Leidsch Dagblad Positie Van Rij wankelt Opnieuw blanke boer in Zimbabwe neergeschoten [5 Kroonprins voegt zich in Japan bij Leidse delegatie Grote ravage op A44 na kettingbotsingen Cohen vreest niet voor V reemdelingen wet Voormalig SGP-raadslid opgepakt voor zedendelict JAG 18 APRIL 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42287 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 "4tf- 13 Buurtbewoners zijn troep rond Bevrijdingsplein meer dan zat 16 Van bode tot 'trouwambtenaar': de carrière van Lonneke de Ridder 17 Parkeerschijf dé oplossing voor parkeerproblemen garage Winkelhof 18 Amerika-reis van Alphense Cascarvieten op internet te volgen 19 Voor Leids Viswijvenkoor is operastem geen vereiste Patrick Kluivert bij Barcelona weer in genade aangenomen Igels oorzaak kules-ramp' foeter van Vollenhoven [gisteren kritiek geleverd Jet onderzoek naar de ■met de Hercules in 1996 jndhoven. Volgens Van ihoven is het laten liggen maaid gras, dat veel vo- introk, het toestel fataal foen. Het vliegtuig kwam 1 landing terecht in een Ji vogels. Daardoor vielen Itoren uit. Dat aspect zou jdoende zijn onderzocht. lievoerders llum vervolgd [openbaar ministerie in varden vervolgt de jvoerster van het comité [nee' wegens discrimina- v asielzoekers. Ook de Iver van een aantal inge- ii brieven in de Kolum- ïïurant moet voor de verschijnen. De ■voerster heeft gezegd I komst van een asielzoe- éntrum 'overlast, intimi- I onverschilligheid, dief- verkrachting en moord' Ich meebrengt. llusconi: Macht pen handbereik laliaanse mediamagnaat Berlusconi zit op het itouw om zes jaar na de fan zijn eerste kabinet f10 Ie tweede maal een rege- e vormen. De nederlaag Ie regeringscoalitie van er D'Alema, zondag bij regionale verkiezingen, de deur geopend voor chtse gelegenheidscoali- aarmee lijkt Italië terug politieke instabiliteit Wethouder houdt rekening met gedwongen vertrek vanavond wegens 'stadhuiskwestie LEIDEN WIM KOEVOET De Leidse wethouder Van Rij (PvdA) houdt er serieus re kening mee dat hij wordt gedwongen op te stappen van wege de 'stadhuiskwestie'. Maar eerst wil hij de gemeen teraad vanavond tijdens een spoeddebat opening van zaken geven. Geconfronteerd met de kritische reacties van raadsleden van collegepartijen die deze krant van daag publiceert, zegt de wethouder dat hij 'baalt als een stekker'. Hij geeft zichzelf weinig kans om de sfeer die nu in de Leidse politieke arena is ontstaan nog naar zijn hand te zetten. weg zal gaan. „Ik wil openheid van zaken geven. Ik sta voor al les wat ik heb gedaan en ge zegd. Ik heb wel degelijk ade quaat gehandeld." Maar hij heeft zijn bedenkingen bij de afloop van de beraadslagingen. Als er al zo over wordt gespro ken, dan is dat maatgevend. En dan kan ik hoog en laag sprin gen, maar dan denk ik niet dat het me lukt om de gemeente raad te overtuigen." Tot zijn adequate ingrijpen rekent Van Rij het wegwerken Woordvoerders van verschillen de fracties, inclusief van Van Rij's eigen partij, spreken over 'bestuurlijk falen' en 'minach ting voor de gemeenteraad' nu de verbouwing van het stadhuis miljoenen guldens duurder uit valt en de gemeenteraad hier over een half jaar informatie is onthouden. Van Rij toont zich onder de indruk van deze kritiek, maar zegt dat hij het debat niet uit de g: Sluit alle lzoekers op asielzoekers die naar -Brittannië komen, moe- orden opgesloten tot hun beoordeeld. Ze ;n geïsoleerd worden on- iracht in voormalige ka- en niet tussen de Brit- at zei leider William van de Britse Conserva- Partij vanmorgen in een aak. Oppositieleider leeft de afgelopen tijd al laten weten dat hij vindt jn land te 'soft' omgaat sielzoekers. ïeime laptop erikanen weg ministerie van buiten zaken in Washington sen laptopcomputer, die Os de Washington Post natie bevat 'die nog ge- ir is dan top secref. Vol de Post is de laptop ver in uit een conferentie van het Bureau of In- nce and Research, een die verondersteld werd te zijn. jnenburg naar x Havelaar lirecteur S. Peijnenburg ontbijtkoekfabriek Peij- wg werkt sinds gisteren ax Havelaar als directeur ting en communicatie, stichting verkoopt pro- uit de Derde Wereld, is een sabbatsverlof be- 'eijnenburg