Paradijs voor Harley-fanaat i WEER Taboe op loon naar werken Pokémon ook populair op verzamelaarsbeurs MAANDAG 17 APRIL 2000 COMMENTAAR De onderhandelaars van Philips zijn er vorige week niet in ge slaagd een van de laatste taboes in werknemerskring te slechten: prestatieloon blijft verboden, een enkele bonus voor uitzonderlijk werk onder uitzonderlijke omstandigheden daargelaten. Philips wil de collectieve loonsverhoging afschaffen, niet de prijscompen satie, maar de loonsverbetering die elk jaar voor alle werknemers overeen wordt gekomen. Wat de vakbonden betreft is daar geen denken aan en ook onze nieuwe minister van sociale zaken Ver meend voelt er niets voor. Het tegenhouden van prestatieloon getuigt van een onbegrijpelijk conservatisme. Wat een werknemer verdient die onder een CAO valt, is in Nederland tot twee cijfers achter de komma geregeld. Dat gebeurt aan de hand van functie-indelingen die weer zijn ge baseerd op de zwaarte en het belang van het werk. Tot zover is het principe loon naar werken in de cao's terug te vinden. In de praktijk doen de meeste mensen hun werk naar behoren en blinkt een minderheid uit door'een uitzonderlijke inzet of juist door het tegendeel. De vakbonden hebben die voor iedereen zichtbare verschillen nooit willen erkennen uit angst voor een tweedeling en voor spanningen op de werkvloer. Het wordt hoog tijd dat in de Stichting van de Arbeid werk wordt gemaakt van experimenten met meer flexibele beloning. Juist om dat het werknemers in Nederland niet aan rechtszekerheid en een redelijk basisbeloning ontbreekt, is er ruimte om een deel van de loonruimte afhankelijk te laten zijn van de individuele prestatie. Te vrezen hebben uiteindelijk alleen die werknemers die zich er met een jantje-van-leiden van afmaken. De keerzijde van prestatieloon is natuurlijk dat werkgevers op den duur ook werknemers een vas te verhoging willen onthouden als ze hun werk niet naar behoren doen. Maar de angst daarvoor mag niet regeren. In de praktijk moet het niet al te moeilijk zijn aan om mensen die buiten hun schuld om tot mindere prestaties zijn gekomen in be scherming te nemen. Een jaarlijks beoordelingsgesprek bijvoor beeld, is een uitgelezen moment om personeel te toetsen en aan de conclusie (financiële) gevolgen te verbinden. Pijnlijke geschiedenis We moeten het verleden levend houden, wordt wel eens gezegd. Maar soms zou het wel eens mooi zijn het verleden te vergeten. Om dat het te pijnlijk is. Met deze inleiding begon het VPRO/NPS-programma Andere Tijden waarover we een paar weken geleden al bijzonder lovend schre ven, gisteravond aan een indrukwekkend halfuurtje, met als 'uit smijter' een stukje weggeschoffeld, weggemoffeld pijnlijk Neder lands verleden: de behandeling van Nederlandse SS'ers na de oor- log. Toen de oorlog was afgelopen, verdwenen de Duitsers. Wie achter bleven waren de Nederlanders die de Duitsers een handje hadden geholpen. Wat met hun te doen?Naar schatting honderd- tot hon derdvijftigduizend collaborateurs werden in kampen gestopt om op hun berechting te wachten. Maar ja, waarom zou je op deze figuren de geldende, nette rechtsregels toepassen als ze die zelf vijfjaar lang aan hun laars hadden gelapt? Zo dachten sommige vaderlanders er tenminste over. Om wat preciezer te zijn: sommige kampbewakers. Wat volgde was een relaas van een ex-gevangene - buiten beeld, omdat hij zijn familie niet verder wilde schaden - en het relaas van een kampbewaarder. Beiden zaten na de oorlog in het kamp Hars kamp op de Veluwe, waar vierduizend Nederlandse SS'ers bijeeen waren gebracht. Zolang de Canadezen voorde