t Doodschieten Algerijnse dief leidt tot rellen in Lille VN: UgK-leiders bij moorden betrokken Rechts wint fors in Italiaanse regio's Harde tekst op helft sigarettenpakje Buitenland Tukje langs de Tisza Ruim honderd doden na explosies vliegveld Congo Impotentie, miskramen en kanker liggen op de loer \NDAG 17 APRIL 2000 Igeheel verbod walvisjacht blijft De VN-conferentie over de handel in bedreigde dieren- jjjantensoorten (Cites) heeft zaterdag in Nairobi alle voor- |en van Japan en Noorwegen verworpen om de commerciële ht op de grijze walvis en de dwergvinvis in bepaalde delen de oceanen mogelijk te maken. Dit betekent dat het sinds 16 bestaande internationale moratorium op de commerciële gst van alle walvissen intact blijft. Japan en Noorwegen kre- niet de vereiste tweederde meerderheid voor hun voorstel- Het is daarmee vrijwel uitgesloten dat die het in de plenaire ingvan de conferentie deze week alsnog halen. Japan en orvvegen blijven ondanks het internationale verbod op wal len jagen. Cites behandelt ook de handel in ivoor. jetin en Clinton bereiden top voor whj-washingtonDe Russische president Poetin en zijn erikaanse ambtgenoot Clinton zullen elkaar binnen enkele een ontmoeten. Dat spraken beiden zaterdag af tijdens een ifoongesprek. Details zijn nog niet bekend. De bijeenkomst elk geval plaatshebben vóór de vergadering van de zeven igrijkste industrielanden en Rusland (G8) in juli in Japan, [betrekkingen tussen Rusland en de VS kregen vrijdag een in de goede richting, toen Rusland het Start 2-verdrag rati- :rde. Dat regelt de vermindering van de Amerikaanse en isische kernarsenalen. Clinton heeft Poetin gefeliciteerd met [goedkeuring. De Russische president begint vandaag aan eerste buitenlandse bezoek. Dat voert naar Londen. [eer doden op Molukken jate Nieuwe gevechten tussen moslims en christenen op olukken hebben gisteren zeker drie mensen het leven ge- De ongeregeldheden deden zich voor op het noordelijke id Halmahera. Volgens de Jakarta Post vielen vrijdag ook al doden op Halmahera. Radicale moslims hebben intussen eren hun trainingskamp in West-Java verlaten, aldus het Ja- ise persbureau Kyodo. De strijders trainden voor een heilige log tegen de christenen op de Molukken. Vrijdag bereikte de onesische politie een overeenkomst met de strijders. Zij den vóór gisteren hun wapens inleveren en het kamp ont- ntelen. De radicale moslims vinden het beleid van president hid inzake de Molukken te slap. irvië: Tribunaal vermoordde Arkan iradqDe Servische minister van informatie, Aleksandar :ic, heeft het Joegoslavië-tribunaal zaterdag beschuldigd van 5r^a ecente moorden op militieleider Arkan en minister van de- aarl] sie Bulatovic. Volgens Vucic heeft woordvoerder Paul Risley i het tribunaal zelf gezegd dat het VN-hof achter de moorden „Risley heeft verder openlijk gezegd vele anderen in Servië lerdi zelfde lot wacht", aldus de minister. Risley wees de bewering hei de hand. Hij heeft in het verleden gezegd dat verdachten (ast( oorlogsmisdaden minder gevaar lopen als ze zich aan het ;teri unaa^ overgeven dan als ze in Servië blijven. ,,De moord op 3bbi an 's t°e *e schrijven aan het criminele milieu in Belgrado' U(je is Risley. Bulatovic werd niet openlijk vervolgd door het tri- ïaal, Arkan wel. :nsi alkansyndroom' bij Britse soldaten vel! dena Twaalf Britse militairen die in Kosovo hebben gediend, [ges| van plan het ministerie van defensie aan te klagen. Zij zeg- te lijden aan chronische problemen met hun gezondheid, zogenoemde 'Balkansyndroom'. Dat meldt The Sunday 77- ges Artsen menen