'Het is beter om te zwijgen' P Marine als opvoeder 235 ZATERDAG 15 APRIL 2000 Zelfs Rivaldo laat het afweten bij FC Barcelona FC Barcelona maakt weer eens beroerde tijden door. Het leed drie pijnlijke nederlagen in een week. De Spaanse ploeg ging onderuit tegen - in volgorde - Chelsea, Real Mallorca en Atletico Madrid. In het elftal van Louis van Gaal draait zelfs de speler niet die onlangs werd uitgeroepen tot de vorig jaar beste van Europa en de wereld: Rivaldo. Die haalt z'n schouders op en zegt: 'Het is beter om te zwijgen'. i roeiende spanning in de catacomben van Camp Nou. Een slanke, fris gedouchte sportman schuifelt na de training, en gese condeerd door de perschef, vanuit de kleedkamer traag en behoedzaam door het heilige der heilige van de club richting perskamer. Het is op een donkere middag in april, midden in een donkere week en na een inktzwarte avond in Madrid dat de meute op hem wacht. Op het podium in het speciale radio- en tv-zaaltje staat een stoeltje klaar achter tiental len, bontgekleurde microfoons. Dan knikt de perschef, senor Peres, dat het goed is. Het vragenvuur kan een aanvang nemen. Licht uit, spot aan. Mooie, donkere ogen flitsen op in een jong gezicht. Zijn naam: Rivaldo Vifor Barbosa Fer- reira, kortweg Rivaldo. Zoon van Romildo. Ster van FC Barcelona en God van Brazilië. Onlangs publiekelijk ge proclameerd tot de beste voetballer van Europa en de wereld. Een balvirtuoos, hoog geprezen, die thans ook machteloos staat in de crisis die de club teistert. Op de kalme en bedaarde toon die zo contrasteert met z'n doorgaans sprankelend en flonkerend spel geeft de nummer elf van FC Barcelona in de perszaal antwoord op vragen die hij eigenlijk helemaal niet wil horen, laat staan wil beantwoorden. Liever zwijgt de Brazilaanse ster, net als zijn trainer Louis van Gaal de avond ervoor heeft gedaan na de dramatische afgang tegen Atletico Madrid, het derde debacle in een week tijd. „Het is beter om te zwijgen." Ontsnappen aan de hyena's van de Spaanse media is vanmiddag niet mogelijk. Tot persconferenties zijn de voetbalhelden van Catalonië, eens in de zoveel dagen, door de club en de trainer verplicht. Tot interviews niet. Wie er prijs op stelt Rivaldo tegenwoordig persoonlijk te onderhouden, moet hem betalen, en goed ook. Rivaldo draait niet en FC Barcelona verliest, zelfs met grote cijfers. We hebben het hier over de beste voetballer ter wereld en misschien wel over het beste clubelftal ter wereld, dat bovendien wordt getraind en gecoacht door de beste trainer ter wereld. Hoe kan zoiets bestaan? Ri valdo laat z'n schouders het werk doen. Men hoeft op deze middag, hier in Barcelona tijdens die korte, maar enerverende persconferentie, maaj naar het gezicht van deze magische Braziliaan te kijken om een bevestiging te krijgen van het feit dat hij er zo langzamer hand van spuugt. Een lang en zwaar seizoen eist z'n tol, op eclatante wijze. Zoveel is zeker: zelfs Rivaldo kan niet altijd toveren. Drie achtereenvolgende nederlagen hebben het uitge wezen: Barcelona is Barcelona niet meer. Uitgerekend in een fase van het seizoen dat de prijzen op het punt staan te worden verdeeld, wankelt het gecombineerde Spaans- /Hollandse bolwerk. Het elftal van Van Gaal doet in the orie nog op drie fronten mee (de Spaanse beker, het landskampioenschap en de Champions League), maar er zijn "diepe wonden geslagen. Vorige week woensdag in Londen door Chelsea (3-1), afgelopen zondag in Camp Nou door Real Mallorca (0-3) en woensdag in Madrid door Atletico (3-0). In het eigen stadion boog FC Barcelona zondag totaal onverwacht voor Mallorca, een counterploeg, in een wedstrijd waarin Rivaldo wegens z'n tegenvallende in breng het einde niet zou halen. Na afloop zou hij forse kritiek leveren op de door Van Gaal gehanteerde tactiek. Op zijn beurt gaf de trainer Rivaldo, en ook Kluivert, er van langs. „Ze waren afwezig. Het leek wel of het ze aan spirit ontbrak." Volgens Rivaldo vergist de trainer zich. „Ik ben altijd gemotiveerd, net als de rest van de ploeg." De kritiek zwelt aan in