vrouwen van ravensbrück DNA-test pleit verdachten van Puttense moord vrij 1940 -1945 Vreemdelingenwet dreigt inzet prestigestrijd te worden ;ta en verse tomaten 2.49 7.98 Binnenland Na de oorlog was het leven één groot feest Vermeend wil extraatjes voor minima als opstap naar baan Ravensbrück en Buchenwald 55 jaar geleden bevrijd Angst voor nieuwe ruzies na falen taxibemiddeling Bejaarde man verdacht van bankroof in Drenthe AO 17 APRIL 2000 \ng Borssele van de baan' ün FL Ni De kerncentrale in Borssele blijft ook na 2003 open. s Brit wht elektriciteitsproducent EPZ, die eigenaar van de is. EPZ is ervan overtuigd dat het ministerie van econo- zaken er niet in zal slagen de sluiting voor elkaar te krij- us een woordvoerder. Volgens de directie van EPZ is van de kerncentrale op grond van de huidige kernener- n Europese regels niet mogelijk. Juridische stappen van Housi isterie om alsnog sluiting af te dwingen maken geen rwacht EPZ. h°u1| iitische middelbare school eeuu Ms het ministerie van onderwijs akkoord gaat, krijgt Dm v< lam een islamitische school voor atheneum, havo, enigi )ü>o. Gedeputeerde staten van Noord-Holland stuur- itse e ilopen week een positief advies daarover naar staatsse- het b Adelmund van onderwijs. Omdat de behoefte het n con is in Amsterdam-West, wil de gemeente de school het ar vestigen. Ook Rotterdam heeft plannen voor een iare school op islamitische grondslag. inde, extra urine rond Euro 2000 rker dellij ït bot Hous ÊMJ Amsterdam verwacht dat de naar verwachting zes ïandl bezoekers tijdens Euro 2000 er flink op los zullen plas- Nigi, irom plaatst zij gedurende het sportfestijn in het cen- jgboe plaskruisen, samen goed voor 17.500 liter urine per huur van de kruisen bedraagt 150 gulden per dag. Dat >er op twee dubbeltjes per glaasje bier, zo heeft een ,jj aar uitgerekend. Behalve in de plaskruisen zijn er nog 35 inoirs in het centrum en kunnen bezoekers de blaas le- ailetten in cafés en andere horecagelegenheden. Voor ijke voetbalfans zijn geen extra voorzieningen getroffen, ssen is er overigens niet bij: daarop staat een extra hoge n'óeti m honderd gulden. erzoek dood journaliste stokt :nng h mi ci pa Politie en justitie in België zijn vooralsnog gestopt met erzoek naar de dood van de Belgische journaliste Gina •Perdaens. De politie heeft de verdachte omstandighe- dom de dood van Perdaens niet kunnen ontrafelen. De Belgische uit Heme was journaliste bij de omroep lid van de naar kinderporno speurende werkgroep ven. Ze deed onder meer onderzoek naar de kinderpor- in Zandvoort. De vrouw botste in november 1998 met ter a t0 te8en eeii> brugpijler en was op slag dood. De Belgi- twint imaliste stelde twee dagen voor haar ongeluk de rijks- Galmaarden op de hoogte, dat ze met de dood was be- Uit een proces verbaal van de Belgische rijkswacht blijkt laens zelfs specifiek voor een dergelijk 'ongeluk' is ge luwd. t ontaardt in knokpartij >M« Een Pakistaans islamitisch festival is gisteravond in ontaard in een massale vechtpartij. Zes feestvierders gewond en moesten worden afgevoerd naar het zieken- 'gens een ooggetuige had er eerder op de avond een ïg van de moslimraad plaatsgevonden. Toen na het tel le stemmen bleek dat de gematigden met een kleine ing hadden gewonnen, sloeg bij de radicalen de vlam in De twee partijen gingen meteen met elkaar op de vuist. Jen ek Van den Doel op Meijer ;t ent Voormalig lid van de parlementaire enquêtecommis- den Doel (WD) afstand genomen van de brief die de ex-leden van die commissie aan het bestuur van de Kamer hebben gestuurd. In die brief bevelen ex-voor- eijer (CDA) en de ex-leden Oudkerk (PvdA), Augusteijn