Nederland scheldt schulden kwijt Fiscus let op pc's en fietsen van bedrijf cGregor worstelt met 'ure kinderkleding Economie 'Hoog tijd voor nationaal werkgelegenheidsplan' ©AG 17 APRIL 2000 itt.nl in programma bij RTL4 De onlangs door uitgeef- en informatieconcern VNU [leerde vraag- en aanbodsite Spott.nl krijgt vanaf 31 juli igen programma op RTL4. VNU doet dit in samenwerking CM Uitgevers en de Holland Media Groep. Het samen- ngsverband wordt ondergebracht in Spott Multichannel, n VNU een belang heeft van 40 procent en de overige jrs elk 30 procent. Voorafgaand aan het gezamenlijke tele- rogramma worden vanaf mei de rubrieksadvertenties van ;M-dagbladen doorgeplaatst op Spott.nl. eau Toerisme haalt buikriem aan Lcndam Het Nederlands Bureau voor Toerisme moet de jein flink aanhalen. De luchtvaartmaatschappij KLM stopt is bezuinigingen met de jaarlijkse bijdrage van 4 miljoen. Ide tweede financiële aderlating omdat het ministerie van Imische zaken zijn bijdrage aan het bureau stap voor stap ■schroeft met 3 miljoen gulden. Het NBT beschikt jaarlijks |en budget van ongeveer 70 miljoen. krijgt alternatief bod op Rover Het Duitse autoconcern BMW heeft een alternatief lëïcregen voor de noodlijdende dochter Rover. Het is af lig van een Brits consortium onder leiding van de vroegere l-topman J. Towers. BMW wil nog geen details geven. Het joncem besloot vorige maand Rover over te doen aan de I investeringsmaatschappij Alchemy en de terreinwagendi- jand Rover te verkopen aan Ford. Alchemy wil Rover ■pen tot MG en zich vooral concentreren op sportwagens. II leiden tot een verlies van duizenden arbeidsplaatsen. De jenkomst met Alchemy is nog niet definitief. rel lotste vondst uranium ter wereld m" Janeiro Onderzoekers hebben in het Braziliaanse Ama- veU jebied de grootste afzetting van uraniumerts ter wereld kt. De uraniumvindplaats ligt in de provincie Para en be ien gebied van 600 vierkante kilometer, aldus het Brazili- persbureau Estado de Sao Paulo. Technici van de Maat- pij voor Onderzoek naar Minerale Bronnen (CPRM), ver- gehi en met het Braziliaanse ministerie van mijnbouw en ener- e ziji Dndigden de vondst aan. Ook ontdekten de CPRM-mede- jroct irs een afzetting van 200 miljoen ton fosfaten. Uranium is vai elangrijke grondstof voor het opwekken van kernenergie, iëis op dit moment één van de vijf belangrijkste produ- n ter wereld van het mineraal. ;t pl to Guzzi in handen van Aprilia 6 De Italiaanse fabrikant van motorfietsen Moto Guzzi in handen van concurrent Aprilia. Daarmee is inclusief de ame van schulden 132 miljard lire (150 miljoen gulden) os I eid. Ook Guzzi's verkooporganisaties in Frankrijk, Duits- adii m Noord-Amerika vallen onder de transactie. Moto Guzzi hel ut nu toe voor 62 procent eigendom van de Amerikaanse Trident Rowan. Dat bedrijf maakte begin januari bekend Ie 1 ek te gaan naar een partner of koper voor Guzzi. Behalve e vo a had ook Ducati belangstelling. Aprilia maakt lichtere m rfietsen dan Guzzi en heeft vooral succes met scooters, midi J immelpenninck weg uit Nederland alle ngen-wageningen De productie van de roemruchte Neder- Schimmelpenninck-sigaar verhuist naar België. De fa- -n h in Wageningen verhuist binnen een jaar naar Tabaccofi- nderelst in Leuven. Het bijna een eeuw oude merk Schim- a vo inninck wordt voortaan gemaakt door de Belgen die voor- on& ;end zijn van het merk Corps Diplomatique. Het familie- 5 de jf in