OUDEWATER verlangt terug naar Holland TT ZATERDAG 15 APRIL 2000 til Provincies strijden om pittoresk monumentenstadje aan Hollandse IJssel et conflict over de toekomst van I Oudewater zet de bestuurlijke ver- JL houdingen tussen betrokken ge meentes en de provincies onder druk. Utrecht heeft de hakken stevig in het zand gezet en wei gert elke medewerking aan een herindeling. Ou dewater en Zuid-Holland opereren daarom al twee jaar op eigen houtje. Dat eigenzinnige ge drag wordt in Utrecht niet echt gewaardeerd. Wat zit achter de halsstarrige houding van de provincies? Sentimenten en prestige lijken de dis cussie tussen de bestuurders over de herindeling te kleuren. Oudewater kreeg in 1970 bij een ingrij pende gemeentelijke herindeling stukken land van Utrecht en werd een Utrechtse gemeente'! Grond die al eeuwen jou toebehoort, geef.je niet zonder slag of stoot op. Geld speelt bij de herin deling geen grote rol. Utrecht krijgt wat minder geld van het rijk, Zuid-Holland wat meer. De meningen over de toekomst van het Zuid- Hollandse Vianen sterken het vermoeden dat los van het inhoudelijke debat over Oudewater ook een machtsspel aan de gang is. Vianen vindt zich zelf meer bij Utrecht passen en wil daarom bij die provincie horen. Hier zijn de rollen omgedraaid en absurd genoeg slaan Zuid-Holland en Utrecht elkaar met dezelfde argumenten om de oren. De ligging in het Groene Hart is een van de be langrijke wapens van Oudewater in het gevecht om de terugkeer naar Zuid-Holland. „Het Bestuur Regio Utrecht (BRU) is erg stedelijk gericht. Onze belangen liggen niet daar. We zijn een landelijk gebied", zegt burgemeester Marianne Ruigrok. Oudewater wil zich profileren als toeristische trekpleister in een groene en waterrijke omgeving. Daarvoor is aansluiting bij de gemeenten in het midden van Holland onontbeerlijk. De burgemeester: „Het open houden van de groene ruimte is in Zuid-Holland belangrijker dan in Utrecht. Dat beleid staat bij onze buurgemeen ten Montfoort en Lopik nog in de kinderschoe nen. Bij ons gaat het al jaren zo. Wij doen over het bouwen van 300 woningen tien jaar. Montfoort bouwt veel sneller." De Utrechtse gedeputeerde Roel Robbertsen zegt iets totaal anders. „Oudewater kan geen en kel steekhoudend argument opnoemen dat her indeling bij Zuid-Holland rechtvaardigt. Wij heb ben sterk de indruk dat Oudewater voor Zuid- Holland kiest, omdat de gemeente bang is dat ze wordt heringedeeld met andere gemeentes. Dat is niet het geval. We willen juist rust in het gebied. En samenwerking over de provinciegrens heen is voor ons geen enkel probleem." „Onze wens krijgt nu het etiket van een rel op geplakt", zegt Ruigrok op haar beurt. „Wat ik heel belangrijk vind: het is niet tégen Utrecht. Dat vij andsbeeld wil ik niet. We moeten goed met elkaar kunnen blijven omgaan. Samenwerking blijft noodzakelijk. Maar als je ergens voor bent, ben je kennelijk ook meteen ergens tegen." Monumentenstad Het miezert buiten maar de motregen kan de schoonheid van het stadje niet beschadigen. Ook vandaag is Oudewater een plaatje. Het pittoreske van het knusse centrum spettert van de gevels. Het is alsof je langs een expositie van het levens werk van Anton Pieck wandelt, zo romantisch en onecht tegelijk klopt het hart van de bijna 10.000 zielen tellende plaats langs de Hollandse IJssel. Het kost Ruigrok geen enkele moeite om reclame voor haar woonplaats te maken. „Oudewater is een monumentenstad. We hebben 140 Rijksmo