7 Vervanging lantaarns kost Lisse kapita; 'Geef mij alsjeblieft ook zo'n kamertje thuis' Bibliotheek Lis is eind mei kla: Oude ambachten in Lisse 'Geef oppositie wethouderpost Katwijk' Plan gewijzigd uit vri voor planschadeclain Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 MAANDAG 17 APRIL 2000 Keukenhof krijgt informatiezuil lisse Bezoekers van Keukenhof kunnen vanaf morgen gebruik maken van een elektronische informatiezuil. Het betreft een ca deau van de gemeente Lisse aan Keukenhof, vanwege het vijf tigjarig bestaan van de bloemententoonstelling in het afgelopen jaar. Met de informatiezuil kan allerlei informatie over Keuken hof en de gemeente Lisse worden bekeken. Burgemeester Van Zon verricht morgen de officiële ingebruikneming van de zuil, die staat in het Oranje Nassau Paviljoen. De Toermalijn 'adopteert' monument HiLLEGOMHet Hillegomse verzetsmonument '40-'45 wordt dit jaar verzorgd door kinderen van vrije school De Toermalijn. De Jozefschool, die het monument het afgelopen jaar heeft onder houden, draagt vandaag de leiding over aan groep zeven van De Toermalijn. Hillegomse scholen verzorgen sinds 1998 bij toer beurt het monument in het Molenduintje, één van de oudste parkjes in Hillegom. Samen met medewerkers van de gemeen telijke afdeling groenvoorziening houden de kinderen het groen bij. Ze wieden onkruid en planten bloemen voor de dodenher denking. CDA praat over samenwerking KRV valkenburg Het CDA afdeling Valkenburg houdt vanavond zijn jaarlijkse ledenvergadering, waarbij de bestuurlijke samenwer king met Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg ter sprake komt. Aansluitend is er gelegenheid tot discussie. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur en wordt gehouden in de zaal van de her vormde kerk. Rake klappen na trap tegen auto noordwijkEen 16-jarige Engelsman trapte gisteravond in de Abraham van Royenstraat in Noordwijk zonder enige aanlei ding tegen een passerende auto. De bestuurder, een 49-jarige Noordwijker, was hiervan niet gediend en deelde de jongen vol gens de politie enkele rake klappen uit. De gewaarschuwde agenten namen beiden mee naar het bureau. Over letsel is niets bekend. Sieraden gestolen bij inbraak Katwijk katwijk Bij een inbraak aan de Mgr. Bekkerstraat in Katwijk zijn zaterdag sieraden en audio-apparatuur weggenomen. De dief kwam binnen door het slot van de voordeur te forceren. Gisteren kreeg een woning aan de Waal Malefijtstraat in Katwijk ongewenst bezoek. Hierbij werd een tas weggenomen met on bekende inhoud. De tas werd later, met een deel van de inhoud, in de straat teruggevonden. Rijbewijs kwijt na drankcontrole duin- en bollenstreek Bij een drankcontrole in Sassenheim, Rijnsburg en Katwijk heeft de politie het afgelopen weekeinde vier bestuurders een rijverbod opgelegd. In één geval werd het rijbewijs afgenomen. De politie controleerde 186 automobilis ten en nam in 160 gevallen een blaastest af. De controles wer den in Katwijk gehouden op de Sandtlaan en Hoorneslaan, in Rijnsburg op de Oegstgeesterweg en Brouwersstraat en in Sas senheim op de Hoofdstraat en Parklaan. In Lisse (Randmeer straat) en Noordwijk (De Grent en Lindenplein) werden bij con troles drie bekeuringen uitgedeeld. Bromfietsers botsen tegen elkaar noordwijk Twee bromfieters uit Katwijk en Rijnsburg zijn za terdag na een botsing op de Herenweg in Noordwijk met onbe kende verwondingen overgebracht naar het LUMC in Leiden. De Katwijker (45) reed aan de verkeerde kant van de weg. De Rijnsburger (40) kon de tegenligger niet ontwijken. Schoolvoetbaltoernooi in Noordwijk noordwuk De Noordwijkse