'Bij 538 krijg ik vrijheid' Trees bijna kwart eeuw jong DINSDAG 18 APRIL 2000 COMMENTAAR Zeepbel loopt leeg Het leek er even op dat Zwarte Maandag de bezitters van aandelen in de nieuwe economie wereldwijd in rouw zou dompelen. De Eu ropese beurzen wisten gisteren echter de rust te bewaren. De schade viel uiteindelijk mee. Zwarte Maandag bleef uit en Wall Street en zelfs de Nasdaq herstelden zich van de vrijdag opgelopen klappen. Het gaat daarom te ver om meteen het geloof in internet en de daaraan gerelateerde IT-fondsen op te zeggen. Tot dusverre lijkt er sprake van een gezonde correctie. Beleggers staan in ieder geval weer met beide benen op de grond, hoewel het gedrag van specu lanten nooit te voorspellen is. Een ding is zeker: de hype is over zijn hoogtepunt. De tijd dat in- ternetbedrijfjes ongelimiteerd geld konden 'drukken' door aande len uit te geven, lijkt voorbij. Net als bedrijven in de 'oude econo mie' zullen zij nu geld moeten lenen om hun expansiedrift te be vredigen. Financiers zullen een stuk voorzichtiger zijn alvorens met de eerste de beste dotcom-bedrijf in zee te gaan. Winst, een begrip dat veel bedrijven in de nie.uwe economie slechts kennen van horen zeggen, zal een rol spelen bij het binnenhalen van kapi taal. Deskundigen verwachten als gevolg hiervan een reeks faillisse menten in de IT-sector. Doemdenkers voorspellen zelfs een slach ting onder internetbedrijven. Het Amerikaanse CDnow, de groot ste verkoper van CD's via internet, verkeert in acute geldnood en zou het eerste prominente slachtoffer kunnen zijn. Dat is niet erg, want de IT-sector is er alleen maar bij gebaat als het kaf van het koren wordt gescheiden. De belangrijkste les van de mini-krach van vrijdag is dat de bedrij ven van de nieuwe economie toch min of meer aan dezelfde wet ten onderhevig zijn als de oude. Beleggers zullen zich vermoedelijk minder snel laten verleiden door de gouden bergen die de pros pectussen van aspirant-beursgangers beloven. De oude economie, bedrijven waar resultaat, winst en omzet wel tellen, zullen hiervan op de korte termijn profiteren. De zeepbel spat dus niet uiteen, maar loopt langzaam leeg. Blijven over de gezonde beursgenoteer de internet- en technologiefondsen met toekomst. Onweer en regenbogen Gistermiddag en avond trokken enkele heftige onweersbuien over onze regio. Sommige bui en gingen vergezeld van hagel en windstoten en in korte tijd viel veel neerslag. Nieuw-Ven- nep kreeg kort na 16 uur een felle bui over zich heen. Er viel daar in ongeveer 20 minuten tijd 5 mm waaronder hagel, en op Schiphol schoot de windme ter uit tot 72 km per uur. Met de frontale regen van de ochtend meegerekend werd in Nieuw- Vennep 9, op Schiphol 11 mm opgevangen. Werkelijk fenome naal waren de regenbogen aan de achterzijde van de indruk wekkende buienformaties. De bogen waren compleet zicht baar en konden zich dankzij brede opklaringen aan de ach terzijde lang handhaven. Ook de zogenaamde bijregenbogen, die ontstaan doordat de lichtstralen in de regendruppels twee keer worden weerkaatst en daarna op een andere plek uit de druppels treden, waren goed zichtbaar. Voor de buien was er flink wat zon. In het bin nenland ging de temperatuur plaatselijk de 15 graden te bo ven. Op de vliegbasis Twenthe werd het 15,9 graad. In onze re gio meldde Schiphol 13,9 graad. Boven Duitsland bevindt zich de overgangszone tussen war me lucht in het oosten en zuid oosten van Europa (maandag middag 30,3 graad in het Servi sche Nis) en de koele lucht bo ven de Britse eilanden. Deze zone komt morgen dichterbij. Bovendien nadert van het wes ten uit een storing ons land. Het gevolg is dat vooral in de middag de