Bedrijven doen beroep op minis t( Amerikaans carnaval op de motor Comité Sluipwi: wil verkeer kwi Vereerd dat ik zo 'n grote club mag leiden Transportbedrijf moet terecht naar Veenderveld Boeren en tuinders zien nieuw stuk Bentwoud niet zitten Zwemplaats bij de Wi jdt (D DINSDAG 18 APRIL 2000 Alkemade krijgt gelijk van Raad van State Kamers van Koophandel komen Pronk tegemoet den haag/alkemade persbureau cerberus Gedeputeerde staten van Zuid- Holland hebben terecht het be stemmingsplan Landelijk Ge bied Oost plus van de gemeente Alkemade goedgekeurd. Daarin is geen plek langs de Korte Dwarsweg ingeruimd voor transportbedrijf Hogeboom. De Raad van State verwierp het be roep van het echtpaar Hoge- boom-Borst tegen het provinci ale besluit. Het echtpaar exploiteert een transportbedrijf aan de Zuid- weg in Rijpwetering, maar moet wijken voor de komst van de hogesnelheidslijn. Het alterna tief van de gemeente, vestiging op het nieuw te ontwikkelen bedrijventerrein Veenderveld, is volgens Hogeboom geen reëel alternatief. Het transportbedrijf moet over een dienstwoning kunnen beschikken, maar de familie vraagt zich af of er op Veenderveld een aanvaardbaar woonklimaat zal heersen. Bo vendien verwacht de familie dat dit bedrijventerrein niet voor 2002 klaar is, terwijl haar bedrijf wellicht al deze zomer wordt onteigend. In het ontwerp-be- stemmingsplan Landelijk Ge bied Oost plus was een plekje ingeruimd voor Hogeboom langs de Korte Dwarsweg. Daarin kon de familie zich vin den. Volgens de Raad van State hebben gedeputeerde staten zich echter terecht geschikt naar de opvatting van de In specteur Ruimtelijke Ordening (IRO). De IRO stelde onder meer dat de locatie aan de Kor te Dwarsweg deel uitmaakt van het Groene Hart. Daarnaast merkte de IRO op dat de Korte Dwarsweg buiten de zoge naamde bebouwingscontouren van Alkemade ligt. Een nieuwe bedrijfsvestiging op die plaats is strijdig met provinciaal- en rijksbeleid vindt ook de Raad van State. De Kamers van Koophandel in het Groene Hart doen een handreiking aan minister Pronk van VROM. Zij zijn bereid om aan te sluiten bij zijn wensen om duurzame bedrijventerreinen te ontwikkelen en recreatiemogelijk heden te bevorderen. In ruil daarvoor verwachten ze dat de minister hen tegemoetkomt door meer bedrijvigheid in het Groene Hart toe te staan. misch' uiteengezet. Dat over handigden zij vanmiddag aan het Tweede Kamerlid P. Bies heuvel, voorzitter van de Ka mercommissie voor economi- den haag/regio *j anneke de jonge De Kamers van Koophandel Rijnland (Alphen en Leiden), Rivierenland, Rotterdam en Utrecht hebben hun plannen voor het Groene Hart in het rapport 'Duurzaam en Dyna- sche zaken. In het rapport roe pen de Kamers alle betrokke nen op om haast te maken met de uitvoering van hun plannen. ,,We doen met name een be roep op Pronk", aldus B. Schut- tenbeld van Rijnland. „Hij heeft op dit punt de meeste macht, terwijl hij lijnrecht tegenover ons staat. We lopen voortdu rend tegen een muur aan." De Kamers willen dat bedrij ven vaker toestemming krijgen zich in vrijkomende boerderij en in het Groene Hart te vesti gen. Daarnaast willen ze twee bedrijventerreinen aanwijzen als voorbeeldproject. Een ver ouderd terrein én een nieuw aan te leggen terrein moeten op een duurzame manier worden ingericht. Dit houdt bijvoor beeld een nette inpassing in het groene landschap en energie zuinige bouw in. Ten slotte wil len de Kamers een website ont werpen die alle recreatieve at tracties