,eiden Regio 'Minister komt afspraak niet na' Zwitsers verslaan Leidse studenten in Vredespaleis In de prijzen ïn hamer om aan een betere samenleving te timmeren Waarom zou een begrafenisondernemer niet iets voor het goede doel doen?' ©AG 17 APRIL 2000 leiden De jaarlijkse paasveetentoonstelling in Leiden is allang geen beurs meer waar boeren al leen hun koeien laten zien. De commercialisering doet, zij het nog wat voorzichtig, ook in de Groenoordhallen haar intrede. Onophoudelijk en op monotone toon spreekt de spreker de juryrapporten uit. In een afgezette hoek met stro op de vloer, met aan twee zijdes een tri bune, lopen keurmeesters tussen het vee. Voor een leek is wat wordt uitgesproken niet te volgen, maar leken zijn er weinig. Een enkeling is afge dwaald van de snuffelmarkt die in de hal naast de VEBO plaats heeft. De veebeurs wordt zaterdag re delijk druk bezocht. Aan de rand van de veebeurs verkoopt iemand koeien-hebbedingetjes. T-shirts, mokken en ande re frutsels. Voor de kinderen staat er een luchtkas teel. Daarnaast staat een kraam met vleeshapjes. De stand is om door een ringetje te halen, de vleesbereiders staan in hun zondagse pak te bra den. Het maakt het contrast met de oorspronkelij ke tentoonstelling alleen maar groter. De koeien, daar gaat het natuurlijk voornamelijk om. De traditionele roodbonten ontbreken uiter aard niet, maar opvallender zijn bijvoorbeeld de bijna witte dieren, met een roze gloed over hun dunne vacht. De beesten zijn zo gespierd dat elk lapje vlees erin te herkennen valt. Lendebiefstuk, riblap en runderhaas. Nationaal kampioen bij het vrouwelijk slachtvee is een koe van keurslager Jacco van Zoonen uit Nieuwe Niedorp. Voor hem is de wisselbeker. Van Zoonen sleept ook de plaatselijke eerste prijs in de wacht. De 'lekkerste stier' levert keurslager Arie Klaver uit Schagen. In Leiden wint in die categorie opnieuw Van Zoonen. De PaasVEBO roept tot Miss Cow uit een van de dieren van J. van Beuke len uit Pesse. foto henk bouwman eetal wil agenten slaan De politie heeft zaterdagochtend in de Paramaribostraat 25-jarige Leidenaar aangehouden omdat deze agenten wil- aan. De twee agenten waren vanwege een melding van ge- overlast naar de Paramaribostraat gegaan. Daar aangeko- leek alles rustig waarop de agenten een man in een gepar- deauto controleerden op eventueel alcoholgebruik. Toen ■enten weer wilden vertrekken, kwam plotseling de 25-jari- teen portiek op hen af. Hij schold de dienders uit, vloog /an de agenten aan en probeerde hem te slaan. De aanval- on slechts met veel moeite worden aangehouden. Daarbij de hulp van een politiehond nodig. Een 28-jarige omstan- die zich met de arrestatie bemoeide, kon ook mee naar het Iderbox in brand gestoken Een kelderbox aan de Zijldonk in de Merenwijk stond dagochtend in brand. De brandweer haf weinig moeite het te blussen. Onderzoek van de technische recherche heeft ddels uitgewezen dat de brand is aangestoken. ormatieavond daklozenproject De gemeente houdt op maandagavond 8 mei om 20 uur iformatieavond over het dagbestedingsprogramma voor en thuislozen en (ex)-verslaafden in het gebouw van de malige Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) aan de lelstegracht. Bewoners, bedrijven en instellingen in de om- ïgvan het LDM-gebouw zijn vanaf 19.30 uur welkom in thuis De Pancrat aan Middelstegracht 85. rt Lezing over zwarte gaten De Stichting 'Het Hendrik Jan Oort Fonds' en de Sterre- it Leiden organiseren op donderdag 27 april de Oort Lezing .Professor R. Genzel van het Max-Plack-Institut