Lozing meststoffen moet aan bande Eindelijk duidelijkheid voor lokale omroepen Chipsfabriek blijft toch proefdraaien Woubrugse dammers in eigen school verslagen Rijn Veenstreek Dertien automobilisten met drank achter stuur Bloemenrijder krije deel rijbewijs teruj* Gesloopt na 183 dansen MAANDAG 17 APRIL 2000 974 Negenluik voor Ronald McDonaldhuis alphen aan den run» Vele handen maken licht werk. Met die in stelling vervaardigden zo'n 200 vrijwilligers van de Doe Een Wens Stichting zaterdag in het Alphense Archeon onder des kundige leiding een negenluik voor het Ronald McDonaldhuis in Leiden. Zij maakten het grote schilderij op hun jaarlijkse vrij- willigersdag. Een ander negenluik is bestemd voor het nieuwe hoofdkantoor van de stichting in Woerden. De landelijke stich ting probeert al 11 jaar om wensen van ernstig zieke kinderen te vervullen. Gestraft voor dubbele overtreding hazerswoude-dorp Een 55-jarige automobilist uit Hazerswou- de-Dorp is zijn rijbewijs tijdelijk kwijtgeraakt na een dubbele overtreding. Volgens de politie reed de man gisteravond door nadat hij een geparkeerde auto aan de Lindelaan in zijn woon plaats had geraakt. Omdat de politie het kentekennummer doorkreeg, kon zij de Hazerswoudenaar thuis aanhouden. Bij een blaastest bleek hij twee keer zo veel alcohol op te hebben als is toegestaan. De man kreeg voor beide overtredingen een proces-verbaal. Ook kreeg hij een rijverbod Ruit juwelier opgeblazen bodegraven Inbrekers hebben zaterdagavond met zwaar vuur werk een ruit opgeblazen van een Bodegraafse juwelierszaak. De vandalen, waarschijnlijk jongeren, bliezen rond 19.30 uur op die manier een klein gat in de ruit van de juwelier aan de Kerk straat. Getuigen zagen een paar jongens op een fiets rond dat tijdstip bij de winkel. Het is nog niet bekend of er sieraden zijn gestolen. De politie stelt een onderzoek in en vraagt getuigen zich te melden. Beschonken automobilist in de sloot ter aar Een 21-jarige Haagse automobilist is gisterochtend vroeg op de Westkanalweg in Ter Aar in de sloot gereden. De politie constateerde bij een blaastest dat de bestuurder te veel had gedronken. De Hagenaar kreeg een proces-verbaal. B en W: bedrijf veroorzaakt te veel stank roelofarendsveenAlkemade verwacht niet dat janneke de jonge IF&GP, dat al sinds januari 1997 zoutwaar verpakt, de geurover- W. de Wit van chipsfabriek IF last voldoende kan beperken. &GP op bedrijventerrein De De gemeente baseert zich hier- Lasso-Zuid in Roelofarends- bij op de kennis van een mi- veen weigert zijn tacochipspro- lieu-ambtenaar uit Leiden. De ductie stop te zetten. Burge- Wit is het niet eens met die meester en wethouders van Al- conclusie. „Ik heb garanties van kemade hebben besloten dat de mijn leveranciers dat het wél productie te veel stank veroor- binnen de normen kan. Maar zaakt en eisen dat De Wit stopt dan moet ik wel langer door met proefdraaien. De Wit be- gaan met proefdraaien, want weert echter dat hij de geur- hoe moet ik het anders bewij- overlast kan beperken en wil zen?" bezwaar maken tegen het be- Officieel heeft De Wit geen sluit. bericht ontvangen van de ge- In augustus begon Interna- meente. Daardoor weet hij nog tional Food and Gourmet Pro- niet hoe hij zich gaat verweren, ducts, zoals het bedrijf voluit „Voordat ik een bezwaar in- heet, met de proefproductie dien, moet ik wel weten wat van tacochips. Vrijwel direct hun motivatie is. En die heb ik klaagden bewoners van het nog niet officieel gehoord." achterliggende Westeinde bij de Tot die tijd blijft de chipsfa- gemeente over de baklucht. De brikant proefdraaien. „Toeval- gemeente