Achterzijde 'Wapen' moet intact blijven Regio Oegstgeest krijgt bijdrage voor opknappen theehuis Warmonds jeugdcircus viert veertigste verjaardag Sjelter pakt tienerwerk weer op met nieuwe jongerenwerker Nieuwe Gevers Deynootschool haalt 'de natuur naar binnen' Geen fietsstroken op Witte Brug «©AG 17 APRIL 2000 in Zoeterwoude afgesloten oude» De Lagerbergerbrug is vandaag tot 20.00 uur af- loten. Vandaag en donderdag 20 april van zeven uur 's mor- ktot vier uur 's middags wordt het beton aan de brug op de foing Weddepad/Weipoortseweg gerepareerd. Doorgang Er fietsers en bromfietsers blijft mogelijk. Automobilisten den omgeleid. c<?,m gtwAAR Het Wassenaarse bruidspaar Van Gool-Stappers ltei rde gisteren hun diamanten huwelijksfeest in Huize Willi- ird. Het van oorsprong uit Limburg afkomstige bruidspaar tigde zich in de jaren vijftog in Wassenaar. Daar maakte de lidegom in de jaren zestig deel uit van de KVP-fractie in de neenteraad. Daarnaast was hij gedurende veertig jaar werk- ersi m bij de verificatiedienst voor rijks-, zee- en luchtvaartin- imenten, het latere MEOB. Het echtpaar heeft vier kinderen H81 negen kleinkinderen. foto dick hogewoning S'a nderzoek borstkanker Leiderdorp «dorp Ruim drieduizend Leiderdorpse vrouwen in de leef- van 50 tot 69 jaar krijgen één dezer dagen een oproep in de ■venbus om mee te doen aan het tweejaarlijkse bevolkings- iar h< Jerzoek naar borstkanker. Het onderzoek begint op 20 april, sbou ai onder auspiciën van de GGD en neemt zo'n twee maan- n 9 nin beslag. Bij zwembad De Does aan de Hoogmadeseweg meit m tijdelijk een mobiele onderzoeksruimte te staan. die 'warm wonen' in Oegstgeest itgcest Vierduizend huiseigenaren in Oegstgeest krijgen brief van de gemeente in de bus over de actie 'warm wo- De campagne die de gemeente samen met de Nuon is be- men, moet huiseigenaren stimuleren hun woning te isole- iZij krijgen korting op de aanschaf van energiezuinige ketels tiet nieuwste isolatieglas. De actie liep eerder in Zoeterwou- Leiderdorp en Voorschoten. s m aptop gestolen ^deri istgeest In een woning op de Regentesselaan is gisteren in- :rsite iroken. De dief kwam binnen door een open raam. De bewo- pld mist een laptop, een telefoon en een bankpas. e on(j in Rijn (72), oprichter van Stompwijkse toneelgezel - Platlandia, is zaterdag /rJ nklijk onderscheiden. Tij- een reünie ter gelegenheid het 45-jarige bestaan van gezelschap in het Herberg Blesse Paard, kreeg hij van emeester Bloemendaal het 'eicei dat hoort bij de onder- lieuv l(l'ng lid hl de Orde van irlan ije-Nassau. Van Rijn kreeg lintje voor al zijn verdien- t Lisa amjj nRijn stond in 1954 aan de rrsta van Platlandia. De eerste [wad iwas hij actief als toneel- heeft Tegenslag voor gemeente en eigenaren Projectontwikkelaar Pro vastgoed en bouwbedrijf Niers man moeten hun plannen voor het Wapen van Voor schoten drastisch wijzigen. Omdat de Rijksdienst voor de Monumentenzorg het hele café-restaurant in de Voorstraat heeft aangewezen als monument mogen de nieuwe eigenaren niets meer aan de buitenkant van het pand veranderen. ging. Voorschoten probeert Monumentenzorg nog op an dere gedachten te brengen. Directeur J. Schroder van voorschoten jan preenen Volgens een woordvoerder de gemeente leidt de beslissing Provastgoed kan nog niet heie van de rijksdienst tot vertra- maal overzien wat de conse- dreigde te worden. Toen we eenmaal de steun hadden van de politiek, wisten we dat het gebouwtje behouden zou blij ven. Het was alleen een kwestie van finan ciering." Als de gemeente de rest niet wil bijpas sen, moet er quenties zijn: „We hebben de rijksdienst gewaagd alle infor matie voortaan rechtstreeks naar ons toe te sturen. Het pro bleem is dat alles tot nu toe naar de vorige