Leidsch Dagblad Paniek op Damrak blijft uit ^19 Ontwikkelingslanden eisen meer zeggenschap van G-7 -. Betoging tegen IMF en Wereldbank Mugabe blijft steun geven aan bezetters CDA wil morgenavond debat over Leidse stadhuisproblemen Een perzikhuidj'e voor iedereen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD DAG 17 APRIL 2000 "A, H)C OPGERICHT 1 MAART 1860 Architect Boudewijn Veldman over de vergankelijkheid van de smaak NR. 42286 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 q, Katwijk brengt met gelijkspel spanning terug in hoofdklasse A 22 29 Nederlanders Marathon van spelen geen Rotterdam raakt |j£ hoofdrol in Luik- aan Londen Bastenaken-Luik recordstatus kwijt UW (99) van dtas beroofd Effectenbeurzen in Tokyo en Hong Kong hard onderuit •jarige vrouw uit Delft ren slachtoffer gewor- an beroving. De hoogbe- vrouw zat met een 70- plaatsgenote op een te genieten van de zon >n jongen hun handtas- [eggriste. De dief ging er n fiets vandoor. In de assen zaten alleen pa- en documenten. ihdie: cadeau joekenweek het eerst in de 65-jarige edenis van de Boeken- schrijft een buitenlandse r, Salman Rushdie, het nweekgeschenk. De 66e nweek heeft volgend ils motto 'Het land van mst', dat handelt over ulticulturele aspect in de iuw licht op lord in Putten s ree Puttenaren die al zes rastzitten voor de moord 23-jarige stewardess MM tel Ambrosius, hebben dood vrijwel zeker niet in geweten. De verkrach- n de moord zijn de daad >en nog onbekende man, DNA-analyse van de op haam gevonden druppel ia en twee haren uitge- i3 len in Lille na d van Algerijn Noord-Franse stad Lille n zich gisteren ongere- eden voorgedaan. Al- ine jongeren waren woe- omdat de politie zater- een jonge Algerijn had geschoten die werd be toen hij een auto wilde De politieman die de n doodschoot, zit in rest. a5 V: Banenplan >r allochtonen De voorspelling van beurstopman G. Möller van gisteren is uitgekomen. Paniek bleef vandaag uit op de Amsterdamse beurs. Waar Wall Street vrijdag en Tokyo en Hong Kong vandaag forse klappen incasseerden, noteerde de Amsterdamse graadmeter AEX vanmorgen aanvankelijk een min van nog geen vijf procent. Koopjesjagers zorgden voor een halvering van dat verlies, zodat de AEX om elf uur in lijn met de rest van Eu ropa uitkwam op een min van 2,4 procent. amsterdam-tokyo anp-bridge het hardst onderuit. Ook Phi- vrijwel zonder uitzondering lips, ASML en Baan moesten hard onderuit. Beleggers ver- De grootste klappen vielen, zo- aanvankelijk zelfs zeven pro- kochten massaal in reactie op als verwacht mocht worden, in cent inleveren. Later trokken de de koersdalingen in New York, de telecom- en technologie- koersen weer flink bij. waar de Dow Jones 5,7 procent hoek. Kabelaar UPC gleed aan- De effectenbeurzen in Azië verloor en de technologiebeurs vankelijk met -10,34 procent daarentegen gingen vanmorgen zelfs 9,7 procent. De grootste beurs in Azië, die van Tokyo, gaf vandaag 7,9 pro cent aan terrein prijs. De Nik kei-index ging naar beneden met 1611,81 punten tot 18.822,87. Tijdens de ochtend- handel was het verlies met 8,6 procent zelfs nog wat groter. Zowel in procenteh als in punten was er in Tokyo sprake van de op vier na grootste da ling uit de geschiedenis. De beursindex staat nu op het peil van eind januari. De Japanse minister van financiën, K. Miyazawa zei vanmorgen zich niet erg ongerust te maken. Hij wees op de economische groei in zijn land, die zich steeds dui delijker aftekent. Ook elders in het Verre Oos ten was de klap in New York te voelen. Het hardst naar bene den ging de beurs van Zuid-Ko- rea (-12 procent). Kort na de opening in Seoul werden de noteringen