Noord-Holland lokt bollenhandel weg Van bode tot trouwambtenaar Duin Bollenstreek Nieuwe huizen Aqua Nova later klaar Oude Kerk weer hagelwit Oase en Hage blijven zondags die 'VVV Katwijk is op de goede wi Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 DINSDAG 18 APRIL 2000 Huizen ontruimd na brand door kaars noordwukerhout» Drie huizen aan de Gentiaan in Noordwij- kerhout zijn gistermiddag laat ontruimd geweest, nadat in een van de huizen brand was uitgebroken. De brandweer vreesde dat het vuur zou overslaan naar de andere woningen. De brand ontstond doordat volgens de politie een brandende kaars op de zolderverdieping in een van de huizen op de vloer was gevallen. Het brandje werd door een van de bewoners ontdekt doordat hij beneden een brandlucht rook. Binnen een half uur had de brandweer het vuur onder controle. Brandweercommandant C. Liebeton schat de rook- en brandschade, die volgens hem 'wonderwel beperkt is gebleven', op minimaal 50.000 gulden. Om ongeveer zes uur konden alle Gentiaan-bewoners weer hun huis in. Zandwagen duwt auto achteruit noordwuk Een achteruitrijdende zandwagen schoof gisteroch tend op de Oude Zeeweg in Noordwijk een auto twintig meter weg. Daarin zat een 29-jarige Leidenaar die er met een bloeden de duim vanaf kwam. De bestuurder van de zandwagen was een 33-jarige Werkendamse. Volgens de politie kon de automo bilist niet op tijd reageren doordat de achteruitrijlichten en het geluidssignaal van de zandwagen niet werkten. Boot in brand noordwuk In de Schie in Noordwijk stond gistermiddag een kajuitboot in brand. De brandweer rukte uit om het vuur te be strijden. De oorzaak van de brand en de eigenaar van de boot zijn nog onbekend. Brand door kapotte wasdroger sassenheim Vermoedelijk als gevolg van een defecte wasdroger ontstond gistermorgen brand in een flatwoning aan de Hoek- straat in Sassenheim. De bewoners waren niet thuis en per soonlijke ongevallen bleven uit. De brandweer kon het vuur snel blussen. Tennisclub houdt rommelmarkt noordwuk» De Noordwijkse tennisclub Bollenparkhoudt op tweede paasdag (maandag 24 april) een rommelmarkt ten bate van de clubkas. Locatie is het clubhuis aan de Nieuwe Zeeweg. De markt duurt van 10.00 uur tot 16.00 uur. Rampenoefening op Marinevliegkamp valkenburg Om goed voorbereid te zijn in geval van calamitei ten wordt op dinsdagavond 25 april een grootscheepse brand weeroefening gehouden op Marinevliegkamp Valkenburg. Ver schillende betrokkenen voeren een rampenoefening uit aan de hand van een in scène gezet ongeval. De nadruk ligt hierbij op de hulpverlening door de brandweer. Multicultureel festival Northgoschool noordwuk 'Northfest' is de naam van het multiculturele festi val dat de Noordwijkse scholengemeenschap Northgo vrijdag 28 april houdt. Vanaf 14.00 uur treden er allerlei bands op op een podium in de buitenlucht. Verder is er een multiculturele markt, met onder andere een stand van de wereldwinkel. Rond 20.30 uur begint een feest in de aula van Northgo. Twee dj's zorgen daarbij voor de muzikale omlijsting. Sassenheimse scholen planten bomen sassenheim De leerlingen uit groep zeven en acht van alle basis scholen in Sassenheim planten morgen veertig jonge bomen en struiken. Op de landelijke boomplantdag werden drie 'millenni umbomen' geplant aan de Parklaan/hoek Narcissenlaan. De bomen worden op deze 'tweede' boomplantdag geplaatst in de nieuwbouwwijk Mennepark. Wethouder Wagemakers en één van de 225 kinderen planten om 10 .00 uur de eerste boom. Het in de grond zettten van de bomen duurt tot 11.00 