Plaisier hekelt gang naar rechtbank door kerkei' 'Invloed van Paulus doet christendom geen g Geloof Samenleving Joden kunnen bellen met 'pesach-hotline' Schepping van een stoep Vandaag 1142 jaar geleden, op 17 april 858 stierf paus Benedictus III. Hij werd in 855 met veel strubbelingen tot paus gekozen, omdat de keizer trachtte een tegenpaus (Anastasius) te benoemen. Benedictus hield echter stand. Het meest op vallende aan deze Benedictus zijn de hardnekkige geruch ten, dat er in zijn regeerperiode een vrouwelijke paus zou hebben geregeerd. Pausin Johanna zou, van Engelse af komst, in Mainz geboren zijn en verkleed als man in Athe ne gestudeerd hebben. Een laat-Middeleeuwse legende verhaalt hoe zij in 855, nog steeds als man gekleed, paus Johannes Anglicus werd. Twee jaar later kwam haar be drog aan het licht. Uitgerekend tijdens een officiële plech tigheid beviel ze van een kind en werd ter plekke ver moord. Op 17 april 675 overleed de heilige Landricus van Soignies, telg uit een heiligenfamilie, soldaat, bisschop en later kloosterabt en missionaris (bij Brussel). VANDAAG Mobiele oproep tot gebed londen Een Britse moslimfamilie heeft een nieuwe service ge- - introduceerd voor haar geloofsgenoten: een oproep tot gebed via de mobiele telefoon. De moderne'azaan', de oproep tot ge bed die doorgaans vijf maal per dag weerklinkt, heeft de zegen gekregen van de Britse Moslimraad. Geïnteresseerden kunnen zich via een website abboneren op de dienst. Joods Museum krijgt kindermuseum Amsterdam Anne Frank kennen ze bijna allemaal en wat er met de joden is gebeurd in de Tweede Wereldoorlog is ook bekend. Maar kinderen weten nauwelijks iets over de huidige joodse cultuur. Daarom bouwt het Joods Historisch Museum een huis binnen zijn muren waar kinderen van 8 tot 12 jaar kennis kun nen maken met matzes, Hebreeuwse letters en joodse muziek. De tentoonstelling 'In Mokum staat een huis' opent op 25 juni. Het huis 'prikkelt van creativiteit en spiritualiteit', aldus het mu seum. In de keuken kunnen ze matzes bakken en in een ander vertrek kunnen de kinderen Hebreeuwse letters leren schrijven. Half miljoen extra voor Afrika utrecht De protestantse hulpwerkorganisatie Kerken in Aktie stelt 500.000 gulden extra beschikbaar voor noodhulp aan de slachtoffers van de droogte in de Hoorn van Afrika. Ongeveer twee miljoen mensen in dat gebied dreigen van de honger te sterven. Dat aantal kan snel oplopen als er de komende weken geen regen valt. Eerder dit jaar trok Kerken in Aktie ook al 500.000 gulden uit voor noodhulp in het getroffen gebied. Het extra geld is onder meer bestemd voor voedings- en waterpro jecten onder nomadische bevolkingsgroepen in Noord-Kenia, Ethiopië en het noordoosten van Sudan. In een brief aan 2800 plaatselijke kerken roept Kerken in Aktie op te bidden en extra collectes te houden. Het VN-kinderfonds Unicef klaagde vorige week, dat er nauwelijks wordt gereageerd op oproepen voor spoedhulp in het gebied. Passiespelen in Polen gorka klasztorna Bij de passiespelen op de berg Calvary bij Gorka Klasztorna in Polen wordt een 'gekruisigde Jezus' over eind gezet door 'Romeinse soldaten'. Tijdens de heilige week worden in Polen op tal van plaatsen passiespelen gehouden. Die trekken tienduizenden pelgrims en toeristen, foto reuters MAAN DAG 17 APRIL 2000 979 Ld, 'We zouden het liefst wegrennen uit dit onzalig strijdperk' weeroverzicht buitenland Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Wisselvallig weer met afwisselend opklaringen en regen, in de ber gen sneeuw. Maxima in het laag land van iets boven het vriespunt in het noorden tot circa 10 gra den in het zuiden. Zweden: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd regen, in het noorden ook sneeuw, maar vooral dinsdag in het zuiden ook geregeld zon. Mid- dagtemperatuur oplopend naar 5 graden in het noorden en 15 in het zuiden, Finland: Maandag enige tijd regen, in het noorden mogelijk voorafgegaan door sneeuw. Dinsdag overwe gend droog en af en toe zon. Maxima oplopend naar 5 graden in het noorden en 14 in het zui den. Denemarken: Maandag eerst wat zon, in de loop van de dag vanuit het zuiden regen. Dinsdag op de meeste plaatsen droog en geregeld zon. Maxima oplopend naar 14 gra den. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Af en toe zon en enkele buien, mogelijk met onweer. Middag- temperatuur rond 10 graden, dinsdag in het zuiden wat zach ter. België en Luxemburg: Maandag af en toe zon en enkele buien, mogelijk met onweer. Dinsdag vrijwel overal droog en meer zon. Maxima oplopend tot ongeveer 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Maandag geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Dinsdag toenemende kans op een bui. Maxima oplopend naar 16 gra den, aan zee iets frisser. Zuid-Frankrijk: Maandagochtend nog kans op een regen- of onweersbui, verder droog en vooral in het zuidoosten zon. Dinsdag weer toenemende kans op een bui. Maxima tussen 15 en 20 graden. Spanje: In het westen en noordwesten wisselvallig met wat zon en enke le buien. Langs de Costa's in het oosten en zuiden veel zon. Maxi ma oplopend naar 18 graden, middagtemperatuur aan de Cos ta's in het zuiden en zuidoosten rond 22 graden. Portugal: Wisselvallig weer met wat zon, enkele buien en aan zee vooral dinsdag flink wat wind. In het zuiden droger en wat meer zon. Maxima van 15 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Af en toe een vlagerige westenwind. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Canarische Eilanden: Veel zon, aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvelden. Droog. Maxima tussen 20 en 24 graden. Duitsland: Zonnige perioden, maar maandag in het westen en later op de dag en dinsdag in het oosten ook en kele buien, mogelijk met onweer. Maandag zacht met maxima van 15 graden in het westen tot 20 in het oosten. Dinsdag in het oosten frisser. Oostenrijk: Zonnige perioden en droog, maar in het westen bewolkt en nu en bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen haêel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Hoe vier je de sederavond, hoe eet je de matsot en hoe maak je een oven kosjer? Joden die vra gen hebben over de viering van het joodse paasfeest kunnen vandaag terecht bij de Pesach- hotline, een telefonische hulp dienst van het Nederlands-Isra- elietisch Kerkgenootschap (NIK). Het is volgens rabbijn R. Evers voor het eerst dat het NIK een centraal informatie punt instelt om joden bij te staan bij de problemen en vragen die on verwacht op doemen in de voorbereiding op Pesach. Het joodse paasfeest, dat herin nert aan de uittocht van het volk Israël uit Egypte, is omge ven door een woud van voor schriften uit de tora. Zo moeten joden tijdens Pes ach ongezuurd brood (matsot) eten. Ze mogen geen gerezen producten (chameets) eten of in bezit hebben. Daarom ma ken joden hun huis voor Pesach paasschoon. Het joodse paas feest begint woensdagavond en duurt acht dagen. Evers gaat ervan uit dat veel joden vragen hebben over de viering van Pesach. Wie maan dag niet tussen tien uur 's mor gens en twee uur 's middags in staat is te bellen, kan zijn vraag of probleem e-mailen. Behalve Evers zullen ook secretaris E. Maarsen van het opperrabbi naat en twee medewerkers van de educatieve afdeling van het NIK klaarzitten om de vragen te beantwoorden. De eerste twee avonden van het Pesachfeest vinden in het gezin plaats. Tijdens die seder- avonden komen families bij el kaar om vaak tot diep in