zelfs even voor twintig minuten stopgezet. Dit systeem treedt in werking wan neer de daling boven de tien procent komt. In Australië daalden de koer sen vandaag met 5,8 procent, in Singapore acht procent en in Hong Kong een kleine zeven procent. Alleen Thailand boek te winst. Deze beurs, die zater dag al de klap van New York had opgevangen met een daling van 5,4 procent, deed het van daag juist 1,4 procent beter. Pagina 18: Zwarte Maandag blijft uit oo„ Washington Een politieman raakt een demonstrant tijdens de gisteren gehouden protesten tegen het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank in Washington. De ongeveer 5.000 betogers vinden dat de financiële instellingen te veel rekening houden met de rijke, geïndu strialiseerde landen en te weinig met de arme landen. De demonstraties zorgden er voor dat veel ambtenaren van diverse ministeries in de VS vandaag vrijaf kregen, omdat de gebouwen door de afzettingen onbereikbaar waren. foto reuters shaun best Vijftig blanke gezinnen verlaten bedrijf voerder Learnmore Jongwe van de oppositiepartij mee. Volgens een ooggetuige was de auto van de twee gevolgd door een busje waarop de naam van Mugabes partij ZANU-PF stond. In het gebied waar Stevens werd vermoord, heeft de mili taire commandant na de moord twee helikopters ingezet om de bescherming van blanke boeren te garanderen. Maar volgens ooggetuigen in het ge bied hebben gisteren al vijftig blanke gezinnen hun biezen ge pakt en hun bedrijven verlaten. Mugabe stemde in februari met de bezettingen in, maar de ze dreigen nu volledig uit de hand te lopen. De president zei gisteren echter dat de boeren zelf schuldig zijn. „Wij hebben ze gewaarschuwd niet te provo ceren, geen wapens op te ne men en zich niet te verzetten. Als zij dat toch doen, zijn de ge volgen voor hen." Mugabe's partij leed in febru ari een nederlaag toen de be volking een wijziging van de grondwet in een referendum verwierp. Die wijziging maakte onteigening van blanke grond mogelijk De president probeert zijn teleurgestelde aanhang nu terug te winnen, mede met het oog op de parlementsverkiezin gen van volgende maand. londen Rtr-AFP President Mugabe van Zimbab we heeft gisteren bij terugkeer uit Cuba verklaard vast te hou den aan de bezetting van land van blanke boeren, ondanks de moorden door zijn aanhangers op een boer en twee andere le den van Zimbabwe's belang rijkste oppositiepartij. De blanke boer David Ste vens werd gedood door twee schoten in zijn hoofd. Hij was een prominent lid van de Be weging voor Democratische Verandering (MDC) van oppo sitieleider Morgan Tsvangirai. De daders waren zwarten, die beweerden veteranen te zijn uit de onafhankelijkheidsoorlog van de jaren zeventig. Twee andere MDC-leden, on der wie de chauffeur van Tsvangirai, werden zaterdag ge dood bij een aanslag in het oos ten van het land. De chauffeur en een vrouw verbrandden le vend in hun auto, nadat aan hangers van Mugabe die met een molotovcocktail in brand hadden gestoken. Zeker vijf an deren raakten gewond. De slachtoffers hadden een vergadering bijgewoond waar plannen waren gemaakt voor MDC-bijeenkomsten met de paasdagen, zo deelde woord- inder meer allochtonen werk te helpen, moet lünisterie van sociale za- werkgelegenheidsplan ten. Dat zei CNV-voorzit- Terpstra zaterdag tij- het eeuwfeest van de en Bouwbond. In een reactie reageert minis- ermeend positief. Hij wil uderen erbij betrekken. leiden wim koevoet I Hnland Inland uren I om ie E3H3ZHHI >f en Samenleving12 rek van de Dag2 ndheid/Strips26 11,13,14,15,16 19 t/m 23, 29 t/m 35 isieprogramma's24 overzicht12 De Leidse CDA-fractievoorzitter M. de Jonge wil