kans op een regen of onweersbui toeneemt. De zon laat zich echter ook zien en in een zuidoostelijke stroming be weegt het kwik zich naar de 18 graden. Op de Atlantische Oceaan is ondertussen een voor deze tijd van het jaar wel heel diepe depressie tot ontwikkeling geko men. De druk in de kern zakt tot 955 hPa. Fron ten veroorza ken vanaf donderdag pe riodiek regen of buien. De tempe raturen schom melen aanvanke lijk tussen de 15 en 20 graden: in het Paasweek einde gaat het kwik iets terug. De verschillen tussen Van Inkel en Evers Met Edwin Evers en Jeroen van Inkel in de basis heeft Radio 538 gisteren de aanval geopend op het publieke Radio 3FM. Voor veel geld werden de diskjockeys door 538-baas Erik de Zwart weg gekocht bij respectievelijk datzelfde 3FM en Veronica FM. Maar voor Evers en Van Inkel waren er meer redenen om een vijfjarig contract te tekenen. De rustige Hardenberger en de energieke Al- meerder lichten toe. Knevel allitereert erop los Als je een praatprogramma presenteert bij de EO ben je geknipt om directeur te worden. Of: als je directeur bent van de EO ben je van zelf ook geschikt om een programma te presenteren. Een van deze twee stellingen moet bij de tweede omroep van Nederland opgeld doen, want Andries Knevel is er zowel directeur als presentator. Hoe hij als directeur is onttrekt zich aan onze waarneming. Als pre sentator is hij wekelijks te zien in Het Elfde Uur. Altijd keurig in het pak. Handen en wenkbrauwen spreken een woordje mee. En hij kan fijn allitereren. „We hebben het vanavond over werk, wils kracht en waarheid. Paus, pijn en politiek.En als hij de Belgische kardinaal Godfried Danneels aankondigt: „Het draait in onze we reld om geld, goed en genot, maar weinig om geloof. Maar fijn allitereren is weer iets anders dan fijn interviewen. Dat kan Knevel helaas niet. Bij werkgeversvoorzitter Schraven bij voor beeld, wekt hij met nagenoeg elke vraag irritatie. Da's niet zo gek, want in elke vraag zit al een antivoord besloten. „Raar hè? Vindt u dat nou niet raar van die politiek", vraagt hij. En: „Achtereenvol gende kabinetten hebben de infrastructuur in Nederland ernstig verwaarloosd?" Of, in serie: „Kijkt u neer op de politiek? Heeft u wel vertrouwen in de politiek? Waarom heeft de politiek dat niet gezien en hoe dom vindt u dat?" Het moge duidelijk zijn: Knevel heeft geen hoge pet op van de poli tiek. En hij zette alles op alles om Schraven'te laten zeggen, dat hij Den Haag ook maar een dom zooitje vindt. Maar, Knevel pakte dat nogal, eh, nogal dom aan. Erger nog werd het bij het interview met kardinaal Danneels, door Knevel heel nadrukkelijk neergezet als de volgende paus. Daar was Danneels al niet blij mee. Maar nog vervelender moet het voor de kardinaal zijn geweest om bij zijn weloverwogen antivoorden steeds dat getetter van betweter Knevel er doorheen te moeten dulden. „Hoe komt het dat er in een tijd van welvaart een soort levensbe schouwelijk coma ligt over Europa wilde de directeur weten. „Nou, veel mensen, en vooral jonge mensen, zijn wel degelijk bezig met zingevingsvragen", begon de kardinaal. „Dat hoopt u". onder brak Knevel. „Ik word steeds vaker gevraagd...begon de kardinaal nog eens. „Dat is wensdenken", wist de presentator al voordat het antwoord ten einde was. Door rap te praten slaagde de kardinaal er nog net in uit te leggen, waarom mensen blijven vragen naar de zin van het leven: „Het probleem is: iedereen moetsterven en niemand heeft goesting om het te doen. Maar Knevel hield vol, dat er een 'levensbeschouwelijk coma ligt over Europa'. En dat al dat gezoek naar de zin van het leven niet meer is dan graaien in een 'postmoderne grabbeltonZo