zijn richting. Ook de socios ke ren zich zo langzamerhand tegen het idool. Niet voor de eerste keer overigens, dit seizoen. Rivaldo is in Barcelona nog altijd niet gelukt wat zijn landgenoten Romario en Ronaldo wel presteerden: de harten van de fans stelen. Als hem wordt gevraagd of hij zonder applaus kan, zegt Rivaldo: „Nu eens aanmoedigingen, dan weer fluitcon certen. Je leert ermee te leven. Ik ben zevenentwintig. Ik heb inmiddels geleerd dat het voetbal een circus is van ups en downs." Voetbal is uitvergroten. Rivaldo doet daar niet aan mee. Het is bekend hoe hij over die koude drukte denkt. „Ik voetbal voor mijn vader. Elke dag denk ik nog aan hem. Hij is vroeg gestorven, veel te vroeg, als gevolg van een auto-ongeluk. Zestien was ik. Ik wilde het voetbal de rug toekeren. Ik ben doorgegaan, omdat mijn vader dat ab soluut zo zou hebben gewild. Mijn vader en ik, wij waren onafscheidelijk. Hij heeft mij altijd gestimuleerd. Nooit zal ik dat vergeten, hoe hectisch het ook is." De linksbuiten is al geruime tijd niet bijster op dreef, volgens de Spaanse experts al drie a vier maanden niet. „Z'n spel valt tegen en z'n doelpunten blijven uit", zegt de Barcelona-specialist van El Mundo Deportivo, Joan Poqui Eraso. „Rivaldo is een bescheiden Braziliaan die elke wedstrijd wil uitblinken, maar om de een of andere reden lukt het hem niet meer op een wijze die men in Barcelona van hem gewend was." Naar de mening van de Spaanse journalist heeft de te rugval van de Braziliaan veel te maken met het klassieke conflict dat de voetballer en z'n zaakwaarnemers - een commissie van drie - thans uitvechten met Barcelona- president Josep Luis Nunez. De inzet is een verbetering van z'n nog tot 2003 doorlopende contract. Volgens de ene partij (Rivaldo) worden er door de andere (Nunez) afspraken geschonden. Rond de kerstdagen van het vorig jaar weigerde de linksbuiten, een paar weken lang, in het gareel te lopen bij de trainer. Hij claimde tijdens een dispuut in de kleedkamer opeens een andere, centralere positie. Van Gaal ging niet akkoord en Rivaldo wefd gepasseerd: Tot dat de speler, na een verontschuldiging van zijn kant, verklaarde zich weer te zullen schikken naar de opdrach ten van de baas. Er wordt in Barcelona niet uitgesloten dat de manager van Rivaldo, Josep Maria Minguella, in deze affaire de speler bewust tegen de club heeft opgezet. Minguella, die in het verleden ook de zaken behartigde van de Bulgaar se sterspeler Stoitsjkov, leeft al geruime tijd op gespan nen voet met president Nunez. Minguella zou zelfs van plan zijn zich bij de volgende presidentsverkiezingen, in principe in 2002, voor dat ambt kandidaat te stellen. Minguella is een oud-bestuurslid van de club. Tegen woordig is hij voetbalmakelaar, officieel FIFA-agent zelfs. Er is een tijd geweest, aldus Joan Poqui Eraso, dat Min guella voor FC Barcelona de belangrijkste transfers deed. „Maar plotseling is het bestuur met hem gestopt. Sinds dien zit Minguella in de oppositie en is de atmosfeer tus sen beide partijen niet zuiver meer." Een aantal pupillen van Minguella (Oscar, Nadal, Roger, De La Pena, Cela- des) zijn inmiddels bij de club vertrokken. „Minguella komt de eer toe Rivaldo in de zomer van 1996, toen hij nog een ongeslepen diamant was, uit Bra zilië naar Deportivo La Coruna te hebben gehaald. Nog geen jaar later kocht Barcelona de aankomende ster, voor 56 miljoen gulden. In Spanje wordt thans gespecu leerd over een op handen zijnde transfer van Rivaldo naar Lazio Roma. Minguella zou druk doende zijn die miljoenen-transactie voor te bereiden. Rivaldo zal niet de eerste voetballer zijn die, louter om z'n zaakwaarnemer financieel te behagen, vriendelijk doch dringend wordt verzocht z'n medewerking aan een transfer te verlenen. De ervaringen van z'n landgenoot Ronaldo liggen nog vers in het geheugen. GIJSBERT SPIERENBURG Rivaldo. Hem is - ondanks zijn vaak zo sprankelend en flonkerend spel - in Barcelona nog altijd niet gelukt wat zijn landgenoten Romario en Ro naldo wel presteerden: de harten van de fans stelen. foto