Kollummers vervolgd wegens discriminatie 'Ik dacht meteen: hier klopt helemaal niks van' Binnenland Communicatie achilleshiel bij rampoefening 0 Lastpakken luisteren naar treinconducteurs Kamer gematigd positief over medicijnplan Borst Zuidoost roept bedrijven op aan de bel te trekken DAG 18 APRIL 2000 vindt remt alijlaa stzaan vraagt cijfers Schiphol op zaani De gemeente Oostzaan heeft op onorthodoxe wijze ln jfers achterhaald van de geluidsoverlast die wordt veroor- idoor Schiphol. Via de Wet openbaarheid van bestuur B) verkreeg de gemeente toegang tot de zogeheten Fano- computer, die met radarbeelden de starts en landingen ialt in geluidsbelasting. De conclusie van dit onderzoek: de nuigoverlast van Schiphol is groter dan tot nu toe uit offici- lukken bekend is. Oostzaan is de eerste gemeente die via de (toegang kreeg tot deze gegevens. De gegevens zijn naar de ede Kamer gestuurd. Uit de gegevens blijkt dat een 'niet on- ienlijk deel' van de vliegtuigen op plekken komen waar zij l behoren te komen. Volgens de Commissie Geluidshinder phol wijkt echter slechts een zeer klein percentage toestel- Jvan de verplichte vliegroutes. De afwijkingen blijven vol- ien woordvoerster binnen de jaarlijkse normen. rgunning Hoogovens vernietigd ie iaag De Raad van State heeft een milieuvergunning voor ta Dkesfabrieken van staalconcern Hoogovens in IJmuiden ietigd. Volgens de raad heeft de provincie Noord-Holland ïimd te onderzoeken of de uitstoot van schadelijke stoffen ivorden beperkt. De provincie verleende Hoogovens in 1995 v vergunning voor de productie van cokes. De milieufederatie rd-Holland maakte echter bezwaar tegen die toestemming, ens deze organisatie komt er bij de productie te veel stik- xide (NOx) en zwaveldioxide (S02) vrij. De afdeling be srechtspraak heeft de milieufederatie Noord-Holland in elijk gesteld. ee TCA-chaufïeurs gearresteerd )am» De politie in Amsterdam heeft gisteren twee chauf- van taxicentrale Amsterdam (TCA) gearresteerd wegens elingen van een auto van een concurrent van TaxiDirekt. vee chauffeurs deden zich in de nacht van zondag op P ïdag voor als passagiers en waren op het Rembrandtplein 2 n wagen van TaxiDirekt gestapt, waarna ze zich lieten rijden. Hierbij vernielden ze de mobilofoon van de chauf- en wilden ze ook de rest van de auto beschadigden. De zaten volgens een woordvoerder van de politie vanoch- nog vast. it gouden bus door Amsterdam rdam» Het Gemeentevervoerbedrijf (GVB) Amsterdam zijn 100-jarig jubileum met een gouden bus. Wie jarig is >ert, dus iedereen die tot en met vrijdag in de bus stapt, niet af te stempelen. Een groep schoolkinderen heeft de iumbus gisteren onthuld. Het vervoerbedrijf is nu nog een rdeel van de gemeente, maar als het aan wethouder G. ter t ligt, leert het zorgenkindje straks op eigen benen staan, de zin van het personeel, maar onder groot enthousias- a de directie, zal het bedrijf worden omgevormd tot een doze vennootschap. Het GVB werd de afgelopen jaren ge- ;d door fraude- en corruptieschandalen. titie wil geld van hasjbaron em Het openbaar ministerie (OM) in Haarlem wil dat een idamse hasjbaron bijna 33 miljoen gulden betaalt aan de rlandse Staat. Volgens het OM heeft de 58-jafige 'baron' In Mi edrag verdiend aan de internationale handel in hasj. De bank in Haarlem veroordeelde de Volendammer twee jaar en tot 4,5 jaar cel en 100.000 gulden boete. De rechtbank bewezen dat hij leiding had gegeven aan een bende die 1992 vele tonnen