Singh Varma (GroenLinks) aan dat de onafhankelijk st vi i een enquêtecommissie voortaan beter moet worden saan jorgd. Er zou sprake zijn geweest van partijpolitieke be- Doit ing. De briefschrijvers lijken daarmee Van den Doel op il te hebben, die zich tijdens de enquête van de commis- intieerde. Van den Doel noemde de aanbeveling 'vol- onderd rijders onder invloed am« Vrijwel alle politiekorpsen in het land hebben in de an vrijdag op zaterdag een grootscheepse alcoholcon- houden. Ruim 56.000 automobilisten werden van de ngsk' ïaald om te blazen. Zo'n zeshonderd mensen kregen een ng wegens rijden onder invloed. Bijna negentig mensen direct hun rijbewijs inleveren. De hoogste gemeten al- aarde bedroeg 2,7 promille, van een bestuurder in De politie nam bij zeven mensen een bloedproef af. Er HEK 319 plekken in het land gecontroleerd, waarvoor ruim BRO litiemensen waren ingezet. In andere Europese landen tegelijkertijd grootscheepse alcoholcontroles plaats. Ons recept t/m woensdag: (ITomaten ^Rundergehakt )0 gram -7^4.25 lo, van 1 ing geu Dordv Dewa ntali del 't larscl sti )0 gram mMT rand'ltalia Sugo casa. a. traditioneel, fles 690 gram met gratis pak Grand'ltalia paghetti t.w.v. 2.19 irveertip: frisse tomatensla. [sprenkel in partjes gesneden tomaten met balsamico-azijn, olijfolie extra vierge en rooi de salade met fijngesneden bosui. onze lekker belegde boterham: halen, 2 betalen: hTarwerogge, Allinson of ;rof volkoren zonnepit voor 5.78 *1 ers van 't mes: IBoerenkaas oud 48+ i r* r\f\ in-2t9ff voor ID.yU Deze aanbiedingen zijn alleen geldig met de AH Bonuskaart, t/m 19 april a.s. lederlands Persbure. Kamerlid wil onmiddellijke vrijlating zwagers Advocaat Doedens en D66-Kamerlid Dittrich willen dat de Puttense zwagers Wilco Viets en Herman de Bois na zes jaar cel onmidellijk op vrije voeten komen. De twee zitten vast wegens de moord op Christel Ambrosius, maar DNA-onderzoek van een druppel sperma en twee haren op het lichaam van de 23-jarige stewardess heeft aangetoond dat zij de moord vrijwel zeker niet j kunnen hebben. putten gpd-anp Wilco Viets: ,,Bij ons thuis zei den ze altijd: al is de leugen nog zo snel, de waarheid achter haalt haar wel. In ons geval had de rechtbank vier uur nodig om te concluderen dat Herman en ik Christel Ambrosius hebben vermoord. De waarheid heeft er zes jaar over gedaan om die leugen in te halen." Hij kon desondanks wel een gat in de lucht springen toen hij via zijn advocaat Doedens de uitkomst hoorde van het DNA-ondèr- zoek op de twee haren die des tijds op het lichaam waren aan getroffen: de druppel sperma op het lichaam van Christel Ambrosius en de twee haren zijn van dezelfde persoon. Volgens advocaat Doedens bewijst de uitslag van dat DNA- onderzoek in het Leidse Sylvi- us-laboratorium dat de stewar dess is verkracht en vermoord door een onbekende. De zoge noemde sleeptheorie die justi tie tot nu toe heeft gehanteerd, is in zijn visie niet te handha ven. Deze theorie houdt in dat het gevonden sperma afkom stig is van een ander dan de vermeende daders. De stewardess werd op 9 ja nuari 1994 in het huisje van haar oma in Putten verkracht en vermoord. Naast een drup pel sperma op het been en twee haren op de trui en de hals van de stewardess, werden geen sporen aangetroffen. Toch hield de politie na enige tijd Du Bois en Viets aan. Hoewel de spermadruppel niet in hun richting wees, was de politie er van overtuigd de daders te pak ken te hebben. Het feit dat ner gens vingerafdrukken of voetaf drukken van de twee werden gevonden, werd genegeerd. Bo vendien bekenden de twee uit eindelijk. Later ontkenden ze echter weer en beklaagden