de financiële problemen rondom de verbou wingen van het stadhuis al morgenavond in de raadsverga dering bespreken. Net als de SP wil het CDA nadere informatie niet afwachten. De Jonge noemt het 'buitengewoon ern stig' dat verantwoordelijk wet houder T. van Rij (PvdA) de ge meenteraad niet tijdig heeft ge- informeerd. „Dit debat duldt geen uitstel." Volgens de christen-demo craten zijn er drie momenten geweest waarop de wethouder de gemeenteraad buitenspel heeft gezet. Van Rij wist volgens De Jonge al in de zomer van Philips Cellessc HP 5230FL Cellulite 1999 dat het budget met vele miljoenen was overschreden. Toch heeft de wethouder de raad hierover niets verteld. Mo ment nummer twee deed zich volgens De Jonge voor aan het einde van oktober. Toen kreeg de wethouder te horen wat de omvang van de problemen was. Andermaal heeft volgens De Jonge Van Rij verzuimd de raad te informeren. Van Rij heeft wel de nieuwe wethouder financiën, WD'er B. Vos, bijgepraat. Vos volgde CDA'er H. Kruijt op. Volgens De Jonge had Van Rij niet alleen zijn collega-wethouder moeten inlichten over de problemen, maar ook de gemeenteraad. WD-fractievoorzitter R. van der Sande zegt de kwestie even- AZC: na elf jaar weer nationale waterpolotitel alphen aan den run* gertjan van geen Met een overwinning op ZPB zijn de waterpoloërs van het Al- phense AZC voor het eerst in elf jaar weer nationaal kampioen geworden. Met 11-9 werd giste ren in het zwembad De Ther men titelverdediger ZPB versla gen. De wedstrijd werd geken merkt door een broeierige sfeer in en langs het water. Door de spelers werden in het felle duel over en weer rake klappen uit gedeeld. Een AZC-supporter deelde een kaakslag uit aan de reservedoelman van ZPB. Pagina 19: AZC kampioen met meer wijsheid dan geluk eens 'hoog op te nemen'. Toch vindt hij het te vroeg om con clusies te trekken en wil hij lie ver debatteren als de informatie beschikbaar is waar de ge meenteraad om heeft gevraagd. „Het staat vast dat de gemeen teraad niet tijdig is ingelicht, ja. Maar als dat altijd een reden is om een wethouder weg te stu ren, had het college al een paar keer moeten wegwezen." Van der Sande sluit niet uit dat hij eventuele stevige moties, morgenavond, steunt. „Maar dan heb ik het over moties, waarin het college opdracht krijgt om snel met de benodig de informatie te komen. Het is te vroeg om politieke conse quenties te verbinden aan deze problemen." Tvmayt Pasen wordt extra speciaal als alles er op z'n paasbest uitziet. Met onze tips is dat heel eenvoudig. U vindt ze verderop in deze krant. ff havana dpa-anp Ruim 130 ontwikkelingslanden, die drie dagen bijeen waren in Havana, eisen inspraak in de besluitvorming van de voor naamste industrielanden in de wereld, verenigd in de G-7. Voorzitter, de Nigeriaanse pre sident Obasanjo zal de eis de poneren bij de eerstvolgende top in juli. De ontwikkelingslanden con stateren dat landen op het zui delijk halfrond niet als gelijke partners van de ontwikkelde landen in het noorden kunnen profiteren van de voordelen van de globalisering van de econo mie. Dc Cubaanse president Cas tro pleitte voor 'vernietiging van het sinistere Internationaal Monetair Fonds'. Dat moet vol gens hem worden vervangen door een nieuw orgaan dat doeltreffende methoden ge bruikt om de financiële proble men van landen op te lossen. „De schulden van de ontwikke lingslanden zijn een bom die elk ogenblik kan ontploffen. Zij kunnen worden ingevorderd noch betaald." De Italiaanse krant II Messaggero meldde za terdag dat Paus Johannes Pau- lus II een bijeenkomst voor de club van de zeven rijkste indu strielanden en Rusland (G-8) in de