kwamen wij over Danneels weinig te weten. Behalve dan dat hij weieens twijfelt aan de opstanding en dat hij niet gelooft dat er na Johannes Paulus II een zwarte paus zal komen. Het is natuurlijk niet uitgesloten dat Knevel een goeie directeur is. Maar dat is dan ook een heel ander vak. Terwijl Edwin Evers met moeite een geeuw onderdrukt, ratelt Jeroen van Inkel door over de plannen die hij heeft met zijn bedrijf KinKonk Produkties. Nieuwe media is de laatste uit daging en dan met name breedband internet. Op dat ge bied werkt Van Inkel samen met Jamby, dat eigendom is van zijn vroegere radiomaatjes Adam Curry en Unico Glorie. Evers lijkt er niet wakker van te liggen. Behalve dat de dj net een ochtendshow achter de rug heeft en langzamerhand wel toe is aan een dutje, liggen zijn interesses ergens anders. ,,Laat mij maar lekker thuis onder de grond in mijn studio klooien met muziek." Het is een van de tien verschil len tussen de 28-jarige Evers en de tien jaar oudere Van Inkel, die ooit het voorbeeld van de eerste was. Bij Veronica kwa men ze elkaar al tegen en nu volgt bij Radio 538 een reünie. Twee transfers die een schok door radioland deden gaan, maar die volgens de personen in kwestie goede redenen heb ben. Jeroen van Inkel: „Als Veronica straks uit de Holland Media Groep stapt, mag de vereniging de licenties voor de frequenties niet meenemen. Ze heeft slechts de naam. Voor mij heeft het dus niet zo'n zin om mee te gaan, want er is geen radiosta tion. Bij HMG blijven zie ik ook niet zitten. Er is de afgelopen jaren een hoop gebeurd bij dat bedrijf. Het is behoorlijk verza kelijkt. Je wordt daar heel erg afgerekend op wat er verdiend wordt. Of er een mooi, creatief product wordt neergezet, is niet zo belangrijk." Edwin Evers: „De aanpak bij 538 spreekt mij aan. In financi eel opzicht heb ik natuurlijk een goede aanbieding gekre- Edwin Evers (links) en Jeroen van Inkel samen aan de thee. „Met ons allen zijn we met één ding bezig: radio maken". foto cpd ton kastermans gen, maar er speelt meer dan geld. Het tegenovergestelde zou betekenen dat ik net zo lief hier in de fietsenstalling was gaan werken. Als ik mijn centen maar had gekregen. Nee dus. Het saamhorigheidsgevoel bij 538 vind ik belangrijk. Verder is voor mij belangrijk dat ik in de ochtend alle vrijheid krijg. Ik kan het programma maken zo als ik het wil." Bij 3FM kon je dat niet? Evers: „Minder. Ik had daar een muzieklijst en als ik daarvan af week, moest ik overleggen. Dat wil ik niet en dat kan ook vaak niet. Als ik 's ochtends om half zeven het idee krijg een bepaal de plaat te draaien, ga ik toch niet eerst iemand bellen om te vragen of het mag? Dat gaat ten koste van de spontaniteit. Ik be grijp wel dat je op een station een bepaalde muziekkeuze moet hanteren, anders word je niet herkenbaar. Maar een och tendshow vind ik toch een beetje een apart geval." Er is de afgelopen weken veel ge schreven over het salaris dat jul lie bij Radio 538 krijgen. Het zou om minstens één miljoen per jaar per persoon zijn. Dit is jullie laatste kans om duidelijk heid te scheppen. Evers: „Haha. En ook die laten we onbenut." Goed, maar vinden jullie niet dat de radio een beetje op de voetbalmarkt gaat lijken. Disk jockeys worden als sterspelers met grote zakken geld wegge lokt. Van Inkel: „Juist. Toen ik begin jaren tachtig bij Veronica ging werken, zei ik tegen Lex Har ding: al betaal je me helemaal niets, ik kom want ik wil graag bij Veronica aan de slag. In Hil versum heerste onder de dj's toen heel sterk het gevoel dat het te gek was om bij de radio te werken. Dat betekende im mers dat je bekend werd en dat je voor veel drive-in shows werd