dat hun gezondheid schade heeft opgelo st] i doordat zij met uranium in contact zijn geweest. De NAVO [gtfc ruikte bij de luchtacties boven Joegoslavië 31.000 stuks mu- e met verarmd uranium. De licht radioactieve stof verhoogt pantserdoordringend vermogen van projectielen. Onder- k heeft aangetoond dat het uranium kanker kan veroorza- Ook problemen met het zenuwstelsel of de voortplanting chti ien voor. Het Nederlandse kabinet liet vorige weeje na vra- van GroenLinks weten dat het uranium in Kosovo geen risi- _jaij roor de Nederlanders in de Servische provincie vormt. [fba; /elp jlitie Israël wil minister vervolgen zalem De Israëlische politie wil dat minister van transport rdechai wordt vervolgd omdat hij vrouwen seksueel heeft iggevallen. Uit onderzoek zijn genoeg bewijzen en aanwij- voo, ;en gekomen om een officiële aanklacht op te stellen, aldus ockj :ommissie die de aanklacht onderzocht. Mordechai ging be- maart al met verlof nadat de beschuldigingen van 'seksuele ;ssie' kwamen bovendrijven. Een 23-jarige medewerkster de minister bracht het balletje aan "het rollen. Ze beschul- m0° de Mordechai ervan dat hij haar op de grond gegooid zou ben, haar onzedelijk zou hebben betast, en met geweld zou ben geprobeerd haar uit te kleden. Gedurende het onder- k van de commissie meldden zich nog twee vrouwen die een :ht indienden over seksueel geweld van de bewindsman. aanderen wil eigen verkeersregels ;k-h De Belgische vice-premier Vande Lanotte wil dat er iloo rte verkeersregels komen voor Vlaanderen en Wallonië. Vol tij] s de socialistische minister verschilt de verkeersituatie in jden 'e landsdelen sterk. In Vlaanderen vallen veel meer ver hei rsdoden. Dat aantal zou kunnen verminderen als de Vlaam- |t b|i leelregering de kans krijgt eigen verkeersregels te hanteren. Lanotte wijst erop dat de Vlaamse regering de zeggen- ime aP heeft over de wegen, maar niet over hoe erop gereden jetti dt. Eén van de specifiek Vlaamse problemen is dat van de iat| Drtochtgemeenten'. Dat zijn woonkernen waar doorgaande in g, ;en doorheen lopen. Daar gebeuren regelmatig ongelukken. na(i partij van Vande Lanotte zal het idee aankaarten bij de be- enli ^ngen over een verdergaande staatshervorming. inder macht parlement Oekraïne President Koetsjma van Oekraïne heeft gisteren via een re- ndum toestemming van de bevolking gekregen om de :ht van de president te vergroten ten koste van het parle- it. Volgens het hoofd van de kiescommissie, Mykhailo Rya- was zeker 80 procent van de getelde stemmen voor tsjma's voorstellen. De opkomst bedroeg 75 procent, royaal en het minimum van 50 procent om het referendum geldig- Hieite geven. Koetsjma zegt dat het parlement al meer dan vijf hervormingen tegenhoudt die nodig zijn om de levensstan- rd te verhogen. De Raad van Europa heeft het referendum mgrondwettig bestempeld, maar Ryabets zei dat de hoge omst aantoont dat de Oekraïeners 'hun eigen beslissingen nen nemen'. enen kan EU-betalingen bevriezen' De Oostenrijkse minister van financiën, FPÖ-lid Karl- z Grasser, heeft gisteren gedreigd met het bevriezen van de iingen aan de Europese Unie. Grasser wil zo de andere EU- taten dwingen de politieke isolatie van Oostenrijk te stop- In de krant Kurierzegt Grasser ook dat Oostenrijk moet igen met het lamleggen van het bestuur van de unie. Veel luiten hebben de unanieme instemming van alle vijtien lid- 'n nodig. De veertien overige lidstaten hebben hun bilatera- Jtrekkingen met Oostenrijk bevroren, nadat de extreem- ïtse FPÖ van Jörg Haider samen met de Oostenrijkse con- fatieven een regering