'Inburgering migranten moet beter' Binnenland m f™ JDHUISSTUL van tilWHïGlïï Draak Ta Tsjoe in Mokum Onvoldoende varkensboeren laten hun bedrijf opkopen giro 456 Turkse vrouwen na geweld vaak hulpeloos 'Groei WAO leidt tot tegenvaller half miljard' irwglwagWitkSigKliÉaiiigcfigM Demonstratieverbod fans Ajax inzet van kort geding Nederlander vóór politieke invloed koningin AG 15 APRIL 2000 delver vergeet graf te graven Een begrafenis in Geleen ondervond gisteren vertraging le grafdelver vergeten was het graf te graven. Toen de de kist naar het kerkhof droegen, konden zij het graf den. Volgens de uitvaartonderneming DELA was het bij de gemeente Geleen besteld. ,,Het staat op papier, gens is er iets fout gegaan." De nabestaanden stonden it de begrafenis zou doorgaan, waarop in alle haast als- f is gegraven. ;ctie: Ziekenhuis wel op de hoogte cht De Inspectie voor de Gezondheidszorg zegt het ïen w iïsch Ziekenhuis Maastricht wel degelijk te hebben ge acht iuwd voor een zwakke schakel in de computersoftware prutt; oedtransfusies. Dat gebeurde nadat vorig jaar oktober in am een patiënt overleed na een verkeerde transfusie, veek overleed een patiënte in Maastricht, maar het zie- leeft jontkende op de hoogte te zijn gebracht. -curs premier Kok heeft privé e-mail t pla gï Premier Kok, die twee jaar geleden nog niets wist van gevo ters, blijkt inmiddels privé te beschikken over een e- utell [es. In antwoord op vragen van het CDA zegt Kok dat hij vele andere Nederlanders' persoonlijk bereikbaar is op unt o vé e-mailadres. Binnenkort krijgt hij bovendien een ei- uurst bsite, waarop zowel hijzelf als het ministerie van algeme- evert n bereikbaar is. Het CDA had Kok ook gevraagd waarom probl leinnamen WimKok.nl en WimKok.com niet zijn ge- ïurR is 0| ibureau. Kok heeft daar geen moeite mee. rijsch ^.ach e wint halve ton met hanenspel WD-Kamerlid Voüte heeft 50.000 gulden gewonnen spel waarbij de arbeidsmarktproblemen in de sector me- electrotechniek moesten worden opgelost. Voüte mag en al l alleen gebruiken voor een werkgelegenheidsproject. Ze bedrag inzetten om computers voor langdurig werklo- Igoe&open. Zij moeten dan wel verplicht een cursus volgen endg iee te leren omgaan. Vervolgens kunnen ze vakinhoude- film! rsussen volgen via de computer. lerlid Brood woensdag begraven Die worden nu gebruikt door een fietsenverkoper en Gi Het afgelopen donderdag plotseling aan een hartaan- rleden Leidse WD-Kamerlid P. Brood wordt komende ag begraven op de Haagse begraafplaats Ockenburgh. :htigheid is om 13.30 uur. Brood is in Den Haag geboren, roonde sinds zijn studietijd in Leiden. Voorafgaand aan i te I afenis is er om 10.30 uur een eucharistieviering in de :go-ri liskerk aan de Wassenaarseweg in Den Haag. De Tweede heeft de beraadslagingen van woensdag afgelast. ambulance leidt tot file op Al Een actie van personeel van de ambulancedienst ost heeft gistermorgen tot filevorming op de Al geleid in rt van Hengelo. Vier dienstauto's reden met 40 kilometer rover de gehele breedte van de weg. Agenten haalden de ances tussen Enschede en Hengelo van de weg, omdat er lijke situaties dreigden te ontstaan. Het protest tegen een |'j jke herstructurering en een inschaling in een andere, gunstige CAO, leidde tot filevorming op de Al. se vlootdagen begonnen foto gpd dick manshande Het marinefregat Van Galen werd gisteren met een »chot vanaf de wal verwelkomd in de haven van Harlin- et betekende de opening