Israël wil vasthouden gijzelaars legaliseren ia Buitenland Italië weer op drempel van instabiliteit Zimbabwe maakt blank Zuid-Afrika nerveus Leiders zeer tevreden Hoge Raad Rusland spreekt Nikitin vrij Stukje vlees bekend van boerderij tot bord 5DAG 18 APRIL 2CX50 liodos krijgt nieuwe Kolossos it ZU Er komt weer een Kolossos bij de haven van het Griekse jïdRhodos. De autoriteiten willen het karakteristieke bouw- kin 2004 in ere hebben hersteld. De Kolossos, in zijn oor- Dnkelijke gedaante één van de zeven wereldwonderen van klassieke oudheid, moet een 'millennium-gedenkteken' wor- M i, dat symbool staat voor de vrede. De bouw van de nieuwe \pA lossos gaat ongeveer 67 miljoen gulden kosten. Het beeld Sgp1 tdtgeen replica van het origineel. Tegen het eind van het IP*: wordt een keuze gemaakt uit ontwerpen van kunstenaars. jpT gens de overlevering was het beeld 31 meter hoog. Zijn ge- eide benen overspanden de ingang van de haven. Het bron- beeld zou tussen 304 en 292 voor Christus zijn gemaakt, en zevende eeuw bij een aardbeving zijn ingestort. vjambodja herdenkt terreur Khmer om penh De Cambodjaanse oppositie heeft gisteren her- ht dat de terreur van de Rode Khmer precies 25 jaar eerder on. Oppositieleiders, monniken en burgers namen deel aan sobere plechtigheid op een terrein in de buurt van de ifdstad Phnom Penh. De genadeloze heerschappij van de oïstische groep kostte in bijna vier jaar mogelijk twee mil- nCambodjanen het leven. Oppositieleider Sam Rainsy vindt onbegrijpelijk dat Phnom Penh het riiet eens kan worden I de Verenigde Naties over een tribunaal voor de Rode Kh- r-misdaden. De Cambodjaanse regering, waarin enkele oud- -brk En van de terreurbeweging zitting hebben, wil een dergelijk zelf controleren. De VN vrezen echter dat de Cambodjaanse tijd hterlijke macht niet onafhankelijk genoeg is. :o; 9 FOR waarschuwt voor Presevo iagi "iden nNAi De scheidende commandant van de KFOR-vredes- cht in Kosovo, de Duitse generaal Klaus Reinhardt, heeft gis- n gewaarschuwd dat de spanningen in het aangrenzende sevo-dal in Zuid-Servië de stabiliteit in de provincie kunnen reigen. Reinhardt draagt morgen het bevel over aan de anse generaal Juan Ortuno. Op zijn laatste persconferentie ijn functie als bevelhebber zei hij dat Presevo, het gebied ten ten van Kosovo, een kruitvat blijft. De stad Dobrosin geldt een bolwerk van het etnisch-Albanese Bevrijdingsleger voor ;vo, Medvedja en Bujanovac (UCPMB). KFOR wil voorko- dat de streek in Zuid-Servië het toneel wordt van soortge- CH .gevechten tussen gewapende etnische Albanezen en de lische politie als eerder in Kosovo. iradzic heeft groepje dubbelgangers Radovan Karadzic, de van oorlogsmisdaden verdach- oormalige leider van de Bosnische Serviërs, heeft in Pale een uctll tal dubbelgangers. Dat schrijft het onafhankelijke Bosnisch- v i dsche weekblad Reporter deze week. Karadzic zelf zou de rmalige hoofdstad van de Republika Srpska overigens al "geleden hebben verlaten. Zijn echtgenote en kinderen wo- er nog wel. Volgens een bron van het weekblad wordt ie- ™3; een die ook maar enigszins op Karadzic lijkt zorgvuldig door )R-militairen gevolgd, gefotografeerd en gefilmd. De foto's ideo's worden geanalyseerd en vergeleken met bestaande len van Karadzic. „Ze kunnen het zich eenvoudigweg niet irloven de verkeerde op te pakken", aldus Reporter. Q igame formeel president Rwanda LLï De sterke man van Rwanda, Paul Kagame, wordt nu ook leel president. Hij is daarmee het eerste Tutsi'staatshoofd het Centraal-Afrikaanse land sinds de onafhankelijkheid in De voormalige rebellenleider, wiens strijdkrachten een maakten aan de genocide van 1994, versloeg zijn tegen- der Charles Muligande gisteren bij een stemming in het iment met 81 tegen 5. Kagame (43) volgt de Hutu Pasteur nungu op. Die stapte vorige maand op. Kagame was vice- ident en minister van defensie, en had feitelijk de macht in den. Het ministerie van defensie zal naar verwachting over- in handen