Wageningen was te klein om nog zelfstandig te blijven gf ïceren, aldus Koninklijke Theodorus Niemeyer in Gronin gen lat in de Benelux de honneurs waarneemt voor moeder- vto im British American Tobacco (BAT). Daaronder vallen ook imelpenninck en Tabaccofina. De directie onderhandelt e bonden over een sociaal plan voor de 22 werknemers. rmeend steunt bonden tegen Philips iUM» Minister Vermeend van sociale zaken steunt het ver in bonden tegen Philips om op termijn prestatiebeloning ■oeren. Philips wil de collectieve loonsverhoging afschaf- neen bonusregeling invoeren. „Prestatielöon doet meer ddan goed", zei Vermeend zaterdag in het VARA-radio- amma Spijkers met koppen. „Vaak wordt het geld gemid- 'erdeeld", aldus de minister. „Doe je dat niet, dan krijg je inde tent." Vermeend gelooft meer in scholing voor werk- N rs. „Dat is belangrijker." Vrijdag werd bekend dat Philips dig het CAO-overleg met de bonden heeft verlaten. Verder handelen heeft geen zin, vindt het bedrijf. Ah pas verworven kinder- |v loet het sjieke McGregor ijl en prijzen noodge- en aanpassen. „Hele du- derkleren worden niet >:2 it", bekent algemeen di gi M. Schothorst. Toch wil ^acquisitie van het elitaire E nerk Lapagayo in juli aar geen teleurstelling i. Maar pas volgend jaar een bijdrage van de aan de winst ver- opig kost Lapagayo Mc- alleen maar geld we- in oude claim die bij p nog in de kast lag. 'erancier heeft gerom- ïet de douane", beperk- ithorst zijn uitleg. Hij pas succes voor de as' wanneer de keus bij yo kleiner is en het aan- ooppunten gekrompen, elitaire modehuis heeft weinig te klagen, bleek bij de presentatie van etubbies in de aanbieding oolt n al )eris letubbies zijn te koop. cell hepper, Ragdoll Produc- ton Anne Wood, heeft al e aanbiedingen van me- rnai drijven gehad, maar de oi ige Wood staat erop dat je zeggenschap over de terb re ontwikkeling van de 'ei [e knuffeldieren be- /as ho' Dd, die Ragdoll Produc- ij vu stichtte om peuterpro- ;ain ma's te maken, heeft verdiend met de knuffel- Tinky Winky, Dipsy, ijm aa en Poo. Ze zijn in 120 en n op tv te zien. Vorig jaar ïeri ruim 80 miljoen gulden aan de poppen en afgeleide producten verdiend. Hoewel de winst van Rag doll Productions tot meer dan 35 miljoen gulden is gestegen, ontbreekt het het bedrijf vol gens The Sunday Times aan middelen om nieuwe pro gramma's te ontwikkelen. Wood wil vier nieuwe kinder series en een speelfilm maken. Zij hoopt die met de verkoop te kunnen financieren. De oprichtster en haar fami lie bezitten een belang van meer dan 85 procent in Rag doll Productions. Wood werd vorig jaar tot Britse zaken vrouw van het jaar uitgeroe pen. IMF-demonstranten leggen Washington gedeeltelijk lam Demonstranten overleggen met elkaar tijdens de protestbetogingen tegen het IMF en de Wereldbank in Washington. Nederland zal de landen waarmee ons land een duurza me ontwikkelingsrelatie heeft de resterende schuld kwijtschelden. Het gaat om enkele honderden miljoenen guldens. Dat verklaarde minister Herfkens (ontwikke lingssamenwerking) gisteravond in Washington waar zij aanwezig is bij de jaarvergaderingen van het Internatio naal Monetair Fonds en de Wereldbank. WASHINGTON GPD-Rtr Duizenden betogers raakten er slaags met de politie omdat zij vinden dat die financiële instel lingen alleen de rijke landen dienen. Minister Herfkens zei gemengde gevoelens te hebben bij de betogingen. Enerzijds is ze 'blij verrast' met