schooljeugd neemt het op de woensdagen 19 en 26 april tegen elkaar op tijdens het jaarlijkse schoolvoetbaltoernooi. Op 19 april voetballen de meisjes op het SJC-complex aan de Lageweg. Een week later zijn de jongens aan de beurt. Zij spelen op sportpark van w Noordwijk aan de Duinwetering. De wedstrijden beginnen op beide dagen om 13.30 uur en voor de finales wordt om 15.45 uur afgetrapt. Gemeente heeft vier miljoen nodig om 'erbarmelijk slechte' verlichting te vernieuwen De dringend noodzakelijke vervanging en verbetering van de open bare verlichting in Lisse gaat de gemeente minimaal vier miljoen gulden kosten. Met dat bedrag moeten tussen nu en 2010 alle straatlantaarns weer op peil worden gebracht. De kwaliteit van de lantaarnpalen is volgens wethouder Van Zijl van openbare werken op een aantal plaatsen in het dorp 'erbarmelijk slecht'. lisse peter blokstaan al enige tijd op instorten. De ge meenteraad staat voor een belangrijke ,,Het is nu of nooit. Maar het moet nu beslissing. Hun ja is namelijk ook in zijn, want sommige lantaarnpalen het belang van de veiligheid", zegt Van Zijl. Volgens de wethouder is hij 'ook niet gelukkig' met dit torenhoge be drag van vier miljoen. „Maar dat komt doordat er de afgelopen 30 tot 35 jaar nooit een cent voor de vervanging van de lantaarnpalen is gereserveerd. En daarvoor krijgen we nu de rekening gepresenteerd." De gemeenteraad wordt onder meer gevraagd in te stemmen met de voor dit jaar geplande vervanging en verbe tering van de lantaarnpalen in de Poel polder. Daarna kunnen de werkzaam heden, die bijna 600.000 gulden kos ten, beginnen. Bovendien wordt de raad verzocht in te stemmen met een meerjarenplan, waarmee tot 2010 alle lantaarnpalen kunnen worden ver nieuwd en er een reservering ontstaat voor over dertig jaar als de straatlan taarns opnieuw aan vervanging toe zijn. „Dan lopen ze er hier niet nóg een keer tegen aan, dat er nog geen gulden voor vervanging van de straat verlichting bij elkaar blijkt teJ spaard", aldus Van Zijl. Om het bedrag voor de ven van de straatlantaarns nog e binnen de perken te houdeii volgens de wethouder de verlies het buitengebied niet wordenl breid. Ook is er volgens hem a om lantaarnpalen aan te scha door speciale vormen of klem passen in hun omgeving. De Pi hier eerder om gevraagd. lisse Oude tijden herleefden za terdag in Lisse. Dorpsplein 't Vierkant stond een dag lang in het teken van de oude ambach ten, zoals dat van de spinster en de pottenbakker. Zij gaven tus sen elf uur 's ochtends en vier uur 's middags demonstraties van hun kunnen. De spinster kreeg daarbij superverse wol, want die werd ter plekke door een schapenscheerder van de rug van enkele schapen geschoren. De pottenbakker formeerde op deze de 'Markt van de Oude Am bachten' van bijna niets - een hoopje klei - iets in de vorm van bruikbare potten en vazen. Daar naast waren er kantklossers en vlechters van bijenkorven in de weer. Ook was de brandweer met een ouderwetse brandspuit van de partij. Een bijzonder en ook heel Lisses oud ambacht was dat van de bloemensteker. Ook hij was za terdag present op 't Vierkant en werkte aan een wagen die mee rijdt in het komende corso. De bezoekers van de 'Markt van de Oude Ambachten' mochten een handje meehelpen (zie foto). Museum De Zwarte Tulp, dat het evenement had georganiseerd, trok zaterdag tussen de vier- en de vijfhonderd bezoekers. Zij mochten in verband met het Na tionale Museumweekend gratis naar binnen. Volgens penning meester F. Kieboom van De Zwarte Tulp was het zaterdag, ondanks het slechte weer, gezel lig druk. „We kunnen met z'n al len