van een van Kagame's medewerkers. Het RPF it binnenkort beslissen wie de nieuwe vice-president wordt. impensatie voor Marokkanen De Marokkaanse regering is gistereren begonnen scha- irgoeding te betalen aan mensen die onder de in juli overle- koning Hassan II om politieke redenen gevangen hebben iten in detentiekampen. Het is opnieuw een teken van uv beleid onder de jonge koning Mohammed VI, die het drastisch heeft omgegooid sinds hij afgelopen zomer zijn leden vader Hassan II opvolgde. De eerste slachtoffers die Kl pensatie krijgen zijn veertig politieke tegenstanders van de leden koning, die in het beruchte werkkamp Tazmamart hbo ben gezeten. Zij krijgen 11.000 tot 33.000 gulden als vergoe- [voor medische onkosten. In totaal heeft de onafhankelijke isenrechtencommissie tot de aanmelding in december sloot O aanvragen voor schadevergoeding ontvangen. ncler doodvonnissen voltrokken fERDAMEr zijn vorig jaar flink minder doodvonnissen vol ken dan in 1998:1.813 tegen 2.258. Dat maakte Amnesty In- ational gisteren bekend. Hoewel het aantal bewezen execu- gedaald, wijst de organisatie er op dat veel landen uitvoe- en van de doodstraf geheim houden. Amnesty wijst ook op aantal landen waar het aantal executies dramatisch is geste- Saudi-Arabië stelde afgelopen jaar 103 mensen terecht, idrie keer zoveel als in 1998. In de VS werden meer dan an- ialf keer zoveel mensen geëxecuteerd als in het voorafgaan - tar. Het land doodde bovendien iemand wegens een mis- dat hij als minderjarige had gepleegd. Amnesty wijst er op lit in strijd met het internationaal recht is. China bleef in ^de absolute koploper met 1.077 executies. ik en Moskou zoeken toenadering ad^ De Iraakse minister van defensie Sultan Hashim Ah- heeft eind vorige week een driedaags bezoek aan Moskou acht en daar over militaire samenwerking gesproken. Dat Ihet Iraakse persbureau INA gisteren bekendgemaakt. Het de eerste officiële buitenlandse reis van een Iraakse minis- an defensie sinds het einde van de Golfoorlog in 1991. Rus- is voorstander van opheffing van de sancties tegen Irak, s vanwege de schulden die Bagdad aan Moskou heeft. Bei- nden hebben militaire verdragen gehad sinds 1970 en het se leger is bijna volledig afhankelijk van Russische wapens [trusting. inieuw onrustige nacht in Lille In de Noord-Franse stad Lille hebben zich afgelopen opnieuw hevige onlusten voorgedaan. Zo'n zeventig sen zijn opgepakt na nieuwe botsingen tussen de oproer- ieen plaatselijke jongeren. De jongeren hielden een tocht Ie dood van een 25-jarige Algerijn te herdenken. De man, autodief, werd zaterdagavond doodgeschoten door een po- nan. In de loop van de avond liep de stille tocht uit de hand wam het tot relletjes. Zestien auto's gingen in vlammen op trschillende openbare gebouwen werden beschadigd. Toen 'ngeren molotovcocktails gooide, antwoordde de politie traangas. In de nacht van zondag op gisteren waren er ook ingen lussen de politie en jongeren in Lille. De agent die lodelijke schot loste, zit in voorarrest lidlozen Brazilië botsen met politie Janeiro Hevige botsingen tussen de Braziliaanse politie indlozen' hebben de vierde herdenking van de dood van uien landloze boeren overschaduwd. Volgens de media le- n de met stenen en stokken bewapende betogers gisteren are veldslag met de politie in de provincie stad Belem. De oze boeren staken volgens de berichten minstens tien poli- IBto's in brand. De politie zette traangas in. In 1996 liep een uit op een bloedbad. Zo'n 1.200 boeren hadden uit tegen de ongelijke landverdeling een boerderij bezet en ades opgeworpen. De politie schoot tijdens de ontruiming p menigte. Negentien boeren werden gedood, zeventig gewond. Principes rechtsstaat in het geding Israël wil het maken van gijzelaars als ruilobjecten wet telijk mogelijk maken. De regering neemt daarover van daag nog een besluit. De kwestie is urgent nu het Hoog gerechtshof heeft bepaald dat dertien van de vijftien Li- banezen die Israël zonder