in de weg' 'Gekrakeel over WAO staat oplossing 'Cybercops' willen internet op in strijd tegen kinderporno Binnenland Helpende hand uit Limburg voor actievoerders Schiphol Koningskwestie mag gekozen formateur niet dwarsbomen IRDAG 15 APRIL 2000 hen ondersteunen." - Hoogervorst wil dat werkge vers WAO''ers in dienst kunnen nemen zonder dat hen dat een cent kost. „Ik ben erg enthousiast over dat idee. Werkgevers zijn huive rig om WAO'ers in dienst te ne men. In het plan van Hooger vorst hoeven zij een tijdje geen loon te betalen. De WAO'er zelf krijgt een bonus van ons bo venop zijn uitkering. Werkge vers kunnen zo gevaarloos be kijken of het wat wordt alvorens ze een WAO'er definitief aanne men." - Maakt u zich grote zorgen over de groei van de WAO? „Ik vind dat je het probleem niet moet overdrijven. De be roepsbevolking is sinds begin jaren '90 flink gegroeid. Het is dus logisch dat het aantal WAO'ers de laatste tijd weer is opgelopen. De kosten zijn ech ter met een kwart gedaald. Nie mand beseft dat." „Tegelijkertijd hebben we een gespannen arbeidsmarkt en dan is 900.000 arbeidsonge schikten wel erg veel. We moe ten proberen die mensen bij de werkgevers te krijgen die zitten te springen om arbeidskrach ten. Verder is het cijfer van 900.000 discutabel. In het getal zitten bijvoorbeeld 100.000 geestelijk gehandicapten. In het buitenland krijg je geen uitke ring, maar zit je in een inrich ting." „Naast deze zogenoemde Wa- jongers en nog wat andere groepen, hebben we ruim 700.000 WAO'ers. Daarvan heb ben er 200.000 al werk. Die zou den eigenlijk van het totaal moeten worden afgetrokken. Van de overige WAO'ers zit al twee derde langer dan zes jaar in de WAO. Daarvan zeg ik niet: laat maar zitten. Maar het is wel erg moeilijk een baan te vinden voor iemand die langdurig niet meer werkt en die ook nog eens een ziekte of een handicap heeft. Blijf het probleem dus in de juiste proporties zien. We moeten wel blijven proberen hen aan het werk te helpen, maar we moeten er niet te veel van verwachten." TILBURG FERDI SCHROOTEN De 'cybercops' van h^t Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) willen zich op inter net kunnen voordoen als kin deren om betrokkenen bij kinderporno in de val te kun nen lokken. Met deze omstre den undercover-methode, die nu in Nederland nog ver boden is, heeft de FBI in de Verenigde Staten al de eerste successen geboekt. Technisch gezien is het ook voor digitale rechercheurs een koud kunstje zich achter de computer voor te doen als potentiële slachtoffertjes. Op die manier kan de politie 'di gitaal vermomd' makers, ver kopers en verzamelaars van kinderporno in kaart brengen en ontmaskeren. Internet wordt immers niet alleen ge bruikt voor de verspreiding van kinderporno, maar ook voor het leggen van contac ten met potentiële slachtof fertjes. Een digitale vermomming als kind is voor de politie in Ne derland nu echter nog verbo den, omdat infiltranten ver dachten niet mogen uitlok ken en zo verleiden tot straf bare feiten. Maar Richard Vriesde, die leiding geeft aan het project 'digitaal recher cheren' van de KLPD, vindt dat politieagenten zich op in ternet wel moeten mogen uit geven als bijvoorbeeld achtja rigen. „Er wordt intern bij ons over gediscussieerd. Er is meer nodig om de mensen achter kinderporno te pakken dan alleen doen alsof je een geïnteresseerde volwassene bent", aldus Vriesde deze week op een symposium in Tilburg over criminaliteit en internet. Over de methodes die de cy bercops momenteel gebrui ken in de strijd tegen kinder porno, zwijgt Vriesde. „Gaat u er maar vanuit dat we ge bruik maken van alle moge lijkheden die de wet ons toe staat", doelt de KLPD'er op de wet Bijzondere Opspo ringsbevoegdheden (BOB). Die regelt sinds 1 februari on der meer onder welke voor waarden politiemensen un dercover mogen gaan, pseu- dokopen mogen doen en burgerinfiltranten