>PORT jevoel als kompas, geluk als resultaat Randje BUITENSPEL ©AG 15 APRIL 2000 Wim van Zwam heeft Katwijkse titeldroom binnen handbereik Wim van Zwam staat voor een scharnierpunt in zijn loopbaan als trainer. De 43-jarige Bergschenhoeker, vgder van Yannick (anderhalfjaar) en Mikaël (7 maanden)begint in juli als oefenmeester van TOP Oss, zijn eerste profclub. Daarvoor moet de trainer van Katwijk, die ook werkte bij Quick Boys, ARC en UVS, zijn baan aan de Haagse Academie voor Lichamelijk Opvoeding opgeven. Een risico? Niet voor Van Zwam, die zich bij beslissingen vaak laat leiden door wat zijn gevoel hem ingeeft. En deze keuze voelt goed. „Maar tot juli ben ik trainer van Katwijk. Als ik kampioen word met Katwijk, komt een droom uit." Vanmiddag al kan dat gebeuren. Als de oranjehemden winnen van Zwart Wit '28 en Rijnsburgse Boys zich verslikt in Ter Leede. Vooraf: elf stellingen over voetbal, geluk en toeval voor een trainer die het trainersvak mooier vindt dan hij aan anderen kan uitleggen. Omdat in voetbal bijna alles door toe- al bepaald wordt, hoef je als trainer ooit bang te zijn voor een verkeerde Bslissing. moet sowieso nooit bang zijn voor een eslissing, maar dat geldt voor ieder lens. Als je op het moment van beslissen id gevoel krijgt bij de keuze die je aakt, kan het geen verkeerde-beslissing jn. Ook al blijkt later dat die verkeerd eeft uitgepakt. Belangrijker is nog dat je iet bang bent om je fout toe te geven, at is bijvoorbeeld gebeurd na de uisnederlaag tegen Excelsior Maassluis, maandag daarop ben ik in een groeps- isprek zelf begonnen met aan te geven aar ik misschien fouten in de voorberei- ng of in de tactiek had gemaakt. Daarna in ik de spelers afgegaan en heb hun die agen gesteld. Daar is een hoop goeds [gekomen. maf het moment dat ik in mijn privéle- n keuzes, echte keuzes, heb gemaakt en gens voor ben gaan staan is het goed et me gegaan. Daarvoor dacht ik dat ik n prachtig leven had, maar ik hobbelde genlijk maar achter alles aan. Laatst vam ik iemand tegen die mij van vroe- kende, die vertelde me dat ik toen zei ik in principe niet wist wat nou geluk Hij vroeg me of ik nu gelukkig was. Ik n toen meteen zeggen 'ja ik ben geluk- I Het is makkelijk om bij Katwijk te rken dan bij UVS. Js je naar de clubs sec kijkt, klopt dat let. Het is wel zo dat het makkelijker is Ij een club die bovenin meedraait. Suc- s geeft je energie. Als handhaving je bel is, heb je veel voldoening van je werk b dat lukt. De voldoening is aan de an door GERARD BAAS dere kant veel groter als je kampioen wordt met een ploeg waarmee je doel was om bovenin mee te draaien. Het tegen deel gaat ook op: degraderen met een staartclub lijkt me veel verschrikkelijker dan de titel missen met een topclub. 3. Het is makkelijker om bij TOP Oss te werken dan bij Katwijk. Er is méér mogelijk, dat is het enige dat ik er van kan zeggen. Het grote voordeel zal zijn dat ik zes a zeven keer per week kan trainen. Dan kan ik meer overbrengen op de groep. Verder moet ik het allemaal nog meemaken. 