zich bij de rechtbank over de ver hoormethodes. De banden daarvan bleken echter al gewist. Uiteindelijk werden de zwagers in hoger beroep veroordeeld tot tien jaar cel. De befaamde strafpleiter Doe dens, die zich in de Puttense af faire verdiepte, meende al spoe dig dat er mogelijk sprake was 'van de rechterlijke dwaling van de eeuw'. Nu de uitslag van het DNA-onderzoek op de twee ha ren bekend is, concludeert hij: „Om dit verhaal kunnen rech ters niet meer heen." Dat het zo lang heeft geduurd, komt omdat DNA-analyse van dood materi aal, zoals een haar, pas sinds kort mogelijk is. Vader Harm Ambrosius van de vermoorde stewardess heeft altijd in de onschuld van Du Bois en Viets geloofd en wil ze graag zo snel mogelijk op vrije voeten. Anja du Bois en Eveline Schuchard, de echtgenote res pectievelijk de vriendin van Her man en Wilco, zijn dolblij. Anja: „Nu is het woord aan justitie. Ze zullen nu eindelijk eens de fou ten van toen moeten toegeven. Ook al is het zes jaar te laat". Amsterdam Met korte plechtigheden hebben nabestaanden en belangstellenden in Amsterdam dit weekeinde de bevrijding van de concentratie kampen Buchenwald en Ravensbrück herdacht, nu 55 jaar geleden. Naar het nazi-vrouwenkamp werden 135.000 vrouwen en kinderen uit alle delen van Europa gedeporteerd, van wie er naar schatting 92.000 in het kamp om het leven kwamen. foto anp cor mulder LOUIS VELLEMAN (1919-2000) 'Ik denk dat in mij een ontzettend stuk so ciale geschiedenis van Nederland zit. Nu zul je zeggen: dat zit in méér Nederlan ders, maar weinigen hebben de vaardig heid en vakkundigheid dat op te schrijven, ik meen te mogen zeggen dat ik die na een halve eeuw oefenen verworven heb.' Dat zei hij in 1989, geheel gespeend van iedere bescheidenheid, toen hij zijn vijftigjarig jubileum vierde bij de inmiddels ver dwenen krant Het Vrije Volk. Enkele da gen voor zijn dood verscheen vorige week zijn boek met jeugdherinneringen Eigen lijk heet ik Levi, waarin hij inderdaad een stuk sociale geschiedenis neerschreef, dat van een onbemiddeld, liefdeloos joods ge zin in het vooroorlogse Nederland en zijn bewogen periode 'in de onderduik' tijdens de Tweede Wereldoorlog. Journalist Louis Velleman is naast zijn werk voor Het Vrije Volk bij de meeste Nederlanders vooral bekend geworden als VARA-correspon- dent in Brussel en Londen. Hij stierf afge lopen zaterdag in zijn woonplaats Uden. Louis Velleman wilde als kind al journalist worden, het was een obsessie. Iedere dag nam hij een koektrommeltje met verband spullen mee naar school, omdat journalis ten immers naar ongelukken en branden gingen en dat was gevaarlijk. Zijn zwaar bevochten MULO-opleiding, besefte hij, was eigenlijk niet voldoende voor dit vak, maar in 1939 kreeg hij toch een tijdelijke aanstelling op de Haarlemse redactie van Het Volk, de voorloper van Het Vrije Volk. Op 14 mei 1940 miste hij letterlijk de laat ste boot naar Engeland. Hij stond in IJmuiden aan de verkeerde kant van de sluis, in 1942 dook hij onder, hielp ook zijn ouders aan een onderduikadres. Hij overleefde tuberculeus en wel de oor log, zijn ouders eveneens. Zijn broer Jo stierf op 17-jarige leeftijd in kamp Vught. Zijn victorie begon in 1946, toen hij bij Het Vrije Volk als journalist werd aangeno men. Hij werd correspondent in Brussel, toen de Europese Economische Gemeen schap nu de Europese Unie nog in haar kinderschoenen stond en verklaarde Brussel meteen tot 'de hoofdstad van de wereld'. In 1967 deed hij vanuit Israël ver slag van nasleep van de Zesdaagse Oorlog. Vanuit Londen, zijn tweede en laatste bui tenlandse post, berichtte hij onder meer over het Britse onmacht om het Noord- Ierse probleem op te lossen. Na zijn pensionering was Velleman nog verbonden aan De Krant op Zondag, die maar anderhalf jaar zou bestaan. De laat ste tien jaar schreef hij analyses en essays voor de Groene Amsterdammer. Zijn laat ste bijdrage aan de Groene, meldt Martin van Amerongen in het nawoord van het boek Eigenlijk heet ik Levi, was een eenre gelig faxbericht. 