Bolkestein gaat 'grote drie' te lijf Oppositie Servië laat eindelijk weer vuist zien 'Serviërs maakten moslims massaal aF Buitenland Ongeluk veroorzaakt enorme chaos op vliegveld Kinshasa Advocaat: Krstic zegt niets over gevoelens ©AG 15 APRIL 2000 ernetoorlog in Joegoslavië £D0i Computerkrakers hebben ingebroken in de website iet ministerie van informatie van Servië. De hackers vervin- de inhoud van de webpagina's door pro-Albanese teksten, zijn diverse andere websites van bedrijven en politieke par- gekraakt. Volgens het ministerie van informatie moeten de ifs worden gezocht in kringen van 'Amerikaanse en Albane- opagandisten'. Het ministerie vergelijkt de campagne met /\VO-bombardementen van vorig jaar. „Degenen die Servië ien gebombardeerd, zijn begonnen aan een nieuwe fase hun agressie." Er waren de laatste dagen nog meer hackers if in Joegoslavië. Een tot groep Servische computerkrakers ichzelf 'Sumadinci' noemt, liet weten de inhoud van zeker websites van Kosovo-Albanezen te hebben vernietigd. aanse journalist stuurde bombrieven yo» Een energiek mens creëert zijn eigen werk. Maar een inse journalist nam deze taak wellicht iets te serieus. De 28- e verslaggever werd afgelopen nacht opgepakt omdat hij (brieven had gestuurd naar vertegenwoordigers van de toe ebranche aan de Costa Dorada. Hij dreigde bomaanslagen et strand te plegen, tenzij hij 1,5 miljoen gulden zou krij- Het was de journalist echter niet om het geld te doen. Hij nteeen affaire uit begin 1999 te doen herleven, toen een on- nde dezelfde dreigementen had geuit. Toen ontplofte er op trand echt een bom, waarbij één persoon werd gedood. De iris nooit gevonden. De verslaggever beleefde destijds zijn thour, omdat hij goede contacten had met de plaatselijke lie en over inside-informatie kon beschikken. Toen de gbrieven ophielden, had de journalist meteen minder te el Zimbabwaanse krakers weg rez Een aantal krakers van boerderijen van blanke Zimbab- en heeft gisteren zijn boeltje gepakt, in overeenstemming een nieuwe uitspraak van het hooggerechtshof dat de kacties illegaal zijn. Een van de leiders van de bezetters zei er dat zijn aanhangers de uitspraak van het hof zouden ne- n. Vice-president Joseph Msika riep de 50.000 zwarten, die duizend boerderijen bezet houden, op te vertrekken en zei Ie regering de impasse op vreedzame wijze wil beëindigen, lezettingsacties begonnen in februari. Zo'n vierduizend ten hebben in Zimbabwe een derde deel van de vruchtbare din handen. De meeste zwarten bezitten geen land en zijn Van de door Mugabe beloofde teruggave van grond aan rten is jarenlang niets terechtgekomen. Na bij een referen- ïover de grondwet een nederlaag te hebben geleden, zette ;abe de bezettingsacties op touw. elbewuste brokkenmakers opgepakt erock In Little Rock, de hoofdstad van de Amerikaanse [Arkansas, zijn elf leden van een bende opgepakt die doel- ust auto-ongelukken veroorzaakte om vervolgens verzeke- sgeld op te strijken. Enkele van de bendeleden gebruikten kinderen als passagier. De kinderen, die de geloofwaardig- van een claim moesten vergroten, waren erop getraind een ongeluk voor te doen als gewonden. In een geval ht een verdachte een kind met een klap op het hoofd op- >lijk verwondingen toe, waarna de jongen naar liet zieken- werd gebracht. De bendeleden veroorzaakten ongelukken wan andere weggebruikers de schuld kregên. eer rechts geweld in Oostenrijk Ni Het aantal misdrijven met extreem-rechtse of anti-se- iche achtergrond in Oostenrijk is vorig jaar scherp geste- Volgens een rapport van het ministerie van binnenlandse n in Wenen werden vorig jaar 378 van dergelijke misdrijven gistreerd, tegen 283 in 1998. Rechts-radicale skinheads en erengroepen worden volgens de rapporteurs steeds actie vooral in Wenen. Daar