van de Friese Vlootdagen die tot morgen worden gehouden. Diverse onderdelen van de geven demonstraties, waarbij de vloot, het korps mari- 1 Q de Marineluchtvaartdienst nauw samenwerken. ie boete voor paardentandarts Voor de rechtbank in Breda is gisteren een 32-jarige ntandarts uit Bergen op Zoom veroordeeld tot 25.000 boete en drie maanden voorwaardelijk wegens oplich- i valsheid in geschrifte. De rechter achtte bewezen dat de inliefhebber een veelbelovend springpaard dodelijk aan en verminkte om de verzekering te tillen. De verzeke- ■Js aatschappij Hippo Assurantiën is niet tot betaling van 'art miljoen gulden overgegaan, omdat men argwaan e door aanrijding met trein •p de spoorwegovergang bij 's Heer Arendskerke (ge- Goes) is gisteravond omstreeks half zeven een auto on- intercitytrein geraakt. Daarbij is een persoon om het le- :omen. De politie heeft nog geen nadere gegevens. Tus- ies en Middelburg rijden voorlopig geen treinen. De NS lussen ingezet. eeft Kabinet begint offensief richting uitvoerende instanties ia ling Allefrtieve chic van het land- is niet aan tijd en [ulif ebonden Vandaar dat de S eel) Eigentijds Klassiek bij voor deze lifestyle een )laats inruimt. Al die fieti modellen zijn afkomstig beste meubelateliers. :em 0p( ai voor liefhebbers van hei ds wonen met traditio- "aliteit: klassiek volgens ritZ lerfo mdi Het kabinet begint een groot offensief om de inburgering van mi granten te verbeteren. Op dit moment gaat het niet goed. „Bij een te groot deel van de gemeenten schort er op belangrijke onderdelen nog te veel aan om inburgering tot een succes te maken", schrijft het kabinet aan de Tweede Kamer. den haag anppunt van de belangstelling. Van taal onderwijs zou weinig terechtkomen. De inburgering van nieuwkomers, Volgende week debatteren de fractie waar het machtig worden van het Ne- voorzitters van de Tweede Kamer met derlands een belangrijke onderdeel het kabinet over de problemen, van is, staat sinds weken in het brand- Om de inburgering te versnellen en te verbeteren zullen betrokken be windslieden afspraken maken met de instanties die het allemaal moeten uit voeren. Gemeenten dienen veel na drukkelijker de regie in handen te ne men. Het kabinet wil dat de gemeenten met regionale opleidingcentra (ROC) harde afspraken maken over resulta ten die migranten dienen te boeken. Het gaat dan vooral over de beheer sing van de Nederlandse taal en het volgen van stages. Daarnaast krijgen de gemeenten een belangrijke rol bij het zoeken naar werk voor nieuwkomers. Ze moeten met onderwijsinstellingen, de arbeids voorziening en de werkgevers plannen smeden. De doorstroming van mi granten naar een baan in de zorgsec tor krijgt extra aandacht. Ook het sanctiebeleid komt nog niet goed van de grond. Veel gemeenten twijfelen aan het effect van bijvoor beeld korten op de bijstandsuitkering van een migrant die geen moeite doet om in te burgeren. Het kabinet ver wacht dat het systeem gaat werken als gemeenten beter zicht krijgen op de voortgang van de inburgering. Het kabinet stelt een 'taskforce' in om de betrokken instanties te begelei den. In de rapportage wijst het erop dat er ook gemeenten zijn die het in- burgeringsbeleid 'op orde hebben'. Het kabinet heeft er begrip voor dat niet alle gemeenten op schema liggen, omdat de Wet inburgering nieuwko mers pas sinds eind 1998 van kracht is. Amsterdam Duizenden Amsterdamse schoolkinderen keken gisteren hun ogen uit. In