gedoogde het proef- lig zetten ze de machine net draaien, omdat er nog werd ge- aan. En volgende week wordt werkt aan een milieuvergun- de machine verder aangeslo- ning. ten." alphen aan den run Op de Watergang in Oude oude wetering Wetering hield de politie gister avond een 48-jarige automobi- Twaalf automobilisten zijn in list uit dat dorp aan, die bij een de nacht van vrijdag op zater- blaastest iets te veel bleek te dag in Alphen aan den Rijn en hebben gedronken. Aarlanderveen betrapt op het Voor zijn overtreding, een al- rijden onder invloed. De pro- coholpromillage van 0.245 in millages liepen uiteen van 0.30 plaats van 0.235, kreeg hij een tot 1.40, terwijl 0.235 de limiet boete van 400 gulden. Ook is. Alle twaalf kregen een pro- mocht de man niet verder rij- ces-verbaal. den. LEIDERDORP - Winkeliersvereniging Santhorst had een braderie georganiseerd ter gelegenheid van het eerste lustrum van het winkelcentrum 'Santhorst'. Vooral in de middag- en avonduren werd het een enorm succes. Het bestuur van Santhorst denkt er dan ook hard over dit tot een Donderdag 17 april LEIDEN - Het ziet ernaar uit dat het rijk op korte ter mijn het voormalige Pesthuys van Leiden in eigen dom zal overnemen. De restauratie zal dan worden uitgevoerd door de rijksgebouwendienst. Daarmee zal een begin worden gemaakt in 1976, tenzij er geen geld voor is. Een en ander blijkt uit het antwoord van de minis ters van Defensie en CRM op vragen van het tweede kamerlid mr. F. Portheine (VVD). Dit kamerlid had er bij de ministers op aangedrongen op korte termijn overeenstemming te bereiken over de restauratie van het Pesthuys, het achtergebouw van het Legermuse um 'Generaal Hoefer'. Hij verwees daarbij naar een publicatie in deze krant waaruit bleek dat door de tijdelijke sluiting van het voormalige Pesthuys dit japr zich een daling in.het bezoekersaantal zou voor doen van 40 procent. Het Pesthuys en het voorgebouw van het legermuse um werden in de eerste week van januari dit jaar ge- jaarlijks weerkerend festijn te maken. Tuss« kraampjes op de braderie o.a. dit levensgroli ken aan het spit dat een heerlijke braadgew het braderie-terrein verspreidde. foto archief leidscht sloten omdat het niet langer verantwoord w2 kers toe te laten; met name het achtergebow keerde in een uiterst bouwvallige staat. LEIDEN - Bij het ministerie van CRM is men verbaasd over de verklaring die wethouder man maandag heeft afgelegd over de GemeS Sociale Dienst. Daarin zei de wethouder dat' nisterie zich bereid heeft verklaard om event onrechte gedane uitkeringen in de jaren '72, '74 voor zijn rekening te nemen. Volgens de provinciale consulent bijstandswi van CRM in de provincie Zuid-Holland drs.J Peters heeft CRM deze toezeggingen weliswi daan, maar niet zonder meer. Er is een aafita waarden aan verbonden. Die voorwaarden M onder meer betrekking op het wegwerken var achterstand, een betere organisatie en een3 controle. Over een jaar zal het ministerie var bekijken of aan deze voorwaarden is voldaan Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde chequt overschrijvingskaart] ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar h« Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van 1< Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Afspraken hoogheemraadschap en WLTO Om de lozing van meststoffen uit de glastuinbouw in het water terug te dringen, hebben het Hoogheemraadschap van Rijnland en tuinbouworganisatie WLTO een plan opgesteld. Het doel is dat bedrijven met teelt in de grond in 2003 maximaal 95 kilo stikstof per jaar lozen. Rijnland staat nu nog 150 kilo