für extra- strische Physik probeert tijdens de lezing duidelijkheid te ppen over zwarte gaten in centra van melkwegstelsels. Feit Itie?, is de vraag. De Oort Lezing begint om 20.00 uur in het It Auditorium van de universiteit. Provincie vecht besluit Oostvlietpolder aan Minister Pronk (ruimtelijke ordening en milieu) moet van de provincie zijn afspraken over de Leidse Oostvliet polder nakomen. De gemeente wil daar, met instem ming van de provincie Zuid-Holland een bedrijventer rein aanleggen. Volgens de bepalingen uit de 'Rijksbuf ferzone Den Haag-Leiden-Zoetermeer' is wat Leiden en Zuid-Holland willen, echter niet toegestaan. Zuid-Hol land beroept zich op nadere afspraken met Pronk daar over en tekent om die reden bezwaar aan tegen het be sluit over de rijksbufferzone. leiden robbert minkhorstVoor de polder is een uitzonde- Het ministerie van vrom keurt twee onderdelen van het be stemmingsplan Oostvlietpolder af. Volgens het departement smokkelt Leiden onder meer met het aantal hectares dat be drijventerrein wordt. Leiden heeft steeds beweerd dat het bestemmingsplan tot in detail is aangepast aan de wensen van het ministerie. De Oostvlietpol der valt binnen de rijksbuffer zone tussen Den Haag, Leiden en Zoetermeer. In principe mag dan nooit worden gebouwd. ring gemaakt. Zuid-Holland heeft het be stemmingsplan van de ge meente wel geaccepteerd. Vol gens gedeputeerde staten strookt het juist wèl met de af spraken die met de minister zijn gemaakt. GS springen voor Leiden in de bres en tekenen daarom beroep aan bij de Raad van State. Volgens het provin ciebestuur respecteert Pronk de gemaakte afspraken niet. De minister heeft het bestem mingsplan op twee punten ge wijzigd. Afgesproken is een maximum van veertig hectare bedrijventerrein, zegt een woordvoerder van het ministe rie en de gemeente overschrijdt dat maximum. Een tweede be zwaar heeft het departement tegen de zogeheten landgoede- renzone, een mix van bebou wing en natuur, die in de pol der komt. „Het is daardoor geen aaneengesloten gebied", verklaart de zegsman. Dat is wel de eis die het departement had gesteld. „Populair gezegd: je mag er niet zomaar een stuk je aanbreien." Volgens de provincie houdt Pronk met het besluit over de rijksbufferzone verder te weinig rekening met de eventuele hui zenbouw op vliegkamp Valken burg. Ook het militair vliegveld valt in de bufferzone en zou volgens het besluit dus even eens niet mogen worden be bouwd. De woordvoerder van het ministerie meldt dat de toe komst van het vliegkamp 'nog helemaal open staat'. \e tegen gebruik proefdieren op Beestenmarkt Directeur De Sater van Harming onthult de replica van het Proefdier monument. Hij kreeg zaterdag uiteindelijk een hamer van de stichting Proefdiervrij. foto henk bouwman draagt een drietand en hij heeft grote, puntige oren. De stichting wil De Sater een replica van het Proefdierenmo nument (het origineel staat in Voorschoten) aanbieden. De drie dieren slepen het met zich voort. „Maar u verdient het niet", vindt Zuidgeest. In plaats daarvan krijgt de directeur een hamer. „Daarmee kunt u zich voor de kop slaan of timmeren aan een betere samenleving." Zaterdag 15 april is Wereld- proefdierendag en dé Neder landse stichting Proefdiervrij heeft Leiden uitgekozen voor een actie tegen het gebruik van dieren voor (medisch) onder zoek. Volgens de stichting zijn er inmiddels genoeg alternatie ven. De stichting richt zich te- I kindje slaap muiten loopt een schaap \haap met andere genen r misvormde spenen lebben het lef niet gehad ier te