eigenaar, Stik- voort, is verzonden. We willen eerst alle stukken bestuderen voordat we een reactie geven." Tot voor kort stond alleen de karakteristieke, monumentale voorgevel aan de Voorstraat op de gemeentelijke monumen tenlijst. Daaraan zou niets wor den veranderd. Aan de achter kant wél. Aan het plein aan de Schoolstraat zouden apparte menten en winkels komen. Door die plannen is nu een streep gehaald. „Het is niet zo dat we het met Provastgoed en Niersman al volledig eens wa ren, maar we dachten een goe de basis te hebben waarin én de rijksdienst én de gemeente raad zich konden vinden", zegt een woordvoerder van de ge meente. „De vorige architect wilde het hele plein volbouwen. De nieuwe architect hield veel meer rekening met onze wen sen. Nu komt het erop neer dat we alles bij het oude moeten la ten. Dat is een onaangename verrassing." De rijksdienst voor de Monu mentenzorg laat zich in een toelichting op het besluit bij zonder lovend uit over Het Wa pen van Voorschoten: „Het is van algemeen cultuurhistorisch belang als karakteristieke uit drukking van een ontwikkeling in de horeca. Het is daarbij een goed herkenbaar en represen tatief voorbeeld van een dorps herberg uit het einde van de negentiende en het begin van de twintigste eeuw." De vertraging komt voor Voorschoten uiterst ongelegen. Burgemeester en wethouders hadden er juist bij Provastgoed en Niersman op aangedrongen het café-restaurant zo snel mo gelijk te heropenen om vanda lisme te voorkomen. In februari brandden de oude slijterij en de opslag- en centrale verwar mingsruimten van het Wapen uit. Om verdere problemen te voorkomen, hebben de eigena ren een anti-kraakgroep in het pand gezet. oegstgeest suzanne barbier Voor het opknappen van het theepaviljoen in de tuin van het gemeentehuis krijgt Oegstgeest een subsidie van 23.000 gul den van het rijk. Het geld wordt in 2003 overge maakt. De kos ten van een complete res tauratie worden geschat op een ton. Oegstgeest heeft steeds ge zegd het theehuis niet te willen opknappen zonder rijkssteun. Voorzitter P. Hellinga van de Vereniging Oud Oegstgeest zegt er nooit aan getwijfeld te heb ben dat het paviljoentje geres taureerd zou worden. „We heb ben ons sterk gemaakt voor de opknapbeurt, omdat we boos waren dat dat onderdeel van de Jelgersmakliniek vergeten 'Monumenten zaak van lange adem een sponsor worden aan getrokken. Dat het dorp nog even moet wachten voor dat het geld binnen is, vindt Hellinga van ondergeschikt be lang. „Het opknappen van mo numenten is nu eenmaal een zaak van lange adem." De vereniging wil het thee huis inrichten als expositie ruimte voor lokale kunstenaars. Andere verenigingen zoals de oranjevereniging zouden er ook terechtkunnen. intje voor oprichter Platlandia Rotonde Leidse Buurt afgesloten oegstgeest en 's nachts van 1 tot en met 4 mei afgesloten voor alle ver keer. De afsluiting duurt dage lijks van 20.00 tot 06.00 uur. Het speler, daarna ging hij het ge zelschap regissereren. Platlan dia, dat later is omgedoopt in Stompwijks Toneelgezelschap, staat in en buiten het dorp be kend om zijn halfjaarlijkse to neeloptredens. In de ruim veer tig jaar van haar bestaan, heeft het gezelschap nog nooit subsi die aangevraagd. Naast het toneel heeft Van Rijn zich altijd in ingezet voor de parochie van de RK Lauren- tiuskerk in Stompwijk. Hij was betrokken bij de oprichting van een jongerenkoor dat in de volksmond de naam EMS kreeg: Eigentijdse Misviering Stompwijk. Vanwege asfalteringswerk- zaamheden is de rotonde tus sen Geversstraat, Rhijnzicht en verkeer wordt omgeleid. Ook de Rhijngeesterstraatweg 's avonds bussen rijden een andere route. sassenheim/warmond Het Warmondse jeugdcircus Atleta vierde za terdag zijn 40-jarig