en bedrijven in het Groene Hart met elkaar ver bindt. De Kamers vinden dat er geen tijd meer te verliezen is. In het rapport schrijven ze: „Be drijven in het Groene Hart blij ken in toenemende mate pro blemen te ondervinden als ze willen uitbreiden." En: „Onze kerheid over de toekomstige ruimtelijke ordening draagt er toe bij dat kansrijke investeer ders het gebied verlaten en daarmee het Groene Hart ver armen." Volgens Schuttenbeld komen de Kamers op een goed mo ment met hun rapport. „Er is van alles aan de hand met be trekking tot het Groene Hart. De vijfde nota ruimtelijke orde ning komt er aan, er wordt ge sproken over contouren en contingenten. Wij vinden dat daar ook een economisch ge luid bij hoort." Om de vaart erin te willen de Kamers dit beginnen met de drie ten. „Wanneer we ze hangt af van de andere zoals gemeenten, maar ook instellingen VW", aldus Schuttenl sluit daarnaast de van projectontwikkel makelaars niet uit. willen de Kamers het nemen voor de uitvot de projecten. De vi dingskosten schatten 500.000 gulden. Een g daarvan is rijkssubsidie 't hazerswoude-runduk tim brouwer de koning De toekomst van het Bentwoud blijft onduidelijk. De eerste 80.000 boompjes zitten welis waar in de grond bij de Hooge- veenseweg tussen Boskoop, Benthuizen, Waddinxveen en Zoetermeer, maar verder staat er nog weinig vast rond het re- creatiebos van 1000 hectare. Tijdens een voorlichtingsavond in Rijnwoude presenteerde woordvoerder J. Eilander van het ministerie van landbouw gisteravond twee keuzemoge lijkheden, waarvan de eerste in goede aarde viel bij vertegen woordigers van de WLTO. In het najaar moet blijken of het 'bruisende landschap' het wint van de 'groen blauwe stad', die minder ruimte voor land- en tuinbouwers biedt. In dat laat ste geval is er wel plaats voor nog eens 300 vierkante meter Bentwoud. De Westelijke Land- en Tuin bouw Organisatie beseft inmid dels dat het ernst is met de in vulling van het Groene Hart. Later dan andere belangen groeperingen presenteerden zij hun door KPNG geïnventari seerde wensen voor invulling van de omgeving van het Bent woud. Gisteravond koos WL- TO-woordvoerder T. Stam on dubbelzinnig voor de variant van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) van het ministerie met de meeste ruimte voor land bouwers, veetelers en tuinders. Zij zijn volgens hem bij uitstek geschikt om het Groene Hart te beheren. Daarvoor zijn de be staande bedrijven sterk genoeg, zeker als zij ook andere taken op zich nemen. Zo noemde Stam zorg-, weidebeheer- en recreatietaken als mogelijkhe den om hun bedrijven renda beler te maken. En in de Hoek se Waard, zo betoogde hij, krij gen boeren subsidie van ban ken om van de rand van hun land wandelpaden te maken. Mocht de groenblauwe vari ant de overhand krijgen, dan komt er meer recratiebos in de omgeving van Rijnwoude. Om deel twee van het Bentwoud te bekostigen zijn ook winstge vende voorzieningen als land huizen, horecagelegenheden en sportaccommodaties (Eilander: „Van patatkraam tot golfbaan") nodig. Voor de driehoek nabij Zoetermeer zou bijvoorbeeld plaats kunnen zijn voor voet balvereniging BSC '68 uit Benthuizen. Als die club daar terecht wil, is dat volgens wet houder Uljee een unieke kans om daarover na te denken. Hoe 'roder' het gebied wordt, hoe minder perspectief er rest voor boer en tuinder. Stam drukte de Rijnwoudse leden van de commissie ruimtelijke ordening op het hart om de 'bruisende' variant serieus te nemen. Want anders