vormde. „De dreiging met een veto is tend. De EU heeft Oostenrijk nodig", aldus Grasser. :harto vecht stadsarrest aan BIa_ï De Indonesische oud-president Soeharto wil het 'sarrest aanvechten dat hij donderdag kreeg opgelegd. Zijn ocaten gaan een klacht indienen tegen het verbod voor Soe- 4 ^Jakarta te verlaten, zo meldt de Indonesische krant Kóm- De ex-president mag de stad niet uit zolang het onderzoek ens corruptie naar hem nog loopt. Het verbod volgde op chten dat Soeharto's familie van plan was de oud-president rie brengen naar de Verenigde Staten. De 78-jarige Soeharto 'ekt alle aantijgingen tegen en zegt dat hij te ziek is om te den ondervraagd. Vorig jaar kreeg hij een beroerte en lag hij ekeer in het ziekenhuis. Hij zou moeilijk spreken. Franse politieman opgepakt hamburg anp lille ANP-AFP-Rtr Tijdens de ongeregeldheden werden twee agenten het zie kenhuis ingeslagen. Een aantal auto's ging in vlammen op. De politie greep zo min mogelijk in om de spanning niet op te voe ren. Loco-burgemeester Marti- ne Aubry, die tevens minister van sociale zaken is, wil dat snel duidelijkheid wordt ge schapen over de omstandighe den die leidden tot de dood van de Algerijnse autodief. De openbare aanklager van Lille heeft gisteravond een 27- jarige agent in staat van be schuldiging gesteld. Hem wordt moord op de 23-jarige Algerijn In de Noord-Franse stad Lille hebben zich gisteren ern stige ongeregeldheden voorgedaan. Die braken uit nadat een politieagent zaterdagavond een Algerijnse autodief had doodgeschoten. Het incident leidde tot vernielingen en schermutselingen tussen de oproerpolitie en jonge ren uit de zuidelijke slaapsteden. ten laste gelegd. Het slachtoffer werd zaterdagavond samen met een handlanger op heter daad betrapt tijdens het stelen van een auto. De politie trachtte de f twee autodieven te arresteren toen ze nog in de auto zaten. Daarbij zou een van de verdachten een beweging hebben gemaakt, waardoor de agent bang werd en schoot. De politieman is on middellijk in voorarrest geno men. Vandaag wordt hij voor geleid aan de openbare aankla ger. De VN-politie in Kosovo ver denkt leiders van het vroegere Kosovo Bevrijdingsleger (UQK) van folteringen, afpersing en de vorming van executiepelotons. Een van de hoofdverdachten is een vertrouweling van UQK-lei- der Hashim Tha$i. Dat meldt het Duitse weekblad Der Spiegel Om wie het gaat, schrijft het weekblad niet. Het blad zegt over documen ten met bewijzen te beschik ken. Het hoofd van de sectie van de VN-politie die zich met massamoorden en oorlogsmis daden bezighoudt, Ralf Geh- ling, wil het bericht niet beves tigen of tegenspreken. De slachtoffers van de U£- K'ers zijn Serviërs, van samen werking met de Serviërs ver dachte Albanezen of Albanese tegenstanders van het UQK. Dat bestaat officieel niet meer, maar heeft zich inmiddels heeft omgedoopt tot Kosovo Be schermingskorps (TMK). Voor de executies zou het U£K be schikken over een doodseska der, een militair georganiseerde groep met twaalf bewapende afdelingen. De organisatie van Tha?i is al vaker van schending van de mensenrechten beschuldigd. UQK-leden spraken zelf tegen over het Franse persbureau AFP over speciale eenheden die Ser viërs bevalen hun huis binnen een half uur te verlaten. Als de Serviërs dat weigerden, werden ze door een andere eenheid vermoord. Ook Der Spiegel noemt een reeks voorbeelden van geweld in de Servische pro vincie. Afgelopen weekeinde gingen in een dorp in het oos ten van Kosovo nog zo'n 250 woningen van Serviërs in vlam men op. Deze huizen stonden al enige tijd