Leiden Regio Leidenaar voelt zich onveilig Pleidooi voor een schoner Bevrijdingsplein Visio helpt blinden en slechtzienden tyioeten uit flzfKzn 'Campagne Proefdiervrij gekenmerkt door leugen en bedrog' Fanclub kroonprins is niet welkom in Leiden INSDAG 18 APRIL 2000 Mobiele telefoons gestolen jfiDEN r Een 17-jarige Leidse is gistermiddag op de Plesmanlaan 0p haar fiets klemgereden door twee jongens op een scooter en beroofd van haar mobiele telefoon. Een 25-jarige Leidenaar overkwam gisteravond ongeveer hetzelfde. Hij stak de Ringkade over en daarbij werd zijn telefoon door een passerende fietser uit zijn handen getrokken. Woningbrand Calandstraat t In een woning aan de Calandstraat woedde gisteren rond het middaguur een uitslaande brand. Het vuur werd door buren ontdekt, de bewoonster was niet thuis. De huizen van omwonenden, die uit voorzorg werden ontruimd, liepen rook schade op. Kortsluiting op zolder is waarschijnlijk de oorzaak ran de brand. Kortsluiting in busmotor ifiDENEen chauffeur van een lijnbus van Connexxion zag zich gisteren rond het middaguur genoodzaakt zijn voertuig aan de leant te zetten op de Langegracht. Door kortsluiting in de motor kon hij niet verder. De passagiers konden veilig uitstappen en zijn met een andere bus verder vervoerd. De chauffeur kon het mur zelf doven. Cijfers criminaliteit grote steden bekend Opvallend veel Leidenaars (41,4 procent) voelden zich het afgelopen jaar wel eens onveilig. Dat is veel hoger dan het landelijk gemiddelde (30,8) en ook meer dan in de andere grote steden. Dat blijkt uit de cijfers over cri minaliteit in de 25 grote steden. LEIDEN/DEN HAAG pweg naar Nagasaki: Mount Fiji. temd is dat. Als je wakker bent, kun je enorm genieten van het tzicht uit een Jumbo. Maar 's nachts, als je langzaflm indommelt, hief telkens weer de angstige gedachte door je hoofd dat je met azend kilometer per uur op elfduizend meter hoogte over bevro- vlakten van Siberië raast. En krijg je het gevoel alsof elk mo- mt de bodem uit het vliegtuig kan verdwijnen. 'kker slapen is er dus niet bij tijdens de vlucht naar Japan, in het van de Leidse culturele en economische delegatie. En er zijn er meer die daar last van hebben. Het gezelschap rond de wethouders Melanie Schultz en Alexander Pechtold ziet er na elf uur vliegen 's middags bij de douane uit als een plukje acteurs uit Les Miséra- bles, maar dan na afloop van de theatertournee. Wat de uitdrukking 'van hier rot Tokyo' betekent, begint langzaam tot hun clubje door te dringen. Zeker op het gebied van jetlags. ,,Als je nou maar niet weer gedonder krijgt met die föhn zegt één van de delegatieleden loom gieche lend tegen de fotograaf „Ja, dat was wat", rakelt die, nog steeds een tikkeltje, verwonderd, één van zijn belevenissen op. „Op Schiphol was geen trans formator om de spanning van 220 naar 110 volt te krijgen. Dus kocht ik maar een föhn. Daar zit na melijk ook zo'n omvormer in, en die kan ik in geval nood eruit slopen. Maar die kerel bij de douane bleef er maar er doorzagen over wat ik ermee moest. Vreemd, hè?" ■rest van liet gezelschap kijkt naar de kale schedel van defoto- vtfen besluit dat ook hij buitengewoon moe is. HANS JACOBS Leiden zit in de kopgroep, maar scoort minder dan uitschieter Schiedam (55,1). In Amster dam, Haarlem en Den Haag zijn minder onrustgevoelens. Minister Van Boxtel (groteste den) ziet het toenemen van het aantal geweldsdelicten (Leiden zit hierbij in de middenmoot) als oorzaak van de onveilige ge voelens, die in tegenspraak zijn met de afnemende criminali teit. „Het is natuurlijk vervelen der een klap op je hoofd te krij gen dan wanneer je fiets wordt gestolen. Daar komt het waar schijnlijk door", aldus