Vliegveld Malpensa geen obstakel meer Hofreis naar Tokyo: Willem-Alexander bezoekt Japan Liefdeshotels ideaal voor kleinbehuisde Japanners Buitenland [ongercyclus walst /eer over nomaden oor Surinaamse elite urs eigen land te klein Armen blazen oud kerkhof Surabaya nieuw leven in RDAG 15 APRIL 2000 Expert Savarese maant KLM tot geduld bij fusie met Alitalia HUIS i andrew england/ap «y Faday en Adan Mo- ied zijn jonge vrouwen uit erschillende Afrikaanse 'pel 1/maar wat ziJ hebben •H smaakt komt voor een deel overeen, alleen al in gheid. Aimed maakte met haar nderen in tien dagen tijd [kilometer lange voet- naar een voedingscen- i Gode, 580 kilometer ten van de Ethiopische stad Addis Abeba. Voor lochtertje van vier en haar ar oude zoontje bleek de te zwaar. Ze overleden Sc[ weg. buurland Somalië liep naar Baidoa om hulp te nadat de droogte het nvruchtbaar had ge- Fadays echtgenoot over- enjaar geleden. Het twee- schri oertje van de piepkleine, 12; voede baby die ze tegen an houdt stierf bij de ge- suvven legden hun toch- in februari en maart, toen ISSli iroogte veroorzaakte vers! eltekorten miljoenen le ad os n gevaar begonnen te "t Ma en. ,,Ik heb al anderhalf sen regen meer gezien", [ohammed. ,,Ik moet len tot God iets doet." De nderen en schapen die amilie bezat zijn al maan- •leden doodgegaan, aar overgebleven kind de 33-jarige vrouw in epklein hutje van ge- d gras en lappen stof. voedsel is ze volledig af- lijkvan liefdadigheid, leen de natuur is verant- lelijk voor de hopeloze ndigheden waarin men- Mohammed en Faday en. Politiek, oorlogen en iwenoude nomadencul- jelen eveneens een rol. e regio kent een geschie- verdringen Nederland van eerste plaats aribo armand snuders er i g< d denis van oorlogen en langduri ge voedseltekorten, van de buurlanden van Ethiopië - Ke nya, Sudan, Eritrea en Somalië - weet alleen Kenya wat stabili teit betekent. Ethiopië heeft de laatste jaren misschien wel het meest te lij den gehad van droogte, die werd verergerd door de oorlog die zich sinds halverwege de ja ren zeventig met tussenpozen in het land afspeelt. De autoriteiten in Gode zeggen dat de droogte een cyclus ver toont van ongeveer tien jaar. Dit keer, elf jaar na de laatste grote hongersnood, worden volgens hulporganisaties als het Britse Save the Children 7,7 miljoen mensen bedreigd. De situatie wordt volgens de plaatselijke autoriteiten verer gerd door de nomadische leef wijze van de inwoners van het gebied. De nomaden zijn voor hun voedsel en inkomen afhan kelijk van vee. Als deze runde ren, geiten, kamelen en scha pen door factoren van buitenaf massaal doodgaan, wat veelvul dig gebeurt, hebben de noma den niets meer en trekken ze naar plaatsen waar voedsel voorhanden is. Gevolg: de voedselvoorraden raken op en er breken ziekten uit. Nomaden vormen zo'n zeventig procent van de 3,5 miljoen inwoners van de regio Gode. Ibrahim Abdi, voorzitter van het regionale noodfonds, zegt dat het van het grootste belang is om de nomaden ervan te overtuigen dat ze zich op een vaste plek moeten vestigen en land moeten gaan bewerken. „Het probleem is dat mensen zich niet zo snel schikken om dat de landbouw zeer afmat tend werk is", zegt hij. „Als ze voor twee of drie jaar voldoen de hebben geoogst kopen ze weer vee en beginnen ze van voren af aan." sa fe eigen elite is Suriname /ers R. Uit een onderzoek van n iversiteit van Amsterdam dat de bovenlaag van de ang zich sterk op het bui- d richt, zowel