is de boer vertrokken. „Dat is dan jammer voor u. De boer redt zich wel, is het niet hier dan wel ergens an ders." Aan die variant kleven ook nadelen. DLG-woordvoerder Eilander legde uit dat de af stand tussen het Bentwoud en een zuidelijker groenstrook rond de Krimpenerwaard te groot wordt voor een zogeheten ecologische verbindingszone. Zo'n zone dient ervoor diertjes zonder onderbreking van het Bentwoud naar andere groene gebieden te laten gaan. Als grootste voordeel van de 'bruisende' variant beschouwt Stam dat er plaats blijft voor boeren en tuinders, die on danks de grote druk op het ge bied graag in het hartje van de Randstad willen blijven. Ook de Rijnwoudse commissieleden zagen het nut hiervan in, al kon niet iedereen zich vinden in de kreet 'glas voor gras'. Stam pleitte daarmee voor het be houd van kassen, maar dan wel geconcentreerd in bijvoorbeeld de Zuidplaspolder inplaats van verspreid door het hele gebied. roelofarendsveen Zwemmen in de Wijde Aa bij Roelofarendsveen wordt deze zomer een stuk comfortabeler. De gemeente Alkemade wil langs de Groenewoudskade een aantal zwemvlonders in het wa ter laten drijven en ligplaatsen in de berm aanleggen. Burge meester en wethouders zijn nog op zoek naar de geschiktste plaats daarvoor. Voort 'e( worden de vlonders 7;, ger zwemplaatsen gen, compleet met p; reinen en andere vo m gen. „Dat idee hebbe [e, verlaten", aldus genJ cretaris G. Kerkhof. volgens de provincie niet in het bestemmin) DEf Wethouder verbaasd over initiatief De carnavalsvereniging Cascarvieten is een hechte club. De motorafdeling met tweede van rechts Jan Dirkzwager gaat op pad om nieuwe ideeën voor carnaval op te doen. foto mark lamers Reis van Alpheuse Cascan'ieten op internet teyolgen alphen aan den run saskia stoelinga Carnaval en motorrijden. Zo op het oog hebben deze twee za ken niets met elkaar gemeen. Wel bij de Cascarvieten in Al phen. Met de geplande reis 'A Biker's Dream' gaat een jon gensdroom in vervulling. Van Las Vegas naar San Fransico op de motor om inspiratie op te doen voor het nieuwe carna valsseizoen. Zes avontuurlijke mannen stappen in september voor ruim twee weken op een Harley, maar hebben nu vast voorpret op een website op in ternet. Al een paar jaar geleden wer den de plannen gesmeed in het lokaal van de carnavalsvereni ging Cascarvieten. Wie een mo tor had en actief was voor de club kon in principe mee. Poli tieman Jan Dirkzwager zei on middellijk: ja. Een beetje onbe zonnen, want het goede ge sprek met vrouw en kind had toen nog niet plaatsgehad. Nu is alles dik in orde. De familie gunt hem dit verzetje, sterker nog: ze leven zelfs met hem mee. Op zo'n zelfde manier ga ven er nog vijf het jawoord. En de vice-voorzitter van het be stuur, Dick Verkerk, heeft aan geboden de camper te besturen die het convooi moet begelei den. Dirkzwager noemt het een mooi clubje. Volgens de reis planning vliegt het gezelschap op 8 september naar Las Vegas: het beginpunt van de trip. Dan de (gehuurde) motor op en zoeven door Nevada, Arizona, spookstad Oatman, een stukje 'Route 66', dwars door de Grand Canyon, Page Lake Po well, monument Valley, Sacra mento en tot slot Golden Gate om maar eens wat bekende plekken te noemen. Genoeg in spiratie voor de meest carnava leske momenten? Dirkzwagers ogen glimmen. „Gokken, spek takelshows, wild west, india nen, cowboys, daarmee doe je toch indrukken op voor de rest van je leven?" De Cascarvieten is een hechte club. Het merendeel kent elkaar