,)PORT De marathon met tegenwind f uick Boys mist steunpilaren Als PSV op het veld tergend langzaam een polonaise inzet en Ronald Water reus een knieval maakt voor de zwaai ende Ruud van Nistelrooij op het ere- terras, fronst trainer Eric Gerets in de kleedkamer zijn wenkbrauwen. „Waar blijven ze nou?" Als een flits was hij de catacomben ingeschoten. „Ik dacht: we vieren het binnen wel." Een mis vatting. „Loop ik naar buiten, zie ik ie dereen een ereronde lopen. Nou ja, ook goed." PSV gaf het kampioenschap na een oervervelende vertoning tegen Cam- buur (1-0) de officieuze status mee en hinkte vervolgens opzichtig op twee gedachten. Henk Kesler, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, kon met de schaal der schalen thuis blijven. De overwinning van Heeren veen op Fortuna Sittard, een avond eerder, versjtierde het beoogde kam pioensfeest in Eindhoven. Sterker nog: het speelde PSV deze mooie lentedag in april danig parten. Van euforie was bij PSV na het laat ste fluitsignaal geen sprake. De Bra banders wisten niet wat te doen: al vast de 15de titel vieren of wachten tot het laatste puntje? Pas na een paar mi nuten gaf Arnold Bruggink de aanzet tot een ererondje, die even het predi kaat 'feestje van de zakelijkheid' droeg. Tot een cameraman tussen de leeglopende meute plots Van Nistel rooij ontwaarde. Op vier reusachtige videoschermen zwaaide de gebles seerde topscorer het publiek en zijn ploeggenoten toe. Waterreus dankte de spits zelfs op zijn blote knieën. PSV kreeg prompt de geest en zette alsnog aan voor een meterslange polonaise. De regisseur van PSV's titel zat moe derziel alleen in de kleedkamer, in af wachting van zijn spelers. Gerets: „We moeten het feest gewoon even uitstel len. Nu hebben we een glaasje cham pagne genomen. Verder niets. Op de ze manier is het een kampioenschap in stilte, ja. Ach, we hebben het ge vierd op een wijze zoals we dit seizoen hebben gevoetbald: in stijl." Daar bleek tegen Cambuur hele maal niets van. Alles stokte bij PSV, de doelpuntenmachine - tot gisteren goed voor 90 goals - de aanvoer, de wil. Het deed de oude Frits Philips verzuchten „dat ik PSV het kampioen schap op deze manier niet eens gun." De grondlegger van de Eindhovense multinational werd in de rust op het veld gefeliciteerd met zijn 95ste ver jaardag. „Er moet meer vuur komen." PSV bleek niet vooruit te branden. Met dank aan een stel andere Friezen, zo wilde Gerets doen geloven. „Ieder een heeft onbewust een tikkie gekre gen door de zege van Heerenveen. We hadden met z'n allen gehoopt op puntverlies, zodat we er vandaag een feest van konden maken." Om na een zucht te vervolgep: „Dan nog: ik had verwacht dat ze eroverheen zouden walsen." Stress en spanning werden PSV te gen degradatiekandidaat Cambuur bijna te machtig. Gerets: „En dan vooral bij spelers die nog nooit kampi oen van Nederland zijn geworden. Ik wist niet wat ik zag, als ik naar Mark van Bommel keek... Zoveel foutieve passes heb ik hem nog nooit zien ge ven. Gelukkig maakte juist hij de win nende goal." Het doelpunt van Van Bommel werd vooral door voorzitter Harry van Raaij met gejuich begroet. „Het kam pioenschap is bijna 100 procent zeker, maar ik blijf me vasthouden aan de of ficiële regels. Het enige waar ik een glaasje op heb genomen, is de Cham pions League. Die hebben we vandaag in elk geval veilig gesteld." Alsof daar in Eindhoven nog aan werd getwijfeld. PSV: Waterreus: Van der Weerden, Ooijer, Ni- kiforov en Bouma; Ivvan, Vogel. Van Bommel en Kolkka (64. Rommedahl); Bruggink (Hl. Stinga) en Nilis. Cambuur De Ron: Ferrier, Abma. Berhaller en Loontjes; Levtsjenko (64. Scharrenburg). Durmusoglu (71. Van der Heide) en Rook; Goudmijn (81. Mann). Nelisse en Van Utrecht. Transfer De Jong naar PSV vrijwel rond Een opluchting. Dat was voor mid denvelder John de Jong de medede