mogen in zetten. Die mogelijkheden gelden ook voor internet. Ze zouden ingezet kunnen worden bij een onderzoek naar de pedofielenvereniging Marlijn. Die loodst volgens het Meldpunt Kinderporno scholieren via de eigen inter netpagina naar sites met kin derporno, Het meldpunt wil justitie inschakelen tegen de ze 'digitale kinderlokkerij', die het voorportaal van kin derporno zou zijn. Vriesde wil bevestigen noch ontken nen' dat zijn cybercops mo menteel de handel en wandel van 'Martijn' onderzoeken. Mr. Leonie Siemerink, werk zaam aan de Universiteit Lei den bij het departement recht en computerweten schappen, denkt dat de poli tie nu al aan het experimen teren is met de omstreden di gitale undercover-methode. „Het zal wel tot een proef- zaak voor de rechter komen, die dan mag oordelen of de gebruikte methode geoor loofd is. De politie zal er in zo'n geval alles aan doen om aan te tonen dat de methode informatie heeft opgeleverd die op een andere manier niet te verkrijgen is." Volgens Siemerink, die een boek heeft geschreven over infiltratie en (pseudo)koop op internet, is digitale crimi naliteit niet aan te pakken door alleen te surveilleren vanachter de computer. „Om contact te maken, moet je iets te bieden hebben. Anders ben ie niet interessant en bo vendien maakt het je in een wereldje als dat van kinder porno verdacht. Bij kinder porno komt het er vaak op neer dat je eerst foto's en films moet aanbieden die nog niemand heeft, voordat je een voet tussen de deur krijgt." In Amerika heeft die aanpak al diverse malen succes ge had. Zo heeft de FBI zich in een zaak op internet voorge daan als een achtjarig kind. Op die manier slaagde de fe derale opsporingsdienst erin een afspraak te maken met een maker van kinderporno, die op basis van het 'under- coverbewijs' ook is veroor deeld. PvdA-Kamerlid José Smits komt met voorstel e tv, 'me (j politieke gekrakeel over ,0 staat een echte oplos- n de weg", vindt PvdA- <le-Kamerlid José Smits, likjf iet Binnenhof wordt er ns haar te emotioneel iet probleem gepraat en e weinig oog voor de op- die de praktijk al i aai Vol8ende week Smits met een voorstel et groeiend aantal ar- ongeschikten af te rem- Dezelfde week komt coa- enoot WD samen met Avo DA met een notitie en nteert staatssecretaris ervorst (sociale zaken) uniddels uitgelekte plan- nrvorst wil zieke werkne- He niet meewerken aan erstel het recht op loon- etaling en uiteindelijk op W-uitkering ontzeggen. logelijkheid bestaat al en DElJt ook toegepast. Als een ïemer zegt dat hij ziek is is het niet, dan moet hij oor worden gestraft. Maar dat van het plan van ervorst uitgaat, staat me minder aan. Niemand gaat met plezier de WAO in. Soortgelijke signalen sturen we ook af op werkgevers: als jullie niet ge noeg doen om zieke werkne mers weer aan de slag te krij gen, moeten jullie meer beta len. Daarmee misken je dat er bij werknemers en werkgevers wel degelijk veel bereidheid is iets te doen aan de WAO. Arbo- diensten die ervoor moeten zorgen dat zieke werknemers worden behandeld en zo niet in de WAO belanden, kosten veel geld. Veel kleinere bedrijven hebben daar het geld niet voor." - Wat is daar aan te doen „Ik voel ervoor een fonds op te richten waar werkgevers kun nen aankloppen die meer wil len doen, maar die een duur Ar- bo-contract niet kunnen beta len. In tal van bedrijfstakken, zoals de drogisterij, wordt op WAO-gebied samengewerkt. Zo worden er afspraken gemaakt om zieken die niet meer in het eigen bedrijf kunnen terugke ren, elders te plaatsen. In CAO's worden al afspraken gemaakt om meer WAO'ers in dienst te nemen. Die initiatieven moeten we ondersteunen met over FOTO ANP RAYMOND RUTTING boven het vlieglawaai uit. „Ga niet als stemvee mee met het kabinet." Den Haag kan in ieder geval duizen den protestkaarten tegemoet zien. Het comité is het overschrijden van mi- lieugrenzen door Schiphol meer dan