4. De eerste training kan een trainer ma ken of breken. ik geloof niet dat die training mij kan bre ken. Er zit wel een bepaalde spanning op. Alleen al het feit dat ik er al over nage dacht heb, is het bewijs daarvoor. Ik ben in het profvoetbal beland zonder te lob byen. Dat kan ik niet en dat wil ik niet. Ik wil ook niet zo desperaat zijn dat ik een lobby nodig heb om aan een club te ko men. Het heeft ook te maken met mijn verle genheid, een eigenschap die lijnrecht te genover mijn uitstraling staat. Ik schijn nogal arrogant over te komen. Ik heb pas laat geaccepteerd dat dat de eerste indruk is die ik op mensen maak. Soms is dat hartstikke lastig. Dan vraag je je af of je je misschien moet aanpassen of moet ik het accepteren dat mensen de tijd moeten nemen om mij te leren kennen. Bij andere mensen kijk ik zelf tegenwoor dig verder dan de eerste indruk die ze ma ken, omdat je daar vaak de fout mee in gaat. Je komt vaak verder als je je afvraagt waarom iemand zich zo gedraagt. Dat pas Wim van Zwam. ik ook toe bij het lesgeven. Dat kan heel confronterend zijn als je 18 of 19 bent, maar misschien doe ik dat wel omdat ik, toen ik zo oud was, graag zo iemand was tegengekomen. Dan had ik een aantal stappen misschien wel eerder gezet. 5. Voor een trainer is het belangrijker dat hij bij zijn nieuwe club goed met het bestuur overweg kan dan met de spe lersgroep. Voor een trainer is een goede relatie met de belangrijke mensen binnen het be stuur noodzakelijk. Je moet van het be stuur wel bepaalde dingen gedaan kun nen krijgen. Je zal er niet aan ontkomen om sommige mensen wat langer te woord staan en meer tijd te nemen om zaken uit te leggen dan je eigenlijk wil. Zo kan je voorkomen dat een klein brandje een groot vuur wordt. Het is wel zaak óm te voorkomen dat het spanningsveld tussen je persoonlijkheid en het belang van de clubprestaties ten koste van jou gaat. De grens die ik daarbij trek die ligt binnen het voetbal verder dan in mijn privéleven. 6. Wim van Zwam moet zich aanpassen aan het macho-voetbalsfeertje. Je moet je altijd aanpassen als je bij een nieuwe club gaat werken. TOP Oss is gro ter dan Katwijk, dat weer groter was dan UVS. En hoe groter de club, des te meer wordt alles uitvergroot. Overal waar veel geld omgaat en waar meer belangen zijn, is er sprake van meer glitter en glamour. Sommigen gaan zich daar naar gedragen en daar moet ik ook mee leren omgaan. Het is bijvoorbeeld gek om te zien dat het voor Teletekst interessant is om te weten wie de nieuwe trainer van Top Oss wordt. In de weken dat het speelde, werd ik con stant gebeld. Ik heb een heel klein beetje een idee gekregen wat Co Adriaanse mee maakte toen hij de nieuwe trainer van Ajax zou worden. 7. Psychologisch inzicht is voor een trai ner belangrijker dan tactisch inzicht. Dat gaat steeds meer op. Het op de juiste manier beïnvloeden van spelers is het grootste deel van mijn werk. Als je spelers in een dal zitten, vergeten ze alles wat je als trainer erin probeert te krijgen. Tactiek is een houvast waar ze op terug kunnen grijpen als het niet loopt, maar zelfs dat raak je kwijt als je de zoveelste nederlaag lijdt. Dan wordt trainen een heel andere klus., Dan gaat het maar om één ding: hoe draai je de negatieve spiraal om. De sleu tel om die negatieve spiraal om te draaien heb je nooit in handen, zelfs niet als je ze ker weet dat het omslagpunt er aan zit te komen. 8.Trainer zijn is een heel emotioneel vak. Klopt. Iets wat me heel erg heeft geraakt is het feit dat bij Katwijk de totale club bezig is met het eerste efltal. Iedereen binnen de vereniging, en ook veel mensen in het dorp, voelen een ontzettend grote binding met Katwijk. Zo waren we gewend om op maandag met de totale groep te trainen. Dertig man van het eerste, het tweede en drie A-junioren. Op zo'n maandag komt Armand Corijn, speler van het tweede naar me toe en hij zegt dat hij iets mist in de beleving van het eerste en dat ze zo ze ker geen kampioen zouden worden. Hij stelde voor om de groep te splitsen, om dat het tweede toch nergens meer voor voetbalde. 