hasj uit Pakistan en Marokko naar Euro- d verscheept. De drugs zaten verstopt in diepgevroren vis malen. ichiedenisles in Londen gered idamDe toekomst van de leerstoel Nederlandse geschie- in Londen is gegarandeerd. Dit dankzij samenwerking de Universiteit van Amsterdam en de University College ;n en steun van minister Hermans van onderwijs. Dit le de Amsterdamse universiteit gisteren. De leerstoel aan irsity College, die sinds 1919 bestaat, werd bedreigd door- nuit Nederland geen subsidie meer beschikbaar was. Nu isproken dat elk van de twee universiteiten en het ministe- 3.000 gulden per jaar doneren: de laatste vooralsnog voor er aangiften tegen Le Femme ii Veel meer mannen, gelokt door gratis seks in eigen re- Delen zich door het landelijk opererende bemiddelingsbu- „e Femme in Heerlen bij de neus genomen. Met niet één e zogeheten geselecteerde dames is ooit contact geweest, u er door de pers volop aandacht is besteed aan de ver- ide oplichterstruc schuift een groot deel van de gedupeer- ijn schaamte opzij en doet alsnog aangifte bij de recher- ,De politie brengt alle aangiften bij elkaar om er later even een zaak van te maken", vertelt een politievoorlichter. Le ne beloofde binnen 24 uur gratis seks, deelnemers konden els foto's een dame uitkiezen. Om voor de gratis seks in lerking te komen, moest wel eerst een bedrag van 285 gul- vorden neergeteld. De belangstellenden hoorden daarna meer iets van het bureau. eehonderd biggen komen om li Door een brand in een varkensboerderij in het Twentse rzijn gisteren tweehonderd biggen omgekomen. De weer kon zo'n 45 dieren nog op tijd uit de vuurzee red- )e brand is rond 17.30 uur ontstaan door oververhitting en machine die het varkensvoer moet verwarmen. De var- chuur moet als verloren worden beschouwd. Het woon- edeelte bleef behouden. angene beëindigt hongerstaking IMeer Een gedetineerde in de gevangenis in Zoetermeer zijn hongerstaking beëindigd. Na 21 dagen heeft hij beslö- eer te gaan eten. Met zijn actie wilde de gevangene op- v aandacht vragen voor vermeende misstanden in zijn ge- niscomplex. Om die reden ging hij begin maart al eerder tgerstaking. Deze actie duurde in totaal 28 dagen en werd lëindigd toen minister Korthals van justitie een onderzoek ;de. Nolan was echter niet tevreden met het eindresultaat loot toen wederom in hongerstaking te gaan. Ssterdamse politiecellen zijn smerig ipam» Resten ontlasting, bloed en peuken. Het is een klei- .ep uit wat de Commissie Toezicht Politiecellen (CTP) vo- r aantrof in Amsterdamse cellen. Veel politiebureaus sla- niet in een goede schoonmaak te regelen, constateert de 'issie in haar jaarverslag 1999. Ook de zorg voor arrestan- u te wensen over. Amsterdam krijgt drie grote cellencom- i, waarin alle arrestanten uit de regio worden opgevangen, irste complex in het hoofdbureau aan de Marnixstraat is lebruik, maar de andere twee laten nog op zich wachten, tussen gaat de zorg op de politiebureaus schrikbarend tiit, aldus de CTP. it jaar geëist tegen leider bende flï Acht jaar gevangenisstraf is gisteren voor de rechtbank Hen geëist tegen de man die ervan wordt verdacht leiding ben gegeven aan een bende dakdekkers. De afgelopen ja- fden in het hele land honderden vooral zeer oude men- totaal voor miljoenen guldens opgelicht. De oplichters Jn aangeboden de dakgoot voor een tientje schoon te ma- ij inspectie van het dak bleek vervolgens dat er allerlei ■menten waren die 'onmiddellijk' verholpen moesten