Parkeerschijf voor garage Winkelhof eel te verbeteren aan toegankelijkheid «D Hoog gebouw is niks voor Warmond Regio Nieuw voor oud 'De overheid is een waterhoofd: heel groot, maar er zit weinig in' lAG 18 APRIL 2000 irschoten breekt met Arcadis |thqten Voorschoten verbreekt de samenwerking met Ar- Heidemij Advies. Het Arnhemse bureau zou een visie op choten ontwikkelen, maar de politiek verwierp op 3 april lorstel van burgemeester en wethouders om daarvoor een gvan ruim een miljoen gulden uit te trekken. „Te duur en jnze gemeente veel te grootschalig", luidden de commen- Uit de voorstellen voor de raadsvergadering van donder- lijkt dat B en W dat advies hebben overgenomen. Ze vol- met het uittrekken van een bedrag van 65.000 gulden voor eds gemaakte plan van Arcadis. De vervolgopdracht komt l B en w beraden zich nu hoe een visie op de toekomst oorschoten gestalte moet krijgen. de bocht naar_ï Twee mannen van 18 en 19 jaar, afkomstig uit Lei- ii Voorschoten, zijn gisterochtend in alle vroegte met een uit de bocht gevlogen op het Ammonslaantje in Wasse- De bestuurder ramde vijf palen en kwam met de auto in jeiland terecht. Het tweetal bleef ongedeerd. De mannen arden niet te weten hoe het kon gebeuren. Ze hadden zo gereden. arte parkeerplaatsen vrachtauto's iwoude Zoeterwoude heeft vier plaatsen aangewezen iet parkeren van grote voertuigen: de Loethe, de vracht- ïparkeerplaats aan de Miening en delen van de Oranje- n de Produktieweg. Op andere plekken mogen voortaan nachtwagens en bussen meer staan. De gemeente wil op nanier onoverzichtelijke situaties voor andere weggebrui- oorkomen. Bovendien moet dit beleid leiden tot een min- immelig aanzien van de straten. itallingenbeleid Voorschoten succes :hoten De controle op uitstallingen van winkeliers in choten is volgens de gemeentelijke toezichthouder A. Ba- een groot succes. „Iedereen houdt zich aan de regels. Dit niet verwacht. Perfect." Half maart deelden toezichthou- under wie Bavelaar, waarschuwingen uit aan de winke- li) kregen te horen dat reclameborden en goederen voort iet verder dan tachtig centimer uit de gevel mochten Vanaf 3 april zouden boetes van 150 gulden worden uit- Id. Bavelaar: „Dat is nog niet nodig gebleken. Sommigen n ontheffing aangevraagd, maar zolang ze die nog niet n gekregen moeten ze zich aan de nieuwe regels hou- ewijs kwijt 'Oude-runduk Op de Hoge Rijndijk is gisteravond een Jge Leidenaar aangehouden omdat hij over de weg slin- I De alcoholtest wees uit dat hij veel meer had gedronken toegestaan. De politie heeft zijn rijbewijs in beslag geno- lheidscontroles jcHQTEN Bij snelheidscontroles op de Veurseweg, de Iwegen de Wijngaardenlaan flitste de politie gisteren tien- [automobilisten. Op de Veurseweg reden 146 auto's har- n de toegestane 30 kilometer. Op de Leidseweg over- den er 28 de maximumsnelheid van 50 kilometer. Bij een Die op de Wijngaardenlaan kregen 76 automobilisten een mdat zij te hard reden. voorschoten Een tachtig jaar oude linde in de Voorstraat moest er gisteren aan geloven. De door zwammen aangetaste boom werd omgezaagd. Na dat ook de stronk was verwijderd werd in het plantgat een twintig jaar jonge linde gezet, ge kocht van de Nationale Bomenbank in Bleskens- graaf. „Je kunt zien dat de nieuwe linde jonger is, maar dan moet je wel goed kijken", aldus een woordvoerder van de gemeente. foto henk bouwman Winkeliers willen parkeerprobleem te lijf Een parkeerschijf is de oplossing voor de parkeerproble men in de garage van winkelcentrum Winkelhof in Lei derdorp. Volgens de nieuwe voorzitter van de winke liersvereniging, J. Filippo, staan er te veel auto's die daar eigenlijk niet horen. Omdat er te weinig ruimte overblijft voor de consument pleit hij voor een maximale parkeer tijd van drie uur. „Er moet iets gebeuren, want nu loopt het uit de hand." leiderdorp eric went Met 75 winkels, drieduizend vierkante meter extra winkelop pervlakte en een Hema als pu bliekstrekker is het winkelhart van Leiderdorp klaar voor de toekomst. „Het kind met het waterhoofd is volwassen ge worden", stelt Filippo enthou siast. Maar er is een hardnekkig vuiltje: de parkeerproblemen rond het uitdijende winkelcen trum worden steeds