'Als het eerste zich gewoon al leen met elkaar bezig houdt, hebben ze er toch veel meer aan, trainer'. Dat vond ik hartstikke mooi. Dat een jongen van het tweede, voor wie het leuk is om met spe lers van het eerste te trainen, aangeeft dat ik geen rekening hoef te houden met het tweede. Sinds die dag traint het eerste apart van het tweede. 9. Trainer zijn is mooier dan je van tevo ren kunt bedenken. Ja. Er zit sowieso meer in voetbal dan mensen denken. En in het trainersvak zit nog meer. Het vak van een trainer is zo bijzonder dat je dat niet aan buitenstaan ders kunt uitleggen. Als ik aan mensen vertel dat ik een voetbalclub train, zeggen ze 'goh, wat leuk', ze halen hun schouders op en gaan weer verder. Maar zou ik zeg gen dat ik manager ben, de leiding heb over dertig mensen, dat we elke week be paalde omzetcijfers moeten halen en dat ik door externe factoren nooit weet wat me te wachten staat, dan zouden diezelf de mensen vol bewondering staan te kij ken. Er zijn zo veel factoren waar je geen invloed op hebt, zo veel verschillende ka rakters die je met elkaar moet verenigen. Ik kan me geen vak voorstellen waar je zo snel zo veel leert. En toch. Het feit dat je lot kan afhangen van externe factoren is iets waar je nooit aan kan wennen. Toen ik bij ARC trainde, hing mijn positie op een gegeven moment aan een zijden draadje. We moesten winnen, anders vloog ik eruit. ARC won niet en op zon dagochtend kreeg ik een telefoontje. Als trainer heb je niet alles in de hand en toch moet je er mee a&n de slag. FOTO KEES VAN HOOGDALEM Nee, kampioen worden met Katwijk is een droom voor mij. Dit jaar had ik heel sterk het gevoel dat het ongelooflijk mooi zou zijn om met Katwijk kampioen te worden. Je komt ergens en dan ga je filosoferen wat er mogelijk is. Die mogelijkheid, het kampioenschap, is een heel sterke wens van me geworden. Zo sterk dat het me af en toe helemaal heeft opgeslokt. Op mijn werk gaat de afgelopen tijd elke vrije ge dachte naar voetbal. 11. De keuze voor TOP Oss is een enorm risico voor een 43-jarige trainer van een topamateurclub zonder ervaring in het betaalde voetbal en met een leuke baan in het onderwijs. Ik heb veel reacties gehad en bijna alle maal waren ze positief. Er was maar een enkeling die het over een risico had om dat ik mijn baan bij de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding moet opge ven. Dat zie ik zelf totaal niet als risico, omdat het werk meer en meer verschoof in de richting van een bureaufunctie. Dat ging me zo tegenstaan dat ik voelde dat het tijd werd voor iets anders. Dat gevoel knaagde ook aan mij toen ik een jaar of vijftien geleden een baan had als artsen bezoeker. Ooit was ik op een mooie dag op weg naar een afspraak, met een pak aan en een stropdas om. Ik keek een beet je om me heen en ik zag een schoolklas aan het softballen. Ik heb toen een tijdje gebiologeerd staan kijken en opeens wist ik het zeker: ik moest gewoon aan de an dere kant van het hek zijn. Als sportleraar. Hoewel de banen in het onderwijs in die tijd niet voor het oprapen lagen, duurde het niet lang voor ik ontslag had geno men. Toen ging ik als part-time gymleraar mijn lesuurtjes bij elkaar sprokkelen. IE SI l' MOOIER dan GOUD Er zijn drie dingen die ik heel belangrijk vind. Dat zijn mijn familie en vrienden en alle mensen die altijd voor me klaar staan, het plezier