jubileum met twee voorstellingen en een groot feest met live-muziek na afloop. Om de vele familieleden van de jon ge artiesten, oud-leden en andere genodigden te kunnen ontvangen, had Atleta het Rijnlands Lyceum in Sassenheim afgehuurd. Atleta bestaat uit 38 kinderen van 7 tot 17 jaar die regelmatig op treden. Ook doen ze mee aan jeugdcircusfestivals in binnen- en bui tenland. Het Warmondse circus heeft al een aantal prijzen in de wacht gesleept. foto dick hogewoning leiderdorp eric went Vier maanden heeft het tienerwerk in Sjelter in Leiderdorp zo goed als stilgelegen. Het heavy metal-café sloot zijn deuren en de inloopspreek uren werden afgeblazen. Met de komst van een nieuwe jongerenwerker komt aan deze periode een einde. „Als de voorzitter de arbeidsovereen komst tekent, zijn we rond", verwacht een opge luchte coördinator M. Kerkhof. Alleen meisjes in de tienerleeftijd konden de afgelopen maanden nog in het gebouw aan de Heemraadlaan terecht, om hun cursus hiphop- dansen af te ronden. Andere activiteiten voor Leiderdorpse jongeren waren al langer op een laag pitje gezet. Oorzaak daarvan is het vertrek van de vorige jongerenwerker, Mike van Oyen. Zijn jaarcontract liep op 1 april af, maar wegens ziekte was hij al sinds januari niet meer actief. Dat Van Oyen nu helemaal niet meer terug keert, is een beslissing die de partijen samen hebben genomen. „Hij speelt in een bandje en dat had voor hem een hoge prioriteit. Dat ging niet altijd even gemakkelijk samen met zijn acti viteiten voor Sjelter", legt Kerkhof de reden van zijn vertrek uit. De eerste taak van de nieuwe jongerenwerker is de activiteiten voor 12-plussers zo snel moge lijk weer op de rails zetten. Kerkhof: „Speciaal de groep 12- tot 16-jarigen willen wij binnen krijgen, al is het maar één keer per week. Want als je deze jongeren eenmaal in huis hebt, dan kan je ze be reiken en behoeden voor misstappen." Gedacht wordt aan activiteiten als breakdancing of aan het starten van een timmerclub. „Maar de pre cieze invulling laten we graag aan de nieuwe kracht over", benadrukt Kerkhof. Of alle jongeren die nu al vier maanden op straat staan de weg naar Sjelter straks weer weten te vinden, is nog maar de vraag. De coördinator: „Het hangt ook een beetje van de aard van de ac tiviteiten af. Als je een heavy metal-café organi seert, krijg je een heel ander publiek binnen dan wanneer je Ierse folk op het programma zet. Mij zal het worst wezen wat we straks gaan doen. Als de doelgroep maar op een prettige manier wordt bediend. Want de behoefte aan leuke activiteiten voor Leiderdorpse jongeren is groot." 2 LU -I UJ co 2 ~3 r o co cc i|ü UJ Zoeterwoude bereidt zich voor op een lange, hete zomer. Het moet druk worden in het buitenbad. In Leiderdorp wordt het de brandweer ook knap heet onder voeten. Zoeterwoude gaat actie voeren voor een goede zomer. Het liefst bloedheet, windstil en kurkdroog. Het lijkt een onmogelij ke opgave, maar voor een mini-ge meente met 8.600 inwoners, die een grootmacht als Leiden nog al tijd op afstand weet te houden en al vele jaren kans ziet om de Grote Polder niet te laten ontgroenen, moet dat te doen zijn. De actie werd vorige week donder dag tijdens de raadsvergadering aangekondigd. Daarin besloot de meerderheid van de raad (CDA en Progressief Zoeterwoude) tegen de zin van burgemeester en wethou ders een aantal zwemabonnemen ten in de voorverkoop niet in prijs te laten stijgen. Volgens B en W leidt dat tot een tekort van 2.500 gulden. Fractievoorzitter Wil Ooij- endijk van PZ vindt dat veel te pes simistisch. „Er wordt uitgegaan van 650 abonnementen. Het moet toch mogelijk zijn om er vijftig méér te verkopen. Dan is er geen tekort. Met een beetje goede wil, de nodige publiciteit