toe. regio janneke de jonge Met name in Roelofarendsveen en Ter Aar komen er te veel meststoffen in het water te recht. „Omdat de grond daar zo vochtig is, lopen al die mest stoffen via het drainagenet in het water", aldus P. Hooger- vorst, beleidsmedewerker agra rische vergunningen bij Rijn land. Drainagesystemen zorgen ervoor dat het overtollige vocht wordt weggetrokken naar de sloot. Als de planten en bloe men in de vaste grond staan, vinden de meststoffen via deze weg extra snel hun weg naar de sloot. Hergebruik Rijnland en de WLTO stellen verschillende maatregelen voor die tuinders kunnen treffen. „Ze kunnen ervoor kiezen min der water en mest te gebruiken. Dan moet de tuinder wel goed weten wat het gewas nodig heeft." Tuinders die die precie ze afstemming niet kunnen ma ken, kunnen tóezen voor herge bruik van het water. „De pijp van het drainagestelsel kun je naar de watertank leiden. Dat kan alleen niet als het grondwa ter wordt beïnvloed door een zoute kwel", aldus Hoogervorst. De tuinders zijn verantwoor delijk voor de terugdringing van de mestlozingen. Het hoog heemraadschap en de WLTO adviseren ze alleen maar. Vol gens Hoogervorst gebeurt dit wel actief. „We besteden veel aandacht aan voorlichting." Zo berekent Rijnland per bedrijf of hergebruik van het water zinvol is. Ook gaat het schap informa tie inwinnen bij leveranciers van langzaam werkende mest stoffen, om die gegevens door te geven aan de tuinders. De maatregelen gelden niet voor alle tuinders met teelt in de vaste grond, omdat een aan tal al minder loost dan 95 kilo stikstof. Het is mogelijk dat Rijnland de eisen na verder aanscherpt. kwaliteit van het water beteren, kun je nog gaan. Maar tuinders niet zo ver kijken. Wij ook niet", aldus Hoo De afgelopen vier ja Rijnland al 'een aantal! te lozers' om te minden Dinsdag begint de tingsactie op het bedrij van der Meer aan de 17 in Roelofarendsveen 'De meester zei al dat er sterke ploegen tussen zaten Personenauto taboe Woubruggenaar - den haag/alphen aan den run persbureau cerberus Een 24-jarige Woubruggenaar die op 4 januari 1997 een ern stig verkeersongeval veroor zaakte, heeft van het Haagse gerechtshof zijn rijbewijs 'ge deeltelijk' teruggekregen. De Haagse rechtbank had hem, in november 1998 alweer, we gens schuld aan zwaar licha melijk letsel veroordeeld tot een rij-ontzegging van een jaar, waarvan de helft voor waardelijk. Daarnaast kreeg hij vier weken voorwaardelijke celstraf en een boete van 3500 gulden. Een aantal weken ge leden vroeg de beroepschauf feur in hoger beroep of hij zijn rijbewijs toch mocht houden, vanwege zijn werk. De Woubruggenaar reed op 4 januari 1997 op de Prins Bernhardlaan in Alphen een destijds 75-jarige man op een bromscooter aan. Toen hij de man tijdens «het oversteken schepte, reed hij minstens 90 in plaats van de toegestane 50 kilometer per uur. De Wou bruggenaar was in de auto van zijn moeder op weg naar een café in Alphen om daar de elfstedentocht op tv te gaan kijken. Hij gaf toe dat ikt hard had gereden. Het offer had diverse ge! ribben, een gebroken OC als complicatie kreeg! nog eens een hartinfa Alphenaar zou nog slecht ter been zijn. H K( zich geregeld in een t m verplaatsen. De Woubruggenaar i mentransporteur. Hij h roep aangetekend teg vonnis omdat hij het! brief van zijn werkgeve D overleggen waarin sta hij zonder rijbewijs i zou krijgen. Hofaa Wesselink vond de getu 1 van het ongeval valfie' slachtoffer niettemin I m stig voor strafvermin Verdachtes raadsman J*' stelde het hof voor de zegging te vervangen d m alternatieve straf. Het li daarop in. I De Woubruggenaar 4 