemingen innemen. Volgens de initiatiefwet kan de raad van commissarissen komen met een profielschets van een kandidaat-commissa ris. De vergadering van aan deelhouders, de onderne mingsraad, de raad van com missarissen en het bestuur krij gen een recht van aanbeveling. 1 Het CDA zegt geen voorstan der te zijn van de initiatiefwet, omdat die leidt tot een 'con flictmodel'. Kamerlid De Haan wijst op de nadelen van de Duitse Aufsichtsrat die in de Maurice de Hond's Newconomy donderdag naar de beurs Kelderende technologiefondsen en met het debacle rond World Online nog vers in het geheugen, gaat Newco nomy donderdag naar de beurs. Een slechter moment voor een beursgang lijkt nauwelijks denkbaar. Maar roer ganger Maurice de Hond van het Am- sterdams-Hoofddorpse internetbedrijf blijft optimistisch. „We krijgen de wind in de rug als we eenmaal geno teerd zijn." AMSTERDAM JOHN OOMKES De Amerikaanse institutionele beleggers die De Hond sprak op de dag van de for se koersval maakten hem duidelijk dat de markt de bodem wel zo ongeveer had bereikt, en dat zij daarom juist gingen 'instappen'. De Newconomy-baas: „Door de omstandigheden kun je ook bij een bedrijf als het onze goedkoper terecht dan zes weken geleden. Natuurlijk zit de schrik er in, maar de Dow Jones staat nu vijf keer zo hoog als in 1987 voor de vorige mini-krach. De correctie van de laatste dagen krijgen we in elk geval niet meer over ons heen." Newconomy is de investeringsmotor in een netwerk van 25 internetbedrijven dat met een waarde van een half miljard naar de beurs gaat. Ter vergelijking: dat is een vijftigste van wat World Online dacht waard te zijn. Zijn de gezakte koersen een forse tegen valler zo vlak voor D-Day? „Kijk", zegt Maurice de Hond op de toon waarop hij vroeger de politieke barometer toe lichtte: „Stel dat de Nasdaq de komende drie weken nog veel scherper zou dalen, naar 3.500, of wellicht zelfs naar 3.000 punten. Wat gebeurt er dan met onze koers na de beursgang? Die koers wordt negatief beïnvloed door wat er in je om geving gebeurt. De kans dat Nasdaq daarna nog een keer zo'n klap krijgt is zeer gering. De kans dat ie behoorlijk stijgt is groter. Dat betekent dat je de wind in de rug krijgt als je eenmaal ge noteerd bent." De oprisping van de Nasdaq - de index die de ringer aan de pols houdt van in ternet- en technologiefondsen - zal wel in een ander opzicht grote gevolgen hebben. In de VS probeerden inmiddels al internetbedrijven van de derde en vierde garnituur aan de beurs vaste grond onder de voeten te krijgen. De Hond: „Daar zaten bedrijven bij waar ik geen dubbeltje in zou steken. De koers val zal de zwakke broeders de kop kos ten, maar de sterken overleven dit abso luut. Het is een scheiding der geesten, het opschonen van de markt". In Nederland zijn nauwelijks internetbe drijven beursgenoteerd. Na Tie en 'MNMI KÊ T V Maurice de Hond: 'De correctie van de laatste dagen krijgen we in elk geval niet meer over ons heen'. World Online wordt Newconomy num mer drie. Het fenomeen El Nina alias Nina Brink en de schade die de Amster damse beurs bij de beursgang van World Online opliep, hindert ook Newconomy. De Hond neemt, uiter- FOTO LEX VAN ROSSEN aard, geen blad voor de mond als het er om gaat te verduidelijken dat zijn bedrijf uit ander hout gesneden is. „World On line is op een bepaalde manier wel een a-klasse bedrijf, maar wie begint met een waardering van het eigen bedrijf van 25 miljard euro, schenkt de belegger niet de kans om een mooi ritje naar boven te maken. Als de aandelen drie, vier keer over de kop waren gegaan, was dat be drijf honderd miljard waard geweest. Da's krankzinnig. Als ze gewoon van een reële waarde van zes of acht miljard wa ren uitgegaan en niet vervolgens twintig miljoen aandelen van bestaande aan deelhouders hadden doorgeplaatst, dan had het bedrijf nu op veertien, vijftien miljard gestaan en dan had iedereen de champagneflessen opengetrokken." De Hond zal het voorbeeld van Nina Brink niet volgen. Zij verkocht een groot deel van haar aandelen in haar eigen be drijf. Ik vind het, zelfs bij toestemming van de beurs, volledig onterecht als be staande aandeelhouders hun belangen te gelde maken kort na of in de aanloop van een beursgang. Ik ga de rit meema ken op dezelfde manier als de mensen die bij ons instappen. Toon eerst aan dat je bedrijf wat waard is en verkoop dan je belang na een half jaar of