het brede draagvlak voor 'globalisering met een menselijk gezicht', an derzijds is ze het met een deel van de demonstranten oneens. De Amerikaanse regering hield vandaag een groot deel van haar personeel thuis, uit vrees voor nieuwe ongeregeld heden. Alleen onmisbaar per soneel van de ministeries van binnenlandse zaken, buiten landse zaken, financiën, handel en een aantal andere regerings instanties dient vandaag op het werk te verschijnen. De rest krijgt een vrije dag. De ministeries liggen alle maal in het gebied waar de kan toren van IMF en Wereldbank zijn gehuisvest. De politie trad gisteren hard op tegen de onge veer 5.000 betogers. Daarmee wilde ze voorkomen dat de straatgevechten met betogers tijdens de Wereldhandelsconfe rentie in Seattle zich zouden herhalen. Zo extreem ging het er giste ren in Washington niet aan toe, al moesten vier ministers van financiën de eerste bijeenkomst van het IMF missen omdat de monstranten hen de doorgang naar de locatie van het gebouw onmogelijk maakten. Het ging om de bewindslieden van Bra zilië, Frankrijk, Portugal en Thailand. Zij lieten zich vervan gen door hun naaste adviseurs die wel tot het IMF-kantoor wisten door te dringen. De betogers, die evenals eind vorig jaar in Seattle zeer uiteen lopende belangen vertegen woordigen, kozen IMF en We reldbank uit als doelwit van hun permanente actie tegen de groeiende invloed van de mon diale economie op het dagelijks leven van gewone burgers. De protestbeweging telt on der meer vertegenwoordigers van religieuze groeperingen die weinig meer bepleiten dan een volledige kwijtschelding van de schuldenlast waaronder de Derde Wereld gebukt gaat. Er zijn verder talrijke milieu-orga- FOTO REUTERS BRENDAN MCDERMID nisaties bij het protest betrok ken, die zonder uitzondering verkondigen dat het milieu een van de voornaamste slachtof fers is de moderne economie. Dan zijn er activisten die pro testeren tegen de schending van mensenrechten en de uit buiting van goedkope arbei ders, zoals kinderen, in de Der de Wereld. Een invloedrijke component in de protestbewe ging is de vakbeweging, die wijst op de bestaande, oneerlij ke concurrentie met de lage lo nen landen en de gevolgen die dit heeft voor werknemers in de VS. En evenals in Seattle, kwa men er ook in Washington jon geren op de demonstraties af met het enige doel om rellen te schoppen. Laurus blijft overnemen ondanks koers DEN BOSCH ANP Sinds Laurus, moederbedrijf van Edah, Super de Boer, Konmar en de Basismarkt, vanaf najaar 1998 aan de beurs staat, is het super marktfonds nauwelijks boven de introductieprijs uitgeko men. De laatste maanden is de koers bijna gehalveerd. „Overnames betalen met aandelen is nu niet goed mo gelijk", geeft topman W. An- genent toe. „Ook zonder emissie kunnen we snel groeien." Dat de koers van 20 euro bij de introductie in najaar 1998 is afgebrokkeld tot rond de 11 euro, heeft volgens hem externe oorzaken. Hij wijst op de kapitaalstroom richting IT-, media- en tele- comfondsen. „En Neder landse institutionele beleg gers (pensioenfondsen) heb ben hun portefeuille gespreid over Europese aandelen. Het is allemaal tijdelijk", meent Angenent. „Op een gegeven moment zullen de verborgen parels aandacht krijgen." Ook het bestaan van één grote aandeelhouder doet de koers geen goed. E. Albada Jelgersma bezit een derde deel van de aandelen - een overblijfsel uit het verleden, toen 'zijn' Unigro