bewaking zorgden, was er nog niet zoveel aan de hand, vertelde de ex-gevangene (die naar eigen zeg gen aan het begin van de oorlog besloot tegen de Russen te gaan vechten en later tegen wil en dank bij SS terecht was gekomen). Dat werd wel anders toen de Nederlanders de bewaking overnamen. Eerst de stoottroepen en daarna de kerels van het veertiende regi ment infanterie. Dieptepunt van de bewaking vormde het lukraak beschieten van de gevangenen. Ook 's nachts, terwijl deze in hun barakken lagen te slapen. De ex-bewaker kwam met een ander verhaal. De bewakers hadden gewoon om liun verveling wat te verdrijven op verschillende voor werpen geschoten. Daarom was zo nu en dan een kogel door de ba rakken gevlogen. Een regeringsrapport bevestigde later de versie van de ex-gevangene. Desondanks is het gebeurde niet in de geschiedenisboekjes terug te vinden. Dat maakt nog eens haarscherp duidelijk hoe er met feiten gesjoemeld kan worden en hoe de winnaars de geschiedschrijving naar hun hand zetten. Omdat sommige geschiedenis te pijnlijk is. Meer buien Zoals het zich nu laat aanzien wordt het dit jaar geen paas- weer om door een ringetje te halen. Een omvangrijke en uit gesproken diepe oceaandepres sie (kerndruk tijdelijk minder dan 970 hPa) blijft de komende tijd het belangrijkste weersys teem op de Euro-Atlantische weerkaart. Afzwaaiers van dit systeem veroorzaken periodiek bewolking en regen of buien. De temperaturen gaan wel om hoog maar het valt nog te be zien of het kwik aan de 20 gra den gaat toekomen. In het Eu ropese binnenland komen de thermometers echter wel op stoom. Op de Balkan is het de laatste dagen al compleet zo mers met gisteren in het Servi sche Cuprija een maximum temperatuur van 28,5 graad; la ter deze week zijn ook in het Al pengebied maxima tot rond 25 graden waarschijnlijk. In Span je beweegt het kwik zich naar de 30 graden. Aan de voorzijde van een nieuwe storing lijkt het morgen een aardige dag te zul len worden. Hoewel er best wel een enkele bui kan vallen over heersen de droge perioden en laat de zon zich vooral in de middag geregeld zien. Daarbij loopt de temperatuur op tot 14 graden. De wind, vandaag aan de kust krachtig tot hard uit het zuidwesten, is meestentijds niet meer dan matig van sterkte. Af gelopen zaterdag werd het weerbeeld bepaald door een actieve depressie die over Bre- tagne naar het Nederlandse kustgebied koerste. In het Bre tonse Brest viel in de nacht van vrijdag op zaterdag 42 mm. Bij ons bleven de neerslaghoeveel heden beperkt tot maximaal zo'n 10 mm. In Nieuw-Ven- nep werd over het gehele weekeinde bijna 11 mm opgevangen. De eerste re gen viel zaterdagochtend. Daarna brak de bewol king en kwam de zon af en toe tevoorschijn. Later ontstonden er ook enkele forse buien die van on weer vergezeld gin gen. De tempera tuur liep bij Bloe- mendaal op tot 13,9, op Schiphol en Nieuw- Vennep werd het 13,4 graad. Gisteren vooral in de middag onverwacht veel zonneschijn en na een winderige start van de dag (IJmuiden windkracht 7) werd het aanmerkelijk rustiger. Het is het geluid, het gevoel, het rijden Met de wind in je haren, de blik op oneindig en het gas open brengt het ronkende beest onder je kont je ver weg van alle dagelijkse beslom meringen. Het is dit onafhankelijke vrijheidsge voel dat voelbaar moet zijn in Harley World Amsterdam, een nieuw Amerikaans getint mo torparadijs voor de echte Harley Davidson fa naat. Een speciale VIP opening bood een kijkje in een bonte keuken vol ruige bikers met tatoeages en snelle motoryuppies. Eerst was er een in Arnhem, nu ook in Amsterdam; geen motorzaak waar allerhande