het kader van de 'kunstschooldag' liep vlakbij theater De Brakke Grond de draak Ta Tsjoe door de straten te zwalken. Het vervaarlijke 'dier" trok veel bekijks. Zo'n zevenduizend leerlingen uit groep acht mochten gisteren kennis maken met theater, circus, film en cabaret. foto gpd evert elzinga HONGERSNOOD DREIGT IN AFRIKA Nü helpen kan erger voorkomen! den haag anp Minister Brinkhorst (landbouw) heeft in totaal 1902 aanvragen gekregen van varkensboeren dié hun bedrijf geheel of ge deeltelijk willen laten opkopen. Vooral Gelderse en Brabantse boeren maken gebruik van de regeling, zo is gisteren bekend gemaakt. Een week geleden wa ren 1657 boeren bereid tot op koop. Donderdag sluit de in schrijftermijn. De boeren die zich nu hebben aangemeld produceren ongeveer 5,7 mil joen kilo fosfaat uit dierlijke mest. Brinkhorst moet totaal 21,5 miljoen kilo fosfaat uit het milieu halen om te voldoen aan de Europese Nitraatrichtlijn. De meeste boeren die er te gen betaling geheel of gedeelte lijk de brui aan willen geven, komen zoals gesteld uit Gelder land (572) en Noord-Brabant (571). In Overijssel meldden zich tot nu toe 379 boeren aan, in Limburg 144 en in Utrecht 81. Uit de zeven andere provin cies kwamen 155 aanmeldin gen. De Tweede Kamer heeft in middels zijn bezorgdheid geuit over de tegenvallende belang stelling. In de praktijk blijken de stoppende boeren vaak toch al van plan te zijn hun bedrijf te beëindigen. Anderen willen juist doorgaan wegens de stij gende prijs van varkensvlees. Brinkhorst hoopt in volgende opkooprondes alsnog het doel te bereiken. Utrecht o.v.v. Afrika leeuwarden gpd .DESIGNCENTRUM Mishandelde Turkse vrouwen die in een Blijf van m'n Lijf-huis hebben gezeten, lukt het zelden een zelfstandig bestaan op te bouwen. Ze zijn jarenlang thuis gehouden door hun mannen, spreken nauwelijks Nederlands en hebben geen idee hoe ze boodschappen moeten doen of een treinkaartje moeten kopen. Tijdens hun onderduik in een Blijf-huis moeten ze derhalve beter worden voorbereid. Dat betoogt onderzoeker Y. van Heerwaarden althans in een gisteren in Leeuwarden gepre senteerde onderzoek over Turk se geweldsslachtoffers. Van Heerwaarden sprak uit voerig met twaalf Turkse vrou wen in Blijf van m'n Lijf-huizen in Leeuwarden, Groningen en Twente. De meesten waren rechtstreeks uit Turkije aan een Turkse man in Nederland uit gehuwelijkt. Hun mannen hiel den hen binnen en terroriseer den de vrouwen. Via de politie kwamen ze terecht in de Blijf- huizen. Daar bleek een vrijwel totaal gebrek aan vaardigheden om zich staande te houden in de Nederlandse maatschappij. Het isolement was vaak dubbel, omdat zowel hun eigen als hun schoonfamilie de weggelopen vrouwen verguisden. Hulp blijkt moeilijk. Van Heerwaar den schrijft dit onder meer toe aan taalprobleem, de tijdsdruk in de instellingen, maar ook door de onbekendheid met het praten over persoonlijk proble men. Landelijk keert minimaal veertig procent van de Blijf- vrouwen in arren moede terug naar hun man. „Meestal heeft hij beterschap beloofd. In elk geval is het een omgeving die ze kennen", aldus directeur Ste- genga van het Blijf-huis in Leeuwarden. Het terugkeerper- centage onder Turkse vrouwen is niet bekend. Volgens Van Heerwaarden is het hard nodig dat de Turkse vrouwen al in het Blijf-huis grondig worden voorbereid op een zelfstandig bestaan buiten. Nu nog schort het aan samen werking tussen de crisisopvang en tal van andere