beroeps als privé. Nederland daarbij de belangrijkste sawf aar het voormalige moe- id is in de ogen van de en niet zaligmakend. „In 101 land ben je een nummer, eelste persoon. In Suri- kun je nog echt een bij- 3S leveren." se? iderzoek, uitgevoerd door ïrlemse sociaal-geograaf eper, toont aan dat Suri- o ts die in eigen land een v U lositie bekleden, noodge- ;en een innige relatie on- tden met Nederland en dere mate de Verenigde en andere landen. Een linei deel van de ondervraag de.! :eft een opleiding in het iden iland gevolgd, omdat in me zelf onvoldoende stu- gelijkheden zijn. de studie is het buiten- an groot belang, vooral om informatievoorzie- aat. De elite probeert via bladen en inter- de hoogte te blijven van wikkelingen in de wereld, ldt in het bijzonder het omdat de in- tiestroom in Suriname beperkt is. ïks de beperkingen in Su- e kiest een aanzienlijk an de elite er desondanks m na de studie in het iland terug te keren naar id van herkomst. „Juist het buitenland zo be- rome hansgeleunse De KLM kan gerust zijn. Vanaf donderdag zullen alle luchtvaart maatschappijen het leeuwendeel van hun internationale vluch ten laten vertrekken van Malpensa, het nieuwe vliegveld vijftig kilometer buiten Milaan. Protesten van onder meer British Air ways en Lufthansa, die uit angst voor passagiersverlies op het Milanese stadsvliegveld Linate wilden blijven, maken geen kans. voor een fusie met KLM - maar de koers van het Alitalia-aan- deel is in een paar maanden dramatisch gezakt van 3,5 euro naar 2,15 euro. „Wat zou u doen als u eigenaar was van Ali talia?", vraagt Savarese reto risch. „Wachten natuurlijk, tot de koersen omhooggaan." Dat de KLM haast heeft met de fusie - en volgens Savarese het liefst Alitalia zou overnemen - wordt in Rome terdege beseft. „Maar het is natuurlijk wel de verkoper die bepaalt aan wie wordt verkocht. Nu verkopen is om meer dan één reden nade lig. Amerikaanse of Britse geïn teresseerden zouden voor een appel en een ei Alitalia-aande- len kunnen kopen. De euro staat immers zwak, dollar en pond zeer hoog." De Italiaanse autoriteiten heb ben aan de privatisering drie ei sen verbonden: een goede prijs, een koper uit de Europese Unie en de garantie dat een fusie of overname niet leidt tot grote ar beidsconflicten. Savarese: „Het parlement heeft het laatste woord. Alitalia zal eerst een nieuw beleidsplan moeten op stellen. In het laatste plan was van fusie met of overname door KLM geen sprake. Niemand in het parlement is daar trouwens tegen, maar we moeten ons er correspondent De uitbouw van Malpensa als 'hub' (draaischijf) in het inter nationale verkeer is voor KLM voorwaarde voor het doorgaan met Alitalia. Recentelijk liet KLM-directeur Van Wijk zijn Italiaanse partner schriftelijk weten dat het alliantie-contract wordt opgezegd als er 20 april geen duidelijkheid over Mal pensa zou zijn. „Die duidelijkheid is er nu, want op 20 april moeten alle luchtvaartmaatschappijen naar Malpensa verhuizen. Ze heb ben de slotplannen gekregen (die aangeven op welke tijden ze kunnen starten en landen, red.), ze weten waar ze aan toe zijn", zegt Enzo Savarese in zijn werkkamer in het Italiaanse parlement. „Maar de KLM zal geduld moeten oefenen met een volledige fusie of zelfs over name van Alitalia. Daar is de tijd nog niet rijp voor", meent Savarese, voormalig directielid van Alitalia en dé luchtvaartex pert van het Italiaanse parle ment. De Italiaanse staatsholding