'Het werd even voor het nieuwe millennium verzonden, in de don kere dagen dat Jan en alleman elkaar voor de man of vrouw van de eeuw placht uit te roepen. Allemaal onzin, meende Louis Velleman. 'Of wij het leuk vinden of niet, de man van de eeuw is Adolf Hitler. Over hém moesten we, als we flink waren, een fors en principieel artikel maken!' Van Amerongen: 'De wijze, oude man werd op zijn wenken bediend.' Een dag voor zijn dood verscheen in de Volkskrant het laatste interview niet van maar met Louis Velleman. Zijn laatste woorden: 'Het spel is uit. Ja, natuurlijk aanvaard ik de dood, ik zou gek zijn als ik dat niet deed, ik ben 81! Ik heb bereikt wat ik wilde bereiken. En het leven na de oor log heb ik vooral en bovenal een groot feest gevonden.' Beatrix spreekt over rol vorstin hilversum anp De NOS zendt vrijdag 28 april een interview uit met konin gin Beatrix/waarin zij onder meer spreekt over „haar werk in het landsbestuur". Een woordvoerder van de NOS wil niet te veel kwijt over het ge sprek. Naast het werk in het lands bestuur zijn er nog drie the ma's in het interview, dat ruim een half uur duurt. Aan bod komen het werk van de koningin in het buitenland, haar rol als symbool van na tionale eenheid en haar werk als hoofd van het koninklijk huis. Royalty-verslaggeefster Maartje van Weegen nam het interview met Beatrix af in haar werkkamer op paleis Noordeinde op 24 maart, ruim voordat D66-fractievoor- zitter De Graaf zijn voorstellen deed om de monarchie dras tisch te hervormen. Voorafgaand aan het vraag gesprek zendt de NOS een overzicht uit van belangrijkste momenten uit haar regeerpe riode van de afgelopen twintig jaar. De aflevering van NOS Actueel begint om 21.00 uur op TV2. Een dag later, op Ko ninginnedag zelf, is om 15.00 op dezelfde zender een herha ling te zien. DEN HAAG GPD Minister Vermeend van sociale zaken wil dat gemeenten het met hun extraatjes voor mini ma voor deze groep aantrekke lijker maken om aan de slag te gaan. Hij denkt daarbij onder andere aan een eenmalige bo nus voor wie een baan vindt. Een aantal gemeenten geeft overigens zo'n bonus al. Gemeentebesturen staat het vrij iets te doen voor hun mini ma, bijvoorbeeld door kwijt schelding van gemeentelijke heffingen. Die extraatjes raken ze kwijt als ze aan het werk gaan, waardoor zij er in inko men op achteruit kunnen gaan. Samen met allerlei subsidiere gelingen, waarvan de huursusi- die de belangrijkste is, staan die extraatjes de overgang naar een baan soms in de weg, vindt Ver meend. Hun extra salaris weegt dan niet op tegen de extraatjes die wegvallen. Het kabinet wil deze zoge noemde arinoedeval te lijf. Ver meend werkt momenteel aan een plan om de terugval in bij voorbeeld huursubsidie te ver zachten. Deze voorstellen kun nen echter alleen iets doen aan de armoedeval die ontstaat door wettelijke regelingen. Aan de armoedeval die ontstaat door de gemeentelijke extra- tjes kunnen alleen de gemeen tes zelf iets doen. Vermeend zal hen dan ook verzoeken 'creatief mee te denken aan een oplos sing'. Binnenkort gaat hij met ze overleggen. De WD hamert al enige tijd op inperking van alle extraatjes die gemeenten aan minima ge ven. Daar moet het mes in, vin den Vermeends liberale rege ringspartners. Niet