instanties. Een inburgeringscursus zodra ze in Nederland arriveren, zou problemen kunnen voorko- den haag gpd Als de huidige groei van het aantal WAO'ers doorzet, dreigt het kabinet over twee jaar met een financiële tegenvaller van 500 miljoen gulden te blijven zitten. Jaarlijks komen er zo'n 15.000 WAO'ers bij. Dat aantal moet worden teruggebracht tot 10.000 om de arbeidsonge schiktheidsverzekering betaal baar te houden. Dit schrijft staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken in een nota aan de Tweede Ka mer. In zijn nota doet hij een reeks van voorstellen om de groei van het aantal WAO'ers in te dammen. De meeste aan dacht gaat uit naar het terug dringen van het ziekteverzuim in het onderwijs, de zorg en bij de politie en de rijksoverheid. Uit die sectoren komen de meeste werknemers door ziekte of stress in de WAO terecht^ Het kabinet trekt voor dit jaar 200 miljoen gulden extra uit om het ziekteverzuim in de ge noemde sectoren terug te drin gen. Het geld is vooral bedoeld om extra personeel aan te trek ken. Door het personeelstekort in bijvoorbeeld de verpleging, wordt de werkdruk zo hoog dat veel werknemers bezwijken on der de werkdruk. „Die vicieuze cirkel moet worden doorbro ken", vindt Hoogervorst. Daarnaast trekt de regering 50 miljoen gulden uit voor ver beteringen van de WAO-keurin gen. Het geld is onder meer be doeld om extra keuringsartsen aan te trekken. Nu hebben art sen vaak te weinig tijd voor een zieke werknemer die wordt ge keurd. Daarnaast moeten WAO'ers die zicht hebben op spoedig herstel (met name jon geren en mensen met psychi sche klachten) vaker worden herkeurd. amsterdam gpd Tweespalt België en Nederland over drugscampagne rond EK oppakken. In België zijn drugs nog een taboe", zegt T. de Vos van de landelijke werkgroep EURO 2000. Zelfs het tolerante Nederland worstelt met de toon die in de folders over het drugsgebruik moet word'én adh^eslagen. ,Als gastland moeten wij niet de re putatie krijgpp dat het toernooi 'nier ééh"' groot drugsfestijn wordt. De supporter krijgt geen handleiding voor drugsge bruik", aldus R. Kerssemaker van de Jellinek-verslavingszorg. De folders worden dan ook uitsluitend verspreid op loca ties waar supporters mogelijk gaan experimenteren met drugs, zoals bijvoorbeeld in goedkope hotels en op cam pings. De campagne is vooral bedoeld om gezondheidspro blemen te voorkomen. Er is onenigheid tussen Neder land en België over een voor lichtingscampagne over drugs tijdens het Europees Kampi oenschap voetbal in juni. De Belgen vinden het Nederlandse drugsbeleid te 'soft' en voélen er weinig voof, folders te vér- spieiden öVér1 'vérstahdig drugsgebruik'. Het buurland is inmiddels afgehaakt en Neder land organiseert nu een eigen voorlichtingscampagne. De voorbereidingen voor een gezamenlijke actie waren al ruim een half jaar in volle gang. Op het laatste moment vonden de Belgen de Nederlandse tole rantie over drugs toch storend. „België heeft geen coffeeshops. De politie daar kan een voetbal supporter met een jointje direct den bosch anp BEDRIJVEN EN ontmoeten studerend en werkzoekend Noord-Holland op zaterdag 6 en zondag 7 mei 2000 in de Extran Sporthal te zijn. De Utrechters willen de A2 langdurig blokkeren, zo heb ben ze aangekondigd. Met de demonstratie willen de voetbal fans hun ongenoegen uiten over de in hun ogen inhumane wijze van supportersvervoer. Rombouts heeft er volgens zijn woordvoerder van begin af aan