werd sa mengevoegd met De Boer Winkelbedrijven en vervol gens fuseerde met de Vendex Food Groep. „Als de aande len die nu in één hand zijn, over de hele beurs verspreid zouden zijn, dan was er meer handel. Dan hadden we, ge zien de grootte van het fonds, een goede kans gehad om in de AEX te worden op genomen", zegt Angenent. Nu moet Laurus berusten in de Midkap, een index die minder populair is. Toch denkt Angenent zijn strategie van groei door ac quisities te kunnen voortzet ten, al moet alles betaald worden uit de kasstroom. „Het enige wat wij kunnen doen, is het bedrijf goed run nen", zegt de bestuursvoor zitter, die wijst op de winst groei van 17 procent van vo rig jaar. Het doel: een markt aandeel van 30 procent in Nederland, is in twee tot drie jaar bereikt, denkt hij. CNV-voorzitter Terpstra bij 100-jarige Hout- en Bouwbond UTRECHT ANP „Het is nu of nooit voor een nationaal plan voor werkgelegenheid." CNV-voorzitter D. Terpstra zei dat zaterdag bij de viering van het 100-jarig bestaan van de Hout- en Bouwbond CNV in Utrecht. Hij daagde de nieuwe minister van sociale zaken, Ver meend, uit om met een dergelijk plan te komen. Op die manier moeten vooral al lochtonen aan werk worden geholpen. Ook wil Terpstra hogere barrières opwer pen tegen toestroom naar de WAO. „De nadruk moet liggen op het verbeteren van de arbeidsomstandigheden en op veel meer aandacht voor reïntegratie in het eer ste ziektejaar." Terpstra stelt vooral werkgevers en arbo- diensten verantwoordelijk. Samen met de werknemer moeten ze serieus kijken naar de kansen om weer aan het werk te gaan. „Dan pas zijn wij bereid te praten over sancties voor een werknemer die niets aan zijn eigen reïntegratie doet. Eerst het huis op orde, dan pas praten over een slot op de achterdeur", aldus de bondsvoorman. Terpstra reageerde daarmee op eerder deze week bekend geworden plannen van staatssecretaris Hoogervorst (sociale zaken) Die wil onder meer een strenge aanpak van WAO'ers om meer van hen aan het werk te krijgen en minder te laten toestro men. Terpstra vindt het in dit verband 'ab soluut onbespreekbaar' de aanvulling van het ziektegeld van 70 tot 100 procent af te schaffen. In strijd tegen de werkloosheid vindt hij ook dat meer Melkertbanen echte banen moeten worden. Minister Vermeend reageerde positief op dit voorstel van Terpstra. „Ik ben ervoor. Ik ga dit op korte termijn orgEmiseren", zei hij in Utrecht. De eerste aandacht van de be windsman gaat dan uit naar de groepen die moeilijk aan de bak komen, zoals allochto nen en ouderen. de jaarcijfers. De nettowinst steeg met 53 procent naar circa 5,7 miljoen gulden. De omzet steeg met bijna de helft naar ruim 101 miljoen. Het geheim? „Snob-appeal. Wij willen ons distantiëren van middenmoters als H&M en de Gapp-store. Het gaat ons om de exclusiviteit." Een jaar geleden leverde de beursgang zo'n 18 miljoen op. Toen telde McGregor nog 26 winkels, inmiddels zijn dat er 38. En eind 2004 verwacht Schothorst een keten van tach tig tot honderd winkels. Mei volgend jaar gaat ook een geur lijn de lucht in, ontwikkeld met Koninklijke Sanders, de geeste lijk vader van het mannenpar- fum Van Gils. Verder stort het modehuis zich op een eigen collectie bodywear, oftewel on- McQregor verwacht dat de nettowinst dit jaar met 20 tot 30 procent groeit. Ook de omzet zal met 12 tot 20 procent groei en en in ieder geval binnen vijf jaar zijn verdubbeld. ROTTERDAM