IRI heeft een meerderheidsbelang van 53 procent in Alitalia. In ju ni had privatisering plaats moe ten vinden - een voorwaarde wel over kunnen uitspreken." Savarese verwacht niet dat de Europese Commissie roet in het eten gaat gooien. Brussel keurde het vorige Malpensa- plan af, omdat het onvoldoen de rekening hield met milieu- overlast en de belangen van de concurrentie van KLM en Alita lia. „Er zijn nu onafhankelijke adviseurs van de Commissie op het vliegveld. Zij moeten voor 17 april aan Brussel rapporte ren." Onofficieel kent Savarese de uitkomst al: „Het licht staat voor ons op groen." Hij ergert zich af en toe aan de negatieve verhalen over de sa menwerking tussen Alitalia en KLM. „Dit is een samenwerking bottom-up. Het is op de lagere niveaus waar geklaagd wordt. Mensen moeten aan elkaar wennen, er zijn cultuurverschil len. Die oplossen, vergt tijd en geduld. Uit ervaring weet ik dat haastige spoed tot mislukking is gedoemd." Savarese begrijpt dat angst om banen te verliezen geruchtvor ming in de hand werkt over een reeds in het geheim tussen bei de concerns beklonken overna me. „Het ongeduld van KLM veroorzaakt wantrouwen aan Italiaanse kant over kolonise ring' door de Hollanders", zegt hij. Maar hij voegt eraan toe dat een fusie bij Alitalia waarschijn lijk geen banen op de tocht zet. „De getalsmatige verhouding personeel-passagiers is bij Ali talia beter dan bij KLM", weet hij. Om de Nederlanders een beetje kènd is, weet iedereen heel goed waarom hij of zij in Suri name woont. Het klimaat, de natuur maar nog meer het le vensritme en de wijze waarop mensen met elkaar omgaan", zo verklaart Pieper de voorlief de van Surinamers voor hun geboorteland. „Omdat ze altijd open wonen, zijn Surinamers openhartige mensen. Als je in Nederland bij iemand langs wilt gaan, moet je een afspraak maken", is een veel gehoord argument. „In Su riname ben je veel vrijer, heb je minder regeltjes. Als ik een zwembad bij mijn zaak wil gra ven, dan doe ik dat. Geen schoonheidscommissie die daarover komt zeuren." Het ei gen succes heeft de elite in Su riname voor een deel te danken aan het gebrek aan concurren tie. „Ze zouden elders meer verdwijnen in de massa", meent Pieper. Meer dan hun ouders richten de kinderen van de elite zich op de Verenigde Staten, mede on der invloed van de grote dosis Amerikaanse films en andere programma's die op de Suri naamse televisie worden uitge zonden. Langzaam verdringen de VS Nederland als het favo riete buitenland. Nederlandse muziek spreekt de jongere ge neratie nauwelijks meer aan. De Amerikaanse basketbalcom petitie is voor hen belangrijker dan Ajax-Feijenoord. Maar de banden met de familie aan de Noordzee zullen Nederland ook in de toekomst nooit helemaal kunnen uitvlakken: de meeste elite-jongeren vliegen om die reden met enige regelmaat van Paramaribo naar Amsterdam. dhaka Studenten in de Bengaalse hoofdstad Dhaka trokken gisteren met een feestelijke pauw van pa pier over hun campus. In Bangladesh werd gisteren het traditionele feest Pahela Baishhk (Nieuwjaar) gevierd. foto epa mufty munir tot kalmte te manen is er van Italiaanse kant al op gewezen dat de Nederlandse staat een belang van vijftien procent in KLM heeft plus het recht op te rugkoop van een meerder heidsbelang. „Ik geef toe, dat is theoretisch, maar wij zouden dat kunnen opvatten als een ri sico dat de Nederlandse staat straks grootaandeelhouder van Alitalia kan zijn." De Italianen