de be windsman. Wat betreft diefstal van rij wielen scoort Leiden overigens ook slecht. De kans dat iemand in Leiden zijn fiets kwijtraakt is groter dan in vergelijkbare an dere grote steden. Leiden zit in de kopgroep, waarin niet geheel verrassend, ook de andere uni versiteitssteden zitten. In Lei den was 18,5 procent van de bevolking in 1999 slachtoffer van fietsendiefstal. Dat is be duidend meer dan het landelijk gemiddelde (11,8), maar min der dan in Groningen (27,2), Amsterdam (24,6) en Utrecht (24,5). In Den Haag (14,9) en Haarlem (11,1) zijn fietsen veili ger voor slotenknippers. Autodieven en -krakers zijn in Leiden eveneens bovenge middeld bezig. Eén vijfde van de Leidenaars (21,5 procent) heeft te maken gehad met 'au todelicten zoals de politie dat noemt. Niet iedereen heeft een auto, dus het aantal mensen dat daadwerkelijk bij de verze kering heeft moeten aanklop pen is hoger geweest. Het gaat daarbij niet alleen om het ste len van de auto, maar ook om inbraken om de autoradio mee te nemen. Leiden steekt overi gens gunstig af bij sommige an dere steden. Koploper is Eind hoven (30,6), Den Haag (27,7) zit ook hoog, terwijl Almelo hekkensluiter is (13,3 procent). In de showroom van Visio kun nen blinden en slechtzienden terecht voor grote en ge merkte uitvoe ringen van on der meer gezel- schapsspelle- tjes foto hiel- co kuipers^ LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN Sprekende wekkers, televisieloepen en bal len met geluidjes. Ze zijn te vinden bij Vi sio, de instelling voor revalidatie van slechtzienden en blinden. Zo'n duizend mensen weten de instelling in het Poortge bouw, de oude toegang van het vroegere Academisch Ziekenhuis, aan de Rijnsbur- gerweg al te vinden. Maar velen ook nog niet. „Enkele huisartsen dachten vorig jaar bij een bijscholingscursus dat Visio een fy- siotherapie-instelling is", zegt afdelings manager E. van der Herk. Vandaar dat Visio in de regio weer een posteractie is begon nen. Om een wat grotere naamsbekend heid te krijgen. „We horen vaak: had ik maar eerder geweten dat jullie er zijn." In het Poortgebouw toont Visio eenvou dige hulpmiddelen die het leven voor blin den en slechtzienden wat makkelijker ma ken. Dat begint al bij binnenkomst: een ge ribbelde vloer 'wijst' bezoekers de weg naar de Visio-informatiebalie op de tweede ver dieping. Een belletje met omroepstem in de lift laat weten op welke verdieping ze zijn. In een showkamer toont Visio spelle tjes die extra groot zijn, speciale loepen, te lefoons en magnetrons met gemerkte knopjes, maar ook horloges en wekkers die hardop 'zeggen' hoe laat het is. Visio ver koopt deze artikelen niet, maar kan ze op verzoek bestellen. Daarnaast biedt Visio voorlichting, ad vies, oogonderzoek en begeleiding bij reva lidatie. Niet alleen aan volwassenen, maar ook aan kinderen. Zo kunnen kinderen in een speciale 'speel-o-theek' onder begelei ding op een glijbaan klauteren en schom melen op een speciale schommel met stoeltje en veiligheidsgordels. „Blinde of slechtziende kinderen schijnen schomme len echt héél eng te vinden", zegt Van der Herk. „We proberen ze vaardigheden aan te leren bij het voelen. Als je bijvoorbeeld iets voor kinderen neerlegt, dan pakken ne gen van de tien kinderen het op om het te bekijken en te voelen. Blinde kinderen we ten niet eens dat er iets ligt. Die moet je le ren de omgeving te kennen op de tast." Als kinderen gaan ballen, kan een bal met een geluidje erin al veel helpen. De iets oudere jeugd kan bij Visio in con tact komen met lotgenoten in praat- en doegroepen. Deze maken onder meer uit stapjes. Voor volwassenen die zijn uitbe- handeld bij de oogarts pakt Visio de revali datie op. Zo krijgen ze