GPD De belastingdienst kijkt scherp naar mogelijke fraude met de fiscaal aantrekkelijke regelingen in ondernemingen bij de privé- aanschaf van pc's en fietsen. Het aantal pc-privéprojecten en 'fis cale' fietsen is in de afgelopen jaren enorm gegroeid. Het gaat om honderden miljoenen gul- dens per jaar, Waarvan de fiscus circa de helft aan belastinghef fing misloopt. Voor werknemers zijn de rege lingen erg aantrekkelijk want in feite kunnen ze met brutoloon netto een pc of een fiets aan schaffen. Pc's zijn weliswaar ook voor particulieren fiscaal aftrek baar, maar het nadeel langs de ze weg is er een niet aftrekbaar drempelbedrag van 800 gulden is en dat de pc over drie jaar moet worden afgeschreven met een restwaarde van tien procent. Bovendien heeft dit alleen zin als de totale beroepskosten ho ger zijn dan de vaste aftrek van 12 procent. Via de bedrijfsrege lingen krijgen werknemers het belastingvoordeel ineens zonder beperkingen. De fraudegevoeligheid van dit soort 'fiscale voordeeltjes' is groot, menen belastingdeskun digen. De ondernemingen die dergelijke regelingen aan hun personeel aanbieden hebben weliswaar na overleg met de fis cus een aantal strikte voorwaar den gesteld, maar de controle daarop is vaak moeilijk of zelfs onmogelijk. Er zijn diverse fraudemogelijk heden: De werknemer die aan zo'n project meedoet moet ver klaren dat hij de pc thuis nodig heeft om ook werkzaamheden voor zijn werkgever te verrich ten. De fiets moet hij gebruiken De fiscus kijkt de deelnemers aan pc-privéprojecten op de vingers. om zich (deels) naar zijn werk gever te vervoeren. De werkge ver moet deze verklaring onder schrijven. Het is duidelijk dat talloze werknemers eigenlijk thuis niet of soms heel incidenteel 'wer ken voor de baas', maar wel op grote schaal gebruik maken van de pc-regelingen. Hetzelfde geldt voor de 'fiscale fiets': ze kopen een mooie, nieuwe fiets mét belastingvoordeel en ko men vervolgens meestentijds met de auto of het openbaar vervoer naar hun werk. Of ze kopen de pc of de fiets voor hun partner of kinderen die ei genlijk helemaal niks met de werkplek van de werknemer hebben te maken. Werknemers moeten de defini tieve facturen aan de werkgever overhandigen waarmee wordt aangetoond dat de pc (en rand apparatuur) of de fiets echt is aangeschaft. De kunst hierbij is om winkeliers te vinden die op de nota zetten dat ze een fiets of een pc hebben geleverd, maar vervolgens andere leuke dingen leveren. „De grote com puterketens zullen daar heus niet zo gauw aan meewerken, maar in kleine zelfstandige za ken die omzet willen maken, zullen ze daar wat gemakkelij ker mee omgaan," beamen ver kopers. Een andere mogelijk heid is, dat als een goede ken nis toch al van plan is een nieu we pc of fiets te kopen, de fac tuur op de naam van de voor het belastingvoordeel in aan merking komende werknemer te zetten. Tenslotte zijn er nog werkne mers die regelrecht fraude ple gen door eerst het belasting voordeel op het pc-project in het bedrijf te pakken en vervol gens in zijn persoonlijke belas- FOTO ANP HANS STEINMEIER tingaangifte nog eens drie jaar de pc af te schrijven onder de eigen beroepskosten. Volgens een woordvoerder van de belastingdienst wordt bij on dernemingen en particulieren die aan beide regelingen deel nemen getoetst. Het probleem is dat er trapsgewijze controles moeten plaatsvinden of de werknemers zich strikt houden aan de