dat hij meer chappelijk bezig wilde n februari nam hij ont- (ort daarna solliciteerde Max Havelaar en werd "genomen. ■DAA(. n PAGINA'S Prins Willem-Alexander is van ochtend op het zuidelijke ei land Kyushu zijn bezoek aan Ja pan begonnen. Hij voegde zich aan de vooravond van de 'Hol land Week', het hoogtepunt van de viering van de 400-jarige re latie tussen Nederland en Ja pan, bij de Leidse delegatie. De festiviteiten en herden kingsceremonies beginnen pas woensdag officieel. Dan trekt een Nederlandse delegatie on der leiding van de prins gedu rende een week langs verschil lende plaatsen die een rol heb ben gespeeld in de Nederlands- Japanse geschiedenis. Ook de ministers Jorritsma (economi sche zaken) en Van Aartsen (buitenlandse zaken) en top mensen uit het bedrijfsleven HAARLEMMERMEER ARNOLD AARTS Vier kettingbotsingen hebben gisteravond op de snelweg A44 richting Wassenaar voor een ra vage gezorgd. In totaal waren bij de ongelukken zestig auto's betrokken. Geen van de inzit tenden raakte gewond, maar de blikschade was aanzienlijk. Uit voorzorg werden ambulances en de traumahelikopter naar de ongelukken gestuurd. Het grootste ongeluk had plaats op de oprit naar de A4 bij knooppunt Burgerveen. Op het viaduct over de Lisserweg knal den daar om half zeven dertig wagens op elkaar. Ongeveer de helft daarvan moest worden weggesleept door bergingsbe drijf Van de Vliet in het nabijge legen Abbenes. DEN HAAG ANP If nland ïland uren Kunst, mie jfen Samenleving, ek van de Dag Staatssecretaris Cohen (PvdA) van justitie zegt zich geen zor gen te maken over de enorme verdeeldheid onder de coalitie partners over de nieuwe Vreemdelingenwet. Dit is bij uitstek een fase om kritiek op het wetsvoorstel te leveren, oor deelt hij. Alle fracties in de Tweede Kamer onderkennen echter het belang ervan, zo stel de hij gisteravond vast na ruim twaalf uur debatteren. Alle Kamerfacties uitten gis teren forse kritiek op de nieuwe wet, die na veelvuldig en inten sief coalitieoverleg tot stand is gekomen. Coalitiepartner WD verwijt Cohen zelfs aan afspra ken in het regeerakkoord voor bij te gaan. Kamerlid Kamp (VVD) wil bijvoorbeeld dat er van twee ambtenaren, de voor malige gemeentesecretaris en het hoofd gebouwen („Tegen de één heb ik wat harder moe ten duwen dan tegen de an der"). Dit tweetal heeft naar zijn smaak heel wat steken la ten vallen bij het project. Hier door zijn de overschrijdingen voor hem evengoed een pijnlij ke verrassing, zegt Van Rij. De wethouder meent dat ten onrechte de suggestie is gewekt dat de gemeenteraad geen kant meer uit kan en niets anders te doen staat dan dekking vinden voor geld dat ambtenaren al op eigen gezag zouden hebben uit gegeven. „Het is niet zo dat de gemeenteraad voor, door mij gecreëerde, voldongen feiten wordt gesteld. Er komen raads voorstellen aan waarover wel degelijk wat valt te besluiten." Pagina 15: 'Bij een groot bouwproject laat men altijd Wethouder Van Rij. steken vallen' foto taco van der eb HAARLEM JACOB VAN DER MEULEN De algemeen partijsecretaris van de SGP, de 54-jarige Hoofd dorper D. Nieuwenhuis, is door het hoofdbestuur op non-actief gesteld. Hij wordt ervan be schuldigd over een lange perio de zedendelicten te hebben ge pleegd. De SGP'er verwierf in het verleden als gemeente raadslid in Haarlemmermeer vooral bekendheid door zijn strijd tegen homo's, seksuele voorlichting en vrouweneman cipatie. Partijsecretaris Nieuwenhuis werd vorige week dinsdag aan gehouden. Na verhoor werd hij afgelopen vrijdag weer in vrij heid gesteld. Er volgt een straf rechtelijk onderzoek, aldus de politie Haarlemmermeer. De politie wil verder geen inhoude lijke mededelingen doen over de zaak, maar het partijbestuur van de Staatskundig Gerefor meerde Partij spreekt over een 'aangelegenheid in de privé- pita gpd zijn daarbij aanwezig. Vandaag kreeg de kroonprins al een vorstelijke ontvangst. Een haag van hooggeplaatste provinciale en lokale bestuur ders voorzien van een grote strik op het donkerblauwe pak - het teken in Japan dat het om een officiële gebeurtenis gaat - heette Willem-Alexander vrien delijk buigend welkom op het kleine vliegveld van de stad Oi- ta. Schoolkinderen