gevraagd. De afgelopen jaren is dat veranderd. Simpel weg omdat er een marktsys- teem van veel vraag en weinig aanbod is ontstaan." Waar en wanneer kwamen jul lie elkaar voor het eerst tegen? Evers: „Dat was bij Veronica. Op een vrijdagavond in 1991, denk ik. Ik stond tegen de deur post van de studio te kijken hoe Jeroen aan het werk was." Keek je tegen Jeroen op? Evers: „Natuurlijk. Toen ik nog op school zat, zette ik 's och tends altijd de wekker om naar de ochtendshow van Jeroen te luisteren. Ik had altijd een walk man bij me, dus ik zat vaak de hele dag met een koptelefoon 'op mijn kop. In de klas ook. Ik ben ook als een echte Van In- kel-kloon begonnen. Dat ge beurde automatisch. Je neemt dingen over van degenen naar wie je veel luistert. Vervolgens moet je dan proberen je eigen stijl te ontwikkelen en dat is me wel gelukt, geloof ik." Jeroen, wat heb jij van Edwin geleerd? Evers: „Hij is tien jaar ouder, gek." Van Inkel: „Dat maakt niet uit. Edwin heeft natuurlijk een scherp gevoel voor humor. Dat weet hij te vertalen in de pro gramma-onderdelen met die typetjes als de broertjes De Boer en prins Bernhard. Ik kan dat niet. Mijn ochtendshow vroeger was veel simpeler. Ik ging zitten met een stapel pla ten, kaartte af en toe een item aan en dat was het. In de loop der jaren ben ik ook gaan besef fen dat dat me het beste ligt." Dat is het grote verschil tussen jullie? Edwin is meer voor de humor, terwijl Jeroen nog wel eens de neiging heeft maat schappelijke onderwerpen aan te kaarten. Ik denk aan de flits palen. Dergelijke acties zie ik Eclwin nog niet zo snel doen. Evers: „Dat klopt." Op de boerderij van de familie Ter Braak in Eibergen (Gelderse Achterhoek) vierde melkkoe Trees 5 gisteren haar 24-verjaardag. Reden voor een hartelijke knuffel van boerin Agnes ter Braak. Met haar 24 jaar is Trees 5 de oudste melkkoe van het land. foto anp eric brinkhorst Van Inkel: „Misschien komt dat doordat ik ouder ben dan Ed win. Vroeger deed ik dat ook minder. Nu loop ik af en toe te gen iets aan en dan wil ik weten hoe het zit of er iets mee doen. Met die flitspalen vind ik het toch leuk dat een dj bereikt dat erover wordt gepraat. Een dj start een actie met een brutaal karakter op en bij het ministerie van verkeer en waterstaat liggen ze er wakker van. Dat vind ik leuk." Tot slot: tijdens een persconfe rentie legde Erik de Zwart on langs weer heel erg de nadruk op de volgens hem oneerlijke concurrentie met3FM. Zien jul lie dat ook zo? Van Inkel: „Wij zijn misschien een beetje de advocaten van de duivel, maar het bereik van 538 is nu eenmaal nog niet lande lijk. Terwijl je 3FM achter elke grasspriet kunt ontvangen. Daarnaast ben ik het met Erik eens dat 3FM meer zijn publie ke taak moet uitvoeren. Een pu blieke zender krijgt steun van de overheid en hoeft niet per se geld te verdienen. Dan kun je ook meer risico nemen dan een commerciële zender. Daarmee maakt 3FM ook reclame. Nieu we muziek hoor je het eerst hier, is hun slogan. Maar dat is wel muziek die al op plaat staat. Ik denk dat 3FM veel meer de schakel moet vormen tussen de muziek van de straat en de mu ziek die op plaat verschijnt." Hoofddoek voor KLM-sters Stewardessen en stewards van de KLM die op Teheran (Iran) vliegen, zullen zich voortaan volgens islamitisch gebruik kle den. De KLM heeft dat afge sproken met de vakbonden van het vliegpersoneel. Het is voor het eerst sinds jaren dat Tehe ran tot overnachtingsplaats is aangewezen. Voorheen was de Iraanse hoofdstad slechts een tussenstop. Nu het vliegperso neel vanaf maandag daadwer kelijk de streng islamitische stad aandoet, zijn de kleding voorschriften aangepast. Buiten het hotel