voorwaarden. De eerste trap is de werkgever die moet controleren of de werknemer alles netjes doet. Daarin zit een flink grijs gebied. De tweede is de fiscus die de ondernemin gen controleert op het juist toe passen van de regels. De indruk bij veel bedrijven is dat dit slechts steekproefsgewijs ge beurt. Met andere woorden: de pakkans is niet zo erg groot. Daarom spreken belastingdes kundigen van fraudegevoelige regelingen. CARRIE Leeftijd: 45 jaar Beroep: columniste en winke lier Burgerlijke staat: ongehuwd Kinderen: een jongen van 20 en een meisje van 10 Auto: Renault 19 (blind ge kocht) Carrie is een opvallende ver schijning in Rotterdam. Het is ook niet te verkopen om als grijze muis in je winkel te staan waar vooral punkmode en -ac cessoires verkocht worden. De laatste weken is Carrie hele maal niet meer over het hoofd te zien als zij over straat loopt, want haar laatste aankoop is een roze leren jas. „Ik ben helemaal gelukkig met die aankoop. Ik had die jas al tien jaar eerder moeten kopen. Het is lang geleden dat ik zo ge lukkig was met een kledingstuk. Mijn hele leven is goed sinds ik die jas draag. Ik houd hem ook altijd aan, binnen en buiten, warm of koud." Carrie is bekend geworden door haar columns voor Radio Rijnmond, voor het Vara-pro gramma Spijkers met Koppen en in de Rotterdamse Straat- krant. „Ik presenteer ook nog twee programma's bij Radio Rijnmond. Een alternatieve cul tuurshow, 'De gooi maar in mijn pet show', en een quiz voor MAVO 3-scholieren, de 'Blauwbilgorgel'. Dat is hart stikke leuk, een quiz met zestig gillende MAVO-scholieren. Dat programma heeft mij er ook van overtuigd dat de jeugd wel degelijk deugt. Ze werken abso luut heel hard voor een goed resultaat. En dat voor een quiz waarbij je niet eens weet wat voor prijs je kunt winnen." De beste aankoop van Carrie is een mobiele telefoon. „Ik heb het ding alleen voor de lol. De vaste telefoon is voor het werk. Ik gebruik mijn mobieltje voor al voor het versturen van SMS- berichten. Het liefst ondeugen de berichtjes waarvan mensen moeten blozen. Als ze in een FOTO GPD ROLAND DE BRUIN vergadering zitten bijvoor beeld." Wie denkt dat Carrie iets met elektronica en moderne appa ratuur heeft, komt echter be drogen uit. Haar slechtste aan kopen betreffen elektrische ap paratuur. „Alle dingen, het maakt niet uit wat. Een tv, een stereo-installatie, een magne tron. Zodra de garantie verstre ken is, gaan ze kapot. Hoe dat komt weet ik niet. Ik ben niet lomp, ik doe er ook geen gekke dingen mee. Ze gaan gewoon stuk." Met haar auto heeft Carrie meer geluk. „Die koop ik dan ook niet zelf. Ik heb een garage die ik helemaal vertrouw. Als mijn auto aan vervanging toe is, bel ik de garagehouder en vraag om een nieuwe. Dan zoeken zij een goede auto voor mij. Zo doende heb ik nu een Renault 19. Het had elke andere auto kunnen zijn, want ik hecht niet aan een merk." Over een financiële tip hoeft Carrie niet lang na te denken. „Eigenlijk is het geen tip, maar geld moet je gewoon lekker uit geven, vind ik. De uitspraak dat geld niet gelukkig maakt is ab soluut niet waar. Ik heb jaren lang van een bijstandsuitkering moeten leven. Nu ik wat geld heb raak ik niet meer in paniek als er weer een rekening bin nenkomt of als het schoolgeld voor mijn kinderen moet wor den betaald. Mijn motto is 'geen gezeik iedereen rijk'." DEN HAAG PEET VOGELS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9