uur. Buddenberg: 'Voor ons is dit oorlog' De provincie Noord-Holland probeert de bollenhandel, inclusief de bollenveilingen in Lisse, uit de Bollenstreek weg te lokken. Zowel handelsbedrijven als de bloembol lenveiling zou Noord-Holland naar de eigen provincie willen halen. Dat zou de volgende fase zijn in een proces waarin eerst de bollenteelt en later ook de handel ver dwijnt uit de Bollenstreek. Het gevaar bestaat dat daar mee ook het bollentoerisme in de streek langzaam ver dwijnt. naar die provincie te halen. Dat is voor mij een nieuwe, zorgelij ke ontwikkeling." Buddenberg wijst erop dat de bollenteelt in de loop der de cennia al grotendeels is vertrok ken naar Noord-Holland. Een groot deel van de handel, waar onder de veilingen in Lisse, is nog wel in de Bollenstreek ge vestigd. Die slag dreigt de Bol lenstreek nu ook te verliezen. „Voor ons is dat oorlog", constateert Buddenberg. „Het heeft uiteindelijk ook conse quenties voor een instituut als de Keukenhof. Er is in onze bol- lensector een één-op-één-rela- tie tussen de teelt, de handel en het toerisme. Dit geheel is een peter van egmond Dat betoog hield burgemeester Buddenberg van Sassenheim gistermiddag, tijdens een jubi leumbijeenkomst van Stichting Hou het Bloeiend in het Noord wijkse Huis ter Duin. Budden berg sprak daar als voorzitter van de Stuurgroep Uitvoering Pact van Teylingen. Hij memo reerde hoe onlangs, tot zijn stomme verbazing, gedeputeer de economische zaken Verburg hem de toekomstplannen van Noord-Holland ontvouwde. „Hij vertelde mij dat het expli ciet beleid was van gedeputeer de staten om de handel ook kaartenhuis. Haal je een paar kaarten weg, dan dondert de boel in elkaar." Buddenberg maakte dit nieuws bekend op uitgerekend de vijfde verjaardag van stich ting 'Hou het Bloeiend', die gis teren gevierd werd in Noord wijk. Deze stichting ijvert, in de geest van het zogeheten Pact van Teylingen, voor het behoud van het eigen karakter van de Bollenstreek. Buddenberg ha merde er in zijn toespraak her haaldelijk op dat het teeltareaal in de streek niet nog verder mag inkrimpen. Buddenberg houdt zich in re gionaal verband bezig met ruimtelijke ordening. Hij con stateert dat steeds meer wet houders 'zich onsterfelijk willen maken' met lokale bouwplan nen. Die gaan ten koste van het bollenareaal, waarmee de streek zwakker komt te staan ten opzichte van Noord-Hol land. Gedeputeerde Verburg was vanmorgen niet bereikbaar om de Noord-Hollandse plannen nader toe te lichten. peter blok De nieuwe huizen die worden gebouwd aan de Bolder, de Lo per en de Promenade in Aqua Nova zijn minimaal een half jaar en maximaal een jaar later klaar dan de kopers vooraf had den verwacht. Bij de koop van hun nieuwe huizen, eind 1998, werd mei of uiterlijk de zomer van 2000 als verwachte opleve ringsdatum genoemd, maar de werkelijke oplevering is volgens de projectontwikkelaar en bou wer, de Katwijkse Bouw Maat schappij (KBM). op z'n vroegst in het eerste of tweede kwartaal 2001. „En dat is flink balen", zegt Janneke Pluimgraaff die een huis aan de Promenade heeft gekocht. „Je gaat er eerst lange tijd vanuit dat je deze zomer je nieuwe huis in kan, maar nu kan het nog wel ruim een jaar duren. Dat is een bittere tegen valler, want daarmee word je als koper voor langere tijd op dubbele kosten gejaagd, met onder meer twee hypotheken. Terwijl dat in mijn ogen niet nodig was geweest." Van enkele andere toekomstige bewoners van de Bolder, de Loper en de Promenade is de trouwdatum inmiddels al meerdere malen uitgesteld, omdat de oplevering van de