het eerste uur. Kinderen groeien mee. Geboren en geto gen Cascarvieten zijn het dan. Zo ook in die jongensclub van Dirkzwager. Zelf is hij binnen gehaald als bandparodist. An- dré van Duin was zijn idool. Nu doet hij alles. Hij zingt als Sugar Jan Hooper, danst, speelt to neel, is actief in de theatergroep van de vereniging het Ei, doet mee aan seniorenavonden en vermaakt de kinderen als ka bouter Plof. „Deze vereniging houdt niet op bij carnaval. Het hele jaar door hebben we socia le activiteiten voor gehandicap ten, demente bejaarden en voor mensen in gezinsvervangende huizen. Fantastisch veel leden werken daaraan mee en we stellen hoge eisen aan onze op tredens. Niet alleen aan onszelf, maar ook aan de verlichting, kostuums en decors. Iedereen leeft mee. Je doet het met el kaar." Dat motorrijden bij veel Cas carvieten een hobby is, kan toe val zijn. Dirkzwager denkt eer der dat het aanstekelijk werkt. Als je hier, in het clubhuis van de carnavalsvereniging onder de Julianabrug in Alphen, op zaterdagmiddag vier uur komt, is het een waar motorfeest. Je hoort veel. Ik kan me voorstel len dat je het enthousiasme op elkaar overbrengt. Daarom hebben wij ook besloten dat onze avontuurlijke reis en onze bruisende ideeën vanaf heden te volgen zijn op een home page, om de sfeer vast te proe ven. Op onze trip naar Amerika gaat ook een laptop en een digi tale camera mee, zodat we elke avond een nieuwe pagina kun nen samenstellen. Leuk voor het thuisfront en alle andere belangstellenden. Thema voor het volgende Al- phense carnaval kunnen we bij na raden: vast en zeker iets Amerikaans. Dirkzwager doet alsof ie het niet heeft gehoord. Zijn motor is even veel belang rijker. runsaterwoude Bewoners van de Willem van der Veldeweg in Leimuiden en de Herenweg in Rijnsaterwoude hebben het actiecomité 'Sluip! weg' opgericht. Het comité wil de krachten bundelen tegen het sluipverkeer op die wegen. Wethouder Vink van Ja- cobswoude reageert verbaasd op het nieuwe initiatief. Hij acht het te vroeg voor acties, maar is bereid tot overleg met de verontruste bewoners. Vooral als er op de provincia- leweg N207 files dreigen, rijden veel automobilisten via de twee dorpen. Door de mogelijke aan leg van een rotonde op het kruispunt N207 met de Vriezen- weg wezen de bewoners in de toekomst nog meer files en sluipverkeer. „Er is al veel over geklaagd", zegt Betty van der Heijden, één van de initiatief nemers. „Mensen hebben brie ven gestuurd naar de gemeen te. Ook de oudervereniging van basisschool De Kinderarcke heeft al actie gevoerd. Maar de gemeente roept alleen maar 'het heeft de aandacht' en doet er niets aan." Ook met tellingen heeft de gemeente Jacobswou- de volgens de initiatiefneemster nog niets gedaan. „Er moet eindelijk iets gebeu ren. Door de drukte moeten mensen die aan de Herenweg wonen soms lang wachten voordat ze de weg op kunnen en de jeugd die naar Alphen fietst kan niet eens over de brug bij de Leidse Vaart komen." Het actiecomité is van plan om met de politie het autoverkeer tegen te houden, zodat de fietsers er door kunnen. Maar eerst wil het comité het gen stuur een petitie aanb de ernst van de zaaki 'sl is j.' ven. Wethouder Vink v#P belangstelling op zoï schrift. „Je kunt besti praten", aldus Vink, vind dat ook bewonen met hun tijd moeten Ik heb vorig jaar al i school gesproken. Ooi politie intensief gecoi Bovendien wil de pi N207 verbreden waai een veiliger weg woi maatregelen kosten lijkt me nog te vroeg