de nacht te spreken over de uit tocht uit Egypte. De in grediënten van de seder- schotel sym boliseren de len uit die ge schiedenis. Het zoute wa ter bijvoor beeld herin nert aan de tranen van de voor ouders in Egypte en de wijn symboliseert het bloed dat heeft gevloeid, aldus Evers. Tijdens de eerste twee en laatste twee dagen van Pesach geldt voor orthodoxe joden een werkverbod. Evers verwacht dat sommigen willen weten wat ze op de vier tussendagen aan ac tiviteiten mogen doen. „Je mag naar de zaak als dat strikt nood zakelijk is, maar niet te lang", zal z'n antwoord zijn. Joden die op zoek zijn naar andere richtlijnen en Pesach- tips, kunnen ook terecht op de website van het NIK (www- .nik.nl/nikinfo). 'Je mag naai de zaakmaat niet te lang Net als in de rest van de samenleving worden ook in de kerk steeds meer meningsverschillen voor de rechter uitgevochten. Zo zijn 44 hervormde gemeenten in een slepend juridisch geschil met de Nederlandse Hervorm de Kerk (NHK) over hun financieel be heer gewikkeld. „Het schaadt het beeld van de kerk, onder meer omdat steeds weer de suggestie gewekt wordt dat het in de kerk - net als in de maat schappij - gaat om geld en macht." Dat zei de hervormde secretaris-ge neraal B. Plaisier zaterdag tijdens de algemene vergadering van de Vereni ging van Kerkvoogdijen in de NHK. Hij riep de 44 behoudende gemeenten, die weigeren hun kerkvoogdijen onder toezicht van bovenplaatselijke kerkelij ke organen te stellen, op hun 'ongees telijke wereldse strijd' te staken. De ge meenten overwegen in hoger beroep te gaan, nadat de rechtbank in Den Haag hen woensdag in het ongelijk had gesteld. „Van dit proces lijkt de suggestie uit te gaan dat je in de kerk alleen nog maar invloed kunt uitoefenen of je identiteit en eigenstandigheid kunt handhaven als je voldoende eigen be zit en vermogen hebt", zei de her vormde secretaris-generaal. Hij bena drukte dat het synodebestuur de ge meenten niet verder tegemoet kan ko men. „Als het zou kunnen, zouden we het liefst wegrennen uit dit onzalig strijdperk. We hebben echter geen an dere keus dan in het belang van de kerk en haar leden het recht van de kerk te verdedigen." Het wantrouwen van de 44 gemeen ten ten aanzien van de landelijke kerk is volgens Plaisier in de NHK in brede re kring te vinden. In de kerkgeschie denis zijn er legio voorbeelden van conflicten over de bevoegdheden van de landelijke kerk en haar relatie met de in hoge mate zelfstandige plaatselij ke gemeenten. „Er zit in onze volks aard een ingebouwd wantrouwen te genover bovehplaatselijke organen." De opening van het Landelijk Dien stencentrum van de Samen-op-Weg- kerken in december heeft vooral in de plaatselijke gemeenten kritiek opge roepen. Ook de Vereniging van Kerk voogdijen heeft zich kritisch uitgelaten over de 'moloch' in Utrecht. Plaisier wees erop dat de samenvoeging van de landelijke apparaten van hervorm den, gereformeerden en lutheranen gepaard is gegaan met een afslankope- ratie, waarbij honderd werknemers werden afgestoten. „En toch hebben we het gevoel dat er een proces gaan de is van machts- en geldconcentra- tie." Voorzitter G. van Soest van de ver eniging hekelde het uitblijven van een helder beleidsplan voor de landelijke organisatie van de SoW-kerl een vastgestelde begroting jaar ontbreekt nog. Wel besla node al, dat de afdracht van selijke gemeenten voor het kerkenwerk met anderhalf omhoog gaat. Van Soest sloot, v aan bij het dreigement dat 2 i';: formeerde evenknie vorige 1 )er horen. Als het bestuur van kerken niet voor de zomer heid geeft over beleid en b ".Z dreigen gereformeerde penni ,ej ters de verhoging van de verp dracht aan 'Utrecht' te boyct voorzitter E. Wiersema van hi ^"j lijk verband van