ling dat zijn huidige en aanstaande vereniging het afgelopen weekeinde overeenstemming hebben bereikt over zijn transfersom. Voor ruim acht miljoen gulden verkast de olympisch international aan het eind van het seizoen van FC Utrecht naar PSV. De Jong en zijn zaakwaar nemer Theo van Seggelen onder handelen in de loop van deze week over het contract tussen PSV en de speler zelf. Frank Amesen, directeur voetbal van PSV, gaat uit van een vijfjarige verbintenis. „We hebben dat ook ge daan met Adil Ramzi en zullen ook Kevin Hofland later deze week zo'n aanbieding doen." :rk ecord Van den Hoogenband OPf jiigusE» Zwemmer Pieter van den Hoogenband heeft zater- g bij internationale wedstrijden in Toulouse het Nederlands rord op de 400 meter vrije slag (50-meterbad) verbeterd. De abander kwam uit op 3.48,37. Het oude record stond sinds 30 ei 1996 met 3.54,72 op naam van Marcel Wouda. Gisteren do- 2®j ineerde Van den Hoogenband op de 100 meter vrij. Zijn win- nde race eindigde na 48,79 seconden. Dat was de tweede tijd n dit jaar. Alleen de Australiër Michael Klim was sneller met 72. Marcel Wouda won de 200 meter wisselslag. Met 2.02,56 stelde hij zich op de vierde plaats op de seizoensranglijst. iianca Joustra verlaat Trigon gFBAL Sporting Trigon raakt volgend seizoen zeker één lid n haar selectie kwijt. Bianca Joustra verruilt de Leidse degra- nt uit de hoofdklasse voor Blauw Wit (Amsterdam), dat nog in de hoogste klasse speelt. De 24-jarige speelster kwam ze njaar geleden vanuit Tietjerk naar Leiden en speelde zes sei- enen in het eerste achttal. Chantal van Duijn blijft wel bij Tri- korfballen. De voormalig debutante van het jaar had een inbod om bij zaalkampioen Die Haghe te komen spelen, maar sloot daar niet op in te gaan. Diana Hoppenbrouwer is op ei- n verzoek lager gaan spelen. Haar plaats in de selectie is in- jddels ingenomen door Inge Homberg. upporters Katwijk gestrand rwüK» Honderden supporters van w Katwijk arriveerden za- rdag veel te laat bij de wedstrijd tegen Zwart Wit '28. Zes bus- ''20 n met aanhangers waren bij Den Haag in een file verzeild ge- akt. De laatste bus arriveerde pas tien minuten voor tijd op ortpark De Vaan. Beide clubs besloten om de wedstrijd niet te rschuiven omdat niet duidelijk was hoe laat de supporters uden aankomen. 1/1 der Plas stopt Rotterdam is recordstatus kwijt De grootste namen in de rijke marathon van Londen, de snelste tij den in die van Rotterdam. Het leek een wetmatigheid, elke derde zondag van april weer. Rotterdam was de stad van de wereldre cords. Maar die reputatie raakte het in de afgelopen twee jaar kwijt aan Chicago en vooral Berlijn. Bovendien verloor Rotterdam giste ren de slag van Londen. Antonio Pinto liep in Londen naar 2.06,34, waartegen Rotterdam en zijn winnaar Kenneth Cheruiyot (2.08,22) niet op konden. ck Boys moet het volgende oen beginnen zonder de ïnpilaren Hans van der Plas laymond Flaton. Flaton be- in september aan een in- sieve opleiding van drie inden bij zijn nieuwe werk er, een automatiseringsbe- in Breda. Daarna gaat hij slijk wel weer meetrainen "spelen in Quick Boys 1. „Ik 'in elk geval lid. Ik heb het hartstikke naar mijn zin", lis de Hagenaar, e 36-jarige Van der Plas na een gesprek met de ïwe trainer Ruud de Groot lieuw het besluit om te stop- De Groot eist van de spe- dat zij iri de voorbereiding keer en later drie keer in de »k trainen. Van der Plas zegt hij vanwege zijn werk en gezin 'absoluut' niet aan eis kan voldoen. „Ondanks ik het ontieglijk naar mijn heb, het niveau nog gemak- jk aan kan en conditioneel niks tekort kom. Maar ik heb er begrip voor dat de trainer de discipline wil aanhalen en rechtlijnig wil zijn. Ik wil ook niet gaan schipperen, dat is hier drie jaar gedaan en dat is niet Van der Plas nam vorig jaar ook het besluit om te stoppen, maar kwam daar aan het