'Rancune als doping? Lariekoek' Iet hobbyclub Avanti naar de eerste divisie Sport Gelijk betalen? IRDAC 15 APRIL 2000 Ronald Waterreus is bij aanstaande kampioen PSV weer boven alle twijfel verheven PSV kan morgen - bij puntverlies van Heerenveen - voor de 15de keer in de historie kampioen worden van Nederland. De titel zal vooral Ronald Waterreus na een seizoen van uitersten veel voldoening schenken. De Limburger ontworstelde zich bij PSV van persona non grata tot een doelman met een nieuw contract op zak. „Ik heb alleen willen laten zien wie de beste is. Verder niets." kwamen, kreeg ik het te kwaad. Het was pure zelfkwelling, een hel. Dat ik niet mee mocht op trainingskamp, in de voorberei ding, was ook slikken. Je bent vijf seizoe nen eerste keeper geweest en dan mag je ineens niet mee." In augustus keepte Waterreus de voor rondewedstrijd van de Champions Lea gue in het Moldavische Chisinau. Kralj was door een blessure op een zijspoor be land. „Dat was het keerpunt. Die redding, vlak voor tijd, schreef de rest van het sei zoen. 'Waterreus redt PSV', stond er de volgende dag in de kranten. Dat was over dreven - die gozer schoot gewoon tegen me op - maar de situatie bij PSV kantelde vanaf die dag langzaam mijn kant op. Door de publieke opinie, maar ook door de reacties van de spelers. Toen dacht ik: het zit wel snor." „Ik heb het dit seizoen een paar keer heel zwaar gehad, maar ik heb ook intens genoten. Soms kwamen er wel eens gren- rechters of scheidsrechters naar me toe om me bemoedigende woorden in te fluisteren. Maar het mooiste kreeg ik te horen van Ronald Koeman en Leo Been hakker, na de wedstrijden van begin fe bruari tegen Vitesse en Feyenoord. Ze ga ven me een aai en zeiden écht heel aardi ge dingen. We hadden twee keer verloren, maar ik was zo trots als een pauw. Nee, het doet niet terzake wat ze zeiden, maar het laat zich raden." In februari legde PSV hem een driejari ge verbintenis voor, die Waterreus begin Het kampioenschap zal heel veel voor me betekenen. Daar kan én wil ik uet omheen. Hoe ik me na het laatste luitsignaal zal gedragen, weet ik niet. ,laar het zal speciaal zijn, zeker. Want er 5 natuurlijk wel wat gebeurd, hè. En ik lebm'n gevoelens." Het moet het understatement van het eizoen zijn. Ronald Waterreus, bijna 30, leeft één van de meest turbulente jaren it zijn carrière achter de rug. Weer moest üj de concurrentiestrijd aan, nu met Ivica Cralj, weer was er die twijfel, nu bij Eric jerets, en weer botste zijn dominante ka rakter, nu met PSV's beleidsbepalers. Aan de vooravond van zijn laatste con- jractjaar deed directeur Frank Amesen *n iem zelfs in de uitverkoop, bij Santander, rt 0 'SV was hem, in vele Eindhovense ogen le dwarsligger, liever kwijt dan rijk. Het naakte het beest in Waterreus los. „Toen vas de maat vol. Ik dacht: PSV gaat geen ituiver aan mij verdienen. En éls ik nu ga, rd b >a met staart 11158611 de benen. Dat vilde ik absoluut niet. Ik wilde alleen weg net opgeheven hoofd." ndipiskwalifïcatie ,Nee, geen rancune als doping. Dat is la- iekoek. Beeld je nu gewoon eens in: er jpeelt iemand goed en toch wordt zijn jositie ondermijnd. Dat heb ik niet geac- :epteerd. Klaar. In een notendop is dat vat er is gebeurd. Meer niet. Wat wel raar i, is dat mijn situatie door veel mensen in «Jederland is geïdealiseerd. Het betekent lat niemand dat doet, opkomen voor je ligen belangen. Ik wil mezelf absoluut liet op een voetstuk plaatsen. Ik heb al- een willen laten zien wie de beste is. Ver- Ier niets." gevoel had Waterreus al snel. „Ik ïeb me geen moment kansloos gevoeld, fanaf de eerste dag dat ik trainde, wist ik lat ik een kans zou krijgen. Als voetballer ïeb je dat heel snel in de gaten. Dat is •i 'een diskwalificatie van de ander, ik had lat gevoel gewoon. Als ik na drie, vier da len het idee had gehad dat er voor mij fiets te halen was, had ik mijn conclusies [etrokken. Nu heb ik vanaf de eerste dag lan het kampioenschap gedacht. Ik wilde net een titel afscheid nemen. Ik begrijp je ingeloof. ik had tenslotte geen