kooktraining, hulp bij persoonlijke verzorging en bij de bedie ning van apparatuur. Slechtzienden krijgen ook tips over de hoeveelheid licht in hun huis en over het werken met contrasten. Met een witte muur zie je een donkere kast beter dan een lichte. En melk in een blau we beker zie je beter dan in een witte. Wie vragen heeft of hulp wil kan elke dag op afspraak bij Visio terecht: telefoon 5251515. De instelling wordt vanuit de AWBZ gefinancierd en daarom zijn er aan de dienstverlening geen kosten verbonden. Zonder afspraak kan iedereen op woensdag tussen 9.30 tot 12.00 uur binnenlopen. Actie vereniging wekt woede LEIDEN ROBBERT MINKHORST iag ro: TACO VAN DER EB De protestactie van de vereniging Proefdiervrij tegen het gebruik van (genetisch gemanipuleerde) proefdie ren, afgelopen zaterdag op de Beesten markt in Leiden, was kwetsend, mislei dend en leugenachtig. Dat stellen de directeuren van het bio-farmaceuti- sche bedrijf Pharming en de Vereni ging Spierziekten Nederland. De be langenvereniging heeft inmiddels een klacht ingediend bij de Reclame Code Commissie. In landelijke en regionale dagbladen (waaronder het Leidsch Dagblad) plaatste Proefdiervrij advertenties. In deze advertentie poseert een jongetje, temidden van een aantal konijnen. Volgens het bijschrift heeft Dicky 'een enge spierziekte, de ziekte van Pompe'. Pharming melkt konijnen die een menselijk eiwit produceren. Dat eiwit blijkt in sommige gevallen te hel pen. Volgens Proefdiervrij is echter een diervriendelijk alternatief voor handen, gemaakt van gistcellen. Bij de Vereniging Spierziekten Ne derland zijn de afgelopen dagen meer dere telefoontjes van radeloze ouders binnengekomen, zegt woordvoerder E. van Uden. „U kunt zich voorstellen dat ouders op tilt slaan als ze dit lezen of horen." „Dit is toch van de gekke", vindt directeur IJsbrand Poortman van de vereniging. „Een stap verder is dat wij enge mensen zijn. Je zal het maar zijn. Je hebt een progressieve spier ziekte, met een dramatisch en fataal verloop, je bent dan een engerd. Dit bezorgt ons uitermate veel werk en el lende." De belangenvereniging stelt dat de beweringen van Proefdiervrij onjuist zijn. Directeur Poortman heeft als spe ciaal aandachtsgebied onderzoek en ontwikkeling. Toen hij over de gistcel len hoorde, liet hij 'spoorslags' uitzoe ken of het verhaal van Proefdiervrij klopte. Er zijn inderdaad gistcellen die hetzelfde eiwit maken, maar dat is niet geschikt voor mensen. Het is zelfs ge vaarlijk wanneer ze worden gebruikt als medicatie, leerde Poortman. Pharming verdient een pluim voor het baanbrekend onderzoek dat het bedrijf verricht, vindt de vereniging. Om die reden vond zaterdag een be scheiden tegendemonstratie plaats in het LUMC. Poortman: Er is een thera pie voor de ziekte van Pompe onder weg, en wij zijn hoopvol gestemd." Vier patiënten in het Rotterdamse Sophia kinderziekenhuis reageerden positief op de therapie met het eiwit. „Zij waren anders nu dood geweest." Ook Pharming is boos over de actie van Proefdiervrij.„Het jongetje in de krant is geen Pompe-patiënt", weet Directeur G. van Beynum van Phar ming. „Ik heb boze en verdrietige pati ënten en familieleden daarover aan de telefoon gehad." De campagne ken merkt zich door 'leugen en bedrog', vindt de directeur van Pharming, „en daar houd ik niet van." „Het is niet onze bedoeling geweest om mensen te kwetsen", reageert woordvoerder Marja Zuidgeest van Proefdiervrij op de kritiek. „Als dat is gebeurd, spijt ons dat oprecht." Dat het jongetje in de advertentie zelf niet lijdt aan de ziekte van Pompe, doet niet ter zake, vindt ze. „We kunnen de ziekte allemaal krijgen. Het gaat om de boodschap. Bedrijven moeten niet al