leeg. echter niet voorkomen dat het gisteren tot een uitbarsting van De imam van de moskee in woede kwam onder de groten- Lille en de plaatselijke autoritei- deels werkloze allochtone ten hebben opgeroepen gedaan jeugd, de kalmte te bewaren. Dat kon Bouzid Hamlaoui kampte gisteren op een protestbijeenkomst in de Franse stad Lille met hevige emo ties. Zaterdagavond schoot de po litie zijn 23-jarige zoon dood. FOTO AP MICHEL SPINGLER 'Trimble wil Oranje Orde passeren' belfast ap David Trimble, de leider van de protestantse Noord-Ierse Ulster Unionisten (UUP), zal radicale partijhervormingen voorstellen met het doel de band tussen de partij en de invloedrijke conservatieve Oranje Orde te verbreken. Dat meldt de Sunday Tele graph. De Oranje Orde, fel gekant tegen het vredespro ces in de Britse provincie, heeft het recht 120 leden af te vaardigen naar de 860 le den tellende partijraad, het hoogste bestuursorgaan van de Ulster Unionisten. Trim ble wil voorstellen dit recht af te schaffen, aldus de krant. De banden tussen de ÜUP en de orde dateren van de oprichting van de partij in 1905. Partijleiders, onder wie Trimble, zijn vaak lid ge weest van beide organisaties. Trimble overleefde afgelo pen maart nipt een poging van een vooraanstaand lid van de orde, Martin Smyth, om de leiding van de partij over te nemen. Trimble vertelde de krant dat hij zijn voorstellen ver moedelijk in juni zal voorleg gen. Zijn conservatieve te genstanders hebben al ge zworen dat ze zijn aftreden zullen bewerkstelligen als hij zijn plannen doorzet. Er is in de partij ook on vrede over Trimbles bereid heid om onder voorwaarden opnieuw zitting té nemen in een lokale regering met de republikeinen van Sinn Féin. De vorige regering werd al na enkele maanden door Londen opgeheven. ROME* HANS GELEUNSE correspondent De rechtse oppositie heeft bij verkiezingen in vijftien van Ita- lië's twintig regio's een dave rende overwinning behaald. Al le regiobesturen in het noorden van het land kwamen in rechtse handen, terwijl links ook de be langrijke regio Lazio moest prijsgeven. Met nog niet alle stemmen geteld leek rechts vier regio's op centrum-links te hebben ver overd. „Afscheiding van het noorden dreigt" kopten som mige kranten, omdat oppositie leider Silvio Berlusconi een lijstverbinding was aangegaan met de afscheidingsbeweging Lega Nord. Het was voor het eerst dat re gionale presidenten direct kon den worden gekozen. Op de opkomst had dat echter geen positieve invloed. Met 72,3 pro cent bleef die ruim acht pro cent achter bij de vorige verkie zingen in 1995. Om regionale thema's ging het bij deze verkiezingen nau welijks. Vooral Berlusconi had deze regionale verkiezingen naar nationaal niveau getild. Met parlementsverkiezingen volgend jaar telde voor hem slechts het totaal van de stem men. En dat drukte de neder laag van de regering zeer duide lijk uit: rechts kreeg rond zes procent meer stemmen. Berlusconi's winst heeft een zwart karakter. Behalve met de Lega Nord ging de door hem geleide Polo-oppositie in vijf re gio's een lijstverbinding aan met de fascistische Fiamma Tricolore (driekleurige vlam). In de zuidelijke regio's Puglia en Calabria kunnen deze erfgena men van dictator Benito Mus solini nu aanspraak maken op zetels in het regiobestuur. KINSHASA Rtr-AFP kortsluiting als oorzaak van de brand. De regering van presi dent Kabila houdt echter ook rekening met de mogelijkheid dat criminelen achter het onge luk zitten. Volgens een ingewij de in de luchtvaart die het on geluk zag „ging het munitiede pot gewoon de lucht in