merken hutje mudje op een rij staan, maar een onvervalst lifestylecentrum waar de Harley Davidson (HD) liefhebber alles kan verkrijgen wat met dit legendarische merk samenhangt. Natuurlijk zijn er glimmende motoren die ruim en protserig staan opgesteld, maar de biker kan er ook te recht voor alle toeters en bellen zoals originele leren merkkle ding, verchroomde onderdelen, maar ook HD-nootjes en par fum. Boven in de Amerikaanse bar - waar een kartonnen Ja mes Dean niet mocht ontbre ken - kun je onder het genot van muffins en Bud beer neer kijken op de blinkende machi nes. De 1500 vierkante meter tellen de winkelvloer moest zaterdag nog wel even officieel ingewijd worden. Vandaar de VIP ope ning. Na een ophemelende toe spraak van de directeur van Harley Davidson Benelux, gaat het licht uit en de spot aan on der begeleiding van een heftig deuntje en rook. En wie komt daar binnen rijden? De zaken vrouw van het jaar Lia van den Berg met twee vriendinnen, al ledrie met een dikke sigaar in de mond. Ze zijn immers lid van de club voor sigarenroken- de vrouwen. „Ik heb hiervoor nog nooit op een motor geze ten", bekent de diva even later. „Maar speciaal voor deze ope ning hebben we een stoomcur sus gehad. Het is best moeilijk hoor! Ik ben ook helemaal niet bekend met dit wereldje. Het leek me een beetje eng met al die zware jongens zoals die Hells Angels. Maar het zijn ge woon schatjes allemaal." „Van zakenman tot hardcore biker, iedereen kan hier te recht", vertelt Patricia, partner van directeur Jan van der Does de Willebois - geheel gehuld in leren HD outfit. „Hardcore bi- kers sleutelen zelf heel graag aan hun motor en vinden dat Harley Davidson zo beperkt mogelijk moet blijven zonder onnodige opsmuk. Yuppen ho ren volgens hen niet op de mo tor. Wij vinden echter dat ook managers met een druk leven ook op deze manier van hun vrije tijd mogen genieten." Volgens Patricia is Fons van Geest zo'n echte biker. Met Na- tascha (8) op schoot en zware shag in de hand verklaart de zeer fors gebouwde en met gouden merksieraden beklede 'stoere papa' zijn liefde voor de Harley. „Op mijn zestiende woonde ik in Canada en kreeg ik m'n eerste, een oude leger- bike. Daarna heb ik nooit meer iets anders gewild. De rest van de merken is allemaal ge kloond. Ik heb het eens gepro beerd, maar het is rotzooi. An dere merken kunnen me gesto len worden. Er komt bij mij geen Japanner in de schuur. Dan bladdert de verf van mijn motor af en hij krijgt puistjes, weet je wel." De tankwagenchauffeur uit Wa- geningen is nu de trotse bezit ter een delftsblauwe Harley Heritage, met 'Royal Dutch Fons' op het spatlapje. De ma chine is verantwoordelijk voor zijn Harleygevoel, dat hij overi gens moeilijk kan omschrijven. „Het is het geluid, het gevoel, het rijden, maar het is lastig uit te leggen voor een leek. Ik kan het niet onder woorden bren gen. Het is gewoon met geen pen te beschrijven!" Terwijl in de ruime showroom de champagne rijkelijk vloeit, vult de werkplaats van Harley World zich met knalhard mo torgeronk en agressieve nitro- -dampen. De Amsterdamse Hells Angel Willem sleutelt met zijn collegamonteurs liever aan zijn dragster die 320 kilometer per uur op de vierhonderd me ter kan halen. Af en toe laat hij het dikke achterwiel wild spin nen. Een pr-medewerker snelt paniekerig naar binnen en barst in tranen uit door de gasdam- pen. „Wil je dat alsjeblieft niet doen? We zijn daar nog bezig." „Niet huilen hoor", roept Wil lem. Harley World monteur Jan van den Bergh lacht. „Het is dat rebelse hè? Mijn broers, mijn ooms, het zijn allemaal Harley- fanaten. Toen ik