nijpender. Dat komt niet alleen omdat steeds meer consumenten het overdekte koopcentrum weten te vinden, maar ook omdat steeds meer 'ongenode gasten' de parkeerplaatsen in beslag nemen. Filippo: „Dat zijn voor al gemeenteambtenaren, kan toorpersoneel, omwonenden, en automobilisten die hun auto achterlaten om met de bus naar de stad gaan. Ik schat dat 35 tot 40 procent van de geparkeerde auto's daar niet hoort." Het instellen van een 'blauwe zone' is volgens Filippo het ei van Columbus. „Onderzoek heeft aangetoond dat consu menten zelden langer in het winkelcentrum blijven dan drie uur. Zo'n parkeerschijf is dan een prima middel om het par- keergedrag te reguleren." Punt van zorg is wel wie op de naleving van de aange scherpte parkeerregels gaat let ten. En wie dat gaat betalen. Fi lippo: „Daarover gaan we in onderhandeling met de ge meente. Uitgangspunt voor de winkeliers blijft dat de klant ook in de nieuwe situatie geen cent hoeft te betalen. Dat is ons standpunt en dat is ook het standpunt van Wereldhave, de eigenaar van de Winkelhof." Dat laatste wil parkeerwet- houder Molkenboer juist ter discussie stellen: „Je kan niet altijd gratis faciliteiten blijven bieden. Kijk maar op regionale schaal: waar kan je tegenwoor dig nog gratis parkeren? Dat er gereguleerd moet worden staat vast. Maar de wijze waarop, daar wil ik eerst een goede ana lyse op loslaten." Lukt het de winkeliers niet om voldoende steun te vinden voor invoering van de blauwe zone, dan werpen ze een alter natief in de strijd. Filippo: „In de directe omgeving zijn nog wat plekken waar parkeerruim te gecreëerd kan worden. Welke dat zijn, daar wil ik nog niet op vooruitlopen. En eventueel kunnen we altijd nog dieper de grond in. Dat zie je tegenwoor dig wel vaker." tliden moeten hier geen hoge nood krijgen ren. vordf Beat „Ind ning hoten NEN Dl licapten die in ontmoe- itrum De Werf in Voor naar het invalidentoilet moeten dat ver vantevo- ngeven. Want die is er lolstoelers moeten een ior, dan via een plateau- boven richting kerkge- let Kruispunt en de kerk as in de hal zijn ze op de ran bestemming, leke Hoyng en Hans van teken gistermiddag hun .jiiit. Namens de Advies- Toegankelijkheid van de ite begonnen zij een on naar winkels en open houwen in de School- Het was hun bedoeling - -ven De Werf en Het :on int aan te doen, maar e.^Ien werd ruim een uur. hier een extra aange- oilet moeten komen, var n V i b< lijkt le[ t Ka waarvan trouwens iedereen ge bruik kan mEiken. Dat beseft men meestal niet. Invaliden moeten hier nu geen hoge nood krijgen. Dan halen ze het niet. Niet voor .niets hoor je in validen wel eens zeggen, dat ze vooraf maar niets drinken als ze ergens heen moeten. Dan hoe ven ze ook niet naar het toilet", aldus Hoyng. Ze hoeft niet in een rolstoel te zitten om zich te verplaatsen in de gedachten van iemand met lichamelijke problemen. Ze was ergotherapeute totdat ze zo'n twintig jaar geleden door nek- klachten arbeidsongeschikt raakte. „Iemand die erg gehan- Adviesgroep Toegankelijkheid. Daarom was het ook 'logisch' dat ze zich als vrijwilliger meld de voor het onderzoek. Tot 6 mei inventariseert een groep al le problemen. Daarna wordt een rapport met wensen en klachten overhandigd aan de gemeente, in de hoop dat Voor schoten weer wat toegankelij ker wordt. In en rond Het Kruispunt en De Werf valt nog heel wat te verbeteren. „Hoe je hier bin nenkomt", zegt beheerder Koop van der Haven. „Dat is een heikel punt. In het verleden konden auto's zo het plein op rijden, maar sindshet opknap- dicapt was, vroeg me of ik haar .pen van de Schoolstraat niet wilde helpen met allerlei zaken rond de WVG, de Wet Voorzie ningen Gehandicapten." Via dat 'opstapje' kwam ze bij het Platform Gehandicaptenbeleid in Voorschoten, waardoor ze regelmafig contact heeft met de meer. We hebben ontheffing moeten vragen voor de oude ren die hier in het ontmoetings centrum bridgen. Dan worden de paaltjes weggehaald." Maar daarmee zijn rolstoelers nog niet binnen. De trap voor de ingang van De Werf is een niet te nemen hindernis. „Dat klopt. Mensen die met een rol stoel komen en in De Werf moeten zijn laat ik aan de kant van de Julianalaan via de deur van mijn eigen huis