tijd naar dieren grijpen als zich een probleem voordoet. De alternatieven die er zijn, worden niet verder uitge zocht." *»Ln rke oos is niet het juiste woord, èleurgesteld, bedroefd - dat i misschien betere termen de gemoedstoestand van -eidenaar Van Nie te omschrij- 1SU en als hij weer eens een rond- heeft gemaakt door Zuid west, de wijk waar hij nu al 'eer vijf jaar woont. „Want ZOi oorgaans woon ik hier met eel plezier, hoor", verkondigt ij als hij met een weids gebaar et prachtige uitzicht toont dat jn flat hem over de stad biedt. )p zich is het namelijk een looie wijk. Alleen die troep n en nabij het Bevrijdings- ein. Daar erger ik me aan. 'at vind ik zo jammer, die rot- ooi op straat." chteloos weggeworpen blik- s, plastic zakken die zich in e struiken vlechten, bij de lilcontainers neergezette do- D0k zen met oude kranten die los komen en vervolgens over het plein waaien; hij snapt niet dat mensen zo laks kunnen zijn. „Ze kwakken het zomaar weg. Zonder er bij na te denken. Dat is nog het ergste: het gebrek aan verantwoordelijkheidsge voel. Ze realiseren zich niet dat een ander dat maar weer moet opruimen. Terwijl het toch een kleine moeite is om je rommel in een prullenbak te stoppen." Als het om pure laksheid gaat, richt Van Nie zijn pijlen vooral op de jeugd. „Je ziet het gebeu ren. Ze maken zo'n Snickerreep open en zonder zich te realise ren wat er gebeurt, vliegt het papiertje door de lucht. Even daarna gevolgd door het lege colablikje. Ze hebben het zelf niet eens door. Het is gewoonte geworden. Ja, ik spreek ze er De buurt of de jeugd af en toe mobiliseren om het zwerfvuil te verzamelen, zoals hier in Vlietwijk, mis schien is dat een idee in Zuid-West? foto archief De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad n Eric-Jan Berendsen wel eens op aan. Zo van: 'zeg jongens, dat kan ook anders, hoor'. Moet je natuurlijk wèl uitkijken tegen wie je dat zegt. Anders weet je het wel." Volgens Van Nië zijn het niet alleen kinderen die rotzooi ma ken. „Laatst kijk ik uit mijn raam en zie dat de containers op het Bevrijdingsplein om acht uur 's ochtends keurig worden geleegd. Een uur later loop ik voorbij en uitgerekend op dat moment zet een man een hele berg afval tegen de zij kant van die nog lege contai ners. Ik was net te laat om zijn kenteken te noteren. Dat is geen laksheid. Die vent was ge woon te beroerd om die spul len in de bak te deponeren. Met als gevolg dat het vuil een uur later over het hele plein kroop. Tot in de slotën van de Montgommerystraat aan toe." Hij heeft er foto's van gemaakt. Als het onomstotelijk bewijs dat-ie niet zomaar wat uit zijn duim zuigt. „Ja, ik ben al vaker bij wijkbeheer geweest. Die reageren bij een klacht meestal meteen. Twee uur later is de troep weg. Maar wat er in die struiken ligt, tja, daar is vaak niet tegenaan te schoffelen. Je kunt moeilijk op elke hoek van de straat een man met een hark neerzetten. Hoewel, je zal het altijd zien. Zijn ze toevallig daar net aan het schoffelen in de struiken langs de Van Rand wijkstraat." Bij het wijkteam van Stadsdeel Zuid haalt Jan Scharloo eerst de wenkbrauwen op, maar bij het aanstippen van de foto's gaat bij hem een lichtje bran den. „Oh, die meneer. Ja, die loopt hier wel eens binnen. Nou, hij wordt keurig op zijn wenken bediend, hoor. Als hij een klacht heeft, gaat er direct een medewerker achteraan. Dagelijks rijden er vier wagens door Leiden om verkeerd aan geboden vuilnis te verwijderen. Want mensen zijn hardleers. Of hebben een slechte mentaliteit. Ze nemen niet eens de moeite om de kraakwagen te bellen. Terwijl die toch gratis is. Ze zet ten de boel zomaar buiten. En staat er één doos verkeerd bij een container, dan