in gele en blauwe uniformen wapperden enthousiast met hun Neder landse vlaggetjes. Voor vandaag staat nog een ontmoeting met de Japanse kroonprins Naruhito op het programma. De troonopvolgers hebben elkaar al vaker ontmoet en zullen de komende week een groot deel van de feestelijkhe den gezamenlijk bijwonen. Verschillende bestuurders verklaarden te zijn verblind door de combinatie van de laagstaande zon met het natte wegdek. Een van hen vertelde dat de snelheid ten tijde van de aanrijding niet overdreven hoog was. „We kwamen net uit de file, dus het was zeker geen racepartij." Op dezelfde weg vonden kort na het ongeval op tientallen meters van elkaar nog drie ket tingbotsingen plaats. Bij de on gevallen bij de afslag Abbenes waren respectievelijk zeven, twaalf en tien voertuigen be trokken. Door de aanrijdingen was de A44 lange tijd afgeslo ten. Pas drie uur na de ketting botsing, rond half tien, werd de weg weer vrijgegeven. Het ver keer werd omgeleid via de A4. Staatssecretaris verwacht akkoord met Kamer kende asielzoekers pas na vijf en niet na drie jaar eventueel een vaste verblijfsvergunning krijgen. Hij weet zich daarin ge steund door oppositiepartij CDA. Volgens Kamp staat die afspraak in het regeerakkoord. In Cohens voorstellen krijgen alle toegelaten asielzoekers een tijdelijke vergunning die na drie jaar eventueel wordt omgezet in een permanente vergunning. Die drie jaren zijn juist lang ge noeg, oordeelt de linkerflank in de Kamer. D66'er Dittrich vindt dat mensen niet langer dan drie jaar op een vergunning mogen wachten. Dat belemmert hen te veel een bestaan op te bouwen. De nieuwe Vreemdelingen wet moet 1 januari 2001 ingaan. In mei praat de Kamer weer verder over het wetsvoorstel. HARARE Rtr-AFP-AP In Zimbabwe hebben zwarte veteranen uit de be vrijdingsoorlog vanmorgen opnieuw een blanke boer neergeschoten. Hij raakte gewond, maar over de ernst van zijn toestand was tegen de middag nog niets bekend. Het incident deed zich voor terwijl Zimbabwe zich opmaakt voor de vie ring van twintig jaar onafhankelijkheid. Het incident werd gemeld door boer Robin Greeves uit het zuidelijke Nyamandhlovu. Hij kreeg een telefoontje van zijn blanke buurman, die meldde dat zijn boerderij was omsingeld door dertig tot veertig zwarte oorlogsveteranen. Later beidé hij weer met de mededeling dat hij was neergeschoten en een ambulance nodig had. Die slaagde er niet in de boerderij te bereiken, omdat de bezetters de weg versperden. Zondag zijn drie leden van de oppositie tegen president Mugabe vermoord, onder wie de blan ke boer David Stevens. De spanning in Zimbab we is hoog opgelopen door de bezetting van de boerderijen van blanke boeren door zwarte vete ranen uit de bevrijdingsoorlog. Mugabe steunt de bezetters. De president had leiders van de blanke boeren gisteren nog ontboden en hen beloofd zich in te spannen voor een 'terugkeer naar normaliteit'. Volgens een van de boeren betuigde Mugabe spijt over de dood van Stevens. De bezetters zijn gewapende mannen, die be weren oud-strijders te zijn uit de onafhankelijk heidsoorlog en die 'onafgemaakte zaken' uit de strijd tegen de blanke overheersing willen vol tooien. 21 APRIL START 1 9 3 O Moraalridder Haarlemmermeer op non-actief sfeer'. Nieuwenhuis was van morgen niet bereikbaar voor een reactie. Zijn vrouw ver klaarde 'geen commentaar' te willen geven op de affaire. Als raadslid - van 1982 tot 1994 - profileerde de SGP'er zich op verschillende fronten. Nadat hij homo's op één lijn had gesteld met bigamisten en pedofielen, moest hij in 1992 zijn excuses aanbieden in de gemeenteraad. In hetzelfde jaar verzette hij zich tegen de verspreiding door de gemeente van een informa tiefolder voor pubers. Nieu wenhuis verklaarde toen: „Er wordt op een manier over seks gesproken die alle perken te buiten gaat. Het komt er op neer dat je moet doen waar je zin in hebt. De veiligste manier van vrijen is met de eigen part ner in het huwelijk." In 1993 wierp hij - inmiddels hoofd van het partijbureau - een blokkade op tegen het lid maatschap van vrouwen. HtT WOORD IS AAN Roemeens spreekwoord Het moet een goed spreker zijn die een zwijger verbe tert. Rode