werden aanslagen met brandbom- gepleegd op twee restaurants waai' vooral buitenlanders en, en op een asielzoekerscentrum. De rechts-radicale sce- vordt gesteund door 'het uitzonderlijk gulle gedrag van fi- egoede personen die nauw bij de rechtse voorhoede okken zijn', aldus het rapport. Vorig jaar trad een 'extreem ssieve groep personen' nogal op de voorgrond, van wie een al al veroordelingen achter de rug heeft wegens nazistische mpromisvoorstel in zaak-Elian •Washington De Amerikaanse regering heeft gisteren de reden verzorgers van het Cubaanse bootvluchtelingetje Gonzalez een compromis aangeboden. Als zij het jongetje dragen aan zijn Cubaanse vader Juan Miguel, dan zal Elian j| S niet verlaten voordat alle mogelijke juridische procedures m tstrijd om de voogdij over het kind zijn uitgeput. Elians oom Lazaro weigert de jongen af te staan aan zijn vader, die H lim een week in Washington wacht. Justitie kent de jongen zijn vader toe. Lazaro negeerde een ultimatum van de auto- ten om Elian uiterlijk donderdag naar zijn vader te laten i. Elian overleefde eind november schipbreuk van het boot iet Cubaanse vluchtelingen dat voor de kust van Florida k. Zijn moeder behoorde tot de slachtoffers. oeste man doodt dieren na abortus p bend Een 22-jarige Amerikaan is tot zeven maanden cel K ordeeld wegens de moord op acht huisdieren van zijn 20- echtgenote. Hij wilde haar straffen omdat zij een abortus ondergaan. Leonard Kritz sloeg in april vorig jaar de hand de huisdieren. Hij onthoofdde een chinchilla, de vogels en langen van zijn vrouw Stacy. Dat was nodig, verklaarde hij erechtszaal, omdat Stacy een lesje te leren had over het be- ,van het leven. Stacy zei voor de rechter dat ze inderdaad had verdiend voor de abortus, en dat ze samen waren reengekomen dat de huisdieren er dan maar aan moesten, p lanklager hechtte echter weinig geloof aan dat verhaal. Ook echter oordeelde dat er geen enkel excuus is voor de dieren- rden. Kritz hoeft niet direct de cel in. Zijn echtgenote is na- ijk weer in verwachting, en hij mag de bevalling afwachten. Laden recruteert Britse moslims liL jg*l!ü De Saudische terrorist Osama bin Laden financiert de W utering van jonge Britse moslims voor de strijd in Tsjetsje- Afghanistan en Kashmir. Dit heeft de Britse geheime dienst aJfen bekendgemaakt, zo meldt het Russische persbureau toss. Volgens de dienst zijn de afgelopen driejaar circa honderd jonge vrijwilligers uit Groot-Brittannië vertrokken fde strijdgebieden, van wié velen het niet hebben overleefd, aantal moskeeën in Groot-Brittannië zou worden gebruikt Kruteringscentrum. Volgens Scotland Yard kan de politie uten van achttien jaar en ouder met een Brits paspoort niet 'leden het land te verlaten. De Britse geheime dienst zoekt lenmet de Amerikaanse CIA naar de geldkanalen van het in- ationale terroristische netwerk van Bin Laden. Een zaken- uit Saudi-Arabië, die zich schuilhoudt in Ethiopië, zou een telrol spelen in het netwerk van de terrorist, die zich zelf in 'anistan zou ophouden. rks leger eist vinger in de pap SSLi Het Turkse leger heeft gisteren verklaard zich zeker te fn mengen in het debat over de vraag wie de nieuwe presi- wordt. De strijdkrachten negeren daarmee de wens van de 'Pese Unie, die Ankara juist te verstaan heeft gegeven dat de Ded van de generaals op de Turkse politiek moet worden in- arkt. Premier Ecevit sprak vrijdag met zijn coalitiepartners de opvolging van president Demirel, wiens ambtstermijn 6 mei afloopt. Ecevits aanvankelijke poging het parlement 11 te krijgen voor een nieuwe termijn van Demirel, die op de nvan het leger kan rekenen, mislukte. Voor herverkiezing •o.' de huidige president zou een grondwetswijziging nodig zijn test. Het parlement zal zich nu voor een andere kandidaat aten