Rocker zoekt opvolger I TV WEEK f Fietsers van rechts Cecila en de Venga Boys Hollywood-sterren vinden reclamegoud in Italië Spinnen vangen n% borstel op een stef ZATERDAG 15 APRIL 2000 COMMENTAAR Invoering van de regel dat automobilisten van rechtskomen- de fietsers voorrang moeten verlenen, is tot mei volgend jaar uitgesteld. Een verstandig besluit. Zo blijkt eigenlijk niemand van de maatregel op de hoogte te zijn. De gemeenten krijgen nu meer tijd gevaarlijke kruisingen aan te passen. Bovendien biedt uitstel de gelegenheid de zin van de verkeersmaatregel nog eens goed te overdenken. Want er komen ongelukken van. In de eerste plaats zijn automobilisten niet gewend om fiet sers voorrang te verlenen. Sterker nog: automobilisten gun nen - als ze daar even kans toe zien - elkaar niet eens voor rang. Overstekende voetgangers kennen staaltjes van dit ge drag. Zelfs op het zebrapad zijn zij niet veilig. Hoewel de voetganger volgens de wet op het zebrapad heer en meester is, moet hij in de praktijk rennen voor zijn leven. Maar ook veel fietsers en bromfietsers gedragen zich niet. Lappen de verkeersregels gewoon aan hun laars. Fietsers uitzonderingen daargelaten némen gewoon voorrang. De werking van verkeerslichten is hen totaal vreemd. En de eigen verlichting laat in veel gevallen dusdanig te wensen over dat het een wonder is dat er niet elke dag hele peletons worden platgereden. De Fietsersbond is natuurlijk blij met de maatregel: fietsers krijgen immers voorrang op de aartsvijand. Als argument noemt de bond dat Nederland nog het enige Europese land is dat langzaam verkeer van rechts geen voorrang verleent. Maar de ENFB vergeet dat langzaam verkeer in Europa veelal uit tractors en mestkarren bestaat. Fietsen doen ze niet in Pa rijs. De voorrangsmaatregel lijkt daarom rijp voor de prullenbak. Voorrang van rechts creëert voor de uiterst kwetsbare fietser en bromfietser een gevoel van schijnveiligheid: 'Mij kan niets gebeuren want ik sta in mijn recht'. Helaas is de bumper van een auto nog altijd harder dan het hoofd van een fietser. Veel bewolking en regen Andy Tielman gaat door tot hij erbij neer\>alt Als aartsvader van de Indo rock wil Andy Tielman (63) er alles aan doen om 'zijn' sound te laten voortle ven. De veelzijdige artiest, die bijna een halve eeuw geleden met zijn broers naam maakte met spetteren de rockshows, wil daartoe onder meer bandjes gaan helpen bij het veroveren van een eigen plekje in mu ziekland. Maar het liefst zou de eeuwig jong ogende zanger/gitarist zien dat zijn dochter Loraine Jane zijn werk voortzette. „Want Indo rock is toch Tielman-muziek." Het waren legendarische avonden, de Grand Gala's, waarop vroeger live de Edisons werden uitgereikt. Nederland had nog een televisienet, dat opende om acht uur. Iedereen zag hetzelfde en praatte er een week over na. Willem Duys pre senteerde. Binnen - en buitenlandse musici, klassiek en po pulair, kwamen uit alle windstreken om het beeldje in ont vangst te nemen. Marlène Dietrich en Johnny Jordaan in één uitzending. Ze zijn er nog steeds, die Edisons. De populairen zaten vo rige week bij de commerciëlen, de klassieken deze week bij de publieken. Bij de uitreiking van de populairen was 'het show, maar stil. Geen André Hazes, geen Paul de Leeuw, wel de Venga Boys. Bij de klassieken, was het intiem, maar druk. Iedereen was er. Het Altenberg Trio, Dietrich Fischer-Diskau en Ceci lia Bartoli. Het onvoorspelbare cultuurprogramma Pitch van de NPS zond het uit, opgenomen in de Rode Hoed in Amsterdam en met een fragment van hoe het ooit ging met de nog jonge Fi scher-Diskau. Hij won er