verschijnen", zegt Zuidgeest, woordvoerder Ie stichting Proefdiervrij 'Ze' zijn van Pharming uit en het bedrijf was uitge- om deze zaterdag naar eestenmarkt te komen, hadden ze graag aan het gelaten." Pharming ge- t proefdieren en dat vindt chting niet alleen onno- naar ook schandalig. De rmaceutische onderne- had duidelijk geen be- t om zich vandaag voor bedrijfsvoering te verant- den. getreurd, dacht de stich- en ze nodigde voor haar estatie op het plein ge- de directeur van de con- nt uit, De Sater van Har- Die laat zich wel zien, jaat wat vreemd gekleed, enue is rood en zwart, hij gen Pharming, omdat die een konijnenmelkfabriek heeft met genetisch gemanipuleerde ko nijnen, die een menselijk eiwit produceren. Dat eiwit kan in de toekomst mogelijk helpen bij de genezing van de ziekte van Pompe. Proefdiervrij stelt dat het fokken van genetisch gema nipuleerde konijnen helemaal niet nodig is, omdat er ook gist- cellen zijn die het eiwit produ ceren. Het Leidse bedrijf, daar bij gesteund door wetenschap pers, spreekt dat overigens te gen. „Pharming maakt zich schul dig aan dierenmishandeling", vindt Zuidgeest. Vrijwilligers van de stichting zijn naai' Lei den gekomen omdat zij Phar ming zien als een representant van een kwalijke industrie. Het is nog steeds nodig te proteste ren tegen vivisectie, stelt de stichting. Het aantal proefdie ren blijft stijgen, tot boven één miljoen in 1998. Met spandoe ken, T-shirts, een kraam vol fol ders willen de vrijwilligers hun boodschap kwijt aan voorbij gangers. De manifestatie verloopt zon der problemen, al is wel politie aanwezig. Eerst verschijnt een surveillancewagen, dan twee. Die vertrekken vrij snel. Uitein delijk wonen twee agenten te voet de gehele protestactie bij. „Ik weet niet waarom ze er zijn", zegt Zuidgeest. „Mis schien dat ze ongeregeldheden verwachten. Maar wij zijn niet een club van dierenbevrijders, van harde actievoerders." De meeste toeschouwers la ten zich gewillig folders in de handen drukken, de agenten trouwens ook. Alleen een Twents echtpaar windt zich op. Het heeft van dichtbij meege maakt wat voor goeds medi sche experimenten met dieren kunnen opleveren. „We zijn speciaal uit Enschede hiervoor naar toe gekomen", zegt de vrouw. De Twentse raakt in dis cussie met een vrijwilliger van Proefdiervrij. Ze vindt het maar een klungelige, eenzijdige actie. Terwijl de vrijwilligers van Proefdiervrij hun boodschap kwijt willen aan winkelend pu bliek, vindt in het LUMC een tegenmanifestatie plaats. Men sen die aan een spierziekte lij den en hun familieleden grij pen de protestactie op de Bees tenmarkt aan om Pharming een hart onder de riem te steken. Telders pleitconcours met deelnemers uit 22 landen leiden casper wichers Het internationale Telders pleitconcours in het Vredespa leis in Den Haag is sinds don derdag in volle gang. In het zou een begrafenisondernemer niet iets voor het goede doel kunnen doen?" Steps Vorig jaar stepten 125 mensen zich drie uren achtereen in het zweet en zorgden toen voor ongeveer 25.000 gulden voor het Kinder- en Jeugdcentrum van het LUMC. Zaterdagavond waren dat in het belangeloos beschikbaar gestelde Universi tair Sportcentrum zo'n 175 sporters die voor ruim 43.800 gulden zorgden. De Stepmara- thon 2000, beter bekend als Sa turday Night Fever was druk, druk, druk en een doorslagge vend succes. Nadat ambtenaar, organisator èn bekende Leidenaar Aad van der Luit (geen banden met de uitvaartonderneming) het eve nement had geopend, hielden topinstructeurs van sportscho len uit Leiden en omgeving de