gereformeei ,et missies van beheer. itc Door de invloed die de apostel Paulus heeft ge had op het gedachtengoed van het christendom voelen veel mensen in de westerse wereld zich vervreemd van het christelijk geloof. Want Paulus had grote aandacht voor de verzoeningsleer. Het beeld zoals hij dat schetste, dat er een eerste Adam is geweest die de zonde en de dood in de wereld bracht, en een tweede Adam (Jezus Chris tus) die het door zijn kruisdood weer goed moest maken tussen God en mens, sluit niet aan bij het denken van de moderne mens. Hierdoor heeft het christelijk geloof anno 2000 voor velen aan betekenis en zeggingskracht verloren. Dat is de mening van dr. G. Luttikhuizen, hoogleraar in de vroeg-christelijke letterkunde aan de Rijksuniversiteit in Groningen. Volgens Luttikhuizen was Paulus niet zo geïnteresseerd in de woorden en daden van Jezus. „Hij richtte zich sterk op het lijden, de dood en de opstanding van Jezus." De grote nadruk van Paulus op de zonde van de mens, en Jezus die door zijn kruisdood de menselijke schuld jegens God heeft ingelost, past volgens de hoogleraar in het antieke wereldbeeld van die tijd. „Maar niet meer in de huidige. Veel mensen herkennen zich er niet meer in." Door de eeuwen heen is uiteenlopend gedacht over Jezus. „In de jaren zestig sprak het beeld van Jezus als wereldverbeteraar en maatschap pijhervormer aan, terwijl in deze tijd de mythi sche kant van Jezus wordt benadrukt." Het beeld dat Paulus van Jezus schetste, is volgens de hoogleraar redelijk eenzijdig. „Paulus zelf heeft Jezus niet gekend. Zelfs met zijn volgelingen hield hij het contact af. De evangelisten die Jezus wel hebben gekend, legden het accent veel meer op het leven, de werken en wonderen van Jezus. Daarin stond de nabijheid van het Koninkrijk van God centraal. Dat Koninkrijk van God werd door Jezus vertaald als een plaats waar vrede, gerech tigheid en vreugde heersen. Met zijn wonderen toonde hij aan dat daar geen plaats is voor de monen en voor psychisch en lichamelijk lijden. De joden zagen uit naar dit Koninkrijk, want Isra el was toen al eeuwenlang onderdrukt door aller lei heidense machten, zoals door de Romeinen." De laatste decennia zijn nieuwe bronnen ge vonden, zoals het evangelie van Thom Dode-Zeerollen. Ook daarin wordt het schetst van Jezus die opkomt voor ee waarin geen plaats is voor onrecht en on king. „Jezus rekende af met de schevt ding tussen rijk en arm. Hij liet het niet den, maar nam het zelf op voor de zw riep zijn volgelingen op om werk, vas plaats en familieleden achter te laten, v leiders zelf de minsten moesten zijn. D treden van Jezus uitmondde in zijn exe niet zo verwonderlijk. Vermoedelijk ht dat vooraf zelf wel zien aankomen. joo; was hij niet de enige jood die werd g egf Vele anderen ondergingen dit lot," aid jr huizen. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen t. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma. chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 531592 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v, 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENljt d Maandag t/m vrijdag van 8.30! 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging' 1101 het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvangen l betaNng. n VERZENDING PER P05 Voor abonnementen die per post ft worden verzonden geldt een toesb is 1 aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASS Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of een and leeshandicap hebben), is een sa" gr; van het regionale nieuws uit het Dagblad op geluidscassette besf informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectu 1* lil]) eid ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonde1 feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Innsbruck zwaar bew Istanbul half bew Klagenfurt zwaar bew. Kopenhagen licht bew. Las Pairnas licht bew. Lissabon half bew Locarno zwaar bew. Londen licht hew Luxemburg zwaar bew. Madrid zwaar bew. Malaga half bew. Mallorca licht bew Malta zwaar bew. Moskou licht bew. München zwaar bew Nice regen Oslo zwaar bew Parijs zwaar bew Split zwaar bew Stockholm zwaar bew Warschau onbewolkt Wenen zwaar bew. Zünch zwaar bew Bangkok zwaar bew Buenos Aires zwaar bew Casablanca licht bew. Johannesburg onbewolkt Los Angeles zwaar bew New Orleans zwaar bew. New York zwaar bew. Tel Aviv licht bew Tokyo zwaar bew. Toronto zwaar bew. Vancouver onbewolkt zo 5 14 6 0.0 o2 22 13 00 ver 1 19 4 0.0 zo 2 8 4 4.0 n3 24 16 0.8 w3 15 11 14 0 1 10 7 7.0 z3 13 6 20 zw4 12 7 2.6 w3 14 4 08 wl 19 10 8.0 nw3 22 14 0.3 zo 5 24 15 0.0 zo 1 11 5 0,0 nw3 16 11 0.0 nw2 15 10 3.8 zw 1 6 2 80 zw4 11 6 7.2 ver. 1 18 3 0.0 ws.O 19 10 0.0 01 22 11 0.0 zw4 6 3 0.0 ver. 2 12 0 0.8 zo3 19 9 0.0 w.s.O 17 6 0.0 w.s.O 32 23 79.0 zo3 21 16 08 wl 19 15 0.3 nw2 19 11 00 w3 18 13 00 02 28 14 0 0 n3 24 11 16.0 nw3 25 13 00 z3 14 8 00 o2 10 5 00 nw6 28 17 0.0 zo2 14 4 0.0 weersbui. Maxima tussen 19 en 25 graden. Malta: Maandag nogal veel bewolking en kans op een fikse regen- of on weersbui. Dinsdag eerst een ste vige westenwind, verder droog en flinke zonnige perioden. Maxima maandag rond 18 graden, dins dag circa 21. leiden De stoep van de Petruskerk aan de Lammenschansweg in Lei den is versierd met achttien kleurige mozaïektegels, met als onder werp het verhaal van de schepping. Een groep van twintig jonge kerk gangers, tussen twaalf en achttien jaar oud, heeft de tegels gemaakt. De hele parochie heeft meegeholpen met het verzamelen van het mo zaïekmateriaal: oude theekopjes en dergelijke. De herschapen sn stoep is gisteren ingezegend. Het is de bedoeling dat er in de eid komst meer tegels bijkomen. „Het is belangrijk voor de jonge rat samen iets leuks te doen: om te beseffen dat de en stoms is", legt organisator Thea Epskamp hL station weer wind temp neersl Amsterdam regen z3 12 9 1.0 De Bilt regen z3 13 9 1.7 Deelen motregen zw3 9 0.0 Eelde regen z2 12 5 0.0 Eindhoven zwaar bew z3 15 9 5.2 Den Helder regen z3 10 7 0.0 Rotterdam zwaar bew. zw4 13 9 1.2 Twente regen z3 13 7 0.7 Vlissingen zwaar bew. zw4 12 9 0.2 Maastricht zwaar bew z4 16 8 2.7 Aberdeen zwaar bew. n2 8 -2 0.4 Athene licht bew w.s.0 21 16 00 Barcelona zwaar bew. n2 19 12 40 Berlijn licht bew o3 14 6 00 Boedapest half bew o2 18 9 00 Bordeaux half bew z2 15 8 3.2 Brussel zwaar bew. z3 15 9 0.2 Cyprus zwaar bew z 1 23 14 0.0 Dublin zwaar bew no4 10 4 12.0 Frankfurt zwaarbew z2 14 8 0.0 Genève zwaar bew ws.0 12 7 5.1 Helsinki regen o3 9 5 0.0 dan regen of onweer. Maxima van 16 graden in het westen tot 24 in het noordoosten. Dinsdag in het westen lagere temperaturen. Zwitserland: Overwegend bewolkt en vooral aan de zuidkant van het Alpen massief veel regen en onweer. Maxima rond 12 graden, bij op klaringen middagtemperatuur tot 17 graden. Italië: Overwegend veel bewolking en vooral in het noorden en westen veel regen en onweer. In het zuid oosten nog lange tijd droog en ge regeld zon. Maxima rond 15 gra den, bij zon iets hoger en in het zuidoosten maandag lokaal 24 graden. Corsica en Sardinië: Maandag flink wat regen en on weer, later een paar opklaringen. Dinsdag geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima rond 16 graden, aan de oostkant van de eilanden lokaal 20 gra den. Griekenland en Kreta: Maandag flinke zonnige perioden en tot de avond vrijwel overal droog. Daarna wat meer bewol king en kans op een regen- of on-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12