denken de mensen die daarna komen dat dat ding vol is. Plaatsen ze öök hun spullen ernaast Tja, als het dan gaat waaien, ligt het plein weer vol. Daar valt niet tegenop te werken." Scharloo bestrijdt overigens dat het een rotzooi is in de wijk. „Laatst had ik een collega op bezoek uit Rotterdam. Die prees onze straten, plantsoe nen en speelterreintjes. Vanwe ge de netheid. Konden ze in zijn stad een voorbeeld aan ne men. Maar ik geef toe: het Be vrijdingsplein is een constante bron van zorg. Vooral als het bij de winkels druk is geweest in het weekeinde. Hoewel hij evenmin een pas klare oplossing voor handen heeft, doet wijkbewoner Van Nie de gemeente gratis nog de volgende suggestie aan de hand. „Herinrichten dat plein. En meer toezicht. In Frankrijk vegen en spuiten ze de straten in de steden elke dag. Mis schien is dat wat. Het gaat per slot om het woongenot." AD VAN KAAM LEIDEN ONNO HAVERMANS Een mobiel clubhuis en twaalf zijden jurken met een doorsnee van drie meter elk zijn meer dan Leiden op Koninginnedag kan bergen. De Willem-Alexan der Voor Vrije Keuze Vereniging is niet welkom op 29 april. Tot teleurstelling van Eindhovenaar Johan Vlemmix, die al een diep- lader had besteld om alle attri buten naar de Sleutelstad te verslepen. „Koninginnedag is een dag waar wij bij horen te zijn. Maar ik heb een brief van de gemeente Leiden gehad dat het niet doorgaat. Het is te druk." Vlemmix stond vijf jaar gele den aan de wieg van de Willem- Alexander en Emily Vereniging. Hij was wel even teleurgesteld toen de kroonprins zijn relatie met de Nijmeegse tandarts dochter verbrak. Maar omdat de ruim honderd leden niet van opheffing wilden weten! doopte hij zijn fanclub om, in de over tuiging dat 'Alex' zijn partner niet opgedrongen moet krijgen. Zoals Vlemmix nimmer iets te gen de zin van de kroonprins wenst te doen. „Als hij het niet meer leuk vindt, stop ik er mee." De Argentijnse Maxima Zor- reguieta valt trouwens net zo in de smaak als Emily Bremers. „Ze is helemaal anders. Maar ze is zeer geschikt. En het is zijn eigen vrije keuze hè, daar gaat het om." Met het oog op een koninklijk huwelijk heeft Vlem mix zelfs al een kerk in het Zeeuwse Oost-Renesse gekocht, waar op de heuglijke dag een groot feest zal worden georga niseerd. De voorzitter van de fanclub wil het huwelijk opluis teren met 250 bruidjes, van wie er zich al 145 bij hem hebben aangemeld. Nu het mobiele clubhuis niet mag, overweegt Vlemmix een greep uit dat gezelschap te doen en op Koninginnedag met een touringcar vol lïruidjes naar Leiden te rijden. Niet dat hij daar iemand voor de voeten wil lopen. Wel zonde trouwens dat het mobiele clubhuis niet mag, want „die wagen was nogal duur." De leden van de vereni ging voelen dat overigens niet in hun portemonnee. Zij beta len slechts één gulden contri butie per jaar. Vlemmix bekos tigt zijn hobby uit eigen zak. „Ik heb vroeger in het onroerend goed gezeten, ik bezit nog een paar panden." Deskundige onderzoekt agressieve husky PüNACKERlammeren had doodgebeten. Eerder had hij ook in Voorscho ten al twee schapen te pakken gehad. De hond was begin deze maand uit Leiden ontsnapt. In totaal heeft hij voor tussen de 10.000 en 12.000 gulden schade aangericht. In overleg met de huskyvereniging heeft de politie besloten de hond een week te laten observeren door een des kundige. Een gedragsdeskundige gaat beslissen over het lot van een Leidse husky die afgelopen weekeinde in Pijnacker vijftien schapen doodbeet. De deskun dige geeft volgende week een oordeel over de hond: afmaken of heropvoeden. De husky werd zaterdag gevangen in Pijnacker, waar hij vijftien schapen en

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13