alleen om dat de WD veel van die extra- tje onzinnig vindt (gratis visver gunningen voor minima in Til burg), maar ook omdat die ex traatjes de armoedeval vergro ten. Vermeends eigen PvdA voelt hier echter niets voor. De sociaal-democraten vinden dat de minima er niet op achteruit mogen gaan bij de aanpak van de armoedeval. handelingsronde meden ande re chauffeurs deze standplaat sen uit angst voor nieuwe con flicten. Desondanks ontstond vorige week op straat een ge spannen situatie, waarbij vol gens directeur Weingarten van TaxiDirekt voor zestigduizend gulden schade werd aangericht aan auto's. Zo zijn er banden lek gestoken. Volgens Rood is het duidelijk geworden dat bestuur en direc tie van de centrale niet praten namens alle aangesloten TCA- ondernemers. Zo lieten twee groepen chauffeurs van TCA de bemiddelaar weten wel degelijk aan een compromis te willen meewerken. 'Neutrale' palen voor het telefonisch oproepen van een taxi leek een goede op lossing. De klant zou dan een vrije keuze hebben. Maar TCA wil de eigen oproepzuilen niet opgeven. Deze monopolieposi tie is volgens Rood niet meer van deze tijd. DEN HAAG GPD De chauffeurs van TaxiDirekt hebben bescherming gevraagd van de Amsterdamse politie. Dat gebeurde nadat zaterdag in Den Haag de bemiddelingspo ging van prof. Max Rood was mislukt. De kleinste partij in het al maanden slepende hoofdste delijke taxiconfiict is bang dat ze opnieuw wordt lastig geval len door chauffeurs die zijn aangesloten bij de concurreren de Taxicentrale Amsterdam (TCA). De gemeente Amster dam heeft toegezegd TCA-con- currenten wanneer nodig de gevraagde politiebescherming te geven. Vanaf vandaag eisen de bij TaxiDirekt aangesloten onder nemers vrije toegang bij alle taxistandplaatsen in Amster dam. Op deze plekken, zoals het Leidseplein en het Rem- brandtplein, valt het meest te verdienen. Tijdens de onder- hoogeveen gpd De politie in Hoogeveen heeft een 70-jarige inwoner opgepakt die wordt verdacht van een bankoverval in Nieuwlande (Drenthe), vrijdag. Hoewel de man in alle toonaarden ont kent, zegt de politie ervan over tuigd te zijn met de dader van doen te hebben. De bejaarde man werd aan gehouden toen hij wilde wegrij den in een groene auto van het zelfde type dat bij de overval was gebruikt. Inmiddels heeft de politie meer bewijzen ge vonden. Zo was het kenteken van de vluchtwagen tijdens de overval afgeplakt. Op de num merplaten van de auto van de 70-jarige zijn resten van tape aangetroffen. In de auto vond de politie bovendien een mes, een masker en kleding, die overeenkomen ri^et wat de da der van de overval droeg. Bij de man is ook een geldbedrag aan getroffen, maar de politie kan nog niet met zekerheid zeggen of dat afkomstig is van de over val. De overval op de Rabobank aan het plaatsje Nieuwlande werd vrijdag gepleegd. De da der gebruikte geen geweld. Hij hield een dichtgeklapt mes in z'n hand, vroeg om geld en kreeg een onbekend bedrag mee van de bankmedewerkster. den haag jaco van lambalgen „Het kan twee kanten uitgaan: het wordt storm, of stilte voor de storm," voorspelt CDA- Kamerlid Wijn over het debat over de Vreem delingenwet vandaag. Hij duidt op de opstel ling van de WD, die de toon van het eerste de bat over de wet zal bepalen. Wat gaat de WD doen? Scharen de liberalen zich beschaafd mopperend achter het voorstel van PvdA- staatssecretaris Cohen (asielzaken) of fileert WD-woordvoefder Henk Kamp het hele voor stel tot op het bot? Er is geen onderwerp waarover de coalitiepartij en elkaar zo hardhandig in de haren vliegen als het asieldossier. Regelmatig lopen woordvoer ders van PvdA en D66 schuimbekkend door