Italiaanse stad Assisi wil or ganiseren om tot een schulden verlichting voor de Derde We reld te komen. De top zou al maanden in het geheim worden voorbereid. De exacte datum waarop de ont moeting zou moeten plaatsvin den, is nog onduidelijk, maar het zou in de eerste helft van september moet gebeuren. Het Vatikaan streeft al jaren naar lastenverlichting voor de armste landen in de wereld. Doel van de bijeenkomst is de veertig armste landen geheel of gedeeltelijk hun schulden kwijt te schelden. De ontmoeting zou het politieke hoogtepunt van het jubeljaar 2000 moeten wor den. Een woordvoerder van het Vatikaan sprak de berichten za terdag tegen. Pagina 9: Nederland scheldt schulden kwijt HET WOORD IS AAN Bobby van Toom Hij roeit met de riemen die hij snijdt van andermans leer. Zeven doden door aanslag op Portugese disco lissabon afp-dpa Onderschat niet de kracht van Playstation 2 tokio anp Sony waarschuwt er al voor in de reclame. Onderschat nooit de kracht van spelcomputer Playstation. Het Japanse minis terie voor internationale handel en industrie (MITI) heeft die waarschuwing ter harte geno men. Zij limiteert de uitvoer van het zeer populaire Playsta tion 2 van Sony. Deze geavan ceerde spelcomputer bevat on derdelen die onder meer ge bruikt zouden kunnen worden in militaire raketgeleidingssys- temen, vindt het departement. Volgens militaire analisten is de Playstation-processor snel genoeg om in een kruisraket ge bruikt te worden. Een kruisra ket moet tijdens zijn vlucht vi sueel contact hebben met het doelwit. Daarvoor moet gra fisch materiaal met zeer hoge snelheid verwerkt worden. De Japanse angst over het mogelijk misbruik van de Playstation 2, gaat terug naar 1998, toen Zuid-Korea een Noord-Koreaanse onderzeeër tot zinken bracht. Aan boord werd gebruik gemaakt van een gewone-mensen-computer, die was aangepast voor militair ge bruik. Sony zit flink in de maag met de aangekondigde regulering. Sinds het begin van de verkoop op 4 maart heeft Sony al zeker 1,4 miljoen apparaten in Japan verkocht. Duizenden Japanners stonden in de rij voor de nieuwste versie. Er zijn al spel computers verkocht in Hong kong en via internetveilingen in de Verenigde Staten, aldus Shimbun, woordvoerder van de Japanse electronicabeurs. Hij zegt 'gemengde gevoe lens' te hebben over de maatre gel van het departement. Zeven mensen hebben zater dagnacht de dood gevonden door een aanslag op een disco theek in de Portugese hoofd stad Lissabon. Er vielen 65 ge wonden. De politie zegt zeker te weten wie de daders zijn, maar arrestaties zijn nog niet ver richt. Nog altijd is niet duidelijk waardoor de slachtoffers om het leven zijn gekomen. De po litie zei eerst dat vijf van de om gekomen bezoekers ten prooi waren gevallen aan gifgas dat naar binnen was gegooid, en dat twee anderen onder de voet waren gelopen toen iedereen in paniek probeerde de uitgang van discotheek 'Luanda' te be reiken. Andere berichten houden het erop dat er geen gifgas, maar een rookbom of traangasgra naat is gebruikt, en dat alle slachtoffers in het gedrang vie len. Sectie zal moeten uitwijzen welke versie klopt. De politie denkt dat de ach tergrond van de aanslag een af rekening onder criminele ben des is. De disco was een gelief de ontmoetingsplaats van im migranten uit Angola en de Kaapverdische Eilanden. Tus sen die twee groepen botert het volgens de politie niet. Er zou den in het verleden vaker vechtpartijen zijn geweest. ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. 1 Naam: Voorletters: m/v Postcode: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twoo weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1