rekening mee gëhouden dat woensdag niet alleen Ajax- supporters naar Den Bosch ko men. „Het vermoeden dat ook andere groeperingen meedoen, was een van de belangrijkste re denen om het verbod uit te vaardigen", aldus de zegsman. Het kort geding dient maan dagmorgen voor de president van de rechtbank in Den Bosch. Supporters van Ajax hebben een kort geding aangespannen tegen de gemeente Den Bosch. Ze eisen dat het verbod om woensdag in die plaats te de monstreren tegen de zoge naamde combiregeling wordt ingetrokken. Burgemeester Rombouts van Den Bosch heeft die demonstratie verboden om dat hij bang is voor ongeregeld heden. Gisteren maakten aanhan gers van Feyenoord bekend dat ze woensdag ook naar Den Bosch gaan. Eerder lieten sup porters van FC Utrecht en NAC al weten dat eveneens van plan Eerste vrouw als korpsschef alkmaar anp Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O. G. Z. b.v. De 39-jarige A. Brink is gisteren in Alkmaar officieel geïnstalleerd als de nieuwe korpschef van de politie Noord-Holland Noord. Het is voor het eerst in Nederland dat een vrouw op deze positie wordt benoemd. Hoofdofficier van justitie, A. van der Kerk, heeft grote verwachtingen van de in Deventer geboren Brink. „Ze is een stevi ge, slagvaardige en praktische hoofdcommissaris met een grote in teresse in recherchewerk." Meerderheid D66-aanhang niet eens met standpunt De Graaf ruswuk» anp Van de Nederlanders vindt 72 procent dat de koningin politieke invloed mag hebben. Slechts een kwart is met D66-leider De Graaf van mening dat het staatshoofd een stapje terug moet doen. Dat blijkt uit een opiniepeiling die is uitgevoerd in opdracht van NOVA en het ANP. WD'ers (87 procent) en CDA'ers (75 pro cent) vinden vaker dan aanhangers van D66, GroenLinks en SP (samengemiddeld 64 procent) dat de koningin politieke in vloed mag uitoefenen. Duidelijk is dus dat de meerderheid van De Graafs eigen ach terban de koningin juist niet monddood wil maken. Meer dan de helft van de Nederlanders (58 procent) vindt zelfs dat het staatshoofd haar opvattingen in het openbaar mag uit spreken. Bijna dertig procent vindt dat ze die alleen mag delen met ministers, die daar volgens 61 procent rekening mee moeten houden. Dat bijna driekwart van de ondervraagden politieke invloed toe staat, wil niet zeggen dat evenzoveel men sen de koningin een plaatsje in de regering toebedelen. Ruim vijftig procent vindt dat het staatshoofd niet mag meeregeren, om dat ze niet is gekozen. Overigens geven zes van de tien kiezers aan dat het hen bij het bepalen van hun stemkeuze niet uitmaakt wat een partij vindt van de poltitiek rol van de koningin. Dit geldt ook specifiek voor de D66-aanhang. Nederlanders zijn gehecht aan tradities, zo blijkt. Ruim driekwart van de deelne mers aan het onderzoek (in totaal vijfhon derd mensen) vinden dat de koningin op prinsjesdag de troonrede moet uitspreken. 16 Procent wil dat Kok die taak op zich neemt. Ook het huidige systeem van erfopvol ging - het oudste kind van het zittende staatshoofd neemt het stokje over - bevalt een meerderheid van de bevolking (63 pro cent). Toch is dertig procent voor een geko zen staatshoofd. Mocht dat er ooit van komen, dan hoeft prins Willem-Alexander zich weinig zorgen te maken. Van de Nederlanders zou 55 pro cent op hem stemmen, een kwart twijfelt en tien procent zou zeker niet voor de hui dige kroonprins kiezen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3