en een goede zomer moet dat lukken." Burgemeester Amy Koopmanschap reageerde enthousiast: „Ik steun de actie voor een goede zomer." En dus gaat Zoeterwoude op zoek naar regenverdrijvers, wolkenkrabbers, zonzoekers, windvangers, droog- makers en andere weersbeïnvloe- ders. Onder hoge druk zullen zij de depressies moeten afwenden. De eerste expert is al gevonden. Henk Marinus is donderdagavond direct na zijn benoeming tot tijde lijke gemeentesecretaris naar Por tugal afgereisd. Zogenaamd voor vakantie. In werkelijkheid gaat het om zijn eerste werkbezoek om het klimaat in de Algarve te bestuderen en de methoden die daar worden toegepast om de zon te laten schij nen, de wind niet of nauwelijks te Het zou deze zomer wel eens heel druk kunnen worden bij het openluchtzwembad in Zoeterwoude. archieffoto anp laten waaien en de wolken tijdig van koers te laten veranderen, toe te passen in Zoeterwoude. Om de inwoners alvast op tempera tuur te laten komen, gaat het ge meentehuis de komende weken ook als meteorologische dienst fun geren. De ambtenaren zullen nog meer zonnige berichten het dorp insturen, ook al is het water hen door de dreigende herindeling tot de lippen gestegen. Ten slotte heb ben alle raadsleden zich voorgeno men voortaan elke dag aan de Nieuwe Weg in bad te gaan. Dat heeft in elk geval als voordeel dat zij wat nuchterder tegen de zaken gaan aankijken. Wellicht komen ze dan tot de conclusie dat het weer zich niet zo gemakkelijk laat leiden en voorspellen als Leiden. Brandbrief Wanhopig zijn ze in Leiderdorp. De vrijwillige brandweer heeft acuut verse krachten nodig, maar dat is niet zo eenvoudig als het lijkt. 'Mensen zijn minder snel bereid om zich voor de gemeenschap in te zetten', somberde burgemeester Zonnevylle laatst. En de feiten ge ven hem gelijk. Want alle aanspre kende wervingscampagnes ten spijt, het resultaat blijft om te hui len. Een brief aan alle 20 tot 38-jari- gen? Kandidaten hebben zich nau welijks gemeld. Een blusvergoeding van 35 gulden per uur? Paar'len voor de zwijnen. Een vurige brandbrief naar alle be drijven in de gemeente moet soe laas bieden, hebben ze daarom aan de Statendaalder bedacht. Branden blussen is immers ons aller verant woordelijkheid, dus ook van lokale ondernemers. Bovendien moet op de Leiderdorpse werkvloer toch personeel te ronselen zijn dat niet wars is van een spannend uitje in de baas z'n tijd? Wij hebben er een hard hoofd in. Ondernemers kijken zelden verder dan hun eigen toko. Gemeen schapsgevoel, dat kennen de mees ten niet. Als ze er zelf beter van worden, dan willen ze nog wel eens over hun eigen winkelpui heenkij ken. Anders niet. Als je ze als gemeente dan toch wilt benaderen, doe het dan anders. Kies voor een commerciële benade ring, daar houden ze van. Ander mans ellende is namelijk heel goed te verkopen. Als je daar als gemeen tebestuur creatief mee omgaat, ben je zo uit de problemen. Gesponsorde branden, dat is de oplossing. Biedt middenstanders brandweerpakken met shirtreclame aan. Elke brand wordt een sof met blnspersoneel van de Winkelhof of Uw pand in no time rookvrij dank zij de mannen van de Baanderij. Wedden dat het personeelstekort bij de brandweer dan zo is opge lost. jan preenen eric went voorschoten/leiden jan preenen Even wekt de Leidse architect E. van Reijzen de indruk dat hij verlegen zit om werk. Dat blijkt al gauw een misvatting. Boven de maquette van de nieuwe Ge vers Deynootschool, die aan de Koninklijke Marinelaan in Voorschoten komt, laat hij zijn gedachten de vrije loop en maakt hij duidelijk dat hij ver der kijkt dan zijn eigen ont werp. „Het liefst zou ik ook sporthal De Vliethorst daar on der handen willen nemen. Dat gebouw staat er nu wat verlo ren bij. De voorkant