numenten, en inmiddels een even groot aantal gemeentelijke monumenten. We zijn een fraai stadje in het Groene Hart, dus ook nog met een mooie omgeving." Oudewater ligt goed in de markt, bevestigt Jen nifer de Keijzer, assistent-makeiaar bij Meesters Makelaardij. „De vraag naar huizen is enorm, het aanbod beperkt." Zeker degenen die in het cen trum willen wonen, moeten flinke prijzen beta len. „Mensen zoeken de wat statiger panden. Een huisje met twee slaapkamers en een terrasje of plaatsje kost zo 300.000 gulden. Een wat groter huis het dubbele. En de grote monumentale grachtenpanden zijn een miljoen waard." Overi gens is groot naar Leidse, Haarlemse of Utrechtse begrippen vertaald nog altijd klein. Het is plezierig wonen in Oudewater, denkt De Keijzer, want 'alle voorzieningen' zijn aanwezig. Al moeten de inwoners wel naar Gouda of Utrecht voor een bezoek aan de schouwburg of bioscoop. Een Hema is er ook niet, een zieken huis evenmin. „Maar het leven is heel bourgon- disch hier, met veel restaurants, kroegen en bars." Populair is het plaatsje ook. „Bussen vol met toeristen komen hier 's zomers." Ook toerisme drijft het gemeentebestuur van Oudewater terug in de armen van Zuid-Holland, de provincie die meer dan buur Utrecht groen en water respecteert. Die provincie wil de natuur al leen maar volbouwen, is een vaak gehoord verwijt op het gemeentehuis. Provinciebestuurder Rob bertsen, verontwaardigd: „Ons wordt iets in de Oudewater ligt in Holland - dat is bijna altijd zo geweest. Sinds een gemeentelijke herindeling in 1970 behoort het pittoreske middeleeuwse stadje toe aan de provincie Utrecht. Een historische vergissing, vinden gemeente én provincie Zuid-Holland. Ze proberen met alle mogelijke middelen een eind aan die dwaling te maken maar worden daarbij tegengewerkt door Utrecht. Het laatste woord is aan de minister van binnenlandse zaken. Die heeft deze week laten weten dat de herindeling de eerstkomende jaren niet op de politieke agenda komt. De bevolking maakt het weinig uit. „Oudewater blijft gewoon Oudewater. Of het nou bij Utrecht hoort of bij Zuid-Holland. mond gelegd dat niet waar is." Zonder de steun van Utrecht zijn Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland twee jaar geleden de herindelings procedure voor Oudewater begonnen. Twee over heden tekenden bezwaar aan: buurgemeente Montfoort en de provincie Utrecht. De historie van Oudewater gaat terug tot de 12e of 13e eeuw. Langs een oude handelsroute van Gouda naar Utrecht ligt, op de plaats waar het ri viertje de Linschoten uitmondt in de Hollandse IJssel, een kleine vesting. Dan nog beschouwt de bisschop van Utrecht - Hendrik van Vianden (nu zou hij Van Vianen heten) - het stadje als een strategisch belangrijke vesting, op de grens van Holland en het Sticht (Utrecht). Oudewater krijgt stadsrechten van de bisschop, maar wanneer is niet bekend. „Vaststaat dat ze er in 1265 wel fc waren", schrijft de gemeentegids van Ou dewater. „Het ontstaan van Oudewa ter is in nevelen gehuld. Ner gens valt na te gaan wanneer het zijn Het historische hart van Oudewater. FOTO'S MARK LAMERS eerste burgers kende. Het is ook moeilijk om de naam van Oudewater te herleiden. De meest voorkomende verklaring zegt dat het een verbas tering van 'oude (uiter)waarden' is." Heksenwaag Het meest bekend is Oudewater vanwege zijn heksenwaag. Lees de geschiedenisboekjes van de basisschool er maar op na. De gemeente koket teert met de hekserij, want de plaatselijke