deelnemers een groot deel van de avond om niet bezig met een uurtje steps, een uur aero bics en (uiteraard) een uur tae- bo. De deelnemers moesten in schrijfgeld betalen en minimaal 75 gulden sponsorgeld overleg gen. Opvallend was overigens dat één deelnemer zich voor ruim 2100 piek had laten spon soren. De bijna 44 rooie ruggen wor den deels gebruikt voor onder zoek naar betere behandelings methodes voor zieke kinderen. Aan de andere kant wordt ge probeerd het verblijf van de zieke kinderen in het LUMC zo aangenaam mogelijk te maken. eric-jan berendsen hoofdkwartier, gevestigd in een bijgebouw, is het een komen en gaan van goed geklede studen ten, rechters en belangstellen den. Frans, Zweeds, Russisch of Spaans, het gonst er van de vreemde talen, want er zijn deelnemers uit maar liefst 22 Europese landen. De halve fi nales vormen voor hen nog het enige struikelblok op weg naar de finale van zaterdag. Ook de Universiteit van Lei den is vertegenwoordigd. In 'Court V' nemen Marco Lan- gendoen (23) en Edwin Damen (28) het op tegen een team uit Denemarken. Geflankeerd door hun teamgenoten Monique van der Kaden (23) en Niels van der Schraaf (28), die in de derde sessie aan de slag moeten, zul len zij in een fictieve casus - de zaak Upper Lodoland - hun land Lodo vertegenwoordigen. De twee Deense kandidaten ne men het op voor het eveneens fictieve Modulara. De rechters in deze zaak, die is gebaseerd op de Kosovo-crisis van vorig jaar, zijn vooraanstaande juris ten in het internationaal recht. Ieder team bestaat uit twee aanklagers en twee verdedigers. Bij winst in de halve finales kunnen er maar twee door naar de finale. „Dat geeft niks", zegt Monique vooraf. „We hebben er met z'n allen maandenlang aan gewerkt. Een eventuele fi naleplaats beschouwen wij dan ook als een prestatie van ons hele team." Om zich zo goed mogelijk voor te bereiden orga niseerden de Leidse studenten zeven 'onderuithaalsessies'. Mede rechtenstudenten moes ten in proefprocessen zo veel mogelijk gaten proberen te schieten in het betoog van de teamleden. Het nut daarvan blijkt al in de opening van Mar co's pleidooi. Nauwelijks is hij begonnen of de eerste interrup tie van rechter Norton dwingt hem al te stoppen. Even later is het weer raak: „Ik wil feiten ho ren, geen veronderstellingen", benadrukt president van het hof Stein. Marco laat zich niet van zijn stuk brengen. „Als je de structuur van je verhaal maar goed voor ogen houdt, dan kun je de draad op elk mo ment weer oppakken", ver klaart hij na de zitting. Niet alleen de inhoud is be langrijk. Ook presentatie speelt een wezenlijke rol en er is in deze categorie een hoofdprijs te bemachtigen. Achter in de zaal, alleen aan een tafeltje, zit jury lid Nancy Combs, lid van het Iran-States Claims Tribunal. Zij zal alle deelnemers beoordelen op de manier waarop zij de be langen van hun partij beharti gen. „Ik wil nog wel eens wie belen", lacht Niels. „Ik praat soms te snel of spreek een En gels woord niet goed uit", be kent Marco. Uiteindelijk blijkt het optre den van Marco en Edwin ook de rechters te hebben over tuigd. Zij gaan door naar de fi nale. Daar moeten ze het opne men tegen het team van Zwit serland. Met een miniem ver schil worden de Leidse studen ten uiteindelijk verslagen. Toch kunnen zij met tevredenheid terugkijken op een uitermate geslaagd concours. DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Menen over een afstand van 179 km. P.V. Blauwkras P. Landesbergen 1, 2, 3, 4, 8, 9, 10; P. de Mooy 5, 6, 7. P.V. Leiderdorp W. de Roode 1, 4, 