begin van het seizoen op terug. De la ter ontslagen trainer Cees Tem pelaar wilde hem echter niet meer opnemen in de selectie. De Katwijker maakte in het na jaar, toen Quick Boys steeds verder wegzakte, alsnog zijn co meback. De Katwijkse hoofdklasser moet misschien ook verder zonder Gert Aandewiel, die wordt gevolgd door eerstedivi- sionist Dordrecht '90, waar hij vorig seizoen speelde. Aande wiel kan daar mogelijk ook als jeugdtrainer aan de slag. Ook UVS raakt een steunpi laar kwijt. Berry Charité komt volgend seizoen voor Rijns- burgse Boys uit. PIM VAN ESSCHOTEN De Portugees Pinto pakte daarmee ook nog eens het Europees record af van z'n landgenoot Carlos Lopes, die in 1985 op de Coolsingel was uitgekomen op 2.07,12 - destijds een wereldrecord. Het was het laatste record waarmee Rotterdam kon pronken. Zelfs in Am sterdam werd in oktober sneller gelo pen. „Volgend jaar een nieuwe ronde, nieuwe kansen", lachte Jos Hermens, de manager die al jaren in Rotterdam het veld van topatleten samenstelt. Natuurlijk werd de pijn gevoeld, zo zei diezelfde lach. Maar mocht het een keertje anders lopen? Jarenlang bokste 'slim' Rotterdam met succes op tegen 'rijk' Londen, dat dit jaar met zes mil joen gulden ruwweg vier keer meer geld aan toppers kon besteden. Vooraf had Hermens dan ook op een Amsterdams scenario gerekend. In ok tober doken daar vier onbekende atle ten onder de 2 uur en 7 minuten. To taal onverwacht. Vier mannen ook, die elk hun aandeel hadden in het op schroeven van het tempo. Hermens hoopte dat zo'n groepje zich ook in Rotterdam zou aandienen. Dat gebeurde ook wel, met Cheruiy ot, de Braziliaan VanderLei Lima, Francisco Cortes uit Spanje en haas Joseph Ngolepus. Maar Rotterdam had een verraderlijk windje tegen. Letter lijk. Met een tijd van 1.04,12 halverwe ge was al duidelijk dat een opzienba rende eindtijd heel moeilijk zou wor den. Het feit dat de volslagen onbe kende haas Ngolepus tot luttele kilo meters voor de meet nog op kop liep, was ook al geen goed teken. Het com mando had toen al lang door de ande ren moeten zijn overgenomen. Wie zich echter op kop waagde, was ge zien. Joseph Mereng deed het een paar keer en viel pardoes weg. Tesfaye Tola, vooraf getipt als winnaar, verspeelde op dezelfde manier zijn kansen in de wind. Vier koplopers bleven zo over. Vier man ook, die wachtten met hun slot akkoord. Lima demarreerde op twee kilometer en alleen Cheruiyot achter haalde hem nog. De kleine, verderlich- te Keniaan wachtte tot één kilometer voor de finish en liet zich toen voor het eerst pas op kop zien. „I just push ed and I go", luidde zijn simpele ana lyse. Met Cheruiyot kreeg Rotterdam een winnaar, die straalde van dankbaar heid voor wat de dag hem had ge bracht. In november debuteerde hij in de marathon van Monaco met een ze ge in 2.11,26. Onvergelijkbaar met de winst in Rotterdam, zo zei de 26-jarige Keniaan. Immers, winnen in Rotter dam geeft een atleet nog altijd aan zien. In zijn geboortedorpje Kericho in de Rift Valley kunnen zijn ouders, zes zussen en drie broers zich opmaken voor een uitbreiding van de boerderij. Meer grond, een uitbreiding van de veestapel en een nieuw huis. Voor een Keniaan betekent winnen op de Cool singel nog altijd een ingrijpende ver andering in zijn leven. Vanwege het geld. „Maar ik ben vooral zo blij met die tijd. Drie minuten sneller dan mijn vorige marathon, dat is geweldig." Kan het sneller met hem? Kan het richting 2 uur en 6 minuten? „No, no. I cannot say", waagde hij zich niet aan wilde voorspellingen. Cheruiyot ver wacht ook niet dat zijn prestatie van gisteren genoeg zal zijn voor deelname aan de Olympische Spelen. „Dat is in Kenia heel moeilijk. Daar zijn wel een man of zeven die sneller zijn dan ik." Cheruiyot koesterde de dag, in de wetenschap dat het bij een volgende marathon allemaal weer