basis- ilaats. Maar voor mij stond vast dat ik net een titel afscheid wilde nemen van ►SV." de bevalling van het kampioenschap j, over het dieptepunt van het seizoen ïoeft Waterreus geen moment na te den- ;en. „Glasgow Rangers uit, dat moet ik eerlijk toegeven." Gerets had de voorkeur ;egeven aan de weer fitte Kralj. Daarmee fntnam hij Waterreus zijn ultieme wed- trijd van het seizoen. De Limburger ver- nande zich en reisde toch op eigen initia- I ief naar Ibrox. Als PSV-supporter. „Na de Dting voor de Champions League had ik Fo'n gevoel: hé gaaf, een weerzien met lick Advocaat en Arthur Numan. De wedstrijd in Glasgow was heel belangrijk oor me. Als je dan niet speelt - en dat 1 superonterecht - doet dat pijn. )oor toch naar Glasgow te gaan, wilde ik loor de zure appel heenbijten. Toen ik er lenmaal was, wist ik dat ik niet had moe- en gaan. De mensen met wie ik was, zei len het later ook: tot vier uur 's middags vas het heel gezellig, daarna was je niets neer waard. Toen de spelers het veld op maart ondertekende. Zoeter kon de wraak niet zijn. „Dat was natuurlijk het mooiste van alles. Ik zelf had zoiets van: contract afgelopen en wegwezen. Tuurlijk heb ik met andere clubs gesproken, maar PSV is toch mijn club. Sommigen hebben wel eens gezegd: dat zegt-ie om populair te zijn bij de supporters. Lariekoek. Ik heb altijd gezegd dat PSV een fantastische club is, ondanks alle heisa. Als ik het nieu we contract uitdien, ben ik negen jaar eerste keeper geweest van PSV. Dat is toch niet niks. Achteraf is dit seizoen - meer nog dan op PSV - een overwinning op mezelf geweest, als je het zo wilt uit drukken. Ik dacht steeds dat het mijn laat ste seizoen was. Als je dan uiteindelijk voor drie jaar bijtekent...." „Een paar jaar geleden had ik absoluut niet het idee dat ik top was. Toen Dick Advocaat me vertelde dat PSV rond was met Georg Koch, had ik alle begrip. Ik had allerbelabberdst gespeeld. Dat heb ik Ad vocaat ook gezegd: 'Je hebt groot gelijk dat je Koch haalt'. Nu was en is dat an ders. Ik beteken wat voor PSV. Ik ben in anderhalf jaar een betere keeper gewor den. Heb innerlijke rust gevonden, nou nee, niet innerlijke rust - die zal ik toch nooit vinden - ik heb er meer controle over. Ik ben - hoe zeg je zoiets - iemand die per se wil brengen wat hij ook kan. Lange tijd was ik voor mezelf niet goed genoeg. Zelden had ik vroeger het gevoel dat ik een wedstrijd kon binnenhalen voor de ploeg. Dat mag ik misschien niet hardop zeggen, maar dat gevoel heb ik de laatste anderhalf jaar wel. Je ziet het aan de opstelling van de club. Ze hadden ge woon kunnen zeggen: je contract is afge lopen en nu ophoepelen. Maar ik heb ze overtuigd van mijn kwaliteiten." Onruststoker Kwaliteiten, erkenning - en vooral het ge brek daaraan - onruststoker, de typerin gen zijn onlosmakelijk met Waterreus ver bonden. „Het beeld dat veel mensen van me hebben is dat van een moeilijk kerel tje. Maar kijk toch gewoon eens naar de prestatie, kijk naar mijn bijdrage. Ik heb het gevoel dat ik wedstrijden kan winnen voor een ploeg. Dat heeft niets met per soonlijke frustratie te maken. Vroeger deed ik daar nogal eens moeilijk over, nu niet meer. Het is hetzelfde met Oranje. Soms vragen mensen me wel eens: Ro nald, waarom wordt jouw naam nooit ge noemd als het om de keepers van het Ne derlands elftal gaat. Nou, dat is heel dui delijk: dat gebeurt niet. Klaar. Soms heeft me dat dwarsgezeten, nu zeg ik: als Rijk aard me nodig heeft, hoor ik het wel, al besef ik ook dat mijn laatste kans aan staande is." „Bij de supporters heeft het nooit aan erkenning ontbroken. Ik ben dit seizoen wel eens tussen een meute PSV-suppor- ters achter Ruud van Nistelrooy de bus uitgekomen. Bij Ruud ging het er luid ruchtig aan toe, maar bij mij kwam er een hels kabaal los. En dan stap je achter de meest begeerde spits van Europa de bus uit... Dat is toch wel mooi. Tuurlijk heeft het publiek meegespeeld om te blijven. Ik heb op onvoorwaardelijke steun van de fans kunnen rekenen. Die steun heb ik echt niet te danken aan