huizen later is dan voor af verwacht. Volgens KBM-directeur D. van der Plas is van vertraging bij de bouw van de tweede fase van Aqua Nova geen sprake. „Wij liggen gewoon goed op schema. Wij hebben zelf óok nooit gezegd dat de huizen in het voorjaar of de zomer van dit jaar klaar zouden zijn. Dat is absoluut niet waar. Dat staat ook niet in de verkoopcontrac ten. Daarin staat alleen dat wij binnen 250 of 300 werkbare da gen de huizen bouwen en dat halen wij zeker." Van der Plas geeft wel toe dat de eerste bouwactiviteiten later zijn begonnen dan vooraf was verwacht. „Maar dat valt ons niet kwalijk te nemen. Wij moesten langer op een bouw vergunning wachten. Ook de wijziging van het bestemmings plan liet langer op zich wach ten. Maar zoiets kan voorko men, dat staat ook in de ver koopcontracten. De werkbare dagen gaan pas in als de vloe- ruim dertig niet-werkbare da gen genoteerd. „Op de meeste daarvan kon niet gewerkt wor den door overvloedige regen val", zegt Van der Plas. „Als het meer dein vijf uur op een dag regent, wordt die dag als on werkbaar beschouwd. Tja, de natuur hebben wij natuurlijk ook niet in de hand." De KBM kampt bij het project Aqua Nova 'absoluut niet' met een personeelstekort, zoals ge suggereerd door een aantal te leurgestelde kopers, verzekert de directeur. Ze heeft het nog maar één keer gedaan, een bruidspaar in de echt verbinden. Maar die eerste keer smaakte de Noord wijkse Lonneke de Ridder (46) meteen naar meer. Of het er snel weer van zal ko men? Nou en of. Het volgende stel dat spe ciaal naar haar heeft gevraagd als trouw ambtenaar heeft zich alweer aangediend. „Het is helemaal niet mijn dagelijkse werk om huwelijken te sluiten", vertelt De Rid der lachend. „Het is me eigenlijk overko men." Heel Noordwijk kent Lonneke de Ridder als receptioniste/telefoniste/bode van het gemeentehuis. Maar die baan verruilde ze een paar maanden geleden voor een func tie bij de afdeling burgerzaken. „Dertien jaar zat ik achter de balie, nam ik de tele foon aan en deed ik allerlei bodeklusjes. Bijvoorbeeld koffie en fris serveren tijdens gemeenteraadsvergaderingen. Maar ook was ik als bode, gekleed in het blauwe bo- depak, bij heel veel trouwpartijen aanwe zig." „Wat je dan doet? Nou, je controleert bij voorbeeld of de ringen er zijn. Je vraagt of er een speciale manier is waarop bruid en bruidegom hun entree willen maken in de trouwzaal. Sommige bruidsparen willen dat iedereen zit als ze binnenkomen. An dere vinden het juist leuker om een staan de ontvangst te krijgen. Je kijkt of er bruidsmeisjes en -jonkers zijn en wijst hen en alle andere gasten hun plaats. Het bruidsboeket moet mooi op de foto's ko men, dus dat drapeer je op de tafel naast de ambtenaar van de burgerlijke stand. En je wijst de getuigen en het bruidspaar waar de trouwakte getekend moet worden en reikt de pen aan. Na afloop moet je dan als bode nog naar buiten. Om de rijst en con fetti weg te vegen." Vegen behoort inmiddels niet meer tot De Ridders taken. Net zo min als koffie en thee schenken. Wat ze wel doet is het afge ven van rijbewijzen en paspoorten en uit treksels uit het geboorteregister, het ver werken van adreswijzigingen en het regi streren van geboortes en van voorgeno men huwelijken. Met een van de bruidsparen die zich bij haar aan het loket meldden, klikte het nog niet zo lang geleden erg leuk. Het heeft, denkt Lonneke, zo moeten zijn dat juist zij dit tweetal trof. „Het was een stel dat al sa menwoonde in Noordwijk en een bepaal de trouwdatum in het hoofd had, in ver band met familie die dan