archief»ap lalfAmsterdamse jongens issen de 17 en de 21 jaar 'den sinds half januari op 'lek van de gemeente onder rnden genomen door de marine in Den Helder, mgeren op achterstand', _J den ze genoemd, jongeren wel eens crimineel gedrag Sj| Men gaan vertonen. Dat j iet in Den Helder worden voorkomen met 'het 'twikkelen van de juiste vdigheden en houding en het verwerven van de I digde kennis'. Dezer dagen ipen de jongens weer het h ewone leven in met die ieuwe kennis en sociaal '■drag. „Ik sla niet meer w. vind gelijk op z'n bek. Ik om tot tien te tellen. robleemjongeren, probleem jongeren", moppert Clyde (18). „Ze noemen ons pro bleemjongeren. Maar wij veroorzaken hele maal geen problemen." Het blijkt een gevoe lig punt. Hoe benoem je twaalf jongens met een breed scala aan persoonlijke moeilijkhe den, zonder ze in de criminele hoek te zet ten. „Want crimineel zijn ze zeker niet", al dus overste H. Handgraaf, hoofd van de ma rineschool die de jongens onder zijn hoede heeft. Het is niet de eerste groep jongeren die 'in handen' van militairen valt. De landmacht had vorig jaar de primeur. De luchtmacht heeft inmiddels het estafettestokje van de marine overgenomen. In juni wordt bekeken of het zin heeft om jaarlijks groepen naar de krijgsmacht te sturen. Het project draait om discipline en sociale vaardigheid. Daarnaast kunnen de jongeren kiezen tussen een opleiding techniek of au tomatisering en bedrijfsadministratie. Het programma is een samenwerkingsverband van de gemeente Amsterdam met Defensie. De hoofdstad koopt opleidingsplaatsen in bij de diverse krijgsmachtonderdelen voor vijf tienduizend gulden. Voorlopig betreft het nog een proefproject met de weinig fantasievolle naam De Uitda ging. Het is in ieder geval ook een uitdaging voor de marine zelf. „Normaal leiden we hier jongeren op die bij ons gaan werken. Dus we zijn wel vertrouwd met jeugd. Maar de toon en de houding van dit stel, daar moest ik toch wel even aan wennen. Ik had echt nu en dan wat door te slikken", zegt sergeant Rob Vink, één van de begeleiders van de twaalf jongens. De jongens vormen geen doorsnee van de Amsterdamse jeugd. H. Westerhoff, de verte genwoordiger van de gemeente in het pro ject, zegt dat ze stuk voor stuk een reeks van moeilijkheden te verstouwen hebben gehad. Hij noemt onder meer 'schulden, boetes, ge Probleemjongeren vallen in handen van militairen dragsproblemen en een ernstig verstoord ge zinsleven'. Een deel van de jongens heeft geestverruimende middelen gebruikt en nauwelijks een opleiding afgemaakt. Dat al les maakte de jongens 'individualistisch en dominant van aard', zoals overste Handgraaf het uitdrukt. Bij de marine komen de deelne mers, los van hun eigen sociale situatie, in een ander ritme. Wennen Om half zeven is het opstaan. Clyde: „Het programma hier was vreselijk wennen. De eerste ochtenden moest je standaard op drukken. Want dat moest als je te laat kwam. Vroeger bleef ik de hele nacht op. Ik was in de stad, of thuis. Dan ging ik pas naar bed als ik slaap kreeg en bleef ik echt lang liggen. Soms wel tot drie, vier uur 's middags. Als ik m'n bed uit kwam ging ik weer vrienden op zoeken, of zo." Maar waarom meedoen aan zo'n strak programma? „Voor de opleiding die er aan vast zit", zegt Dandy (18) stellig. „Voor mij zit de meeste winst in de opleiding", beaamt ook Clyde. „En ze zoeken hier een baan voor je", vult hij aan. Luitenant ter zee Ed Stuger, een van de begeleiders: „Dat zeggen die jon gens inderdaad. Dat ze vooral komen voor de opleiding. En dat ze dat strenge van ons maar niks vinden. Maar dan vraag ik ze: Waarom deed je dat dan niet? Waarom ging je vroeger dan niet gewoon naar school als je een opleiding zo belangrijk vindt?" Dandy: „Ja, ik doe het 't meest voor de op leiding, maar ik moet niet liegen. Ik heb wel wat geleerd. Vroeger kon ik alles alleen met agressie oplossen. Straks kan ik gewoon om dingen lachen. Dan ga ik niet gelijk op de vuist. Voorheen was ik meteen op m'n teen tjes getrapt." Clyde: „Dat is ook bij mij veranderd. Maar het komt ook een