Kruis op straat gezet door La France OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER Penningmeester E. Groenendijk van het Rode Kruis Rijnland kan er met zijn verstand niet bij. Toen hij gistermiddag de opslagruimte van zijn organisa tie aan de Rhijngeesterstraat- weg in Oegstgeest in wilde, stond Groenendijk letterlijk voor een gesloten deur. Op de garage zit sinds dit weekeinde een nieuw slot zonder dat het Rode Kruis daarover is inge licht. De verhuurder van de ga rage, A. Kooloos van het nabij gelegen Partycentrum La Fran ce, heeft de hulporganisatie op straat gezet. Groenendijk zegt verbijsterd te zijn over de praktijken van Kooloos. „Je moet er niet aan denken dat er nu een ramp ge beurt in Oegstgeest, Warmond of Rijnsburg, want dan kunnen we geen kant op. Alle materiaal ligt nu achter slot en grendel." La France-eigenaar Kooloos kwam gistermiddag poolshoog te nemen, maar weigerde ri goureus om de deur te openen. Groenendijk: „Op de stoep kre gen we te horen dat hij het Ro de Kruis vanaf mei de huur op zegt, omdat hij de garage zelf nodig heeft. Verder was hij niet voor rede vatbaar. Het enige dat hij zei was: bel maar met mijn advocaat. Dat is precies wat we gaan doen." De raadsman van het Rode Kruis, Van Amersfoort, beves tigde vanmorgen dat Kooloos onwettig heeft gehandeld. „Het Rode Kruis heeft een lopende huurovereenkomst met Zoko bv, het bedrijf van Kooloos. Mijn cliënt betaalt de huur trouw, dus dan kun je niet zo maar de deur vergrendelen." Maatregelen kunnen volgens de advocaat niet uitblijven. D66: Eigenaar moet computer kunnen aftrekken DEN HAAG ANP Mensen die privé een computer aanschaffen, moeten daarvoor 2.000 gulden van hun belast baar inkomen kunnen aftrek ken. Volgens de D66-fractie in de Tweede Kamer is dat nodig om het voor iedereen mogelijk te maken thuis over een eigen computer te beschikken. D66-fractievoorzitter De Graaf maakte het voorstel giste ren bekend op een door zijn partij georganiseerd symposi um over de nieuwe economie. Hij waarschuwde daar voor het ontstaan van 'een digitale twee deling' in de samenleving. Hoe wel Nederland met zo'n zes miljoen internetgebruikers in middels tot de koplopers in Eu ropa behoort, gaat deze revolu tie grotendeels voorbij aan 50- plussers en lagere inkomens groepen, aldus De Graaf. D66 wil dat het kabinet vanaf het komende jaar een miljard gulden uittrekt voor de belas tingmaatregel om de aanschaf van computers te stimuleren. vooruitblik DON VRU ZAT SSPTmSZ 7°/16° '716° 8716° 40% 40% 40% 30% 30% 30% Keuze Rushdie 'gemiste kans' LEIDEN LESLEY GRIETEN GPD De keuze voor Salman Rushdie als schrijver van het Boeken weekgeschenk 2001 is een 'ge miste kans'. Volgens de Leidse auteur Abdelkader Benali - van Marokkaanse afkomst en schrij ver van onder meer 'Bruiloft aan zee' - kent Nederland ge noeg allochtone auteurs van goede kwaliteit die het ge schenk hadden kunnen schrij ven. „Rushdie is niet iemand die je langs middelbare scholen kunt sturen. Daar zitten veel al lochtone jongeren en juist in de Boekenweek zou zo'n schrijver op tournee moeten." Voor het eerst in de 66-jarige geschiedenis van het Boeken weekgeschenk is een auteur ge vraagd die de Nederlandse taal niet machtig is. Over de keuze van Rushdie is de schrijverswe reld vérdeeld. Leidenaar Anton Korteweg, directeur van het Letterkundig Museum in Den Haag, meent dat Nederlandse allochtone schrijvers nog niet klaar zijn voor het boekenweek geschenk. „Ik denk dat een schrijver als Benali nog geen groot publiek aanspreekt." De Leidse hoogleraar Nederlandse letterkunde Frits van Oostrom is het met Korteweg eens. „Je moet oppassen dat deze schrij vers niet meteen vermalen wor den." Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Postcode: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-6128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 Maria Stevens, van Zweeds-Spaanse komaf, en haar 2-jarige tweeling Warren (op schoot) en Sebastian, gis teren tijdens een interview. Haar man Dave, een blanke boer, werd zaterdag door zwarte oorlogsveteranen ontvoerd en vermoord. foto reuters howard burditt

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1