niek. De overlast neemt Op dit ogenblik Vink geeft toe dal maatregelen effect soi keuringen maken vol ee| weinig indruk op v kers. Bij incidentele troles op een andere in de gemeente, de bachtsweg in Woubi men automobilisten op de koop toe als i van de verkeerde kan jjj Ook daar hebben omi zich gemobiliseerd or te oefenen op de gei weet niet of het wordt", zegt Vink. ,,0 geen kwaad. Maar geen ijzer met handen Zo Heven er volgen delen aan extra verk pels op de binnen! remmen ook het opei voer, dat de wethoud het vaandel heeft. J tijd voor de bus toe gevolg van drempels, vervoer minder aan Dat kan dus niet. land wandelpaden te maken. verspreid door het hele gebied. gunt hem dit verzetje, sterker van het eerste uur. Kinderen de carnavalsvereniging onder Makelaar Van der Ziel nieuwe voorzitter Alphense ondernemersclub alphen aan den run* van rijksweg 11. Nu de weg saskia buitelaar flhhj naar Zoeterwoude er ligt en de aanleg van het gedeelte naar De club van Alphense onderne- :V Bodegraven volgend jaar be- De club van Alphense onderne mers (VOA) staat de komende vier jaar onder leiding van Wim van der Ziel. Gisteren nam hij tijdens de jaarvergadering van de Vereniging van Onderne mingen in Alphen aan den Rijn het voorzitterschap over van J. Stoop. Alphenaar Van der Ziel (49) is makelaar bij Koppes Ma kelaardij en nam vorige week afscheid als voorzitter van de Alphense WD. De VOA is met 428 leden (tachtig procent van het onder nemersbestand in Alphen) één van de grootste ondernemers clubs in Nederland. En één van de meest actieve, met maande lijkse borrels, vergaderingen en informatieve lunches. Van der Ziel krijgt het druk met zijn nieuwe functie, realiseert hij zich. Want naast die contacten met de eigen leden houdt de VOA zich vooral bezig met lob byen bij andere organisaties. „We gaan onze activiteiten in provinciale en regionale over legorganen zelfs uitbreiden. Want de VOA moet blijvend van zich laten horen over zaken als de infrastructuur rondom Al phen en de bedrijvigheid in het Groene Hart." >e gedreven nieuwe VOA-voorzitter Wim Van der Ziel gaat zich sterk maken voor de bedrijvigheid in het iroene Hart. foto mark lamers Zijn voorganger Stoop gaat de boeken in als de fanatieke strijder voor de snelle aanleg van rijksweg 11. Nu de weg naar Zoeterwoude er ligt en de aanleg van het gedeelte naar Bodegraven volgend jaar be gint, kan de nieuwe voorzitter zich op het tweede onderwerp storten. „Wij moeten meepra ten over de toekomst van het Groene Hart, want binnen de kortste keren zijn alle bedrijfs terreinen vol." Niet dat de VOA pleit voor meer bedrijfsruimte, zegt Van der Ziel. „Als inwoner van Al phen zeg ik dat we niet het hele Groene Hart kunnen volbou wen. Ik wil hier ook aangenaam kunnen leven en recreëren, net als mijn kinderen en kleinkin deren later. Uitbreiding is dus niet de juiste weg. We hoeven er trouwens ook niet op te reke nen dat we er een vierkante meter bedrijfsgrond bijkrijgen. Daarom moeten we de be staande bedrijfsterreinen revi taliseren. En ondergronds bou wen komt ook sneller aan de orde dan men denkt." Hoewel Van der Ziel dus vooral de bestaande lijn verder doortrekt, is de gedrevenheid die zijn voorgangers hadden, ook voor hem onmisbaar. „Ge dreven ben ik zeker. En vereerd, dat ik zo'n grote club mag lei den." Kostuum, 100% merino wol, extra fine, natural stretch, in diverse kif ye 46 t/m 56 en 47 t/m 55, van 599,- voor 400,- De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18