beetje omdat we bevriend zijn geraakt. We kermen elkaar beter. Eerst denk je: wat doet die stoer. En dan wil je Pauze tijdens een brandblusoefening waaraan de jongeren deelnemen, foto gpd»joop boek hem gelijk op z'n bek rammen. Je hebt nu ook geleerd om eerst tot tien te tellen en het proberen uit te praten. En als dat niet lukt doe je of-ie niet bestaat. Dan draai je gewoon je rug naar hem toe, even afkoelen." Dandy: „Iedereen had een grote mond, dus je pikte wat minder van elkaar. Maar in de tijd dat je met elkaar moet samenwerken ga je wat meer tot tien tellen en wat meer van elkaar accepteren. In het begin was het ieder voor zich." En om hun nieuwe vaardigheden te de monstreren, delen de jongens de groep in tweeën om vlotten te gaan bouwen. Onder de bulderende aansporingen van mariniers, knutselen ze van touwen en tonnen een wrak vaartuig in elkaar. De bedoeling is om zo snel mogelijk de vijver op het kazerneter rein over te steken. Maar het is koud. Een snijdende wind beneemt elk weldenkend" mens de lust om het water in te gaan. Maar even later staan enkele van de jongens tot hun middel in de vijver om hun vlot als eer ste op de andere oever te krijgen. Respect afdwingen „Dat was in het begin niet gelukt", zegt Dan dy. Iedereen had toen z'n eigen plannetje en wilde niet samenwerken, dus luisterden we niet naar elkaar." „Ja", zegt sergeant Schou ten, „dat was inderdaad een probleem. Om ze aan de gang te krijgen hebben we eerst respect moeten afdwingen. Dus in het begin stond ik zelf in het water. En als er hard gelo pen werd, deed ik ook mee. Dan hoorde je ze praten. 'Moet je die ouwe man zien. Die loopt nog harder dan wij'." Begeleider Rob Vink: „Het was voor ons ook omschakelen. Met de jongeren die wij hier normaal binnen krijgen, zijn we gewend dat alles wel goed gaat. En als er één uit de pas loopt, dan krijgt die dat wel te horen. Bij deze jongens werkt dat niet. Dat negatieve kennen ze nu wel. Dat horen ze hun hele le ven al. Wij proberen daarom het positieve te benadrukken. En dat zijn ze niet gewend. Je merkt dat ze dat leuk vinden." „Maar een garantie voor de toekomst kun nen we natuurlijk niet geven", zegt overste Handgraaf. „Hoe ze het zullen doen in de maatschappij, moet je afwachten." De resul taten bii de landmacht waren vorig jaar in ie der geval hoopgevend. De dertien jongeren daar waren na drie maanden allemaal aan het werk of bezig met een opleiding. Ook na het project worden ze nog begeleid. Ook Clyde en Dandy zijn optimistisch. Dandy: „Voordat ik hier kwam, zat ik - als het aan mij lag - elke dag in de coffeeshop. Ik werkte ook een beetje. Maar als ik nu terug kijk dan zie ik al die mensen waar ik vroeger mee omging. Dan besef ik dat zij nog hetzelf de zijn en dat ik ben veranderd. Ik ga voor uit. Ik ontmoet ze nog wel in het weekend, maar ik blijf niet lang bij ze staan. Ik zal wel gaan werken. Ik heb nu een serieuze vrien din. Dat had ik vroeger niet. Dus nu heb ik toekomstplannen. Clyde „Ik denk dat de dingen na dit pro ject wel beter zullen gaan. Ik ga bijvoorbeeld niet meer wachten met opruimen. Zo van: ach, dat komt later wel. Ik denk dat ik het meteen zal doen, ook om te zorgen dat dat in mij blijft: dat ik niet ga verzaken. Ik doe hier een opleiding in de automatisering. Er wordt een baan voor me gezocht. Ik heb gezegd dat ik een combinatie van leren en werken wil. Want geld speelt een belangrijke rol bij mij. Na al die weken heb ik, denk ik, meer dis cipline. Ik let meer op de kleine dingetjes, omdat hier alles perfect moet zijn. Opstaan is ook anders. Ik ben nu echt fit geworden. Vroeger dacht ik: nog even blijven liggen, nog even omdraaien. Dat is niet meer zo. Gewoon in één keer uit je bed springen. Mis schien even een paar keer opdrukken. Ben je meteen lekker wakker." Dandy: „Als je hier bent, dan denk je: kon ik maar naar huis. Je stresst omdat je elkaar te veel ziet. Je hebt nooit tijd voor jezelf. Maar als we weggaan, dan denk ik wel dat we elkaar gaan missen." GERT VAN DER MATEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 51