6, 7, 10; B. van Mil 2; W. Tolboom en zn. 3; D. van Seggelen 5, 8; J.C. Knij- nenburg 9. P.V. Het Oosten N. de Groot en zn. 1, 9, 10; J.C. de Koekkoek 2, 5, 6, 8; P. Kop 3; W. Kop 4; P. Mooten 7. P.V. De Vriendenclub F. v.d. Nieuwendijk en zn. 1, 2; Comb. Diersman/Kramer 3; R. v.d. Nieuwendijk 4, 5; L. Koop man 6; Straathof/v.d. Berg 7, 9; Rozier/Dongelmans 8; H. Bo- dijn 10. aan het KJC geleverd. Van der Luit is een 'volle' dochter van uitvaartverzekeraar en -verzor ger Monuta uit Apeldoorn die elk jaar een gedeelte van haar inkomsten beschikbaar stelt voor projecten die lokaal wor den opgezet. En omdat Van der Luit goed bekendis met de fi nanciële problematiek van het KJC was de 'link' snel gelegd. Want uitgerekend dit jaar wor den vooral projecten gespon sord met als thema: Spelen, bron van geluk. Het bestuur van het MCF met daarin onder anderen Erica Terpstra en Mies Bouwman heeft de aanvraag dan ook positief beoordeeld. De kinderafdeling van het LUMC krijgt tienduizend gul den van Monuta. Het bedrag wordt woensdagmiddag in het LUMC symbolisch overhan- digd. Erna Jansen van Monuta vindt de sponsoring de normaalste zaak van de wereld. Morbide? Luguber? „De doodzieke kin deren in het ziekenhuis en Mo nuta Uitvaartverzekeraar heb ben absoluut niets met elkaar te maken. Dat moet u los zien van elkaar. Ik kan me voorstel len dat er nog een taboe rust op kinderen en kanker. Daar probeert het LUMC iets aan te doen. Maar Monuta heeft een fonds en in dat fonds zit een bedrag waarop iedereen een beroep kan doen. Dat dat in dit geval een instelling is met zieke kinderen is puur toeval." Marion Israels van het LUMC laat weten dat er 'heel lang' binnen het ziekenhuis is ge sproken over eventuele spon soring door Monuta. „Maar Monuta bestaat zeventig jaar en wil projecten sponsoren. Waarom ons project niet, heb ben wij toen gedacht. Ja, er gaan mensen dood, maar d?it hoort bij het leven. En waarom Het was zaterdagavond druk, druk, druk in het Universitair Sportcentrum. Sporters brachten 43.800 gulden bijeen voor het Kinder- en Jeugdcentrum van het LUMC. foto dick hogewoninc sieve zorg voor te vroeg gebore nen. Bovendien is het KJC hét centrum voor beenmergtrans plantaties bij kinderen. Om die kinderen in het ziekenhuis de broodnodige afleiding te bie den, is een speelkamer inge richt. Nieuwe verf, nieuwe kas ten en multiplex wolken moe ten die speelruimte niet alleen kleurrijker maken, maar er ook voor zorgen dat de ruimte vei ligheid en rust uitstraalt. Bo vendien moet er voor de zieke kinderen een 'zacht speelei- land' komen waarop ze naar hartelust kunnen klimmen en glijden. Om die wensen in vervulling te laten gaan, wordt constant naar sponsors gezocht. Via uit vaartonderneming Van der Luit heeft het Monuta Charity Fund (MCF) een geldelijke bijdrage jn niet veel instellingen of ijven die in een paar dagen uim een halve ton rijker oen. Het LUMC mag zich kkig prijzen wèl tot die ca- rie te behoren. Niet door in te spelen op kelderende :skoersen, maar door actief isors te werven en evene- ten te organiseren. Daar- •Qiieeft het ziekenhuis zelfs 4\ senwervers in dienst die irmoeibaar aan de weg neren om het verblijf van kinderen in het LUMC ven de omstandigheden zo enaam mogelijk te maken, 'cy Kinder- en Jeugdcentrum '1°$ van het Leids Universitair unci jsch Centrum is gespeciali- in onder meer de behan- lopi tg van kinderen met kan- Bai ernstige hartafwijkingen en nische ziekten en de in ten- erd. iwoi riüi ton: lonc idei VVS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11