n: schoorstenen zouden lekken en dakpannen en muren stuk. De reparaties werden vervolgens niet of nauwelijks ">erd, dikwijls omdat er helemaal niets aan de hand was. leningen liepen echter op tot 40.000 gulden per woning. GPD Geassocieerde Pers Diensten a fcÉ54^.L scheveningen Een drenkeling wordt uit het water gered. Gisteren werd voor de kust van Scheveningen een grote rampenoefening gehouden. Duidelijk werd dat land- en zeehulpdiensten beter met elkaar moeten communiceren in geval van een grote ramp op zee. De redders deden alsof een groot zeeschip over een pleziervaartuig was gevaren. De opvarenden van dat kleine bootje lagen in zee, terwijl door de botsing de boten on bestuurbaar dreigden te raken en wellicht de Scheveningse pier konden gaan rammen. Daarom moest het restaurant op de pier eveneens worden ontruimd. foto anp ed oudenaarden Justitie pakt comité AZC Nee en briefschrijver aan utrecht gpd Meetbaar is het effect van de anti-agressiecampagne Luis- terisvan de Nederlandse Spoorwegen niet, merkbaar wel. Dat zeiden conducteurs gisteren tijdens een bijeen komst waarbij de resultaten van de campagne werden be sproken. Zo waren er leerlingen van een Amsterdamse scholenge meenschap die een lastige scholier overreden toch maar een kaartje te kopen. Ze her kenden de conducteur die de zwartrijder betrapte als de man die enkele maanden eer der bij hen op school een Luisteris-bijeenkomst leidde, vertelt conducteur Ben Rij- kenberg. Hij is een van de zeventig controleurs die de afgelopen vijfjaar meewerkten aan de actie. In een twee uur durend programma voor scholen ver tellen conducteurs over hun ervaringen met agressie op de trein. Tijdens een rollenspel wordt van de leerlingen, maar ook van de conducteur gevraagd zich in eikaars posi tie te verplaatsen. Dit geluid klinkt naast de woede die treinpersoneel nog geen half jaar geleden uitte vanwege het geweld tussen de rails. In december vorig jaar legden boze machinisten en conducteurs uit Amster dam en Rotterdam het trein verkeer twee dagen plat uit onvrede over de agressie. Maandelijks belanden enkele NS'ers door agressie in het ziekenhuis. Jongeren nemen een belang rijk deel van het geweld voor hun rekening. Daarom zijn zij een belangrijke doelgroep voor de Spooiwegen. Sinds 1994 bezochten ruim zeven tig conducteurs in totaal zo'n 100.000 leerlingen tussen twaalf en zestien jaar. Uit on derzoek blijkt dat de meeste jongeren meer begrip hebben gekregen voor de positie van de conducteur. Ze zeggen minder agressief te zijn in de trein en vriendjes aan te spre ken op misdragingen. Maar de controleur heeft in de ogen van jongeren de agressie soms ook aan zich zelf te wijten. Lang niet alle conducteurs kunnen goed met jongeren omgaan, vooral als ze in groepsverband rei zen. Conducteurs komen bij wijze van spreken met opge stroopte mouwen een coupé met jongeren binnen, het geen agressie oproept. Het is volgens NS dan ook niet al leen belangrijk dat jongeren iets opsteken van Luisteris, maar ook de conducteurs. den haag anp Het openbaar ministerie (OM) vervolgt de woordvoer ster van het comité AZC Nee en de schrijver van een aantal ingezonden brieven in de Kollumer Courant we gens discriminatie. Justitie sluit niet uit dat ook de ande re vier leden van het comité nog worden gedagvaard voor discimrinerende uitlatingen in een petitie. leeuwarden anp Volgens Justitie legde de zegs vrouw van het comité in okto ber vorig jaar een direct ver band