vorm van proces gevangen houdt, naar hun land moeten worden teruggestuurd. Volgens het hof is het houden van gevangenen als 'on derhandelingsmateriaal' in strijd met de principes van een rechtsstaat. tel aviv ad bloemendaal correspondent Israël maakte in de jaren tachtig en negentig 21 gijzelaars met het doel de vrijlating af te dwin gen van een aantal vermiste soldaten en Ron Arad, een in Libanon gevangen luchtmacht navigator. Slechts twee van de vijftien gijzelaars die nog steeds wor den vastgehouden, Abdelkarim Obeid en Mustafa Dirani, wa ren direct betrokken bij het op pakken van Arad. Zij mogen van het Israëlische rechtshof worden vastgehou den. De andere dertien moeten worden vrijgelaten en uiterlijk morgen over de grens met Liba non gezet. Pogingen van de re gering om het houden van gij zelaars alsnog een legaal tintje te geven, zijn er vooral op ge richt te voorkomen dat het hof straks ook Obeid en Dirani in vrijheid zal stellen. Premier Barak wil via een wetswijziging de verantwoorde lijkheid voor gijzelaars overhe velen van Justitie naar Defensie. Dat kan leiden tot een botsing met liberale ministers als Yossi Beilin (justitie) en Shlomo Ben- Ami (openbare veiligheid). Bei- rome-hansgeleunse correspondent Politici hebben de naam draaikonten te zijn. In Italië lijken de kiezers er duizelig van te worden. Zozeer dat ze mediagmag- naat Silvio Berlusconi en zijn nog rechtsere gelegenheidsvriend Umberto Bossi zondag aan de overwinning hielpen bij de regiona le verkiezingen. Zes jaar geleden noemde Berlusconi die zelfde Bossi nog een Judas. Dat was toen Bossi namens de afscheidingsbeweging Le- ga Nord uit de regering-Berlusconi stapte. Berlusconi's partij Forza Italia bleek te veel aanhang te krijgen in Bossi's eigen gelede ren. Berlusconi heeft nooit kunnen verkroppen dat zijn premierschap dankzij Bossi slechts een jaar duurde. Maar de kans op een co me-back wilde hij zich niet laten ontne men. Begin dit jaar sloot hij Bossi weer in de armen, omdat opiniepeilingen uitwezen dat hij de in verval geraakte Lega Nord hard nodig had om centrum-links bij verkiezin gen te kunnen overvleugelen. Zo snel herleefde de vriendschap dat Ber lusconi een smaadproces tegen Bossi in al lerijl moest intrekken, wilde het verkie zingspact enige geloofwaardigheid krijgen. De kiezers straften deze manoeuvres niet af. Integendeel. Vooral in het rijke noorden van het land was de afkeer van de steile en arrogant overkomende premier D' Alema zo gegroeid, dat er behoefte was aan een bedwelmingsmiddel. In grote delen van het armere zuiden was dat ook het geval. Vier jaar centrum-linkse regeringen hebben daar immers niet de beloofde welvaart ge bracht. Onder invloed van het grote succes van de Oostenrijker Jörg Haider besloten Berlusco ni en Bossi die onvrede te gebruiken door tijdens de verkiezingscampagne nationale 'kwesties' aan de orde te stellen. Hoge be lastingdruk, opgelegd door de 'centralisten' in Rome, was een popülair thema. En na tuurlijk de buitenlanders. Links is te laks je gens de 'enorme toevloed' aan immigran ten, met stijgende criminaliteit als gevolg, heette het. Dat Bossi zes jaar geleden Ber lusconi nog verantwoordelijk stelde voor 'de open grenzen' waren de duizelige kie zers alweer vergeten. De formule werkte. En dus trad D' Alema aan voor een stukje Romeins theater. Gis teravond diende hij zijn ontslag in bij presi dent Ciampi. Het staatshoofd weigerde het te aanvaarden. Laat het parlement zich maar over het voortbestaan van uw rege ring uitspreken, was zijn advies. Dat wordt pas een echte lakmoestest. D'Alema heeft binnen zijn coalitie zeker zes partijtjes die alles te vrezen hebben van het komende referendum over een nieuwe kieswet. Zeker is dat er een systeem komt dat een einde maakt aan de traditionele versplintering van de Italiaanse politiek. Volgens de grondwet mag dat referendum echter niet samenvallen met nationale ver kiezingen. Dat biedt Berlusconi en de zij- Feest in