cultuur is doordrenkt met de geschiedenis over de Mid deleeuwse heksenjacht. Duidelijk een lokker voor dagjesmensen. „Er is geen geschiedenis, vreemder en afschuwelijker dan de geschiedenis van de hek serij", begint het inleidend verhaal op de menu kaart van Eethuys - klein café Den Waeghals, ge legen aan de Markt, tegenover de beroemde waag. „In de tijd van gruwel en bedrog werd in 1595 de heksenwaag in Oudewater geopend. Tegen be taling van zes gulden en tien stuivers werden de aangevoerde heksen gewogen en te zwaar bevon den om het luch truim te kiezen. Met vrijspraak als gevolg, om daarna in het certificaat te schrijven, dat het gewicht van de gewogene 'accorderende is met de natuurlijke proportie des lichaams'." Wie immers op een bezemsteel kon vliegen, zou onge woon licht moeten zijn. „Zwaaiend met het ver kregen certificaat ging men, dikwijls luid jube lend, vanuit Oudewater huiswaarts. „Herindeling?" vraagt de waardin van Den Waeg hals. „Aan mij hoefje het niet te vragen. Mij inte resseert het helemaal niets." Er was eind vorig jaar nog wel een radio-uitzending over het onder werp in het café. Die heeft ze niet gevolgd. Nu al maandenlang een debat aan de gang is de grenscorrectie tussen Zuid-Holland en Utrecht, gaat dat nog steeds voor namelijk aan de inwoners van het stadje voorbij. „Ik zie de voors en tegens niet", zegt Ans Bode, echtgenote van de keurslager naast de heksenwaag. „Miran da", roept ze naar achter, „wat maakt het jou uit of je in Utrecht of in Zuid-Holland woont?" Niets, luidt het ant woord vanuit de keuken. Ook echtgenoot Loek Bode interesseert het weinig. Een hoop gedoe om niets, vindt hij eigenlijk. Hij heeft het toch al niet zo op burgemeester Ruigrok. Zij is een vreemde linge, zegt de slager. „En ze draagt te korte rokjes, maar zet dat er maar niet bij." „Oudewater is een dorpie, maar het is een we reldstad. Het zijn aardige mensen hier. Ik ben trots op mijn woonplaats. Da's gevoelsmatig. Wat is er nou niet goed in Oudewater?" Een klant mengt zich in het gesprek: „Oudewater blijft toch Oudewater. Of het nou bij Utrecht hoort of bij Zuid-Holland." De provincie Zuid-Holland, de gemeente, ze doen maar, blijkt de mening van nogal wat men sen. „Als de belastingen maar niet omhoog gaan", bromt een volgende klant Die gaan trou wens omlaag, omdat de provinciale opcenten voor de wegenbelasting in Utrecht hoger zijn. „Bij mij leeft het niet zo", zegt ook de assistent-make laar Jennifer de Keijzer. „Ik ben niet bekend met de voor- of nadelen." Verbondenheid Toch houdt het gemeentebestuur van de stad vol. Voordelen zijn er genoeg, vindt burgemeester Ruigrok. Overigens steunen alle politieke partijen de wens om heringedeeld te worden bij Zuid- Holland. De gemeenteraad, op papier de afspie geling van de plaatselijke bevolking, koos una niem voor het starten van de procedure. De ver bondenheid met het oosten van Zuid-Holland is groot, terwijl de samenwerking met de gemeen ten in Midden-Holland moeilijk of helemaal niet tot stand komt. De provinciegrens blijkt een on overbrugbare barrière. Oudewater is sterk gericht op het Zuid-Hol landse Gouda, vanwege scholen, winkels, zieken huis en schouwburg. Maar een huurwoning krij gen kan niet, omdat Gouda in een andere provin cie ligt. Woningzoekenden zijn in plaats daarvan aangewezen op het aanbod in een groeikern als bijvoorbeeld Mijdrecht. „De overgang destijds naar Utrecht wordt be schouwd als een historische vergissing", schrij