tussen asielzoekerscentra en misdrijven als verkrachting. Dat deed ze in een toespraak tijdens een demonstratie in het Friese Kollum. Ook wordt ze beschuldigd van betrokkenheid bij het opstellen en verspreiden van een petitie met een soort gelijke inhoud. De 64-jarige le zer van de Kollumer Courant heeft in een aantal ingezonden brieven discriminerende uitla- tingén gedaan over vluchtelin gen en asielzoekers, meent het OM. - - Volgens woordvoerder M. Verhaag van het OM duurde het onderzoek zo lang, omdat Justitie alles exact wilde uitplui zen. „Vervolging voor discrimi natie is een lastige materie. We willen eerst afwachten hoe de rechtbank op deze twee geval len reageert. Mogelijk zien wij daarna voldoende grond ook de andere gevallen voor te bren gen", aldus Verhaag. Op het de lict staat een maximum gevan genisstraf van één jaar of een boete van 10.000 gulden. Er kwam veel weerstand te gen een permanent asielzoe kerscentrum (AZC) in Kollum na de moord op Marianne Vaatstra vorig jaar. Hoofdver dachte destijds was een voor malig bewoner uit het bestaan de asielzoekerscentrum. Deze Iraakse man bleek echter niets met de moord te maken te heb ben. Toch volgden harde pro testen tegen de komst van het AZC. Hoofdredacteur A. de Jong van de Kollumer Courant zegt geen spijt te hebben de bewus te ingezonden brieven te heb ben gepubliceerd. ,,Ik zou het zo weer doen." Hij stelt dat zijn krant de discussie heeft gekana liseerd, die Justitie en de ge meente met de bevolking had den moeten voeren. De Jong meldt dat zijn krant de brie venschrijvers heeft benaderd. ,,We wilden controleren of ra cistische motieven aan discri minerende uitlatingen ten grondslag lagen. Meestal was het enkel om woede en kwaad heid af te reageren." De Tweede Kamer is gematigd positief over het medicijnplan van minister Borst van volksge zondheid. PvdA, WD en CDA vinden dat zij de goede kant uitgaat door de verantwoorde lijkheid voor de medicijnvoor ziening over te dragen aan de zorgverzekeraars. Maar het tempo is te laag. D66 kan zich vinden in deze stapsgewijze aanpak. De SP vindt het plan niks. De partijen zijn unaniem blij met het extra geld dat ze de ko mende jaren zal uittrekken voor de medicijnen. Hoeveel Borst precies hiervoor krijgt uit de meevallers van het kabinet, is nog niet duidelijk. Na twee jaar wil ze hel nieuwe beleid evalue ren en daarna doorzetten of aanpassen. WD-fractiespecialiste Van Blerck vindt meer geld logisch. „Geneesmiddelen zijn belang rijk. Er is jarenlang niet realis tisch geraamd, zodat tekorten ontstonden. Nu er geld bijkomt, lopen de inhoudelijke plannen weer achter." Volgens haar zijn de stappen erg klein. „Dé eerste twee jaar zijn de nieuwe taken van de verzekeraars weinig concreet." Ook PvdA-woordvoerder Oudkerk vindt dat de zorgver zekeraars meer hun gang moe ten kunnen gaan, mits ze volle dig transparant werken. Ook Kamerlid Buijs van het CDA ziet naast de traagheid en voorzich tigheid nog andere mitsen en maren. „Ik mis daadkracht. Ze geeft geen duidelijkheid over ei gen bijdragen of pakketverklei ning", zegt Buijs. SP-Kamerlid Kant vindt het plan niks. „Borst hinkt op twee gedachten door niet te kiezen tussen markt en regulering. amsterdam anp tie de problemen moeten aan pakken. De laatste tijd zijn met succes al veel maatregelen ge nomen om de veiligheid te ver beteren. Uit cijfers van de poli tie blijkt dat de criminaliteit in de Bijlmer juist is afgenomen. Zo is in de eerste drie maanden