zouden wel graag zien dat KLM haast maakt met versterking op de Italiaanse markt. De Aga Khan wil zijn meerderheidsbelang in Meri- diana - na Alitalia de grootste Italiaanse maatschappij - ver kopen. „Vanwege Europese an- timonopoliewetgeving mag /Ali talia niet kopen. KLM nog wel", zegt Savarese. Over de bezwaren van de con currentie tegen de verhuizing naar Malpensa is Savarese kort. „Onzin. We komen allemaal in een gelijke concurrentieposi tie." Vooral Lufthansa en Bri tish Airways vreesden klantver- lies doordat hun passagiers naar hubs als Frankfurt en Lon den eerst vanuit Milaan een rit van vijftig kilometer naar Mal pensa moeten maken. Maar in het nieuwe Malpensa-decreet van transportminister Bersani - dat de verdeling regelt op basis van bestaande passagiersstro men - behouden die maat schappijen een aantal vluchten op het Milanese stadsvliegveld Linate. Bovendien is dat vlieg veld ook opengesteld voor klei ne maatschappijen die er nu nog geen landingsrechten heb ben. Savarese: „Dat geeft grote broers de kans samenwerking met die kleintjes te zoeken om passagiersverlies te voorko- surabaya theo haerkens correspondent Op de oude Nederlandse begraafplaats Peneleh in Surabaya, de tweede havenstad van Indonesië, hebben de doden gezelschap gekregen van de lé venden. De kampung die grenst aan de dodenak ker met zijn vele honderden graven breidt zich steeds verder uit en groeit zelfs over het kerkhof heen. Met golfplaten, hout en board zijn talloze onder komens opgetrokken tussen en over de zerken heen. Onder de golfplaten afdakjes die de graf stenen beschermen tegen zon en regen hangt de was te drogen. Een boer voert zijn geiten die be hendig van de ene grafsteen naai' de andere hup pelen als hij een nieuwe voorraad bladeren aan voert. Hennen met kuikens scharrelen tussen de zerken. De christelijke begraafplaats ligt onmiddellijk aan de weg, maar is alleen toegankelijk via de smette loos schoongeveegde kampung Peneleh. Man nen zitten voor hun kleine huisjes op een bankje wat te praten. Vrouwen troetelen met hun ba by's. Aan de achterkant is de woonwijk een stuk minder opgepoetst. Hier wonen de echte armen. Mohammed, die zich opwerpt als gids, klautert over een half muurtje en steekt een stoffig veldje over waar enthousiast wordt gevoetbald. Daar achter staan kolossale bomen, schiet het gras hoog op en markeren golfplaten afdakjes de gra ven. Overal ligt vuilnis en plastic afval. Een meisje loopt met een bakje voer over een paadje dat tussen de schuin opstaande zerken kronkelt en lokt haar kippen. Een oude vrouw gooit mopperend een bezem naar de grote haan die haar hennen lastig valt. Duivenmelkers loe ren fluitend naar hun renpaardjes in de lucht. De plantenbak die het graf van Johan Michel Wolleswinkel en Marie Varkevisser bedekt, is ver anderd in een modderig badje waarin een troep je eenden rondspartelt. Verderop ligt het kolossa le graf waar de eerste moeder overste van de Ur- sulinen in Surabaya in 1890 haar laatste rust plaats vond. Sindsdien zijn ook tal van opvolg sters hier bijgezet. De avond valt en Mohammed wil graag weg. Net als veel andere Indonesiërs heeft hij het in het donker niet erg op begraafplaatsen begrepen. En de mensen die hier wonen dan? „Ja, die zijn met zijn allen. Ik ben alleen." tokyo hester van nunen correspondent „Kamer 302 met video? Alstu blieft", zegt een vriendelijke stem achter een zwarte wand terwijl een hand de sleutel dooi de kleine