binnen. Vandaar kunnen ze via de pla- teaulift in de ontmoetingsruim te komen. Er moet eigenlijk een hoop worden aangepast, maar de vraag is of de gemeente daar geld voor overheeft." Om het onderzoek deze mid dag niet te beperken tot een 'kruistocht' besloten Hoyng en Hans van Gogh (vrijwilliger en WD-raadslid) ook nog wat winkels aan te doen. Zoals die van keurslager Jan Malachow- ski. Hoyng: „Het ziet er alle maal goed uit. Een mooie witte bank. Hans, ga even zitten." Van Gogh: „Er zitten wat bou ten los." Hoyng: „Dat zit wel goed. Kijk maar, ik zit er nu zelf op." Bij groenteman Mourits leek dat aanvankelijk anders te lig gen. Hoyng: „We zien geen bankjes." De bedrijfsleider, die liever anoniem wenste te blij ven: „O, die zijn er wel hoor. Aan de overkant staan twee ge meentebankjes. Daar zitten de mensen de hele dag te genie ten." Hoyng: „Maar als mensen de drempel over zijn kunnen ze niet meer zitten." De bedrijfs leider: „Mevrouw, we hebben geen drempel. De deur staat hier altijd open." Jongeren boos om afwezigheid Kamerleden den haag ane pieter wisse „Geachte voorzitter, geachte bewindslieden. Óf jongeren, óf politici zijn communicatiege stoord." Onder het motto 'kort maar krachtig' werd zo door een van de deelnemende scho lieren gisteren het Nationaal Jeugddebat in Den Haag over jongerenparticipatie geopend. Negentig scholieren uit alle delen van het land debatteerden in de Tweede Kamer de hele middag met ministers en staatssecretarissen over de multiculturele samenleving, zinloos geweld en jongeren in de politiek. De jongeren lieten niet met zich sollen. In klare taal lieten zij blijken niet gediend te zijn van het jargon, dat de politiek voor hen Onbe grijpelijk maakt. Scholier Marien van den Boer haalde ter illustratie het verkeerscirculatieplan van zijn gemeente Leiderdorp erbij. „Ik heb die politici zelf horen verklaren dat ze er niets van begrepen. Jullie blaten heel veel, maar zeggen heel weinig. Kan daar niet eens verandering in komen?" Premier Kok was ziek. Minister Van Boxtel verscheen een paar uur te laat. Een aantal Ka merleden dat had beloofd te komen bleef weg. Naar aanleiding van de magere opkomst van de politici dienden verontwaardigde scholie ren direct een motie in. Of de ministers vol gend jaar maar wilden zorgen voor meer poli tieke belangstelling. „Democratie is een keuze maken voor dege ne van wie jij denkt dat die jou het best verte genwoordigt", zei Netelenbos. Maar als je nog geen 18 bent mag je niet stemmen. Dus zijn veel jongeren ervan overtuigd dat zij niet seri eus worden genomen. De lage opkomst van politici sterkte hen in die overtuiging. Luid en duidelijk wezen de jongeren de bewindslieden op hun verantwoordelijkheid ten opzichte van de jeugd. De uitspraak 'ik hou heel veel van jongeren' van minister Netelenbos werd door de hele zaal met gejoel ontvangen. „De overheid is een waterhoofd. Heel groot, maar er zit weinig in", klaagde een scholier tegen staatssecretaris Vliegenthart. Hij kreeg luid instemmend ap plaus. Kamerlid Weisglas, voor de gelegenheid gebombardeerd tot kamervoorzitter, moest re gelmatig vermanend optreden. „Nog één keer joelen en ik gooi de. tent dicht", riep hij la chend. Leiderdorper Marien van den Boer vermaak te zich kostelijk. Toch waS Hij niet helemaal te vreden. „Ik vind het debat soms wat vlak. Er wordt vaak slecht geluisterd1, vooral door de jongeren. Sommigen zien dit debat als een spelletje. Maar als we serieuzer zijn, worden we ook serieuzer Benomen." Een van de orga nisatoren van de 9|ichting Nationaal Jeugdde bat, Rolf Oosterbaan, deelde de kritiek van de Leiderdorper. „Kamerleden zouden verplicht moeten worden om aanwezig te zijn. Zij kun nen zorgen voor een verdieping van het debat. Zij kunnen de jongeren steunen en van de ar gumenten voorzien om de ministers aan te vallen. Dan wordt het allemaal nog echter. Schande dat er zo weinig politici waren. Over toezeggingen van de bewindslieden naar aanleiding van bepaalde moties werd vol ledige duidelijkheid geëist. Een scholier: „Me vrouw de minister, u zegt dat u in de zomer een commissie van jongeren instelt die het aantal verkeersdoden onder jongeren moet te rugdringen. Bedoelt u daarmee