al een stuk of vijf zes en kreeg nu de Edison voor zijn hele oeuvre. Zeker, hij vond juist deze een eer, zei hij tegen verslaggever Tonko Dop. Hij had zich verbaasd hoe warm en gastvrij hij in '51, zes jaar na de oorlog, als Duitser bij zijn debuut in het Concertgebouw was ontvangen. Dirigeren deed hij nog, zin gen niet meer. Had-ie lang genoeg gedaan. Lesgeven nog wel, maar met zo min mogelijk voorzingen, want hij moest er niet aan denken dat er allerlei nieuwe Fischer-Diskaus over de wereld zouden uitzwermen. Cecilia Bartoli zong. Hartverwarmende persoonlijkheid, prachtige stem. Zette het afgelopen jaar Vivaldi als totnogtoe onbekende operacomponist op de kaart. ,,Wie aan Italië denkt, denkt aan eten", zei Dop. ,,Waar denkt u aan bij Nederland, toch niet aan eten?" Nee, niet aan eten, hoewel ze hier graag een visje mag bestellen. ,,Het licht dat is hier prachtig en dat water in Amsterdam, net Ve netië. Wat zou dat leuk zijn: Bartoli, Diskau en de Venga Boys in een uitzending. Cecilia en Dietrich waren zeker gekomen. En de Boys? Die waren weggebleven. Vindt de platenmaatschappij niet goed. De opmerking spreekt voor zich. ,,Als papa stopt, ga jij ver der", zegt Andy Tielman tegen zijn 4-jarige dochterje dat op zijn schoot is gekropen.Ja pap", antwoordt het bijde handje, dat al precies lijkt te weten wat haar vader graag wil horen. Tielman knikt tevreden en trots. „Ze drumt al en ze zingt, net als ik vroeger. Dus het kan best", zegt hij als om zich zelf gerust te stellen dat het met zijn opvolging wel goed zit. Daar zit hij meer over in, dan hij wil toegeven. Weliswaar denkt hij ook na een loopbaan van ruim 53 jaar nog lang niet aan een afscheid („Ze zullen mijn kop eraf moeten hakken om me te laten stoppen met zingen"), maar eens houdt het ook voor hem op natuurlijk. En hoe het dan verder moet met de muziekstijl die hij ooit sa men met zijn Tielman Brothers ontwikkelde, weet hij ook zelf nog niet. Wel weet hij dat die speciale sound niet verloren mag gaan. „De Indo rock is een stukje cultuur, dat behouden moet blijven. Eigenlijk heb ik een hekel aan die .naam, want we zijn al 300 jaar Nederlan ders, dus zou het in feite Ne- derrock moeten heten, maar ik gebruik 'm wel. Omdat ik vind dat die-muziek moet blijven." Er is hem veel aan gelegen dat te bewerkstelligen. Zelf staat hij met zijn 63 jaar nog zes, zeven keer per maand voor volle zalen en op 29 april gaat hij de 'Tiel man-muziek' nog eens extra promoten. De koning van de vaderlandse rock, zoals hij door verschillende collega's wordt genoemd, viert Koninginnedag met zijn eigen surpriseparty in gebouw Elsenburgh in Rijswijk. Family Friends staan hem daarin volgens de aankondiging bij, in die zin dat hij familiele den en jeugdvrienden heeft uit genodigd mee te spelen in zijn avondvullende programma. Als dat gezamenlijke optreden aan slaat, wil hij van die avonden een traditie maken. Dan gaat hij er 'jonge' bandjes voor uitnodi gen die in de Tielman-stiji spe len. „Om ze een duwtje in de rug te geven. Om ze de kans te bieden, die ik zelf ook heb ge kregen". Het vooruitzicht op de eerste podium-ontmoeting met fami lieleden en jeugdvrienden, maakt hem in elk geval nostal gisch. Weemoed vult de kamer in zijn appartement in Scheve- ningen, een plaats waar hij emotioneel toch al veel mee Andy Tielman met dochter Loraine Jane: „Als papa stopt, ga jij verder." heeft. „Scheveningen zegt me heel wat", beaamt hij. „Ik voel me er één mee. Mijn moeder woonde hier, daar achter een van die vensters aan de over kant, en ik heb hier de mooiste momenten van mijn carrière meegemaakt. Met de Tielman