dat ik heb in de sport 'en mijn opleiding. Het zou wel leuk zijn als je je hele leven kon fietsen, maar dat kan niet. Op een gegeven moment houd je nee op en het is goed als je dan een opleiding hebt gedaan, op de foto met mijn schoolboeken. Ik zit op het Bonaventura mavo 4. Als ik mijn examen haal, dan ga ik naar het PLAN n Leiden. Daar heb ik me ingeschreven voor een vooroplei - F ADI oor de politie. Die duurt een jaar. Ik moet een jaar overbrug- AERO ndat je 17,5 jaar oud moet zijn om te kunnen solliciteren bij WERI tjg kt me leuk om bij de politie te gaan werken. Ik vind het leuk RKEI mensen om te Saan en ik houd van afwisselend werk. Bij de ^un Je van a^es doen. Het lijkt me helemaal leuk om als mo lt wielerwedstrijden te begeleiden. Ik wil graag bij de politie I Hollands-Midden solliciteren, dat is hier lekker in de buurt. te vooropleiding heb je meer kans om aangenomen te wor- leren je er om door de selectie heen te komen, je wordt ei- gjlUl helemaal klaargestoomd, je haalt in dat jaar je beveiligings- E ici, en dat is ook goed voor je sollicitatie bij de politie. Het is RCA Leiden, eerst kon je deze vooropleiding alleen doen in Den Mf n Rotterdam. wiskunde, economie, Duits, Nederlands, Engels, scheikunde uurkiinde in mijn pakket. Je hóeft maar zes vakken te ne- ]0I mar een zevenc^e vak gekozen. Ik heb nu bijna alle EN (j wis gehad en voor de meeste vakken sta ik een voldoende, al- AR 1 'or economie sta ik een 5,6. Eerst vond ik gym altijd het leuk maar dat hebben we nu niet meer. Nu vind ik Engels het wenturd is wel een leuke school, maar ik vind wel prettig om naar een andere opleiding te gaan, idat dat toch is wat ik echt wil gaan doen. J Suzanne de Goede voetbalde bij SJZ, maar koos twee jaar jr eden voor het wielrennen. Zij is lid van Swift en rijdt in de I ategorie nieuwelingen-dames. De mooiste prijs won zij in |l september vorig jaar, toen ze de klassieker de Omloop van len op haar naam schreef, nadat ze acht kilometer voor de in haar eentje was weggesprongen. Volgend jaar wil zij bij uniorenselectie komen. Haar uiteindelijke doel is om een te rijden. Suzanne de Goede viert morgen haar zestiende verjaardag. Ze woont samen met haar ouders en haar zus argreet in haar geboortedorp Zoeterwoude-Dorp, waar zij nooit meer weg wil. Hoe bizar kan het toeval zijn. Zaterdagavond zat ik bij mij thuis aan de eettafel met be vriende journalisten te kouten over de vraag of je van hard werken gelukkiger wordt. Die zelfde avond stierf in Compièg- ne Johan Woldendorp, sportver slaggever van het dagblad Trouw. Johan was een werk paard en hoe harder hij er voor zijn krant aan trok, hoe pretti ger hij zich voelde. Ook al wist hij dat al dat gejakker niet goed voor zijn hart was. Aan de vooravond van de wie lerklassieker Parijs-Roubaix brak bij Johan het lijntje. Zon dagmiddag heb ik een tijdje ver slagen naar zijn overlijdensbe richt op Teletekst zitten staren. Denkend aan wat een van mijn vrienden de vorige avond had opgemerkt: dat journalisten hun werk te serieus nemen, dat ze hun stukjes in de krant van het grootste belang achten, ter wijl die er doorgaans niet of nauwelijks toe doen. We had den hem gelijk gegeven. Mis schien wel precies op het mo ment dat aan het leven van Jo han Woldendorp (53) abrupt een einde kwam. In de jaren dat ikzelf vaak en langdurig op pad was voor De Volkskrant trok ik geregeld met Johan op. Ik stond versteld van zijn ijver en nauwgezetheid. Zijn vingers roffelden uren ach tereen op de