Bologna voor een kandidaat van de Nationale Alliantie, die behoort tot de overwinnaars van de regionale verkiezingen. In de Nationale Alliantie hebben zich voormalige fascisten ver enigd. Toeval of niet, de automobiel stamt uit de tijd dat fascistenleider Mussolini het in Italië voor het zeggen had. foto epa giorcio benvenuti nen mogelijkheden. Ze rekenen erop dat een motie van wantrouwen tegen D'Alema de steun krijgt van diens kleine coalitiege noten. Slechts door vervroegde verkiezin gen af te dwingen kunnen die kleine partij en immers hun leven rekken. De kans is groot dat het land dan - net als in 1993 - weer een zeer rechts kabinet krijgt. Destijds ging Berlusconi in zee met Bossi en Gianfranco Fini, de leider van de vroegere fascistenpartij MSI, inmiddels herdoopt in Nationale Alliantie. Destijds haalden ze elkaar - en daarmee het kabi- net-Berlusconi - onderuit. En ook nu is warme vriendschap ver te zoeken. Italië lijkt dus weer terug bij af, compleet met in stabiele kabinetten en gelegenheidscoali ties. den haag peter ter horst Het is een diepe, primitieve angst onder blanke landeigena ren in Zuid-Afrika. Op een dag komen 'ze'. Honderden, zo niet duizenden zwarte landgenoten. 'Ze' bezetten het land, en gaan nooit meer weg. De regering laat het gebeuren, want het zwarte electoraat telt veel zwaarder dan de blanke min derheid. Nu deze nachtmerrie zich elke dag live afspeelt in Zimbabwe, neemt de nervositeit onder blanke grondbezitters in Zuid- Afrika toe. Dag in, dag uit zien ze op de televisie hoe de anar chie in het buurland toeneemt. Inmiddels houden zo'n 50.000 zwarte Zimbabwanen zeker 900 boerderijen van blanken bezet. En de regering laat het gebeu ren. Sterker nog: president Mu gabe moedigt het aan. Foto's van zwaar mishandelde blanke boeren in Zimbabwe stonden gisteren op de voorpa gina's van de meeste Zuid-Afri kaanse kranten. Met het nieuws over de verdere escalatie van het conflict: de moord op de blanke boer David Stevens, die door gewapende zwarte man nen door het hoofd werd ge schoten. Is dit het voorland? Met die vragen worstelden blanke Zuid-Afrikanen al eer der: bij de bloedige Mau Mau- guerilla-oorlog in Kenya en de overhaaste vlucht van de Portu gezen uit Angola en Mozambi que, bij voorbeeld. Het opvallende aan Zuid-Afrika is dat blanke doemvoorspellin- gen er zelden uitkomen. Op het oog hebben blanke landeigena ren in Zuid-Affika niets te vre zen. De status quo na de apart heid - 87 procent van de grond is in handen van de blanke minderheid, 10 procent van de 40 miljoen inwoners - is feitelijk in de grondwet vastgelegd, en de regering houdt zich eraan. Het proces van landhervorming is een schoolvoorbeeld van be stuurlijke behoedzaamheid. Zwarten kunnen het land waar ze onder de apartheid gedwon gen van werden verwijderd, te rugeisen bij een speciale com missie, die onderhandelt met de blanke eigenaar. Als deze toestemt in de verkoop van zijn land, dan betaalt de staat de marktprijs. Op deze manier hoopten de politici de angel te halen uit de landkwestie, immers het meest gevoelige onderwerp in post koloniaal Afrika. De landher vorming verloopt tot nu toe zonder grote conflicten. Maar de traagheid begint zwarten te irriteren. Sinds het einde van de apartheid in 1994 wist de zoge heten Land Claims Commis sion pas 231 van de ruim 64.000 claims van zwarten af te hande len. Door die irritatie kan het Zimbabwaanse voorbeeld aan slaan. Een organisatie in de Kaap, die opkomt voor 3.000 gezinnen zonder land, waar schuwde president Mbeki vori ge week al in een brief voor Zimbabwaanse toestanden. „Dat schijnt onze enige uitweg te zijn", aldus de brief. Onder Zuid-Afrikaanse zwarten bestaat zeker sympathie voor de Zimbabwaanse landbezet- ters. Die herhalen immers wat de blanken deden bij de koloni satie van Afrika. Volgens een opiniepeiling in de zwarte woongebieden steunt 54 pro cent van de Zuid-Afrikanen de acties van de landbezetters in Zimbabwe, en is 48 procent