opening schuift. „Ver geet u niet om over twee uur weer beneden te zijn?" Welkom in hotel White, een van de vele 'liefdeshotels' in Japan. Hier komen stelletjes voor een paar uur 'rust' of 'vrije tijd' zoals de borden aan de buitenkant eufe mistisch aangeven. Hotel White ligt op de Liefdes heuvel, een hoger gelegen deel van een bruisende uitgaans buurt in Tokyo dat de naam dankt aan de hoge concentratie liefdeshotels. In de overvolle hoofdstad, waar ruimte schaars is en woningen klein en gehorig zijn, vormen deze hotels een toevluchtsoord voor voorname lijk jonge stellen en echtparen. Omdat kamers duur zijn, woont een groot aantal jongeren tij dens de studie en eerste jaren van het werk bij hun ouders, vaak tot aan het huwelijk. Ook voor getrouwde koppels die soms noodgedwongen met de kinderen op één kamer slapen, bieden deze hotels uitkomst. Minderjarigen is toegang bij wet verboden. In de huisregels van sommige hotels staat ge schreven dat twee mannen sa men niet worden toegelaten. De paartjes zoeken hun kamer met zorg uit en lopen hotels in en uit. De foto's in de lobby to nen namelijk het interieur van de kamers. Wordt het hotel Dixy, waar je je in een wild westfilm waant en je in de pri- vé-saloon een whisky kunt ser veren? Of misschien het hotel waar de kamers blauwe lampen hebben zodat de palmen en zandstranden op de muren in fluorescerende kleuren oplich ten? Een eenvoudige kamer kost on geveer tachtig gulden voor twee uur tijdens de daluren op door deweekse dagen. In de piek uren op vrijdag- en zaterdag avond verdubbelt de prijs. Tot de standaarduitrusting behoort een karaoke-machine met twee microfoons en een tv met voor de liefhebbers een apart video kanaal. Vanwege de Japanse censuur worden geslachtsdelen alleen in een waas vertoond. .0* HESTER VAN NUNEN 111 Koopvaarders, tolken, bewakers en paar kamelen om aan de regering in '0 te schenken. Zo zag een gemiddel- ederlandse delegatie in Japan er iger uit. Tegenwoordig is dat anders, af woensdag trekt kroonprins Wil- Alexander met twee ministers, een staatssecretarissen en burgemees- 1 topmensen uit het bedrijfsleven en Nederlands Dans Theater een week door het Land van de Rijzende Zon. afkomende woensdag viert Japan de and Week, het hoogtepunt van de her tog van de vierhonderd jaar oude be dingen tussen beide landen. De prins Oranje zal samen met de Japanse 'nprins Naruhito een groot aantal fes sen bijwonen. Het is voor de Neder landse afgevaardigden een druk program ma. Ze bezoeken diverse plaatsen die een belangrijke rol hebben gespeeld in de Ne derlands-Japanse geschiedenis. De week begint met een officiële ope ningsceremonie op het eilandje Kuroshi- ma, even voor de kust van Japans zuidelij ke eiland Kyushu. Daar strandde op 19 april 1600 het Nederlandse schip De Lief de. Het markeert het begin van de langdu rige relatie. Later die dag vertrekken onder toeziend oog van prins Willem-Alexander vier Ne derlandse marineschepen uit de haven van Nagasaki en zetten koers richting To kyo. Aan boord van de fregatten presente ren zich ongeveer vijftig Nederlandse be drijven. Tegelijkertijd gaat de zogenaamde Edo Sanpu van start. Deze rijdende ten toonstelling over Nederland en de banden met Japan legt de oorspronkelijke route af van de vroegere hofreis naar Edo, het hui dige Tokyo. Vanaf begin zeventiende eeuw moesten de Nederlandse koopvaarders elk jaar (later eens in de vijfjaar) een bezoek brengen aan de nationale