moeten vrouwen een hoofddoek dragen, terwijl de mannen de korte broek rustig in de koffer kunnen laten. Korte mouwen zijn voor beide seksen taboe. Volgens woordvoerder Y. Eddi- ni heeft het personeel geen pro blemen met de beperkende voorschriften. „Dat begrijpt het echt wel. We hebben uitvoerig onderzoek gedaan naar de situ atie daar. Daarna hebben we met de vakbonden overlegd en die zijn akkoord gegaan. Het dragen van de kleding is waar schijnlijk niet wettelijk ver plicht, maar wat ontlok je voor reacties als het niet doet? Dan kun je je maar beter aanpas- Intens gelukkig van roem Ik maak dingen, en wil dat u die ziet, leest en koopt. Waarom doe ik dat toch? Waren er eerst de onaangename stilte en de misken ning die vroegen om roem en applaus, en waren al die stukjes en stukken maar bij zaak, middel tot een doel? Of waren er eerst gedachten die ik opdeed alsof hel virussen betrof die uitgroeiden tot woekeringen van woorden, waar na ik geen keus had dan mijn uit de hand gelopen gedachten- goed de wereld in te schreeu wen? Oftewel, was er ooit ie mand die beweerde dat ik niks kon en niks was, en besteed ik rest van mijn leven aan het rus teloos bewijzen van diens onge lijk? Of moet ik lijden vanwege het feit dat ideeën zich gedragen als virussen op zoek naar een gastheer? Al lijkt het in praktijk niet veel uit te maken, ik heb me dat vaak afgevraagd. Het is geen onwil, moet u weten. Ook ongelukkige mensen willen gewoon gelukkig zijn. Applaus? Ik heb het weten te oogsten maar rust en tevre- y denheid bracht het niet. Roem is geko- JUSTUS VAN OEL men en gegaan maar er veranderde niets. Ook an deren roken mijn ongeluk en kregen er een slecht humeur van. Teireden mensen vinden zichzelf sympathiek en ervaren het gedrag van een ontevrédene als per soonlijk venuijt, als ondankbaarheid en aandacht- rekkerij van iemand die weigert te zien dat de we reld vol is van aardige behulpzame mensen. Zoals zijzelf, bijvoorbeeld. Aanvankelijk nam mijn omge ving nog de moeite mij van mijn vergissing te over tuigen, met lange opsommingen van mijn presta ties, bezittingen en talenten. Tevreden mensen den ken namelijk, dat zij hun tevredenheid ergens aan te danken hebben, en concluderen dat wie datzelfde of méér heeft ook het geluk kan bereiken. Kwestie van inventariseren, da's alles. Tevreden mensen zien het verschil niet tussen de winkel en de winkelier. Maar aangezien ik niets van tevredenheid wist leek het me verstandig mijn om geving te vertrouwen. En waarom zouden juist deze aardige tevreden mensen mij willen voorliegen? Voor het in slaap vallen telde ik trouw mijn zege ningen en sloot ze op in een hok om ze 's nachts rus tig van alle kanten te kunnen bekijken. En inder daad, aan de leveringsvoorwaarden voor menselijk geluk zoals vastgelegd in de geschiedenis, de mytho logie en de roddelpers had ik ruim voldaan. Daar kon de fout niet liggen. Lag het misschien aan mijn werkstukken zelf, was ik niet tevreden met wdt ik had bedacht? Of was het een kwestie van hoeveel heid. had ik nog meer roem en applaus nodig om gelukkig te worden? Meten is weten. Ik zette aan voor de eindsprint die mij bracht in een zaal waar drie opeenvolgende dagen duizend mensen klapten voor mijn persoon lijke gedachtengoed. Minuten lang. Mijn teleurstel ling was onbeschrijfelijk. Vanaf dat moment wist ik het zeker. Dat het nooit goed zou zijn, en nooit ge noeg. Tot deze week. Er is iets gebeurd dat mij op eens aan het twijfelen heeft gebracht. Op onver wachte wijze heb ik roem toebedeeld gekregen, en ik zal u eerlijk bekennen, ik was er intens gelukkig van. Een half uur lang. Dat is heel lang. Ik had al eens gehoord dat ik een quizvraag