van dit jaar het aantal gevallen van straatroof met 37 procent afgenomen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Het aantal inbraken van auto's is in deze periode met 10 procent STEVENHAGEN Bedrijven in Amsterdam-Zuid oost die ontevreden zijn over kwesties als onveiligheid of par keerproblemen moeten tijdig aan de bel trekken. Dan kan het stadsdeel nog maatregelen ne men. Voorzitter J. Belliot van de stadsdeelraad Zuidoost zei dit gisteren als reactie op het ver trek van het automatiserings concern Getronics, dat vorige week aankondigde de Bijlmer te verlaten. Het bericht kwam voor het stadsdeel als donder slag bij heldere hemel. Getronics gaf voor zijn ver trek als reden de toenemende criminaliteit in de Bijlmer. Het stadsdeel is hierover verbaasd, omdat het bedrijf nooit eerder heeft geklaagd over onveilig heid in de buurt of andere kwesties zoals bijvoorbeeld par keerproblemen. Er is nooit aan gifte gedaan van straatroof. Belliot vindt dat bedrijven een maatschappelijke verant woordelijkheid hebben en sa men met het stadsdeel en poli- Voor meer bedrijven vormde de criminaliteit in de Bijlmer een probleem. Vorig jaar zei het garagebedrijf Kwik-Fit te ver trekken wegens onveiligheid. Ook Albert Heijn kondigde aan weg te gaan, maar na toezeg gingen van de gemeente be sloot het concern hiervan af te zien. De PTT bezorgde een tijd lang 's avonds geen postpakket ten meer. De politie zei gisteren dat hierover gesprekken zijn ge voerd. De PTT bezorgt post stukken nu 's avonds weer in de laagbouw, maar nog steeds niet in de hoogbouw. Advocaat dreigt met kort geding utrecht gpd De Utrechtse advocaat Doedens eist van minister Korthals van justitie dat hij de twee veroordeelden in de Puttense moordzaak zo snel mogelijk in vrijheid stelt. Doedens dreigt met een kort geding als de mi nister niet binnen twee da gen op zijn eis reageert. Justitie heeft geen moge lijkheid een actieve rol te spelen, zo zei een woord voerster van het departe ment vanmorgen. Het kort geding zal voor het minis terie geen aanleiding zijn de zaak snel af te handelen. De deze week bekend ge worden 'resultaten van DNA-onderzoek wijzen uit dat de op het slachtoffer aangetroffen haren en een spermavlek van een en de zelfde persoon afkomstig zijn, maar niet van de twee veroordeelden. Daarmee staat volgens Doedens vast dat zij onschuldig zijn. De uitkomst van het DNA-on derzoek vormt een nieuw feit dat een verzoek om heropening van het onder zoek rechtvaardigt. Oud-commissaris bijt zich vast in Puttense moordzaak putten martin verwaauen Het is zondag 9 januari 1994. De 23-ja- rige stewardess Christel Ambrosius is op haar mountainbike op weg naar het huisje van haar grootmoeder in de bossen van Putten. Op datzelfde mo ment rijden vier drinkebroeders, Ger- rit, zijn beide zwagers Herman en Wil- co en ene Willem, in de Mercedes van Gerrit door de bossen in de buurt, en zien zij Christel fietsen. Anderhalf uur later komt oma thuis, en vindt het levenloze lichaam van haar kleindochter, badend in het bloed en half ontkleed op de vloer in de woonkamer. Ambrosius blijkt te zijn verkracht, vervolgens gewurgd en met een mes gedood. Voor de politie is het snel duidelijk: Herman de Bois en Wilco Viets zijn verantwoordelijk voor de moord. Hun maatjes blijven buiten schot, ook al hebben zij verklaard door het raam toegekeken te hebben hoe Christel werd verkracht en vermoord. De Bois en Viets blijven ontkennen, maar wor den op grond