en vlo gen er urenlang raketten rond". Hoewel de luchthaven vol gens de autoriteiten gisteren normaal functioneerde, hebben de Zwitserse luchtvaartmaat schappij Swissair en het Belgi sche Sabena hun vluchten naar de Congolese hoofdstad tot na der order geannuleerd. Hulpor ganisaties hebben medische as sistentie aangeboden. België heeft een vliegtuig met medi sche specialisten gestuurd. Het dodental door de reeks ex plosies van vrijdag op de lucht haven van de Congolese hoofd stad Kinshasa is opgelopen tot boven de honderd. Er zijn 217 gewonden, van wie zeker hon derd er slecht aan toe zijn. Vrijdagavond werd aanvan kelijk gezegd dat zich een mu nitiedepot was ontploft nadat een militair vliegtuig bij de start een tankwagen had geraakt. Volgens de Congolese minister van informatie, Didier Mumen- gi, was de werkelijke toedracht echter anders. De explosies ontstonden door brand in een loods die uiteindelijk oversloeg naar een lading munitie. De staatstelevisie noemde Gardisten Iran dreigen met 'islamitisch geweld' teheran ap tiszasuly Terwijl een legerhelikopter op de achtergrond verse zandzakken aanvoert voor een volgende ploeg soldaten, doen deze net afgeloste Hongaarse dienstplichtigen een tukje op de dijk langs de nog altijd flink gezwollen rivier de Tisza. Het weer in Midden-Europa is inmiddels flink verbeterd, maar het gevaar voor dijkdoorbraken en overstromingen in Roemenië en Hongarije is nog altijd niet geweken. FOTO REUTERS LASZLO BALOGH De Islamitische Revolutionaire Gardisten, de kern van het Iraanse conservatieve establish ment, hebben gisteren fel uitge haald naar de aanhangers van de hervormingsgezinde presi dent Khatami. Ze waarschuw den in een verklaring dat iedere poging om 's lands islamitische ideologie te ondermijnen zal worden beantwoord met 'isla mitisch geweld'. Hardliners binnen de geeste lijkheid hebben zich de afgelo pen weken in toenemende ma te van verbaal geweld bediend, kennelijk in een reactie op de gevoelige nederlaag die zij le den bij de parlementsverkiezin gen van februari. De conserva tieven beheersen weliswaar cruciale instellingen als het le ger, de omroep en de recht spraak nog, maar zij krijgen sinds de verkiezingszege van Khatami in 1997 steeds meer oppositie van de heivormers. Het zijn met name onafhan kelijke persorganen die zich roeren. De roep om afschaffing van de maatschappelijke beper kingen die van kracht zijn ge weest sinds de revolutie van 1979 wordt steeds groter. VVD 'er Maaten presenteen voorstellen voor heel Europa brussel marc peeperkorn correspondent Indringende waarschuwingen over de gevolgen van roken moeten ruim de helft van de voor- en achterzijde van een sigarettenpakje beslaan. Met deze verplichting voor de tabaksindustrie hoopt het Europees Parlement het aantal doden door roken - in de Euro pese Unie 1.400 per dag - terug te drin gen. „Het etiket op een pot jam biedt de consument meer informatie dan de roker nu op zijn pakje vindt", zegt WD-Europarlementariër Maaten. Als speciale rapporteur over tabakseti kettering legt Maaten vandaag een reeks voorstellen aan het parlement voor. Die gaan aanzienlijk verder dan het plan dat de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, eind MP rig jaar presenteerde. Zo wil Com missaris Byrne (gezondheid en consu mentenbescherming) 25 procent van de verpakking reserveren voor waar schuwende opschriften. Maaten kiest voor zestig procent. „Wetenschappe lijk onderzoek toont aan dat deze grootte het meest effectief is." Mo menteel beslaat de waarschuwing vier procent van het pakje. De WD'er