beu, aldus Swart. „Er wordt maar ge doogd en gedoogd. We zijn het voDe- dig zat." Het comité heeft geen plan nen voor harde acties. Dat is volgens Swart meer een taak voor Milieudefen sie. „Maar wat niet is, kan nog ko men", zo klinkt het dreigend. :t plein voor Schiphol voerden verschillende organisaties gisteren actie ter gelegenheid van de oprichting van het Comité Schiphol Anders. ïrzet tegen de groei van Schiphol aatste tijd ingezakt. Groeperin- it de rest van Nederland schieten 1/1 moeide milieu- en bewonersor- ities uit de regio nu te hulp. Zelfs uit Deventer, Hengelo en Sittard mee aan het nieuwe Comité bol Anders. vlE ctiecomité tegen de groei van het erkeer presenteerde zich gisteren t winderige plein voor Schiphol Plaza. Woordvoerster Els Swart is trots op de steun uit alle delen van het land. „Het is uniek dat mensen uit heel Ne derland meedoen, van Groningen tot Maastricht." Behalve milieu- en bewo- nersgroepen komen ook verpleeghui zen, bejaardencentra en scholen in het geweer tegen Schiphol, aldus Swart. Milieudefensie, de Werkgroep Vlieg verkeer Bijlmermeer en de Amstel- veense afdeling van de Nederlandse Vereniging van Migrainepatiënten zijn ook van de partij. Niet alle deelnemers hebben direct last van Schiphol, zo geeft Swart toe. „Maar op steeds grote re afstand ondervinden mensen hin der van Schiphol. Zelf woon ik in Hei- loo. Het wordt daar steeds erger. En in andere delen van het land beseft men ook dat het zo niet langer kan. Er moet een einde komen aan het lawaai, de vervuiling en de onveiligheid." Het plaatselijke verzet tegen de groei van Schiphol is volgens Swart wat in gezakt. „Dat is het gevaar als het alle maal zo lang gaat duren." Met hulp van met name de Socialistische Partij en groepen buiten de regio wal ze de weerstand nieuw leven inblazen. GroenLinks en de PvdA-jongeren heb ben zich al bij het comité aangesloten. Zelf is Swart lid van D66, maar haar partijgenoten in Den Haag luisteren volgens haar niet naar de bezwaren te gen verdere uitbreiding van Schiphol. Niettemin doet ze per megafoon een dringende oproep aan de niet aanwe zige D66-parlementariërs. „Doe ook eens wat", zo klinkt het hartstochtelijk heidsgeld." - Het lijkt wel ofu af wilt van de ingezette lijn om de verant woordelijkheid voor de groei van de WAO bij de werkgever te leggen. „Integendeel. Ik neem afstand van de toon die doorklinkt in onze WAO-maatregelen, maar ik ben het eens met de maatre gelen zelf. Als een werkgever onwillig is, laat hem dan maar betalen. Een werknemer die echt niet meer wil werken, heeft geen recht meer op inkomens bescherming, zo simpel is het. Maar we moeten niet alleen straffen. Het is niet misselijk wat er allemaal op werkgevers afkomt. De Pemba-regeling (een bonus-malusregeling voor bedrijven waar veel personeel in de WAO terechtkomt, red.) kan ze enorm veel geld kosten. Ik geloof in dat systeem. Maar als je zo'n prikkel oplegt, moet je ondernemers tegelijk helpen als ze wel willen maar niet kun nen." „Daarnaast zitten de grootste problemen juist in overheids sectoren als onderwijs en zorg. In het bedrijfsleven worden veel initiatieven genomen. De overheid als werkgever laat het „Een werknemer die echt niet meer wil werken, heeft Kamerlid José Smits: scherming. echter afweten. Bijvoorbeeld op scholen. Die krijgen amper geld om Arbo-diensten in te huren. Minister Hermans vindt dat hun budget groot genoeg is, maar van dat geld moeten ook invalkrachten worden betaald en de schoonmaakdienst. Dan geen recht meer op inkomensbe- FOTO GPD JEROEN POORTVLIET schiet de hulp aan zieke werk nemers erbij in. Als scholen sa men afspraken maken er meer aan te doen, dan moeten wij OPINIE DEN HAAG ANS BOUWMANS 'adag na dag wordt het spektakel over icht van Beatrix op het Binnenhof [oerd. De geest is uit de fles. Na twintig in de progressieve opinieleiders in il 2 land de koele kikker