Brothers, in het Palais de Dance." Bij menig vijftiger zal nog scherp op het netvlies staan hoe daar in het midden van de jaren zestig van de vorige eeuw ook de Hollandse fans massaal plat gingen voor de stormachti ge bühne-act van de vier broers en die ene zus (Jane). Gitaren vlogen daarbij door de lucht en Andy bespeelde zijn instrument met tanden en tenen, op een moment dat ook Nederland er rijp voor was. Juist ontwaakt uit de bekrompen theemuts-tijd FOTO'S GPD JEROEN POORTVLIET omarmde het land de muzikale familie die in 1956 vanuit Indo nesië in Breda was neergestre ken. „Met steun van de staat, zegge 2,50 per week." Indachtig het Indonesische spreekwoord Sama sarna tjari makan, 'We gaan allemaal sa men eten zoeken', besloten de Tielman-brothers de familietra ditie hier voort te zetten. Net als vader Herman, die als militair in dienst van het Nederlandse leger zijn eigen band had waar in hij zijn zoons al jong liet meespelen, gingen ze een eigen soort muziek maken. Geënt op de Amerikaanse rock and roll, maar met een apart karakter. Het sloeg aan. Eerst in Duits land en toen de tijd er rijp voor was ook in Nederland en zelfs in Amerika, waar ze met Litüe Bird de top-honderd bereikten. De best betaalde band van Eu ropa viel na een kwart eeuw vol successen uit elkaar, 'door be moeienis van buitenstaanders' en sindsdien staat Andy Tiel man alleen op de podia. Met een paar onderbrekingen. Zo trok hij zich enige jaren terug in de bossen van Indonesië, „om dat alleen muziek maken een obsessie voor me werd en ik geen mensen meer wilde zien." Nadien emigreerde hij een poosje naar Australië, 'teleurge steld over het feit dat ik in Ne derland na al die tijd nog als buitenlander werd afgeschil derd'. En toen binnen korte tijd zijn moeder, zijn zusje en een broer overleden, zag hij het even helemaal niet meer zitten. Elke keer werd hij uit het dal getrokken door zijn grootste fan, de veel jongere Duitse Car men, met wie hij nu getrouwd is. Zij liet hem zijn eerste huwe lijk (daaruit heeft hij een zoon, drie kleindochters en een ach terkleindochter) totaal verge ten, haalde hem uit Indonesië, doet nu zijn management en schonk hem Loraine Jane. Dè inspiratie van zijn latere leven. „Voor haai' ben ik doorgegaan", wijst Tielman op de rondhup pelende kleine. „Persoonlijk hoef ik niks meer te bereiken, maar zij moet kunnen zeggen: 'Kijk, dat is mijn pappie'. Daar om treed ik nu nog op." De vraag is nog altijd groot. Tielman is uitgenodigd voor een optreden tijdens de Olym pische Spelen in Australië en een theater-toernee door Ne derland is in de maak. Zelfs nu hij tot rust is gekomen, lijkt hij onstuitbaar. De ruige rocker van weleer is nog altijd een niet te temmen podiumbeest. Hij dikt het baldadig aan. „De hele zaal zal met tomaten moeten gaan gooien om me van het po dium af te krijgen. Ik ga door tot ik erbij neerval en dan zal ik nog proberen op te krabbelen. Om de familiecultuur in stand te houden. Voor mijn dochter. Wanneer ga jij zingen, schat?" PAUL DE TOMBE Maart is gemiddeld over het land te nat geweest en dat kwam vooral omdat er in het (noord)oosten en zuiden zoveel regen is gevallen. In het Drent se Westerbork werd 131, in het Brabantse Vlijmen 124 mm op gevangen. Gemiddeld over het land viel circa 75 mm tegen normaal 61 mm. In onze regio liepen de neerslagverschillen sterk uiteen. In Waddinxveen werd 86, in Hoofddorp 85 en in Nieuw-Vennep 75 mm opge vangen. Elders viel veel minder: in Santpoort-Noord 61, Haar lem 53 en Hazerswoude 51 mm. Dit weekeinde is het be paald geen weer om door een ringetje te halen. Een actieve depressie stevent op