woorden, maar alleen aan daden." erswoudse tafeltennissers op de drempel van promotie Martina Hingis zwengelde het onder werp onlangs weer eens aan. Vrouwelij ke tennissers krijgen een minder hoog prijzengeld als hun manlijke collega's. Ook in andere sporten zoals wielrennen en atletiek ontvangen vrouwen bedui dend lagere vergoedingen. Is dit juist? Martina Hingis aan de vooravond van de Australian Open van dit jaar: „Ik hoop dat het probleem door alle partijen wordt opgelost naar ieders te- Wvredenheid. Een boycot behoort tot de mogelijkheden als de speelsters hun zin niet krijgen. Vrouwen verdienen een ge lijke financiële behandeling. Op dit IA moment moeten we het stellen met de II helft, soms nog minder, terwijl de kwa- III liteit van het spel enorm vooruit is ge- gaan de laatste jaren. Als er niet snel een oplossing komt, is alles mogelijk. Ook een boycot. Mensen gaan voor van olies de straat op om te demonstreren, I I I waarom niet de tennismeiden?" John McEnroe tijdens een 'conferen ce call' van de ATP: Mijn gedachten over dit onderwerp zijn veranderd tot het punt dat - voor zover het mij kan schelen - degene die de meeste aandacht trekt ook het mees te geld moet krijgen. Als meer mensen naar vrouwentennis kijken, is er geen reden waarom ze niet meergeld moeten verdienen. Wie de de toeschouwers trekt, krijgt de poen. Maar de enige manier om daar achter te komen, is het com pleetscheiden van mannen- en vrouwentennis. In dat geval, zet ik mijn geld op de mannen. Jacco Eltingh, voormalig toptenniser, tegen woordig tv-commentator bij RTL5: „Of ik hier een mening over heb. Ik heb toch overal een mening over, haha. Het is een zaak van vraag en aanbod. In het vrouwencircuit gaat er minder geld om dan in het mannencir- cuit. De organisatie van het vrouwentennis moet dus zorgen dat er meergeld op tafel komt, dan kunnen de speelsters evenveel of misschien wel meer verdienen dan de mannen. Je kan er ook wel een kwestie van maken of roeiers evenveel moeten verdienen als tennissers. Die moeten waarschijnlijk veel harder trainen dan voetbal lers of tennissers. De maatstaf is of een sport erin slaagt hoge kijkcijfers te halen, sponsors te inte resseren. Bij de Grand Slams mogen vrouwen van mij evenveel verdienen als mannen, als ze dezelfde inspanning verrichten. Dat is nu niet zo. De mannen spelen om drie, de vrouwen om twee gewonnen sets. Joop Riethoven, wielerorganisator, uit Leiden: „Het vrouwenwielrennen zou best meer gewaar deerd mogen worden, ik vind dat ze geweldige prestaties leveren. Dat ze minder verdienen is eenvoudigweg een commerciële zaak. Als ik een ennisbolwerk Avanti. Iftien jaar geleden wist sportliefhebber dat in >woude-Dorp op het te niveau werd ge- 1 en getraind. Maar na vertrek van Bettine koop en trainer Gerard verdween ook het s. Avanti koos ervoor J en Tecreatievereniging' orden, plezier mocht meer lijden onder pres- g. Vijftien jaar later eerste mannenteam drempel van de eerste Komt het succes weer Groenewold en Ronald kunnen met team- Jaap Schilperoort terugbrengen op het hoogste niveau van Ne- d. Toch zijn zij recrea- Itennissers. „Ik heb de vier, vijf keer per week wel gehad", vertelt ewold (26). „Dat hoeft niet meer." Groene- Peeters (25) kennen sinds hun twaalfde, oordat Groenewold bij kwam, trainden de bei- termeerders af en toe Toen Jasper van der last kreeg van een was het heel een- vertelt Peeters. „Ik Martin gewoon een paar jdjes in te vallen. Dat een heel seizoen te ns succes geprolon- Groenewold heeft nog artij verloren. „Ik weet dat we promoveren", eeters. „Ik speel dit jaar zo best, maar omdat wint hoeft dat ook niet Toch baalt hij ste- iedere verliespartij. „Ja, Dan kan ik met mijn door de muur slaan, het een hobby. een verslaving", ver zijn jeugdvriend hem. drie weken op vakantie eest en ik heb niet ge- dan móet ik tafelten- foto EPA nissen." Peeters geeft toe dat dat ook voor hem geldt. „Nou ja moet, moet... Hoewel, ik heb een jaar wat meer gestu deerd en niet getafeltennist. Toen heb ik thuis de eettafel tegen de muur gezet