dat als ukkie allemaal zag viel mijn mond open van: wauw, te gek, dat wil ik ook. Qua levensstijl voel ik me ook anders dan de door sneeburger. Voor mij geen huisje, boompje, beestje. Geef mij maar zo'n fiets onder m'n kont en je kunt gaan en staan waar je maar wilt." Pokémon is niet alleen razendpopulair op het schoolplein, maar sinds kort ook op beurzen voor verzamelaars. Dat bleek dit weekeinde tij dens de voorjaarseditie van de Verzamelaarsbeurs in Utrecht. Bijna 25.000 verzamelaars trokken naar de Jaarbeurs om hun collectie uit te breiden. Pokémon, een strategisch kaartspel met Japanse fantasie diertjes, is dit jaar een rage. In februari was de eerste levering van vijf miljoen kaarten razendsnel uitverkocht. Eind april krijgt de uitgever in België pas een nieuwe zending. Tot die tijd kunnen de verzamelaars hun Pokémongekte kwijt in de bioscoop. Deze week komt er een film uit met de fantasiediertjes in de hoofdrol. Gisteren werd er ter ere van dit feit alvast een feestje gevierd in Amersfoort. Het figuurtje Pikachu was een van de gasten en werd met veel moeite naar binnen ge bracht. FOTO ANP KOEN SUYK De trotse bezitter van een zelf in elkaar gesleutelde Harley- chopper wil nog even een mis verstand recht zetten. Een Har ley zou een niet betrouwbare lekbak zijn. „Als je vroeger ging rijden moest je een kist gereed schap en een blik olie onder de arm meenemen. Want je kwam onderweg gegarandeerd twee keer stil te staan voor een repa ratie. Maar tegenwoordig is dat niet meer zo. Ook de Harley gaat met zijn tijd mee en is technisch net zo betrouwbaar als een Japanse fiets." Terug in de showroom zit verkoper Frits (54) wat troosteloos tussen de feestvierende menigte. Vooral de jasje-dasje types en mantel pakjes stuiten hem tegen de borst. „Laat het maar snel weer overgaan. De mensen die hier zijn uitgenodigd hebben niets met motoren. Bandenschop pers zijn het." Belastingvluchteling wil asiel op Schiphol Twee Belgen, twee Britten en drie Amerikanen hebben vorig jaar op Schiphol asiel aange vraagd. Zij vielen nogal uit dq toon tussen cje asielzoekers uit overwegend Afrikaanse en Azia tische landen. Op de vlucht voor oorlog, vervolging of ande re ellende lieten zich in totaal ruim 4500 personen als vluch teling registreren bij het Aan meldcentrum Schiphol. Belgen, Britten en Amerikanen zijn in Nederland welkom als toerist, maar als asielzoeker maken zij volgens de Immigra tie- en Naturalisatiedienst (IND) in beginsel geen enkele kans. Hun thuislanden worden immers als volkomen veilig be schouwd. Wat beweegt hen dan om op Schiphol toch te henge len naar een asielstatus? De Vereniging Vluchtelingen werk weet na enige navraag te melden dat het meestal gaat om 'dolgedraaide en gefrus treerde types'. „Vaak zijn ze boos omdat ze in eigen land veel belasting moeten betalen. Serieuze zaken zitten er niet bij", aldus een woordvoerster van Vluchtelingenwerk. De meeste 'belastingvluchtelin gen' trokken hun asielaanvraag overigens na een eerste gesprek met de IND direct weer in. Ook al afficheert Schiphol zich graag als een walhalla voor tax-ff ee inkopen, de Nederlandse staat biedt geen bescherming tegen de fiscus uit andere landen. RICHARD MOOYMAN De wekker van de thuiswerker Mijn hogebloeddrukdag, noemt mijn meest harteloze collega de donderdag waarop ik (als de dienst het toelaat) thuis deze column en een andere rubriek voor de krant maak. Ik heb deze dag te danken aan een periode in mijn leven dat de bellen in mijn bloed baan als de ballen in een flipperkast door mijn ade renstelsel schoten. Sindsdien schaar ik mij één dag in de week in het