terugzien op een succesvolle dag. Ons museum is weer onder de aandacht gebracht en de markt van de oude ambachten was daarbij een erg leuk extra- tje." Overigens werden tijdens de markt ruim tweehonderd handte keningen opgehaald van Lisse- naren die vinden dat de vorig jaar afgebrande Zemelpoldermo- len zo snel mogelijk een opvol ger moet krijgen. FOTO DICK HOGEWONINC De Katwijkse CDA-wethouder Berkheij (ruimtelijke ordening) moet op 1 september zijn stoel niet afstaan aan zijn partijge noot Arie van der Plas, maar aan PvdA-fractievoorzitter Jan Griep. Dat vindt GroenLinks- fractieleider en oppositielid Bo- land. „Het zou eens een keer goed zijn als in Katwijk eventjes echt een totaal andere wind gaat waaien. Dat de rollen eens een keertje worden omgedraaid", vindt Boland. „Het CDA is toch al zo groot en machtig. Daarom stel ik het CDA voor en daag ik de christendemocraten uit om de oppositie - PvdA, D66/Gemeentebelangen en GroenLinks - eens een keer de kans te geven. Wij vertegen woordigen samen zes zetels in de raad. Mijn collega Griep lijkt mij voor de komende anderhalf jaar een prima wethouder." Het voorstel van Boland ont lokt bij CDA-fractievoorzitter Van Duijn slechts hoongelach. „Onzinnig, maar leuk gepro beerd", is zijn kwalificatie. „Wil je in het nieuws komen, moet je het zo doen. Maar wat hij voor stelt, is totaal niet aan de orde. De discussie welke partijen ze tels krijgen in het college, heb ben we twee jaar geleden ge voerd. Toen hebben we afge sproken met vier partijen op pad te gaan, met de VVD als niet-confessionele partij. De heer Boland moet het bij de eerstvolgende verkiezingen nog maar eens proberen." Drukte tijdens open dag politiebrandweer en ambulance in Noordwijk marian krijgsman Hoe ziet een XTC-pil eruit? Wat moet je doen als er thuis brand uitbreekt? En hoe kun je een echt wapen van nep onder scheiden? Honderden mensen kregen een antwoord op deze en andere vragen tijdens de open dag die politie, brandweer en ambulancediensten - 'Part ners in Veiligheid' noemen zij zichzelf - zaterdag hielden in en rond het Noordwijkse poli tiebureau. Aanleiding voor de open dag was de opening van de nieuwe vleugel van het dis trictsbureau Duin- en Bollen streek Noord aan de Duinwete ring. Het bureau kan de bezoekers zaterdag amper verstouwen. Bij de 'ophoudkamer' - een ander woord voor cel - ontstaat zelfs een wachtrij van kinderen die wel even willen weten hoe dat voelt, opgesloten zitten. Twee aan twee gaan ze achter slot en grendel. „Geef mij alsjeblieft ook zo'n kamertje thuis", ver zucht een moeder. In het vertrek waar het adem analyseapparaat wordt gede monstreerd, is het muisstil. Ie dereen luistert naar het relaas wat er gebeurt met een auto mobilist die met te veel drank op achter het stuur wordt ge pakt. Blazen, en als dat niet meer gaat, een bloedtest. Voor dat laatste moet de bestuurder wel toestemming geven. Maar zelfs als dat gebeurt, staat de politie achteraf vaak machte loos. „Dan zegt een advocaat dat zijn of haar cliënt zoveel had gedronken dat deze niet toerekeningsvatbaar was toen toestemming voor de bloedtest werd gegeven. Weg bewijslast." Een golf van verontwaardi ging gaat door het publiek. De Jongeren tonen veel belangstelling voor wapens tijdens de open dag bij de politie in Noordwijk. agent vervolgt: „Als je niet wilt meewerken aan een bloedtest kost dat je 2200 gulden boete plus negen maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Dus gestraft word je toch." Iemand uit het publiek vraagt of het echt waar is dat de appa raatjes tijdens alcoholcontrole op straat pas uitslaan na het negende