van getuigenverklarin gen door de rechter veroordeeld. De Bois tot tien jaar, na een eis van vijf tien jaar plus TBS, Viets krijgt even eens tien jaar na een eis van twaalf jaar. In oktober van dit jaar loopt hun straf formeel af en komen zij in vrij heid. Tenzij het nieuwe bewijs door het openbaar ministerie wordt geac cepteerd en b,eide veroordeelden als nog op vrije voeten worden gesteld. Nieuw onderzoek heeft bewijs opge leverd dat De Bois en Viets vrijpleit. Op het lichaam van Christel werden direct na de moord een druppel sper ma en twee haren aangetroffen. DNA- onderzoek op de spermadruppel wees uit dat deze niet afkomstig kon zijn van beide verdachten. Maar de haren werden pas veel later onderzocht. Op aandringen van misdaadverslaggever Peter R. de Vries en oud-hoofdcom missaris Jan Blaauw.De uitslag van dat aanvullende onderzoek was even schokkend als onthullend: het DNA van de twee haren en de spermadrup pel kwamen met elkaar overeen, wat aantoonde dat het van één en dezelfde dader moet zijn. En dus niet van Viets, en ook niet van De Bois. Op verzoek van De Vries werd Blaauw eind 1995 betrokken bij het onderzoek naar de moord op Ambro sius. „Ik kende de zaak niet, maar toen ik mij in het dossier ging verdiepen, stond voor mij één ding vast: die twee zijn onschuldig." Nog afgezien van het feit dat de twee niet al te stabiele verdachten uren ach tereen suggestief werden verhoord en onder druk werden gezet, zijn er in de ze zaak ook opvallende blunders ge maakt. Sporen werden op knullige wij ze uitgewist, getuigen werden als 'niet interessant' betiteld of genegeerd en wel aantoonbare bewijzen werden op even originele als lachwekkende ma nier ontdaan van hun waarde. Eén van de meest opvallende is het verhaal over de 'sleeptheorie'. Op het lichaam van Ambrosius werd sperma gevonden, dat niet afkomstig was van De Bois of Viets. Daarmee zou dus aangetoond zijn dat zij in elk geval Ambrosius niet hadden verkracht. Maar Justitie kwam met een ander ver haal. Voordat het slachtoffer op de fiets naar haar oma ging, zou zij gemeen schap hebben gehad met een nog on bekende vriend. Het sperma van die vriend zou in haar lichaam achterge bleven zijn, en toen de verkrachters la ter de viouw tot wanhoop dreven zou den zij het sperma van die vriend uit het lichaam hebben geperst. „Van die hele sleeptheorie geloof ik niks." Maar, zo beklemtoont Blaauw, er zijn nog meer grove blunders gemaakt. Neem de sleutel van de achterdeur, die in de garage hing en door Ambro sius gebruikt moet zijn om het huisje binnen te komen. Na de ontdekking van de moord bleek dat de sleutel weer keurig netjes op z'n plaats hing, terwijl de deur op slot was. De dader zou dus bekend moeten zijn met de si tuatie en de sleutel weer terug hebben gehangen. Maar kort na de moord vroeg de politie haar oma om met de sleutel de achterdeur te openen. Daar door werden eventuele vingerafdruk ken van de dader vernietigd en ver dween belangrijk bewijsmateriaal. Het staat voor Blaauw onomstotelijk vast dat De Bois en Viets de moord op Ambrosius niet gepleegd kunnen heb ben. Dat betekent dat de werkelijke dader nog steeds vrij rondloopt. Blaauw: „Het enige wat ik nu nog kan vaststellen is dat de dader iemand is die Christel goed kende. Maar wie het is? Vooralsnog weet alleen hijzelf dat." uu ze. in 76 tawootm alles HÊ&&6N \|6PL°PeN MM CE TC.4 Niét AW7EJ2S mn h&t vewer OWÊtóEONOS \JO0HT

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5