over zou zijn uit het buitenland. Ik riep: dat is leuk, dat is ook mijn trouwdatum." De trouwzalen werden bezichtigd en al pratend kwam in eens een van de echtelieden in spe op de vraag of De Ridder hun huwelijk wellicht zou kunnen voltrekken. „En laat ik nou net de dag daarvoor tot ambtenaar van de bur gerlijke stand benoemd zijn." Na rugge spraak met haar chef Evert Tromp - „Noordwijk heeft twee externe trouwamb tenaren en hen wil ik natuurlijk het brood niet uit de mond stoten" - besloot ze het te doen. „Ik ben gek op iets nieuws op mijn pad. Wil altijd graag weten of ik dat aan kan." Ze bracht een persoonlijk bezoekje aan haar 'trouwklantjes' en vond bij die gele genheid tal van leuke aanknopingspunten voor een speech. „Zij bleken net een nieu we keuken te hebben. Dat hadden mijn man en ik ook. Ze bleken ook nog eens de zelfde tegels te hebben als wij, net als een katwuk De bruin uitgeslagen Oude of Andreas Kerk aan de Boulevard in Katwijk wordt momen teel, mede met het oog op de met rasse schreden naderende komst van koningin Beatrix, hagelwit geverfd. De medewerkers van schildersbedrijf Buis van Duijvenbode hebben er dezer dagen hun han den vol aan, want het blijft geen alledaags klusje. „We doen dit nu al voor de derde keer", zegt direc teur B. van Duijvenbode van het schildersbedrijf. „We zijn door schade en schande wijs geworden en weten inmiddels hoe we deze klus het best kun nen klaren, welke verf we het best kunnen gei ken. Maar wit blijft de kerk niet. Die garantie nen wij ook niet geven, omdat storm en ande heil de kerk op deze plek natuurlijk teisteren, Oorspronkelijk zou de kerk later dit jaar wordi geschilderd, maar de komst van koningin Bea! heeft de verfbeurt aanzienlijk vervroegd. „In <1 Middeleeuwen gingen de herauten de koning al vooruit", grapt Van Duijvenbode. FOTO WIM ilit Katwijks 'meubelboulevardje' houdt zich aan de regels Slaapkamerspeciaalzaak Oase en tapijten en gordijnenspecialist Hage blijven, als zij zich in de toekomst op bedrijventerrein 't Heen in Katwijk vestigen, op zondag geslo ten. Dat zegt L. Guijt van de Katwijkse Ex ploitatie Maatschappij (KEM), een dochter onderneming van de Katwijkse Bouw Maat schappij (KBM). De KEM, eigenaar van het nieuwe Katwijkse 'meubelboulevardje', heeft met beide bedrijven inmiddels een huurcontract afgesloten. Volgens Guijt staat daarin zwart op wit dat beide zaken niet op zondag open mogen zijn. „Zowel Oase als Hage hebben die be paling ondertekend. Hage had geen enkel bezwaar tegen die bepaling en kon ons standpunt respecteren. Wij zijn als KBM en KEM principieel tegen zondagopenstelling van winkels en tegen zondagsarbeid. Oase had daar de nodige moeite mee, omdat ze in Leiderdorp wel geregeld op zondag open kunnen en mogen zijn. Maar ook zij hebben het huurcontract met daarin die bewuste bepaling ondertekend. Het is dus contractu eel volledig afgedekt", aldus Guijt. Wethouder Van'der Plas (SGP/GPV) van financiën voegde daaraan toe dat de alge mene plaatselijke verordening (APV) zon dagopenstelling van winkels in eveneens niet toestaat. „En dat is niel in het centrum zo, maar ook op 1 terrein 't Heen." Daarmee werden RPF'er Noordh' SGP/GPV-raadslid Van der Plas giste tijdens de commissievergadering van ciën gerustgesteld. Noordhuis en V Plas hadden even daarvoor hun be heid uitgesproken over een mogelijke stelling van Oase en Hage op zond un vreesden bovendien dat na Oase ei ook andere ondernemers op het Ka meubelboulevardje op zondag hun zouden gaan openen. Die beide 'an oenen' bleken niet terecht. Oase en