deze zomer?" Ja dus. Huize Liduina maakt zich op voor toekomst Knie lange blouse, 100% linnen, zwart, wit en fuchsia, maat 36 t/m 42, van 99,95 voor 69,- Enkelvrije broek, 100% linnen, zwart, wit en fuchsia, maat 36 t/m 42, van 99,95 voor 69,- De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf (^j warmond judy nihof In Warmond gonst het van de geruchten over de nieuwbouw- plannen van Huize Liduina. Komt er nu wel of niet een to renflat op de plek van het bijna zeventig jaar oude verzorgings huis? De gedachte aan hoog bouw heeft wel even gespeeld, geeft directeur M. Mornout di rect toe. Maar het idee ver dween net zo snel weer van ta fel. „Eerst wilden we de hoogte in", zegt Mornout. „Er is ook weieens een tekening gemaakt, om te kijken hoe het zou staan. Maar zo'n hoog gebouw is niks voor Warmond. Daar zou je heel veel toestanden over krij gen. We vinden dat we het aan Warmond verplicht zijn iets moois neer te zetten." Waar nu aan wordt gedacht is een pand met vier etages, met daarop penthouses die iets naar achteren liggen. Mornout: „Dan blijft het een mooi ge bouw en ziet het er ook nog een beetje uit zoals het nu is." Het is een spannende tijd voor Huize Liduina. Deze week wordt de laatste hand gelegd aan een schetsplan voor de nieuwbouw. Dit plan gaat naar de gemeente, die er een oordeel over moet vellen. De minister beslist uiteindelijk hoe snel Li duina kan gaan bouwen. Mornout is optimistisch, om dat de nood hoog is. „We zitten met een gebouw dat 67 jaar oud is. Er moet wat gebeuren." Maar als de minister Liduina inderdaad bovenaan de lijst zet. is het niet zo dat morgen de eerste paal de grond in kan. Directeur Mornhout bij Huize Liduina, dat moet wijken voor een groter zorgcentrum, foto hielco kuipers Mornout: „We richten ons op 2003. Dan willen we gaan bou wen. In fases, want we moeten de bewoners tijdens de bouw een goede plek blijven bieden." Liduina beschikt nu over 60 verzorgingshuisplaatsen en 26 aanleunwoningen. In de nieuwbouw komen 50 verzor gingshuisplaatsen. 44 aanleun woningen, 28 koopapparte menten en drie penthouses. Verder krijgt Liduina 15 zoge heten extramurale plaatsen: ou deren die in de omgeving wo nen kunnen thuis enkele uren per dag zorg krijgen. De koopwoningen voor seni oren komen in het meest in het oog springende deel van de nieuwbouw: aan de kant van de Herenweg. Onder dit deel komt een parkeergarage. De bouw van de koopappartementen is nodig om een nieuw verzor gingshuis te kunnen bekosti gen. „Zonder die appartemen ten zou je in Warmond geen verzorgingshuis meer hebben. En als Warmond zijn verzor gingshuis kwijt is, moeten de mensen naar Sassenheim of nog verder weg. In tegenstelling tot wat veel mensen denken, is volgens Mornout de vraag naar een plek in een verzorgingshuis nog al tijd erg groot. „Een jaar of vier geleden dacht men nog dat ver- 1 zorgingshuizen wel zouden ver- k dwijnen. Maar de vraag is niet gedaald. De wachtlijsten zijn al leen maar langer geworden. Wel is het zo dat de mensen op steeds hogere leeftijd binnen komen. Sommigen zijn 96 of 98 als ze hier komen wonen! Dat betekent dat de verblijfstijd ook korter is geworden: gemiddeld drieënhalf jaar." Het huidige karakteristieke gebouw kan in elk geval niet als zorgcentrum blijven bestaan, aldus Mornout. Hoe jammer hij dat ook vindt. „Dat is uitgeslo ten. De kamers en de douche celletjes zijn te klein. In de nieuwbouw kunnen de mensen in de douche ook met een rol- stoel laveren." In het huidige Liduina moe ten de bewoners in één kamer wonen en slapen. Dat sluit niet aan bij de eisen van de ouderen van nu. Vandaar dat elke bewo ner in de nieuwbouw een woon- en een slaapkamer krijgt. „De mensen willen toch wat ruimer zittenweet de di recteur. „Ze willen ook graag wat meer spulletjes mee kun nen nemen van thuis." De angst van veel Warmon- ders dat de koophuizen wel naar niet-dorpsgenoten zullen gaan, is volgens Mornout onge grond. „We krijgen regelmatig telefoontjes van mensen die vragen wanneer we gaan bou wen. Dat zijn allemaal War- monders. En als deze mensen gaan verhuizen, komt er einde lijk ook weer een verschuiving op gang in Warmond."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17