ons land af en veroorzaakt veel bewolking en perioden met regen. In de middag worden het meer buien met kans op onweer. De tem peratuur lopen op tot maximaal 10-11 graden maar in-de regen is het eerst slechts een graad of 7. Verder waait er een matige wind uit richtingen tussen noord en oost. Vanavond trekt het centrum van de depressie over onze regio naar het IJssel- meer en vervolgens richting Waddengebied. De wind valt tijdelijk weg. In de achterkamer van het lagedrukgebied valt het ook morgen helaas tegen. Er is eerst veel bewolking met regen. In de middag vallen er enkele buien maar ook dan komt de zon er niet of nauwelijks aan te pas. De temperatuur stijgt tot 9 graden en aan de kust staat enige een vrij krachtige tot krachtige noordwestenwind. Later op zondagmiddag en avond gaat de wind duidelijk afnemen. Op maandag komt er van het zuiden uit een nieuwe storing opzetten. Dat loopt weer uit op regen of buien, maar waarschijn lijk is het wel wat zachter. Gisteren buien met on weer en hagel in de ochtend (voorname lijk in de IJmond). Tijdens de middag uren knapte het weer duidelijk op. De zonnige perio den kregen de overhand en de temperatuur steeg tot zo'n 11 graden. Opnieuw zomers warm op de Balkan met maxima tot 27- 28 graden. Catherine Zeta-Jones. FOTO REUTERS Een topmafioso' zal morgen op de Italiaanse tv-schermen zijn debuut als reclame-ster maken. Telecom Italia heeft wel voor een filmcrimineel geko zen. Marlon Peetvader Brando moet van de telefoniegigant de Italiaanse consumenten de blij de boodschap van voordelige tarieven en blitse toestellen brengen. De 76-jarige Brando is de laat ste in een rij van Hollywood- sterren die het grote Italiaanse geld hebben ontdekt. Zo ver dient Harrison Ford volgens het dagblad Corrière della Sera meer dan 5 miljoen gulden met een spotje voor het automerk Lancia. Catherine Zeta-Jones, de Engelse verloofde van Mi chael Douglas, deed het voor Alfa Romeo. Brad Pitt viel voor een aanbod van juwelen-ontwerper Damia- ni voor reclamefoto's in vrou wenbladen. Robert de Niro draaide op tv lampen in voor fittingbedrijf Beghelli, Kevin Kostner liep trots rond op Val- leverde schoenen en Richard Gere verkocht zijn sexappeal voor ruim 2,5 miljoen gulden aan de bonbonsmakers van Ferrero Rocher. Veel van deze sterren willen zich voor het thuisfront niet tot reclamegedoe verlagen. Vol gens de Corrière della Sera be vat een aantal contracten de uitdrukkelijke bepaling dat de spots niet buiten Italië mogen worden vertoond. Zo strijken de vedettes een aardig zakcent je op zonder hun reputatie in het geding te brengen. Taalproblemen zijn er niet, want zwijgen is goud. Ford rijdt in zijn Lancia met een bonsai boompje rond om het sublieme klimaat in de auto te demon streren. Gere stopt met een ver leidelijke glimlach een nog ver leidelijker dame een bonbon toe. De Telecom-commercial wordt nog geheim gehouden, maar goed ingelichte bronnen ont hulden dat Brando, op de rand van een rots, met zwarte hoed en zwarte kleding - wel zijn krassende stem op de kijkers zal loslaten. Natuurlijk leidt deze buiten landse reclame-invasie tot kri tiek. Zijn er soms geen Italiaan se sterren die dit werk kunnen doen? „Sommige fabrikanten willen een globale uitstraling voor hun product" meent tv- criticus Aldo Grasso van de Corrière. „Maar dat kan ook averechts uitwerken. Wat heeft Brando nou met telefoons te maken? Hij symboliseert een tijdperk waarin woorden be langrijk zijn omdat ze in een oor gefluisterd werden. Hem kun je je niet voorstellen met een zaktelefoon!" HANSGELEUNSE* Marlon Brando. Jk./. Belangrijk man Ik heb voor de komende eeuw maar één voornemen: niet meer lopen op af getrapte schoenen maar alleen nog maar op duur en glimmend ge poetst schoeisel. Dit detail in mijn uiterlijk komt mij deze week goed van pas. Ik beleef namelijk de drukste week van mijn hele sei zoen. Maandag is er opname van 'Klokhuis'. We hebben vijf keer per jaar een hele week opnames van sketches en liedjes voor dat programma. Acht scènes per dag, zes dagen lang. Deze keer ben ik op drie van die zes dagen inge deeld. Dinsdag worden de eerste tivee af leveringen van de NP.S.