groeiende leger van thuiswerkers: ont haasten zonder telefoontjes, vergaderingenen het ge zeur van (harteloze) collega's die je de rest van de week behandelen of je parttime in de WAO bent beland. Een thuiswerker begint zijn thuiswerkdag eigenlijk al op de avond ervoor, met het be wust niet opwinden van de wekker. Een thuiswerker bepaalt zijn eigen ritme, niet gehinderd door wie of wat dan ook. Of het moeten de drie touringcars zijn die de re formatorische schooljeugd uit onze wijk vervoeren naar een onderwijsinstituut zo'n vijftig kilometer verderop, waar op de juiste bevindelijke grondslag les wordt gegeven. Rond kwart voor zeven verzame len die bussen zich onder mijn slaapkamer raam, waar ze zeker een kwartier op de eer ste jongelingen moeten wachten. In de win ter, het vroege voorjaar en in het najaar ge beurt dat met draaiende motor. Ons huis, dat niet op heipalen staat maar op een vlakke plaat duinzand is gebouwd, trilt op DICK VAN DER PLAS de maat mee. En ik ook. Nadat er door buren is ge klaagd (niet door mij: ik klaag niet, ik lijd), houden de vaste chauffeurs de wachttijd zo beperkt mogelijk. Maar er is elke week wel een invaller die de regels niet kent. En die parkeert uitgerekend op hogebloeddruk dag onder mijn slaapkamerraam. Als ik op het monotone gedreun van de diesel weer in slaap ben gesukkeld, verzamelt zich de reformato rische jeugd. Ik heb niks tegen reformatorische jeugd, alleen wel als ze zich om zeven uur 's morgens ge draagt met de uitbundigheid van een door Henk Bin nendijk opgezweepte massa op een EO Landdag. Als de broeders en zusters iets na zevenen zijn afge voerd, treden enkele ogenblikken van oorverdovende stilte in. Daarna rijdt een vrachtwagen voor waarvan de chauffeur, eenmaal tot stilstand gekomen, een kraan in werking zet die het motorgeluid in decibel len verdubbeld. Het is de truck die de glascontainers voor onze deur leegt. Wij zijn op hogebloeddrukdag de eerste klant, want de honderden groene, witte en bruine flessen vallen elke keer weer van drie meter hoogte in een lege ijzeren laadbak. Hij is vaak nog niet weg als de vrachtivagen voor de papiercontainer zich meldt. Aan het motorgeluid en het gejank van de kraan ben ik dan al gewend, maar niet aan de manier waarop de chauffeur de container openmaakt. Onderaan de bak zit een handgreep, die alleen opengaat als hij met de kraan de bak net zo lang op en neer jojoot totdat hij open schiet. Daarna is het opmerkelijk wat een herrie val lend papier nog kan maken. Om tien voor half acht rijdt de lijn bus voor, die op het pleintje voor ons huis zijn eindpunt heeft. Deze locatie kiest de chauffeur om de minuten die hij ge durende de rit aan tijd heeft gewonnen, te benutten om zijn brood op te eten of zijn thermoskan te legen. Omdat de roosters nogal wisselen, kan niemand hem of haar vertellen dat dat op hogebloeddrukdag ook zonder ronkende dieselmotor kan. Om vijf voor half acht rijdt de bus weg en gaat onze slaapkamerdeur schijnbaar vanzelf open om onze jongste nazaat (3,5) binnen te laten. Hij heeft zich aangewend om op werkdagen, als ik dan al drie kwartier naar de redactie ben, te beginnen met een belediging aan mijn adres. „Is die dikzak al naar de krant?", wil hij dan, met een blik op de lege kant van het bed, van mijn echtge note weten. (Hij is onkundig van het feit dat ik al acht kilo ben afgevallen Of: „ZO, is die windenlater al weg.