nu 60 uur werkstraf, 25 den boete en een rij-i ging van een jaar die voor zijn personenauto de Woubruggenaar m wel voor zijn werk i vrachtwagen rijden. runwoude natasja augustinus De twee lokale omroepen in Rijnwoude krijgen eindelijk duidelijkheid. Op 25 mei doet het Commisariaat voor de Me dia in Hilversum in een open bare hoorzitting een laatste po ging tot een compromis tussen Radio Rijnwoude en Radio 916. Beide lokale omroepen azen op een zendvergunning in Rijn woude. De Mediawet staat ech ter slechts één zendmachtiging per gemeente toe en die gunt het commissariaat de komende vijf jaar aan Radio Rijnwoude. Moeilijk Radio 916, dat in de nieuwe si tuatie alleen mag uitzenden in Zevenhuizen/Moerkapelle, gaat nog één keer proberen het commissariaat op andere ge dachten te brengen. „Het is te genstrijdig met wat het com missariaat eerder zei, namelijk dat we meer informatieve pro gramma's moeten uitzenden", zegt P. Aalbers, voorzitter van Radio 916 dat al zes jaar in Rijn woude te beluisteren is. „In een gemeente met maar 10.000 in woners wordt dat moeilijk." Samenwerking tussen beide partijen liep al meer keren op niets uit. Ten eerste waren de hoofdsponsor Rabobank Rijn en Woude, de programmaraad en de Organisatie van Lokale Omroepen in Nederland (Olon) tegen een compromis van bur gemeester BoelenAalbers acht samenwerking echter nog steeds mogelijk. „Ik wil niet op de feiten vooruitlopen, maar als het commisariaat inderdaad beide omroepen zo'n kleine ge meente geeft dan moeten wij eens goed nadenken over de toekomst van 916." Al ruim een jaar probeert Ra dio Rijnwoude de zendmachti ging te krijgen. De enthousiaste vrijwilligers van de omroep zijn dan ook blij dat het commissa riaat het lokale karakter van de omroep zo waardeert. „Dit is precies wat wij in eerste instan tie wilden", zegt J. Bethlehem, voorzitter van radio Rijnwoude. „Volgens Bethlehem heeft 916 niet meer gereageerd op het laatste voorstel van het com missariaat. „Misschien bete kent dat een stille toestemming met de toekenning van de zendmachtiging." U* de Leidsch DagbladARCHIfiVEN ANNO 1900 Dinsdag 17 April LEIDEN - De Leidsche Studenten-Roeivereeniging 'Njord' is reeds in het bezit van haar nieuwe acht- riems-racegiek van Deichmann en Ritchie. De boot ziet er keurig uit en is mooi afgewerkt. Over haar ver dere eigenschappen zal natuurlijk eerst later kunnen geoordeeld worden, wanneer na de Paaschvacantie de roeiers terug zijn. Het oefenen der seniores heeft zich tot drie of vier oefeningen in de oude boot be paald tot dusver; overigens is er door de seniores nog niet geroeid. Van plannen voor oude twee of oude vier is nog niets vernomen. ANNO 1975 Van het aanvankelijk plan, dat de acht jongei eerst in twee vieren zouden oefenen en dann Paaschvacantie in twee, vier en acht zoudem ingedeeld, is niets gekomen; zelfs zóó weinig, geen enkelen keer in een vier zijn uitgeweest zijn allen met vacantie naar huis. Het nieuwe bijloodsje, dat de twee achten he is goed geslaagd en levert een goed en droog! terwijl de gelegenheid tot uit- en indragen ge moeilijkheden meer oplevert. woubrugge harry oosterveen De Woubrugse basisschool De Kinderkring is niet in de ban van pokémonkaarten, maar van damstenen. Zaterdag streed de plaatselijke school met zes an dere teams om een plaats in de landelijke finale voor basis scholieren. Het Woubrugse viertal (plus één wisselspeler) schopte het na een aantal span nende uurtjes tot de vierde plaats. Alleen de nummers één en twee mogen op 20 mei mee doen aan de landelijke finale in Hoog Blokland. Het is geen toeval dat de Woubrugse school naast acht andere scholen in den lande een halve finale organiseert. Ten eerste heerst er een dam- cultuur op de school en ten tweede heeft de school enige goede spelers in huis. 