-Cultuur- prijs opgenomen. Een prijs voor jon ge kunstenaars. Ik leid het jurybe raad. Jaren geleden hadden we bij de Vara hei plan om een televisieserie te maken met als titel Things you never saw'. De donderspeech van een voet baltrainer in de rust van een wed strijd, het wekelijkse kabinetsberaad. Die dingen wilden wij op de buis JOOST PRINSEN brengen. Van dat plan is natuurlijk niets terecht gekomen omdat je niet toegelaten wordt met je camera. Zon der je camera trouwens ook niet. Maar zo'n juryberaad zie je ook nooit op de televisie. En wij zenden het in die Cultiairprijs in zijn geheel uit. le dereaflevering. Waarmee het oude Varaplan toch een beetje waarge maakt wordt. Terug naar mijn drukke week. Dins dagavond moet ik in een toneelvoor stelling spelen in Roosendaal. Dat zul je altijd zien: hoe drukker je overdag bent, hoe verderweg je 's avonds spe len moet. Woensdagdeze column schrijven en 's avonds voorstelling in Utrecht. En tussendoor de teksen voorde tv-opna- mes nog goed bekijken. Want donder dag. ik zet even wat vaartachter mijn verslag want die uitweidingen houden de boel maar op, want donderdag dus: Klokhuis overdag en 's avonds weer naar Utrecht. Vrijdag besprekin gen overeen nieuwe toneelproductie voor het volgend seizoen, privé-tele- foontjes en post afhandelen en 's avond voorstelling in Rotterdam. En cadeautjes kopen want zaterdag is on ze jongste dochter jarig. Verder zater dag: Klokhuis overdag en 's avonds Eindhoven. Ik weet eigenlijk niet of ik nog tijd heb om bij mijn dochter langs te gaan. Het punt is nu dat ik als mijzelf zo'n week niet volhou. Na drie dagen krijg ik de pest in dat ik zo aan het sjouwen ben. Ik begin mezelf te beklagen en ik bejegen mijn omgeving almaar on aangenamer. Dus maak ik mijzelf wijs dat ik een big shot ben. Als een Kees de Jongen fantaseer ik over een Vip der Vippen die onderweg is van de ene belangrijke bespreking naar de andere. Omringd door agenda's en se cretaresses. Op de bres voor steeds ho gere belangen. En toneelspelend in steeds HoUywoodachtiger producties. Op die manier is de week net uit te houden. Jullie begrijpen natuurlijk wel dat voor zo'n hoge ome dure en goed ge poetste schoenen een eerste vereiste zijn. Hoe haal je spinnen uit je huis zonder ze te doden? Hoe kun je deeg uitrollen zonder dat het aan de roller blijft kleven? Wat als de baby steeds de fles laat vallen? Niets beters dan dage lijkse ergernis of ongemak om de menselijke verbeelding aan het werk te zetten. Op de jaarlijkse uitvindersbeurs in Geneve tonen 686 uitvinders uit 44 landen tot morgen de vruchten van hun denkwerk aan de wereld. Een van de po pulairste voorwerpen op de show is ontsproten aan het brein van de Ier Tony Allen, die het zat was om telkens allerlei halsbrekende toeren uit te moeten halen om spinnen te verwijderen uit de slaapkamer van zijn 12-jarige zoon, die an ders geen oog dicht deed. Hij bedacht een mechanische bor stel op een lange steel, waar mee spinnen gevangen kunnen worden zonder ze te verwon-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2