biertje, zoals onlangs in het tv-programma 'Blik op de Weg' werd aangetoond. „Daar ga ik niet op in. Ik begrijp ook niet hoe dat kan", ant woordt de agent. Een verdieping hoger laat het milieuhandhavingsteam zien wat zijn dagelijkse werk is. Con troleren of bedrijven hun ver gunningen wel naleven, opspo ren van afvaldumping in de na tuur en opsporen van verkeerd opgeslagen mest, is slechts een greep uit het takenpakket. Als de dader van bijvoorbeeld afvaldumping wordt gepakt, wacht hem of haar een flinke boete. „Toch is het moeilijk zoi- emand op te pakken", zegt L. Besseling van de milieupolitie. „Je moet ooggetuigen hebben, of het geluk dat er een envelop FOTO DICK HOCEWONING met adres of iets dergelijks in een vuilniszak zit. Als de dader achterhaald is, moet hij bewij zen dat hij niet degene was die het afval daar heeft gedumpt. Maar zover komen we meestal niet." Bij de tentoonstelling van in- beslaggenomen wapens zijn vooral de tieners van het man nelijk geslacht niet weg te slaan. J. Groen, rechercheur vuurwa pens, houdt ze één voor één op en vertelt iets over de schade die een wapen kan aanrichten. Bijvoorbeeld over jachtgeweren met afgezaagde loop en enge kartelmessen die een mensen lijf aan flarden kunnen snijden. Verder zijn er wapens waar Ja mes Bond nog jaloers op zou kunnen worden, zoals een pis tool in de vorm van een balpen of een wandelstok. Maar ook pistolen die er zo onschuldig uitzien dat ze nep lijken. „Als ik dat tegen mijn hoofd zou krij gen, zou ik zeggen, doe maar weg dat waterpistool", zegt een vrouw uit het publiek. Recher cheur Groen lacht. „Toch kun je het niet meer navertellen want het is een levensecht pis tool." Buiten staat het publiek rijen dik voor een demonstratie met een bluswagen van de brand weer. Zonder slangen maar met een brandspuit op het dak. De wagen is bijzonder snel inzet baar bij grote branden en kan met grote kracht een water straal van tientallen meters in alle richtingen produceren. Ge gil klinkt op uit het publiek als de waterstraal recht omhoog wordt gespoten en het publiek als het ware onder een fontein komt te staan staat. Daar helpt zelfs geen regenjas meer tegen. Iets minder spectaculair, maar wel leerzaam, is de keu ken die keer op keer weer het decor is van de 'vlam in de pan'. Een mevrouw uit het pu bliek wordt uitgekozen het brandje te blussen. Met hand schoenen aan voor de veilig heid benadert ze de pan met een theedoek in haar handen. Voorzichtig legt ze de doek over de pan ën het vuur dooft met een. „Ik wist niet dat dat zo snel ging", luidt haar verbouwereer de commentaar. lisse wim van wanrooy De nieuwe bibliotheek aan de Koninginneweg in Lisse wordt 31 mei opgeleverd. Daarmee gaat een grote wens van de Stichting Openbare Bibliotheek in vervulling. Na zes jaar heeft de bibliotheek dan eindelijk weer een vast eigen onderko men. Het gebouw kost ruim vijf miljoen gulden en is een ont werp van de Noordwijkse archi tect Hans van Egmond. Voor de boeken is een veel grotere plek ingeruimd dan in de oude bi bliotheek aan de Nassaustraat, die moest wijken voor de bouw van winkelcentrum Blokhuis. De eerste boeken worden op 24 juni vanuit het nieuwe pand uitgeleend. Momenteel is de bibliotheek tijdelijk gevestigd aan de Vuur- steeglaan. Bestuur en mede werkers staan te popelen om te verhuizen. „We hebben er lang genoeg op moeten wachten", zegt bestuurslid C. Stad, verwij zend naar de overbruggingspe riode van zes jaar. De sticjiting wordt ook weer eigenaar van het gebouw. „We hebben ons oude pand destijds aan de gemeente verkocht, die de grond graag wilde hebben. Dat hebben