het ermee eens dat Mugabe niet te gen hen optreedt. Gezien dat onderhuidse zwarte sentiment letten blanken na tuurlijk extra scherp op de reac tie van de zwarte ANC-regering. lin keerde zich gisteren tegen iedere wetswijziging die is be doeld om de uitvoering van een uitspraak van het Hoogge rechtshof te omzeilen. Volgen Ben-Ami hadden de opperrech ters zich al jaren eerder tegen het maken van gijzelaars moe ten uitspreken. De Israëlische advocaat van de gijzelaars, Zvi Rish, reageer de gisteren scherp afwijzend op de poging van de regering om de vrijlating van zijn cliënten te blokkeren. „Een wetswijziging zou als kwalijk gevolg hebben, dat Israël de enige staat ter we reld wordt die het houden van gijzelaars toestaat." londen De Britse premier Blair (links) en de Russische president Poetin hebben elkaar gisteren bijkans het hof gemaakt, on danks onenigheid over Tsjetsje nië. Tijdens zijn eerste bezoek aan een westers larjd verdedig de Poetin in Londen het Russi sche optreden hartstochtelijk. Op een gezamenlijke persconfe rentie met Blair herhaalde Poe tin dat de Tsjetsjeense opstand er één van terroristen is. Europe se leiders weigeren Rusland te steunen omdat ze bang zijn voor de reactie van de islamitische gemeenschappen in hun landen, aldus Poetin. „Het is een foute inschatting, waarvoor West-Eu ropa mogelijk een zware prijs moeten betalen." Hij wees erop dat Tsjetsjenië een uitvalsbasis was voor terroristen, die niet al leen een bedreiging zijn voor Rusland, maar ook voor het Midden-Oosten en West-Euro pa. Een hernieuwd verzoek van Blair om het toelaten van waar nemers werd door Poetin afge wimpeld. Hij wees op zijn reeds eerder gedane belofte dat een interne Russische commissie onderzoek zal plegen naar schendingen van de mensen rechten in Tsjetsjenië. Maar ver der waren beide leiders bijzon der aardig voor elkaar. Poetin prees Blair, en volgens Blair moet het Westen Rusland niet isoleren om een verschil van mening over Tsjetsjenië. foto epa adam butler moskou frank hendrickx correspondent De Russische milieuactivist Alexander Nikitin is gisteren in hoger beroep opnieuw vrijge sproken van spionage en hoog verraad. Er was twaalf jaar ge- eist tegen de ex-legerofficier, die door de geheime dienst was aangeklaagd. Nikitin had infor matie vrijgegeven over de slor dige manier waarop de Russi sche marine met nucleair afval omspringt. De vrijspraak geldt als be langrijke overwinning voor het jonge, onafhankelijke rechts systeem in Rusland. De Russi sche Hoge Raad bevestigde op alle punten het eerdere vonnis van de rechtbank in Sint Peters burg. In december had deze verrassend geconcludeerd dat de beschuldigingen van de ge heime dienst FSB jegens Nikitin volkomen ongegrond zijn. De FSB arresteerde Nikitin in 1996 omdat hij misbruik zou hebben gemaakt van zijn status als marineofficier om 'topge- heime' documenten te verga ren. De gegevens over Russi sche onderzeeërs in Moer- mansk met gevaarlijk nucleair afval aan boord speelde hij door aan de Noorse milieuorga nisatie Bellona, die ze publi ceerde. Nikitin belandde voor tien maanden in de gevangenis en kreeg daarna huisarrest. De politiek zeer gevoelige zaak werd gezien als een lak moesproef voor de onafhanke lijkheid van de rechterlijke macht. Amnesty International noemde het 'de meest contro versiële rechtszaak sinds de val van het communisme'. In de ogen van Amnesty was Nikitin een politiek gevangene. De al vier jaar durende juridi sche procedure is nu voor de tweede keer geëindigd in een nederlaag voor de FSB, één van de machtigste organisaties van het land. Volgens de rechters was de 'topgeheime informatie' gewoon publieke informatie. In december kon Nikitin de uit spraak nauwelijks geloven. Gis teren was hij minder verrast: „Het recht werkt in Rusland." Nikitin wil nu zijn vrouw en kinderen bezoeken. Deze wo nen inmiddels in Canada. Product wordt veiliger met Europees etiket Die stellen hen tot nu toe niet gerust. De Zuid-Afrikaanse