heel jaar tegen de dan geldende koers. Als ik de mensen van dat bedrijf op tv zie - de commissarissen, of de nieuwe eerste man Simon Duffy, die hele entou rage - dat heeft niets met nieuwe econo mie te maken. Ik ben het eens met wat Business Week zei: 'Too much greed by old parries' (te veel begeerte bij oude jongens krentenbrood')" De vernieuwing komt niet van bedrijven die behoren tot de ruggengraat van de oude economie. De Hond: „Neem nou de krantenbedrijven die beursgenoteerd zijn. Directies moeten elk jaar een hoge re winst per aandeel tonen en internet vormt in die wereld alleen maar een enorme kostenpost. Ze zijn gevangenen van het verleden. Mijn ervaring bij We gener is dat de Raad van Bestuur nog wel te activeren is, maar dat de journa listiek en de reclamewereld bijzonder conservatiefin elkaar steekt. Internet is toch gemaakt voor de journalistiek, leent zich bij uitstek voor reclame". „Toevallig schreeuwt die Nieuwe Eco nomie om investeringen in de diepte, terwijl de mensen met wie je die nieuwe wereld zou moeten verkennen er niet de open mind voor hebben. Dan gebeurt er dus niets, terwijl we ook nog eens in slaap worden gesust door een hoogcon junctuur. Als de echte doorbraak van de internetwereld een feit zal zijn, wordt een afbrokkelingsproces in de oude eco nomie gestart dat geen mens meer kan stuiten. De strijd zal zich toespitsen tus sen klassieke bedrijven die niet bijtijds de bakens hebben verzet en enkele Amerikaanse bedrijven die de nieuwe tijd wel hebben voorzien. Het wordt een bloedbad." grootste ondernemingen voor de helft uit vertegenwoordigers van werknemers en voor de helft uit vertegenwoordigers van aandeelhouders bestaat. Volgens Rosenmöller verschilt die verhouding wezenlijk met de initiatiefwet. Bovendien mo gen in het wetsvoorstel geen werknemers-commissarissen worden benoemd die recht streeks betrokken zijn bij on derhandelingen met de onder neming. De PvdA wacht met een standpunt over de initiatiefwet, totdat de SER op verzoek van de regering met een advies komt over zeggenschap in en toezicht op de onderneming. De vakbond is positief. Volgens FNV-rice-voorzitter Rozemond komt het overeen met de uit gangspunten van de vakbewe ging, maar zij twijfelt aan de politieke haalbaarheid. CNV- voorzitter Terpstra: „Werkne mers moeten ook hun invloed kunnen uitoefenen op de stra tegie van de onderneming en die wordt uitgezet door de raad van commissarissen." Werkge versorganisatie VNO-NCW noemt de initiatiefwet een slecht voorstel dat de onafhan kelijkheid van de commissaris sen aantast. De werkgevers vre zen dat het zal leiden tot ver lamming in de besluitvorming. Vermeend: Meer allochtonen in banen bij MKB DEN HAAG ANP Minister Vermeend van sociale zaken wil nog deze week met het midden- en kleinbedrijf een overeenkomst sluiten waarbij meer allochtonen aan het werk worden geholpen. Voorzitter De Boer van de koepel MKB meldde onlangs dat hij de 19.000 allochtone werkzoeken den die direct aan de slag kun nen, goed kan gebruiken. De kleine bedrijven kunnen de mensen echter niet vinden. Vermeend wil daar nu iets aan doen. De minister wil de werkzoe kenden uit de kaartenbakken halen en ze een functie aanbie den. „Ze moeten naar het werk toe worden gebracht. En als ze nog niet klaar zijn om de ar beidsmarkt op te gaan, moeten ze worden geschoold. Ze mo gen niet meer terug de kaarten bakken in", zei Vermeend giste ren in de Tweede Kamer. Hij is van plan concrete af spraken met het MKB en ar beidsvoorziening te maken. Winst concern Endemol met 36% omhoog HILVERSUM ANP Het amusementsconcern Ende mol heeft in de eerste helft van het gebroken boekjaar 1999/2000 ruim een derde meer winst binnengehaald. Het re sultaat na belastingen lag 36 procent hoger dan in de verge lijkbare periode een jaar eerder: 48,3 tegen 35,4 miljoen. De omzet nam 13 procent toe tot 522 miljoen. Verkoop van het belang in de Duitse distri buteur Heikon Media beïn vloedde de omzet negatief. Ver uit de grootste bijdrage aan de omzet kwam van de productie activiteiten. Daarmee haalde de onderneming een half miljard binnen, een vijfde meer dan in de zelfde periode een jaar gele den. Big Brother schraagde voor een flinke deel deze om- zettoename. Tevens wist Ende mol met de aankoop van een 50-procentsbelang van René Stokvis-Producties extra omzet te bewerkstelligen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9