(]e moet niks geloven van wat hij zegt. Laatst kwam hij op een hol letje de trap naar de kamer af, wierp zich snikkend in de armen van mijn vrouw en zei: „Ik zal je zo vrese lijk pussen als je in de gevangenis zit. Op de hogebloeddrukdag dat hij mij nog wel met het moede hoofd op het kussen aantreft, begroet hij mij met een: „Zo soepkip, kom er maar uit.En trekt in één beweging het dekbed van me af. En dan moet m'n hogebloeddrukdag eigenlijk nog helemaal beginnen. Zakenvrouw van het jaar Lia van den Berg (rechts) komt de Harley World in Amsterdam openen. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER CYNTHIA VAN DUKE MENSELir. In Groot-Brittannië is ee boek opgedoken van Fl NIGHTINGALE, de Brit}* pleegkundige die zich gentiende eeuw inzette hervorming van het ziek wezen. Het dagboek, da 1850 schreef, is vanaf, te zien in Claydon HousJis1 dagboek werd eind vorij rv een bruine envelop ano; zorgd bij Claydon House li Buckinghamshire, waar tingale eind vorige eeu« Het huis is eigendom va tional Trust, de verenigi ri behoud van het Britse e :'c Niemand wist van het b van het boekje. Een cor is die de envelop opende, reet dat de inhoud van_ waarde was. Ik herkeii handschrift onmiddellij sluit niet uit dat het bot eerder in Claydon Housi gelegen en dat iemandl heeft weggehaald. Nigh w beschrijft in het dagboe meereen reis door Egyp Platenmaatschappij Ar:aa zangeres WHITNEY HOI'" onder curatele gesteld, twee vrouwen aangewei haar de gehele dag in d:ss houden en ervoor moeti111 dat zij haar afspraken n Houston, bekend van nl als I will always love yon ve nothing, zou aan dru slaafd zijn. Haar optred dens de uitreiking van ging vorige maand niet dat ze de teksten van h jes niet bleek te kunnei den. Arista wees de twef wen eerder aan om te dat zij het concert ter heid van het vijfentwint 'r| bestaan van de platenrr schappij niet zou verge' zij heeft inmiddels besl zangeres de gehele dag ten te laten houden. De Britse Conservatie ve Partij heeft nieuwe munitie ge vonden in de aanhouden de politieke strijd om het 'prestigeo! de regering-Blair, de Ml UM DOME bij Londen, kendmaking dat het ent bouw in november zeer schijnlijk het toneel zal de Miss World Verkiezir koren op de molen van santen, die de regering direct hebben betichtv<p crisie. De bezoekersaan van de Millennium Dom inj erg tegen en daardoor d groot financieel tekort, door het aantrekken var manager van het Disney wordt gepoogd het tij te „Als dit het beste is wa nen verzinnen om het B goed te bejubelen in dan kampen ze toch me brek aan verbeeldingski aldus de Conservatieve voerster voor ernanci pal Theresa May ei einde van het concert zanger een misstap, w het podium strompelei Een arts constateerde g een gescheurde menisc 'l aan is Westbroek vanda reerd. Gedurende zijn de zanger geen optredei gen, want dat ziet hij of of in een rolstoel niet zi zal Westbroek zijn werk jockey en als lokaal pol Utrecht kort na de oper J^ vatten. DE BUS van SBS6 is of doelwit geweest van bal heid. Het voertuig staat teel op het terrein van' tron in Rosmalen. Zater is een van de ruiten Daarbij is niemand gevi raakt, aldus een woordv van de politie. De bewa SBS6 heeft een aantal' in de omgeving van del 't zien. Toen de gewaarsd politie ter plaatse kwart groep echter spoorloos, ■r Met het schaamrood op de kaken hebben de posterijen van het kanaalei- land Jersey zaterdag m( li geven dat ze een plaatje verkeerde kasteel hebbi bruikt op een deze zorfl 111 troduceren postzegelJ om een zegel waarop Pf»p WILLIAM te zien zou ffl c voor het kasteel Caern. Wales. De ontwerper bl ter een afbeelding van Welsh kasteel, Beaumifcp hebben gebruikt. De ze deel uit van een serie v op 21 juni, ter gelegenl de achttiende verjaard! prins William, in omloo bracht zullen worden,

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2