Hage komen in een nieuw! wen pand op een 3000 vierkante metc terrein aan de Ambachtsweg 7. Bij he we pand van Oase en Hage worden a parkeerplaatsen aangelegd. De leden van de raadscommissie fi en zien de komst van Oase en Hag Katwijk wel zitten. Volgens PvdA-ri Stolk is het 'een goede versterking, i leen voor Katwijk maar voor de hele Wat Katwijk betreft mogen de special Oase en Hage naar bedrijventerrein komen. Het woord is nu aan de pro »i N Die moet nog toestemming geven vo tiging van de twee speciaalzaken. H. Ro L kat en een parkiet. En net als wij hadden ze een poster van een schilderij van Vincent van Gogh aan de muur en ook nog in de zelfde lijst. Alleen de afbeelding was an ders. Nou ja, toen was het helemaal niet moeilijk meer om de toespraak te maken. Ik had genoeg aanknopingspunten voor een verhaal." „Leuk? Ja, ik vond het enig om te doen. Al leen had ik gedacht helemaal geen last van zenuwen te zullen hebben. Maar vlak voordat ik op moest - ik had m'n toga al aan - merkte ik toch dat ik werkelijk ijs- en ijskoude handen had." Toen De Ridder eenmaal achter de desk stond en de volle aandacht van de zaal had, was de planken koorts op slag verdwenen. „Het is een plechtig moment, een huwelijksvoltrek king. Daar moet je je natuurlijk van bewust zijn." Alle medewerkers van de afdeling burger zaken zijn beëdigd om huwelijken te slui ten. „Maar ik moet er echt niet aan den ken", zegt een collega van Lonneke eerlijk. „Het idee om voor zo'n volle zaal te moe ten speechen... Ik, krijg het al benauwd als ik eraan denk." Zo niet Lonneke de Ridder. „Mijn volgen de trouwerij staat alweer op stapel. Ook weer van mensen die speciaal naar mij hebben gevraagd. En ik stik van de familie, met veel nichtjes en neefjes in de trouw lustige leeftijd." Die toga, die blijft wat haar betreft dus wel in beeld. maruke den hollander katwuk peter blok VW Katwijk is met zijn verregaande samen werking met de VW van Noordwijk op de goede weg. Dat vindt de Katwijkse raads commissie voor financiën. De wens van bei de VW's om in de toekomst ook met de VW-kantoren in Lisse en Leiden een verre gaande samenwerking tot stand te brengen, stuitte in de Katwijkse politiek evenmin op verzet. Mits de belangen van Katwijk - het handhaven en verbeteren van het imago van familiebadplaats en aandacht voor de eigen identiteit - tenminste niet worden ge schaad. Volgens wethouder Van der Plas (SGP/GPV) is er sprake van 'eenheid in ver scheidenheid'. „Met de Keukenhof, Leiden, een stad met een rijke historie, en de badplaatsen Katwijk en Noordwijk kunnen we een goed product verkopen", vond onder anderen PvdA'er Stolk. Hij vroeg zich af wanneer de samen werking met Leiden en Lisse vastere vormen r. aanneemt. Volgens voorzitter van de VW Katwijk is dat moeilijk bepaalde datum vast te pinnen, mi Leiden inmiddels zelf toenadering twee VW's in de kuststreek. „Dat we beter dan 'alsjeblieft spelen'. En viel stappen maken uiteindelijk ook één j De Algemene Nederlandse Verenig VW's (ANW) dringt aan op de vormi 50 a 75 grotere VW-kantoren in pla de huidige 300. „De VW's transfo langzaam maar zeker van folderdist punt tot VW Uit-winkels, waar niet maar informatie 'te koop' is", zei R.' Burg van VW Katwijk. VW Katwijk wil graag een nieuw g op een andere plek neerzetten, m concreet zijn die plannen nog niet. de VW aan de Vuurbaak. De VW krijgt tussen 1998 en 2001 200.000 gulden subsidie. Met datzei kunnen naast de samenwerking met wijk meer dingen worden gedaan. let :uuij itzelf met n.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16