uitspreken. Het leger speelt een grote rol in de Turkse dek en in de samenleving. Amerikaanse matroos bekent 17 moorden DETROIT Rtr-DPA De politie van Detroit heeft de 26-jarige matroos John Eric Armstrong gearresteerd, die op zijn reizen zeker zeventien mensen heeft vermoord. De man heeft de moorden bekend, en erkent dat hij psychische hulp nodig heeft, aldus de poli tie. Armstrong begon met moor den in 1992 in North-Carolina, kort voor hij bij de marine ging. De matroos werd in Detroit ge arresteerd nadat hij had gepro beerd een prostituee te wurgen. Proeven met DNA brachten hem vervolgens in verband met nog drie moordzaken in De troit. De meeste slachtoffers van Armstong waren prostituees. Hij heeft ook moorden ge pleegd in Hong Kong, Singapo re en Thailand. Als matroos op het vliegdekschip USS Nimitz deed hij ook havens in Israël en Japan aan. Armstrong werd begin maart al verdacht van een moord in Detroit. De aanklager wilde echter nog niet meteen tot aan houding overgaan. Hij wachtte hoopte op een bekentenis van Armstrong. Die heeft hij nu, maar Armstrong zou in de tus sentijd nog drie vrouwen in de stad om het leven hebben ge bracht. Commissaris vierkant achter Romano Prodi KINSHASA Rtr-ANP BRUSSEL ANP Europees commissaris BoUkestein heeft felle kritiek op de grote lidstaten Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië. Hij gaat in een interview met de krant International Her ald Tribune frontaal in de aanval tegen de 'grote drie' in de Europese Unie en hun leiders, en neemt het op voor de Europese Commissie en haar zwaar bekritiseerde voorzitter Romano Prodi. denkt tegenwoordig meer aan losse coalities, in plaats van de tradtionele as Berlijn-Parijs, zo speculeert Bolkestein. „Maar Frankrijk zal teleurgesteld zijn als het vertrouwt op zijn eigen handigheid." Staatssecretaris Benschop van buitenlandse zaken sprak woensdag in NRC Handelsblad juist sympathie uit voor de nieuwe Franse lijn. Die biedt volgens hem ruimte voor ope ner verhoudingen en meer spe lers. Ook Nederland kan zo'n speler zijn, stelt Benschop. Bolkestein ziet ook isolatio nistische tendenzen in Duits land. De regering in Berlijn staat onder binnenlandse druk. De geplande toetreding van Oost-Europese landen tot de EU betekent volgens Bolkestein 'te veel goedkope arbeid' en De oud-WD-leider zegt dat het probleem in Europa niet de commissie is, noch haar voor zitter of de commissarissen. Het falen van de op zichzelf ge richte grote landen en hun lei ders is volgens hem veel bepa- lender. „Met alle respect voor Chi rac, Blair en Schroder, het ont breekt Europa aan leider schap", stelt Bolkestein. „Zij hebben niet het niveau van Mitterrand of Kohl." Het eigenbelang van de grote landen speelt volgens Bolke stein een overheersende rol ten koste van de oude eenwor dingsreflexen. Hij zegt dat Frankrijk Europa altijd als een verlengstuk voor zijn eigen am bities wil gebruiken. Parijs daarmee verzet. „Mijn Duitse vrienden zeggen dat de uitbrei ding, als er een referendum zou worden gehouden, door het volk wordt afgewezen." De discussie in Groot-Brit tannië over de euro en zijn rela tie met Europa beschrijft Bolke stein als „een surrealistische si tuatie k la Alice in Wonder land." Hij onthoudt zich van kritiek op premier Blairs reser ves jegens de euro, maar stelt wel dat Londen alleen maar voorstander is van uitbreiding omdat het de unie wil verwate ren. „Die opstelling besmet de relatie met Londen, de com missie en haar gezag", stelt Bol kestein. Dit alles is volgens hem reden om een spilfunctie toe te bede len aan de commissie, „die van hoge kwaliteit is, zoals iedere onpartijdige waarnemer zou zeggen." Het interview is in Brussel in zeer goede aarde ge vallen. „Voorzitter Prodi was zeer ingenomen en heeft Bolke