re gering heeft zich voornamelijk gehuld in stilzwijgen. Het ge drag van 'kameraad' Mugabe, zoals de president van Zimbab we binnen het ANC \fcordt ge noemd, is niet openlijk veroor deeld. En de enige keer dat pre sident Thabo Mbeki zich over Zimbabwe uitliet, drong hij er vooral bij Groot-Brittannië en de Verenigde Staten op aan de landhervormingen inZimbabwe te financieren. De ANC-regering lijkt te gelo ven in stille diplomatie om Mu gabe niet verder op de kast te jagen. Zuid-Afrika heeft veel te verliezen in Zimbabwe. Als het buurland instort, verliest het niet alleen een belangrijke han delspartner, maar kan het een invasie van vluchtelingen ver wachten, blank én zwart. Het zal ook het einde beteke nen van Mbeki's droom van de 'Afrikaanse renaissance'. Giste ren werd bekend dat Mbeki be gin mei op staatsbezoek gaat naar Harare. Het zal een tour de force worden: de anarchie in Zimbabwe voorkomen, Muga be te vriend houden, en tegelijk thuis niemand op een idee brengen. brussel marc peeperkorn correspondent De consumptie van rundvlees wordt veiliger door verplichte etikettering van de vleeswaren in de Europese Unie. De slacht- datum, de plaats van het slacht huis en het land waar het dier is geboren moeten binnen afzien bare tijd op de verpakking staan. De EU wil hiermee pa niek bij de burger over de gek- ke-koeienziekte (BSE) en hor monenvlees voorkomen. De bewindslieden schaarden zich gisteren bijna unaniem - alleen Denemarken wilde nog een stapje verder gaan - achter de regels voor verpakt rund vlees. De consument weet straks 'van boerderij tot bord' welke weg zijn stukje vlees heeft afgelegd. Bij besmetting van het vee of verontreinigd diervoer kan de burger vlees uit 'risico landen' mijden. De vorig jaar september aan getreden Europese Commissie heeft voedselveiligheid tot één van haar speerpunten gebom bardeerd. De onrust over en de inzakkende vraag naar rund vlees noopten daartoe. Het Commissievoorstel om per 1 september in elk geval de plaats van het slachthuis en de slacht- datum te vermelden, wordt door de landbouwministers overgenomen. Vanaf 1 januari 2002 wordt de verplichte etikettering uitge breid met het land, regio of be drijf waar het dier geboren is, alsook waar het is vetgemest. Bij gehakt waarvoor vlees uit verschillende landen is ge bruikt, moet de verkoper ver melden waar de dieren geslacht zijn en in welke lidstaat het ge hakt is geproduceerd. Denemarken kwam hier met nadere eisen, maar die werden door de overige EU-landen af gewezen. „Anders krijg je hele novellen bij je gehaktbal", ver klaarde een ambtenaar. Bij niet verpakt vlees moet de slager de informatie over de herkomst van het dier duidelijk zichtbaar in de vitrine plaatsen. Compromis over handel in ivoor ingetrokken. Zuid-Afrika heeft haar verzoek beperkt: in plaats van 30.000 kilo ivoor wil Zuid- Afrika huiden en jachttrofeeën, alsmede de olifanten zelf verko pen. Het compromis houdt ook in dat Kenya en India hun verzoe ken intrekken om de Afrikaanse olifant beter te beschermen te geven dan nu het geval is. En kele commissies en de plenaire vergadering kunnen nog wijzi gingen aanbrengen in het com promis. Waarschijnlijk valt morgen of donderdag het defi nitieve besluit. De afspraak geldt dan twee jaar, tot de vol gende conferentie over de han del in bedreigde dieren en planten. De verkoop van ivoor blijft voorlopig verboden. Eerst moet er een systeem komen dat de wijdverbreide jacht op olifanten aan banden legt. Als dat er is, kan de handel in ivoor eventu eel weer worden toegestaan. Deelnemers aan de internatio nale conferentie in Nairobi over de handel in bedreigde plan ten- en dierensoorten (Cites) zijn het eens over dit compro mis. Vier landen in zuidelijk Afrika wilden enkele voorraden ivoor verkopen. Zij hadden daartoe op de VN-conferentie verzoeken ingediend. Drie van de vier, Zimbabwe, Namibië en Botswana, hebben hun verzoek

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7