we gedaan met de bepaling dat het nieuwe ge bouw weer in handen van ons bestuur zou komen. Dat gaat nu gebeuren. Eigenlijk is er sprake van een ruil met geslo ten beurzen. En dat kan omdat we destijds ook zelf de sloop voor onze rekening genomen hebben." De gemeente is die 'ruil' nu aan het voorbereiden. Burge meester en wethouders willen het nieuwe pand, waarvan zij de bouw gefinancierd hebben, aan de stichting verkopen voor het bedrag van 5.328.125 gul den. Dat bedrag wordt vermin derd met een eigen bijdrage van de stichting van 292.117 gulden. De verkoop past in de gemeentelijke visie om ge meentelijke accommodaties zo veel mogelijk in handen van de gebruikers te laten vallen. Het voorstel wordt vanavond door de politiek besproken. Dat gebeurt in een gezamenlijke vergadering van van welzijn en ruimtelijh ning. De gemeenteraad! |rlj zich er eind april overun i(jg lid Volksuniversi verhuist na Vuursteegla n( lisse peter blok ct Volksuniversiteit Lis» eu huist dit najaar naar te jei dige bibliotheekgebou de Vuursteeglaan pand komt op 31 mei-, ni de bibliotheek naai nieuwe onderkomen de Koninginnestraat Julianastraat vertrekt. De Volksuniversiteit! in haar huidige gebou n de Lisbloemstraat rorfj enorm ruimtetekort, naast is het aantal plaatsen in die omgevii perlct. De gemeente is van ar om het huidige onderi van de Volksuniversita breken en op die piel keerplaatsen aan te Daarmee krijgt Lisse denin het centrum ee tal extra parkeerplekki n Die zijn hard nodig, c de parkeerdruk op hel trum groot is. Volksuniversiteit koopt haar nieuwe ondIn men aan de Vuurstei van de gemeente. Die P het zogeheten EWR-grt in 1996 om de bibikf,et tijdelijk te kunnen ten. De bieb, op dat ran - gevestigd aan de Ni straat, moest wijken vc !ei1 bouw van winkelce Blokhuis en een niein catie bleek drie jaar lal [le voor handen. Volksuniversiteit Lisse de komende maanda n pand aan de Vuursta verbouwen en verwad lv gin oktober te kunnea huizen. De verhuizing het opleidingsinstituut de gemeente 272.000 gulden. peter van egmond Het plan voor de bouw van een psychiatrisch centrum aan de Jacoba van Beierenweg in Voor hout, is omgegooid om uit vrees voor een planschade claim. Volgens de oorspronke lijke planning zou het cen trum op twee percelen ter hoogte van nummer 52 verrijzen, waarbij de af stand tot de dichtstbijzijn de kas 11,5 meter be droeg. Die af stand is vol gens de Wet Milieubeheer te klein, zodat een planschadeclaim op de loer ligt. Het psychiatrisch centrum wordt daarom een klein stuk verplaatst. Toen het risico van planscha- de duidelijk werd, heeft de ge meente de procedures stilge legd. Eventuele claims komen voor rekening van de gemeente Voorhout. De komst van het centrum kan een belemmering vormen voor de bedijfsvoering van het naastgelegen agrarisch bedrijf. De gemeente heeft overleg heeft gevoerd met de leiding van de onderneming. Dat heeft niet tot overeo ming geleid. Een andere naburige eigenaar is wel bere grondruil over te door kan het psychiatris trum op 25 meter van de verrijzen, in plaats van meter. Die afstand is w eenoi Hei Psychiatrisch centrum in Voorhout schuift paar meter op vrij# lings dure Burgemeester en willen daar wel aan m ken. Het gemeentebesu er zelfs enige spoed adl dat ook het verlenen bouwvergunning niet vertraging oploopt. Het psychiatrisch cefll een onderdeel van de Groep en moest volgen.' spronkelijke planning 2001 klaar zijn. Of dat no baar is, is niet duidelijk stelling biedt kortdurei* chiatrische en psvchotfo tische behandeling votf ners van de Duin- en streek.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14