anders kan Haas Greg van Hest leidt het loperspeloton de Erasmusbrug over. zijn. Vorig jaar straalde zijn landge- uitstappen na dertig kilometer. Che- noot Japhet Kosgei op de Coolsingel. ruiyot trainde met Korir in in Kenia. Hij liep gisteren voor veel geld in Lon- „Ik dacht dat hij vandaag zou winnen, den, maar bleef anoniem. En waar was ik vroeg na de finish ook waar Sammy gisteren Sammy Korir, de tweevoudig was gebleven", zei Cheruiyot. winnaar van Amsterdam? Hij moest Maar de marathon is nu eenmaal onvoorspelbaar, wreed haast. Rotter dam raakte in de afgelopen jaren iets van z'n glans kwijt. En volgens diezelf de onvoorspelbaarheid kan volgend jaar alles weer anders zijn. Nieuwe ronde, nieuwe kansen. eindeloos meer wijsheid dan geluk heeft gisteren zijn eerste landstitel in elf jaar aald. De Alphense waterpoloërs lieten er iet laatste duel van het seizoen geen mis- itand over bestaan wie de beste poloploeg Nederland is. Titelverdediger ZPB kwam n zwembad De Thermen niet aan te pas: De gebruikelijke vreugdetaferelen - li- champagne mengden zich met het >orwater - kwamen ook voort uit opluch- Na vele bekerzeges in de voorbije tien algemeen erkend als troostprijzen, be- AZC eindelijk de hoogste trede van het onale waterpolo. leri Stoffels bleef nuchter als altijd, maar binnen brandde het vuurtje. De interna- lal had zich in het water niet duidelijk ge fileerd als afmaker, maar was degene die routinier zowel in het water als op de kant rust bewaarde. „Ik had alle bekerzeges zo en inruilen voor één landstitel. Dit is toch hoogste wat je kan halen", zei Stoffels, die )er anderhalf jaar geleden nog abrupt >te met waterpolo vanwege de toenemen- verharding in het water. Ook gisteren weer den er onder en boven water rake klap- uitgedeeld, zonder dat daar een straf op nd. Björn Boom mocht van geluk spreken zijn kaken heel waren gebleven onder di- ie elleboogstoten, maar Niels Zuidweg est na afloop nog even langs het zieken- om een lelijke oogwond te laten behan- ;n. Niettemin prees Stoffels zich gelukkig hij deze titel als speler kon meemaken. 4629 ims waren er weer momenten dat ik dacht: iar gaat het over'. Er is televisie bij en dan 2,67et de sport toch positiever verkocht wor- .620 l Maar de scheidsrechters traden niet op." let toch al broeierige sfeertje werd al voor 570 wedstrijd aangewakkerd door de Baren- 27,9 chtse supporters die een klein vuurtje 981j Dkten op de tribunes. Nadat ZPB'er Marco .381 'y werd uitgesloten met vervanging brak '17zelfs een korte vechtpartij uit. Een AZC- 6.ÓI 'P°tier deelde een kaakslag uit aan de re- Ó99|vedoelman van ZPB, waarna de betreffen- mger een regen van stoelen op zich ag komen en wijselijk het zwembad ver- 25,8 39, let pleitte wel voor de Barendrechters dat 'K.8j zich niet zonder slag of stoot gewonnen ,5(XI en. De titelverdediger had in de eerste fgdi lstrijd van de kampioensserie in eigen *5pn 5 no8 gewonnen van AZC. Hoewel AZC g5 lrdag in Ede won van Polar Bears (7-8) en oordelig doelsaldo had ten opzichte van telde het onderlinge resultaat. ZPB had Üphen daardoor aan een gelijkspel genoeg titelprolongatie. Voor AZC telde slechts winst en dat was op het eerste gezicht gemakkelijke opgave gezien de eerdere gelijke spelen in de reguliere competitie, laar al vrij snel was duidelijk dat AZC zijn fning kreeg voor het meest constante spel de lopende jaargang. Binnen drieënhalve Trainer Ron de Vogel (rechts) weet vlak voor tijd dat AZC de nationale titel gaat winnen. Teammanager André de Jeu en de broertjes Pieter (9) en Chris Boot jui chen mee. FOTO HENK BOUWMAN minuut trokken de Alphenaren voor ruim 1500 toeschouwers de wedstrijd naar zich toe. ZPB-doelman Jan Baan, doorgaans een meer dan stevige rots in de Barendrechtse branding, moest het antwoord schuldig blij ven op striemende afstandsschoten van Niels Zuidweg (tweemaal) en Bobby Brebde. Tus sendoor zorgde Kjell Boom met een handig heidje voor de vierde treffer en de droomstart (4-0) van AZC. Een eigen doelpunt van Mat- thijs de Bruin (die in de eerste zeven minuten ook twee keer in het goede doel schoot) zorg de ervoor dat het na het eerste part al nauwe lijks meer fout kon gaan: 5-2. Dichterbij dan twee doelpunten verschil kwam ZPB niet. Via 10-6 in het begin van het vierde kwart, dreig den de bezoekers nog even terug te komen (10-8), maar Björn Boom gooide twee minu ten voor tijd de wedstrijd op slot. De emotionele taferelen na het eindsignaal waren logisch. Aanvoerder Willem Vermeulen had elf jaar op zijn titel gewacht en deelde dat moment met Bobby Brebde door hem mee te trekken om samen de beker in ontvangst te nemen. Beiden kwamen het jaar na het laat ste kampioenschap de Alphense gelederen versterken. „Ik heb er elf jaar op moeten wachten, dus dit geeft heel veel voldoening", zei de reserve-keeper van het Nederlands ze vental. „De afgelopen twee, drie jaar waren we de 'belofte'. We waren alleen nog iets te onervaren en lieten het steeds in de laatste fa se liggen. Nu zijn we volgroeid en hebben we ook in de finalewedstrijden goed gespeeld. Ook die wedstrijd die we verloren van ZPB, ja. Er kwam misschien een beetje twijfel, maar we wisten dat we ook met zes punten kampi oen zouden worden. Dat ik samen met Bobby die beker aanpak is logisch. We zijn de oud sten van het team en hebben niet het eeuwi ge pololeven", aldus de 28-jarige Vermeulen. De keeper verwacht overigens nog zeker vier jaar het AZC-doel te verdedigen en in Al phen meent iedereen tegelijkertijd dat de club het Nederlandse polo minimaal gedu rende die tijd gaat domineren. De talentvolle jeugd staat te trappelen, klaar om de fakkel over te nemen. Volgens teammanager André de Jeu een gevolg van een uitgekiend beleid. De voormalig reserve-doelman uit de tijd dat AZC ook Europees nadrukkelijk zijn partijtje meeblies, had een traantje weggepinkt toen hij de vreugdetaferelen zag. Begin jaren ne gentig smeet AZC met veel geld om buiten landse toppers aan te trekken, zodat het aan kon blijven haken met de landelijke top. Een van hen - de Rus Sergei Lisitsyn - was gisteren lijfelijk aanwezig. „Het was eigenlijk gekken werk", aldus De Jeu, „maar het moest gebeu ren om een mindere periode te overbruggen. Als we het toen niet hadden gedaan, dan had den we hier nu niet gestaan. We hebben nu weer goede jeugd, ook al is dit nog steeds het kampioenschap van de routiniers. Maar het is heerlijk te zien hoe de jongeren af en toe een paar minuten meedoen zonder dat ze opval len in negatieve zin." Het voorkomt echter niet dat andere clubs nadrukkelijk interesse tonen voor de jongere garde. Naar verluidt worden de talenten Chris en Pieter Boot, Jary Göbel en Michiel Vork begeerd door verschillende clubs, die zinspe len op onvrede bij het viertal vanwege de wei nig toebedeelde speeltijd. Het is een gevaar dat op de loer ligt, al meent Joeri Stoffels dat een eventueel vertrek er niet in zit. „Die jon gens kunnen hier op een training meer leren dan ergens anders in wedstrijdverband. Ze kunnen dus beter blijven en daarmee is de basis gelegd voor de komende jaren. Maar voordat ik vooruit ga kijken naar volgend jaar, ga ik eerst even een weekje genieten van dit succes." AZC - ZPB 11-9 (5-2 1-2 3-2 2-3). Doelpunten AZC: Niels Zuidweg 4, Björn Boom 2, K|ell Boom 2. Kimmo Thomas 1. Bobby Brebde 1, Matthijs de Bruijn (e.d.). ZPB: Matthijs de Bruijn 4, Marco Booy 2, Arno Havenga 1, Koos Issard 1, Remko Hofman 1. Scheidsrechters: Tellegen en Van Zenderen. Toeschouwers: 1500. Polar Bears - AZC 7-8. (2-1, 1-3, 1-2, 3-2). Doelpunten AZC: Niels Joor 3, Bobby Brebde 2, Kimmo Thomas 1, Niels Zuidweg 1, Björn Boom 1

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19