heersers, het shogunaat in Tokyo. Zij vertrokken vanuit Deshima, een kunstmatig eilandje in de baai van Na gasaki waar ze hun handelspost hadden. Aanvankelijk zaten de Nederlanders op Hirado, een eiland ten noordwesten van Kyushu, dat Willem-Alexander op 21 april per schip zal bezoeken. De Nederlanders moesten in 1641 naar Deshima verhuizen. Oorspronkelijk zaten daar de Portugezen. Maar omdat de die zich naar de zin van de shogun teveel met de verspreiding van het christelijke geloof bezighielden, werden ze in 1639 het land uitgezet. Twee jaar later sloot de shogun Japan af voor de buitenwereld. De Neder landers beloofden af te zien van bekerings activiteiten en mochten als enige wester lingen op Deshima blijven. Ze hadden daar samen met de Chinezen ruim twee eeuwen lang een handelsmonopolie, tot dat in 1853 de Amerikanen Japan dwon gen zich open te stellen. Hoewel het oude Deshima volledig verlo ren was gegaan in de stedelijke bebou wing, is de gemeente Nagasaki drie jaar geleden begonnen met een grootscheeps restauratieproject. Over 25 jaar moet de vroegere handelspost in oude glorie zijn hersteld. Inmiddels zijn er vijf huizen her bouwd. Die zullen de beide laoonprinsen op 20 april bezichtigen. Willem-Alexander zal diezelfde dag ook Huis ten Bosch bezoeken. In het ecologi sche Japanse themapark staan waarheids getrouwe imitaties van Nederlandse ge bouwen uit de zeventiende eeuw. De kroonprins zal in een replica van het paleis een tentoonstelling bekijken van schilde rijen uit het Haagse Mauritshuis. De volgende dag reist Willem-Alexander na zijn bezoek aan Hirado naar Osaka om een toespraak te houden tijdens het Jo- hannis de Rijke Symposium. Centraal the ma is waterbeheer. De Rijke is een van de vele in Japan bekende Nederlanders die een belangrijke rol heeft gespeeld in de ontwikkeling van wetenschap en techno logie. De uit Zeeland afkomstige De Rijke werkte eind negentiende eeuw onder meer aan de ontwerpen van de havens van Osa ka en Yokohama. De vierhonderdjarige relatie tussen Neder land en Japan is onderbroken door de Tweede Wereldoorlog. Minister Van Aartsen (buitenlandse zaken) brengt in dat kader op 21 april een bezoek aan het stad je Mizumaki. Hij legt een krans bij het Kruismonument voor de Nederlandse dwangarbeiders die in Japan zijn omgeko men. Mizumaki heeft belangstelling ge toond voor het huisvesten van de tentoon stelling 'Nederlanders-Japanners-Indone siërs; de Japanse bezetting van Neder- lands-Indië herinnerd' van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie. Hoe wel het de bedoeling was dat de expositie in het herdenkingsjaar in diverse steden te zien zou zijn, worden nog steeds gesprek ken gevoerd over geschikte locaties. De 'finale' van de Holland Week vindt plaats in Tokyo. Op 23 april wordt het nieuwe kantoor van het Japan-Nederland Instituut geopend. Het instituut bevordert wetenschappelijke en culturele uitwisse lingen. Schrijver Adriaan van Dis geeft er een lezing. Een galavoorstelling van het Nederlands Dans Theater sluit de dag af. Nederlandse en Japanse bedrijven ont moeten elkaar tot slot op 24 april. De eer ste Deshima Prijs wordt dan uitgereikt aan de succesvolste Nederlandse onderneming in Japan. Een lastige hobbel op weg naar een fusie van KLM en Alitalia is uit de weg geruimd. Over het Noord-Italiaanse vliegveld Malpensa is duide lijkheid geschapen. foto epa euo vergat

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9