stein vrijdag gebeld en be dankt", aldus een naaste mede werker van de Nederlandse commissaris. Op de luchthaven van de Con golese hoofdstad Kinshasa is gisteravond een militair toestel verongelukt. Het vliegtuig raak te bij een mislukte start een tankwagen. Er zijn zeker twintig gewonden gevallen. Bij de brand die ontstond, gingen enkele wapendepots in vlammen op. Daardoor vond een reeks explosies plaats. Twee vliegtuigen op de grond, een Nigeriaanse Boeing-707 en een Caravelle van de Congolese strijdkrachten, werden bescha digd. De brandweer wist te voorkomen dat het vuur de op slagplaatsen van vliegtuig brandstof bereikte. Gisteren had de eerste dag moeten zijn van een nieuwe wapenstilstand tussen de rebel len in het oosten en midden van het land en de troepen die de regering van president Lau- rent-Désiré Kabila verdedigen. Beide partijen beschuldigen el kaar dat ze zich niet aan de af spraak houden, en de gevech ten gaan naar verluidt door. Begin mei zal een missie van de Verenigde Naties onder lei ding van de Amerikaanse VN- gezant Richard Holbrooke Con go bezoeken. Die moet onder meer bekijken of en hoe er een VN-vredesmacht van 5.500 man kan neerstrijken. Voorwaarde voor de voorgenomen inzet van een VN-macht in Congo is evenwel dat beide partijen op houden met vechten. 'Genie is gewoon, maar gemotiveerd' londen dpavreemd of mysterieus, meent Howe. Volgens hem gaat het om hooggemotiveerde, volledig normale mensen met uitmun tende sociale vaardigheden. Het grootste probleem met genieën is volgens Howe dat zij van weinig nut zijn voor de 'ge wone man'. „Wij zouden een hoop kunnen leren van geniale mensen, maar doen dat helaas niet, omdat we ze als een soort 'Übermenschen' of gekken zien. Toch zijn zij op veel ge bieden net zoals wij", aldus Howe. Een godsgeschenk of de optel som van 1 procent inspiratie en 99 procent transpiratie? Vol gens professor Michael Howe bestaat het geniale niet zozeer uit aangeboren talenten, maar uit grote arbeidsijver, hoge mo tivatie, een goede opleiding en de nodige dosis geluk Hij zei dat vrijdag in Win chester tijdens de jaarlijkse bij eenkomst van de Britse Vereni ging van Psychologen. Genieën zijn absoluut niet wereld- Kroaten laken samenwerking met tribunaal De voormalige regerings partij van Kroatië, de Kroa tische Democratische Unie (HDZ) van wijlen president Franjo Tudjman, heeft gisteren fel geprotes teerd tegen het voorne men van de regering om samen te werken met het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag. Oorlogsvetera nen dreigden de wapens weer op te nemen als het parlement de samenwer king bezegelt. De nationalistische op positie spreekt van een 'capitulatie' tegenover het Westen. In een ontwerp- verklaring die de nieuwe regering aan het parle ment heeft voorgelegd, staat dat alle verdachten van oorlogsmisdaden moeten worden vervolgd, ook Kroaten die dergelijke misdaden begingen tegen Serviërs in de oorlog van 1991 en het offensief van 1995 waarin de Kr'oatisch- Servische opstandelingen werden verslagen. Tudjmans regering stemde in 1996 weliswaar in met samenwerking met het tribunaal, maar in de praktijk kwam daar weinig van terecht, waardoor het land politiek en econo misch geïsoleerd raakte. De vorige regering, die de Kroatische verdachten grotendeels ongemoeid liet, voerde aan dat het om een intern conflict ging, en dat lokale gerechtshoven zich daarom over de mis daden zouden moeten buigen. Kroatische oorlogsvete ranen demonstreerden gisteren voor het parle mentsgebouw. „We zullen opnieuw moeten vechten voor de Kroatische staat. Dat betekent dat we de wapens opnieuw zullen opnemèn", zei het hoofd van de veteranenbond, Branko Borkovic. „Moge lijk werpen we de regering omver." Borkovic, alias 'Jonge Havik', wordt door velen gerespecteerd we gens zijn rol bij het Kroati sche verzet tegen de Servi sche belegering van de stad Vukovar in 1991. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT De Servische oppositie heeft gisteren voor het eerst in lange tijd belangrijke punten ge scoord in de psychologische oorlog tegen president Slobo dan Milosevic en zijn regime. Meer dan 100.000 mensen gin gen in de hoofdstad Belgrado de straat op om vrije verkiezin gen en 'het einde van de staats terreur' te eisen. Het was de eerste grote, geza menlijke manifestatie van de Servische oppositie in Belgrado sinds augustus vorig jaar. De haast spreekwoordelijk ver deelde oppositie besloot in ja nuari onder zware internatio nale druk de rijen tegen Milo sevic te sluiten, maar kon het vervolgens lang niet eens wor den over de te volgen tactiek. De demonstratie van gisteren moest tot twee maal toe ver schoven worden wegens on enigheid over de vraag welke oppositieleiders het volk zou den mogen toespreken. Van onenigheid achter de schermen bleek gisteren echter weinig. Vanaf het spreekge stoelte riepen diverse opposi tieleiders Milosevic op om af te treden. „We hebben genoeg van de terreur van Europa's laatste dictator. Dit is een ge vecht voor ons overleven", zo hield Vladan Batic van de Alli antie voor Verandering de me nigte voor. „We zijn hier omdat het leven dat we leiden, niet langer een leven is. We worden vermoord, geslagen, gearres teerd. We leven in ellende, ver nedering en zorgen", aldus Vuk Draskovic, de leider van de Ser vische Vernieuwingsbeweging (SPO), de grootste oppositie partij. De manifestatie vond plaats in een gespannen sfeer. Al vroeg op de dag was overal in Belgra do oproerpolitie te zien. De staatsmedia voerden de afgelo pen dagen hun hetze tegen de oppositie nog verder op dan gebruikelijk. Het publiek werd gewaarschuwd voor mogelijke terrroristische aanslagen. Een demonstrant in Belgrado steekt een kruis omhoog, terwijl anderen met drie vingers het Ser vische overwinningsteken maken. Door de massale demonstratie lag het verkeer in de Joegoslavische hoofdstad grotendeels stil. FOTO EPA SRDJAN SUKI Dinsdagnacht ontplofte een bom in een kantoor van de Ser vische socialitische partij, de partij van Milosevic, in Belgra do. Woordvoerders van de re gering schoven de oppositie onmiddellijk de schuld in de schoenen voor die aanslag. De oppositie deed de aanslag, waarbij slechts geringe mate riële schade onststond, af als „vuurwerk van het regime". Ook op andere manieren pro beerde het regime gisteren te verhinderen, dat de manifesta tie van de oppositie een succes zou worden. Volgens onafhan kelijke radiozenders in Servië zouden tientallen bussen vol demonstranten buiten Belgra do zijrt tegengehouden door de politie. In sommige gevallen besloten de demonstranten daarop de rest van het traject te voet af te leggen. Tientallen studenten uit de stad Novi Sad, 80 kilometer ten noorden van Belgrado, kwamen te voet naar de hoofdstad „om te laten zien hoe sterk en vastberaden we zijn". Tijdens de demonstratie wer den de uitzendingen van de te levisiezender Studio B, de be langrijkste zender die in han den is van de oppositie, ge stoord. De aan de demonstratie gewijde live-uitzending van Studio B was daardoor in grote delen van het land niet te ont vangen. Tegelijkertijd probeer de de staatszender Politika po tentiële demonstranten aan de buis te kluisteren met een film marathon. Op het programma stonden onder meer de laatste Bond-film The World Is Not En ough en American Beauty. Het ging in beide gevallen om illegale kopieën. De films zijn officieel helemaal niet in Joego slavië uitgebracht, maar in het Servië van Milosevic zijn dit soort praktijken ondertussen standaard. De staatsmedia kunnen zich bijna alles permit