toetsen van zijn laptop. En als de vermoeidheid toesloeg dan ging het reusachti ge lijf steeds schuiner hangen, maar de kastijding van het toet senbord hield overminderd aan. Met een blijmoedigheid die mij wel eens verbijsterde, sleepte Woldendorp zich van evene ment naar evenement. Ab hem werd gevraagd of hij niet eens een Tour de France of Olympi sche Spelen kon overslaan dan klonk het verontwaardigd: 'Om de dooie dood niet'. Ooit heb ik het zelf eens zo bont gemaakt als Johan Woldendorp wel vaker deed. Toen de Tour de France van 1992 op een zondag middag de Alp van Huez aan deed, en de ronde er voor twee- f Je denkt nu dat je de krant een enorme dienst hebt bewezen, maar we hadden het ook wel gered als jij je wat minder had uitgesloofd derde opzat, liet ik mij maan dagochtend afzetten op het vliegveld van Lyon. Ik vloog naar Barcelona om verslag te doen van de Olympische Spelen. Na vijf weken aan één stuk te hebben gewerkt, keerde ik terug op de krant. Ik vertelde mijn chef dat ik na het voltooien van mijn tour de force op het strand van Barceloneta in slaap was gevallen. Ik was zo uitgeput dat ik zelfs een tijdlang in de stro mende regen had liggen pitten. Mijn chef bracht me tot bezin ning. 'Ik had je willen verbieden de Tour én de Spelen te doen. Omdat dat gekkenwerk is. Maar je was niet te houden. Je denkt nu dat je de krant een enorme dienst hebt bewezen, maar we hadden het ook wel gered ab jij je wat minder had uitgesloofd. Ik hoop dat je voortaan wat voorzichtiger bent'. Bij Trouw hebben ze Johan Woldendorp herhaaldelijk op het hart gedrukt het wat kalmer aan te doen. Maar Johan sloeg elke waarschuwing in de wind. Diep in hem woelde de onrust en die wilde maar niet tot beda ren komen. Hij kon er mee le ven, vooral als hij voor Trouw aan het werk was. Het liefst in een buitenland. De aimabele Woldendorp was een geliefde collega over wie deze week aar dige stukjes zijn geschreven. Maar in sommige necrologieën is de indruk gewekt dal hij door zijn krant over de kling is ge jaagd. En dat is niet terecht. Want het was Johan zelf die zich dat hebe ritme oplegde. Toeval was ook dat uitgerekend Alfons Groenendijk zondag met een daverende knal Leo Been hakker aan het wankelen bracht. 'De clon' viel vervolgens om toen een andere regiogenoot in dienst van FC Utrecht, Kat- wijker Dirk Kuijt, de winnende treffer tegen Feyenoorcl maakte. Beenhakker was uitgeteld en diende van cle weeromstuit zijn ontslag in. Leicletiaar Groenendijk werd negen jaar geleden door de trai ner van de kwinkslag naar Ajax gehacdcl. Met zijn linkerbeen kan de middenvelder op leeftijd (op 17 mei wordt hij 36) nog al tijd prachtige dingen doen. Beenhakker ondervond dat zon dag bij Feyenoord-FC Utrecht (tan den lijve. Na Groenenclijks heerlijke volley zuchtte Leo ab nooit tevoren: het was het begin van het einde. Woensdagavond had ik 'Leidse Fons' aan de lijn en ik kreeg sterk de indruk dat hij gaat terugkomen op zijn be sluit om na dit seizoen zijn car rière af te sluiten. Groenendijk zei dat hij het lullig vond dat zijn hoogstandje tegen Feyen oorcl een 'fijne vent'ab Been hakker mede de kop had gekost. Maar het gelukzalige gevoel van een vol op de wreef genomen bal waarop zelfs een wereldkeeper als Dudek geen antwoord heul, gloeide woensdag nog altijd na in het hart van de liefhebber. Fons hinkt op twee gedachten, maar met zo'n linker moet je pas stoppen als hel gevoel er uit verdwenen is. JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 35