en ben ik in mijn eentje wat gaan zitten tikken." Ondanks hun verslaving straalt er uit de woorden en de ontspannen houding van de twee geen heilig vuur. Zij trai nen twee keer per week, af en toe onder leiding van Edwin Vente, meestal gewoon met zijn drieën. Daarmee heb je het ook wel gehad. „Ik heb ook wel een periode vijf keer per week getraind", herinnert Peeters zich. „Maar dat werkt eerder frustrerend: je ver wachtingspatroon gaat om hoog en als je dan verliest, is het extra erg." Groenewold: „Natuurlijk willen we dolgraag winnen en al helemaal kampi oen worden. Maar we gaan niet meer trainen om nét die extra douw eraan te geven. Daar hebben we gewoon de tijd niet voor." Het blijkt ook niet nodig. De promotie is heel dicht bij, is het niet dit weekeinde, dan toch zeker volgende week. Avanti heeft een jonge ploeg (Schilperoort is met 23 jaar de jongste). Waar ligt de top van dit team?- Groenewold: „De tweede di visie is onder mijn niveau - anders zou ik ook niet alles winnen. Ik heb jaren tusen ere- en eerste divisie in ge schommeld. Maar op dat ni veau kom ik ook niet meer te rug." Peeters schat zichzelf wat lager in: „Ik denk dat ik niet veel hoger kan dan de eer ste divisie. Daarvoor zou ik ook weer te veel moeten trai nen." Groenewold: „Maar ik denk wel dat jij beter kunt spe len dan je nu doet. Je moet wat specifiéker gaan trainen, op je zwakke punten: de servi ce en de service-ontvangst. Een grote bak met ballen er naast en serveren maar." Pee ters: „Dat was ik stiekem toch Stephanie Rottier uit Leiden, voormalig top- dertlgspeelster van de wereld: „Als de vrouwen ook om vijf gewonnen sets spe len, vind ik dat er gelijk betaald moet worden. Ik geloof niet-dat het onderwerp erg leeft onder de vrouwentennissters. Ik heb drie jaar in het cir cuit meegelopen en ik heb er nog nooit tnet een andere speelster over gesproken. Ik denk dat het verschil in betaling wel minder wordt. Dat komt omdat het vrouwentennis steeds aantrekkelijker is om te zien. Zelf speel ik dit jaar in de hoofd klasse. Daar krijg ik inderdaad een onkostenver goeding voor. Of die gelijk is aan de vergoeding van de mannen in mijn team? Dat weet ik niet. Ik ben voor mezelf bezig en ik ben tevreden met wat ik heb afgesproken. Lodewijk Kallenberg uit Leiderdorp, voorzit ter sectie Toptennis van de tennisbond: „Ik weet werkelijk niet of de vrouwen evenveel krijgen voor het spelen van de Fed Cup als de mannen voor de Davis Cup. Er wordt een deel van de tv-rechten weer onder de spelers en speel sters verdeeld en dat loopt allemaal via de Inter nationale Tennis Federatie. Ik geloof niet dat de ze kwestie speelt onder de Nederlandse tennis speelsters. TEKST WILLEM SPIERDIJK al van plan. In augustus wil ik twee dagen vrij nemen en dan zes uur per dag aan de slag gaan. Ik wil echt goed spelen volgend seizoen. Dat zal wel nodig zijn ook, denken ze allebei. „Het wordt vechten om erin te blijven", voorziet Groenewold. „Dat is ook de enige doelstelling." Ze ker als De Korenbeurs niet de gradeert: Arjan Karbaat zou dan de gelederen van de Ha- zerswoudse vereniging komen versterken, een speler met een percentage van 80. „Maar dat zit er niet meer in," denkt Groenewold. „Mij maakt het ook niet zo veel uit", glimlacht Peeters. „Het is leuk met zijn drieën en vieren, dat zou het ook zijn met vijf." En dan blijkt opnieuw dat het bij Avanti tegenwoordig draait om de gezelligheid. Maar die aanstaande promo tie, dat is toch mooi meegeno men. wielerwedstrijd organiseer met Jan Janssen en Joop Zoetemelk komen er 15.000 mensen kijken. En als Leontien van Moorsel komt maar 2000. Ik krijg minder sponsors voor het vrouwenwielren nen, ik kan ze dus ook minder betalen. Mis schien is het ook niet nodig dat ze evenveel krij gen. De mannen hebben vaak een gezin waar ze voor moeten zorgen. Martin Groenewold (rechts) en Ronald Peeters: „We gaan niet meer trainen om nét die extra douw eraan te geven. Daar hebben we gewoon de tijd niet voor." foto taco van der eb

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 37