moet nodig worden opgefleurd." De gemeente ziet vooralsnog geen aanleiding voor een ver bouwing van de sporthal en heeft er ook geen geld voor. Bo vendien gaan de plannenma kers in het raadhuis er van uit, dat de 'Gevers Deynoot' het zicht op de sporthal voor een 'belangrijk deel zal wegnemen. Dat is voor Van Reijzen niet vol doende: „Het moet zoveel mo gelijk één geheel worden. Daar om heb ik wat vormen van de sporthal in de school laten te rugkeren." De verhuizing van de Gevers Deynootschool van de School straat naar de Koninklijke Mari nelaan leidt er in elk geval toe, dat de noodlokalen die nu nog bij de sporthal staan kunnen verdwijnen. „Dat is een van de grote winstpunten. Dat we straks alle leerlingen bij elkaar hebben en niet meer verspreid over twee gebouwen", zegt di recteur G. Jonk tevreden. Het bestuur van de Protes tants Christelijke Schoolvereni ging Voorschoten is het met de gemeente vrijwel eens over ver koop van het huidige, tachtig jaar oude pand aan de School straat. Daar komen vrijwel ze ker winkels met daarboven ap partementen. Op de nieuwe plek kunnen de leerlingen waarschijnlijk met ingang van het schooljaar 2001/2002 te recht. „In een licht gebouw, met crèmewitte stenen en veel glas", zo wandelt Van Reijzen in gedachten door het nieuwe gebouw. „De voorkant van de school wordt helemaal van glas. De gevel moet constant bewe ging uitstralen. Je ziet de inge wanden van de school, de kin deren die de trap op en af gaan. Ik zie het ook als het naar bin nenhalen van de natuur die er omheen staat. Niet alleen over dag moet de school leven. Ook 's avonds en 's nachts. Daarom komen er boven de entree spots te hangen, zodat je ook buiten de schooltijden kunt zien dat het een school is." De nieuwe Gevers Deynoot bestaat oncfer meer uit tien lo kalen, twee atriums, een ruimte voor computeronderwijs en aparte entrees voor onder- en bovenbouw. De totale kosten bedragen 2,8 miljoen gulden. Het PC-onderwijs krijgt 2,5 mil joen van de gemeente, het normbedrag voor negen loka len. Zodra de school het tiende lokaal in gebruik neemt, wordt ook het resterende geld op de rekening van de overkoepelen de stichting overgemaakt. Waarschijnlijk is dat het geval zodra de klassenverkleining wordt doorgevoerd. B. van Driel, secretaris van de PC-ver- eniging: „Verder zijn we voor zichtig met het aannemen van nieuwe leerlingen, omdat we een evenwichtige opbouw wil len. Niet dat er een harde leer lingenstop is. Het hangt af van de groep waarvoor ouders hun kind aanmelden en of er al een broertje of zusje bij ons op school zit." Het bouwplan ligt sinds deze week ter inzage in het gemeen tehuis. Met foto's van de ma quette. zoeterwoude Zoeterwoude voorziet de Witte Brug aan het einde van de Gel- derswoudseweg op de grens met Benthuizen niet van aparte fietsstroken. Ook komt er geen fietsbrug. CDA, WD en Pro gressief Zoeterwoude hadden aangedrongen op dergelijke maatregelen, als de brug bin nenkort wordt vervangen. Volgens wethouder Van der Kooi zijn de extra kosten op dit moment niet verantwoord. Een fietsbrug kost twee ton en het aanleggen van een bredere brug 143.000 gulden. „Ze zijn pas zinvol als langs de Gelders- woudseweg een fietspad wordt aangelegd, maar daar is voorlo pig geen sprake van. Een fiets pad staat niet hoog op de prio riteitenlijst. Er zijn heel wat an dere zaken die moeten voor gaan." De drie partijen leggen zich erbij neer dat de Witte Brug, die in slechte staat verkeert, voor vier ton wordt vervangen zon der extra faciliteiten voor fiet sers. Wel dringen zij er bij bur gemeester en wethouders op aan zo snel mogelijk een fiets pad aan te leggen en daarvoor geld te vragen aan de provincie.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15