van Huis ten zoeken hebben in de Nederlandse politiek. De Graaf is een opportunist, foeteren orangisten. Maar je kunt een politicus niet verwijten, dat hij gebruik maakt van de omstandigheden. Vooral niet omdat het thema dat De Graaf heeft aangeroerd, helemaal past in de staatsrechtelijke traditie van D66. Alhoewel hij nu verder gaat dan ooit, is het niet de eerste keer dat De Graaf pleit voor inperking van de bevoegdheden van de koningin. Er woedt al jarenlang een discussie over de rol van de koningin, maar die beperkte zich tot haar invloed op kabinetsformaties. Nu wil De Graaf dat de monarch niet langer deel uitmaakt van de regering. Ze mag nog blijven waarschuwen en aansporen, maar haar formele plek zou ze moeten opgeven. De gedachte erachter is dat de koningin nu te veel invloed heeft op de ministers. Ze zou te veel gezag ontlenen aan haar positie. Dat is een heel plausibele Een kwajongensachtige Democraat werpt een steen in de Hofvijver Beatrix heeft te lange armen. Zeker verkeerd gegeten, orakelt de braafste Hendrik uit het parlement. De Graaf wil ons koningshuis amputeren, sputtert de spreekbuis der liberalen. Ach, praten moet kunnen, zegt de politieke baas van de majesteit. Zolang je maar van mijn Bea afblijft! Alle poppen zijn aan het dansen in Den Haag. Maar te vrezen valt dat de kans op echte veranderingen in de monarchie in schrille tegenstelling staat tot de overdonderende media-aandacht voor de koningskwestie. gedachte, alhoewel het ook kan liggen aan de dwingende persoonlijkheid van Beatrix. De ministers zijn verantwoordelijk, ongeacht de adviezen of aansporingen van de koningin. De koningin heeft zoveel ruimte als politici haar toestaan. Het idee dat onze ministers met knikkende knieën bij de koningin op de thee zouden gaan, is een gruwel. Dan wordt het land door de verkeerde mensen geleid. Om de monarch uit de regering te verwijderen moet de grondwet worden veranderd. Daarvoor is twee keer een tweederde meerderheid nodig in Tweede Kamer en Senaat. De kans daarop is miniem, gezien de tegenstand van WD en CDA. Wat wel snel geregeld kan worden is de rol van Beatrix bij formaties, iets waar men ook in de PvdA wel voor voelt. De huidige ophef zorgt ook voor polarisatie. Het gevaar dreigt dat de PvdA nu niet echt positie durft te kiezen. De sociaal democraten willen wel, maar partijleider Kok is als premier ook de hoeder van het koningshuis. En hoe harder de kritiek op de koningin, hoe groter de kans dat WD, CDA en de kleine christelijke partijen elk voorstel afwijzen omdat het beschouwd wordt als een aantasting van de monarchie. Het zou jammer zijn als de nu wat overdreven publiciteit ertoe leidt, dat er niets verandert. Ook al ben je geen republikein, toch zou je als volksvertegenwoordiger tegen de ondemocratische manier moeten zijn waarop de formatie nu geregeld is. Een via erfopvolging aangewezen persoon heeft immers een vinger in de pap bij de totstandkoming van een nieuwe regering. Binnen het huidige stelsel is het heel goed mogelijk voor de Tweede Kamer zelf een formateur te kiezen. Daarvoor hoeft de grondwet niet te worden veranderd. Het is zelfs al eens uitgeprobeerd in 1971. Alleen moesten de fracties toen met hangende pootjes naar Juliana, omdat ze toch een koninklijk duwtje nodig hadden. Alle volksvertegenwoordigers zijn het aan de democratie verplicht het niet te laten bij een mislukte poging van negenentwintig jaar geleden. Hoe goed of onpartijdig de koningin het de afgelopen formaties ook heeft gedaan. Er blijft altijd een mysterieus waas rondom haar optreden. En de Kamer heeft er ondanks de verantwoording achteraf door de formateur geen controle over. Daar moeten we vanaf. Het is te hopen dat de koninklijke hype deze hoognodige verandering niet in de weg staat. Ans Bouwmans is parlementair redacteur van deze krant

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5