de wandelgangen van de Tweede Kamer als WD'er Kamp Cohen weer eens op het matje roept. Bij voorbeeld omdat de instroom van jonge alleen staande asielzoekers onverminderd hoog blijft en het beleid van de staatssecretaris volgens de WD te lang op zich laat wachten. Kamp blijft schijnbaar onbewogen onder de kri tiek van zijn paarse coalitiegenoten die vinden dat hij te populistisch bezig is. Onvermoeibaar komt hij met cijfers waaruit blijkt dat Nederland in vergelijking met andere Europese landen veel meer asielzoekers binnen krijgt. Met zulke me ningsverschillen in de coalitie heb je bijna geen oppositie meer nodig, constateert CDA'er Wijn geregeld tijdens Kamerdebatten. Wijn, die meer op de lijn van de WD zit, maakt handig gebruik van de paarse verdeeldheid om in het kielzog van de WD eigen punten binnen te halen. Wat gaqt de WD doen? Kamp wil vlak voor het debat nog niet zeggen met welke tegenvoorstel len hij komt. De WD heeft tijdens de formatie fel gepleit voor een nieuwe Vreemdelingenwet. Dat is in het regeerakkoord ook uitdrukkelijk vastge legd. Zo is afgesproken dat de asielprocedure moet worden verkort en dat het aantal asielsta- tussen moet worden teruggebracht. Maar over de uitwerking van het regeerakkoord, verschillen de paarse partijen van mening. De WD heeft grote problemen met de voorstel len van Cohen. De bewindsman wil bijvoorbeeld alle asielzoekers dezelfde tijdelijke status geven, in plaats van de drie verschillende die er nu be staan. Na maximaal drie jaar krijgt iemand te ho ren of hij definitief mag blijven. Iedereen met de tijdelijke status heeft recht op dezelfde voorzie ningen als gezinshereniging, studiefinanciering en huisvesting. Nu is dat afhankelijk van het soort verblijfsvergunning. De WD vreest dat Ne derland straks nog aantrekkelijker wordt voor asielzoekers. De partij wil dat pas na vijfjaar de beslisisng hoeft te vallen of iemand in Nederland mag blijven. Kamp wil te veel, vinden PvdA en D66. Zij betwij felen of de WD zich vandaag door Cohen laat overtuigen. In ieder geval was een voorgesprek van de paarse asielwoordvoerders voor PvdA en D66 aanleiding hun fractievoorzitters op te dra gen WD-voorman Dijkstal nog eens onder druk te zetten. De liberalen moeten meewerken aan de wet, vinden zij. „De WD heeft bij de formatie gezeten, als ze daar niet goed onderhandeld heb ben is het jammer," vindt D66-woordvoerder Bo ris Dittrich. „Ze kunnen nu moeilijk zeggen: laten we het fundamenteel anders doen." Overigens hebben ook de andere fracties nog problemen met de wet. Zo maken D66, PvdA en CDA er een hard punt van dat een asielzoeker moet weten waarom hij voorlopig is toegelaten. Volgens de nieuwe wet hoeft de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) dat niet te vermelden om te voorkomen dat mensen daartegen be zwaar maken. Maar dat betekent dat asielzoekers geen idee hebben of ze na drie jaar kans maken om te blijven. Dat leidt ongetwijfeld tot allerlei juridische procedures, waarschuwen de fracties. Daarnaast wil Dittrich dat asielzoekers pas in aanmerking komen voor een permanente ver blijfsvergunning als ze hun inburgeringscursus hebben afgerond. Vandaag is het eerste debat over de techniek van de wet. Daarna volgt nog ten minste één debat over de politieke kant. „De WD zou het vuur werk dus ook nog uit kunnen stellen," zegt CDA 'er Wijn. „Voor de veranderingen die Cohen wil, heb je niet eens een nieuwe wet nodig. Dat zou ook via wijzigingen in de oude kunnen. Het hele debat heeft nu trekken van een politieke presti gestrijd, waarbij de inhoud er niet meer toe doet."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3