was geweest, maar misschien zeiden ze dat om me op te beuren. Maar dit is zeker. In de Vrij Nederland van vorige week, bij de puzzel op bladzijde 81, bij het gezochte woord nummer 21 horizontaal staat als omschrij ving: Justus van cabaretier en schrijver'. Na twin tig jaar van obsessieve activiteiten heb ik het ge bracht tot puzzelwoord. Oei. En iets in mij, ik weet niet wat, zegt dat dat het hoogste is wat een mens kan bereiken. MENSELt Zaterdag was Courtney! nog een gewone student zondag is hij MULTIMll American footballer Brf* kende zondag een zevei,nl contract bij de Clevelan ov voor 100 miljoen gulder n werd zaterdag op de jaa dv 'draft' in het AMERICA)de BALL als eerste speler j door de Browns. De bre* dr schouderde verdediger, meter en 133 kilo vand )1 State universiteit had g druk gemaakt in de unii competitie. In Clevelan:ir0 megacontract al voor he or en MUNTEN zijn geen han voor dieven. Vier Rotten ,jIt PARKEERMETERKRAK 5; kunnen dat bevestigen. e£ tal werd gisteren gearre n0 nadat ze voor ruim acht: ,0L gulden uit parkeerautot hadden gestolen. Eénv dieven wilde zich mete munten uit de voeten m RD Maar aan de vijfduizenc kleingeld had hij zo'nzi ar dat hij niet ver kwamen ne agenten in de kraag kon ve gegrepen. Drieanderei ]St probeerden in een auto pe, ten. Ook zij werden aan jet den. Ze bleken ruim dn tn gulden aan kleingeld b; hebben. In de binnenst n Rotterdam moet voor ei keerplaatsje ook op zon W( den betaald. Aangezien lopen weekeinde vooral e( de marathon erg druk» jjn stad, zaten de parkeera ies bomvol. clz Koning CARL GUSTAF van Zweden heeft gisteren ex cuses aange boden omdat hij in het weekeinde in Denemarken te hard had gereden. De koning zei zaterdag haast had om deren van het vliegveld penhagen af te halen vi ring zondag van de 60s JAARDAG van de Deen rd> gin Margrethe. Een Des nP mobilist belde zaterdag be het middaguur de politi melding dat hij op de om Kopenhagen was in ve door twee Zweedse Fen rd; wel 250 kilometer per De Zweedse koning hiel het hooguit 130-140 weest, op een weg waai maal 110 wastoegesta spijt mij. Wij waren aan kant en moesten nog ei rw boodschappen doen v< kinderen konden afhak vliegveld." De Zweedse komt er waarschijnlijk boete van af omdat hiji keurd is. Voetbalfans die het Ne elftal geluk willen wen« EURO 2000 of de spel tip willen geven, kunne boodschap plaatsen o GROOTSTE VLAG ter» monstervlag moet 160 meter groot worden, vc om een voetbalstadion overdekken. Het werelc staat nu nog op naamv Amerikaan Ski Demski vlag van 154 bij 77 me ophing aan de Hoover! vlag voor Oranje, de Ne driekleur met een oran zal worden gemaakt uit len van één vierkanten Amsterdamse zeil make ham naait die aan elka helikopters wordt het n S tiel daarna ergens in N uitgespreid. De nieuwe cd KLAAR i MAAR doet het goed b liefhebbers. Zo goed zi cd binnen drie dagen ii Top 100 naar de EERS PLAATS is gestegen. Vi platenmaatschappij V2 het popviertal hiermee ces dat Marco Borsato -i laatste cd 'Luid en Dui J boekte. De cd ligt sind dagmiddag bij platenh 1 overal in Nederland telj! vliegt de winkels uit. P|f maatschappij V2 lever taal 240.000 Doe Mai de detailhandelaren ui werden nog eens 25.0 plaren bijbesteld. Hoe er het afgelopen weeki cies verkocht zijn wasi nog niet duidelijk. Mai de platenmaatschappi cd nu al rekenen op bi keer platina. De Britse hofleveranck AN and Hawkes heeft na p besloten geen jasjes te mr van HAMSTERBONT.: g, wilde de jasjes in de m lectie opnemen. Diere noemden de verkoop a AN weekeinde ziekelijk en lijk.Gie ves en Kawkes jV£ onder meer de kleren* p Britse prins PHILIP er prins CHARLES.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2