ven GS van Zuid-Holland in hun pleidooi voor herindeling. „Op het terrein van wonen, werken, recreatie, verkeer, economie en sociale en cultu rele relaties is de gemeente gericht op Midden- Holland. Oudewater ligt midden in het Groene Hart en maakt een wezenlijk onderdeel uit van dit gebied. Oudewater wil meedoen aan de omvang rijke inspanningen van Zuid-Holland voor het Groene Hart. Vanwege de eigen ambitie zoekt het gemeentebestuur aansluiting bij het Zuid-Hol landse beleid op het terrein van toerisme en re creatie." Bijvoorbeeld met het omvangrijke project Na tuurlijk Historisch Oudewater, vult de burge meester aan. Dat moet Oudewater 'nog aantrekkelijker maken' en 'nog beter op de kaart zetten'. Aan het project doen tal van organisaties mee. Het aantal evenementen groeit dit jaar opnieuw. Zou Oude water bij Zuid-Holland horen, dan was het gemakkelijker om 'groene subsidies' te krijgen, denkt het gemeentebestuur. En wat Oudewater heeft met Zuid-Holland, heeft Vianen met Utrecht. Vianen is sterk geörienteerd op het stadsge west Utrecht, ze worden slechts gescheiden door de rivier de Lek. Het Zuid-Hollandse Vianen wil daarom heringe deeld worden bij Utrecht. Opnieuw werkt de ene provincie de andere te gen; nu is het Zuid-Holland dat elke medewer king weigert. Vianen moet beschermd worden te gen de bouwdrift van Utrecht, stelt die provincie onomwonden. Terwijl Oudewater geen zinnig ar gument kan aanvoeren voor herindeling, kan Via nen dat wel, zegt de Utrechtse gedeputeerde Rob bertsen. „Nogmaals, Oudewater heeft van ons niks te vrezen. Het is bijna vanzelfsprekend dat Vianen naar Utrecht gaat. Het is bestuurlijk en maatschappelijk totaal op Utrecht gericht." Daar vindt Robbertsen zijn collega Dirk Dekker uit Zuid-Holland op zijn weg. „Het is heel verde digbaar wat Oudewater wil. Het overgrote deel van de gemeente voelt zich meer in Zuid-Holland op zijn gemak. We hebben die gemeente wel de gelijk iets te bieden. De wensen van Oudewater sluiten meer aan bij ons Groene Hart-beleid. Het verhaal van Oudewater is aanzienlijk overtuigen der en sterker dan dat van Vianen." Aan een ruil wil Dekker niet beginnen. „Het aantal verweerschriften tegen herindeling is in de gemeente Vianen hoger. Het is een open stuk groen met kleine kernen dat tegen een verstede lijkt gebied aan ligt. Utrecht kiest meer voor ver stening en verstedelijking. Vooral daar is ernstig bezwaar tegen." Ook Robbertsen voelt niets voor een ruil. „Gemeentelijke herindeling is geen koe handel. Zijn er inhoudelijke argumenten? Daar gaat het om. Bij Vianen is dat het geval." Maar Oudewater moet geduld hebben. Deze week maakte minister De Vries van binnenlandse zaken bekend dat wat hem betreft over herinde ling de eerste jaren niet kan worden gesproken. Verdergaande samenwerking met gemeenten in Zuid-Holland vindt hij prima. Oudewater houdt hoop en geeft de strijd niet op. De deur staat nog op een kier, laat het gemeentebestuur weten. Het betreurt dat De Vries de uitdrukkelijke wens van gemeente en provincie negeert. Burgemeester Ruigrok: „We hebben toch een groot meningsver schil. Ik ben er niet op uit dat overheden tegen over elkaar komen te staan. Dat zou niet moeten mogen. Vianen is onze zaak niet. We blijven alles doen wat in onze mogelijkheden en bevoegdhe den ligt. Zuid-Holland en Utrecht zullen dat ook doen. Het wordt uiteindelijk nog best spannend, denk ik." ROBBERT MINKH0RST

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 53