vindt dat de Europese Comipissie niet ver genoeg gaat met de verplichte teksten 'Roken is dode lijk' of 'Roken kan dodelijk zijn'. Dui delijker en feitelijker is volgens Maaten: 'In de Europese Unie sterven jaarlijks een half miljoen personen aan de gevolgen van roken'. De liberaal meent dat iedereen moet kunnen ro ken zolang dit de ander geen last be rokkent. „Maar dan wel met goede in formatie. Rokers worden nu behan deld alsof het dommeTnensen zijn." Daarom pleit hij voor uitgebreidere waarschuwingen. Moet één zijde van het pakje het aantal dodelijke slachtof fers vermelden, voor de andere kant krijgt de fabrikant de keuze uit veertien teksten. Die wijzen er onder meer op dat roken impotentie kan veroorzaken, verslavender kan zijn dan heroïne of cocaïne en tandverlies tot gevolg heeft. Zwangere vrouwen lezen dat als ze de sigaret niet laten liggen, hun baby meer kans heeft op een hazenlip; ro kende vaders dat hun kinderen vaker leukemie krijgen. Maaten - zelf roker - is zich 'een hoed je geschrokken' na lezing van alle lec tuur over tabaksverslaving. Hij wil daarom, net als de Commissie, de waarschuwingsteksten in zwarte let ters op een witte achtergrond, en niet het slecht leesbare goud op rood dat nu vaak wordt gebruikt. Maaten: „Heel veel risico's waren mij onbekend. Ik rook nog steeds, maar wel minder." Naast grote en indringende teksten over de gevaren, moeten vermeldingen als 'light' en 'mild' worden verboden. Maaten: „Dat is gewoon misleidende reclame. Bij 'lights' wordt veelal dieper geïnhaleerd, wat op den duur tot een heel pijnlijk type longkanker kan lei den." Wel wil de WD'er informatie over zogenaamde additieven, stoffen die de fabrikant aan rookwaar toevoegt om deze verslavender te maken. Maaten hoopt dat de nieuwe regels voor etikettering nog deze zomer door de EU-gezondheidszorgministers wor den aangenomen. brussel gpd 'In de Europese Unie sterven jaar lijks een half miljoen personen aan de gevolgen van roken'. Die tekst moet standaard op ieder sigaretten pakje komen. Daarnaast wil het Eu ropees Parlement een tweede tekst, die regelmatig wisselt. Daarvoor heeft parlementsrapporteur Maaten (WD) veertien suggesties. Een greep: - Roken tijdens de zwangerschap schaadt de gezondheid van uw kind: onderzoek heeft aangetoond dat ro kers een grptere kans hebben op kinderen met aangeboren afwijkin gen, met name gespleten gehemel te, hazenlip en afwijkingen van het centraal zenuwstelsel. Rokers heb ben een bijna tweemaal zo grote kans op een miskraam of een dood geboren kind. - De gevolgen van roken tijdens de zwangerschap blijven nog lang na dat het kind geboren is voelbaar: overlijden van pasgeborenen komt vaker voor bij kinderen wier moeder heeft gerookt. Kinderen Vein roken de vaders hebben een grotere kans op leukemie. - Roken is zeer verslavend. Uit on derzoek blijkt dat het moeilijker kan zijn te stoppen met tabak dan met heroïne of cocaïne. Uw arts of uw apotheker kan u helpen met roken te stoppen. - Roken veroorzaakt impotentie: ro ken kan impotentie veroorzaken als gevolg van een verminderde bloed- toevoer naar de penis. Dit kan ertoe leiden dat u geen erectie krijgt. - Rokers blijven kinderloos of moe ten langer wachten op kinderen: ro ken vermindert de vruchtbaarheid van mannen en vrouwen. Roken is schadelijk voor het sperma en be schadigt de chromosomen in de mannelijke en de vrouwelijke ge slachtscellen. - Roken veroorzaakt mondziekten: tabaksrook veroorzaakt kanker, tandverlies en kan tandvleesaan doeningen veroorzaken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7