teren, terwijl onafhankelijke zenders en kranten vrijwel da gelijks worden bestookt met draconische boetes en sluitin gen. De Servische autoriteiten de den gisteren ook een poging de internationale berichtgeving over de manifestatie te dwars bomen. Een groep buitenland se journalisten werd bij aan komst op de luchthaven van Belgrado gelast het land on middellijk weer te verlaten, hoewel ze in het bezit waren van geldige visa. Getuigen P en Q voor Joegoslavië-tribunaal DEN HAAG ANP Twee moslimmannen uit Srebrenica, voor hun eigen bescherming aangeduid als P en Q, getuigden gisteren voor het Joego slavië-tribunaal in Den Haag hoe zij in 1995 massa-executies na de val van de moslimenclave overleefden. Ze werden gehoord in het genocideproces tegen de Bosnisch-Servische generaal Krstic. De inmiddels 40-jarige P werd door de Servische veroveraars met andere gevan gen moslims in vrachtwagens vervoerd naar een massa-executieplaats. Steeds nieuwe groepen moslims werden met ge boeide handen naar een „zeer groot veld gebracht waarop dode mannen lagen." Serviërs met mutsen op schoten van korte afstand op de moslims. P raakte niet gewond.Ik was over lijken heen gevallen en had een voorgevoel dat ik gered zou worden." Na de groepsgewijze executie werden individuele schoten gelost in de hoofden van overlevenden. Ook bij P kwam een Serviër langs. „Hij schopte mij met zijn laars, maar ik hield me stil. De Serviër zei tegen een ander: hij is dood." Een andere moslim - vrijwel zeker de donderdag gehoorde getuige O - fluisterde P toe dat hij ook nog leefde. Toen zij een graafmachine hoorden naderen, ontsnap ten de twee mannen. Zij wisten over de lij ken heen weg te komen zonder door Ser viërs te worden gezien. Na enkele dagen bereikten zij veilig gebied. Later op de dag werd Q opgeroepen. De inmiddels 28-jarige man werd op 13 juli 1995 opgepakt door Serviërs, en met ande re moslims opgesloten in een schoolge bouw. De moslims werden van hun bezit tingen beroofd en met bussen naar een wei gebracht waar al een groot aantal lij ken lag. Servische soldaten haalden moslims in groepen van tien uit een andere bus. Met machinegeweren openden zij het vuur. Met zijn handen achter de rug vastgebon den viel Q op zijn gezicht. „Dode mannen vielen over mij heen." „De Serviërs vroe gen wie er gewond was. Zij zouden ver zorgd worden. Maar wie zich meldde, werd afgemaakt. Over één man die om hulp riep, zei een Serviër. Laat hem lijden; we doden hem later." Het moorden ging circa vier uur door. Q bracht de nacht door tussen de lijken en ontsnapte vervol gens. DEN HAAG ANP Wat zou er de afgelopen vijf we ken zijn omgegaan in generaal Radislav Krstic, die wegens gen ocide terecht staat voor het Joe goslavië-tribunaal? De Bos nisch-Servische beroepsmilitair hoorde in het beklaagdenbank je gruwelijke getuigenissen over de val van Srebrenica de revue passeren. Advocaat Tomislav Visnjic, die Krstic verdedigt, kan er niet veel over zeggen. „Krstic praat niet over zijn gevoelens." Visn jic is er zeker van dat de getui genissen Krstic niet onverschil lig laten. „Hij is niet van hout." Krstic zegt dat hij onschuldig is. Hij is naar eigen zeggen tij dens de massa-executies niet in Srebrenica, maar in Zepa ge weest. Ook claimt hij dat hij geen onderdeel was van de commandostructuur van de eenheden die de massamoor den hebben gepleegd. De ver dediging zal dat na de zomerva kantie proberen te bewijzen. Krstic zit tijdens het proces wel eens voorovergebogen, zijn hoofd steunend op zijn han den. Volgens Visnjic lijdt Krstic geregeld aan hoofdpijn. De ge neraal heeft ook last van een been dat ten dele is geampu teerd. Gisteren had hij tijdens een zittingspauze duidelijk moeite met opstaan.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7