'Damle- raar' en organisator Scheele verklaart de oorzaak van deze cultuur. „Ik heb grote affiniteit met denksporten. Toen ik zag dat kinderen tijdens régionale damtoernooien niets klaar speelden, ben ik ze serieus gaan coachen." Volgens Scheele is het een voordeel om op jonge leeftijd te leren dammen. „Je maakt je vroeg spelinzichten ei gen en je leert strategisch den ken. Hierdoor heb je later auto matisch een voorsprong." De dammers van de Woubrugse Kinderkring (links) meten hun krachten met scholieren van De Rank uit 's- Gravenpolder. foto henk bouwman In de grote zaal van het schoolgebouw staan drie lange tafels opgesteld. Daaraan zitten acht spelers tegenover elkaar. Tegelijkertijd doen zes scholen mee. De zevende moet op zijn beurt wachten. Iedere dammer speelt zes potjes. Peinzend ver plaatsen de deelnemers hun damstenen. Gedurende twintig minuten is alleen het slaan van de stenen hoorbaar. Na elke zet drukken de aan elkaar gewaag de jongelui het knopje van de timer in. Daardoor gaat het klokje van de tegenpartij tikken en begint voor deze de bedenk tijd. Die duurt overigens niet zo lang, want de dammers spelen vrij snel hun spel. „Voor zulke jonge kinderen is het spelni- veau niet slecht", constateert N. van der End, scheidsrechter van de Koninklijke Nederlandse Dam Bond. Scheele tipt de Haagse Preto- riusschool als favoriet. Aan het eind van de damdag blijkt zijn gelijk. De Woubrugse deelne- mertjes, die uiteindelijk de vier de plaats bezetten, tillen niet zo zwaar aan de uitschakeling. Joey van der Neut (11) wist te voren al dat ze het niet zouden halen. „Ik dacht aan de vierde of derde plek. Vorige week zei de meester dat er een paar zwa re ploegen tussen zaten." De 12-jarige Guido Noodelijk: „Ik heb drie keer gewonnen en twee keer verloren. Dat we ver loren hebben maakt mij niets uit. De wisselbeker mag je toch niet houden." Christiaan van der Meer (11) vond het mee doen wel aardig. „Het leukste van het dammen is als je een drie- of vierslag maakt en zo meer stenen van je tegenstan der pakt. Dat is me vandaag één keer gelukt." Organisator Scheele heeft meer moeite met de uitschake ling van zijn dambrigade. „Twee jaar geleden deden we voor het eerst mee en werden we nog vierde in de halve fina le", zegt hij teleurgesteld. „Vo rig jaar werden we tweede in dezelfde ronde. Jammer, toe vallig waren we in een zware poule ingedeeld." alphen aan den run Dansen met een kroket in de ene hand en je partner in de andere hand. Zeventien Alphenaren moesten hun avondmaaltje zaterdag dansend verorberen. Tijdens de dansmarathon van dansschool Dancemasters van Ronald en Mieke de Vos lukte het hun om twaalf uur lang onafgebroken te dansen. Tussen 11 en 23 uur dansten ze in totaal 183 quicksteps, tango's en chachacha's. Behalve de 17 diehards waagden nog 49 dansers een poging op de dansvloer aan de Zaalbergstraat. Samen haalden ze 6682,55 gulden op voor de Stichting Clinidowns. Vorig jaar was de winst zo'n 12.000 gulden, maar ondanks dat is Ronald de Vos toch tevreden. „We heb ben weliswaar minder opgehaald dan vorig jaar, maar er is wel veel meer gedanst. Steeds meer mensen gaan er voor om de twaalf uur vol te dansen. Twee jaar geleden lukte het één persoon, vorig jaar waren het er een stuk of tien en nu zeventien." Eén ding blijft elk jaar het zelfde: „Aan het eind was iedereen gesloopt." foto mark lamers

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16